BIKTILS EERSTE BLAD. IK KAN NIET ANDERS! Buitenland Binnenland. Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws. voor GENEESMIDDELEN, A. C. VAN DER REST, BV VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! "Ui ZATERDAG 29 OCTOBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 25 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Uit den Goeschen Raad. Resultaten met Bertels' Kunstkorrel: OHefabriekeo N.V., Amsterdam, Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef, 250. Ve Zeeuw Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85, Bij contract belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Dit woord van Luther, gesproken op den Rijksdag te Worms in 1521, behoort tot wat men noemt de gevleugelde woor den, die een ieder kent. De omstandigheden waaronder dit woord gesproken werd zijn bekend. Aan Luther werd den eisch gesteld de door hem geschreven boeken, waarin hij de Roomsche dwalingen in het licht stel de en de kerk zijner dagen terugriep tot het loutere Woord van God, te herroepen. Het was voor Luther en voor de zaak der Hervorming een critiek moment. Een moment waaraan de Hervormer gedacht zal hebben toen hij in zijn bekende Her vormingslied sprak„al grimde ook d' open hel ons aan, met al haar duizend tallen." Het zou geen wonder zijn-geweest wan neer de eenvoudige monnik, toen hij stond tegenover zulk een geweldige overmacht, bezweken was en den strijd had opge geven. Maar dat k o n hij niet. Hij verklaarde zich bereid om wanneer 'hij tegen be paalde personen te heftig mocht zijn ge weest, zijne woorden terug te nemen. Maar wat de door hem verkondigde leer stellingen betreft, antwoordde hij alleen te willen wijken voor bet Woord van God. En deze verklaring werd bezegeld met de indrukwekkende woorden: Ik kan niet anders. Hier sta ik. God helpe mijl Ik kan niet anders. Het is een bekend, maar ook een veel misbruikt woord. Wat zijn er niet velen, die zoo gemak kelijk den strijd opgeven. Zij blijven niet staan ais Luther, temidden van de stor men, maar zij vallen bij1 den minsten tegenstand; of misschien hebben ze nooit werkelijk moeite gedaan om te staan. Och ja, zij weten wel dat ze toch eigen lijk bandelen in strijd met bun beginsel, dat ze zwijgen waar ze behoorden te spre ken, dat ze stil blijven zitten waar ze be hoorden te strijden voor de zaak des Heeren, maar ja, de omstandigheden ver hinderen dat nu eenmaal, neen ik k a n niet anders. Zij hebben een zekere positie ver overd, ze hebben een naam en invloed, zou den eigenlijk wel anders willen, maar het kan niet. Zulke menschen zouden misschien be ter tot bun devies kunnen kiezen: ik kan ook wel anders. Zeker, ze behoorden mee te strijden voor de toepassing van de be ginselen, die zijn naar Gods Woord, ze weten bet wel, dat ze zich bevinden aan den verkeerden kant of althans zeer dicht bij de lijn, ze zouden met een Luther partij moeten kiezen en zeggen: hier sta ik!, maar als het dan moet kunnen ze ook wel an ders. En dat 'komt omdat ze geen grond on der de voeten hebben, waarop ze staan. Omdat ze ten principale niet willen buigen voor den eisch van Gods Woord, maar zich gesteld hebben op een zelf getim merd, doch uiterst zwak voetstuk, dat in tijden ala alles beweegt en dreigt te ver schuiven, geen vastigheid biedt. Zij kun nen niet staan. Op Gods hulp mogen ze niet rekenen. En daarom moeten ze wel anders. Er zijn anderen die oogenschijnlijk het volste recht hebben het woord van Lutber tot het hunne te maken. Zij staan als een muur, onverzettelijk. Wat er ook mag gebeur enen welke argu menten ook aangevoerd mogen worden, zij blijven staan. Zij weten van geen wijken. Ik kan niet anders. Hier sta ik Maar in den grond van de zaak bedoe len dezulken toch eigenlijk ik wi'1 niet anders. Een beroep op Gods Woord heeft op hen geen vat. Zij hebben reeds van te voren hun houding bepaald. Eigen zin en eigen wil en eigen belang geeft den doorslag. Zij willen niet anders. Moge God hen helpen! Maar bet wordt alles anders, wanneer we als Luther de band aan bet Woord vasthouden en ons door dat Woord als een lamp voor den voet en een licht op het pad laten leiden. Dan zullen degenen, die zich zwak we ten in zichzelf en die de kracht missen om staande te blijven, in de overtuiging, dat Gods Woord de waarheid is en dat God zal helpen, staan en met Luther betuigen ik k a n niet anders. Dan zullen die zich op een eigen gemet seld voetstuk hebben geplaatst, leeren buigen voor den eisch Gods om dan, zwak geworden sterk te zijn en tegen alle aanvallen in, te staan als een held, die van geen wijken weet. Niet minder dan in de dagen der Kerk hervorming heeft onze tijd behoefte aan mannen en vrouwen, ouderen en jongeren, die als het gaat nijpen, als de revolutie- stormen losbreken, als de eisch gesteld wordt den band met God en Zijn Woord te verbreken, bet der wereld in het aan gezicht durven slingeren: Ik kan niet anders. Hier sta ik. God helpe mij! Conflict voorkomen. Wanneer Dr Colijn zich op hetzelfde standpunt had gesteld als anderen voor hem hebben ingenomen denk aan No vember 1925 dan had hij Donderdag Minister de Geer en met hem het ge- heele kabinet laten duikelen. Hij heeft dit echter niet gedaan. Hoewel de leider der A.R. fractie tegen de voorgestelde tariefsverhaoging onover komelijke bezwaren had in hoofdzaak van internationaal-politieken aard heeft hij toch het mogelijke gedaan om het Kabinet op de been te houden. De verwerping van het wetsontwerp en daarmee de val van het Kabinet scheen onafwendbaar. Maar toen, op het meest critieke mo ment, kwam de heer Colijn met de sug gestie om de beslissing te verschuiven tot na afloop van de Algemeene Beschou wingen over de Staatsbegrooting. Dit denkbeeld werd door de Kamer aanvaard en ook de Regeering ging er mee accoord. Een zeer verstandig beleid, naar 't ons wil voorkomen. Wie rekening houdt met den ernst van den toestand, zal beseffen dat een Kabi netscrisis in deze omstandigheden niet dan bij uiterste noodzaak moet worden uitgelokt. De zaak staat nu zoo, dat alle partijen precies weten wat ze aan elkaar hebben Er is nu alle gelegenheid om de situatie rustig te bezien en een bevredigende op lossing te zoeken. Of het gelukken zal en of de Regeering in deze richting voldoende medewerking zal verleenen moet worden afgewacht. Maar hoe dit ook moge zijn, aan den heer Colijin komt de eer toe dat hij, hoewel genoodzaakt krachtig op te treden, aan den anderen kant toch ook het mogelijke deed om een conflict te voorkomen. Wij hebben 'tin ons land wel eens anders beleefd. Dr. COLIJN TERUG NAAR FINANCIEN. „Het Vaderland" (lib.) is over het ver loop van de Kamerzitting van j.l. Donder dag niet tevreden. De logische oplossing van bet geval, aldus dit blad, is geene Slappe uitstel motie, maar de vervanging van den heer De Geer door den heer Colijn, in wiens handen de beslissing over het wetsont werp lag. Wij zijn gelukkig niet zoo onbekend met de politieke verhoudingen, dat wij' niet weten, dat de (heer Colijn veel zal hebben te overwinnen om aan die roepstem ge volg te geven als ze tot hem mocht komen, mocht zeggen wij, omdat bet ook velen uit de Rechterzijde zelfoverwinning zal kosten, om zich bij zijn weder optreden aan Financiën neer te leggen. Wij zullen er thans niet van spreken dat het geen eer is voor ons land, dat het reeds zoolang niet meer de rente trekt van de talenten aan Colijn gegeven, maar wel willen wij er op wijzen, dat wij in een tijd perk 'leven waaraan meer dan ooit alle persoonlijke gevoeligheden ondergeschikt moeten worden gemaakt aan 's Lands be lang. Het optreden van Colijn aan Finan cien zou thans niet alleen onze inter nationale positie zeer versterken, maar oök den waarborg geven, dat onze econo mische politiek weer tot haar volle recht kwam, daargelaten dat met deze oplos sing van het geval wij weer heel wat meer aan juiste parlementaire manieren zouden gaan doen dan in de laatste jaren het ge val is geweest. De economische wereldconferentie. Volgens lord Reading, Brisch oud-mi nister van buitenlandsche zaken, zal het van den uitslag der presidentsverkiezing in Amerika afhangen, wanneer de econo mische wereldconferentie zal worden bij eengeroepen. Wordt Hoover gekozen, dan zal de con ferentie in Februari plaats hebben; wordt daarentegen Roosevelt president, dan zal de conferentie eerst kunnen plaats heb ben na 4 Maart, den dag waarop de nieu we regeering in functie treedt. De werkloosheid. In de Vereen. Staten wordt een geringe vermindering geconstateerd van de werk loosheid. Echter is deze nog altijd zeer groot. Het aantal werkloozen wordt n.l. op nog bijna elf millioen geschat. Deze «chatting i« van den president der Federatie van den arbeid, Green. Deze verklaarde, dat in September meer dan een half millioen arbeiders werk hadden gevonden, zoodat bet totale aantal werk loozen van 11.46 millioen tot 10.9 milli oen was teruggeloopen. Green vreest ech ter, dat het totale aantal werkloozen in Januari weer 13 millioen zal bedragen. Incident fn het Bulgaarsche parlement. Gisteren is de berfstzitting van de Bul gaarsche Sobranja door koning Boris ge opend. Het kwam hierbij tot een ernstig inci dent toen koning Boris zou beginnen met het voorlezen van de troonrede. De 31 communistische afgevaardigden verhieven zich van hun zetel en riepen in koor „Weg met de fascistische regeering". In de zaal en op de tribunes brak een oorverdoovend rumoer los. De communis ten werden door de overige afgevaardig den uit de zaal geslagen, terwijl bun inkt kokers en deksels van lessenaars werden nageworpen. Zichtbaar opgewonden en met scherpe stem las koning Boris daarop de troon rede voor. Tenslotte werd aangekondigd, dat de regeering besloten is de scherpste maat regelen te nemen tegen alle revolutionaire elementen. Na het voorlezen van de troonrede ver liet de koning onder gejuich de Sobranja. De betoogende werkloozen te Londen. Gisteren is bet te Londen volkomen rus tig gebleven. De honger-marcheerders badden 's nachts in eenige door den graafschapsraad ter beschikking gèstelde lokalen overnacht en gisterochtend heb ben slechts enkele groepen kleine optoch ten gevormd, waarbij geen verdere inci denten zijn voorgevallen. Naar Reuter nader bericht, blijkt uit minister Gilmours mededeeling in het Lagerhuis, dat er in twee vrachtauto's stokken zijn gevonden. Een auto, wélke de werkloozen volgde, die te Brentford gelo geerd hadden, werd door de politie aan gehouden, die er 150 stokken met spij1- keTs uithaalde. Voorts zag de politie uit een auto, die Hyde Park binnen was ge komen, stokken steken. 'Zij stelde een on derzoek in en vond zestig stokken en een heeleboel blokken hout. De Duitsche contingenteerlngen. V. D. meldde gisteravond uit Berlijn: Wij vernemen van welingelichte zijde, dat zeer spoedig de regeling der contingentee- ring van den invoer van landbouwpro ducten zal worden in de practijk gebracht. Zij zal betrekking hebben op alle produc ten, welke de Rijksminister voor Voedings wezen in zijn te Munchen gehouden rede voering heeft genoemd. Na den terugkeer van de commissie, die thans te Kopenha gen onderhandelingen voert en na een spoedige afwikkeling van eenige techni sche aangelegenheden, zal de verordening inzake de contingenteering verschijnen. Korte berichten. Het Koelner Tageblatt publiceert een brief van den chef-chemicus eener fabriek te Moskou, waarin deze melding maakt van een zeer ernstig spoorwegongeluk, dat Zondag voor acht dagen bij Moskou zou hebben plaats gehad. Volgens den brief zou het aantal dooden ongeveer honderd, dat der gewonden bijna 300 be dragen. Reuter meldt uit Brussel dat het Staatsblad het decreet tot ontbinding der Kamers bevat. De kiezers worden op 27 November opgeroepen om de Kamerleden en op 4 December om de leden der pro vinciale raden te kiezen. Het parlement is voor 20 December bij eengeroepen. Volgens de „Völk. Béobachter" heb ben vijf rechercheurs een huiszoeking ver richt in de bureaux van de rijkspropa- gandaleiding der nationaal-socialistische partij en van de drukkerij Eher te Mun chen. De staking van de in dienst van de Kraftag, het groote Berlijnscbe taxi-be drijf, zijnde chauffeurs, duurt onveranderd voort. Een paar werkwillige chauffeurs zijn gisteren gemolesteerd. De stakers wierpen bovendien de ruiten van de taxi's in en sneden de autobanden door. De po litie moest er bij te pas komen. Van de 1400 auto's van de Kraftag bevinden zich slechts zoowat 200 in bedrijf. Tusschen Marseille en Avignon is een autobus met ongeveer 15 personen op den natten straatweg geslipt. Eén der pas sagiers werd op slag gedood,terwijl 10 an dere inzittenden ernstig werden gewond en naar het ziekenhuis te Marseille moes ten worden overgebracht. Eenigen hun ner verkeeren in levensgevaar. Te Hamburg is het weer tot een bot sing gekomen tusschen nationaal socia listen en communisten, waarbij ook van revolvers gebruik werd gemaakt. Twee na- tionaal-socialisten zijn ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. Bezuiniging op de keuringsdiensten. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden naar aanleiding van de blijkens het ontwerp der Rijksbegrooting voorgenomen belangrijke bezuiniging op de keuringsdiensten van waren, welke meer dan 40 pet. der uitgaven moeten be dragen. Het adres 'komt tot de conclusie, dat aan het ingrijpende voorstel der Regeering elke redelijke grond ontbreekt. Het handhaven van de Warenwet is uit gesloten indien de uitgetrokken begroo- tingspost niet aanmerkelijk wordt ver hoogd. Spreektijd bij de algemeene beschouwingen. De spreektijd bij de algemeene beschou wingen over de Rijksbegrooting is giste ren door de Tweede Kamer bepaald als volgtR.K. 3 uur, S.D.A.P. 3 uur, A.R. 2 uur, G.H. 2 uur, V.'D. 1% uur, V.B. 1% uur, S.G. iy* uur, G.P. 114 uur, overige partijen 1 uur. TWEEDE KAMER. Onbeperkt recht van demonstratie. De hfeer de Visser (Comm.) heeft gisteren geïnterpelleerd over de beper king van het demonstratie- en betoogings- reebt. Wij behoeven er niet veel van te ver tellen. Minister RuysdeBeerenbrouck verklaarde, dat hij een onbeperkt recht tot demonstratie niet kan erkennen. Maat regelen zijn soms noodig, niet ter onder drukking, maar om gewapend optreden van de politie te voorkomen. De beer deVisser diende daarop een motie in, waarin gezegd wordt, dat het recht van demonstratie onbelemmerd moet worden erkend en uitgeoefend. Deze motie werd verworpen met 37 tegen 19 stemmen. De Soc. Democraten werden natuur lijk door de Communisten op sleeptouw genomen. Vragendag. Van den vragendag maakte de beer D u y s (S.D.) gebruik om vragen te stel len over de weigering van de radio-uit zending op 8 November en de beer A1- b a r d a om de stempelvacantie aan werk loozen voor demonstraties enz. aan de or de te stellen. Den beer Duys werd geantwoord, dat gezien het karakter van de betooging te gen inwilliging van bet verzoek overwe gende bezwaren bestonden en den beer Albarda dat hier van eenige belemmering van de vrijheid in geen enkel opzicht ge sproken kan worden. De vergadering werd daarna verdaagd tot 8 November. De Goesche Gemeenteraad vergaderde gisteren weer enkele uren, ditmaal door ongesteldheid van den burgemeester on der voorzitterschap van den oudsten wet houder Van Melle. Al spoedig kwamen de tongen los over een adres van de werkgevers- en werk nemersorganisaties in het drukkersbe- drijf. De zaak is deze: In April 1929 heeft de Raad besloten, dat geen drukwerk van de gemeente zal worden opgedragen aan ongeorganiseerde patroons, wier loon regeling niet voldoet aan de algemeen geldende loonvoorwaarden. Eenzelfde houding neemt ook het Rijk aan. Nu is echter het drukken van bet ge meenteverslag opgedragen aan een onge organiseerd patroon en heeft de gasfa briek ook eenig werk gegund aan een an der ongeorganiseerd drukker. Het eerste is door B. en W. erkend als een fout. Ze badden vooraf beter moeten informeeren. In bet laatste geval echter heeft de gas- commissie (naar de heer Crucq meedeel- dé) willens en wetens tegen bedoeld Binnenland. De ziekenhuiskwestie te Vlissingen. Het Gasthuistekort te Goes. De uitvoer van uien. Een meisje te Hansweert verbrand. De burgemeesters van Wemeldinge en Biervliet vragen ontslag. Buitenland. De werkloozendemonstraties te Londen. De Duitsche contingenteering. Incidenten in het Bulgaarsche parlement. Ingezonden Mededeeling. ook H0M0Ë0PATISCHE, VERBAND-, VERPLEGINGS-, EN TOILETARTIKELEN, BUIKBANDEN, BREUKBANDEN, "^1 ELASTIEKEN KOUSEN en diverse andere middelen en artikelen: Goes - Telefoon 168. Raadsbesluit in gehandeld. Dit lijkt ons niet in orde. Niemand in den Raad heeft bet dan ook daarvoor opgenomen. Na slechts een korte discussie ver- eenigde de Raad zich met het voorstel van B. en W. inzake korting op de jaar- w dde van wethouders, ambtenaren van den Burg. Stand en Commissaris van Po litie. Zij zullen evenals burgemeesters, secretarissen, enz. gekort worden. De benoeming' van een lid van het Burg. Armbestuur werd uitgesteld, omdat weth. Van Melle zich terugtrok. Moge de eens gezinde poging van den Raad, om den heer Wessel op zijn bedanken te doen te rug komen, succes hebbenl Wij hopen het van harte 1 Het rapport der salariscommissie ont ving nog niet de eervolle begrafenis, die B. en W. het hadden toegedacht. Bij de begrooting zal er nog over gesproken kunnen worden. De gemeente-rekening, die in deze zit ting werd aangeboden, wees een batig saldo op den gewonen dienst van ruim 18 duizend gulden aan, een bedrag, dat, indien wij ons niet vergissen aanmerke lijk minder is ^lan vorige jaren. De gastbuiskwestie bracht vele tongen in beweging. De principieele vraag, wie de tekorten zal hebben te betalen (deze tekorten zijn nu reeds opgeloopen tot on geveer f 60.000, zoo hoorden we) wilden B. en W. nog laten rusten. Die komt lan ter wel. Maar of er in feite in deze zitting toch niet over beslist is, is een andere vraag. Het contra-rapport van bet Gasthuisbé- stuur is pas binnen en daarop zal eerst de Vereen, van Ned. Gemeenten nog heb ben te antwoorden. Het Gasthuisbestuur had nu aan B. en W. gevraagd om een kasgeldleening van Ingezonden Mededeeling. Voordeelen: sterker kuikens en pluimvee, korter rul, méér wintereieren, méér en grooter kwaliteits-eieren, arbeid- en voederbesparende voedering, lager productiekosten van het el. „Ratio" 1, 2, 3 Piepkuiken mestvoeders: „Ratio" 1. Opfokv. 1-30 dagen f6.75 p. 50 Kg. „Ratio" 2. Kunstk. 4-8 weken f6.50 50 „Ratio" 3. Kunstk. 8-12 f6.20 50 Maximum vleesch- en vetvormtng. Minimum voederkosten en arbeid. Men kan nu gerust eenige dagen van huis gaan; de gevulde voederbak verzorgd het pluimvee en Bertels' Patentlegnest (kan kippenh. zelf maken) vergaart de eieren en voorkomt breuk, eierpikken en bevuiling. Nu kan, neen zal! ledereen Bertels' Kunst- korrel en Ratio mestvoeders voeren. Brochure pluimvee en eierli)sten gratis. Bestel bi) Uw leverancier in Uwe plaatst indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Weigert namaak, let op ons Loodje 1 Ingezonden mededeelingen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1