Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Openbare Verkoopingen en Verpachtingen laden van da financieels commissie warden herkozen de 'heeren J. M. Klompe en M. J. Mol en als plaatsvervangers de heeren P. M. Lindenbergh en Joh. Driedijk. Als leden van de geschillen-commissie wer den herkozen de heeren M. Janse, A. van Strien en J. L. Goetheer. De rekening wees aan in ontvangst f 8140.73, uitgaaf f7933,69, saldo op 1 Mei 1932 f 207.04. Op voorstel van den heer J. 'G. Koert werd met algemeene stemmen besloten een schrijven te richten aan het Kon. Ned. Landb. Comité, ten einde de medewerking te verkrijgen bij de regeering aan te drin gen om tot tijdelijke ontheffing van de sociale lasten te geraken voor den land bouw. Het Burgerlijk Armbestuur heeft de pachtsommen der gronden van genoemde instelling met 30 pet. verlangd. De goed keuring van Ged. Staten is hierop ont vangen. Arnemulden. Onder leiding van dhr J. J. v. Doeselaar vergaderde Vrijdagavond „Het Groene Kruis". De aftredende be stuursleden, dhrn A. Buis Jzn., J. J. C. v. d. Graaff en J. Crucq Fzn., werden her kozen. Wegens periodieke aftreding van dhr J. Langebeeke, werd als lid der Kas- commissie gekozen dhr L. K. J. de Pree. De begrooting 1933 werd voor de af- deeling Groene Kruis in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 1655, idem T.b.c.- bestrijding in ontvangsten en uitgaven op f 760. Door den voorzitter werd nog mede gedeeld dat dhr P. de Haas, Arts dezer gemeente zich bereid verklaard heeft de zen winter een cursus te leiden in „Eerste Hulp bij ongelukken", zooals reeds enlkele jaren geleden geschied is onder leiding van Dr v. d. Bijl; alsmede een herhalings cursus voor de vorige leden bij voldoende deelname. De leider van den nieuwen cur sus zag gaarne, dat hiervoor zich vooral visschers opgaven daar dit nu broodnoo- dig voor hen geworden is, nu de geheele visschersvloot van motoren is voorzien, waardoor de kans op ongelukken zooveel grooter geworden is. De secretaris der vereeniging, d'hr J. J. Huissen, belast zich met de inschrijving van cursisten. Bij de rondvraag zegt de voorzitter, dat gebleken is, dat vele leden welke voor ziektegevallen verplegingsimateriaal noo- dig hadden, die niet direct bij hun herstel terug bezorgen bij den magazijnmeester. Hij verzacht de leden dienaangaande meer medewerking. Het rooien der aardappelen is nog niet ten einde. Er zijn verschillende land bouwers, die hun aardappelen in 't water zien staan, en door de vele regens in de laatste dagen er niet toe kunnen komen om te rooien. Het sluikerbietenrooien is in vollen gang. De opbrengst per gemet is over 't algemeen slecht. Hoek. Vrijdagavond werd alhier opge richt een afdeeling van den Bijz. Vrijw. Landstorm. In het Comité namen zitting de heeren Mr J. A. van Tienhoven, bur gemeester, Ds E. Raams, Jac. Dregmans, Jac. de Feijter W.Ozn., J. de Putter Sr. en W. H. Louwerse. Aanvankelijk gaven zich op 11 leden. Als plaatselijke leiders werden benoemd de heeren Jac. de Feijter W.Czn. eh J. de Putter Sz. DE AFSLUITDIJK DER VOORMALIGE ZUIDERZEE. Onrustbarende berichten. De betonbouw der sluizen zou gescheurd zijn. Besliste tegenspraak. Naar aanleiding van ongunstige ge ruchten over den toestand van den afsluit dijk, speciaal den toestand van de slui zen aan het Kornwerderzand, verneemt „Het Volk" van deskundige zijde: Het moet beslist ontkend worden, dat er in de sluisdeuren scheuren zijn ont staan. Dat bericht is onwaar. De reden van het ontstaan van de geruchten moet gezocht worden in het feit. dat er in Mei van dit jaar een verdieping van den Zui derzeebodem is opgetreden. De directie heeft maatregelen getroffen om de gevolgen van deze verdieping onge daan te maken, er werden o.a. nieuwe bekleedingen aangebracht. Een en ander had ten gevolge, dat er niet in die mate gespuid kon worden, als men wel ge- wenscht had; doch toch kon er nog zóó gespuid worden, dat de waterstand in de omringende poldergebieden lager is, dan zij geweest zou zijn, als de Zuiderzee b.v. niet afgesloten was geworden. Van eenig gevaar is geen sprake. Even min is er van het gerucht, dat er sluizen bijgebouwd zouden moeten worden, iets waar. In het „Leeuw. Nieuwsblad" vertelt echter een ooggetuige geheel andere dingen. Het is klaarblijkelijk, zegt hij, dat de sluiswerken in den Zuiderzee-afsluitdijk nog niet ten volle aan de gestelde ver wachtingen voldoen. Het peil van het IJs- selmeer blijft hooger dan was aangeno men, zoo hoog zelfs, dat men in Noord- Holland het overtollige water niet kwijt kan en den minister reeds telegrafisch heeft verzocht om de stroomsluizen op volle kracht te doen werken. (En in Fries land zijn alle stroomsluizen beneden den afsluitdijk uitgeschakeld). Dit geschiedt echter allerminst, slechts mondjesmaat wordt er zoo nu en dan ge spuid. Waarom? We zijn er op uitgetrokken om met eigen oogen te zien. En wat we thans heb ben opgemerkt, komt ons voor een zeer verontrustend verschijnsel te zijn. De betonbouw der sluizen is in de volle breedte en, voorzoo^ ver ziohtbaar was, in de volle diepte, op twiniJg plaatsen ge scheurd. Voor het juiste begrip dient een korte herinnering aan de inrichting van de slui zen vooraf te gaan. De uitwateringssluizen op Kornwerder Zand bestaan uit twee complexen, elk van vijf sluizen. Deze sluizen zijn niet gesloten met deuren, doch met zware ijzeren schui ven van 12 M. breedte. In iedere sluis hangen twee schuiven, een binnen- en een buitenschuif. 'Deze zijn opgehangen aan zware kettingen. Door electische kracht kan men de schuiven aan deze kettingen op en neer bewegen. De afsluiting moet natuurlijk waterdicht zijn. Daartoe loopen de schuiven met nokken in metalen gleu ven. Deze gleuven zijn opgesloten in den be tonbouw van het sluislichaam. Het spreekt vanzelf, dat de onderlinge afstand en den stand dezer gleuven met de uiterste nauw keurigheid is in acht genomen. Iedere af wijking immers zou het op en neer glijden belemmeren. Wordt de afstand tusschen de gleuven kleiner dan knellen de schui ven; wordt hij grooter, dan hangen ze te te los. Ernstiger wordt het echter nog, wanneer er een afwijking uit den lood rechten stand optreedt, daar dan het op en neer bewegen geheel onmogelijk is. Al deze afwijkingen moeten voorkomen worden door de betonconstructie, waarin deze gleuven zijn aangebracht. Dit zijn dus de belangrijkste punten van den geheelen sluisbouw. Welnu, bij alle tien sluizen op Kornwerderzand vertoont het betonwerk over de geheele breedte juist aan weers zijden en, voorzoover de waterstand het toelaat om te zien over de geheele diepte van de schuiven doorgaande breuken. Bij alle tien sluizen loopen deze breuken dwars door het betonwerk heen, dus op twintig plaatsen. Natuurlijk valt aan de buitenzijde niet te zien, hoever deze scheuren zich in het inwendige voortzetten, doch dat zij zich over de volle breedte en diepte van het bouwwerk aan de oppervlakte als onon derbroken breuken vertoonen, geeft te denken. Dat het hier geen toevallige scheuren zijn, wordt bewezen door het feit, dat bij alle tien sluizen ze op precies dezelfde plaatsen voorkomen. Zij kunnen alleen veroorzaakt zijn door het feit, dat de be tonconstructie niet sterk genoeg is om zijdelingsche beweging van de schuiven onmogelijk te maken. Maar dan moet hier een reuzenkracht aan het werl: zijn en het is zelfs een kind duidelijk, dat met eenvoudig opvullen van de scheuren het euvel niet te verhelpen is. Doch indien deze constructie niet deugt dan moet zulks onmiddellijk de werking der schuifvlakken belemmeren. Er werd ons verteld, dat men de ket tingen, waaraan deze schuiven hangen, thans van zware tegenwichten heeft voor zien, zoogenaamd om electrischen stroom te besparen, doch inderdaad, omdat men de schuiven anders niet omhoog kan krij gen. Daar wij hiervan geen bevestiging konden verkrijgen, melden wij het onder voorbehoud. Het is echter in het algemeen belang, dat op dit alles het volle licht der openbaarheid schijne. Het water- bezwaar van het IJsselmeer kan volgens de officieele metingen soms meer dan 200 kub. M. per etmaal bedragen en de sluizen zijn dan ook berekend op een ver mogen van 2000 bub. M. per seconde. Doch deze capaciteit kan alleen worden bereikt, als de sluizen zonder eenige ha pering functioneeren. Wat echter, indien in den tijd van hoog water en harden wind, die wij thans weer te wachten zijn, de sluizen slechts met de uiterste omzichtigheid kunnen worden opengesteld? Ruw weer en hooge zee hebben we thans nog slechts heel weinig gehad. En toch zijn de werken reeds nu ernstig bescha digd. Wat zal er gebeuren bij storm en hoogen waterstand, als het uiterste van deze sluizen wordt gevergd? De inpoldering van de voormalige Zui derzee is slechts mogelijk, indien op het IJsselmeer een constant sterk verlaagd peil kan worden gehandhaafd. Dit lis echter onmogelijk, wanneer de stroomslui zen niet betrouwbaar en onberispelijk functioneeren. Van deze kunstwerken is het geheele wel en wee der Zuiderzeewer ken afhankelijk. Als de sluizen onverhoopt in het ongereede zouden geraken, dan zou in korten tijd het IJsselmeer tot overstroo- mens toe volloopen. Daarom mag de beschadiging, die wij hier in het licht stelden, en waarover nim mer iets openbaar is gemaakt, niet langer geheim worden gehouden. Naar aanleiding van deze onrustbaren de berichten heeft „Het Volk" ter bevoeg- der plaatse geïnformeerd. Opnieuw is ons met de meeste stellig heid verzekerd, zegt het blad, dat alle geruchten over scheuren en verzakken van kunstwerken berusten op praatjes, die volkomen uit de lucht gegre pen zijn. Nimmer heeft men een geheim gemaakt van moeilijkheden of verrassingen, die zich onverwacht voordeden. In het laatste driemaandelijksche bericht is uitvoerig melding gemaakt van een onverwachte sterke bodemuitschuring bij de sluizen van Kornwerderzand. Tegelijkertijd wer den de maatregelen genoemd, die men ter voorkoming van verdere moeilijkheden dacht te nemen. Op het oogenblik is men bezig met het aanbrengen van zinkstukken ten Noorden van de sluizen om verder uitschuren van den onderzeeschen oever op den bodem van de waddenzee bij het spuien tegen te gaan. Bij vier van de vijf sluizen is men reeds klaar, zoodat flink gespuid kan worden. Het waterbezwaar van het IJsselmeer is echter bijzonder groot, omdat de maand October zooals ook al blijkt uit de be richten van het Kon. Meteorologisch Insti tuut zich onderscheidt door een buiten gewonen regenval. Ten slotte is ons nog eens nadrukkelijk verklaard, dat de leiding van de Zuider zeewerken geen enkele reden heeft om iets aangaande eventueel gerezen moeilijk heden te verbergen. Hoog water. De Waal voor Nij megen is de laatste dagen sterk gewas sen. Zaterdagavond werd een stand be reikt van 10.34 m. N. A. P. De uiter waarden zijn ingeloopen en ook voor de stad op het laagste gedeelte van de Waal kade begint men reeds last van het water te ondervinden. De werkzaamheden in verband met den bouw van de Waalbrug ondervinden door het hooge water moeilijkheden. Aangezien Keulen Zaterdag nog een flinken was meldde, moet ook voor Nij megen nog op een hooger peil gerekend worden. Bazel meldde Zaterdag echter vaL Ook de Maas voor Grave is de laatste dagen sterk gewassen. Zaterdagavond werd een stand bereikt van 10.20 m. +N. A. P. De uiterwaarden zijn ingeloopen en het water staat van dijk tot dijk. Ook de los- en laadwal voor Grave is ondergeloopen. Tengevolge van den was van de Maas is de veerdienst HeydenBoxmeer ge staakt. Steeds grootere uitgestrektheden wor den onder water gezet en de boeren haas ten zich het vee in veiligheid te brengen. De overstroomingen van de Niers nemen steeds grootere afmetingen aan. Een on afzienbare vlakte is thans overstroomd en verscheidene wegen staan diep onder wa ter, zoodat hier en daar de bewoners van het overstroomde gebied de verbinding met de buitenwereld door middel van roei bootjes moeten onderhouden. De aanhoudende regens in de taatste maand hebben in het Drentsche veenge bied een toestand geschapen die bijna on gekend is. Zeer speciaal is dit het geval voor de nog niet ontveende streken, waar kleine boertjes op de bolsterlaag diverse vruchten verbouwen. De aardappels die nog op het land zit ten zijn bijna niet te vervoeren. Meerdere landbouwers weten niet, hoe zij rogge moeten zaaien, want de akkers lijken meer op een modderpoel, dan op bouw land. Andere jaren kan men in de maand October en vaak in de eerste helft van No vember ook, nog wel van een rijwiel ge bruik maken. Thans kan men over de veenwegen niet meer passeeren wanneer men geen hooge, waterdichte schoenen heeft. In de omgeving van Coevorden langs het Loo- en Doostendiep staat het weiland onder water. De boeren hebben zich ge noodzaakt gezien het vee op stal te zetten, hoewel de weilanden zelf daartoe niet noodzaakten, aangezien er nog voldoende gras is om het vee te weiden. Ernstig ongeluk op een onbewaakten overweg. Zaterdag middag heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gevonden op den onbewaakten over weg op de spoorlijn Den HaagGouda, nabij Veenweg, onder de gemeente Leid- schendamV oorburg. Een personenauto is tegen een, uit do richting van Gouda komenden trein ge reden, met het gevolg, dat de auto in een sloot werd geworpen. De wagen was to taal vernield. De chauffeur van B. liep slechts on- beteekenend letsel op. De passagier, de 40- jarige van W., bakkersknecht te Lier, was uit de auto geslingerd. De chauffeur, die zijn passagier miste, stelde onmiddellijk een onderzoek in en vond van W. met een zware hoofdwond in de sloot liggen. Toe geschoten hulp heeft van W. terstond op het droge gebracht, maar de levensgeesten waren reeds geweken. Van W. was gehuwd en vader van drie kinderen. Hij woonde te 's-Gravenhage. Het lijik is naar Leidsohendam'Voorburg overgebracht. Vier vingers afgekne pen. Bij de klapbrug te Musselkanaal heeft de 8-jarige zoon van den heer N. zijn rechterhand tusschen de kamwielen gekregen, waardoor dit lichaamsdeel werd afgeknepen. Alleen de duim is aan de hand gebleven. De jongen is naar het Acad. Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Bij de betreffende brug is geen brug wachter, zoodat de schippers zelf de brug moeten afdraaien. Enkele jongens maken nu van de gelegenheid gebruik om zoo een paar centen te verdienen. Wanbeheer. Wij hebben reeds gemeld, dat de voorzitter-penningmeester van den r.-k. bouwvak-arbeidersbond St. Joseph, de 36-jarige A. M. Ie L., te Rot terdam was geroyeerd, in verband met een aan den dag gekomen wanbeheer in zijn administratie, niet alleen van dezen bond, maar ook van een aantal andere r.-k. in stellingen. Op last van den officier van justitie heeft de politie thans ingegrepen en le L aangehouden en opgesloten. Tot dusver is gebleken, dat hij een bedrag van f 9000 heeft verduisterd. Het onderzoek wordt voortgezet. Ou de man door stoom tram overreden. Zaterdagmorgen is de 73-jarige B., ite Snoek bij hel dor steken van de tramrails door do stoom tram, die hij waarschijnlijk tengevolge van zijn doofheid niet heeft hooron naderen gegrepen en ongeveer twintig meter mee gesleurd. De machine moest opgevijzeld worden om den ouden man, die zware verwondingen had, te verwijderen. Hij is onmiddellijk naar het ziekenhuis overge bracht, waar hij een uur na aankomst is overleden. Diefstal van telegraaf- en telefoonmateriaal. Bij de geregelde controle di9 door de recherche te Tilburg gehouden wordt in opkoopers- zaken, trok een partij van 2000 K.G. te lefoondraad en 125 K.G. loodkabel de aan dacht. Het bleek, dat deze goederen af komstig waren van den Rijkstelegraaf en telefoondienst en door den magazijn- knecht bij dezen dienst M., te Tilburg, waren verkocht. Een huiszoeking bracht aan het licht, dat de man op den zolder zijner woning nog een zeer groote partij oude materialen van den P. T. T. had op geslagen. Een vrachtauto werd ermee volgeladen. Naar schatting zou de partij nog een f 1000 opbrengen. M. is ter be schikking der Justitie gesteld. Onvoorzichtige jagers. De heer en mej. v. d. Poel te Santvliet, door het veld vanuit Putte naar huis te- rugkeerend, werden plotseling vanuit het veld beschoten. Mej. van de Poel werd driemaal door kogels getroffen en ern stig gewond, zoodat zij in elkaar zeeg. Het bleek, dat een drietal jagers, waaronder een dokter, op hoogst onvoorzichtige wij ze met hun vuurwapens waren omgegaan. De heer v. d. P. geraakte door het ge beurde zoo van streek dat hij de jagers te lijf ging. Omstanders moesten hem in bedwang houden. Het parket zal onder zoek doen. De steunregeling voor den tuinbouw. De commissie ter behartiging van do belangen van een 50-tal Westfriesche ge meenten heeft zich naar aanleiding van het ingediend ontwerp-steunwet voor den tuinbouw tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin wordt gewezen op de schaduwzijden der wet. In het adres worden bezwaren geuit tegen de beper kingen, die in het plan van uitvoering zijn gesteld, resp. het maximum-bedrag vaa f 5 millioen en de steun voor maxi maal 20 pet. van den gemiddelden vei- lingomzet over 1928, 1929 en 1930. Deze limiet dreigt volgens adressante den opzet der wet tot een paskwil te mar ken. Er is geen zuivere begrooting te mar ken van wat deze regeling over 1932 in totaal zal kosten, doch een globale too- passing van richtprijzen (productieprij zen) over de veilingomzetten van het ge passeerde deel van 1932 toonen aan, dat het gelimiteerde bedrag ontoereikend zal zijn. Ten slotte wordt schrapping gevraagd van de genoemde beperkingen en een on verkorte uitkeering der richtprijzen, bo vendien waarborgen te stellen voor het verkrijgen van de productieprijzen van den oogst 1933. Over vogelcholera en de gevaren voor den mensch. Nu iets over de verschijnselen bij cho lera. Deze wil ik verdeelen in drie groe pen, doch wij moeten bedenken, dat zich allerlei verschijnselen wel op papier netjes uit laten pluizen en groepeeren, maar dat het in de natuur altijd anders gaat. Als wij leerboeken over ziekten be- studeeren vinden wij daar bij een ziekte allerlei verschijnselen beschreven die zoo nu en dan wel eens voorkomen, doch we zien in de praktijk nooit een geval waar bij alle in de boeken beschreven ver schijnselen nu eens mooi voorkomen. Zoo ook bij cholera. Als ik deze in drie groepen verdeel n.l. bliksemsnel ver loop, snel verloop en langzaam verloop, dan moeten we niet verwachten dat we dat bij onze kippen precies zoo zullen zien. a. Het bliksemsnelle verloop zien we bij cholera heel vaak, het is net of de blik sem er in slaat, de dieren zijn zoo ge zond en zoo dood. Ik heb het bij eenden vaak gezien, dat ze schijnbaar goed rond- loopen, ineens omvallen en na een paar stuiptrekkingen dood liggen. Kippen vindt men vaak op het legnest en ook heel vaak, 's morgens onder de zitstok- ken liggen. Breekt de ziekte tijdens een transport uit dan komen er soms uit één wagon honderden doode dieren uit de manden. Zooals ik al vermeld heb denkt de eigenaar strijk en zet aan vergiftiging. Het is ook heel verklaarbaar als men opeens een hoop doode dieren vindt aan vergif te denken, temeer daar er met rat ten- en muizenvergif vaak heel onvoor zichtig wordt omgesprongen. b. Bij de tweede vorm duurt de ziekte één a twee dagen. We zien eerst dat de vogels wat suffer zijn, vleugels of kop wat laten hangen, de oogen zijn wat dof, de veeren zijn ruw, staan min of meer over eind. De dieren drinken veel, eten niet, hebben vaak diarrhee (lang niet altijd), gaan in een hoekje zitten slapen en ster ven, Bij eenden zag ik heel veel in het laatste moment en na den dood, uit den bek en de cloaka een bloederig vocht komen. Nu maak ik U meteen op twee belang rijke zaken attent: dit ziektebeeld kan ook bij pest en Kleinsche ziekte voorko men en dieren met uitvloeiing uit neus en darm zijn hoogst gevaarlijke smetstof dragers. De onderkenning <iw riekte, bet schil met pe3t oe Kleinsche ziekte kan aLleen door een dierenarts gebeuren of door een laboratorium, daar blijven we dus buiten. Als we echter een dood dier vindon mogen we het beslist niet direct oppakken, doch nemen eer3t een tang of een papier en wikkelen het daar in, zoo dat het niet met onze handen in aanra king komt. Op de plaats waar het dier gelegen heeft gieten we ruwe creoline of carbolineum. Op de verschillen tusschen pest en kleinsche ziekte maak ik U later wel attent. Op het oogenblik kan ik volstaan met te zeggen dat als er onder een koppel kippen of eenden cholera uitbreekt dan sterven er meestal veel tegelijk en ster ven er veel dieren op snel achtereenvol gende dagen. Ik heb vroeger vaak gezien hoe honderden dieren binnen een week sneuvelden. Bij Kleinsche ziekte loopt het heel anders. Daarbij zien we nu eens één, dan weer twee kippen sterven (bij eenden komt deze ziekte niet voor), dan weer eens een paar dagen niet enz. Zoodoende heerscht zoo'n ziekte weken en weken achtereen, zonder opvallend groote steifte opeens. c. Nu het derde verloop der ziekte, het z.g. sleepend verloop. Deze ziekte doet zich heelemaal niet voor als cholera (let op), doch de kippen en eenden vermage ren, krijgen ontstoken gewrichten of ge zwollen kinlellen, die na eenigen tijd door breken en een kaasachtige etter blijken te bevatten. Soms heerscht diarrhee, soms niet. Dergelijke dieren kunnen dus weken lang rondscharrelen en veel smetstof ver spreiden zonder dat men begrijpt waar men mee te doen heeft. Ik heb U een poos geleden gesproken over gevaarlijke voetzwellen; welnu, hier hebben we dus zoo'n geval; evenals bij tuberculose kunnen schijnbaar onschuldi ge voet- en gewrichtsontstekingen op een heel gevaarlijke smetstof berusten. Als ik eerstdaags de vleugellamheid der postdui ven met u ga bespreken, zult u zien hoe we daar met iets dergelijks te maken heb ben. Het verschil is alleen, dat de ge wrichtsontsteking aan de vleugels der dui ven door een typhusachtige bacil veroor zaakt worden, die ook voor den mensch zeer gevaarlijk kunnen zijn. Hoe de kippen en eenden er na den dood van binnen uitzien, vertel ik liever niet, teneinde u de verzoeking te besparen ze eens open te willen maken. Laat dat aan dierenarts en bacterioloog over, laat nooit toe, dat een leek, hoe geleerd hij zich ook moge voordoen, op uw erf een doode kip of eend of ander dier open maakt. Er is geen gevaarlijker speelgoed dan bacteriën van besmettelijke ziekten en een leek gaat daar mee om in zijn on kunde als een kind met lucifers tusschen een aantal hooibergen. Doe maar wat ik u gezegd heb, stuur de doode dieren op of begraaf ze heel diep, na er een dikke laag kalk over gestrooid te hebben. Ziezoo, nu weten we wat van de cho lera af en weten we meteen, dat we met de versterkte kennis gewapend er niet bang voor hoeven te zijn. In het drink water kunt u in dagen van gevaar bo vendien nog 1 op 5000 chinosol voegen, dat is een ontsmettingsmiddel dat zijn werking behoudt ook als er veel vuil in het water komt. Het veel gebruikt* ka li um-permanganaat heeft weinig waarde in zulke gevallen. Nu nog even het gevaar voor den mensch. Bij nauwkeurige bestudeering der literatuur blijkt het gevaar niet zeer groot te zijn, al is het gebruik van aan cholera gestorven dieren zeer zeker af te raden. Er is wel een enkel bericht, dat menschen die wonden aan hun banden hadden, verzweringen kregen na besmet ting met cholera, eveneens is er een be richt over een man die een kippenhok ge reinigd had, waarin cholera geheerscht had; deze man werd ernstig ziek, bra ken, koliek, diarrhee. Overigens is er weinig positiefs bekend. Meestal worden kippen en eenden goed doorgekookt of gebraden voor gebruik, doch met drink water is dat wat anders. Hier en daar wordt door menschen nog water uit ka nalen, slooten enz. gedronken, zonder dat dit water gekookt en gefilterd is. Dit is op zichzelf al sterk af te raden en als nu zulk water nog verontreinigd wordt met rottende cadavers van eenden en kippen dan zou ik zeer zeker het gebruik af raden. Dr TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Nov. 1 St. Laurens, inspan (b. d. Molen), Blaupot ten Gate. 2 "Wissenkerke, 17 perc. bouwland en 1 perc. weiland, Sadee en Jonkers. 2 Kapelle, landbouwwerktuigen, geiten, inboedel, Kram. 2 Goes, Vendutie, Prins van Oranje, dë Kok. 3 Nisse, weiland, Sadee en Jonkers. 3 Wolphaartsdijk, woonhuis, erf en in boedel, v. Dissel. 9 Westkapelle, huizen en bouwland, Loeff. 9 Kloetinge, burgerwoonhuizen en bouwterrein, v. Dissel. 9 Krabbendijke, pakhuis en erf, Van Dijke. 10 Middelburg, woonhuis en bouwter rein, Terpstra. 15 Middelburg, inspan „Hofstede Oost- perk", Struve.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6