Uit de Provincie Gemengd Nieuws Rechtzaken Land- en Tuinbouw Het Vrouwenhoekje Dhr Cruoq Is verwonderd over de niet-goedkeuring van de steunregeling door den Minister. Is er absoluut geen berioht overgekomen? De voorzitter antwoordtNiets. Dhr Cruoq vraagt dan of er geen cir culaire ia gekomen over huur- en brand stoftoeslag aan de werkloozen. De voorzitter antwoordt ontken nend. Dhr Crucq dringt aan op spoedige werkverschaffing. De voorzitter verzekert, dat B. en W. alles zooveel mogelijk bespoedigen, maar voor het sportveld zijn vele regelin gen te treffen. Inmiddels heeft de Minister hiervoor subsidie toegezegd. Dhr Vermaire keurt het af, dat men een werkloos schilder, kostganger, zonder ouderlijk tehuis, met f 6 per week wilde steunen. Dhr v. d. Does zegt toe dit geval te zullen onderzoeken in het Burg. Armbe stuur. Ook meent dhr Vermaire dat bij den aftrek voor bijverdienste soms on billijk wordt gehandeld. Dhr v. d. Does zegt, dat het heel moei lijk gaat om van de werkgevers gegevens te 'krijgen over de verdiensten voor het erwtenlezen. De voorzitter kan meedeelen, dat juist deze week met die werkgevers is vergaderd en dat een regeling zal worden getroffen, die ook in sociaal opzicht ver betering zal brengen. Dhr v. Poelgeest vraagt op welke wijze stukken, die aan de leden worden gezonden, als voorloopig geheim, werkelijk geheim blijven. De voorzitter antwoordt, dat wan neer in den Raad geen voorstel wordt ge daan om een stuk geheim te doen blijven, de geheimhouding automatisch wordt op geheven. Dhr Eek hardt vindt het onbillijk, dat schippers voor een halve vracht toch bet volle havengeld moeten betalen. De voorzitter zegt onderzoek toe. Hierna de gebruikelijke besloten zitting. Aangehouden. Door de Justitie te Middelburg is aangehouden zekere G. Z., 29 jaar, kok te Hilversum, als ver dacht van oplichting gepleegd te Kapelle in Mei 1932. Serooskerke (W.). In de maand April van het volgend jaar zal het D.V. 400 jaar geleden zijn, dat Prins Willem van Oranje te Dillenburg geboren werd. Alom in den lande treft men reeds voorbereidingen tot het houden van herdenkingssamenkom sten. Ingevolge een verzoek van de Geref. Jeugdvereenigingen alhier zal Ds W. F. M. Lindeboom D.V. op Woensdag 2 Nov. a.s., des avonds om 7 uur, in de Geref. Kerk optreden met een causerie over het onderwerp: „Naar het Nassau- sche land, de Bakermat van ons Vorsten huis". Het gesproken woord zal worden verlucht door talrijke fraaie lichtbeelden, deels naar eigen opnamen, deels ten ge- bruike afgestaan door de Duitsche regee ring. Hoofdmomenten zullen daarbij zijn een bezoek aan Dillenburg, de geboorte plaats van Prins Willem I en aan Diez, de plaats van herkomst van de Friesche Stadhouders, van wie Koningin Wilhel- mina in rechte lijn afstamt. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. Oostkapelle. Donderdagavond werd door de Chr. Zangvereeniging „Hallelujah" een openbare uitvoering gegeven in de Geref. Kerk. Deze samenkomst werd op de ge bruikelijke wijze geopend door den voor zitter. dhr Jasper de Kam Azn, die een openingswoord sprak. Vervolgens werden onder leiding van den direct', ur, dbr L. Suurmcnd, de eerste 7 nummers van bet programma ten ge- boor e gebracht. Daarna werd gepauzeerd, waarin de organist, dhr Lous, verschillen de Eonnmors op bet orgel tea gc-hoore bracht. Na de pauze werd weder een 7-tal num mers uitgevoerd. Hoewel de Vereen, over weinig, vooral vrouwelijke stemmen be schikt, kon Ds Douma in zijn slotwoord spreken van een vooruitgang sinds een vorigen keer. Vooral de uitspraak was zeer goed. Versterking van het koor voor namelijk met vrouwelijke krachten is ech ter zeer gewenscht. Ds Douma eindigde met dankgebed. Riila. d-Bath. Bij beschikking van den Minister van. Financiën is aan deze ge meente een' voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van f 7000, ter verstrekking aan de vereeniging, in die gemeente uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van on roerend goed door landarbeiders voor den aankoop van onroerend goed, om dit het zij dadelijk, hetzij later, als los land in pacht uit te geven, welk voorschot in 50 jaren zal worden afgelost en een voor schot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van f13.980, ter verstrekking aan de vereeniging in die gemeente uit sluitend werkzaam ter bevordering van d6 verkrijging van onroerend goed door landarbeiders ter uitbetaling van het door vier landarbeiders benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. Wastkapelic ïA:r> verzoekt ons de vol gende rectificatie in het Raadsver&ag aan te brengen. De heer Louwerse 'macht zijn stem uit voor adhaesiebetuis 'eg aan het verzoek St.-Maartensdi e, onder voorbehoud een billijke korting over te laten aan Ged. Staten. Het batig saldo over het vorig dienst jaar (zie le kolom onderaan) bedroeg f700, inplaats van f1700. De gemeente- begrooting zal zonder aansluiting werk loosheidsbesluit een batig saldo opleve ren van f2204, in plaats van f3704, zoo dat de post werkverschaffing gebracht is van f1500 op f3000. Vóór inwilliging van het verzoek van arbeiders, werkende in Zeeuwsch-Vlaan- deren, om vergoeding van reiskosten, waren dhrn Huibregtse en K. Cijsouw. Abusievelijk is bij deze heeren ook ge rekend dhr Louwerse. Kerk en sociaal leven. Dezer dagen heeft de predikant van een Ned. Herv. Gemeente in Friesland een beroep naar elders aangenomen, hiertoe genoopt aldus meldt men aan de „N. Rott. Crt." door de bezwaren, welke de economische crisis den pachters van zijn pastorielanden heeft in den weg gelegd bij het betalen van de aan hem verschuldigde huur. Er was in dit dorpje sinds jaren een voorbeeldige verstandhouding tusschen predikant en gemeente waarneembaar ge weest. Had de predikant zijn tractement niet toevalligerwijze moeten innen uit de baten van pastoriegoederen, dan zou deze idylle nog decenniën zich hebben besten digd. Maar nu is de toestand aldus geworden, dat de predikant, die toch óók leven moet met zijn gezin, om iederen gulden moet procedeeren. En daar zijn pachters tevens zijn parochianen zijn, ontmoeten predi kant en gemeente, die jarenlang steeds met elkaar in het bedehuis, in de verga derzaal en aan den huiselijken haard plachten samen te komen, elkander thans voor den kantonrechter! Ook op deze wijze worden op Kerke lijk terrein de huidige moeilijkheden van het sociale leven ondervonden. Hoog water. Tengevolge van de aanhoudende regens der laatste weken begint men in verschillende deelen van het Noorden des lands meer en meer lasi van het water te krijgen. Zoo is b.v. het boezemwater onder het Waterschap „De Vereeniging" dermate gestegen, dat het hoofdkanaal in den Rei- derwolderpolder buiten zijn oevers getre den is. De landbouwers hebben de herfst- werkzaamheden moeten stoppen, omdat de landerijen zijn ondergeloopen. In het Noorden van Drente is de toe stand de laatste dagen weinig verbeterd. Ook in de Groningsche Veenkoloniën begint men overlast te krijgen. De rivier bij Maastricht is gisteren tot 44.76 M. N.A.P. gestegen. De stuw bij Borgharen en alle lager gelegen stuwen op de benedenrivier zijn opengezet. Onder de oude Maasbrug gaat een vliegende stroom. België seint nog was. Men verwacht een hoogen rivierstand. De burgemeester van Naarden heeft gisterochtend een dringend telegram aan den Minister van Waterstaat gezonden, waarin hij in verband met den buitenge woon hoogen waterstand, welke groote schade aan de kweekerijen veroorzaakt, waardoor een onhoudbare toestand is ge schapen, dringend maatregelen verzoekt welke een verlaging van den waterstand tengevolge zullen hebben. Tragisch slot van het drama. Zooals men zich herinneren zal werd in den nacht van 15 op 16 Octo ber j.l. ten huize van den bakker J. Lo- ninga te Ide, onder De Punt (Gron.) een inbraak en poging tot moord gepleegd. Des nachts om drie uur werden L. en zijn echtgenoote die hun slaapkamer heb ben boven de bakerij, door een man over vallen. Laninga werd met een stuk ijzer een slag op het hoofd toegebr-v ..t. Ook de vrouw werd, zij hei licht, gewond. Het gelukte has.- het electrisch licht aan te knippen, waardoor de dader die gekleed was in een pullover en een pet achterste voren op het noofd had, op de vlucht ging. Vein deze inbraeik en poging tot moord werd verdacht de 20-jarige bakersknecht W. Een geldkistje, dat vermoedelijk het doel van dnze inbraak is geweest, had hij bij zijn vlucht laten staan. Thans meldt men, dat gistermorgen om half twaalf onder de Punt uit het Noord Willemskanaal op ongeveer 3 K.M. af stand van de woning van L. waar de overval plaats had het lijk van den 20- jarigen bakkersknecht W. is opgehaald- Het „ingekomen stuk". Tot de „ingekomen stukken" waarvan in de vergadering van den Gemeenteraad van Maasland mededeeling werd gedaan, be hoorde een pakje met Yo-Yo's. Elk der raadsleden zag zich door een onbekenden schenker zulk een modern stukje speelgoed toegedacht. De Gemeenteraad heeft dit geschenk echter niet naar de hedendaagsche waar de weten te schatten; het „ingekomen stuk" werd voor kennisgeving aangeno men. En daarna verdiepte de Gemeente raad zich in de begrootingen voor 1933. Diefstallen te Oudenboscb opgehelderd. Den laatsten tijd wer den te Oudeni-sch een aantal di ei stallen en inbraken geveegd. In de basiliek werd zelfs tot viernw.i toe ingebroken, jjo ma rechaussee kreeg wel eenige aanwijzingen in handen en arresteerde ook eenige per sonen maar mr>p hen wegens geL-ek aan bewijs in vrijheid stellen. Een deer nachten ontmoette de ma rechaussee evenwel de verdachten en toen des anderen daags op twee plaatsen klei ne diefstallen waren gepleegd, werd an dermaal tot arrestatie van desa personen overgegaan. Donderdagavond werd da vierde en Vrijdagmorgen nog een vijfde persoon gearresteerd. Voort werd ten huize van de verdach ten een huiszoeking verricht, waarbij een aantal voorwerpen, van diefstal afkom stig, werden gevonden. Bij een nieuw verhoor hebben daarop drie van de gearresteerden een volledige bekentenis afgelegd. Rechtbank tl Middelburg. Zitting van 28 October 1932. M. de K., 32 jaar, zonder beroep, wo nende te Vlissingen, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, verdacht van diefstal van een bankbiljet van f 50 ten nadeele van zekere F. G. Snijders te Vlissingen in Maart 1932. Eisch: 4 mnd. gev. straf met aftrek voor arrest F. J. P., 25 jaar, koopman te Vlissin gen, thans in voorarrest, verdacht van verduistering van een partij manufactu ren ter waarde van f 72,65, ten nadeele van P. Vercammen. Eisch: 3 mnd gev. straf met aftrek voorarrest. D. F. v. R., 41 jaar, kleermaker te Vlis singen, verdacht van diefstal van een hoe veelheid tegels ten nadeele van J. M. J. Kievit te Vlissingen. Eisch f 25 of 10 d. G. de L., 17 jaar, arbeider te Oudelan- de en A. G. M., 18 jaar, bakkersknecht te Hoedekenskerke, verdacht van diefstal van twee revolvers en 3 of 4 portemon- naies met geld ten nadeele van J. de Ja ger te Ondelande op 26 April 1932. Eisch: No. 1: 6 mnd. tuchtsch; no. 2: 2 mnd. gev. straf. G. G., 25 jaar, winkelbediende te Bres- kens, destijds te Serooskerke (W.), ver dacht van verduistering van geldsbedra gen van f 6,52, f 4,67, f 6,95, f 4,03 en f 5,13, welke geldsbedragen hij had ont vangen van verschillende klanten van de firma Albert Heijn. Eisch: 2 mnd. gevang, straf. P. de P., 24 jaar, bezorger te Koude- kerke, verdacht van verduistering van een geldsbedrag van f 150 ten nadeele van de firma de Gruyter, gepleegd te Middelburg op 24 Mei 1932. Eisch: 1 mnd. gev. straf. A. B. W., 46 jaar, landbouwer te Hulst, verdacht van poging tot zware mishande ling van B. A. Blommaert te Hulst op 30 Juli 1932. Eisch f 15 of 5 d. Diefstal van jenever. Door de Rechtbank te Middelburg werd op Vrijdag 28 Oct. j.l. behandeld de straf zaak tegen J. P., 24 j., pakhuisknecht te Middelburg, die er van verdacht wordt op verschillende tijdstippen in 1932 een groote hoeveelheid dranken te hebben weggenomen uit een pakhuis van de firma Denevers te Middelburg, alwaar hij pak huisknecht was. Getuige Denevers, te Middelburg, de be nadeelde, verklaarde dat hij door anderen werd gewaarschuwd dat verdachte de fir ma bestal, door het stelen van flesschen drank uit het pakhuis waarin hij werk zaam was. Get. heeft er toen de politie mede in kennis gesteld die toe een con trole instelde. Get. heeft verdachte met een vooraf afgewogen mand drank naar een klant gezonden. Onderweg werd ver dachte door de politie aangehouden, toen bleek dat er meer flesschen in de mand waren dan hij voor aflevering had mede- gekregen. Verdachte door den President onder vraagd, erkende de feiten en zeide f 20 per week bij de firma te hebben verdiend. Hij kan niet zeggen hoe hij er toe gekomen is De Officier van Justitie zegt, dat geble ken is dat verdachte een reeks diefstallen heeft gepleegd die vast zijn komen te staan. Verdachte genoot van de firma D. het volle vertrouwen en daarvan heeft hij schromelijk misbruik gemaakt. De Officie^ requireert 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger van verdachte, Mr P. G. Adiaanse, zeide dat de feiten inderdaad vast staan en verdachte aller- gulweg heeft bekend. Bij verdachte's patroon is het in de zaak evenwel een vrijgevochten land en er is niet voldoende controle. Aange zien verdachte reeds twee maanden in voorarrest heeft doorgebracht, verzoekt pleiter de Rechtbank verdachte verder voorwaardelijk te veroordeelen. Vervolgens had zich te verantwoorden F. B., 37 jaar, schippersknecht te Bres- kens, in voorarrest, verdacht van heling van bij Denevers gestolen dranken, ge pleegd in 1931 en 1932. Ook deze ver dachte erkende de feiten. Hij zou den vorigen verdachte P. hebben opgezocht en tot den diefstal hebben aangezt. Verd. erkent ook te hebben geweten, dat P. de dranken bij D. bad gestolen. Ook deze verdachte hoorde o maanden gevangenis straf tegen zich eischen. Ten aanzien van dezen verdachte pleitte Mr. P. G. Adriaanse eveneens een voor waardelijke veroordeeling, hoewel de man geen blanco strafregister heeft. Als derde verdachte in deze affaire werd gehoord de 60-jarige logementhou der J. A. B. te Middelburg, die er van verdacht wordt de gestolen dranken tegen ver verminderde prijs van den heler B te hebben gekocht. Deze verdachte zeide daarbij in de meemng te kieren dat de drank uit den smokkel'; andel kwam om dat van de flesschen ue -Gquetten en de capsules ontbraken. De ci'dd O hte B., in deze als getuige gehoord, heeft verdachte nooit gezegd boe hij aan de dranken kwam en deze heeft hem er ook nooit naar gevraagd. W<>; •■.vist hij dat get. knecht was bij een i. itschipper. De Off. van Justitie aan het woord komende zegt, dat vast is komen te staan dat de logementhouder de dranken van den schippersknecht B. heeft gekocht en begreep dat het geen zuivere zaak was. Hij wist dat deze schippersknecht in dienst was van een beurtschipper. Opzet is hier dus aanwezig en verdachte was be wust van wat hij deed. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. P. G. Adriaanse, zegt van den eisch te zijn geschrokken. Vol gens verdediger was verdachte van mee ning dat de schippersknecht de dranken smokkelde. In ieder geval wist hij niet dat de drank bij Denevers was gestolen. Wanneer hier dus van heling kan worden gesproken, is het geen opzettelijke en daarom zal verdachte moeten wor den vrijgesproken. Uit de keuken van de Crisis-Zuivel- Centrale. De regeeringscommissariis voor de hulp verleening aan de melkveehouderij, dhr L. Bückmann, heeft eergisteravond voor den buizer-zender een radio-voordracht gehouden, getiteld: Uit de keuken der Crisis-Zuivel-Centrale. Als oorzaken, waarom in de eerste maanden van de werking van de crisis- zuivelwet de „richtprijs" voor de melk van 5 a 6 cent per liter niet werd bereikt, werden genoemd, de onverwacht groote melkproductie, het onbevredigend ver loop van den export van boter en de lage prijzen op de wereldmarkt. 'Het systeem, dat de crisis-zuivel-cen- trale toepast, berust op het scheppen van kunstmatige schaarschte; hierbij ging men uit van de veronderstelling, dat bij een kleinhandelsprijs van f 1.75 a f 1.80, zoo als de laatste weken gold, de hinnenland- sche consumptie van boter 45 millioen kg. zou bedragen en 15 millioen kg. boter in de margarine zou worden gemengd. Deze raming is blijkens de cijfers over de laatste 8 weken nagenoeg juist geble ken; voor boter was de raming 35 ton per week te boog en voor boter in margarine 6 ton. Met dat al is 'hoofdzakelijk als gevolg van moeilijkheden bij den export, de re serve aan koelhuisboter grooter, dan wen- schelijfc is t.w. 7.500.000 kg. Ware overigens indertijd het advies van de meeste zuiveldeskundigen gevolgd, die niet van een menggebod wilden weten, dan zou men nu reeds onherroepelijk zijn vastgeloopen en over een voorraad 'boter van 12.000.000 kg. hebben beschikt, waar mee men eenvoudig geen raad zou hebben geweten. Had de regeering de boeren aan bun lot overgelaten, dan zou vermoedelijk over een geheel jaar gerekend, geen hoogere melk prijs dan 2 cent per kg. zijn bereikt. Mo menteel is de toestand bevredigend; in sommige streken ontvangen thans de landbouwers 6 a 7 cent voor de melk. Over de geheele periode, waarin de wet gewerkt heeft is echter nog geen 5 cent verkregen. De heffing van 75 cent per kg. boter, brengt den binnenlandschen bo- terprijs 94 pet. boven dien van de wereld markt. Het is zeer de vraag, of ook het vol gend jaar de richtprijs bereikt zal wor den. Alles hangt er van af, hoe de export verloopt. Stokt die, dan kan wel het mengpercentage tot 50 pet. verhoogd wor den, maar het gevolg daarvan is, dat de hoeren ongeveer f 10.000.000 minder ont vangen, terwijl bovendien het groote ge vaar bestaat, dat vele boter-eters het ge mengde product imet 50 pet. gaan gebrui ken. Men zal de vraag onder de oogen moe ten zien, of het niet noodig zal zijn, dat invloed wordt geoefend op den 'grondprijs der melk. Door de beperkte productie van kaas en gecondenseerde melk is een stijging der prijzen te verwachten, die misschien op weegt tegen het verlies door het verstrek ken van magere melkpoeder als 'kippen- voeder tegen de prijzen van het vleesch- eiwit, dat thans wordt gebruikt. Het zou het meest voor de hand liggen den melkveestapel, in te krimpen, doch dit gaat in tegen de hedoeling der crisis- zuivelwet. Naar de verwachting van den regee- rings-commissaris zuEen voor de crisis- zuivel-centrale het volgende jaar de moei lijkheden waaraan het ook nu niet ont breekt, pas goed beginnen. Aan den maaltijd. In „Onze Kinderen" wordt gewezen op de beteekenis van den familiemaaltijd. Met groote warmte pleiten wij voor de gemeenschappelijke maaltijden Als 'tgoed is, moeten de avonduren, on middellijk vóór 't naar bed gaan, de hoogtepunten van 't familieleven zijn. En de Zondagavonden wel in 't bijzonder. Er zijn, vooral in onzen jachtigen en jagenden tijd, bezwaren. Jan moet om acht uur op 't gym zijn; Karei heeft om half negen les; de kleineren moeten kwart voor negen op school zijn. Jarenlang ontbeten we vier maal in de week om zeven uur. Bij dat ontbijt waren allen present. Met deze regeling hield men rekening bij de avondwerkzaamhe den voor school. F-n 's avonds tijdig naar bed De andere morgens was 't om acht uur appèl, idags nog iets later, maar niet te veel, want dan kwam de kerkgang in 't gedrang. We willen erkennen, dat het niet al tijd even gemakkelijk "alt, maar de prijs is de moeite van oen strijd waard. Een goed. begin va® dsn dag w?rpt hot licht vooruit, 's Avonds moet alles voor elkaar zijn. Als schoenen en veters, en blouses en kousen, en haken en knoopen, en dassen en tasschen op 't morgenappèl ontbreken, dan is er geen morgenwijding. Allen frisch aan 't ontbijt. Gemeen schappelijk gebed, bijbellezen. Aanbeveling verdient het lezen uit den Bijbel voor het ontbijt, niet er na. Eisch is: rustig luisteren. Zoo groot is de honger niet, dat ze 't niet even kunnen bedwingen. Als er n a het ontbijt „gelezen" wordt, komen de bezwaren: zusje is nog niet klaar, broer begint op de klok te zien, enz. Er is allicht eenige ongedurigheid en de attentie loopt gevaar. Nu kan, al ontbijtende, worden ge ïnformeerd, of alles in orde is. Als straks gedankt is, kan elk rustig z'n weg gaan, en er is iets goeds vastgelegd, dat voor elk kind van 't gezin van groote waar de is. Met aandrang brengen wij dit onder de aandacht van onze vaders en moeders. Hier hebben beiden een taak, een roe ping. Moeder natuurlijk weer de zwaar ste, want die heeft voor honderd klei nigheden te zorgen. Ze verricht de Le vietendiensten, opdat vader, als de Pries ter des huizes, straks op de rechte wijze priester kan zijn. De huiselijke maaltijd met de eenvou dige huiselijke godsdienstoefening blijve, als de kinderen uitvliegen, een onverge telijke herinnering. Bloemen In de hulskamer. Hyacinthen op glazen. Men vuile de glazen met zuiver water (bij voorkeur regenwater) daarna zet men de bol op het glas en wel zoodanig, dat de onderkant der bol het water bijna raakt, dus ongeveer 1 m.M. tusschenruimte, Plaats de glazen in een koele, donkere, doch vochtvrije ruimte, b.v. in kelder of kast en laat ze daar 56 weken staan. In dien tijd heeft een snelle ontwikke ling plaats. Nu brengt men de glazen in de kamer, liefst op een zonnig plekje, doch niet te dicht bij de kachel, waarop de bloemen zich spoedig ontplooien. Van tijd tot tijd dient men het water te ver- verschen. Hyacinthen in potten, bak jes enz. Plant ze niet te diep, slechts 1 c.M. onder de oppervlakte der aarde en zet ze daarna eveneens in kelder of kast op een koele, vochtvrije plaats. Na 6 we ken kan men ze in de kamer brengen. Wanneer men in het bezit is van een tuin kan men hyacinthen, die in potten ge plant zijn (één hyacinth in een gewone bloempot) den grond ingraven en na zes weken weer binnen brengen. Dit is een gemakkelijke methode, omdat men er ge durende dien tijd geen omkijken naar heeft. Zorg er voor, dat de aarde matig vochtig gehouden wordt. Tulpen in potten. Behandeling als de hyacinthen. Men zet vijf bollen in een gewone bloempot. Als men tulpen for ceert brengt men ze vooral niet in een te warme temperatuur. Paper white. Deze narcis is zeer aan te bevelen voor hen, die geen tuin hebben daar ze bij uitstek geschikt is voor kamercultuur en bijzonder weinig zorg behoeft. Men neemt een schaal of bakje en legt op den bodem een laag niet te grof grint, ongeveer 1 c.M. dik, zet hier de bollen op, niet te dicht hijeen en vult dan de tusschenruimten met grint aan, zoover, dat de neuzen er net boven uit komen. Dan bet grint goed nat maken. Het beste is de bak of schotel in een on verwarmd vertrek te plaatsen liefst voor een zonnig venster. In een verwarmd ver trek groeien de planten wel snel, maar worden te ijl en de bloemen worden niet zoo mooi. Crocus in potten en bakjes. Behandeling evenals de tulpen en hyacin then. Een zeer eenvoudige kweekwijze is om ze op bakjes met water te zetten. Zorg er voor, dat de onderkant der bollen al tijd onder water staat. Enkele recepten. Bloemkool zonder saus (4 personen), 1 groote bloemkool (of 2 kleinere), 60 gr. (3 afgestreken eetlepels) boter of margarine, 2 eetlepels azijn, 1 theelepel Maggi's Aroma, 1 eetlepel fijn gehakte peterselie. Maak de bloemkool schoon en kook ze op de gewone wijze gaar in ruim water met zout. Braad intusschen de boter lichtbruin, hak de peterselie fijn. Leg de kool goed uitgelekt in een verwarm de schaal en overgiet ze met de gebruinde boter, waardoor de peterselie en de azijn zijn geroerd. 'n Appelschoteltje met be schuiten. Men neemt op 1 K.G. appe len: 12 beschuiten, 60 gr. boter, 1 ei, wat kaneel en suiker naar smaak. Van de appelen kookt men, op de gewone manier, appelmoes met suiker naar smaak. De beschuiten worden met boter besmeerd, grof gebrokkeld, met suiker, kaneel en ei vermengd en dan onder in een bebo terden vuurvasten schotel gelegd. Hier over heen giet men de appelmoes, be strooit die dik met paneermeel, legt hier en daar 'n stukje boter en laat er in den oven 'n Uchtbruin korstje op komen. Rijst met appelen. Voor rijst met appelen heeft men noodig: twee ons rijst, 6 d.L. water, wat zout, 154 pond zure appelen, citroenschil, twee lepels bo ter en suiker naar smaak. Kook de gewasschen rijst met drie maal zooveel water en zout bijna gaar. Voeg dan de gesneden appelen toe. Laat deze mee to* moes koken. Roer alles door elkaar met zooveel suiker als noodig is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6