ibouw 1 s. DINSDAG 8 NOVEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 33 'ifr Buitenland Belangrijkste Nieuws. 8P5" VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! "^B Binnenland. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg riesiand, (uden landver- althans in de ?eer meer ani- taat. Te 01 de- :oop van een land het bod >gd, en werd sland, en dan f1000 per ithenbollen. itoen, koeien, lyacinthenbol- ien thane be- Rijnlandsche Let hyacinthen te vernietigen fen en met on- |en. iaat gelijk met fendien ie de telft der inge- moet hebben tenslotte ver van het des- im op straffe f5000 tot vol- zaken te doen tract niet heb bent er op, dat )0 mud bollen len. Het con- door de kwee- freeniging „De ikweekers van iencultuur. Op detiging haar |e waarde van mud wordt 1.000, doch de |n hooger ge- joals in mini- istonds lever end jaar 10 minder zijn., >pen voorraad •d. De invloed leine, nog niet iter merkbaar. ië geregeld. den Minister Phohi-uitzen- Ld overleg was |n Nederland- alsmede met l.I.R.O.M. bij verschillende |ing werd be de basis van I aanzien van |r de overzee- iling getroffen Is volgt kun- 0., de N. G. Ie N. P. R. 0. [g worden ver- endingen van toon-, of enden, leerza- Jgoslotem hier- jd met de vei- openbare orde politieke uit- van propa- |t gebied van ohi zal boven leden verleend |iruik der noo- tot het doen lerking te ko- Jrager worden den exploi- r ten bewijze, pndingen aan log te treffen |en aard, kun- genoemde elijk kunnen |jn aanvangen. beschikbare aemende om- rlinge aan de Ister van Wa- penkomst naar vordt de reeds |g voorgestelde de betrokken len ieder 1/12 Waterstaat bil- Inde, dat deze rdheid voorbe- deze verdee- voor de uit- iMinister van akelijk acht. |igen kan geen dat heruit- ngen in Ned.- steeds den een eigen In- I reeds de aan- 1-Generaal van de noodzake- j voor den om- rerplicbting te Isch voldoende uitzendingen Igeven, indien 'wenschen der uitgangspunt boud van het ordeel van de Eë toelaatbaar itzending van it hoofde van is, berust bij Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel, Ingezonden modedoolingon 00 cent per regel, Kleine Advcrtentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Werkloosheid. In het verkiezingsmanifest der Anti revolutionaire partij wordt in de para graaf, die betrekking heeft_op het werk loosheidsvraagstuk, de nadruk gelegd op de bestrijding der werkloosheid, op het wenschelijke van werkverruiming en werkverschaffing. Ook wat betreft de werkloosheid verkee- ren we in ons land nog in een bevoorrech te positie. In vergelijking met vele andere landen is -dit euvel hier van betrekkelijk geringen omvang. Dit neemt echter niet weg, dat de werkloosheid ook in ons land steeds meer om zich heen grijpt. Het aantal van degenen, die geen ge legenheid vinden om hun werkkracht pro ductief te maken, wordt geschat op rond 300.000. Nu is dit niet alles een gevolg van de heerschende crisis. Ook vroeger kwam in tal van vakken op bepaalde tijden van het jaar werkloos heid voor, wat echter beschouwd werd als het normale risico van verschillende be drijven. Als nu een aantal timmerlieden,, schil ders enz. gedaan krijgen, dan worden ze onmiddellijk als werkloozen beschouwd, waarvoor bepaalde maatregelen worden gevraagd, terwijl dit vroeger als iets nor maals werd beschouwd in verband ook met de 'hoogere loonen, die in deze vak ken verdiend worden. Ook is er steeds geweest een vrij1 be langrijke groep van losse arbeiders, sjou werlieden e.d., die niet geregeld werkten, maar die toch niet als werkloozen werden beschouwd. Doch ook al houdt men hiermee reke ning, dan blijft toch het benauwende feit, dat er over heel de linie groote werkloos heid heerscht, terwijl de kans, dat er voor de uitgestootenen op de arbeidsmarkt weer emplooi zal worden gevonden, uiterst ge ring is. Hier moet geholpen worden. Maar hoe? Niet in de eerste plaats, zegt het ont- werp-verkiez'ingsmanifest, door het ver schaffen van geldelijken steun. Geldelijke steun kome eerst dan in aanmerking, in dien de volstrekte onmogelijkheid blijkt de gelegenheid te verschaffen om door arbeid in 'het onderhoud te voorzien. Bij voorkeur geen steun zonder meer. Vooreerst al, omdat het niet mogelijk is. „Men geeft zich, schreef terecht „De Standaard", over aan een uiterst gevaar lijke illusie, indien men meenen zou, dat Nederland rijk genoeg is om, jaar in jaar uit, een 150 millioen per jaar ongeacht een andere 150 millioen voor armenzorg uit te geven voor steun aan de werk loozen. Dat is kortweg niets dan een her senschim. Zóó rijk is Nederland n i e t. En het onvermijdelijk einde zou zijn, dat ten slotte honderdduizenden onzer landgenoo- ten zouden wegzinken in het ellendigste pauperisme." Maar ook al zou het mogelijk zijn de hiervoor noodige mdllioenen te fournee- ren, dan nog zou deze wijze van hulpver leening op de laatste plaats gesteld moe ten worden, in verband met de zedelijk- gecstelijke gevaren die hier voor de betrok kenen dreigen. Daarom wordt dan ook in het verkie zingsmanifest gevraagd, dat voor alles aandacht zal worden geschonken aan de gelegenheid tot werkverruiming en werk verschaffing. Hierover later meer. Na de verkiezingen in Duitschland. Gistermiddag is Rijkskanselier von Pa pen op audiëntie geweest bij Rijkspresi dent von Hindenburg. Ter verdere be spreking van de binnenlandsche politieke situatie zal Woensdag een kabinetszitting worden belegd. Het tijdstip waarop de partijleiders ontvangen zullen worden staat nog niet vast. De Rijksregeering zal in de voornoem de kabinetsvergadering het werkpro gramma bespreken voor de eerstvolgen de weken. Op den voorgrond staat daar bij de grondwetsherziening. Daarnaast staat het belangrijke pro bleem van de contingenteering, dat zoo snel mogelijk moet worden opgelost. Wat dit laatstgenoemde vraagstuk aan- gaat gelooft men niet dat nog deze week een beslissing zal vallen, omdat het hier betreft een quaestie met zeer ernstige ge volgen in de economische en buitenland- sche politiek. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat men in de kringen der rijksregeering van meening is, dat door de verkiezin gen van Zondag in den toestand geen en kele wezenlijke verandering is gekomen. 0 rijksregeering heeft dan ook geen aanleiding, om van den tot nog toe ge volgden koers af te wijken. Practisch zal de gang van zaken waar schijnlijk zoo zijn, dat de rijkskanselier binnenkort de partijleiders ontvangt, om hun te vragen of en onder welke voor waarden zij bereid zijn, zijn kabinet te steunen. Indien het antwoord negatief uitvalt zal de rijkskanselier den rijkspre sident waarschijnlijk verzoeken, zelf de partijleiders uit te noodigen, om hun te vragen, welke voorstellen zij onder deze omstandigheden te doen hebben. Wan neer hierbij werkelijk bruikbare en uit voerbare voorstellen worden gedaan, zal de rijkspresident de uitvoering ervan mo gelijk maken. Men zou hieruit kunnen opmaken, dat Von Papen er niet aan denkt heen te gaan. Wanneer geen samenwerking met eenige partijen mogelijk blijkt, dan zal de rijksregeering, ook na een motie van wantrouwen, waarschijnlijk met den steun van den rijkspresident blijven re- geeren. Zij zal er echter mee moeten rekenen, dat nationaal-socialisten en communisten samen een zelfstandige meerderheid vor men, welke in staat is alle maatregelen van een ongewenschte regeering af te stemmen. Het verlies der nazi's. Hoe zijn de nationaal-socialisten er Zondag af gekomen in de landen, waar zij regeeren? Uit het resultaat blijkt in de eeste plaats, dat zij in Mecklenburg- Schwerin de meerderheid hebben verlo ren. Van de 181,000 stemmen, welke de nationaal-socialisten bij de vorige verkie zingen in Mecklenburg-Schwerin hebben behaald, zijn zij er nu ongeveer 43.000 kwijt geraakt. In Oldenburg hebben zij 31.000 van hun 145.000 stemmen verloren. Hun percen tage is hier gedaald van 46.2 tot 38.5. In de stad Oldenburg daalde het aantal van hun stemmen van 150.000 tot 97.000 of met ruim 34 pet. In den landdag van Oldenburg hebben de Hitlerianen 18 ze tels, terwijl zij volgens de verkiezingen van Zondag slechts op 14 aanspraak kunnen maken. In Thüringen daalde het aantal hun ner stemmen van 424.000 op 344.000. In Anhalt van 105.000 op 90.800 en in Brunswijk van 156.000 op 136.000. Dijkbreuk bij Lier. Een der Nethedijken is over een groote lengte onder den druk van het woelige rivierwater bezweken. De geheele streek is onmiddellijk onder water geloopen Het kasteel van den burgemeester van Lier staat, als een eiland, te midden van den eindeloozen plas. Talrijke huizen en boerderijen moesten in allerijl worden ontruimd. De brandweer slaagde er in, de bewoners, door een ware paniek aange grepen, te redden, maar het vee blijkt te zijn verdronken. De schade wordt op ver scheidene honderdduizenden franken ge raamd. De Belgische spoorwegen. Naar verluidt zou het loopende boek jaar der Nationale Maatschappij der Bel gische spoorwegen sluiten met een verlies van circa frs. 275 millioen. Men zou tot dekking van dit verlies het reservefonds van frs. 400 millioen aanspreken, zoodat dit bij den aanvang van het nieuwe boek jaar 1933 nog slechts frs. 125 millioen zou bedragen. De ontvangsten over October zouden niet bij die van September ten achter zijn gebleven, terwijl men voor November een nieuwe stijging verwacht. De Berlijnsche staking. De verkeersstaking te Berlijn schijnt over het hoogste punt heen te zijn. Gis termorgen om half 8 werd het verkeer op 40 van de 73 lijnen met 125 wagens hervat. Voorts zijn ruim 100 bussen weer in het verkeer gebracht, terwijl op den ondergrondschen spoorweg 3 lijnen in be drijf zijn genomen. In het stakingscomité moet een scheu ring zijn ontstaan. De nationaal-socia- listische leiders moeten zich weer voor den dienst willen aanmelden, terwijl de communisten de staking onder alle om standigheden willen volhouden. Eenige daden van sabotage zijn weer pleegd. Een transformatorenhuisje in de buurt van Tempelhof is in brand gesto ken. Nader wordt gemeld: Naar de redactie van de Rote Fahne mededeelde, heeft de centrale stakings leiding der Berlijnsche verkeersarbeiders tot afbreking van de wilde staking beslo ten. Typhus-epidemie in Bulgarije. Sedert eenige maanden heerscht te Sofia en in eenige Noordelijke en Zuide lijke deelen van Bulgarije een typhus- epidemie, die zich, ondanks de krachtige maatregelen, die de autoriteiten getroffen hebben, nog steeds uitbreidt. In Sofia stuit de behandeling der zieken op de grootste moeilijkheden, daar de meeste ziekenhuizen reeds overvol zijn, Het ge meentebestuur heeft daarom een speciaal crediet van twee millioen leva gevoteerd om de epidemie te bestrijden. Zuid-Slavië in gevaar? Naar de Daily Herald" uit Weenen verneemt, heeft koningin Maria van Joego-Slavië Donderdagavond j.l. haar land in het geheim verlaten om via Boe dapest naar de Tsjeeho-Slowakische bad plaats Carlsbad te reizen. Het plotselinge vertrek der koningin was niet aangekondigd, en zou niet be kend zijn geworden, indien het koninklijk salonrijtuig niet door het publiek op het station van Boedapest was herkend. De geruchten, dat zij het land had ver laten, in verband met de regeeringscrisis en de mogelijkheid van een revolutie in Joego-Slavië werden officieel tegenge sproken. In Boedapest echter ibidt men, naar Reuter meldt, uit het plotselinge vertrek der koningin af, dat de joego-Slavische koninklijke familie zoo spoedig mogelijk het land ontvlucht. In verband hiermede wordt erop gewe zen, dat het op het oogenblik een zeer ongewone tijd van het jaar is voor een reis naar een badplaats en dat Joego- Slavië in ieder geval toch zelf voldoende heilbaden heeft, om een kuur te volgen. jongste bandjirs in het Malangsche een regenperiode van vier dagen voorafging. Vier dagen slechts met een regenval van960 m.M. Een bui welke het wa ter in de kali Pengoeloeran elf meter deed wassen Dit maakt duidelijk waarom Indisch- gasten hier te lande nooit over den regen klagenI Het conflict in de Goudsche wasch- industrie. Nadat de rijksbemiddelaar, prof. mr dr A. G. Josephus Jitta opnieuw met de partijen, betrokken bij het conflict in de Goudsche waschindustrie, heeft geconfe reerd, is men tot het volgende resultaat gekomen: alle vorige eischen van partijen komen te vervallen en door een scheids rechter zal een boekenonderzoek worden ingesteld, ten einde na te gaan of loons- veilaging al dan niet noodzakelijk is. De uitspraak van den scheidsrechter zal door beide partijen als bindend worden be schouwd. De loonsverlaging zal evenwel niet verder mogen gaan dan 5 pet. Bezwaren tegen de Crisisvarkenswet. Het bestuur van den Bond van Var kenshouders, gevestigd te Gouda heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal een adres gezonden, waarin ernstige Binnenland. De financieele toestand van Middelburg. Het drama te Wassenaar. Vervroegd pensioen bij de spoorwegen. De meeting der S. D. A. P. D-trein ontspoord. Buitenland. Na de verkiezingen in Duitschland. Dijkbreuk in België. De verkeersstaking te Berlijn geëindigd. Dreigt er wat in Zuid-Slavië? pen, of de aldus gegeven cijfers een zui ver beeld van den toestand geven, schrijft de „Ned." Zij gaan thans bijv. over 519.000 arbeiders, waaronder 159.000 werkloozen. Het is echter bekend? dat wij veel meer arbeiders en veel meer werk loozen hebben. Wat hiervan intusschen zij, de cijfers laten in elk geval een vergelijking met vorige tijdvakken toe, omdat ook in vo rige tijdvakken volgens dezelfde methode werd gecijferd. Relatief hebben dus de cijfers groote waarde. En wat blijkt dan? Ingezonden mededeelingen. Werkloozen weer naar Washington. Amerikaansche werkloozen zijn van plan, in December naar Washington te marcheeren. Het zijn werklooze boeren en zeelieden, benevens communisten, die in afzonderlijke groepen naar Washing ton op marsch willen, gaan, om daar hun eischen aan het Amerikaansche parle ment voor te leggen, dat op 5 December weder bijeenkomt. De verkiezingen in Amerika. De Amerikaansche verkiezingsstrijd, welke met ongekende bitterheid gevoerd wordt, heeft tot nu toe geen dooden of gewonden geëischt. De vooruitzichten van Roosevelt zijn nog gunstiger geworden, aangezien de meeste progressieve republikeinen en een groot aantal industrieelen en bankiers zich thans aan zijn zijde hebben ge schaard. In Wallstreet wordt zeven tegen één gewed op Roosevelt. Korte berichten. Een hevige orkaan heeft in de streek der bananenplantages op Columbia 'n ont zaglijke schade aangericht. Verschillende huizen, de dokken en Santa Martha wer den ernstig beschadigd. De verbindingen met het bananengebied zijn verbroken. Japansche vliegtuigen uit Tsitsikar hebben bommen geworpen op Anta, 70 mijlen ten noordwesten van Gharbin waar een groote anti-Mandsjoerijsche troepenmacht verzameld was. Naar ver wacht wordt, zal aldaar een hevige strijd geleverd worden. De cijfers van de werkloosheid in Engeland geven voor de maand die op 25 October eindigde, een vermindering van ruim 110.000 vergeleken bij 26 Sept. Het totaal bedraagt nu 2.747.000 en is dus eindelijk onder de 2% miljoen gevalleu Steenkool, textiel, jute en wollen goede ren hadden er het meeste toe bijgedragen. Het blad „Politika" bevat berichten uit Tirana over verduisteringen aan het Albaansehe ministerie van financiën, ten bedrage van vier millioen goud-francs. De Albaansehe minister van financiën, Karezzo, zou hierbij betrokken zijn. De Oostenrijksche regeering is voor nemens, in Oostenrijk weer den algemee- nen dienstplicht in te voeren en tevens een militie op te richten, teneinde door deze beslissende wijziging het Oostenrijk sche leger te reorganiseeren. Van 14 tot 24 Nov. zullen in mid- den-Duitschland oefeningen worden ge houden om te waarschuwen tegen lucht aanvallen. Deze oefeningen vormen een vervolg op de reeds dezen zomer gehou den oefeningen. De daarbij opgedane er varingen zullen thans in de praktijk wor den toegepast. Als het in Indië regent. Blijkens officieele mededeeling werd gedurende de geheele maand October j.l. aan den Hortus te Amsterdam 253 m.M. regen gemeten, terwijl iedereen nog weet hoe het plaste in de periode van 31 dagen. Welnu: aan een heden ontvangen Aneta-telegram ontleenen wij de mede deeling, zegt het „Hbld,", dat aan de bezwaren worden ontwikkeld tegen de Crisisvarkenswet, ofschoon in het alge meen de Bond en zijn leden de pogingen van den wetgever om aan de varkens houders steun te verleenen waardeereu. Adressanten verzoeken de Kamer de Crisisvarkenswet zoodanig te wijzigen, dat de thans theoretisch op den consu ment, maar practisch op de houders van zware varkens drukkende heffing uit de wet wordt gelicht en verder bij de re geering aan te dringen op het nemen van die maatregelen, waardoor bij de uitvoering van de wet de bezwaren van adressanten worden ondervangen. De bond telt thans zes a zevenduizend leden. Steun en werkverschaffing. De minister van binnenlandsche za ken heeft onderstaanden brief met bijlage aan alle gemeenten gezonden: „Ik heb de eer uw college mee te dee len, dat de regeering het op prijs zou stellen te mogen vernemen, hoeveel uwe gemeente voor steun en werkverschaf fing in het jaar 1931 heeft uitgegeven. U gelieve voor de beantwoording van bijgaande vragenlijst gebruik te maken." Deze lijst vermeldt o.m. de volgende vragen: Is door uwe gemeente over het jaar 1931 steun aan werkloozen verleend? Zoo ja, hoeveel bedroeg het totaal be drag van dien steun na aftrek van even- tueele bijdragen van den staat? Alle steun aan alle werkloozen 1 met uitzondering van hen, die als gewone armlastigen worden beschouwd dient onder het totaal bedrag te worden begre pen, ongeacht de vraag, of de steun ver- Leend is door tusschenkomst van een steun-commissie, door het college van B. en W., dan wel door het Burgerlijk Arm bestuur. Onder het bedrag niet op te nemen hetgeen in uwe gemeente is uitgekeerd ten behoeve van de werkloosheidsuitkee- ring. Zijn door uwe gemeente over het jaar 1931 uitgaven gedaan voor de werkver schaffing, niet vallende onder art. 29 lid 2 der Armenwet? Zoo ja, hoeveel bedroeg het totaal dier uitgaven na aftrek van eventueele bij dragen van den Staat en de provincie? Een korte opgave wordt verzocht van de uitgevoerde werken. Nederlandsche Spoorwegen. Bij de Nederlandsche Spoorwegen is een verscherpte controle op de plaatsbe wijzen voor het reizigersverkeer voorge schreven. Vervroegd pensioen bij de spoorwegen. „Het Volk" meldt: De directie der spoorwegen heeft besloten, aan al het treinpersoneel dat den leeftijd van 60 jaar heeft bereikt of overschreden, ont slag te geven met recht op direct ingaand pensioen. De ontslagbrieven voor hen, die onder dezen maatregel vallen, zijn reeds klaar, zoodat de uitreiking daarvan binnen en kele dagen kan worden tegemoet gezien. STAND DER WERKLOOSHEID. Het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft den stand der werkloosheid van Augustus 1932, vergeleken met Augustus 1931. Wij hebben wel eens de vraag opgewor- Dat men volgens dezelfde methode wer kend, in Augustus 1931 een werkloozen- percent van 12.2 vond; in Augustus 1932 echter 25.7. In den besten tijd van het jaar dus een klimmen van 12.2 op 25.7; d.i.: ruim een verdubbeling. Neemt men niet alle cijfers doch alleen die van de industrie, dan verkrijgt men 13.3 en 28.6; eveneens dus ruim oen ver dubbeling. Tot deze ontstellende vermeerdering leveren alle onderzochte takken van be staan hun bijdrage; de een meer dan de ander, doch alle zonder uitzondering zijn slechter. Begrooting 1933. B. en W. van Middelburg hebben aan den gemeenteraad aangeboden de begroo ting voor 1933. Deze wijst voor den gewo nen dienst aan f 1.737.903.71 in ontvang cn uitgaaf met een post onvoorzien van f 30.042.86. De kapitaaldienst geeft een eindcijfer aan van f 513.550.52. B. en W. wijzen er op, dat evenals in de meeste andere gemeenten ook te Mid delburg de financieele toestand verre van rooskleurig is. Ook hier worden voor werkloozen- en armen zorg in de ruimste beteekenis abnormaal groote offers gevraagd, terwijl daartegen over juist als gevolg van de groote werk loosheid en de slechte economische om standigheden, de opbrengst der verschil lende belastingen een tamelijk sterke da ling vertoont. Een en ander leidde er B. en W. toe zooveel mogelijk op de uitga ven te bezuinigen. Maar tenslotte zagen zij zich toch nog geplaatst voor een te kort van rond f 89.000. Nauwkeurig hebben B. en W. overwogen op welke wijze dat tekort te dekken zou zijn. Drie mid delen kwamen daarvoor in aanmerking, nl. belastingverhooging; gebruik van een gedeelte der reserves van het Electrici- teits- en het gasbedrijf; salarisverlaging van het gemeentepersoneel. Geen salarisverlaging. 'Zij hebben gemeend het laatste middel vooralsnog niet te moeten toepassen. Een deel der korting (verhaal pensioens-b ij dra gen), waartoe in de Raadsvergadering van 27 April j.l. werd besloten, namelijk het verhaal van 3 pet. voor eigen pensioen zal eerst gaan werken met ingang van 1 Jan. 1933. Zou met ingang van dien datum op nieuw eene wedde-vermindering worden toegepast, dan zou feitelijk een dubbele korting in werking treden, 'hetgeen zeer zwaar op de betrokkenen zou drukken. Het pensioen-verhaal van 8% pet. tot f 3000 en 3 pet. boven f 3000 is grooter en drukt derhalve zwaarder dan de door het Rijk vastgestelde korting van 3 pet. tot f 2000 (ongehuwden f 1000) en daar boven 5 pet., terwijl bovendien de sala rissen van 'het gemeente-personeel in het algemeen lager en niet onbelangrijk lager zijn dan die van het Rijks-personeel of van het personeel der Provincie, zelfs al zou voor dat personeel de nader te noe men 5 pet. korting ingaan. Een salaris korting van het gemeente-personeel treft niet dat deel, hetwelk gesalarieerd wordt naar een Rijksregeling, b.v. onderwijs-per- soneel, of waarvan de wedde wordt vast gesteld door anderen dan den Raad, zoo- 4

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1