Financieële Berichten. Berlijnsche Brieven Land- en Tuinbouw tend veel was geknoeid, doch waarvan hij werd vrijgesproken. Dit was niet omdat verdachte onschuldig was, maar alleen omdat het er zoo'n janboel was en dat men er niet uit wijs kon worden. Ook de zaak tegen verdachte als Kerkelijk Ont vanger ia toen zoo geloopen, omdat er niet uit wijs was te worden, en nu versohijnt verdachte voor de dorde maal. Spr. noemt verdachte oen goedige lamzak of een lam me goedzak. Spr. acht deze zaak niet min der erg dan de zaak tegen den gemeente ontvanger te 's-Heerenhoek, die wegens verduistering onder gelijke omstandighe den tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. De eisch luidde 1 jaar gev. straf. De verdediger van verdachte, die bij den aanvang van de zitting nietigheid van de dagvaarding pleitte, hetgeen de Recht bank bewoog zich in Raadkamer te be geven, doch na heropening van de zitting verklaarde zich daarmede niet te kunnen vereenigen, vangt thans zijn pleidooi aan met een scherpe scheiding te trekken in de aan verdachte tenloste gelegde verduis tering hij de verschillende polders. In de eerste plaats zegt spr., dat hier de prin- cipieele vraag naar voren komt of de ver duistering door een ambtenaar bewezen is. Men dient daarbij te onderscheiden tus- schen de waterkeering voor de Calami- teuzepolder te Terneuzen en tusschen de andere. Immers al die andere polders ko men aan verdachte geen cent te kort, en is hij door al deze eervol ontslagen. Hier kan alleen nog de vraag zijn, of het vol tooid misdrijf van verduistering nog aan wezig is, als zooals in dit geval de controle van den ontvanger-griffier op een wille keurig tijdstip dn eene bepaalde polderkas, niet het aantal contanten aanwezig is, dat er volgens de boeken zou behooren te zijn, ook al wordt dat aanstonds aangezuiverd. Er bestaat voor hem geen juridische ver plichting om elke polderkas gescheiden te houden van zijn privé financiën of van andere administraties. De circulaire, die Gedep. Staten daaromtrent onder de aan dacht van de Polderbesturen hebben ge bracht, mist volgens pleiter alle bindende kracht. Als dat anders was zou geen en kele ontvanger, gemeente- of Rijksontvan ger ooit vrij uitgaan. iHet is van geen be lang of op elk willekeurig moment elke cent er is, maar of die laatste cent terstond op tafel kan worden gelegd. Er blijkt dan ook uit het rapport van de rapporteurs Magendans en_De Munok, dat verdachte in sommige polders zelfs in voorschot stond. Volgens pleiter is hier dan ook geen sprake van verduistering van gelden, toe- behoorende aan andere polders dan aan de Waterkeering Nieuw Neuzen buitern- beheer. Het probleem van het tekort bij de Wa terkeering Nieuw-Neuzen zit volgens plei ter vol angels en klemmen. De voorzitter van de waterkeering heeft zelf verklaard niet te weten waar het tekort feitelijk in zit en hoe 't ontstaan is. Evenzoo verklaart het bestuurslid Moes. Beide beweren, dat de boekhouding in hoofdzaak is bij Ged. Staten en zij daarover geen inlichtingen kunnen verstrekken. Volgens pleiter heb ben Ged. Staten hier op schuld. In 1925 is hij verdachte ook al een tekort geconsta teerd hetgeen een gevolg was van onvol doende controle. De gemakkelijke manier, waarop Ged. Staten met het geld omspron gen bewijst pleiter, uit het feit, dat aan dezen verdachte eens f 4000 meer zonden dan waarom hij vroeg. Spr. legt daarvan de stukken over aan de Rechtbank. Plei ter stipt nog een andere verzachtende om standigheid voor verdachte aan. Het is n.l. overbekend, dat Ged. Staten in Mei jl. een ware razzia hebben gehouden onder de secretarissen van Polders, waarbij toen is gebleken, dat op enkele uitzonderingen na, allen tekort hadden. Pleiter vraagt, waarom die niet werden vervolgd en deze verdachte wel. Verdachte's financieele omstandigheden zijn door zijn manipula ties, o.a. met de Middenstandsbank, alles behalve rooskleurig. In de eerste plaats is dit zijn eigen schuld. Doch bovendien is de verdachte de prooi van, zijn eigen kinderen, die hem tot deze dingen hebben aangezet. Zijn zoon is een doordraaier en zit in café's met meisjes, die op hem te ren. Pleiter hoopt, dat de Rechtbank deze 67-jarige man het leed van de gevangenis bespaart en verzoekt een voorwaardelijke veroordeeling, temeer waar Ged. Staten zelf betreuren, dat van deze zaak een strafzaak is gemaakt. De Officier van Justitie repliceerende, zegt, dat indien Ged. Staten dat inderdaad betreuren, dat gevoelen alleen bestaat hij de niet-juridische leden. Een en ander ontheft den man niet, dat hij een straf baar feit heeft gepleegd. Het belang der maatschappij eischt, dat die feiten wor den gestraft. Volgens de Officier is hier een voorwaardelijke veroordeeling niet op zijn plaats. Verder stonden terecht: K. v. d. B., 66 jaar, stoker, zonder vas te woonplaats, thans in voorarrest, had zich te verantwoorden terzake van brand stichting, door op 11 October 1932 te Krabbendijke in een aldaar staande klamp stroo brand te stichten. Verdachte erkende de feiten en zeide, dat het hem te doen was om onderdak te krijgen. Hij zeide naar Scheveningen te willen. De officier merkt daarbij op: Ja, je wil naar Scheveningen, omdat je in Veenhuizen moet werken. Verdachte is reeds elf maal veroordeeld. De officier van justitie eischt 6 maanden gevangenisstraf. G. de J., 37 jaar, varensgezel, zonder vaste woon- of verblijfplaats, thans in voorarrest, verdacht van diefstal van drie gekleurde wollen dekens, een blauw kam- garen costuum, wollen vest, een bruin ke telpak, blauwe overjas, lederen pantof fels. Eisch: 4 mnd. gev. straf. S. A. D., huisvr. A. de B., 36 jaar, zon der beroep, wonende te Breskens, verdacht van diefstal van 1100 en f25 te Middel burg in den nacht van 29 op 30 Sep tember 1.1, Verdachte erkende de feiten, al huilen de. De officier van Justitie eischt 2 maan den gevangenisstraf. OmBtreeks Maart 1932 verscheen in het volkslogement van zekere V. te Hulst een persoon, die voorgaf Jan Brons te heeten en van beroep muzikant te zijn. Genoemde persoon zeide in dienst te zijn geweest bij de muziekkapel van de Hol- land-Amerikalijn te Rotterdam. Br. droeg inderdaad een vest van de uniform van de muziekkapel bij genoemde scheepvaart maatschappij. Vervolgens deelde de be zoeker mede, dat hij geruimen tijd bij voormelde maatschappij in dienst was geweest en thans pensioen genoot Aan een der geregelde bezoekers vroeg B. eenig geld ter leen, aangezien, zooals hij zeide, zijn pensioen nog niet was aange komen. Aan al deze verhalen hechtte men waarde. Men gaf B. meerdere malen ver schillende geldsbedragen. Bij onderzoek bleek evenwel, dat B. nimmer bij die muziekkapel was werkzaam geweest en dat degenen, die de geldsbedragen aan B. hadden gegeven, erin waren geloopen. Thans stond J. H. B., 44 j., straat muzikant, zonder vaste woon- of verblijf plaats, in voorarrest wegens oplichting terecht. Eisch 3 mnd. gev.straf. J. V., 67 j., landbouwer, en W. J. V., 22 j., landbouwer, beiden wonende te Kerkwerve, hadden zich te verantwoor den wegens het onttrekken van goederen aan een faillieten boedel. Eisch le ver dachte 8 maanden gev.straf, 2e verdachte 2 maanden gevangenisstraf. Stand van hedenmorgen 10 uur. Licht op voor fietsers: Zondag 4 u. 59 min. Maandag 4 u. 58 min. Boasson en Zonens Bank. Op het laatst van dit jaar is waarschijn lijk een eerste uitkeering van 10 pet. te wachten aan concurrente schuldeischers der N.V. Izaak Boasson en Zonen's Bank te Middelburg. Het pand in de Lange Delft is verkocht voor f45000. Dat in Oostburg voor f 9500. In het eerste is nu de Twentsche Bank gevestigd, terwijl de heer A. W. Jansen een der vroegere directeuren, een kantoor voor effectenzaken heeft geopend in het gebouw te Oostburg. Er is hoop, dat een totale uitkeering van ruim 40 pet. zal kunnen worden gedaan. Het aandeelen kapitaal is verloren. Conversie onzer Staatsleeningen. Nadat reeds geruimen tijd de wensche- lijkheid is bepleit om tot conversie der 5 pet. staatsschuld over te gaan en de moge lijkheid daartoe geleidelijk grooter is ge worden, meende men gisteren ter beurze dat de betreffende plannen thans een meer vasten vorm hebben aangenomen. In verband hiermede bestond er dan ook een groot aanbod in de soorten, welke men meende, dat voor conversie in aan merking zouden komen. Zekerheid was dienaangaande echter nog niet te krijgen. Mogelijkerwijs hangt het aanbod ook samen met het grooter wordende gevaar van invoering eener couponbelasting. Leeningen. De Incasso-Bank en de firma's R. Mees Zonen en Heldring Pierson berich ten, dat de inschrijving op f10 millioen 4% pet. obligatiën provincie Noord-Hol land, leening 1932, in stukken van f1000 tot den koers van 100 pet. op 10 dezer zal zijn opengesteld. B. en W. van Haarlem stellen den raad voor, in 1933 een leening aan te gaan van f 5 millioen, tegen een rente niet hoo- ger dan 1 pet. boven het promessedis conto van de Nederlandsche Bank. DE NEDERLANDSCH-DUITSCHE ECONOMISCHE BETREKKINGEN. Een verzoenende stem uit Duitschland. De Deutsche Bergwerkszeitung schrijft: De verscherping van de economische betrekkingen tusschen Nederland en Duitschland, wordt niet alleen in Duitsch land betreurd; ook in de Nederlandsche handelskringen, waar men rustiger over wegingen laat gelden, is een streven naar een matigenden invloed te constateeren. Het is begrijpelijk, dat de tusschenstaat- sche belangenvertegenwoordigingen naar beide zijden de gemoederen trachten te kalmeeren. Wij stellen met voldoening vast, dat de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland dezer dagen een oproep in Nederland heeft gepubliceerd, om van elke hetze af te zien. Het zal werkelijk tot ontspanning van den toestand bijdragen, wanneer ten minste de tegenwoordige in- dividueele betrekkingen niet nog uit per soonlijke stemmingen een verslechting ondergaan en de vaststelling van de za kelijke tegenstellingen op den bodem der feiten plaats vindt. Van dit standpunt uit worden uit Ne derlandsche handelskringen bezwaren ge opperd tegen eenige uitlatingen in het ar tikel in ons nummer 234: Duitschland en de Nederlandsche tonnage. Zoo mag bijv. de Nederlandsche tonnage van ongeveer 3 millioen ton niet in verband gebracht worden met de 8 millioen inwoners van het continentale Nederland en gesteld worden tegenover de 64 millioen inwo ners van Duitschland met 4 millioen ton. In werkelijkheid heeft de Nederlandsche staat 70 millioen inwoners. De verhou ding van tonnage tot inwonertal spreekt derhalve eerder ten gunste van Neder land. Ook heeft de Duitsche tonnage te Am sterdam in het scheepvaartverkeer een veel grooter aandeel dan de Nederland sche te Hamburg. De Nederlandsche scheepvaart krijgt geen subsidie, uitge zonderd de Kon. Holl. Lloyd, die echter juist door deze subsidie in staat is gesteld met de Duitsche scheepvaart een voordee- lige regeling te treffen. En ten slotte heeft Nederland het zich laten welgevallen en laat zich nog wel gevallen, dat de Duitsche visschers de Ne derlandsche vischmaxkt te IJmuiden groote schade hebben toegebracht. Wij zijn, aldus het blad, er ons van be wust, dat wanneer eenmaal de discussie in bijzonderheden treedt, bedie partijen haar standpunt met kracht van argumen ten kunnen ondersteunen. Juist daarom hopen wij, dat de tegenwoordige boycot stemming, die reeds niet meer alleen een „stemming", maar voor een deel werke lijke boycot is, onder invloed van het be zonnen deel van het volk niet tot een uit breiding van repressieve maatregelen moge leiden. i THEORIE EN PRACTIJK. Een belangrijk deel van het Duitsche volk schijnt, mede onder den invloed der materieele zorgen, zoo al niet levens- dan toch verkiezingsmoede geworden te zijn. Men wordt dit gewaar bij een rondwande ling door de straten van Berlijn. Zuilen en schuttingen zijn ten zooveelste male volgeplakt met propagandaplakkaten vol schoone beloften voor de naaste toekomst. Met een eendrachtigheid, welke men he laas in de vergaderzalen niet 'kent, wed ijveren Duitsch-nationalen, nationaal-so- cialisten, democraten, centrum en com munisten om de medewerking der groote massa, maar slechts weinigen geven zich nog de moeite, hiervan notitie te nemen. Plotseling wordt men op de drukste plei nen geüniformeerde Hitler-knapen ge waar, die met luide stem om een beschei den bijdrage bedelen ter bestrijding van de verkiezingskosten, maar zij rammelen veelal vergeefs met hun busjes. Hun ini tiatief werd overgenomen door de socia listen en de communisten, zoodat op res pectabelen afstand ook de Rijksbanier en Rood Pront een voorzichtigen aanval be proeven op uw goedgeefschheid. Maar het vertrouwen op de stembus schijnt alom danig geschokt te zijn, want nog nooit tevoren verliepen de weken, welke aan een verkiezing voorafgingen, zoo hopeloos kalm als ditmaal 't geval is. De publieke belangstelling voor den 6en November schijnt in het buitenland heel wat grooter te zijn dan in Duitschland zelf. Ik vrees, dat het eindresultaat ook ditmaal deze be- j langstelling geenszins zal bevredigen. De ten zooveelsten male ontbonden rijks dag doet mij aan het Verlaten Huis van Marlitt denken en het is mij op eenmaal volkomen duidelijk, waarom het mach tige standbeeld van Bismarck het Wallet- huis zijn rug toedraaithet resultaat van zijn noesten vlijt en taaie volharding, het machtige Duitsche rijk, moest na de zeven vette jaren van glans en glorie de zeven magere jaren van vernedering en interne verdeeldheid 'beleven en het einde van deze ellende is niet te voorzien. Zelfs Hin denburg, het ideaal der Duitsche plicht- vervulling, het voorbeeld van Christelijke ootmoedigheid, bleek niet in staat, de ba sis tot een nieuwe eenheid te leggen. De enkele malen, dat ik het voorrecht go- noot, van dichtbij naar zijn sonore stem te luisteren, deed hij mij aan den ouden Melchthal uit Schiller's „Wilhelm Teil" denken, die zijn mannen toeroept: „Seid einig, einig, einigl" Maar het vergif der politieke verdeeldheid is reeds te diep doorgevreten in het gedachtenleven der Duitschers, dan dat zij vooralsnog den ernst van zulk een waarschuwing kunnen voelen. Zij' spelen va-banque op Marx of op München of op Moskou en daarmee verspelen zij hun geld en hun laatste ener gie. De bittere teleurstellingen, welke de schoone beloften van haast alle partijen den volgzamen keizer gebracht hebben, maken het voor ons begrijpelijk, dat haast niemand meer veel goeds van de naaste toekomst verwacht. Alleen de jongere ge neratie, zij1, die deze ontgoocheling nog niet kennen, marcheeren eendrachtig naar de vergaderzaal, om naar Hitler of Thal- mann te luisteren. Vol geestdrift keeren zij huiswaarts en trachten in hun naaste omgeving de belangstelling voor het na- tionaal-socialisnie of do communistische gedachte te wekken en te winnen. Het ruggegraat der burgerlijke midden partijen schijnt radicaal gebroken te zijn. Van de liberale ataatspcsrtS hoort mm in de groote steden niet meer reppen en in de provincie weten slechts weinigen, dat zulk een groepje ooit heeft bestaan, Se dert de leiding van Stresemann'e eens zoo vaak genoemde volkspartij werd toever trouwd aan den rechts gezinden Dingel- dey, kan men hoogstens in Duitsoh-natio- nale kringen over haar overblijfselen nog hooren fluisteren. Geheimraad Hugenberg is deze overgang slechts aangenaam, want hij begroet deze tegemoetkoming van Din- geldey als een bescheiden vergoeding voor de jammerlijke mislukking van het Harz- burger Front. Sedert er een rijksregee- ring aan het bewind is, welke met Hitier overhoop ligt, voelt hij zich sterker dan ooit in zijn geïsoleerde positie en werden in zijn Berlijnsche organen de voormali ge vrienden in de bruine blouse als hoogst gevaarlijke tegenstanders bevochten. Van denzelfden invloed en omvang zijn tot dusver door alle politieke veldslagen heen de sociaal-democraten en het katho lieke centrum (met de Beiersche volks partij) gebleven. Het proces tusschen Prui sen en het rijk heeft duidelijk bewezen, dat de socialisten, die in den grootsten Duit- schen staat twaalf jaar lang het bewind in handen hadden, aan him doel zijn voor bijgestreefd. Zelfs een langdurige bespre king tusschen Hindenburg, Braun en von Papen heeft hier niets aan veranderd. Naast Braun, Severing en Hirtsiefer zien wij Bracht, Popitz en professor Kahler, die als commissaris het werk der minis ters voor binnenlandsche zaken, finan ciën en onderwijs in opdracht van het rijk controleeren. Bumke's uitspraak blijkt voor von Papen slechts van theoretische beteekenis geweest te zijn, want de prao- tijfc heeft geen wijziging van belang on dergaan. Onaantastbaar sterk is het centrum ge bleven, ondanks de aanvallen, welke het wegens zijn samenwerking met de socia listen en zijn besprekingen met de natio- naal-socialisten had te dulden. Aan deze katholieke partij kan men zien, van hoe sterken invloed het geloof op het poli tieke leven kan zijn, wanneer de tiendui zenden aanhangers van zulk een partij eendrachtig de macht der kerk boven die van de politiek stellen. Het moet voor het overwegend evangelische Duitschland be treurd worden, dat de Protestanten on danks vele pogingen, nimmer bij machte gebleken zijp een soortgelijk centrum tot stand te 'brengen. Onze vrienden van den Christelijk-socialen vol'ksdienst zijn zich klaar bewust, dat ook hun baanbrekend werk aan dezen bedenkelijken toestand bij de aanstaande verkiezingen slechts weinig kan veranderen. Den 6 November zal de strijd dus hoofdzakelijk gevoerd worden tusschen da nationaal-socialisten en de communisten. Algemeen wordt aangenomen, dat Moskou de overwinning op München zal behalen. Mocht het anders uitloopen, dan voorspelt men een bloedig rencontre op den 9 No vember, den dag der omwenteling van 1918. Zulke griezelige voorspellingen heb ben wij nu al tien jaar lang moeten slik ken, maar de marsch door het Branden burger Tor is tot dusver gelukkig telkens opnieuw verschoven. Men meet elkanders krachten en overlegt voorzichtig, of de tijd voor een veldslag reeds rijp geworden is. Men komt dan, denkende aan vroegere teleurstellingen, tot de gewaarwording, dat het toch doelmatiger is, langs den zoo genaamd legalen weg naar de vurig be geerde macht te streven. Wij volgen het Duitsche volk in zijn ge latenheid den 6 November naar de stem bus, zien het resultaat dezer verkiezingen met de vereischte officieele belangstelling tegemoet en zullen niet versteld staan, wanneer von Papen, van Schleicher en von Gayl zich tegenover een nieuwe volksver tegenwoordiging opnieuw weten te hand haven. Berlijn, 2 November 1932. Uitkeering Zuivelproducten. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat ingaande Zondag 6 November tot nadere aankondiging de uitkeering op alle tot zuivel- of melkproducten verwerkte melk is vastgesteld op basis van 1.66 cent per K.G. melk met een vetgehalte van 3.20 pet Deze uitkeering stemt overeen met 46.20 cent per K.G. melk met een vetgehalte van 3.20 pet. Deze uitkeering stemt overeen met 46.20 cent per K.G. boter en 55 cent per K.G. melkvet. De wijze van vaststelling der uitkeering blijft voorloopig geschieden over het in de producten aanwezige melkvet. Daar door zal b.v. bij verwerking van melk op boter zoodanig dat uit 100 K.G. melk met 3.20 pet. vet 3.60 K.G. boter verkregen wordt de uitkeering hierop 3.6 X f 0.462 11.66 per 100 K.G. bedragen. Zaaien uit de lucht. De academie van landbouwweten schappen in Rusland heeft de proefne mingen voortgezet met het zaaien uit de lucht en de bestrijding van schadelijke insecten met behulp van vliegtuigen. In het najaar van 1931 had men reeds een woest terrein van 4000 H.A. in Dage stan uit de lucht met haver bezaaid, met het doel de zandverstuivingen tegen te gaan en weidegrond te scheppen. De stand van het gewas was in September van dit jaar bevredigend. Het zaaien uit de lucht van vlas heeft zelfs betere resultaten opgeleverd, dan de gewone methode. De oogst van de uit de lucht bezaaide terreinen bedroeg 41.5 pet. meer dan op de andere velden. Er kun nen 10 H.A. per v&egww beaviid ar den. Bovendien kan cs vroeger dar an ders gezaaid worden. In West-Siberië zijn proeven mei ver delging van sprinkhanen uit de lucht mot 85—99 pet, succes bekroond, terwijl de kosten minder dan de helft bedroegen. Ook de strijd tegea de veldmuizen is met succes gevoerd. Ten slotte zijn proeven genomen met de bevordering van den dooi, door uit vliegtuigen smeltstoffen uit te strooien. Over Levertraan en Zonnestralen. Zooeven ben ik teruggekomen van een bezoek aan de groote tentoonstelling te Hannover, een tentoonstelling alleen van jong pluimvee welke in deze benarde tij den het enorme aantal van 5300 diereu trok. Wat er voor interessants te zien was vertel ik U een volgende keer wel, ik vermeld het alleen om er alvast op at tent te maken, dat het tentoonstellings seizoen is aangebroken en om U te ver klaren dat verschillende brieven met vra gen moesten blijven liggen. Een klein beetje geduld, alles wordt zooveel moge lijk in volgorde behandeld, al kan ik niet op alles uitvoerig ingaan. Eén brief wil ik echter even meer in het bijzonder behandelen, omdat we daar allen weer wat uit kunnen leeren. De vraag luidt: Ik heb twee toornen Witte Leghorns, een van 18 jonge hennen on geveer 5 maanden oud en één van 18 1-jarige kippen, die in of tegen de rui zijn. Ze hadden een keurig hok, geen uit loop, zoodat ze niet van de directe zonbe- straling kunnen profiteeren. Ik wensch ze daarom levertraan te geven. Nu is mijn vraag: hoeveel levertraan kan in het alge meen gegeven worden b.v. per dag en per 10 dieren, liefst opgegeven in c.M3. En hoeveel in mijn bijzonder geval? Daar le vertraan een vertrouwenskwestie is wilde ik gaarne een vertrouwd adres van U vernemen. Wat kan gedaan worden aan een hen die knobbels tusschen de teenen heeft? De tweede vraag hangt er wel heel los bij. Bovendien heb ik daar onlangs over geschreven en er op gewezen dat zulke knobbels van onschuldigen aard kunnen zijn doch ook van zeer gevaarlijken aard (tuberculose, cholera). Ik zou dus deze hen apart zetten en er een dierenarts bij halen die de knobbels operatief verwijde ren kan en daarna den voet verbinden. Men kan zelf wel probeeren zulke gezwel len te openen met een scherp mesje, doch dit raad ik af, ten eerste om het besmet tingsgevaar en ten tweede omdat bij on oordeelkundig snijden er een hevige bloe ding kan optreden. Nu de eerste vraag. Levertraan ver vangt zonnestralen en wel de ultra-violette stralen, die in het 'huidvet der dieren vitamine D doen ontstaan, dat weer zijn bepaalde werking op het lichaam uit oefent. Levertraan bevat ook vitamine A, dat een heel andere werking heeft dan vitamine D, doch ook onmisbaar is voor het gezonde lichaam. Een gebrek aan vita mine A is echter niet zoo gauw te vree zen als aan D. Levertraan bevat verder sporen Jodium, die ook gunstig (kunnen werken en mogelijk bevat het nog meer nuttige stoffen. Zelfs al hadden de kippen een uitloop dan nog zouden ze daaraan in den win ter niet veel hebben, daar de zon ons dan toch slechts heel stiefmoederlijk behan delt en voor een groot deel achter de wol ken verborgen blijft. Bij zonnige dagen in den winter is het aantal ultra-violette stra len, dat de aarde bereikt, uiterst gering. De zon staat n.l. laag en dringt dus in schuinen stand door de dampkring der aarde. De dampkring houdt echter de ultra-violette stralen tegen en zoodoende heeft ook zelfs bij heldere lucht de zon- nebestraling in den winter weinig waarde. Waar dus de zonnestralen der natuur ontbreken en onze kippen door hun onna tuurlijk leven (eieren produceeren in den winter is een onnatuurlijk gedoe) veel vi taminen noodig hebben, daar voeren wij hen die zonnestralen als het ware in een fleschje in den vorm van levertraan. Nu kan men uit een oogpunt van scha de aan de dieren veroorzaken niet gauw te veel levertraan toedienen, maar wel uit een oogpunt van schade aan uw beurs. Levertraan behoort tot de duurste grond stoffen in het kippenvoer en het is zaak deze met mate te gebruiken. Nu mengen de meeste voederfabrikan- ten tegenwoordig hun meelvoer wel met levertraan, doch U zoudt moeten vragen hoeveel er in zit. Als u zeker weet dat uw meelvoer geen levertraan bevat, geef uw kippen dan 1 pet. in het meelvoer. Krij gen de kippen den geheelen winter door groenvoer dan kunt u ook wel met 1 pet. volstaan. Het is nu gemakkelijk genoeg uit te rekenen hoeveel c.M.3 per dag 10 kippen moeten hebben. Tien 'kippen zullen in vollen leg per dag ongeveer 600 gram meelvoer eten, dus 1H pet. is 9 gram. Een theelepeltje wordt gerekend op 4 gr., dus per dag per 10 kippen is twee thee lepeltjes uw maat. Bevat uw meelvoer wel levertraan dan zou ik per 10 'kippen niet meer dan één theelepeltje geven. Als u in het voorjaar wilt gaan broe den en flinke, gezonde broedeieren wilt hebben, dan kunt u gerust in Januari be ginnen uw kippen 2 pet. levertraan in het meelvoer te mengen. Op 'het eind van den winter na flinken leg raken de kippen uit geput en kunnen dan met wat levertraan flink geholpen worden. D& TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr te Hennepe, Diergaardesingel 96a. te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 10