burg. evraagd. De dag begint goed -LEN fvaars, kpaard, Buitenland JOAN CARISBR0KE Binnenland. Belangrijkste Nieuws. WOENSDAG 2 NOVEMBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 28 Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. zen. „Dan zou ik er niet van gebruiken, als ik Jou wae," „Het zóu me niets verbazen, als je ons den volgenden keer lever-met-spek voor- settel" (Wordt vervolgd.) Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10,75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto f 0.85, Bij contract belangrijke korting. jesch 55 ct. 60 55 45 35 30 25 30 35 25 30 30 platte Men- riewielskar, pr. ƒ45, 4- en 'nKrui- >E, Ovezand N iddelburg. i Zeeuwsche lasse A, ge- 4 cent per iz., Grijps- /ERHAGE NSE, t. Joosland. O E, 10 Nov. andb. Wis- AGEN, bak, breed igenmaker, 5t. Joosland. ïrder :ht, WONDER- TER, .wee kleine >EM Johz,, 'O* Emigratie. Het beangstigende van de huidige cri sis is, dat we te doen hebben met een wereldcrisis, met o.m. dit gevolg, dat emigratie die vroeger althans voor sommigen nog uitkomst bracht, vrijwel uitgesloten is. Alleen in Zuid-Afrika schijnt voor Nederlandsche emigranten nog eenige kans te zijn. In „De Rijkseenheid" geeft v. G. O. zijn indrukken van een reis naar Zuid-Afrika waarin hij o.m. het volgende zegt: „In deze tijden, nu het den boerenstand in Nederland zoo slecht gaat, zal vermoe delijk meer dan in andere, normale ja ren, de wensch tot emigratie opkomen. Nu is het zeker op het oogenblik in Zuid- Afrika bij het boerenbedrijf ook niet alles rozengeur en maneschijn, wijl de maïs- prijzen bijv. zeer laag zijn. Doch niette min werd mij in Zuid-Afrika gezegd, dat men toch gaarne Neder landsche boeren zag uitko men. Hierbij moet echter zeer groote voorzichtigheid in het oog worden gehou den. Aanbevolen wordt, om eerst bij een landbouwer te gaan werken, om te zien, of de omstandigheden aan den immigrant gunstig lijken, om pan dan met kennis van zaken zichzelf een stuk land aan te schaffen. O.a. de heer Malan, Minister van Spoorwegen, en de heer Kuit, Com missaris daarvan, spraken mij over de w e n s c h el ijk h ei d van het uit komen van Nederlandsche b o e r e n." De schrijver wijst er dan verder op, dat groeps-immigratie de voorkeur verdient omdat dan de moeilijkheden gemakkelij ker worden overwonnen en samenwer king door middel van coöperatie waar voor de Zuid-Afrikaansche boeren nog weinig gevoelen, zoowel bij aan- als ver koop, tal van voordeelen biedt. Massa-emigratie zooals in de negenti ger jaren van de vorige eeuw wel voor kwam is vrijwel uitgesloten. Maar voor sommige ondernemende jonge boeren zou hier misschien een toe komst liggen. Gemeenteraadsverkiezingen in Engeland. Gisteren zijn in Engeland in verschei dene plaatsen gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Het resultaat was, dat de ar beiderspartij netto acht zetels won. Van een algemeene opleving is dus geen sprake. Zelfs in Lancashire, waar nu een staking uitgebroken is, hebben de arbei ders slechts 6 zetels gewonnen. Maar in het naburige Blackburn verloren zij er weer 3. In de groote steden zijn de ver houdingen nagenoeg ongewijzigd. In de mijndistricten van Durham en Northumberland konden de arbeiders, ondanks de werkeloosheid en den slech ten economischen toestand slechts hier en daar een zetel winnen. De kwestie van den gouden standaard en de handelsbelemmeringen. In de financieele subcommissie der voorbereidende commissie voor de econo mische conferentie van Londen heeft men een lange discussie gehouden over de mo gelijkheid van den terugkeer tot den gou den standaard. De Engelsche gedelegeer de heeft bij deze gelegenheid verklaard, dat Engeland niet tot den gouden stan daard zal kunnen terugkeeren alvorens FEUILLETON, door EMMA JANE WORBOLSE. 53.) Op zekeren morgen, toen Meliora de noo- dige voorbereidingen voor den maaltijd had getroffen en de tweelingen aan hun huiswerk had gezet, was ze op weg naar de kamer van haar meester, toen ze Frank tegen kwam, die in zijn gebruikelijke deshabille naar beneden ging om te ont bijten. Meliora keerde terug op haar schreden, om voor den jonge man wal vleeschwaren gereed te zetten, die reeds in de spijskast waren weggeborgen. De kwestie was, dat jongeheer Frank die steeds protesteerde tegen het door Meliora ingestelde vroege uur voor den middag maaltijd, steeds zoo laat mogelijk kwam ontbijten, als zijn eetlust (hem veroor loofde. Hij was, als gewoonlijk in een onaangename stemming. „Die koffie is zoo koud als ijs," gromde hij, terwijl hij de kop met een leelijk ge zicht neerzette; „en wat is dit voor raar spul, als ik vragen mag; 'tis geen ham of spek en 'tlijks overal op, behalve QP iets eetbaars." de regeeringen hun tariefbelemmeringen afschaffen en alvorens het prijsniveau verhoogd wordt. Zijnerzijds heeft de Franschman Rist, hierin gesteund door de andere gedelegeerden, wier landen den gouden standaard gehandhaafd hebben, deze stelling bestreden en verklaard, dat tariefverlaging alleen mogelijk is door maatregelen op financieel gebied. In de economische subcommissie heb ben de verschillende leden de redenen uiteengezet, waarom hun landen tot het invoeren van handelsbelemmeringen zijn overgegaan en in hoever deze redenen thans nog bestaan. Verder werd hun de vraag gesteld of het mogelijk is en in hoe ver en onder welke omstandigheden, tot een overeenstemming te komen in zake de afschaffing dier belemmeringen. Denemarken tegen de Duitsche contingenteering. De contingenteerings-onderhandelingen tusschen Duitschland en Denemarken heb ben haar beslag gekregen, zonder dat een positief resultaat kon worden bereikt. Vergeefs heeft de Duitsche commissie een week lang getracht de contingentee- ringsplannen der rijksregeering met be trekking tot den invoer in Duitschland van slachtvee, paarden, slachtafval, var kensvet en kaas te motiveeren en de Deen- sche onderhandelaars tot een overeen komst te bewegen. De Deensche onder handelaars hebben him principeelen ai- keer van het contingenteeringssysteem be tuigd en in het bijzonder gewezen op de onmogelijkheid voor Denemarken, om de door Duitschland gewenschte contingen ten op slachtvee, slachtafval en kaas ta aanvaarden. Verlenging bewapeningsvacantie. In de resolutie van de hoofdcommissie der ontwapeningsconferentie van 23 Juli was den betrokken regeeringen aanbevo len de bewapeningsvacantie, waartoe het vorig jaar is besloten, van 1 November af met vier maanden te verlengen. Tot dus ver hebben 46 staten aan het Volken bondssecretariaat medegedeeld, dat zij met deze verlenging accoord gaan. Tot deze landen behooren ola. Frankrijk, Ita lië, Engeland en Rusland. Duitschland zal, zooals bekend, op deze vraag niet antwoorden zoolang de kwestie der rechts gelijkheid niet is opgehelderd. Russisch schip in nood. Het Russische stoomschip „Tovoritsj Stalin", dat zich op weg van Tromsö naar de Russische kolenmijnen op Spits- beigen bevond, is bij den ingang van een fjord aan de Westkust van Spitsbergen gestrand. Het bergingsvaartuig „Jason" is ter assistentie vertrokken, doch zal 84 uur noodig hebben om het in nood ver- keerende schip te bereiken. De „Stalin" is 2310 ton groot en ge bouwd in 1927. Er bevinden zich 126 pas sagiers aan boord onder wie een aantal vrouwen. Naar gemeld wordt is de positie van het schip kritiek. Ongeregeldheden te Londen. Een deputatie der duizenden werkloo- zcn die onlangs te voet uit verschillende deelen van Groot-Brittannië naar Londen waren gekomen zou gisteravond pogen aan het Lagerhuis een petitie te overhan digen met een millioen handteekeningen, waarin geprotesteerd werd tegen de voor waarden aan het verstrekken van werk- loozenuitkeering verbonden. De politie had in de omgeving van het parlements gebouw voorzorgsmaatregelen genomen en de nieuwsgierigen die zich er voor „Ik lust het tenminste niet; wat ziet het er olieachtig uit, net of het op het vuur heeft gestaan. Zeg eens, Meliora, is er nu niet een malsch gebraden kuikentje of een lekkere zalmsalade of zoo iets an ders, dat de maag prikkelt?" „Neen Frank, er is niets van dien aard. We hebben al dergelijke luxe afgeschaft, naar je wel weet. Bovendien is Nancy geen kokkin van professie, en dergelijke dingen kan ze niet klaar maken; zooiets zouden we zelf moeten doen. Maar als je die koffie nu niet opdrinkt, zal ze werke lijk koud worden. Het spijt me, dat je dat kniestukje niet ambieert; de meisjes en ik hebben er een paar uur geleden van ge smuld. Dan zal je je maag met enkel brood en boter tevreden moeten stellen; of zal ik Joan vragen, wat brood voor je te roos teren? We middagmalen om half twee." „Ik zou half-één zeggen, als ik jou was! En wat zal het menu zijn, als ik vragen mag?" „Drie gangen vandaag." „Dat klinkt veelbelovend. Waf zal het zijn?" „Soep! erwtensoep, zelf getrokken. Ik garandeer je dat ze uitstekend is. Dat is de eerste gang. Dan komt er koud vleesch, het restant van wat we gisteren warm hadden, met aardappelpurée; je kunt er zelf wat augurkjes bijdoen, daarvan heb ben we voorraad genoeg en Netta en Bren- da zullen je wel het voorbeeld geven. En dan zijn er nog p&nnekoeken met etroopl" verzameld hadden werden met een zoet lijntje door de politie versperd. De menigte verzamelde zich echter weer op eenigen afstand van het parle mentsgebouw zoodat de politie haar op nieuw moest verspreiden. In de straat der ministeries Whitehall vielen wanordelijkheden voor bij de Ce- no'aaf. Eenige kransen, die voor de Ce notaaf lagen, werden vertrapt. Bij het Trafalgar Square moest een klein detachement politie een charge uit voeren tegen een vijandig gezinde menig te, die met steenen en flesschen naar de politie wierp. Op de Theemskade werden twee auto's door betoogers omvergeworpen. Er wer den eenige aanhoudingen verricht. Er zijn eenige ruiten ingegooid. In verschillende wijken van Londen werden vergaderingen van werkloozen gehouden. Tijdens het debat in het Lagerhuis over de accoorden van Ottawa stond er op de publieke tribune plotseling een man op die uitriep: „Namens millioenen werkloo zen vraag ik dat men hun deputatie ont vangt; laat Hannington vrij!" De man werd onmiddellijk verwijderd. Hannington, de leider der werkloozen- betoogingen te Londen, is gisteren voor den politierechter verschenen. Hij wordt beschuldigd van poging tot opruiing der Londensche politie. De zaak werd een week uitgesteld; hij blijft intusschen in bewaring. De autoriteiten zorgen voor voeding en onderdak van de deelnemers aan den hongeroptocht. Naar vernomen wordt zullen de deel nemers, na hun program van betoogingen te hebben afgewerkt, in de eerstkomende dagen per trein naar hun haardsteden terugkeeren. De algemeene indruk is dat zij misleid zijn tot doellooze pogingen door enkele heethoofen. Herfststorm boven New-York. New-York en omgeving zijn door een buitengewoon noodweer geteisterd. Storm en regen hebben overal groote verwoes tingen aangericht. In het bijzonder wer den de weekend-buisjes op Long Island getroffen. Tachtig dezer huisjes zijn door het water verwoest. Naar tot nu toe is gemeld, zijn in het geheel 15 personen gewond. Te New- York is aanzienlijke schade aangericht. Het verkeer in de haven ondervindt groote vertraging. Inval in communistenvergadering. De Bulgaarsche communistische partij, welker vergaderingen door de politie ver boden zijn, hield in 't huis van een Poolsch communist te Sofia een geheime vergadering, waaraan ook tal van com munistische parlementsleden deelnamen. Bij verrassing deed de politie een inval en arresteerde 142 personen, waaronder 6 leden van de Sobranja. De politie nam ook verschillende papie ren en propagandamateriaal in beslag. Uit een in beslag genomen correspon dentie met de Komintern te Moskou, zou zijn gebleken, dat de verbinding der Bul gaarsche communisten met Moskou over Berlijn en Weenen loopt. Salariskorting in Duitschland. Het Duitsche kabinet zal vandaag een zitting houden, waarin het vraagstuk der salarissen van de leiders der bedrijven die door den staat gesubsidieerd worden, ter sprake zal komen. Te verwachten is, „Miss Martin!" en Frank schoof zijn lauwe koffie opzijde, terwijl hij met een gebaar van afschuw zijn bord aan den an deren kant van de tafel zette. „Nu zou ik toch waarlijk wel eens willen weten, wat je met ons voor hebt." „Voor het oogenblik heb ik niets anders voor, dan je vader een bezoek te brengen, daar ik zie, dat ik voor het oogenblik toch niets voor je welvaren kan doen; dan ga ik voor den zieke het eten bereiden, houd ondertusschen een oogje óp mijn soep, terwijl Joan de pannekoeken bakt." „Je bent een wonderlijk soort van gou vernante, Meliora. In plaats van in de schoolkamer te vertoeven en de kinderen bij hun lessen te houden, bemoei je je met het eten en geeft kooklessen, is 't soms niet waar?" „Om u te dienen, mijnheer Frank. En ik moet zeggen, in aanmerking genomen den langen tijd, dat ik het niet gedaan heb, dat het me vrij goed naar den zin afgaat en dat mijn. leerlingen goede vorderingen maken op dit gebied." „Waarom hebben we geen behoorlijke keukenmeid meer, die haar zaken ver staat? Toen mama nog leefde, was er niemand, die een betere tafel voerde, dan wij." „Een leege beurs en Overvloedige maal tijden gaan niet samen." dat de salarissen van de in aanmerking komende personen belangrijk verlaagd zullen worden. Daarentegen zullen deze maatregelen niet toegepast worden op die bedrijven, waarbij de staat slechts in ge ringen omvang is geïnteresseerd. Voorts zal ook beraadslaagd worden over maat regelen tot regeling van de graanprijzen, welk vraagstuk door den recordoogst van dit jaar en de daarmede samenhangende moeilijkheden van den afzet aan de orde is gesteld. Men neemt aan, dat door den grooten tarweoogst van dit jaar Duitsch land in zijn eigen behoeften kan voorzen. voor wie zich tot gewoonte maakt de huid na het scheren met een weinig „Zij"- Grême in te wrijven. Geen branderig ge voel of naschrijnen meer, integendeel, Uw gezicht blijft den geheelen dag frisch en zacht. In prijzen van 20304575 ct. Korte berichten. Te Danzig is op de drukkerijen van verschillende couranten een staking der typografen uitgebroken, zoodat de cou ranten niet kunnen verschijnen. De typo grafen verlangen invoering van den 40- urigen werktijd met behoud van het oude loon. Gisteren is voor de eerste maal in Turkije een overval op een bank gepleegd. Twee gemaskerde mannen drongen het kantoor van de Ottomaansche Bank te Broessa binnen en hielden het personeel met hun revolvers in bedwang. De ban dieten wisten te ontkomen met medene ming van een bedrag van circa f 4000. De staking der spinners in Lancas hire heeft zich Dinsdag aanmerkelijk uit gebreid. Bijna alle spinnerijen zijn stil gelegd. Ook de meeste van die bedrijven, welke Maandag nog werkten, zijn Dins dag uit soiidariteitsoverwegingen geslo ten. De salarisverlaging bil de zeemacht Maandag 1.1. kwam de commissie Ge organiseerd Overleg Zeemacht in spoed vergadering bijeen, ter behandeling van een voorstel, verband houdende met de financieele plannen der regeering, ten aanzien van het Rijkspersoneel, welk voor stel was aanhangig gemaakt door den Bond van Chr. Marinepersoneel, de Ver- eeniging van Technici der Kon. Marine en de R. K. Vereen, van Marinepersoneel „St Chiistophorus". Het voorstel beoogde wijziging te bren gen in het Regeeringsschema, n.l. de kor ting voor ongehuwden te doen vervallen, de verbooging van de pensioenpremie van 5 pet. terug te brengen tot 3 pet. met vrij stelling van de verhoogd© premie voor de eerste f 500 bezoldiging, terwijl aangeno men wordt, dat die verhoogde pensioen premie niet zal worden toegepast op het in Oost-Indië dienend personeel. De voorzitter wees er op, dat dit voor stel in zijn consekwenties belangrijk af wijkt van hetgeen de Regeering wenscht en globaal berekend nog niet de helft zal opleveren van de genoemde f 14.5 milli oen, terwijl de minister van financien zich had uitgelaten over een eenigszins eenstemmig afwijkend voorstel overleg te willen plegen, zelfs al mocht daardoor de „Een geniaal denkbeeld, Frank! Daar heb ik nog een prachtig recept voor lig gen, herinner ik me. Ik zal er de proef eens mee nemen; en ik dank je, dat jou idee ons weer aan een smakelijke, voed zame schotel helpt." „Meliora, je schertst zeker; alles heeft zijn grenzen en we kunnen geen kat- tenvoedsel eten. En ik wil je wel zeggen, er moet een eind komen aan die gekheid, Meliora, ik laat het niet langer toe; dat er geen geld in huis is, geloof ik niet, dat is bangmakerij van je. En je denkt zeker, dal je het hier al gewonnen hebt met je kunsten, door ons beestenvoedsel voor te zetten en den wijnkelder af te sluiten en mijn zusters haar rechten te ontnemen. Maar het is nul welltjes geweest juffrouw, het spelletje is uit; zoolang papa ziek is, ben ik het hoofd van de familie en ik ver zoek je bij deze, ons en onze eigendommen met rust te laten. Het zou me nog aange namer zijn als je je boeltje pakte." „Frank, heb je je verstand verloren! of hoe heb ik het met je?" vroeg Meliora en slechts de lichte beving in haar stem ver ried, hoe ze zich moest beheerschen. „Je veronderstelt toch zeker niet, dat ik je voortdurende insinuaties verdraag, uit vrees voor j o Als je vader of een van je zusters ook maar eens een zinspeling zouden doen, als jij bezigde, dan zou ik het stof van mijn voeten schudden, wees daar verzekerd van! En nu we het er toch over hebben, sal ik je meteen eena vertellen Binnenland. Steun aan de consumptie-aardappelen? Hoog water. Buitenland. Denemarken tegen de Duitsche contin genteering. Weer ongeregeldheden te Londen. Gemeenteraadsverkiezingen in Engeland. beoogde bezuiniging van f 14.5 millioen niet volledig worden bereikt. Dit is dus wel iets anders dan de voor stellers in hun toelichting vermelden. De voorstellers bevelen him voorstel in de welwillende aandacht der Regeering aan. De betooging op 8 November. Het hoofdbestuur van den Ned. Land- arbeidersbond had den minister van bin- nenlansche zaken verzocht, aan de ge meentebesturen mede te deelen, dat op verzoeken van in werkverschaffingen te werk gestelde of in de z.g. rouleerweek vallende arbeiders om vrijaf op 8 Novem ber voor deelneming aan de Haagsche bo- tooging van S. D. A. P. en N. V. V., in gunstigen zin kon worden beslist. De minister heeft geantwoord, dat in verband met het standpunt door de regee ring tegenover de betooging van 8 No vember ingenomen, bij hem bezwaar be staat tegen inwilliging van het verzoek. Raadslid geschorst. In de gister te Finsterwolde gehouden raadsvergadering werd het raadslid Jan sen voor vijf vergaderingen geschorst. Dit is nu de derde van de vier vertegenwoor digers der communistische fractie, die hetzelfde lot ondergaat. Nieuw Tweede Kamerlid. Bij het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Tweede Ka mer is bericht ingekomen, dat Mr P. W. H. Truyen, hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs te Roermond, zijn benoeming tot lid der Twee'de Kamer in de vacature Ament, heeft aangenomen. De Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdag 8 November, te één uur. De voorzitter zal voorstellen om, indien het eindverslag betreffende hoofdstuk I der rijksbegrooting voor 1933 is uitge bracht, in deze vergadering een aanvang te maken met de algemeene beraadslagin gen over de rijksbegrooting voor 1933. De loonsverlaging te Nijverdal. De besturen van het N.V.V. en het R.K. Werklieden Verbond hebben den minister van binnenlandsche zaken gevraagd, op korten termijn een audiëntie aan eenige vertegenwoordigers van deze centralen te willen toestaan ter zake het ingrijpen van de regeering ten aanzien van de loonsver laging bij de Koninklijke Stoomweverij te Nijverdal. STEUN AAN DE CONSUMPTIE-AARDAPPELEN? Naar het „Hbld" verneemt, bereidt de destijds door de regeering ingestelde Landbouw-crisis-commissie, de commissie -Lovink, een advies voor aan de regeering wat ik van je denk. Je tegenwoordigheid onder dit dak beschouw ik als een belee- diging zoowel voor mij als voor je zusters. Je noemt jezelf een man, het hoofd van het gezin nog wel, en eiken dag opnieuw waag je het rustig te teren op het scha mele beetje, waarvan je zusters en een zieke vader, die niet werken kan, moeten rondkomen. Schande over je, Frank Car- risbroke!" „Je behoeft niet zoo op iemand af te geven, als hij de fortuin tegen zich heeft," klaagde de zwakkeling, terwijl hij in tra nen uitbarstte. „Men heeft mij opgevoed om een heerenleven te leiden en om van het leven te genieten. En nu wil men mij mijns vaders dak ontzeggen, om de wereld in te trekken en mijn eigen brood te ver dienen. Hoe kan ik dat nu?" „God zal me er voor behoeden, om je iets toe te voegen, wat je niet verdient. Doch, waar een wil is ,is een weg. Toon je zelf een man ga en doe je plicht, mis schien dat men je kan respecteeren. Laat de toekomst het verleden goedmaken. Je zegt, dat je berouw hebt over wat geweest is? Goed, dat wil ik aannemen. Maar denk er wel om, dat berouw zonder verbe tering of een ernstige poging daartoe, niets waard is. Zonder dat kan het niet echt zijn.,"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1