DE ZEEUW TWEEDE BLAD, JOAN CARISBROKE Uit de Provincie Brieven uit de Residentie. FEUILLETON VAN MAADAG 31 OCTOBER 1932, Nr 26. Wij zouden haast geneigd zijn, om een verhandeling te schrijven onder het mot to: Uren in de Kamer. Immers, het tan in de Kamer zoo echt vervelend zijn, zoo om van te gapen. Zoo, b.v. de vorige week Woensdag, toen 's avonds om half 7 de communist nog stond te oreeren voor een gehoor, dat bestond uit één lid. Als men bij zulk een vertooning zit, gevoelt men onwillekeurig neiging om te gaan gapen. Zoo was het Woensdag, maar Donder dag was het ineens heel anders. Toen zat er spanning in de Kameratmospheer. Dat kwam door de behandeling van het ontwerp, dat 30 opcenten op ons tarief wilde leggen en dat voor één jaar. Of be ter gezegd, het kwam niet door de behan deling daarvan, maar door de houding, die één man daarnij aannam. Die eene man was Dr Colijn. Alen v» as bezig de partijen op te stellen. De linkerzijde was tegen dit voorstel van Minister de Geer, aan de rechterzijde kon hij het meest rekenen op de Roomschen, bij de Chr-Historischen leken weifelaars te wezen en dan was er nog Dr Colijn, met zijn A.R. fractie. Hoe zou de heer Colijn in de Kamer te genover dit ontwerp staan? Buiten de Kamer had hij er zich tegen uitgesproken, maar hoe zou zijn houding in de Kamer zijn? Daarop was aller be langstelling gericht. Sommiger belang stelling was hier zelfs min of meer „zie kelijk". B.v. die van de socialistische en liberale pers. Vooral die van de liberale, immers de „groote" pers was ook ditmaal weer min of meer belachelijk. Zij „ver nam" en zij fantaseerde er maar op los Van de A.R. fractie, zouden, met Dr Co lijn, nog twee bekende figuren tegen het ontwerp van Minister de Geer zijn. Gelijk ook ons bekend was, stond de heele A.R. fractie achter haar voorzitter, uitgezon derd dan één lid. Hoe het zij, Dr Colijn was ineens de man in het debat en van de A.R. Kamer fractie werd meer notitie genomen dan ooit te voren. De houding van Dr Colijn tegenover dit ontwerp was volkomen verklaarbaar. Hij ■was en bleef er ook nu tegen. Dat was voor hem geen gemakkelijke positie. Im mers, hij weet wat het is, als Minister be streden te worden. Hij wist ook, dat zijn houding in dit geval als gevolg kon heb ben, dat onze bekwame Minister van Fi nanciën het veld ruimde, of ook, dat het heele Kabinet aftrad. Zooiets is vooral nu ongewenscht. Nu, in dezen woeligen en onzekeren tijd, waarin een vast bewind meer dan ooit noodzakelijk en geboden is. En dan zoo kort voor de verkiezingen! Dr Colijn heeft dit alles natuurlijk overwogen. Maar hij heeft zijn oppositie tegen dit ontwerp van Minister de Geer niet opgegeven. Deze kwam met het „drei gement", dat als de Kamer de regeering de hand niet toestak, ook waar deze tot enkele concessies bereid bleek, niet alleen hij, de Minister van Financiën, heen zou gaan, maar het geheele Kabinet. Dit dreigement leek ons in dit geval overbodig en ongepast. En dat om een heel eenvoudige reden. Het gold feitelijk alleen Dr Colijn en de A.R. fractie, want, ware het ontwerp van Minister de Geer in stemming gekomen, dan was het ver worpen door de beslissende stemmen dier fractie. En wij zouden zoo zeggen, indien er één fractie is, die zulk een houding b aan het Kabinet-Ruys niet verdiend heeft, dan is het wel de Anti-rev. fractie. Deze heeft de Regeering, ook in haar cri- sispolitiek, altijd zooveel mogelijk ge steund. Ons dacht, dat Minister Ruys dat ook wel wist. Dat hij meermalen voor zijn Kabinet zekerder was van den steun der A.R. fractie, dan van die van enkele leden door EMMA JANE WORBOLSE. 52). _o_ Aanvankelijk had Meliora de meening gekoesterd, dat de zieke de zaak ten deele, 1 zoo niet heelemaal vergeten 'was want zelfs als ze met hem alleen was, roerde hij het onderwerp nooit aan, maar sprak wel over zijn andere moeilijkheden. Maar naarmate de krachten terug keer den en de ongesteldheid week, nam zaj waar, dat er toch iets was, dat den rector als een last op de ziel drukte en dat een ernstige belemmering scheen voor een spoedig herstel. En dagelijks vreesde zij meer, dat men buiten den predikant om stappen zou doen, die zijn schande aan het licht zouden brengen. Het was dus drin gende noodzaak, dat zij, hoe moeilijk het haar viel, open kaart speelde. Op zekeren morgen had ze haar naai- i6rk mee genomen naar de ziekenkamer - het was een oude jas van den predi kant, die haar handige vingeren trachtte om te tooveren in een bruikbaar pakje voor een van de tweelingen en om hem op te beuren vertelde ze hem, dat het in f^e W6^en zooveel beter gegaan was en dat de onkosten, zonder dat men zich al y, ha(* moeten ontzeggen, zooveel minder waren geworden. dar fractie, die hem het naast staat. En 1 ook voor de toekomst blijft de A.R. frac tie aan die houding trouw. Zij zou niet anders kunnen! Dr Colijn heeft dat trou wens ook met nadruk gezegd. Maar dan was het dreigement in dit geval nog on begrijpelijker. Het was een fout van het Kabinet, om bij dit ontwerp alles op haren en snaren te zetten. Had Minister de Geer er z'n eigen ministerieel leven bij op het spel ge zet, dat was nog te verstaan geweest. Ge zien ook het feit, dat soepelheid nu niet één zijner grootste ministerieele eigen schappen is. Maar dat het geheele Kabinet Donder dagmiddag z'n leven in de waagschaal ging werpen, om de 30 opcenten op ons tarief te krijgen, dat was een fout en niet zoo'n kleintje ook. Daarvoor is de positie van het Kabinet eer verzwakt dan ver sterkt. Men moet in het leven ook weten vrienden en vijanden te onderscheiden en wie vrienden heeft ook een Kabi net! heeft zich vriendelijk te houden. Met dat al hadden we Donderdagmid dag drie spannende uren in de Kamer Immers, er hing een Kabinetscrisis in de lucht. Ter elfder ure is dit gevaar (tijde lijk?) nog bezworen. Niemand minder dan Dr Colijn zelf wees hier de reddings plank, die aangegrepen werd. Beteekent, wat Donderdagmiddag ge beurde uitstel van executie voor het Ka binet? Wij gelooven het niet. Beteekent het dat wel, dan is o.i. het lot ten volle veidiend. Wat Minister de Geer Donder dagmiddag in aanwezigheid van den Mi nister-President en z'n ambtgenoot van Buitenl. Zaken bestond, lokt niet tot her haling uit. En juist door die houding was het ge volg, dat niet Minister de Geer en ook niet het Kabinet, maar wel Dr Colijn meester van het terrein bleef. Bij iets ver standiger optreden, had de Regeering dit kunnen voorkomen en zou, wat nu voor haar een échec werd, in ieder geval zijn veranderd in een eervolle terugtocht. J. H Hoog water In Zeeland. Tengevolge van de aanhoudende regens staat thans het binnenwater in de Zuid- Bevelandsohe polders voor dezen tijd van het jaar abnormaal hoog. Verscheidene waterleidingen zijn buiten haar oevers getreden, zoodat meerdere bouw- en wei landen geheel of gedeeltelijk onder water staan, Wel worden door de stoomgemalen en bij eb in de Ooster- en Wester-Schelde ook door de uitwateringssluizen, geweldi ge hoeveelheden polderbinnenwater ge loosd, doch de gronden zijn en blijven der mate van water verzadigd, dat het water in de leidingen en slooten na een aanmer kelijke daling, bij het sluiten der uitwate ringssluizen (bij opkomend water), weer zeer spoedig belangrijk stijgt. Voor de landbouwers en veehouders is deze vroegtijdige hooge waterstand zeer schadelijk en hinderlijk. Zoo zijn nog niet alle suikerbieten en aardappelen gerooid, terwijl nog maar weinig wintergraan is uitgezaaid. Aan de suikerbieten en aard appelen kan in vele gevallen nog iets wor den gedaan, dooh aan uitzaaiing van graan valt voorloopig niet te denken. Een gedeelte van het reeds uitgezaaide en bo venstaande wintergraan wordt door het overtollige, meestal brakke water vernie tigd. Ook het gedeelte van het vee, dat nog steeds ook des nachts op de weide blijft, gaat den laatsten tijd zeer in waarde ach teruit. Dit buiten laten van het vee wordt in vele gevallen mede veroorzaakt door gebrek aan stalruimte nu de veeprijlzen laag bleven en dus nog maar weinig is verkocht. Uit Walcheren schrijft men ons Door de aanhoudende hevige regens der laatste dagen staan de laaggelegen wei landen van Walcheren onder water. Veel landbouwers zijn genoodzaakt hun melk vee op stal te zetten. De werkzaamheden op 't land kunnen moeilijk verricht worden en toch moeten „Wat ben je toch zorgzaam, Meliora, en goed voor mij en de mijnen", zuchtte de zieke. Soms vraag ik me wel eens af, wat er toch van ons zou zijn geworden, als God jou niet gezonden had in deze da gen van zorg. Want op het oogenblik ben ik aan het leeren, beste, om alle zegenin gen te aanvaarden als komende van Zijn hand, en bovenal jou eindelooze en onver diende goedheid". Hij noemde haar dikwerf „beste" of meer nog „liefste", den laatsten tijd; maar hij deed bet op een wijze, zooals een va der zijn kind noemt, alsof zij zijn oudste dochter was. Dit was precies zooals Meli ora het wenschte, en bet beste middel om het voorstel, dat bij haar eens had ge daan, in het vergeetboek te doen geraken. „Ik ben blij, dat u de dingen meer in dit licht wil beschouwen", zeide ze opge wekt. „Maar toch is er iets, wat ik u in herinnering wilde brengen een zaak die uit de wereld moet, als u er niet tegen op hebt het geld dat voor die school- verwarming uit het orgelfonds moet afge dragen weet u nog wel?" „Hoe zou ik dat kunnen vergeten! En toch, nog niet zoolang geleden, toen mijn hoofd reeds lang weer helder was, kon ik er maar niet in Magen, me een juiste voorstelling van den staat van zaken te maken. En ik vroeg me met verbazing af, ofschoon ik niet durfde hopen, of dat pijn lijke onderhoud met Baxter een uitvloeisel van mijn koortsijl of slechts een booze droom was. Maar al te spoedig echter keerde de werkelijkheid terug. Ik herin- nog veel aardappels en suikerbieten ge rooid worden. Daarbij komt, dat men imet geen wagen op het land kan kooien, ter wijl de lage binnenwegen onder water staan. Het stoomgemaal van den Polder Wal cheren doet nu goed werk, maar 'het land ten Oosten van het Kanaal door Wal cheren moet op een natuurlijke wijze wor den afgewaterd, 't geen met de tegenwoor dige hevige Westenwinden niet vlug gaat. DE WINTER KOMT. Nu is het tijd voor een abonnement op de volledige Ned. radioprogramma's voor 7 cent per dag. Goessche Radio-Centrale. (Adv.) Goes. Naax wij vernemen, is ook de heer S. uit Hansweert, die bij den benzinebrand ernstige brandwonden had bekomen, aan de gevolgen overleden. Een sportveld. Zooals in de Gemeenteraadsvergadering van Vrijdag is meegedeeld, is het plan tot aanleg van een sportveld thans bij. de financieele commis sie in onderzoek en is bereids toezegging ontvangen, dat het Rijk in de kosten van arbeidsloon voor 55 pet. zal bijdragen. Het is n.l. de bedoeling, zoodra de Raad het plan heeft goedgekeurd, dit werk in werkverschaffing te laten uitvoeren, waar- dooT het mogelijk zal zijn de werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners van half November tot Mei of Juni aan het werk te kunnen stellen. Er is gedurende dien termijn waarschijnlijk werk voor plm. I 80 personen. De directeur van gemeentewerken, de heer Rothuizen, was zoo welwillend ons Zaterdag een en ander over het plan mede te deelen. Bestond aanvankelijk het voornemen het sportveld aan den Poeüweg (bij de R.K. begraafplaats) aan te leggen, daarvan moest men afzien vanwege de groote be dragen, die voor het benoodigde terrein werden 'gevraagd. Het plan zou-daardoor op een ton gekomen zijn! Thans ligt jhet in de bedoeling het sport veld aan te leggen aan den weg naar Wilhelminadorp, tegenover de veevoeder fabriek, tusschen de terreinen der reini ging en het bouwland, in pacht bij den heer v Noort. Een groot deel van het terrein is eigen dom van de gemeente. Een daarachter liggende s.-;ook grond, die men ook noo dig heeft, is eigendom van den 'heer Van 'Balen te Zutfen, die genegen is dit te ruilen tegen een iets grooter stuk grond, dat eigendom is van het Burg. Armbe stuur. Het B.A. is bereid dat aan de ge meente te verkoopen. Ontworpen zijn op bet terrein, dat on geveer 400 M. lang en 150 M. breed ls een groote sportveld (200 bij 100 M.) en twee kleinere oefenvelden. Over de volle 400 M. zal langs den dijk een betonschut- ting van 2 M. hoogte geplaatst worden, die wellicht voor reclame-doeleinden kan die nen. Verder komen er 'kleedkamers, toilet ten, rijwielstalling en parkeerterrein. De kosten worden in totaal begroot op f 58.600, waarvan f 28.470 aan arbeids loon en sociale verzekering. Het jaarlijksoh tekort op de exploitatie is geraamd op f 1600 per jaar, maar dit is geheel afhankelijk van 'het gebruik, dat er van het terrein gemaakt zal worden. Aangezien er aan den aanleg van dit sportveld veel grondwerk te pas komt (egaliseeren, draaineeren, enz.) leent 'het zich uitstekend voor werkverschaffing. De exploitatie is nog niet voor elkaar. Gedacht is aan een commissie die hier mee zal worden belast, of aan een stich ting. Maar dit is van later zorg. Kruinlngen. Vrijdagavond vergaderde de gemeenteraad voltallig. De voorzitter deelt mede, da! naar aanleiding van een vraag van dhr Minnaar in de vorige ver gadering B. en W. zich tot den Inspecteur der Posterijen hebben gewend, wiens ant woord thans wordt voorgelezen. Daaruit blijkt, dat over de geldverzendingen nog geen beslissing is genomen. Op een vraag van den heer Burkunk is opdracht gege ven dat de vuilverbranding in de Weel niet bij zeewind zal geschieden. Op een vraag van dhr de Bat wordt geantwoord dat B. en W. herhaalde malen geschre- nerde zijn woorden, zijn blikken, en al de schande en wanhoop van dien ongelukki- gen Zondag. Ook kwam mij, schoon wat vaag, weder het onderhoud in de gedach ten, dat ik met je in de bibliotheek had. Gedurende de laatste dagen ben ik steeds bezig, moed te verzamelen om onder het oog te zien, wat nimmer had mogen zijn en wat ik aan mijn misdadige zwakheid dank. Zeg mij, Meliora, heeft het comité reeds vergaderd?" „Neen, er is terstond besloten, dat men zou wachten tot ge weer beter waart." „Volgens die redenéering zou dat be tee kenen: niet voor mijn dood." „Dan had ik moeten zeggen tot ge zoover hersteld waart, dat ge sommige van uw plichten weder zoudt kunnen ter hand nemen." „En ben je van meening, d&t die tijd reeds ls aangebroken?" „Ja en neen! Ge zijt stellig nog niet ver genoeg, om zelf reeds met den heer Bax ter een onderhoud te voeren of zich buiten deze kamer te begeven, maar wel zoudt ge b.v. mij kunnen instrueeren, volmacht geven, om in uw naam te handelen. En om het maar in eens te zeggen en om uw hart gerust te stellen, het geld is klaar om af te dragen." „Meliora! wat meen Je daarmee?" „Niets anders dan ik zeg. Ik weet, dat ik me eenige vrijheden veroorloofd heb: doch de omstandigheden in aanmerking genomen, kunt ge me dat slecht euvel dui den. Toen ik uw sleutels had, heb ik in uw bureau de noodige papieren opgezocht, ven hebben aan de gemeente Krabben- dijke om wegsverbetering op Oostdijk, zonder resultaat, waardoor andere voor stellen bij den Raad zullen moeten komen. De verkoop van bouwgrond in Welhoek door B. en W. is afgestuit op den onwil van J. Krijger om de daarbij behoorende sloot (halve) er bij te koopen. De voorz. leest voor een brief aan den Raad waarin Jac. Wabeke zich beklaagt dat hij gepasseerd is bij het verleenen van vergunning. De voorz. zegt: dit is iets wat bij B. en W. behoort. W. kan zich wenden tot Ged. Staten. Voorgelezen wordt een brief van Aart Martijn, waarin hij zich beklaagt dat de woningbouwvereen. hem de huur heeft opgezegd. De voorz. zegt, dat Martijn verkeerd gedaan heeft en in de elf jaar dat hij daar woont nooit geklaagd heeft over faecalien. De heer de Groof zegt: er is geen aangewezen plaats voor het storten van faecaliën, waarop dhr v. Hootegem opmerkt, dat zulks op Kruiningen ook niet is. De rekening 1931 wordt voorloopig vastgesteld. Aangeboden wordt de begrooting over 1933 met een post van onvoorzien van f 1978.37. Na langdurige bespreking wordt beslo ten thans geen beslissing te nemen om trent het salaris van de Wethouders en ambtenaar Burg. Stand, doch dit te be handelen bij de aanstaande begrooting 1933. Idem het schrijven van den raad van St. Maartensdijk, over burgemeesters, secretarissen, enz.; en dat van den raad van Rilland-Bath over de salarissen bij den Vleeschkeuringsdienst. Besloten wordt zonder hoofdelijke stem ming tot aankoop van het gebouwtje te Hansweert, dienende voor bergplaats van dij rijksontsmettingsoven van het Rij'k voor f 35. Waar dit op gemeentegrond staat, wordt dit bestemd voor bergplaats van gemeentematerialen. Het voorstel van B. en W. om onder hands te verpachten de grond achter de Julianalaan te Hansweert wordt op voor stel van dhr Witte met 6 tegen 5 stem men veranderd in verpachting bij in schrijving. Met alg. stemmen wordt een voor schot verleend uit de gemeentekas inge volge de Landarbeiderswet aan de vereen, tot bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders van ten hoogste f3300. Benoeming van een lid van het Burg. Armbestuur wegens het ontslag nemen van dhr D. Duindam. De aanbeveling van genoemd bestuur bestaat uit: 1. L. J. Kostense, 2. J. Klap. De voorz. spreekt waardeerende woorden van dank voor al wat de heer Duindam in dit college heeft gedaan. Dhr Witte uit zijn bevreem ding over de voordracht. Zijn richting (S. D. A. P. wordt hierin geweerd; hij be veelt aan dhr Joh. Oostdijk. Drh Burkunk is van hetzelfde gevoelen, en zegt dat samenwerking met de linksche raadsleden, door niet op Oostdijk te stem men, onmogelijk wordt. Gekozen wordt L J. Kostense met 6 st., Joh. Oostdijk ver kreeg 4 en J. Klap 1 stem. De voorz. ontvangt thans het ontstel lende bericht, dat bij een benzineontplof fing te Hansweert een 15-jarig dochter tje van Schouwenaar is verbrand en de vader zeer ernstige brandwonden heeft bekomen. Hij spreekt zijn hartelijke deel neming uit in dit tragisch ongeval. Werkverschaffing. De voorzitter zegt dat B. en W. gezocht hebben naar werk voor dezen winter. Het bestuur van het Waterschap Kruiningen is bereid weer delfwerk uit te laten voeren tot een be drag van f 1500, waarin 1/3 voor rekening van het waterschap komt. Ook is overwogen en geraamd de kosten van rioleering en dempen van den water gang Meidam tot begraafplaats. Dit on dervindt bezwaren wegens de groote ma- terialenkosten. Dhr v. Hootegem voelt meer voor werkverschaffing door grond aankoop achter de kerk tot aan den Rijks weg waardoor veel grondverzet produc tief werk kan komen. Dhr Sinke verlaat als belanghebbende op verzoek even de vergadering. De voorz. zegt, dat B. en W. geconfereerd hebben met de 4 grond- ik heb de cijfers overgenomen en toen uitgerekend, hoe groot het bedrag was, dat u moest afdragen. En toen heb ik naar mijn zaakwaarnemer geschreven, om dat bedrag naar Gostwoldbury over te maken. En daar ligt het reeds drie weken tot onze beschikking." „Je eigen geld, Meliora?" „Ja. Van wie anders? Al wat n te doen hebt, is me een ontvangbewijs te geven. En U zult aan mij geen lastige schuldeischer hebben." „Maar hoe kan ik in vredes naam jou geld aannemen je spaarpenningen? Hoe kan ik de vriend doen verarmen, bij wie ik reedB zoo diep in de schuld sta?" „Ik heb het geld niet noodig; al wat ik van u vraag, is, dat deze zaak strikt onder ons blijft, en dat zelfs uw kinderen er buiten gehouden worden," „Meliora, ik woTdt overweldigd door je goedheid. En je edelmoedigheid is haast niet om te aanvaarden. Wie zegt je trou wens, dat ik lang genoeg zal leven, om mijn schuld te kunnen afdoen?" „In dat geval zal niemand het weten. Denkt u daar nu maar niet meer over, maar geef me volmacht, om met den heer Baxter te spreken, dat ik hem kan zeggen, dat u mij opdracht hebt gegeven, om alles in uw naam te regelen. De rest komt wel in orde." „Dan geef ik alles aan je over. Ik had niet gedacht, dat deze laatste bittere drup pel uit mijn lijdensbeker mij zou bespaard worden Maar ik dank God nederig, voor eigenaars en dat deze voor f 6000 per H.A. willen verkoopen, minder niet. Dhr de Groof zal, wanneer ook in erf pacht grond door de gemeente wordt afge staan voor aankoop stemmen Dhr Burkunk is tegen grondexploitatie doch zal, omdat er werkverschaffing bij komt, voor stemmen. Hij vindt evenwel de prijs niet welwillend. Ook de heer v. Hootegem zal, hoewel het duur is, voorstemmen. De voorz. zegt, dat B. en W. de prijs ook hoog vinden, doch in aansluiting met het vroeger gekochte in het belang van de gemeente. Met 10 st. (Sinke bleef buiten stemming) wordt besloten tot aankoop van 4 perceelen groot 1.506 H.A. tegen f 6000 per H.A. Dhr Witte vraagt of B. en W. ook een steunregeling op het oog hebben. De voorz. meent, dat gezien het komende werkobject B. en W, het ounoodig voor komt. Langdurig wordt besproken de vraag, of een ambtenaar ter secretarie al of niet nog noodig is. De voorz. meent van wel, en zegt dat als die er komt op f 800, toch nog f 1300 bezuinigd wordt. Dhr Witte vraagt wat de wethouders er van denken. Weth. Kole meent, dat de ervaring hem geleerd heeft, dat het zonder ambte naar kan, ook weth. Frangois meen:, dat het zonder kan, doch zou zich met een be ginneling met f 400 b.v. kunnen vereeni gen. Dhr Minnaar meent dat het best zonder kan. Dhr de Groof wil het combineeren met de werkzaamheden van den ambtenaar der arbeidsbemiddeling. De voorz. voelt daar ook voor. Met 6 voor en 5 tegen wordt aldus be sloten. Rondvraag. Dhr de Groof vraagt aan B. en W. over de bezwaren door Hansweert bij de Kanaalplannen De voorz. zegt, dat B. en W. aan den Min. v. Waterstaat verzochten een oplossing te geven door de sluisdeuren te Hansweert berijdbaar te maken en contact hebben ge zocht met den Ingenieur, de gemeente Schore, en de Z. L. M.. Dhr v. Hootegem vraagt naar de bekleeding der stoelen in de Raadszaal, naar de goot bij- den Molen, het trottoir langs de straat bij A. Dek en de advertentie Huishoudschool. De voorz. zegt de stoelen kosten f7.50 per stuk, de goot bij den Molen en het trottoir worden zoo spoedig mogelijk ver beterd, terwijl op verzoek der directrice van de Huishoudschool te Goes deze ad vertentie is geplaatst. Dhr Burkunk bespreekt de electrische voorziening Oostzijde Kanaal. De voorz. zegt dat overleg met de P. Z. E M. tot het gewenschte doel zal leiden, evenals in het Eindje in de Ronde, waarvoor ook po gingen in het werk gesteld worden. De vergadering, die 4 uur duurde, werd te 10 uur gesloten. Kapelle. 'In een der lokalen van de Ghr school alhier werd een cursus geopend in het tuinbouwboekhouden met 13 leerlin gen. Als onderwijzer zal optreden de heer F. P. de Graaf alhier. Alleen zij die de tuinbouwwintercursussen met vrucht ge volgd hebben komen in aanmerking. De leeftijd is bepaald op 21 jaar en ouder. Burgemeester Bierens opende dezen cursus en wees op het nuttige en nood zakelijke van een goede boekhouding. Wolfaartsdijk. Zaterdag hield de ver- eeniging de Voorzorg, afd. van de Nat. Boeren Onderlinge haar algemeene ver gadering. Uit het jaarverslag blijkt, dat het ledental 87 bedraagt met een totaal omslag van 2361 H.A. Het verwerkte loon is berekend als volgt: bouwland f 155. weiland f 75.schorren en dijken f 80.— per H.A. Gedurende het boekjaar wer den 56 ongevallen aangegeven. In 13 ge vallen kon de getroffene zijn werk blijven verrichten. De totale uitkeering aan de getroffenen bedroeg f 1065.40, de kosten voor geneeskundige behandeling f 918.91. De door de leden te betalen premies be dragen f 9.50 per f 1000 loon voor de landbouwbedrijven. Als bestuurslid werd herkozen de heer C. van der Slikke, als plaatsvervanger de heer P. Blok. Als zijn groote en menigvuldige zegeningen, en naast Hem dank ik jou Meliora, mijn dierbare vriendin." HOOFDSTUK XV. Meliora had den rector niet meer ont moet, sedert de comité-vergadering had plaats gehad. De heeren waren allen de heer Bax ter voorop zeer verbaasd geweest over de punctueele wijze, waarop miss Martin de zaak had afgehandeld. Het mooiste was nog, dat al spoedig gebleken was, dat de heer Baxter en zijn assistent, de slager Green, een fout in hun optelling hadden gemaakt, waardoor zij tot een lager be drag kwamen dan Miss Martin. En deze genoot van haar triomf, toen de wantrou wende gezichten tegenover haar, plotse ling van uitdrukking veranderden, toen bleek, dat zij het hoogste bedrag had, en dat hun becijfering niet klopte. De heer Baxter verklaarde nederig, dat hij op school nooit een bolleboos was geweest in zijn jonge jaren, en dat hij eigenlijk zijn vrouw mee had moeten brengen want „die was hem altijd ver vooruit in zulk soort dingen". De waardige man ver gat echter, dat hij zoo juist aan zijn vrouw als zijn meening te kennen had gegeven, „dat zoo'n comité-vergadering geen vrou wenwerk was, en dat hij er het land aan had met Miss Martin te moeten onderhan delen, voor 't geval, dat de zaken niet klopten." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 5