Echt en goed EERSTE BLAD. WEKKERS c. JOOSSE MT VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! ZATERDAG B NOVEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 31 Dit nummer bestaat uit 3 bladen Buitenland. rijn Poalm alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoe- ders, Kiespijnpoeders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Slechts fl.75 St. Adriaanstraat - Goes Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Hef verkeer op den afsluitdijk. Uit de Provincie. Kerknieuws. Zending. De Classis Den Haag dor Geref, Eerken beeft geëxamineerd ad, Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, eeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdedcelingen GO cent per regel. Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. V Rechts tegen links. Het wetsontwerp bedoelende strafbaar stelling van smalende Godslastering is door de Eerste Kamer aangenomen.. Het ging bij de stemming zooals voor speld was, rechts tegen links. Voor een oogenblik waren, zooals dat al t ij d gaat, wanneer principieels onder werpen aan de orde komen, bij de link- sche partijen weer eens alle verschillen vergeten. Heel de linkerzijde trok één lijn. In een der vrijzinnige bladen werd in verband hiermede de opmerking ge maakt: „Alleen Moskou zal in zijn vuistje lachen". Geheel onmogelijk is dat niet. De leiders van de Godloozen-actie te Moskou zullen uit den aard der zaak met vreugde zien, dat een zoo belangrijke minderheid zich tegen een ontwerp als nu aan de orde was, met hand en tand verzet. Bovendien beseffen zij zeer goed de waarheid van wat Groen van Prinsterer steeds heeft betoogd, dat er een nauw verband is tusschen ongeloof en revolutie. Met vreugde zal men daar hebben ge zien dat velen in Nederland wel tegen de revolutie hun stem verheffen, maar dat zij van het revolutie beginsel volstrekt niet afkeerig zijn, en dat het ook bij deze stemming weer ging: rechts tegen links. Het werk van Colljn. Aan criliek heeft het den heer Colijn gedurende den tijd dat hij Minister van Financiën was, niet ontbroken. Op de meest ergerlijke wijze is hij be streden en met name in den rooden hoek was de blijdschap groot toen in 't najaar van 1925 het Kabinet-Goüjn ten val werd gebracht. Dit alles neemt echter niet weg, dat men nu nog steeds de vruchten plukt van wat door Minister Colijn werd tot stand gebracht. Het dienstjaar 1932 zal voor de gewone Rijksmiddelen een tekort te zien geven van ruim 10 millioen gulden. Dat dit te kort niet nog grooter is, is te danken aan het feit, dat uit de overschotten van vorige jaren een bedrag van f 18 millioen kon worden geput. Was deze reserve er niet geweest, dan zouden we voor 1932 reeds voor een tekort van f28 millioen hebben gestaan. De begrooting voor 1933 zal, wanneer alle bezuinigingsvoorstellen werden goed gekeurd, nog een ongedekt tekort te zien geven van f22 millioen. Maar dit tekort zoü f 40 millioen hebben bedragen als ook nu het reservefonds niet f 18 millioen had geleverd. Dat deze reserves gekweekt konden worden is niet in de laatste plaats te dan ken aan het werk van Colijn. Het kost thans aan de Regeering de grootste moeite de ontvangsten en uitga ven in evenwicht te houden. Zonder het onder veel moeite en feilen tegenstand volbrachte werk van Colijn zou de toe stand schier hopeloos zijn. Belastingpolitiek in Zwitserland. Het tekort van 70 millioen francs, dat de Zwitsersche begrooting voor 1933 ver toont, heeft de regeering doen omzien naar nieuwe middelen. In welingelichte kringen te Bern spreekt men o.a. over indirecte belastin gen op thee, koffie, suiker en mineraal water, alsmede van een verdere verhoo ging van den tarieftoeslag op mout en an dere buitenlandsche grondstoffen voor de bierbereiding, alsmede van een wijnbelas ting met een soort restitutie aan de bin- nenlandsche wijnbrouwers. Tenslotte wordt ook een tarief op meel en graan genoemd. Men verwacht echter, dat de regeering bij pogingen om indi recte belastingen in te voeren op krachtig verzet van het volk zal stuiten. Werkloosheid-debat. Het Engelsche Lagerhuis begon giste ren met een debat dat drie dagen zal du ren, over werkloosheid. Lansbury, de lei der van de oppositie, diende een relsolutie in, waarin hij zich onthoudt van alle cri- tiek op de regeering en eenvoudig vraagt, alle maatregelen te nemen, die in staat zijn de werkloosheid te lenigen. Lansbury verzocht het probleem te bespréken in een ^atmosfeer die gespeend zou zijn van allen Partijgeest en stelde voor, dat de regeering ">u pogen de bijéénkomst van de economi se wereldconferentie zoo spoedig moge- ijk tot stand te brengen. De minister van arbeid Sir Henry Bot terton «ei, dat naar hij geloofde bewezen was, dat de pogingen van den staat om de abnormale werkloosheid tegen te gaan door de bespoediging van openbare wer ken mislukt waren en dat, welk nut deze pogingen ook mochten gehad hebben, dit nu uitgeput was. In bet jaar voorafgaande aan Septem ber 1931 nam het aantal personen, dat werk had, met een millioen af. Het laatste jaar echter was het aantal dergenen, die werk hadden, vrijwel stationnair. Er was p-een achteruitgang en slechts in een min derheid van industrieën was de toestand verergerd. De Maandag te publiceeren nieuwe werkloosheidscijfers zouden een verbete ring toonen. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. Tramdienst te Berlijn functioneert weer, maar gebrekkig. Zooals de directie van de Berlijnsche tramdienst had aangekondigd, begon de dienst gistermiddag weer. Door sabotage en molestatie functioneerde de dienst ech ter gebrekkig. De politie moest herbaalde malen charges uitvoeren* waarbij twee personen zijn gedood. De stakers wierpen met steenen naar de rijdende voertuigen en er werd ook uit huizen op de trams en bussen geschoten, waarbij een paar pas sagiers licht werden gewond. Ook de po litie telt eenige gewonden. Von Papen voor de radio. Rijkskanselier Von Papen hield gisteren een radiorede voor alle Duitsche zenders, waarin hij het nationaal-socialisme en in het bijzonder het communisme Bcherp aan viel. 'Hij waarschuwde tegen de partijbu reaucratie, die tweedracht in Duitschland hadgebracht en wekte allen die het goed met Duitschland meenen op, de tegenwoor dige regeering te steunen, dit ook alleen het heil van Duitschland op het oog heeft. Von Papens rede hield meer critiek op zijn vijanden in dan een overzicht van wat de regeering tot stand had gebracht. Indig's financieele toestand. De opbrengst van de landsmiddelen in 1933, welke in de ontwerp-begrooting voor dat jaar nog geraamd was op een bedrag van 331^ millioen gulden, is thans naar het N. v. d. D. v. N.-I. verneemt, bij nieu we raming getaxeerd op niet meer dn.n 280 millioen. Dit bedrag zal grootendeels noodig zijn voör de betaling van salaris sen en pensioenen. Met inbegrip van het personeel der landsbedrijven en na aftrek van de salariskorting van 10 pet., wordt thans nog 163 millioen aan bezoldiging betaald. Door de voorgenomen herziening van het Bezoldigingsbesluit voor Lands dienaren en de Militaire B e zold igi ngsrege- ling, -zal dit bedrag in 1933 moeten afne men met 21 millioen, zoodat er nog 142 millioen aan bezoldiging wordt uitgegeven. De pensioenslasten zullen in 1933 voorts stijgen tot 72 millioen en in totaal vorde ren salarissen en pensioenen in dat jaar dus een bedrag van 214 millioen, zoodat er voor andere uitgaven niet meer dan 66 millioen beschikbaar zal zijn. Wan neer men echter bedenkt, zoo besluit het blad, dat de „onaantastbare" post voor rente en aflossing alleen reeds 84 millioen bedraagt, dan kan men nagaan, dat de regeering uiteindelijk nog 18 millioen te kort komt om zelfs deze onvermijdelijke uitgave te dekken. Korte berichten. Gisteren kwam het kanaal gereed, dat de Witte Zee verbindt met de Oost zee. Het aanleggen van dit geweldige kanaal is juist een jaar geleden begon nen. Het Duitsche rijkskabinet heeft den rijksminister voor voedselvoorziening en landbouw gemachtigd en in staat gesteld aanzienlijk grootere hoeveelheden rogge voor geruimen tijd uit de markt te nemen, om daardoor evenwicht te scheppen tus schen vraag en aanbod en een behoorlij ken prijs te kunnen bedingen. De Pruisische minister van binnen- landsche zaken, Severing, is qp zijln ver- kiezingsreis te Frankfurt am Main ern stig ziek geworden. Hij is in een zieken huis opgenomen en moet van verdere deelneming aan de verkiezingscampagne afzien. Tusschen groepen plakkers van de nazi's en communisten is het te Wupper- thal tot een vechtpartij gekomen, waarbij de nazi's ongeveer 16 schoten hebben ge lost, Eén arbeider is ernstig, een ander licht gekwetst. Op een andere plaats is een nationaal-socialiat door een schot ge kwetst, In het gebied van S&loniki en Chal» cidice zijn gisteren plotseling alle bronnen opgedroogd. Men wijt dit nieuwe onheil aan de aardbevingen der laatste dagen. De bevolking heeft dringend behoefte aan drinkwater. Ii J i l*iü Ingezonden Mededeallng. In 4 kleuren: Rood, Bruin, Blauw en Groen, met garantie. Het peil van het IJsselmeer. Het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag meldt: De laatste dagen zijn in verschillende dagbladen artikelen en berichten versche nen, welke den indruk zouden kunnen wekken, als zou het met het oog op de belangen der landsverdediging voor de afgesloten Zuiderzee wettelijk vastgestelde peil van 0.13 M.—N.A.P. oorzaak zijn van het waterbezwaar, hetwelk thans in ver schillende gebieden rondom de Zuider zee wordt ondervonden. Ter voorkoming van misvattingen ten deze zij echter opgemerkt, dat door om standigheden, waarop de Minister van Defensie generlei invloed vermag te oefe nen, sedert Augustus van dit jaar het peil van de afgesloten Zuiderzee niet onaan- geven, dat het Juiste oogenblik van een telegram als het onderhavige nog niet gekomen was. De Indische tentoonstelling naar Duitschland? De exploitant der Indische Tentoonstel ling in het Westbroekpark de heer D. G. Wevers, heeft, naar de „Haagsche Crt." verneemt, aan B. en W. het verzoek ge richt om het contractueel tijdstip, waar op het terrein moet zijn ontruimd, n.l. 1 December a.s., twee maanden te willen verschuiven. De besprekingen over verplaatsing der gebouwen naar Duitschland hebben een zoodanig verloop, dat op haar welslagen vrij zeker mag worden gerekend. In dit verband zou afbreken en tijde lijk opslaan der onderdeelen van de ge bouwen overbodige kosten met zich brengen. Malaise in den scheepsbouw. De Scheepswerf en Machinefabriek P Smit Jr. te Rotterdam heeft behalve een aantal arbeiders ook een deel van het ad ministratief personeel ontslagen. De werf heeft zeer weinig werkgelegen heid en werkt thans met minder arbei ders dan tijdens de staking. Van de ar beiders die tijdens de staking gewerkt hebben zoowel als van die toen gestaakt hebben en die na dien zijn teruggenomen, zijn velen naarhuis gezonden. Trust-contract tusschen bakkers- en meel fabrikanten. Naar het „Handelsblad" verneemt is tusschen de maalindustrie n.1. de Ned. Ver. van Meelfabrikanten, benevens de uitge treden Stoommeelfabriek „Holland" te Amsterdam en de „aparte" Meelfabrieken Binnenland. Conversie onzer Staatsleeningen? Trustvorming tusschen bakkers en meel fabrikanten. Buitenland. Het tramverkeer te Berlijn functionneert weer. Werkloosheidsdebat in het Engelsche La gerhuis. Tekort in Zwitserland. Ingezonden Mededeeling. Desgewenscht bezoek aan huis Ingezonden Mededeeling. zienlijk hooger is dan het hiervoren ver melde wettelijke peil. Voor de belemmering van de afwate ring der omringende gebieden behoeft men in het algemeen geen vrees te koes teren bij een peil van 0.13 M.N.A.P. aangezien dit peil overeenkomt met den gemiddelden laagwaterstand. Notariaat. Bij Kon. besluit van 2 November is be paald, dat de vacature van notaris ter standplaats de gemeente Wamel, open gevallen door de verplaatsing van W. A. Caron, niet zal worden vervuld. Telegram naar Nijverdal een vergissing. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft op de vragen van den heer H. Ame- link, lid van de Tweede Kamer, over een op 18 October j.l. van overheidswege aan het gemeentebestuur van Hellendoorn ge zonden telegram, betreffende uitsluiting van steunverleening en werkverschaffing ten aanzien van arbeiders der Kon. Stoom weverij te Nijverdal, die weigeren loons verlaging te aanvaarden, geantwoord: Onder bevestigende beantwoording van de eerste vraag merkt de ondergeteeken- de op, dat het telegram bedoelde een her innering aan de steunregeling (art. 17 d en f). Daar het mitsdien geen principiëele louter een administratieve beteekenis had, is het buiten voorkennis van den onder- geteekende door den secretaris-generaal van diens Departement afgedaan en onderteekend. De verkorte vorm, waarin een telegram pleegt te worden gesteld, brengt het ge vaar mede, dat er een andere bedoeling in wordt gelezen dan bij het stellen voor zit. Zoo in het onderhavige geval. Het telegram is opgevat, alsof de bedoeling zou zijn geweest, zich in te laten met een concreet loonconflict in het particu liere bedrijf. Niets is minder juist Het telegram had slechts tot doel de werk nemers in hun eigen belang te doen wij zen op de gevolgen, welke zouden in treden, indien het loonconflict er toe zou leiden, dat het werk in de fabriek geen voortgang zou kunnen hebben. Nu deze bedoeling blijkt te zijn misverstaan, moet de ondergeteekende het betreuren, dat het telegram niet in meer klaren vorm de bedoeling tot uitdrukking bracht. Het telegram had niet tot doel den ar beiders den eisch te stellen, een loons verlaging te aanvaarden; deze blijven vrij, desgewenscht het werk te staken. Voor dit laatste geval beoogde het tele gram hun op het hart te binden, te be denken, dat zij in dat geval volgens de steunregeling geen steun zouden ontvan gen. De vraag kan rijzen, of het telegram op het geschikte oogenblik is gezonden. Het antwoord hangt af van de vraag, wat zou gebeurd zijn, indien het telegram niet verzonden ware. 9 Achteraf gezien dan, nu de rapporten, die den secretaris-generaal ter beschikking stonden en waarop hij moest steunen, zijn aangevuld met vollediger kennis van den feitelijken toestand, moet worden toege der Ver. Ned. Bakkerij (de z.g. Coöpera tieve) eenerzij ds en de vier groote bak kersorganisaties, te weten: de Ned. Bak- kersbond, de R.-K. Ned. Bakkersbond, de Chr. Bakkersbond en de Ver. van werk gevers in het bakkersbedrijf (de brood fabrieken ad.) aan den anderen kant, een voorloopig contract gesloten, dat o.a. reeds aangenomen is door de algemeene bestuursvergadering van den (grootsten) Ned. Bakkersbond, benevens door het hoofdbestuur van den R.-K Bond. De partij aan den anderen kant, de meel fabrieken, met inbegrip van de „Holland" en de Coöperatieve" hebben zich er even eens mede vereenigd. Een contract dus tusschen de Neder- landsche bakkers en de Nederlandsche meelfabrikanten. Dit contract nu behelst een eerste schrede op den weg der trust vorming. Er wordt n.l. in bepaald, dat de meelfabrikanten géén meel of bloem zullen verkoopen aan bakkers, die hun brood beneden een bepaalden prijs ver koopen. Aan den anderen kant verbin den de bakkers zich, om géén meel of bloem te koopen van meelfabrikanten, die aan zulke bakkers tóch verkoopen. Voor de uitvoering van een controle op de contractsbepalingen zal te 's-Gravenhage een Centraal Bureau worden gevestigd, dat een z.g. „zwarte lijst" zal aanleggen en een „geheimen dienst" zal organisee- ren, teneinde overtreders op te sporen en te straffen. Dit bureau zal voor het groot ste deel bekostigd worden door de meel fabrieken, hoewel óók de bakkers er iets aan zullen meebetalen. Bakkers, die zich niet aan de bepalin gen willen onderwerpen, zullen alléén nog maar meel en bloem kunnen betrekken via een eveneens in te stellen Centraal Verkoopbureaü en moeten dan méér voor het meel betalen, b.v. f3 extra! Naar het blad nog meedeelt, moet al leen de algemeene vergadering van den R.-K. Bakkersbond het contract nog goed keuren. Naar aanleiding van het bericht om trent het stop zetten van alle verkeer over den Afsluitdijk heeft de „N.R.Crt." van den secretaris van den directeur-gene raal der Zuiderzeewerken vernomen, dat de afsluiting geen verband hield met de ongunstige berichten, welke over den toe stand van den Afsluitdijk hebben geloo- pen en toen zijn tegengesproken. De kwestie is, dat de weg over den Afsluitdijk gisteren geheel ge reed zou komen. Vroeger konden de be zoekers van de werken, die hun pen ningske voor het Crisiscomité offerden, niet van den eenen naar den anderen oever doorrijden; hierdoor was er niet zooveel verkeer. Nu moet men echter een druk verkeer verwachten en hierop is vooral de toegangsweg over Wieringen, die verbeterd moet worden, niet berekend. Ook is het dijklichaam zelf nog niet vol doende gedroogd en ingeklonken, en ten slotte is er nog niet voldoende verlich ting. Men verwachtte, dat de openstelling eerst in het voorjaar zou geschieden. Van een openstelling nog gedurende deze maand voor particuliere auto's op eigen risico kan dus ook niets komen. De Kamerverkiezingen. De „Volkskrant" verneemt, dat het in het voornemen ligt het aantal omschre ven zetels voor arbeidszaken in de R.-K. Tweede Kamerfractie tot drie terug te brengen en te handhaven die der groote steden, Limburg en Leiden—Dordrecht In dezen gedachtengang zal de werkgevers kwaliteitszetel (thans bezet door Dr Kor- tenhorst) met dien voor de Indische spe cialiteit een plaats krijgen in den rijks kieskring Tilburg. B. en W. van Middelburg hebben het aanleggen van een voetpad traject Mid delburg—Abeele opgedragen aan v. d. Ven en Wandel, KoudekerkeOostburg voor een som van f11875. Biggekerke. Het Gemeentebestuur heeft Vrijdagmiddag aanbesteed het verbreeden en vernieuwen der klinkerbestrating, het aanleggen van tegeltrottoirs en het aan brengen van een rioleering in de Dorps straat. De uitslag van deze aanbesteding is als volgt: C. Dekker, Middelburg f18000; C. van der Klippe, Vlissingen f15870; H. Geldof, Serooskerke f15100; I. la Gasse Zoon, Koudekerke f15000; 3. H. van der Ven, Vlissingen f 14970; P. de Voogd, Veere f14800; M. W. Knuist, Goes f14690; P. J. van de Sande, Breskens f14687; G. Fran ke, Vlissingen f14500; M. Hoogesteger, Wemeldinge f 14480; L. G. J. van der Ven en Wandel, Koudekerke en Schoondijke f14392; L. Wandel, Oosterbeek f14100; F. Duinhouwer, Goes f13880; Gebrs Brand, Dubbeldam f13700. 1 Beroepbaar. Het provinciaal kerkbestuur van Groningen beeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heeren H. J. F. Wes- seldijk en K. A. Schipper. i Emeritaat. Door de classis Ap- pingedam der Geref. Kerken is eervol emeritaat verleend aan Ds E. J. Koppe te Wester-Emden. Ds Koppe arbeidde te Idskenhuizcn, Westbroek c.a. en nu sinds 17 December 1911 te Wester-Emden. Ds H. de Lange. Na een korte ongesteldheid is, in „Eudokia" te Rotter dam, in den leeftijd van bijna 65 jaar overleden Ds H. de Lange, pred. der Geref. Kerk te Ooltgensplaat. De overledene diende achtereenvolgens de kerken te Gaastmeer, Raard, Exmorra en sinds 1924 Ooltgensplaat.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1