30 ct, ÏM FEUILLETON JOAN CARISBROKE Uit de Provincie Holland's eerste per V2 pondspuKje VERSCH GEKARND MET 25% ALLERFUNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTROLE als burgemeester, secretaris enz. Daar door ontstaat een niet te ontkennen onbil lijkheid in de behandeling van uit een zelfde begrooting bezoldigd personeel. De bij de Rijksbegrooting in uitzicht gestelde mogelijkheid van een verder ver baal ten beloope van 5 pet. van den pen- sioens-grondslag is nog niet wettelijk vast gesteld en kan dus nog niet worden toe gepast. Zonder twijfel zullen B. en W. een voor stel doen tot verhoogde korting, als in den loop van 1933 mocht blijken, dat eene ver mindering van uitgaven noodzakelijk is, alleen reeds op dezen grond, dat bet even wicht in de begrooting alsdan niet meer op andere wijze zou verkregen kunnen worden. De reserves aanspreken. In de buitengewone omstandigheden, onder welke de gemeente verkeert, achten B. en W. 'bet noodzakelijk voor bet slui tend maken der begrooting de reserves der bedrijven voor een gedeelte aan te spreken. Zulks komt hen geoorloofd voor, omdat deze reserves, hoewel wenscbelijk, tot hun tegenwoordige bedragen niet strikt nood zakelijk zijn voor de Bedrijven, en wat het zwaarst is bet zwaarst moet wegen. B. en W. stellen daarom voor uit de reserves van het electriciteitsbedrijf 25.000 gulden te nemen en uit die van het gas bedrijf f 10.000. Met bet oog op de volgen de begrootingen, die naar alle waarschijn lijkheid nog minder gemakkelijk sluitend zullen kunnen worden gemaakt dan die voor 1933, zouden grootere bijdragen niet verantwoord zijn. iBelastingverhooging. Ten slotte blijft dan nog een bedrag van f 54.000 over, te dekken uit belastingver- booging. B. en W. ontveinzen zich niet, dat zulks een belangrijke vermeerdering van belastingdruk voor de ingezetenen be- teekent, waartoe zij noode bet voorstel doen. Men zal zich daarin dienen te schik ken m de hoop op deze wijze door de kwade jaren heen te komen. Het komt het beste voor de belastingverhooging te ver- deelen over de 3 eenige belastingen, die daarvoor nog in aanmerking komen. Op deze wijze worden onbillijkheden, die bij iedere belasting voorkomen, tot de gering ste proportiën teruggebracht. 'B. en W. stellen daarom voor de opcenten op de Gemeente fonds belasting te verhoo- gen van 80 tot 100. De hoogere op brengst ramen zij op f22.500. Aangezien de overige heffingen tot redelijke bedra gen zijn opgevoerd, verwachten zij, dat daartegen bij de hoogere autoriteiten geen bezwaar zal bestaan. Zij achten het niet gewenscht, Middelburg te plaatsen in de 3de klasse dezer belasting, waardoor voor Middelburg te lage inkomens er bij' be trokken worden, wat, naast het bezwaar van vermeerdering van druk voor de kleine inkomens, ook beziwaren van belas- ting-technischen aard met zich zou bren gen. Voorts stellen zij voor de opcenten op de personeele belasting te verhoogen met 30 en op de straatbelasting 30 opcenten te heffen. Aan dit laatste geven zij de voorkeur boven een wijziging van het ta rief, opdat, zoodra daartoe gelegenheid bestaat, weer tot afschaffing kan worden overgegaan. De hoogere opbrengsten schatten. B. en W. op f21.300, respect, f 10.500. Door vorengenoemde maatrege len is dan het evenwicht in de begrooting verkregen. Bezuiniging. Zooals zij reeds opmerkten, hebben B. en W. zooveel mogelijk de uitgaven be perkt. Zulks komt vooral ook uit bij de raming van de onderhoudsposten op de begrooting van Gemeente-werken. Het eindbedrag, voor deze werken uit getrokken is ruim f 30.000 lager dan het eindbedrag op de begrooting voor 1932. Dit wil niet zeggen, dat op die begroo ting geen enkel zoogenaamd buitengewoon onderhoudswerk zou voorkomen. Er zijn werken, die geen uitstel kunnen verdra gen, wil niet de zuinigheid de wijsheid bedriegen. In drie vacatures, resp. van timmerman, werkman en tuinman zal niet worden voorzien. Begon de begrooting 1932 met een ba tig slot der voorlaatste rekening van f 69212.50 en 'n praelevement ad f 40.000, de begrooting 1933 opent met een batig door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. 58.) o— „Meliora, wat ben je wreed en hard Het is monsterachtig 1" „Vind je? Dat heb ik toch niet bedoeld. Maar er zijn nu eenmaal menschen, voor wie het een vriendelijkheid is, de puntjes op de i te zetten, en daar ben jij er een van. Heusch Frank, ik meen het goed met je. Ik zal je vijf pond geven, en je behoeft ze me niet terug te geven, om je reis te bekostigen en de eerste noodza kelijke uitgaven te bestrijden, voor je je eerste loon ontvangt. En als je nu je ver stand wil gebruiken, dan zul je er goed aan doen, van den aanvang af, te leven van hetgeen je verdient, dan heb je nog een paar pond over voor een kwaden dag Weet je wel, dat het vandaag juist een jaar geleden is, dat je moeder heenging?'' „Ja", antwoordde hij bitter. „Als zij nog leefde, zou ze het nimmer goed ge vonden hebben dat haar jongen als een slot der voorlaatste rekening van 87336.82 gulden, waarvan volgens schrijven van Ged. Staten nog f29.000 voor 1934 is te reserveeren, zoodat de netto-bate 58.336.82 gulden of f 50.788.68 minder dan in 1932 bedraagt. De jaarwedde van den Commandant der Brandweer is verhoogd met f 50, omdat de jaarwedde is vastgesteld op een be langrijk lager bedrag dan oorspronkelijk begroot was en toen niet in aanmerking is genomen de pensioen-premie van f 51, terwijl de tegenwoordige functionaris in verband met zijn leeftijd wel nooit recht op pensioen zal kunnen doen gelden. Het Rijk heeft de huur van de R ij - school ad f500 per jaar opgezegd. De gemeente trekt thans geen revenuen meer, terwijl de pikeur tegen 1 Juli 1933 eer vol ontslag heeft gekregen. B. en W. zien geen enkele reden meer aanwezig dit in stituut langer te handhaven, en stellen voor het met ingang van 1 Juli 1933 op te heffen. Daarmede komt ook de z.g.n. burgerweide ter vrije beschikking van de gemeente en krijgt zij ook de huur van een deel daarvan van de Vereeniging voor volkstuintjes „Kweeklust". Aangezien de inrichting van een W o - ningbeurs voor Middelburg niet ver plichtend is gesteld en tegenwoordig het belang van een dergelijke beurs zeer ge ring is, stellen B. en W. voor haaT met 1 Januari 1933 op t e h e f f e n en het sa laris van den directeur te brengen op dat wat hem als directeur van den Dienst der Werkloosheidsverzekering is toegekend. Voor subsidie aan werkloozenkassen moesten B. en W. f 27.200 ramen, een stijging met rond f20.000 gerekend naar de „normale" jaren tot en met 1930. Vol gens de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur moesten B. en W. de subsidie daaraan ramen op f 136.400, zijnde weer f 16.800 hooger dan voor 1932. Als ge raamd exploitatietekort voor de Gods huizen is uitgetrokken het op de begroo ting 1932 dier instellingen geraamde te kort, verminderd met de vermoedelijke bate wegens het ingevoerde pensioenver- haal. Waar naar alle waarschijnlijkheid het over 1932 geraamde tekort zal worden overschreden, hebben B. en W. bij den post „Onvoorzien" daarmede rekening ge houden. Op toegekende suhsidiën hebben B. en W. verminderingen geraamd voorAfd. Zeeland Ned. Ver. tot bescherming van dieren; plaatselijk drankweercomité, Ver eeniging „Eerste Zeeuwsche school- en werktuinen; Middelburgsch Muziekkorps (f 500)Armen naai- en breischool; bij zondere bewaarscholen, terwijl geheel zijn geschrapt het subsidie aan de vereeni ging tot oprichting en exploitatie van een reizend Drankweermuseum en de contri butie van het Ned. Instituut voor Volks huisvesting en Stedenbouw. De subsidie voor de drie bijzondere be waarscholen aan Vlasmarkt, Schuitvlot en Bree bedraagt f 3000 per jaar. Daar ech ter de aantallen leerlingen dier scholen vrij groote verschillen aangeven, stellen B. en W. voor te bepalen f 30 per leerling tot een maximum van f 3000. B. en W. hebben bezwaar tegen inwil liging van het verzoek van het bestuur der Vereeniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek" om subsidieverhooging van f2640 op f3702, doch meenen wel, dat een uitzondering voor deze vereeniging moet worden gemaakt op het voorstel om de subsidiën in het algemeen te verminde ren. Zij stellen eenzelfde bedrag als voor 1932 voor. De ramingen voor steunverleening en werkverschaffing brengen allerlei moei lijkheden met zich. Tenzij de werkloosheid nog in belangrijke mate mocht toenemen, zijn B. en W. er van overtuigd, dat de thans geraamde bedragen voor 1933 vol doende zullen blijken te zijn. In verband met den moeilijken financieelen toestand zullen B. en W. na afloop van den thans in gang zijnden cursus nader overwegen of met het oog op het gering aantal leer lingen, het openbaar vervolgonderwijs niet kan worden opgeheven. Ziekenhuisverp1eging op Walcher e n. De Vereeniging Zieken- huisverpleging op Walcheren houdt een buitengewone algemeene vergadering op Zaterdag 19 November des namiddags te bedelaar de wereld werd ingejaagd, om als een broodschrijvertje van zes en twin tig shilling in de week rond te moeten komen!" „Ik zou liever God danken, dat al het leed, dat over het huis is gekomen, haar bespaard is gebleven. Want ook zij zou niet in staat zijn geweest, den storm, die eindelijk is losgebroken, te bezweren. Al leen de kleine Rubby is gekomen, om de rampen van een gevallen huis te deelen!" „Gevallen, inderdaad!" „Ja, doch wat gevallen is, kan onder Gods zegen weer worden opgericht, en zelfs tot hooger glans komen, dan het is geweest. Houd dat in de gedachte Frank en doe je plicht. Tracht jezelf te genezen van je ijdele zelfzucht en onverschillig heid en God zal het goed met je makenl" HOOFDSTUK XVII. En zoo verliet Frank Carisbroke het ouderlijk huis, waarin hij niet meer zou terug keeren. Want over een maand zou het predikantsgezin en de pastorie ont ruimd moeten hebben. Frank ging heen met een bezwaard gemoed; want zoo langzamerhand begon de nuchtere werkelijkheid zich in haar ware gedaante aan hem te vertoonen en 3 uur op de bovenzaal der sociëteit St. Joris te Middelburg, ter behandeling van een voorstel van het Centraal Be stuur tot het aangaan van een overeen komst met de gemeente Vlissingen ten aanzien van de beide te Vlissingen ge vestigde Vereenigingen voor Ziekenhuis- verpleging. Deze overeenkomst houdt in, dat de ge meente Vlissingen in het reservefonds der vereeniging een som stort van 80 cent per lid, kinderen, ook niet-betalende kin deren, met leden gelijk te stellen, dat op 1 Januari 1933 overgaat naar de ver eeniging, op voorwaarde, dat deze over gang collectief plants heeft. Deze som wordt verhoogd met f750 rente en ver minderd met het bedrag der reservefond sen en batig saldi der exploitatierekening 1932 van beide Vlissingsche vereenigin gen. Jaarlijks betaalt Vlissingen f 1000, te beginnen 1 Januari 1933. De Vereeni ging verbindt zich de leden der beide Vlissingsche vereenigingen, welke sinds 1 October 1932 lid zijn op 1 Januari 1933 over te nemen met gelijke rechten en plichten als eigen leden. Hinderlijke beplanting langs de wegen. Een der gemeente besturen van Zeeland had een artikel in de algemeene politieverordening opgeno men, waarbij werd bepaald, dat de eige naars van heggen, beplantingen, strui ken of boomen, welke in of nabij krui singen of bochten van wegen het vrije uitzicht belemmeren, verplicht zijn op aanschrijving van B. en W., binnen een door dezen te stellen termijn, in het be lang van de veiligheid van het verkeer, die heggen, beplantingen, struiken of boomen op te snoeien of te hakken. Aan gezien het college van Gedep. Staten van Zeeland hierin een ongeoorloofde beper king van den eigendom zag, verzocht het aan de Kroon, het bedoelde artikel te ver nietigen als zijnde in strijd met de wet. Thans vernamen de A.N.W.B. en de K.N.A.C. dat de minister van Binnen- landsche Zaken heeft medegedeeld, voor vernietiging van bedoeld artikel in de al gemeene politieverordening van bedoelde gemeente in Zeeland geen termen aan wezig te achten. Mitsdien hebben meer genoemde vereenigingen zich andermaal tot het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland gewend met het verzoek do opneming van een gelijkluidende passage in de politieverordeningen van de andere gemeenten in die provincie te willen be vorderen. Reeds voor f 8.40 per maand kunt U zich thans een Philips radio-installatie aanschaffen. Vraagt inlichtingen bij J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Door de politie te Terneuzen is aan gehouden en ter beschikking van de justi tie te Middelburg gesteld, zekere M. E. C., 25 j., koopman te St. Amandsberg (Bel gië), thans verblijvende te Terneuzen. Ge noemde persoon wordt verdacht van op lichting, en werd op verzoek van de Belgische justitie ter uitlevering aange houden. Groote propaganda-verga- d e r i n g e n. Wij herinneren aan de groote propagandavergaderingen voor de Chr. vakbeweging, die a.s. Donderdag avond o.a. te Serooskerke en Goes, resp. in de Ned. Herv. Kerk en de Prins van Oranje, gehouden worden. Verschil lende sprekers zullen het woord voeren, terwijl door zang en (of) muziek voor prettige afwisseling zal worden gezorgd. Middelburg. De Gemengde Zangver- eeniging „Hosanna" hoopt in Januari a.s. haar 35-jarig bestaan te herdenken. In verband hiermede wordt een bazar ge houden, die hedenmiddag door Ds J. W. Dippel in de Bogaardzaal met een toe passelijke rede is geopend. Morgenavond houdt Ds L. Nieuw- poort in de Engelsche Kerk de vierde winterlezing. Men zie verder de annonce in dit nummer. Oostkapelle. Alhier zal dezen winter een cursus gegeven worden in veekennis met aanvankelijk 10 deelnemers. Deze cursus staat onder leiding van dhr Geldof, Rijksveearts alhier. Koudekerks. Gisteravond werd alhier een vergadering gehouden van de hier ter plaatse gevestigde Chr. vakorganisa ties uitgeschreven door en onder lei ding staande van den Ghristelijken met weemoed moest hij denken aan de groote bedragen, die hij vroeger verspild had. Het afscheid van zijn vader was evenmin opwekkend geweest; toen het oogenblik van scheiden was aangebroken, kon hij slechts zeggen: „Vaarwel, mijn zoon; moge God je zegenen en beter ma ken, en moge er meer geluk op je levens pad zijn dan voor je vader was wegge legd. Zorg geen schulden te maken, leer de gezegende les der zelfoverwinning en voor alles, tracht nimmer de zorgen van heden te verlichten ten koste van je ge moedsrust in de toekomst. De bladzijden van je levensboek zijn niet zonder smet Frank doch ik wil je nu geen verwij ten doen het is me niet mogelijk trou wens, want steeds was ik je een voor beeld in het kwade. Ik dreef je een weg op, die je niet bewandelen moest, moge je de kracht geschonken worden, het goe de pad te herwinnen". „En wat moet er nu van ons worden", jammerde Lavina, toen ten laatste de de finitieve beslissing van den bisschop bin nenkwam. „Daar heb ik reeds met Meli ora over gesproken", antwoordde haar vader. „Natuurlijk zullen jullie iets aan moeten pakken. Dat is vanzelfsprekend, dunkt me". „O, ik wil alles doen", weende Lavina. Besturenbond te Vlissingen, welke goed bezocht was. Onder de aanwezigen was ook een 9-tal werkloozen. De voor zitter, dhr J. Marijs, deelde mede wat in het belang der werkloozen aan het ge meentebestuur was gevraagd en wat daar op is geantwoord. Spr. w&§ van meening, dat het resultaat mooi was. Het is geble ken, dat het dagelijksch bestuur der ge meente zooveel mogelijk in het belang der werkloozen handelt. Op het verzoek van het dagelijksch bestuur der gemeente om een tweetal namen te noemen van per sonen, die in aanmerking zouden kunnen komen op de voordracht geplaatst te wor den voor een te vormen contact-commissie, werden aangewezen no. 1 D. Kasse en no. 2 J. v. d. Velden, beiden bewoners van Koudekerke. Nadat de heer Sorel eenige mededee- lingen had gedaan over de werkwijze van de Ned. Heide Mij., werd nog gesproken .over de loonsuitkeering bij werkverschaf fing door dhr Wetselaar, hoofdbestuurder van den Metaalbewerkersbond. Deze ver zocht ook allen bij de werkverschaffing in het werk zijnde, op te geven wat zij j.l. Zaterdag hadden ontvangen, want er liep een gerucht, dat f0.10 per pur verdiend was. Het bleek dat sommigen 1 dag had den gewerkt in aangenomen werk en niet meer hadden kunnen verdienen (dit loon was door de Heide Mij. bepaald), maar dat zij met een toeslag op het weekloon (geen huurtoeslag) toch een verdienste gehad hadden van gemiddeld f0.22. Spr. was van meening, dat het loon te laag, maar over het geheele land hetzelfde is. Aagtekerke. Met ingang van Maandag is alhier de melkprijs gebracht van 7 op 9 ct. per liter. Maandag gaf de heer L. Goed- bloed uit Vlissingen, voorzitter van den Zeeuwschen Dambond, een simultaan- avond tegen de Aagtekerksche damclub, waarvan de uitslag is als volgtVan de 21 gespeelde partijen won de heer Goed- „Het is vreeselijk! maar we zijn nu toch eenmaal niet anders meer dan bedelaars wat kan het me dus schelen, wat ik doe. Meliora, voor gouvernante kun je me zeker niet aanbevelen ik deug er ook niet voor. Laatst probeerde ik een thema van de tweelingen te corrigeeren, en ik ontdekte al spoedig, dat ik er al even weinig van wist als zij. Meliora, zeg ons, wat we doen moeten, wij twee vol wassen vrouwen, die nergens grondige kennis van hebben, die zelf niet een ding goed verstaan, die een hekel hebben aan werk, en die te veel schaamtegevoel heb ben om te bedelen." „Ik denk, dat er uit Maggie een heel goede modiste te maken zou zijn", ant woordde Meliora kalmpjes, „als ze zich maar met alle wilskracht op haar taak toelegt". „Maar een modiste is geen dame!" kreet Lavina, „wie heeft er ooit van ge- hoordl" „Vraag wel excuus", zeide Meliora, „ik heb er verscheidene gekend, die wel degelijk daartoe mochten worden gere- kend, en zoo zullen er nog wel een heele massa meer zijn. Ik geef toe, dat er even zoo onder gevonden zullen worden, die niet op die kwalificatie aanspraak mogen maken, maar dat zal men tot is de hoog blond 8 partijen, Aagtekerksche Damclub 8 partijen en repiise 5 partijen. Biggekerke. Maandagmiddag verga derde de gemeenteraad voltallig. Inge willigd werden een verzoek van den heer W. A. de Witte om 25 pet. vermindering zijner pacht van vroongrond en een ver zoek van den heer J. Marijs om 30 pet. vermindering zijner pacht van een per ceel bouwland. Naar aanleiding van het verzoek van den A. N. W. B. om toetreding als do nateur werd besloten de f 5 subsidie die tot nog toe jaarlijks werd gegeven aan de vereen. Vreemdelingenverkeer in te trekken en voortaan f 10 subsidie te geven aan den A. N. W. B. A' .geno men werd het voorstel van B. en W. om den afgetreden veldwachter P. A. de Moor, voor verleende diensten een aan denken te geven. Besloten werd zijkanten van den weg, in de Stationsstraat, dewelke het eigen dom zijn van den Polder Walcheren aan te koopen. De gezamenlijke grootte is 86 M2. Tevens werd besloten tot het aan gaan van een overeenkomst met de N.V. Stoomtram Walcheren betreffende het in gebruik nemen van een strook grond in de Stationsstraat, tegen een jaarlijksche vergoeding van f 0.50. Tot lid van het burg. armbestuur, vaca^- ture P. Dekker, werd gekozen de heer Job Dekker Pzn. Medegedeeld werd de uitslag van do aanbesteding van de wegsverbetering in de kom. Na ingewonnen informaties en goedkeuring van Ged. Staten jkan het werk worden gegund en tot uitvoering worden overgegaan. Begin December zal vermoedelijk aan het werk kunnen wor den begonnen. Behandeld werd de begrooting voor 1933. Bij de post verzekeringen zei de heer J. Poppe hier tegen te zijn uit be ginsel, terwijl de heer A. Dommisse be zwaar had tegen genoemden post uit be zuinigingsoogpunt. Een voorstel van dhr ste kringen ook aantreffen. Maar Lavina, het valt me van je tegen, je zoo te hoo- ren spreken; hoeveel dagen is het gele den, hoeveel minuten, dat je zeide, over al toe bereid te zijn? Je wilde zelfs uit dienen gaan, achter de toonbank staan, weet ik niet al. Waar zijn nu al je goede plannen?" „Neen, Lavina", viel Maggie Meliora bij, je weet heel goed, dat we afgesproken hadden al onze dwaze trots ter zijde te stellen en elk werk aan te grijpen, dat zich aan ons voordeed, als we er ons eigen brood maar mee konden verdienen en niemand langer tot last behoefden te zijn. Maar ik geloof niet, dat we ons nu dadelijk als dagmeisje hoeven te verhu ren. Ben je dan heelemaal vergeten, wat Meliora heeft voorgesteld, dat we er gens een kostschool zouden oprichten?" „Neen, natuurlijk ben ik dat niet ver geten; maar ik heb geen oogenblik ge dacht, dat het haar ernst was, vooral waar ze zei, dat het idee bij haar opge komen was en ze er sinds dien tijd niet meer met ons over gesproken heeft. Maar misschien heeft ze er met Joan nog wel eens over gepraat?" (Wordt vervolgd.) ingezonden Mededeeling. kwaliteit BLUE BAND

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2