Krachtvoeders N.V. VEEVOEDERFABRIEK „ZEELANO" K.V. VEEVOEDERFABRIEK „ZEEL4IID" EERSTE BLAD. Buitenland. MEER MELK MEER BOTER Binnenland. Belangrijkste Nieuws. MAANDAG 7 NOVEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG <- No. 32 Dit nummer bestaat uit 2 bladen 1.1 1.0) te GOES. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoefdrcdocteur: K ZUiDËMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mododeollngon 00 cent per regel. Kloin8 Advertentiön Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling, Onder letter pf motto I 0,85, Bij contract belangrijke korting. Opletten en uitkijken. Het drukke verkeer op de wegen maakt het noodig naar alle kanten op te letten en uit te kijken. Maar dit geldt niet alleen van het ver keer op de wegen. Ook op ander terrein is het noodzake lijk goed uit de oogen te zien en de ge vaarlijke punten niet uit het oog te ver liezen. Er zijn overal dingen die onschuldig schijnen die door hun mooien naam en klank zelfs kunnen aantrekken en die toch als zCer gevaarlijk moeten worden gemeden. Een bewijs daarvan levert het „Amersf. Dagblad". Te Amersfoort werd een vergadering gehouden van den Jongelieden Geheel Onthouders Bond. Een onschuldige organisatie zal men zeggen met een prijzenswaardig doel. En toch: Volgens genoemd blad werden daar door een der sprekers de volgende lessen gegeven: „Wij, jongeren, moeten de massa onbe trouwbaar maken voor den oorlog. Alge- meene werkstaking en dienstweigering zijn de eenige middelen om den oorlog te voorkomen; deze beide moeten echter or ganisatorisch worden voorbereid." Op de hier verkondigde dwaasheden zelf, die men allerminst in een nuchteren kring van geheelonthouders zou verwach ten, gaan wij hier niet nader in. Wij wijzen hierop alleen om te laten uitkomen hoe noodig het is, dat vooral ook de ouders opletten en uitkijken. De vele gevaren op den levensweg ma ken het noodig de waarschuwingsborden terdege in het oog te houden. DE RIJKSDAGVERKIEZING IN DUITSCHLAND. De Hitlerlanen en de Soc. Democraten verliezen. Belangrijke winst voor de Communisten en de Duitsch-nationalen. Volgens de voorloopige berichten om trent de gisteren gehouden verkiezingen voor den Rijksdag is er in de samenstel ling van den Rijksdag niet een zoo groote verandering gekomen als velen verwacht hadden. De Hitlerianen hebben wel belangrijke verliezen geleden, maar zij vormen toch nog de grootste groep in den Rijksdag. Van een verplettering van de Nat. Socia listen is geen sprake. Toch is het verlies dat zij leden belang rijk genoeg om een wijziging in den be- staanden politieken toestand te brengen. In den ouden Rijksdag kon Hitier te zamen met de katholieke partijen een meerderheid vormen. Dat is nu niet meer mogelijk. Deze drie groepen, Nazi's, Gen trum en Beiersche Volkspartij, komen dicht bij de helft der mandaten, doch over een meerderheid beschikken zij niet. In dien zij een meerderheid willen vormen, zooals bekend verlangt het Centrum dat, zullen zij ook de Duitsch-nationalen moe ten opnemen. Dat is een belangrijke con- sekwentie, want Dr Hugenberg vertegen woordigt een program, hetwelk in vele opzichten indruischt tegen de Hitleriaan- sche en Katholieke eischen. Hieruit volgt, dat de Duitsch-nationa len hoewel zij nog lang niet het aantal zetels dat zij enkele jaren geleden bezet ten hebben heroverd, toch veel aan in vloed hebben gewonnen. Ook de Communisten, die trouwens groote verwachtingen koesterden, hebben een belangrijke winst te boeken. Zij: heb ben nu in enkele jaren hun aantal zetels ongeveer verdubbeld. De cijfers wijzen uit, dat zij groot worden ten koste van de Soc. Democraten, die in een paar jaar tijds ruim 20 zetels verspeelden. Verdeeling der stemmen. Wij laten hier volgen de voorloopige uitslag der stemming. Uitgebracht werden 34.494700 stem men. Daarvan kregen: pet. pet. 33.0 (37.3) 20.8 (21.6) 17.0 (14.3) 11.3 (12.5) 8.5 5.9) 3.1 3.2) 1.9 1.2) 0.9 1.0) 0.3 0.4) 0.5 0.3) 1.0 De cijfers tusschen haakjes geplaatst hebben betrekking op de vorige verkie zing. Hieronder volgt een overzicht van het aantal zetels door de verschillende par tijen in den Rijksdag bezet. Juli Nov. 1930 1932 1932 Nat. Soc. partij 107 230 195 Soc. Dem. partij 143 133 121 Comm. partij 77 89 100 Centrum 68 75 69 Duitsch Nat. 41 37 51 Beiersche Volkspartij 19 22 19 Duitsche Volkspartij 30 7 11 Staatspartij 14 4 2 Chr. Soc. volksd. 14 3 5 Econ. partij 23 2 2 Landv. 12 19 4 Duitsche boerenp. 6 2 2 In tal van plaatsen politieke incidenten. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het in verschillende deelen des rijks tot politieke botsingen gekomen, waarbij een groot aantal personen werd gewond. Zaterdagavond is het te Schonewalde (district Schweinitz) tot een vechtpartij gekomen tusschen sociaal-democraten, die een vergadering hadden bezocht en natio- naal-socialisten. Een 22-jarige jongeman werd door messteken ernstig gewond. De dader werd als het ware gelyncht. De po litie is er evenwel in geslaagd de orde vrij spoedig te herstellen. Te Grefeld is uit een tapperij geschoten op een troep voorbijtrekkende in uniform gekleede nat.-socialisten. Verscheidene nat.-socialisten werden gewond. De nat.- socialisten gingen tot den aanval over, waarbij het in het lokaal tot een bloedige vechtpartij kwam. In totaal werden zes nationaal-socialisten vrij ernstig gewond. Twee hunner moesten naar het zieken huis worden overgebracht. Toen de politie ingreep kwam het opnieuw tot een bot sing, waarbij drie politie-beambten werden gewond. Te Fraustein bij Wiesbaden werd vol gens de politie uit een auto, bezet met nat.-socialisten, geschoten. Een communist werd door een schot in het been gewond. Ook te Burgstadt (Saksen) is het in den nacht van Zaterdag op Zondag tot een schietpartij gekomen tusschen nationaal- socialisten en communisten; vijf nationaal- socialisten werden gewond. Te Breslau werd getracht met ongeveer 150 kinderen een optocht te formeeren ten gunste van de communisten. De politie arresteerde de leidster. De kinderen jouw den hierop de politie uit en riepen weg met de politie. Te Wuppertal is het eveneens tot enkele incidenten gekomen. Twee personen, van wie een vrouw, werden door schoten, wel ke uit een auto werden gelost, gewond. Te Stassfurt is het Zondagochtend tot een kloppartij gekomen tusschen ongeveer 50 na.-socialisten en een even groot aan tal communisten. Daarbij werd een nat- socialist ernstig en vele communisten en nat.-socialisten licht gewond. Zondagochtend werd in het Zuidelijk gedeelte van Berlijn opnieuw de zender gehoord, welke door de communisten naar het schijnt in het geheim wordt geëxploi teerd. Er werden gramofoonplaten en ver kiezingstoespraken uitgezonden. Na een redevoering over: „God en de religie" en: „Wat willen de Godloozen?" kondigde de omroeper de „Internationale" aan. Eén volgende spreker richtte scherpe woorden aan het adres der sociaal-democraten en viel ook eenige malen den rijkspresident aan. Ook in andere deelen der stad is de uitzending gehoord. Duitsche communisten mogen niet naar Rusland. Naar uit Tilsit wordt gemeld, zijn Vrij dagmorgen zestien Duitsche arbeiders- vertegenwoordigers, die zich op weg naar Moskou bevonden, in den trein gearres teerd en overgebracht naar het politie bureau. Daar werd hun medegedeeld, dat op last van Berlijn hun het vertrek uit Duitschland moest worden verhinderd. Allen gearresteerden, die, naar het schijnt, voor een, studiereis naar Rusland waren uitgenoodigd werden de paspoor ten afgenomen. Communistische activiteit. De „Soir" heeft twee uitvoerige artike len gepubliceerd over de activiteit der communisten in België. Er blijkt uit dat de communistische propaganda zee# in tens is. De handelsvertegenwoordiger dor Sovjets te Parijs heeft een specialen ge delegeerde te Brussel, thans een zekere Lepp, een Letlander, die chef van de im- portafdeeling der Sovjetambassade te Pa rijs is. Hij kwam onder een valschea naam België binnen en blijkt de leiding te hebben gehad van de communistische agitatie tijdens de mijnwerkersstaking in de Borinage. Hij bevindt zich op het oogenblik te Moskou en wordt vervangen door Erchoff, vertegenwoordiger van de Severoles, een Sovjetonderneming, welke zich met boschcultures bezig houdt. Do bureaux van Erchoff, die eigenlijk Sviet- sjin heet, zijn te Brussel gevestigd. De Sovjet-propaganda wordt met groote intensiteit gevoerd. Er worden tentoon stellingen georganiseerd, boeken uitgege ven en films vertoond, met het gevolg, dat in de hoogere kringen het „bolsjewis tisch snobisme" reeds een grooten om vang heeft aangenomen. Rondreizende Sovjetagenten zorgen voor het bewerken der arbeiders in de fabrieken. De Belgische communistische partij wordt geheel door Moskou gesteund. Zij is goed georganiseerd en telt tal van sec ties, die zich met den landbouw, buiten- landsche arbeidskrachten, koloniale aan gelegenheden, militaire zaken, enz. bezig houden. Onlangs heeft men op een mili tant agitator, bij diens arrestatie, een volledig plan tot een staatsgreep in Bel gië gevonden. Einde der staking In Lancashire. De staking in de katoenindustrie van Lancashire is bezworen en vandaag zal de arbeid worden hervat. Dit is het resul taat van de stemming, waarvan de uit slag Zaterdagmiddag is bekend gemaakt en waaruit blijkt, dat het aantal stemmen ten gunste van voortzetting der staking niet voldoende is geweest. Van de spin ners stemden er 20.252 vóór en 13.553 tegen voortzetting der staking en van de kaarders 14.850 vóór en 28.148 tegen voortzetting, in totaal dus 35.102 stem men voor en 47.701 tegen. Daar voor de voortzetting een meerderheid van 80 pel. noodig was, zal dus het werk worden hervat. Uit de cijfers blijkt evenwel, dat de meerderheid der spinners nog steeds tegen de nieuwe voorwaarden gekant is. De staking in de Engelsce katoenspin nerijen is dus geëindigd. Vandaag wordt het werk hervat. Aanslag op Hoover verijdeld. De spoorwegpolitie arresteerde twee negers, die ervan verdacht werden, een aanslag te beramen op president Hoo ver's specialen trein. De politie was ervan in kennis gesteld, dat een dergelijk aanvalsplan inderdaad bestond en liet den ganschen nacht het traject, waarop de rails zouden worden losgeschroefd, zorgvuldig bewaken. Toen dan ook de beide negers nabij de spoorlijn aankwamen, werden zij onmid dellijk gearresteerd. Complot te Tokio? De politie te Tokio heeft een huiszoeking gedaan bij een zoon van den ouden leider der reactionnairen, Mitsoeroe Tojama, en in het hoofdkwartier van een zijner va derlandslievende organisaties. Er hebben verscheiden arrestaties plaats gehad. Dé huiszoeking werd uitgevoerd naar aanlei ding van ernstige geruchten over een sa menzwering. De gearresteerden worden ervan ver dacht, deel te hebben genomen, aan een complot, waarvan het doel was de elec- trische centrale te vernielen, ten einde Tokio in het donker te zetten en van de dan volgende verwarring gebruik te ma ken om een aantal hooge regeeringsamL- tenaren te vermoorden. De politie is er zeker van, een samen zwering ontdekt te hebben. Tot nu toe zijn reeds 20 personen gearresteerd. Korte Berichten. Te Rio de Janeiro heeft de regee ring een decreet onderteekend, waarbij in geheel Brazilië de achturige arbeidsdag wordt ingevoerd. In den staat Rio de Ja neiro wordt deze maatregel terstond van kracht, terwijl in de overige deelen van Brazilië de 8-urendag binnen een half jaar moet zijn ingevoerd. In Australië wordt groote schade aan den oogst toegebracht door een groote kudde emoes, een soort struisvogel, die in groepen van tot 20.000 stuks toe voor komt. Zij dringen de korenvelden binnen waar dan de oogst vrijwel vernield wordt. Troepen zijn ontboden om jacht op de dieren te maken. In Gross-Baudiss raakte Vrijdag avond een zware vrachtauto met aan hangwagen in een bocht van den weg aan l.et slingeren. De vrachtwagen reed mid den in een groep deelnemers van een na- tionaal-socialistische vergadering die naar huis terugkeerden. Twee arbeiders en een smid werden door den aanhangwagen te gen een muur gedrukt en gedood. Een S.A.-man werd zwaar gewond. Gandhi heeft verklaard, dat hij op nieuw te vasten zou beginnen indien de ka „e-Hindoes het accoord van Poona met de paria's niet stipt ten uitvoer bren gen. De stad Herford wordt op het oogen blik door een rattenplaag geteisterd. Het gemeentebestuur heeft thans bepaald, dat Ingezonden Mededeellng. met van de Speciaal adrea voor: MURWE GR0NDN00TK0EKJES MURWE LIJNK0EKJES SAMENGESTELDE KOEKJES S0YA-MELASSEK0EKJES Fabrlkante van: ZEELANDS H0ENDERMEEL en ZEELANDS 0PF0KV0ER merk V. P. Z. Gewaarborgde kwaliteit. GOES (Telefoon 162). op 7 November een strijd tot verdelging van de ratten moet worden gevoerd. De Japansche begrooting sluit met een tekort van 780 millioen jen. Dit tekort zal door het uitgeven van schatkistbiljet ten worden gedekt. Er valt eenige verbetering in den toestand van sommige bedrijven in Bel gië te constateeren. Gebrek aan werk in de mijnen die kolen voor huisbrand pro- duceeren is er niet, daar de vraag op dit oogenblik veel grooter is dan het aanbod. Ook de textielindustrie vertoont nieuwe teekenen van opleving. Te Gent is het aantal werkloozen ten gevolge daarvan sedert de vorige maand met 3852 ver minderd. Dé politie te Lyon heeft een aantal communisten en andere anti-fascisten verspreid, die aan het station Brotteaux demonstreerden tegen een Itaiiaansch Kamerlid; twee personen zijn in hechte nis gehouden. i Te Dortmund is een vrouw en haar dienstmeisje doodgeschoten. De politie heeft vastgesteld, dat het om een roof moord gaat. De daders zijn er met 300 mark vandoor gegaan. De Kamerverkiezing in 1933. „De Fakkel" meldt, dat aan het Kerst congres der Onafh. Soc. Partij voorge steld zal worden, de Kamercandidaten- lijst te doen luiden: 1. P. J. Schmidt, 2. K. R. van Staal, 3. D. de Jager, 4. J. Mourits, 5. J. de Kadt, 6. P. de Boer (Drachten), 7. F. v. d. Goes. Minister de Geer. Te Breda heeft prof. dr G. M. Verrijn Stuart, Vrijdag een rede gehouden voor het departement Breda van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel over: „Is ver vanging van onze zilveren munt door nik kel of ander metaal gewenscht?" De spreker merkte hierbij o.m. op, dat de houding van minister de Geer in deze kwestie niet van overwegend belang is, daar hij overtuigd is dat Mr de Geer niet lang meer minister zal zijn. Herhalingsoefeningen der zeemilitie. De minister van Defensie heeft vastge steld, dat in 1933 zullen worden opgeroe pen de zeemiliciens van de lichting 1929 of, voor zooveel de kustwachters betreft, van de lichting 1928. De chef van het bureau Zeemilitie zendt zoo spoedig mogelijk aan de burgemees ters der betrokken gemeenten een lijst van de zeemiliciens, die in 1933 voor herha lingsoefeningen moeten opkomen. Dit is in de meeste gevallen echter slechts een voorloopige opgaaf, daar in het algemeen eerst later wordt vastgesteld op welken datum deze dienstplichtigen zullen moe ten opkomen. De dienstplichtigen krijgen n.l. de ge legenheid hun voorkeur omtrent den tijd of de plaats van opkomst mede te deelen, waarmede voor zoover mogelijk rekening wordt gehouden. Een deel der zeemilitie zal de herha lingsoefeningen bij de landmacht moeten Binnenland. De radio-omroep naar Indië. De Prov. Staten van Zeeland. Dreigende doorbraak bij Ravesteijn. Buitenland. De verkiezingen in Duitschland. De staking in Lancashire. vervullen. Hiertoe kan door daartoe aan gewezen miliciens aanvraag worden ge daan bij den minister van Defensie. De demonstratie op 8 November. Het bestuur van het A.G.O.P. heeft den minister-president verzocht te bevorde ren, dat aan rijksambtenaren, die aan de demonstratie op 8 November willen deel nemen en over het loopende jaar geen ge woon verlof meer te goed hebben, op eigen verzoek, voor zoover mogelijk over eenkomstig artikel 134 van het Algem. Rijksambtenarenreglement verlof zal wor den verleend. Dit verzoek heeft de minis ter-president afgewezen op grond van de motiveering, dat de regeering „ten aan zien van de betooging van 8 November als algemeen standpunt heeft aanvaard, dat zij eenerzijds geen maatregelen neemt die het houden van de betooging, indien van de zijde van de autoriteiten te 's Gra- venhage de vergunning wordt verkregen, zouden belemmeren, doch anderzijds alle maatregelen die kunnen strekken om de betooging te bevorderen, achterwege laat." Bakkers en meelfabrikanten. Zaterdag meldden wij iets omtrent een voorloopig trustcontract tusschen meel fabrikanten en bakkersorganisaties. Inmiddels is reeds een zeer sterke en vastberaden oppositie in bakkerskringen ontstaan onder leiding van Amsterdam, Gooi- en Eemland en Amersfoort e.o. Deze oppositie is zóó sterk, dat desnoods tot oplichting van een nieuwen bakkersbond zal worden overgegaan. De opposanten hebben vooral vier „programpunten", n.l.: lo. het is in het belang van het bak kersbedrijf, dat er een dusdanige sanee ring kome, dat rekening wordt gehouden met het belang van den consument. Daar toe zal per gemeente de broodprijs moe ten worden vastgesteld, na voorlichting te hebben ingewonnen van een accountant in zake den gemiddelden kostprijs in die gemeente; 2o. de leiding en de zeggenschap der bedrijfssaneering moet in handen komen van de bakkerij zelf; zij mag in geen geval berusten bij de meelfabrikanten; 3o. de saneering, ook al zou zij een overeenkomst met de meelfabrikanten vergen, zou niet mogen of kunnen lei den tot de mogelijkheid, dat de fabrikan ten haar gebruiken als middel om hun afzet te rayonneeren, hun productie te contingenteeren of hun prijs op te zetten; 4o. de saneering moet zóó zijn, dat de meelfabrikanten, die veelal financieel ge ïnteresseerd zijn bij groote bakkerijen, haar zullen kunnen gebruiken ten gunste der groote en dus ten nadeele der kleine bakkersbedrijven. De oppositie zal thans met alle midde len trachten te voorkomen, dat over 14 dagen tot onderteekening van het con tract zal worden overgegaan. De Liberale Staatspartij. De Partijraad van de Liberale Staats partij De Vrijheidsbond heeft Zaterdag te Utrecht vergaderd. Aldaar zijn de voor loopige candidatenlijsten der centrale lriesvereenigingen ter sprake gekomen en verschillende combinaties overwogen, die door de afgevaardigden in de diverse kieskringen tot onderwerp van gedach- tenwisseling zullen worden gemaakt. Een voorstel-Dordrecht om met één algemeene lijst uit te komen (later in dier voege ge wijzigd, dat de eerste acht namen op alle lijsten dezelfde zouden zijn) is met 25 te gen 9 stemmen verworpen. Slachtoffers van het verkeer. Het aantal verkeersslachtoffers bedroeg naar „Het Volk" meldt, over de maand October 22 dooden en 42 ernstig gewon den. De Haagsche Burgerwacht gemobiliseerd. De leden der mobiele colonne van de Haagsche Burgerwacht hebben een ver trouwelijk schrijven, ontvangen van den volgenden inhoud Oefening op Dinsdag 8 November 1932. Verzameling 9 uur 's voormiddags in de omgeving van de Koninklijke Petroleum- Maatschappij, Garel van Bylandtlaan en de brug aan de Koninginnegracht hij de Laan dopes van Gattenburg alwaar nadere gegevens worden verstrekt. Brood meenemen. Het schrijven, dat door den comman- Nat.-sociaJisten Soc.-democraten Communisten Centrum, Duitsch-N ation. Beiersche Volfcsp. Duitsche Volksp. Democraten Chr.-socialen Econ. Partij Landvolk Diversen S, A P. stemmen 11.379.307 7.150.025 5.860.997 3.896.027 2.920.783 1.00.124 650.900 3.10.163 393.466 103.649 164.266 556.061 18.700

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1