EERSTE BLAD. kken. VRIJDAG 28 OCTOBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 24 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Voor groott woorden en schitterende Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Witte tanden: Chlorodont Uit de Provincie Jwe! feet?®!!53e B osscken sad van Den et voorstei tot moodigd voor F. de Gruijtor nige woorden spreken aan le Gruijter en zegging deed rerkloozen bij helpen. Maar e dansen 1 nd door zijn rok van leer ïdustrieel. zich toen het en. it op en beet ïoor het well t te schelden, wel eens uit taar zoo door >rt en met de wordt het lid Kuypers, jd, het woord dat hij het vergadering reden en de tot den voi- der Redactie li ding van het pents Kapelle onjuistheden |de de bespre- rscholen. leest van wet- Irijgt men den loolbestuur te 1 is, ja op zijn aan fatsoen rheid? Ten fetaris namens rekening en |W. is toege- dat er geen loting betreft: kur aan B. en I geen begroo- pzien wij niet Bschikten in- en Diakonie, beslist. Zoo gden zouden en bij den gegaan van bedrag aan toegekend Ier wel dege- ln. van B. en er er binnen booting inge- bsidie zouden een bestuur een nuttige ïoeilijken tijd |sing, Ï.AS Jr. Ischoolvereen. linge. Iste raadsver- Indijke kwam 1 sprake. Dhr om de men- chen behulp- toe te ken- vier weken Igewoed heeft Iweer bericht gaven voor I uit deze ge len loon van dus als zij loeten zijn en f 11.25 over week. Zou |et nog meer Zou dhr voorbeeld i wezen zon- enover de kl erken zonder taks het geld Ifdelijken oim- Iweermannen 1 om te beta- den brand vertrekken üdweer over flag terug te Elicht ooi ook ld worden lide raadszit- over zullen de brand- ïe klok maar SRMAN. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Voretstraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel, Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Instandhouding nationale wel vaartsbronnen. De economische nood waardoor ons land getroffen wordt, is voor een niet ge ring deel te wijten aan het feit, dat het afzetgebied van onze uitvoerproducten door de maatregelen van het buitenland in belangrijke mate werd beperkt. Een eerste eisch is daarom dat krach tige medewerking wordt verleend aan alle pogingen die gedaan worden om het in ternationale ruilverkeer te bevrijden van de opgeworpen belemmeringen. Dit pogen is echter tot op dit oogen- blik met onvruchtbaarheid geslagen. Het werk te Genève, waarin Dr Co- lijn zulk een belangrijk aandeel had, heeft schijnbaar geen resultaat opgeleverd en alles wijst er op, dat verbeteringen in deze richting, althans voorloopig uit zul len blijven. Het is mogelijk dat er in de toe komst verandering komt. Maar op dit oogenblik is het zoo, dat er meer een nei ging is om de tariefmuren te verhoo- gen en te versterken, dan om ze te slech ten. Er zal dus iets anders gedaan moeten worden om te voorkomen, dat de bronnen van onze volkswelvaart uitdrogen. Het Antirevolutionaire stembuspro gram geeft hieraan uiting als gevraagd wordt: „Met inachtneming van interna tionale afzetmogelijkheden, krachtige steunmaatregelen tot instandhouding on zer nationale welvaartsbronnen." Welke maatregelen hier genomen moe ten worden kan uiteraard in een verkie zingsmanifest niet nader worden aange geven. Dit zal van allerlei omstandigheden afhangen. Omstandigheden, die telkens wisselen en die over een half jaar mis schien heel andera zullen zijn dan nu. Bij het vragen om steun voor het be drijfsleven moet voorts ook niet uit het oog worden verloren, dat de bedoeling niet kan zijn, te voorkomen dat met ver lies wordt gewerkt. „Het feit, dat het nagenoeg alles verlies is wat de klok slant, heeft indertijd de heer Colijn gezegd, mag op zichzelf geen aanleiding zijn om te gaan roepen om steun van de Overheid. Slechte jaren met verlies zijn er in het bedrijfsleven a 11 ij d geweest en zullen altijd b 1 ij v e n voor komen. Het is niet Nederlandsch, het is zeker niet Antirevolutionair, om bij den eersten den besten tegenslag bij de Over heid aan te bellen en de bedelende hand uit te steken. Het feit dat men eens een jaar of zelfs een paar jaar met verlies werkt, kan dus op zichzelf geen aanleiding vormen tol het roepen om steun van de Overheid. Ook mag de Overheidssteun niet wor den ingeroepen om de gevolgen van in het verleden gepleegde fouten goed te maken. Er zijn b.v. heel wat landheeren en boeren, die in de achter ons liggende jaren land gekocht hebben tegen te hoo- gen prijs en nu de kosten niet kunnen goedmaken. Dat iB jammer, maar zulke gevallen komen op elk terrein voor. Het nationaal vermogen is, in verge lijking met enkele jaren terug, met enkele duizende millioenen guldens teruggeloo- pen. Dat verlies hebben we te aanvaarden. Het is er en niemand kan daaraan iets veranderen. Ook is het uitgesloten, dat we van de Overheid zouden kunnen of mogen verlangen dit verlies van ons af te wenden." „Van de Overheid mag worden ver langd, dat zij het hare doe om de bron nen van ons volksbestaan in stand te houden. Ze mag niet toelaten dat onze bodem onbebouwd zou moeten blij ven liggen, wijl de opbrengst der produc ten doorloopend beneden den kost prijs zou blijven, enz. Datgene waarvan wij als volk moeten leven, mag ons zoover het van mcnschelijk kunnen af hankelijk is, niet ontvallen; dat moet in stand worden gehouden." Voorts moet, zooals het program zegt rekening worden gehouden met interna tionale afzetmogelijkheden. Wanneer het duidelijk blijkt, dat de af zet van bepaalde producten niet meer mogelijk zal zijn of slechts in zeer be perkten omvang, dan gaat het niet aan van de Overheid te verlangen, dat zij ze kere takken van bedrijf kunstmatig in stand zal trachten te houden. Wel kan in het algemeen dit worden gezegd, dat het mogelijke moet wordeu gedaan om de bronnen van onze volks welvaart of, zooals Dr Colijn het uitdruk te»d0 pijlers waarop ons economisch volksbestaan rust, zooveel mogelijk in •tand te houden. beloften hebben wij ons hierbij te wach ten. Dat heeft de A.-R. partij steeds gedaan en dat zal zij ook in de toekomst blijven doen. Contingent huisbrandkolen in België herzien. Naar Reuter uit Brussel meldt heeft de Belgische ministerraad gisteren beslo ten het contingent voor den invoer van huisbrandkolen te herzien. De raad voelde zich hiertoe genood zaakt ingevolge de conclusie van bepaalde internationale overeenkomsten en mede vanwege economische noodzakelijkheid. Mussolini wil strijd. Onder het geloei van sirenen is Mus- solini Dinsdag in het feestelijk versierde Milaan aangekomen. In de toespraak, welke hij op het Dom plein hield, zei Mussolini, dat het geheele Italiaansche volk wordt omgezet in een onoverwinnelijk leger. Niet in conferenties ligt heil. „Minder conferenties en meer kracht-besluiten te nemen; minder congressen en meer actie", riep Mussolini uit. Europa zal er over tien jaar anders uitzien en de ongerechtigheden, die in bij zondere mate ook jegens Italië zijn be gaan, zullen weder goed gemaakt moeten worden. Over een eeuw, aldus Mussolini, zal ge heel Europa fascistisch of door het fas cisme bezield zijn. Moskou en New York zullen dan naar Rome zien als wegwijzer. Mussolini heeft geen verlangen naar rust en vrede, doch naar nieuwen strijd. Ongehoorde toestanden. Zaterdagavond te Maagdenburg. Er zal een nationaal-socialistische verkiezings vergadering worden gehouden. Hitier en zjjn „staf" kooien voorbij het „Reichs- banner Stadion". Daar staan eenige man nen van de Rijksbanier. Plotseling stopt de tweede wagen. De inzittenden slaan met lange zweepen. Do verraste mannen van de Rijksbanier kunnen zich niet dekken. Drie arbeiders worden ernstig ge wond. Een politieagent ziet dit alles. Hij springt in een auto en volgt de weg- en voortrazende Hitlerwagens. Hij kan ze pas inhalen voor het vereenigingsgebouw. De auto's worden onderzocht en men vindt zware, uit leder gevlochten zweepen van anderhalven meter lengte, zoogenaamde Nijlpaardzweepen. Hitier zat in den twee den auto. Hij beweert dat de mannen met steenen hebben gegooid. Deze ontkennen dit ten stelligste. De politieagent en de verschillende getuigen hebben ook niets van steenen-gooien gezien. Zoo verhalen de niet-Hitleriaansche bla den het bijna ongelooflijke voorval. De Hitler-bladen geven het volgende re laas: Op weg naar Maagdenburg wordt de auto van den „Führer" met steenen be kogeld. Hitier springt uit den wagen en slaat de kerels met zijn lange Nijlpaard- zweep aldoor weer over hun snoeten. Het janhagel slaat op de vlucht Ernstige werkloozen-onlusten te Londea De demonstratie van de werkloozen, die uit alle doelen van 'het land naar Londen zijn opgetrokken, is niet zoo rustig ver- loopen als de eerste berichten wel lieten aanzien. Juist voor Marble-Arch begonnen de de monstranten plotseling met steenen naar de politieauto's te werpen en werden eenige ruiten van een postkantoor verbrij zeld. De politie trachtte eenige belhamels te arresteeren. Een menigte van eenige duizenden keerde zich echter tegen haar. Daarop chargeerden een twintigtal bereden poli- tie-mannen, die met gummistokken op de menigte inranselden. Verscheidene personen werden gewond en een aantal winkelruiten werden inge slagen, terwijl de verschrikte winkelbe dienden hun toevlucht zochten op hooger gelegen verdiepingen. Ook op andere plaatsen in Hyde Park werd de politie met steenen en straatvuil geworpen, en werd door de bereden agen ten ingegrepen. De demonstranten rukten takken van de boornen en verweerden zich hiermede. Verscheidene vrouwen werden bij de charge van de politie omvergereden. De toestand werd ten laatste zoo ernstig, dat de politie groote versterking liet aan rukken. Bijzonder viel het op, dat alle hoogere politiebeambten en de bereden politie, in plaats van de gewone hoofdbedekking sta len helmen droegen. De leiders van de communisten waren op hekken geklommen en hielden opruien de redevoeringen. V.D. meldt nader uit Londen, dat gis termiddag kort na twaalf uur de demon stranten uit vijf verschillende richtingen straalvormig door Londen naar Hyde Park optrokken. De omgeving van Hyde Park was door duizenden politiebeambten te voet en te paard en met motorwagens afgezet. Bij de „hongerdemonstranten" sloten zich onderweg duizenden Londen- sche werkloozen aan, zoodat zich onge veer 30.000 mensehen voor de hekken van Hyde Park verdrongen. Het verkeer was volkomen stopgezet. Onder de werkloozen bevonden zich vele studenten en ook moe ders, die haar kinderen op den arm droe gen. Plotseling wierpen eenige demonstran ten een voorbijrijdende politie-auto met steenen en flesschen. Direct verschenen be reden agenten, die van de gummiknuppels gebruik maakten. Het kwam tot een hevi ge vechtpartij. De werkloozen verwonden eenige politieambtenaren door steenwor pen. In korten tijd lag een groot aantal personen hevig bloedend op bet plaveisel. Zij moesten per ziekenauto worden weg gebracht. Na de demonstratie ontstond er op ver schillende plaatsen zulk een hevig ge drang, dat vele personen in onmacht vie len en onder den voet werden geloopen. De menigte trachtte nog eenige malen naar de binnenstand en de parlementswijk door te dringen, doch steeds werd zij door de bereden politie teruggedrongen. Het parle mentsgebouw was door een groote politie macht bewaakt. Reuter meldde gisteravond, dat de rust in de omgeving van Hyde Park in den vooravond was hersteld. De werkloozen begaven zich weer naar de voorsteden, waar zij zijn gehuisvest. Tevoren echter hadden er nog eenige ongeregeldheden plaats. De Vereen. Staten en de ontwapenings conferentie. Hoover heeft in een mededeeling, te Washington afgelegd, er nog eens op ge wezen, dat de Vereen. Staten al wat rede lijkerwijs mogelijk is in het werk hebben gestéld om een overeenkomst tusschen al le mogendheden tot stand te brengen voor de beperking der wapening in de verhou ding welke op de conferentie te Londen was vastgesteld. Met het streven van de Vereen. Staten zijn vorderingen gemaakt; maar indien het pogen ten slotte mislukt zullen de Ver. Staten met het oog op de onrust, die overal in de wereld heerscht, genoodzaakt zijn den Amerikaanschen handel te be schermen en de Amerikaansche vloot uit te breiden tot aan de grens, door de Over eenkomst van Londen, toegelaten. Korte berichten. Dieven hebben te Delitsch in Saksen talrijke goederenwagens geplunderd. Na een vuurgevecht met de spoorwegpolitie kon één der daders gegrepen worden, de overigen zijn ontsnapt. De politie te Dresden heeft een groot aantal communisten op verdenking van hoogverraad gearresteerd. Te Hamburg 'hebben communisten 25 ruiten van huizen, waarin nazi's wo nen, vernield. Vijf daders zijn gearres teerd. De plannen, opgemaakt voor groote „hongermarschen" uit alle deelen van de Vereenigde Staten, zullen hun hoogtepunt vinden in een demonstratie te Washing ton. Naast deze demonstratie zal die der Bonus Marchers in het niet zinken. Het doel, dat de deelnemers zich voor stellen, is werkloozensteun te verkrijgen van de federale regeering. De werkgevers in de textielindustrie van Lausitz hebben besloten tot een uit sluiting van alle arbeiders, welke 5 No vember zal ingaan. Door dit besluit wor den ongeveer 10.000 arbeiders getroffen. De onderkoning heeft den brief be antwoord, welke hem gisteren door Mau- lana Shaukat Ali, is gezonden. In zijn schrijven geeft de onderkoning zijn spijt te kennen, dat hij Gandhi niet uit de ge vangenschap kan ontslaan voordat deze heeft verklaard, dat hij niet meer met de burgelijke ongehoorzaamheidsbeweging te maken wil hebben. In verband met het dagelijks toene mende gevaar voor bandieten, hebben duizenden Ghineezen en Russen, zoomede vele Engelsohe families, Charbin ont ruimd. Bijna dagelijks hebben overval len, ontvoeringen en brandschattingen door Chineesche roovers plaats, die zich op klaarlichten dag tot midden in de stad wagen. Nederland en Dultschland. De „Rheinisch-Westphalische Zeitung" schrijft, dat Nederland de gansche kracht van zijn verzet uitsluitend tegen Duitsch- land richt, terwijl het de contingents»- ringsmaatregelen van België en Frank rijk, alsook de voor Nederland buiten gewoon nadeelige preferentie van Enge land, waartoe te Ottawa werd besloten, eenvoudig schijnt te aanvaarden... De .Berliner Börsen-Zeitung" meldt, dat reeds een aantal firma's er toe is over gegaan. zeetransporten, die tot nu toe over Rotterdam liepen, naar Antwerpen en andere Belgische havens te laten gaan. Mr A. R. Zimmerman als Kamer- candidaat. In de „Vrijheid", het orgaan der Lib. Staatspartij, wordt er melding van ge maakt, dat de afd. Rotterdam dier partij Mr A. R. Zimmerman, de oud-burgemees ter, candidaat had gesteld voor de Twee de Kamer, naast o.a. Mr A. N. Molenaar. Bij de stemming kreeg Mr Molenaar 66 stemmen en Mr Zimmerman 64, zoo dat eerstgenoemde met 2 stemmen meer derheid op de eerste plaats kwam. Daar mee viel Mr Zimmerman af. Het geldt hier echter slechts de voor- loopige lijst. Opheffing van rechtbanken en kantongerechten. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot nut van 't Algemeen heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht met het verzoek om de wetsontwerpen inzake de opheffing van 7 rechtbanken en 48 kan tongerechten niet aan te nemen. Loonen van landarbeiders. Tengevolge van de groote werkloosheid in de landbouwbedrijven zijn de loonen van de landarbeiders, welke reeds zeer laag waren, steeds lager geworden en op vele plaatsen geheel ontoereikend om zelfs op de meest sobere wijze een klein gezin te onderhouden. Verdere verlaging moet een algeheele inzinking van ons platteland ten gevolge hebben en in elk geval in strijd geacht worden met het al gemeen belang. Deze overweging gaf het Tweede Kamerlid Loerakker aanleiding tot de vraag aan Minister Verschuur of deze bereid is zoodanige maatregelen te nemen, dat de loonen van de landarbei ders, althans niet beneden bepaalde mi nima gewestelijk vast te stellen kun nen dalen. Bond tegen cumulatie opgericht. Te 'sGravenhage is opgericht de „On afhankelijke Bond tegen gepatenteerde corruptie in staat en maatschappij". Deze bond wenscht zonder voorkeur voor eenige politieke partij allen in zich te vereenigen, die krachtig willen strijden o.a. tegen de opeenhooping van functies en pensioenen in enkele personen in rijk en gemeente. Bovendien neemt de bond stelling tegen het egoïsme en de hebzucht, die in dezen tijd tot uiting komen in ongehoorde ho noraria en salarissen aan enkele perso nen bij sommige maatschappijen, terwij! daarentegen tal van anderen gebrek lij den. Prot.-Chrisfelijke bond van spoor- en tramwegpersoneel. Gisteren is te Utrecht de najaarsverga* dering gehouden van de bestuursleden en de vertrouwensmannen van den Prot.-Chr. bond van spoor- en tramwegpersoneel. De heer J. Augustijn te Utrecht, bonds voorzitter, wees in zijn openingsrede op de crisis, ook op het verkeersgebied. De organisaties zullen zich, vervolgde spr., met alle middelen verzetten tegen de nieuw-aangekondigde loonsverlaging en zij meenen daarin sterk te staan. Zij re kenen sterk op de medewerking van de leden. Bij de tramwegen is het met het personeel treurig gesteld; personen met veel dienstjaren warden op de straat ge zet zonder één cent uitkeering. Spr. wek te de leden op, het bestuur in zijn arbeid te steunen. Uit verdere mededeelingen bleek, dat het ledental van den bond (met 151 af- deelingen) op 31 December 1931 5030 be droeg tegen 4901 een jaar tevoren. Gelukwensch aan Minister Verschuur De „Volkskrant" bericht, dat het vol gende telegram is verzonden aan Minis ter Verschuur: „Het bestuur van het R. K. Werklieden verbond wenscht Uwe Excellentie geluk met door de Tweede Kamer bij groote meerderheid aanvaarde ontwerp-Bedrijfs- radenwet, hetwelk principieel van groote beteekenis is en bij beleidvolle, maar krachtige hanteering van groote practi- sche waarde worden kan voor ontwikkeling maatschappelijke verhoudingen, tot heil van het geheele volk. Onze beste wenschèn vergezellen het ontwerp op verderen weg naar Staatsblad Onze bacon-export naar Engeland. Naar wij vernemen, vertoeven drie re- geeringsvertegenwoordigers in Londen om besprekingen te voeren over den Neder- landschen bacon-export naar Engeland. Deze besprekingen zijn voor onze indu strie van groot gewicht. Zooals men weet ligt bet in bet voornemen van Engeland Binnenland. De beraadslagingen over het tariefontwerp geschorst. Vragen over den suiikerbietensteun. Invoer van brood gecontingenteerd. Buitenland. Werkloozenonlusten te Londen. .Amerika en de ontwapening. voor ieder land een contingent vast te stellen. Voor die contingenteering is echter nog geen basis vastgesteld en dit vormt bij de besprekingen een der voornaamste pun ten. De suikerbietenteelt. Het Tweede Kamerlid Braat heeft den minister van Financiën gevraagd Is het den minister békend, dat de sui- kerbietenfabrieken zóó weinig voor de eerste betaling van geleverde suikerbieten aan de boeren geven (ten hoogste 5 gul den per 1000 kg. netto) dat daarvan de arbeidsloonen en transportkosten niet betaald kunnen worden, terwijl de boeren wegens financieels verarming die kosten moeilijk kunnen blijven voorschieten? Is Zijn Excellentie bereid om zeer spoe dig de premie voor de suikerbietenteelt, die hooger is dan het bedrag der boven bedoelde betaling, ter beschikking te stel len, opdat de boeren die spoedig in han den kunnen krijgen, of, zoo die reeds ter beschikking gesteld is, te onderzoeken, waar dat geld bewaard blijft? Beperking van den Veenkoloniale» aardappeloogst. Het tweede Kamerlid van Voorst tot Voorst heeft den minister van oeconomi- sche zaken en arbeid de volgende vragen gesteld Is het juist, dat het in de bedoeling der regeering ligt aan te dringen op een be perking van den Veenkolonialen aardap peloogst voor 1933 tot 50 pet. van den oogst van 1932? Zoo ja, heeft de regeering dan overwo gen, dat plm. 14.000 hectaren aardappel land vrijkomen, die met andere gewassen zullen moeten worden beteeld? Welke gewassen zullen dan in aanmer king moeten komen, nu de uitzaai van tarwe door de regeering wordt beperkt, en de teelt van bieten en rogge verre van loo- nend is? Acht de regeering het, onder deze om standigheden, niet dringend noodig om zoodanige maatregelen te nemen, waar door de teelt van rogge loonend worden kan DE RADIODOKTER steeds en over al te ontbieden. Thans lage tarieven door gecombineerde bezoeken. J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. Woensdagavond werd al hier door den Chr. Besturenbond een filmavond gegeven in de bovenzaal van de sociëteit St Joris. De vergadering stond onder leiding van dhr A. Flipse, die de talrijke aanwezigen verwelkomde, inzon derheid dhr J. Schipper, leider van de algemeene ontwikkeling van het G. N. V. Na gebruikelijke opening werd direct be gonnen met het afdraaien der „Duitsche jeugdfilm". Dhr Coumou, oprichter van den Rijkswaterstaat, zorgde voor de ver taling der opschriften. Daarna sprak dhr Schipper over het jeugdwerk in de Ghr. vakbeweging. Waar de zaal te klein bleek om allen te bevatten werd de film te 9 uur voor de tweede maal afgedraaid, waarbij nog een 75 personen aanwezig waren. Woensdagavond vergaderde alhier in een der zalen van de sociëteit St Joris de commissie voor vakopleiding en ont wikkeling van jeugdige werkloozen onder leiding van haar voorzitter, wethouder J. Onderdijk. Tot de vergadering waren uitgenoodigd alle besturen van jeugdvereenigingen, ont- wikkelingsvereenigingen, onderwijsautori- teiten, benevens verschillende industri- eelen. In zijn openingswoord wees de voorzit ter op het jaar, dat achter ligt, waarin de commissie heeft gepoogd opleiding en ontwikkeling te geven aan jeugdige werk loozen. Waar thans echter de werkloos heid zich nog steeds uitbreidt, meende de bestaande commissie belangrijke uitbrei ding aan haar werk te moeten geven, waarom deze vergadering was belegd. Het doel, aldus spr. is, de commissie belang rijk uit te breiden, opdat het werk beter tot succes kan worden gebracht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1