WËF~ VAN MELLE' KOEK, GEZOND LEKKER! DONDERDAG 3 NOVEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 29 Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Buitenland. FEUILLETON JOAN CARISBR0KE (Wordt vervolgd,) Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. AdvertentiBn 30 cent per regel, Ingezonden mododeollngen 00 cent per regel. Kleine Advcrtentiön Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. looze hongermarcheerders eten van bui ten het gebouw omogen laten komen, terwijl de bewoners van de inrichting zich tevre den moeten stellen met hetgeen hun door de inrichting wordt verstrekt. De politie requir eerde een af deeling van 110 man te voet en 30 bereden agenten en zette het gebouw af. Vijftig raddraaiers werden ge arresteerd en naar het politiebureau over gebracht. De demonstranten treffen voorbereidse len om weer naar hun woonplaats te ver trekken. Een contingent uit 'Brighton, ter sterkte van 30 man is reeds per autobus vertrokken. Andere afdeelingen hebben Londen per trein verlaten. De verkiezingscampagne in de Vereenigde Staten. Er is op bet oogenblik een windstilte in getreden in de verkiezingscampagne in Amerika. Hoover treft toebereidselen voor zijn slottournee in de belangrijke staten van bet Midden-Westen, waar de onte vredenheid van de boeren allergevaarlijkst is voor de tegenwoordige regeering. President Hoover beeft den producen ten in bet Westen der Vereenigde Staten verzekerd, dat de 'zilverkwestie op de Eco nomische Wereldconferentie in vollen om vang zal worden behandeld, en tevens ver klaard, dat hij' een verbetering in de po sitie van het zilver wil doorvoeren. In een telegram aan Hudtloff, voor zitter der Republikeinsche commissie voor het zilvervraagstuk, verklaart Hoover, dat bij; Amerika's deelneming aan de Econo mische Wereldconferentie afhankelijk had gesteld van de behandeling der zilver kwestie en de overeenstemming hierover bereikt beschouwde bij als de eerste con structieve stap 'die moet leiden naar de oplossing van bet zilver-vraagstuk. De mislukking der Duitsch-Deensche contingenteeringsbeperkingen. Onder het opschrift „Gemotiveerd Deensch neen aan de Duitsche onderhan delaars" publiceert bet Kopenhaagsche dagblad „Politilken" eenige uitlatingen van den leider der Deensche Delegatie bij de onderhandelingen met Duitschland, minis ter Mohr, die verklaard heeft dat de on derhandelingen definitief zijn afgesloten. Het resultaat is nog niet bekend, doch de minister spreekt de hoop uit, dat de Duitschers tot rede zijn gebracht, zoodat zij de contingenteeringsplannen hebben opgegeven. Over den omvang der contin- genteering beeft Denemarken in het ge heel niet onderhandeld, aangezien bet on mogelijk is ook, maar tot eenige contin- genteering der betrokken goederen, name lijk slachtvee, reuzel en kaas, over te gaan. De Deensche delegatie heeft zich dan ook duidelijk tegen elke contingenteering uit gesproken. De contingenteeringscoTrrmissie is in middels te Berlijn teruggekeerd. Korte Berichten. Het sedert Zaterdag vermiste Duit- sche postvliegtuig wordt thans definitief als verloren beschouwd. De rijksverkeer- minister heeft de familie van de twee ver ongelukte Duitsche vliegers zijn deelne ming laten betuigen. Bij Dyon is op een overweg een vol- bezette tram gegrepen door een trein, die een snelheid van 95 K.M. had. Vier per sonen werden gedood en twee licht ge wond. De baanwachter, die te veel ge dronken had, had vergeten de boomen te sluiten. Italië heeft de invoerrechten ver hoogd op diverse plantaardige oliën en de overeenkomstige zaden, o.a. op olijfolie, aardnotenolie, raapolie, katoenolie en lijnolie. Ook de invoerrechten op sojaboo- nen zijn verhoogd. Te Berlijn dreigt een staking bij bet personeel der verkeersondernemingen. Heden wordt over het al of niet procla- meeren van de staking een referendum onder de 22.000 leden van het personeel gehouden. De rijkscommissaris voor Pruisen heeft een noodverordening uitgevaardigd, waarin het financieele beheer door de ge meenten wordt geregeld. Uitdrukkelijk wordt hierin den gemeenten verboden buitengewone uitgaven te doen, voordat de middelen daartoe zijn goedgekeurd. De gemeentelijke financieele controle wordt geheel gewijzigd door de instelling in de groote gemeenten van een bijzondere re kenkamer en in de kleine van een bijzon deren ambtenaar. Op bevel van het parket zijn de boe ken van het bankhuis Lissner en Go. te Berlijn in beslag genomen. Men vermoedt dat de firma zich op groote schaal aan verboden transacties met deviezen heeft schuldig gemaakt. Het bankhuis Lissner is opgericht in 1929. De eerste sneeuw op de hoogvlakten der Ardennen, in de provincie Luxem burg, is gevallen. Zoowel te Libramont als te Saint-Hubert, waar de gemiddelde hoogte, boven den zeespiegel, ongeveer 500 meter bedraagt, ligt reeds een dikke laag sneeuw en heeft het ook al flink ge vroren^ S. D. A. P. en loonsverlaging. Naar destijds gemeld werd, heeft een zestal leden van de Prov. Staten van Gro ningen, behoorende tot de S.D.A.P. in de laatste Statenzitting gestemd voor een voorstel tot verlaging van de salarissen der provinciale ambtenaren. Dit voorstemmen heeft in de gelederen der S.D.A.P. ontstemming gewekt. Ook het provinciaal orgaan kantte zich tegen de houding dezer leden. In de op 19 en 20 November te Gronin gen te houden gewestelijke vergadering zal deze kwestie aan de orde komen en naar het „N. v. h. N." meldt, zal hierbij in bespreking worden genomen een voor stel van de afdeeling Groningen, waarin o.m. wordt gezegd: dat de houding van deze partijgenooten in lijnrechten strijd is met de geheele politiek van de partij ten aanzien van de loonsverlagingscam pagne van de bezittende klasse en door een dergelijke houding bet prestige van de partij in hooge mate is geschaad. Geëischt wordt, dat de partijgenooten hun mandaat ter beschikking stellen van de partij en aftreden als leden van de Provinciale Staten. Ingezonden mededeelingen. Binnenland. De Tweede Kamer over de belasting heffing. De Eerste Kamer behandelt het wetje in zake de Godslastering. Het hooge water. Buitenland. Verkeersstaking te Berlijn. Vliegramp in Beieren. Tijdelijke heffing opcenten op invoerrechten. Het Tweede Kamerlid Keestra heeft tot den minister van financiën de volgende schriftelijke vragen gericht: 1. Is het den minister bekend, dat, nu door de schorsing van de behandeling, het lot van het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van opcenten op alle invoerrech ten, enz. nog onzekerder is geworden, de binnenlandsche handel en industrie steed9 meer bezwaar hebben, de 30 opcenten te betalen, welke de buitenlandsche leveran ciers in verband met de navorderingsbe paling van art. 6 blijven vorderen? 2. Is de minister bereid, deze moeilijk beden op te heffen en de bestaande on zekerheid ten aanzien van die navorde ring weg te nemen, bijv. door een schrap ping of wijziging van de artikelen 6 en 7? Een gelukkige gemeente. B. en W. van Nieuwer-Amstel hebben de begrooting voor 1933 aan den gemeen teraad aangeboden, zij sluit zonder dat verhooging van eenige belasting noodza kelijk is, wat in verband met het feit, dat bij de vorige begrooting de belasting niet onbelangrijk is verlaagd, zeker als een heel bijzonder verschijnsel mag worden beschouwd. Zelfs de reserve ad f53000 wordt ge heel intact gelaten. De optocht op 8 November. De burgemeester van Den Haag heeft aan de Sociaal-Democratische Arbeiders Partij in Nederland en aan het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen vergunning verleend tot bet houden, op 8 November, van een optocht, welke om half twee van Houtrust zal vertrekken. Op de Van Alkemadelaan zal de stoet worden ontbonden. De steunwet voor den tuinbouw. Men meldt uit Langendijk: De betaal- kantoren der verschillende veilingen heb ben reeds opdracht gekregen tot het ver zamelen der verschillende gegevens, noo- dig ter berekening van wat volgens het ontwerp-steunwet door de verschillende veilingen aan haar leden zou worden uit betaald. Dat dit reeds nu geschiedt vindt, naar men ons mededeelde, zijn oorzaak hierin, dat onmiddellijk na aanneming van het ontwerp tot uitbetaling kan wor den overgegaan. De waterstand in Noord-Holland. De Coöp. Tuinbouwvereeniging „Beem- ster en Omstreken" heeft den minister van Waterstaat verzocht het peil van het IJsselmeer te brengen op pl.m. 40 c.M. onder A.P. Smalende Godslasteringen. De Eerste Kamer is gisteren begonnen met de behandeling van het wetsontwerp dat bedoelt strafbaarstelling van bepaalde voor godsdienstige gevoelens krenkende uitingen. Volgens dit ontwerp wordt strafbaar gesteld bij, die zich in bet openbaar, mon deling of bij geschrift of afbeelding, door smalende Godslasteringen op voor gods dienstige gevoelens krenkende wijze uit laat. Ter verdediging van dit voorstel werd indertijd door wijlen Minister Heemskerk o.m. gezegd: „Ik begin met te zeggen, dat ik mij van harte met dit ontwerp kan vereenigen, omdat ik geloof, dat het gebouwd is op een zeer eenvoudigen en zeer juisten ge- dachtengang. De Overheid is Gods dienaresse. D'aar- uit vloeit voort, dat zij de geloofsvrijheid moet eerbiedigen en beschermen. Zij kan niet iemand tot het geloof dwingen. Als Gods dienaresse moet zij beseffen, dat het geloof is Gods gave, en iedere poging om iemand te dwingen van Overheidswege een geloof aan te nemen, wat van God tot de menschen moet komen, is een neerha len van Gods Majesteit. De Overheid, als Gods dienaresse, gehouden aan God te gehoorzamen, moet dus de geloofsvrij heid eerbiedigen, ook de vrijheid om niet te gelooven. Maar zij moet ook beschermen de ge loofsvrijheid van hen, die gelooven. Zij moet dat niet alleen doen tegen feitelijk" aantasting, maar ook tegen pogingen, om een geestelijke atmosfeer te kweeken, waarin op het geloof wordt gesmaald, waarin gesmaald wordt op God, Christus en den Heiligen Geest, op zoodanige wijze, dat niemand, die ook maar een greintje eerbied voor God heeft, bet van zich zou kunnen verkrijgen om voor te lezen op de wijze, waarop dat in den tegenwoordigen tijd meermalen is geschied. Tegen zoo danig geschrijf (en uitspraken en afbeel dingen) is dit wetsontwerp gericht. En nu beeft men niet te vragen of de rechter zich daarbij zal begeven in allerlei theo logische verschillen. Ieder rechtgeaard rechter zal onmiddellijk voelen, dat er is een krenking van godsdienstige gevoelens door smalende godslastering." Uit deze verdediging is wel duidelijk, dat we hier feitelijk te doen hebben met een nationale wet. En toch moest gisteren de heer De So- vornin Lohman constateeren, dat het wetsontwerp in de Eerste Kamer zal worden aangenomen rechts tegen links. De heer Koster (liberaal) interrum peerde daarop: „Dat is de grootste s c h a n d e". Waarop de heer De Savornin Lohman zeer slagvaardig antwoordde: „Inder daad. Want duizenden die links hebben gestemd zijn voor dit wetje". De heer Koster heeft het juist gezegd. Het strekt de vrijzinnige partijen niet tot eere, dat ze als één man zich tegen dit ontwerp verklaren. Vliegramp in Beieren. Op de vlucht van Neurenberg'Fürth naar Frankfort is een verkeersvliegtuig nabij- Echterspfabl in Beieren verongelukt. De vijf inzittenden, nl. de hoofdambte naren Weidner en Escbenbach van bet door EMMA JANE WORBOLSE. 54.) (j „Maar wat kan ik doen, Meliora? Ik zou niet weten wat te kiezen. Ik veron derstel toch, dat na betgeen gebeurd is, het predikambt niet meer op mijn weg ligt. Neen, kijk maar niet zoo. Ik wil geen predikant meer worden. Ik geef toe, dat ik er niet goed genoeg voor ben. Maar ik heb gedacht aan de balie; ik wed, dat er nog een goed pleiter uit me zou groeien, als ik maar eerst de studie achter den rug hek Wat raad je me?" „Frank, Frank, gebruik je verstand toch, of boud je je maar zoo? Toen de tijd er was, had je je voor iedere loop baan kunnen bekwamen; dat is echter 'n hoofdstuk van je leven, dat voorgoed is afgesloten. Je zult je tevreden moeten stellen met een nederige positie en je zult jezelf moeten vernederen om elk baantje aan te pakken, dat je krijgen kunt." „Mogelijk, dat ik aan een ministerie zou kunnen komen, daar heeft men altijd menschen noodig, dunkt me. Een regee- ringsbaantje zou me wel aanstaan". „Wat wilde je dan met dat geld doen?" „Er zonden nog heel wat jaartjes moe ten verloopen, voor dat men je daar zelfs als klerk zou aannemen, jongen. Voordien Beierscbe ministerie van Financiën, de bediende Richter van bet vliegveld te Müncben, de piloot Schulz en de marco nist Frank, werden gedood. Bij het onmiddellijk ingestelde onder zoek is gebleken, dat het zicht bijzonder slecht was; er hing een dichte mist en de machine moest heel laag vliegen. Oogge tuigen van de ramp kunnen dan ook slechts vermoedens uiten over de oorzaak, die volgens sommigen gelegen is in een motordefect, terwijl volgens anderen bet breken van een vleugel tot de catastrofe heeft geleid. Bij den val moet de machine in brand zijn geraakt, blijkbaar is bet vuur evenwel gedoofd, toen bet vliegtuig neer kwam en zich diep in den grond boorde. Toen een reddingsbrigade de plaats van de ramp bereikte en er in was geslaagd de inzittenden vrij te maken, bleken dezen allen reeds dood te zijn. De plaats, waar bet vliegtuig neerkwam, ligt midden in een dicht dennenbosch. Het duurde lang eer men de plaats des on- heils bereikte. - Optreden tegen de communisten in Bulgarije aangekondigd. De Bulgaarsche minister-president Moesjnanof heeft verklaard, dat de hou ding van de communistische afgevaardig den bij de opening ren de Kamer, waarbij de 'koning door de communisten werd ver hinderd de troonrede uit te spreken, het laatste bewijs beeft geleverd, dat voor deze Kamerleden in de Sobranje geen plaats meer is. In de bladen wordt dit beschouwd als een aankondiging van krassere maat regelen tegen de communistische beweging met inbegrip van de vertegenwoordigers in bet parlement. De watersnood In Vlaanderen. Gisteren was de toestand in de gebieden van bet Vlaamsche land, welke door den watersnood worden geteisterd, eenigsizins verbeterd. Op sommige plaatsen is het waterpeil 50 centimeter elders 1 meter gedaald. De stad Lier is geheel omringd door blank staande weiden en moerassig akker land. In de 'laagst gelegen gedeelten van deze streek stroomt bet water van de Nethe, over de dijken. Het verkeer tus- scben de verschillende dorpen der Nethe- vallei is zeer precair geworden. Te Em- blehem, Broecbem, Nijlen, Itegem enz., moest bet vee van talrijke boerderijen tot hoog boven de borst door bet water wa^ dend, naar hooger gelegen plaatsen wor den gedreven. Eenige beesten blijken te zijn omgekomen. Het spoorwegverkeer op de lijn Brus selGent beeft Dinsdag en Woensdag veel vertraging ondervonden ten gevolge van bet verzakken van een spoorwegdijk in den omtrek van Denderleeuw. Zelfs de internationale treinen hadden gemiddeld een half uur vertraging. Minder werkloosheid in Engeland. De werkloosheid van de laatste week toont, dat er langzaam aan een alge- meene verbetering in Engeland intreedt. Het aantal werkloozen is met meer dan 100.000 verminderd. Tumult te Londen. In het zoogenaamde werkhuis van den Londensehen Graafschapsraad in de Full- bam-road, waar 600 hongermarcheerders zijn ingekwartierd, braken gistermorgen relletjes uit. De moeilijkheden ontstonden, doordat de inwoners van de instelling ver bolgen waren over het feit, dat de werfc- zou je al lang van honger zijn omgeko men, want je vader kan werkelijk niets meer voor je doen. Neen, je moet nog minder veeleischend zijn in je keuze". „Ik kan mezelf toch niet verlagen door handelsreiziger of koopman te worden, dat zul je toch met me eens zijn. Ik wil waarlijk alles aanpakken, als het maar werk is ,dat door een man van stand kan verricht worden. Nogmaals, Meliora, wat kan ik doen?" „Doenl Frank, ik zou haast op je los trekken, mezelf ten spijt. Ik ben blij, dat je geen vrouw bent, je zou een schande zijn voor mijn kunne. Er zijn honderd dingen, die een mensch kan doen, liever dan een luiaard en dagdief te zijnl Ga bij een boer werken! Ga naar zee! Word houthakker of wat niet al! doe alles, wat eerbaar en rechtmatig is, liever dan hun, over wier hoofd je schande gebracht hebt nog verder tot last te zijn". „Meliora, wat ben je toch hard! voor mij". „Daar breng je me toe, jongen. Het is mijn plicht je te vertellen, boe ik de din gen zie. Ik zou alles willen doen, wat in mijn macht stond, om je te helpen; maar je onwaardig gedrag, je zwakheid en on mannelijkheid brengen mijn ziel in op stand". „Geef me dan wat geld leen het me tegen welke intrest je maar wilt. En ver geef me al de leelijke dingen, die ik te gen je zeide, want ik weet, dat je waar lijk onze beste vriend bent. Ik zal je het heuech zoo spoedig mogelijk terug geven" „Ik zou naar Londen gaan; dat is de eenige plaats, waar men vooruit kan kom men. Daar zou ik wel spoedig een baan tje krijgen, en daar kan men zich ten minste nog amuseeren". „Ja, en dat laatste trekt je aan; ik vrees alleen, dat je nog dieper zoudt zin ken dan je reeds gedaan hebt. Londen is een gelukkige plaats voor hen, die het geluk met zich brengen. In het andere geval kan ik me geen onaangenamer oord voorstellen. Een groote stad, met een on eindig aantal menschen, die hem, die er arm en zonder vrienden is, voorbij gaan. En voor het schijngeluk, dat men dan zelf najaagt, moet men duur betalen". „Erg bemoedigend ben je niet, Meliora Maar toch geloof ik, dat ik in Londen zou kunnen slagen. He heb er een vriend zitten, die bet erg goed heeft, en wien ik eens een dienst bewees. Mogelijk, dat hij zou kunnen helpen. Weet je, in een stad waar niemand je kent, is het makkelijker van alles aan te pakken, dan bij voorbeeld in Gostwoldbury. Geef me slechts een kans, Meliora, en ik zal me geen ondanks bare toonen". „Je zoudt me dus niet meer verzoeiken mijn boeltje te pakken? „Dat was maar een grap; ik geef toe, dat ik een weinig buiten mezelf was. Kom vergeet dat nu alsjeblieft, ik belijd toch schuld; help een stakker als ik aan het noodige, en de hemel zal het je loonen". „De beste belooning zou zijn, dat je werkelijk je leven beterde, en dat je nog tot iets goeds kwam. Neen, ik draag je geen kwaad hart toe; ik vergeef je gaarne je dwaze woorden, ofschoon ik niet denk, dat bet een grap was, verre van dat. Spreek toch altijd waarheid, jongen, onverschillig waar 't om gaat. Wat je plan betreft, ik zal het overdenken; als bet werkelijk een schijn van kans beeft, dan zullen die enkele ponden je succes niet bederven, dat beloof ik je. Maar laat me nu gaan, want je vader wacht me al geruimen tijd. Schrijf nu maar meteen aan dien mijnbeer Bi^gs, of Diggs, of bij je helpen kan". Tenslotte belandde Melinora in de zie kenkamer, om den patiënt bet ontvangst bewijs te overhandigen van het overge dragen geld. Dominee Carisbroke was aanvankelijk te ontroerd om nogmaals zijn dank te betuigen. Echter een blik op zijn gelaat, waarvan de zorgvolle trekken hadden plaats gemaakt voor een uitdruk king van rust, nu deze droeve zaak goed en wel tot een eind was gebracht, was haar belooning genoeg. „Ik! heb er met Joan over gesproken", begon zij, om zijn gedachten in andere banen te leiden, „om hier in uw kamer vanavond een familieraad! te beleggen, want het wordt hoog tijd, dat we geza menlijk de toekomst bespreken. Het is nu al baast Nieuwjaar. In de eerste plaats moeten uw kerkelijke plichten worden voorzien; men kan de kerk nu eenmaal niet sluiten, als de predikant ziek is, maar ik vrees, dat de kosten voor een goeden plaatsvervanger een groot deel van UW Inkomen sullen verslinden'5. „Gisteren ontving ik een schrijven van den bisschop. Hij stelde voor, dat ik de kerkelijke inkomsten van Perrywood mijn schulden, aan hem zou overdragen en mijn ambt neerleggen. Aanvankelijk stemde zijn voorstel me bitter. Maar nu ik er eens rustig over heb nagedacht, weet ik niet zeker of bet niet de beste weg is. Er zullen jaren voorbijgaan, zegt Ingledew, voor ik den kansel weder zal kunnen bestijgen. Ik voor mezelf geloof, dat die dag nimmer meer zal aanbreken; mijn kerkelijke loopbaan is geëindigd. Ik heb me mijn ambt niet waardig betoond, en God zelf heeft het me afgenomen. Hier is de brief van den bisschop hij' is vriendelijk, maar koel gesteld; hij schrijft dat de staat van verwarring, waarin ik mijn zaken heb laten komen, hem zeer heeft ontsteld. En hij zegt, en terecht, dat een dienaar der kerk, die zoo in de schuld is geraakt, dat een dergelijke maat regel dient genomen te worden, een bla mage is voor het kleed, dat hij draagt. Zijn advies is, dat ik onmiddellijk mijn ontslag indien. Er zal in mijn plaats dan een jonge man worden gesteld, die geheel in het kerkelijk ambt gewijd is, die dan de pastorie zal betrekken en een behoor lijk inkomen krijgt. Hij is van meening, dat dit voor mij en mijn gemeente de bes te oplossing is, die ook het minste schan daal zal verwekken. Wat zou jij ervan denken,. Meliora?'1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1