Voor onze meisjes ONZE KLEEDING. Gemengd Nieuws IngszGïuton Stukken Een drietal winterjurken Bewerking 01 1 Er la geen «aarohoorlghold en daar maakt de handel gebruik van. Dit olies leidt tot groote concurrentie, die weder leidt tot zeer lage prijzen, tot schade ook voor den handel. Er moet een groote actie ontstaan voor betere prijzen, maar ook voor een beter bestaan voor den reëelen handel. Een par ticuliere prijs van 7 cent is te laag en als de consumenten den toch niet onrede- lijken prijs van 10 cent zouden betalen, beteekent dat f 50 meer opbrengst per koe en per jaar. Spr. is van meening, dat Walcheren wat de melkvoorziening be treft, geheel voor zichzelf kan zorgen en een beteren prijs voor de melk kan krijgen. Maar alleen bij eensgezindheid is dit te bereiken. Spr. meent, dat men moet komen tot een vereeniging van alle melkveehouders, die hun melk verkoopen. Zij kunnen dit blijven doen aan de Coöperaties, aan Vis ser, aan Samenwerking, aan Meinen, aan slijters of zij kunnen ze zelf uitventen. Reeds ruim 90 pet. dezer melkveehouders hebben zich aangesloten, met de handela ren is ook reeds onderhandeld, al zijn nog niet allen tot samenwerking bereid. Voor elk dorp kan voor den plaatselijken verkoop een regeling worden getroffen. Het is voldoende, dat men teekent zich aan de afspraken te houden. Geld wordt niet gevraagd. Het bestuur zal moeten be staan uit 3 leden der coöperatie, 3 van de andere leden der nieuwe vereeniging en zoo mogelijk een onpartijdig voorzitter. Dat bestuur moet dan beslissen over den straatprijs, over de winstmarge, over de verwerking van de overmelk. De leden moeten alleen verkoopen aan als reëel er kende handelaren. Het consumptiemelk- besluit is thans nog alleen uitgevaardigd voor Holland en Utrecht, maar enkele be palingen moet men ook voor Walcheren van toepassing trachten te 'krijgen, om eventueele onderkruipers tegen te houden. Daarvoor moet men trachten medewer king van Den Haag te krijgen. Op bijna alle reeds bewerkte plaatsen zijn maar een of twee personen, die geen lid wenschten te worden, maar spr. schat dat er 95 pet. wel toe is getreden. Ook de handel is grootendeels zeer gunstig gestemd voor de plannen. De coöperatie is ook bereid iets van haar eigen zelfstandigheid prijs te geven en heeft hare volle medewerking toegezegd. Het is een moeilijk werk dit alles voor elkaar te 'krijgen en spr. heeft niet alleen den steun noodig van 100 pet. der betrokken landbouwers, maar ook niet minder van de organisaties, welke hulp spr. ten slotte inroept. (Applaus.) Bij de nu volgende discussie ontkende de heer Zwagerman, dat het te doen is om de positie van de coöperatie te ver sterken. Ook ontkende spr., dat de coöpe ratie duurder werkt dan de andere fabrie ken. Ten slotte moet het hoofddoel zijn te zorgen, dat de veehouder een redelijken prijs voor zijn melk 'krijgt. De coöperatie zal zeker met het vetgehalte der melk blijven rekening houden, maar toch ge middeld 0 cent betalen. Een der aanwezigen vroeg of er geen gevaar zal bestaan voor invoer van melk uit Zuid-Beveland, waarop de heer Zwa german zeide, dat men juist bij de regee ring moet trachten daar maatregelen tegen te nemen. De heer C. Franse wilde ten slotte aL bestuurslid der G. T. 0. Z. gaarne vein de gelegenheid gebruik maken er de land bouwers nogmaals op te wijzen, hun tarwe zoo goed mogelijk geschoond af te leveren, niet alleen omdat het schoonen op de boerderij gewoonlijk voordeeliger is, maar door flink schoonen, kan men soms de tarwe opvoeren in een hoogere klasse, en levert dit natuurlijk een belangrijk gelde lijk voordeel op. Spr. verklaarde zich gaarne bereid indien gewenscht in de dorpsvereenigingen inlichtingen te geven omtrent de uitvoering der tarwewet. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring. Invoer van spek en bacon In Engeland. De Engelsche commissie voor de reor ganisatie van de voortbrenging van var kens en varkensproducten beveelt in haar rapport aan, om te beginnen met 1 Juli van het volgend jaar alle leveringen, zoo wel de binnenlandsche als de buitenland- sche van bacon, spek en ham aan een beperking te onderwerpen. De totale hoeveelheid zal moeten worden beperkt tot 10.670.0CX) cwts. Jaarlijks moet de bin nenlandsche productie worden beperkt tot de hoeveelheid die de producenten zouden kunnen garandeeren. Het restant zou verdeeld worden over de vreemde ex- porteerende landen. Het Engelsche contingent zou perio diek kunnen worden vermeerderd, waar op aanpassing van de contingenten aan den nieuwen toestand zou boeten volgen. De commissie stelt voorts de instelling voor van een adviseerende commissie voor de productiebeperking en voor de verdeeling van de buitenlandsche contin genten. Ten slotte beveelt zij rationalisa tie aan van de Engelsche bacon-industrie Een potster. Woensdag is te Oostermeer (Friesland) zeer plotseling overleden de 78-jarige Tjitske Douma. Hoewel de vrouw als arm bekend stond en steun ontving van de diaconie, bleek zij toch een aardig, nog niet geteld, spaar duitje te bezitten. Op verschillende plaat sen in de woning vond men geld in de meest uiteenloopende voorwerpen. Zoo veel klein geld zelfs, dat men een grooten emmer noodig had om den voorraad, be staande uit een groote hoeveelheid cen ten en verder oude stuivertjes, oude gul dens enz. tijdelijk imr het politiebureau over te brongen. Ook vond men een siga renkistje met oude guldenbriefjes, die nu waardeloos zijn, en verscheidene bankbil jetten van f 10 tussch6n een paar kleeden welke op tafel lagen. Slachtoffer van de smok- kelwoede. Vrijdagnacht hebben Duit- sche beambten in de buurt van de Lim- burgsche grens bij Ophoven een uit acht personen bestaande smokkelaarsbende aangehouden, nadat op de smokkelaars- geschoten was. Een joDgen van 16 jaar uit Schaufenberg kreeg een schot in het hart. De dood trad dadelijk in. Het slacht offer was in het bezit van 12 pond koffie en een beetje thee. Onbesuisde chauffeur. Te Jutfaas liep gisteravond op den Utrecht- schen weg een 20-jarig meisje met een 2-jarig kindje op den arm. Een groote vrachtauto reed haar met groote snelheid voorbij. Vermoedelijk heeft de auto, die doorreed, het kindje uit den arm van het meisje gestooten. Het kind viel op den grond en was, toen het weer opgenomen werd, dood. 8-jarig kind redt 3 jongere kinderen. Gistermiddag omstreeks 5 uur is, naar de „Tel." meldt, door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de autogarage van den heer Th. te Venlo. De brand, welke tijdens de afwezigheid van den patroon enn zijn echtgenoote was ont staan, werd ontdekt door één der mon teurs. Hij waarschuwde in allerijl de dienstbode en vier kinderen van den eige naar, die zich in de boven de garage ge legen woning bevonden. De vlammen grepen echter zoo snel om zich heen, dat het vuur spoedig door het plafond heen drong. Het was daardoor niet mogelijk langs de trap van de bo venwoning naar beneden te komen. Het dienstmeisje sprong uit een raam en werd op straat opgevangen door te hulp ge snelde omwonenden. Het 8-jarig dochter tje van den garagehouder liet vervolgens de overige drie kinderen uit het raam zakken. De kleuters kwamen in de veili ge handen van de menschen beneden, die in angstige spanning het moedige werk van het meisje volgden, terecht. Ten slotte sprong het dappere kind zelf uit 't raam. In haar angst voor de steeds dichter na derende vlammen sprong zij echter iets te vlug. Zij maakte daardoor een val en bezeerde zich. Gelukkig zijn haar verwon dingen niet van ernstigen aard. De monteur L., die een poging deed om de kinderen langs de trap naar beneden te brengen, liep verschillende brandwon den op en werd door een dokter naar zijn woning overgebracht. De garage met bovenwoning brandde totaal uit. Bejaarde man overreden te Haarlem. Te Haarlem is gister avond een oude man aangereden door een vrachtauto, waarvan de bestuurder vol gens de getuigenverklaringen onder den invloed van sterken drank moet zijn ge weest. Het slachtoffer overleed eenige ©ogenblikken later. De autobestuurder reed door. Het num mer van den auto is opgegeven als G 72365 of G 73265. Nader wordt gemeld, dat gisteravond laat een zekere V., chauffeur van beroep, in zijn woning door de politie is aange houden. Bij zijn eerste verhoor op het politiebureau bleef hij ontkennen iets met het geval uitstaande te hebben gehad. De politie vermoedt echter sterk dat zij den dader in handen heeft. Uiteencoupégevallen. Zon dagavond werd de laatste personentrein in de richting 's-Hertogenbosch, doordat aan de noodrem werd getrokken, bij Hou ten tot staan gebracht. Het bleek, dat uit één der laatste cou- pé's een man was gevallen. Aanvankelijk kon men niets vinden. De trein is toen naar Houten doorgereden, waarna de sta tionschef en eenige leden van het perso neel de lijn hebben afgezocht. Men vond toen het geheel verbrijzelde lichaam van een man. Deze is vermoedelijk bij het val len tusschen de treeplank terecht geko men en meegesleurd. Het bleek te zijn de 33-jarige de K. uit Tilburg. Nader wordt gemeld: Vooraf had" naar bij onderzoek is gebleken een vechtpartij plaats gevonden tusschen den 59-jarigen F. de K. met diens gehuwden zoon H. P. de K., oud 33 jaar en nog een tweeden zoon F. de K., oud 37 jaar, allen te Tilburg. Op nog niet geheel opgehelderde wijze is plotseling de coupédeur opengegaan, waardoor de 33-jarige zoon naar buiten viel. De vader en de broer van het slacht offer waren zoo dronken dat zij niet ge hoord konden worden. Zij werden voor- loopig in het arrestantenlokaal opgeslo ten. Gisterenmorgen heeft men hun een ver hoor afgenomen, waarbij zij verklaarden zich van het gebeurde weinig meer te herinneren. Wel wisten zij, dat ze samen gevochten hadden, doch hoe een hunner uit den trein gevallen was, wisten zij niet precies te zeggen. Een woedende stier. In de stal van den veehouder B., te Haarlem mermeer is Maandagmiddag de 54-jarige losse arbeider v. P. door een stier tegen een der zijwanden gesmakt, waardoor de man bewusteloos bleef liggen. Bij een medisch onderzoek werd beschadiging van de wervelkolom geconstateerd, alsmede een lichte hersenschudding. Vijf man wa ren noodig om den stier, welke zich had weten los te werken, wederom vast te bin den. Auto op de tramlijn, Zondag avond reed een luxe auto op den Steen weg bij Zevenbergscbehoek, gemeente La ge Zwaluwe, in de richting Breda. In de bocht, welke zich even voor den spoor wegovergang bevindt, nam de bestuurder zijn draai verkeerd, met het gevolg, dat de auto op de spoorlijn terecht kwam. Juist op dat moment naderde trein No. 460 uit Roosendaal. Het bleek onmogelijk den auto, die tusschen de rails geraakt was, nog bijtijds weer op den weg te bren gen. De trein moest stoppen. Het duurde ongeveer een half uur, alvorens men er in slaagde, den auto van de lijn te ver wijderen en aldus de stagnatie op te hef fen. De treinen No. 460 (Roosendaal-Rot- terdam), No. 190 (Breda-Rotterdam) en No. 436 (Roosendaal-Amsterdam) kwa men door dit ongeval ongeveer een half uur te laat op de plaats van hun bestem ming. Een man onder een bed.Toen een juffrouw te Katwijk, in den nacht van Zaterdag op Zondag naar bed wou gaan, vond zij, dat op haar kamer een benauwde lucht was. Zij stelde een on derzoek in en bemerkte, dat zich onder haar ledikant een man verborgen had. Deze greep haar bij een been en voegde haar toe: Schreeuw niet of ik schietl Op haar vraag, wat de man wilde, zeide hij, dat hij geld moest hebben. De juffrouw begon daarop hard te gillen en de man ging op de vlucht. Bij onderzoek is ge bleken, dat de inbreker na overklimming van een muur door de keuken was bin nengekomen. Een medebewoonster ver klaarde eenigen tijd geleden geld te heb ben gemist cn zij had ook een man op verdachte wijze rond het huis zich zien ophouden. Spoedig daarna heeft de poli tie aangehouden den 19-jarigen v. d. M. die door de juffrouw dadelijk werd her kend en ook alles bekend heeft. Actieve brandweer. Zon dagavond omstreeks half twaalf werd de Goudsche brandweer door een bewo ner van den Voorwillens gealarmeerd voor een uitslaanden brand ter plaatse, in den Voorwillens bleek echter, dat de brand veel verder woedde, n.l. onder de gemeente Reeuwijk, waar een helle gloed de lucht rood kleurde. Hoewel geen verzoek om hulp inkwam, aanvaardde de brandweer met een motor spuit en den ladderwagen de 2 K.M. verre reis over een slappe, twee meter breeden weg vol lastige bochten en half onder water. Het op eigen jplegenheici ultynk» ken is de redding geworden de groote boerderij De Vrije Hoeve met stallen van den landbouwer T. Burger. Het Heok. dat de hooiberg in lichten Jaaie ptond en dat het woonhuis reeds was aangetast. Met drie stralen tastte de Goudsche brandweer het vuur krachtig aan. Hei actief optreden had tot gevolg, dat hel huis gespaard bleef en het vuur tot een hooiberg beperkt bleef. Eerst bijna een uur nadat Gouda met spuiten was be gonnen arriveerde de brandweer uit Reeuwijk. Over de oorzaak is niets bekend, maar ze kan slechts in onvoorzichtigheid of kwaadwilligheid gelegen zijn en vermoe delijk is het laatste het geval. Verzekering dekt de schade. Bij den terugtocht is de Goudsche brandspuit op den modderweg weggezakt, waarbij twee man van den wagen tui melden en in een sloot vielen. Zij konden spoedig gered worden. De spuit bleek op eigen kracht niet op den weg te krijgen. Uit Gouda is toen materiaal ontboden, met behulp waarvan het eerst diep in den nacht gelukte den wagen op den weg te brengen. Branden. Te Callantsoog is de boerderij van den heer K. tot den grond afgebrand. Veel hooi en haver ging daar bij verloren. - Te Eindhoven is de groote boerderij van den landbouwer K. met stalling en schuur tot den grond toe afgebrand. Toen de brand uitbrak, waren de bewoners niet thuis. De buren, die het vuur het eerst opmerkten, brachten het vee in vei ligheid. De brand is ontstaan in een aan de boerderij aangebouwde schuur. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, stond het geheele complex reeds in lichte laaie en aan blusschen viel niet meer te den ken. Zondagavond is brand ontstaan in de boerderij van de weduwe Van W. te Schaik. Aangewakkerd door den feilen wind woedde het vuur zoo hevig, dat in een oogwenk de geheele hofstede in lichte laaie stond. De brandweer stond mach teloos tegenover de vuurzee. Droeve bruiloft. Tijdens een bruiloftsmaal in de buurt van Goiga, in Egypte, is de vloer van de tweede verdie ping, waar het vol vrouwen was, inge stort en op de gasten in de benedenver dieping terecht gekomen. Er zijn veertien dooden, onder wie de jong gehuwden, te betreuren. lli<IÉIllf Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie. Het verslag der Gem, Raadsvergadering te Kapelle is van dien aard, dat eenige verbetering gewenscht is. Wat betreft de besprekingen bij de sa larissen van wethouders en amlbtenaren van den Burgerl. Stand, heeft ondergeteo- kende niet gezegd, dat hij korting tot 10 pet. wilde bij alle ambtenaren, maar bij diegenen waarover de bespreiking had ge- loopen en dit waren de burgemeester en de secretaris, te meer omdat die functio narissen ook de ambtenaren van den Burgerl. stand zijn. Waar op hun salo- rissen is toegepast hetgeen Ged. Staten voorstelden, meende ondergeteekende dat dit zeker op de bijbetrekking ook moest, terwijl hij dan liever 'had gezien tot 10 pet. inplaats van 23-i of 5. Vooral omdat we op alles zoo moeten bezuinigen en ook vooi>- gesteld is door B. en W. 10 pet. op Be- waarschoolonderwijs, ruim 15 pet. op de wijkverpleging en 20 pet. op do Gom. tot Wering van Schoolverzuim. Wat betreft de rijwieltoelage aan den gem.-veldwachter was niet voorgesteld f 25 maar f 30 daarop was genoemd de helft te bekorten, omdat alles wat rijwielen be treft, zoo veel goedkooper is. Nu is ech ter op voorstel van B. en W. nog verder gegaan. Wat betreft de discussie, gehou den over de subsidies aan de Bewaarscho len te Kapelle en Biezelinge, deze is ook niet volledig of duidelijk weergegeven. Niet is 'bestreden subsidie aan Kapelle, zoo mo gelijk zou ook ondergeteekende veel ver der willen gaan. Maar het onbillijke van de voorgestelde regeling is aangetoond z.i. Aan beide besturen is als eisch gesteld f 850 uit te 'keeren voor het personeel. Biezelinge ontvangt dan niets voor de ver dere 'kosten. Kapelle krijgt f 150 in zijn tekort vergoed. Moest een subsidie gege ven worden naar het aantal leerlingen, dan meende ondergeteekende, moest dit gelijk zijn door 34 en 49 te deelen, afgedacht van de salarissen, die gelijk moeten zijn. Dat Biezelinge, die zeer primitief huist, een kas wil vormen om straks tot bou wen te kunnen overgaan en daarin ge steund wordt door kerk, diaconie en par ticulieren, moest toegejuicht worden, in plaats van reden tot inhouden van sub sidie. Indien u deze verbetering wilt plaat sen is ondergeteekende u dankbaar. P. FRAANJE Jz. COMMUNISME IN ZUID- AMERIKA. Het blijkt, dat het commu nisme ernstig werk maakt van Zuid-Amerika, in welk wereld deel de communistische pro paganda intensief en georga niseerd gedreven wordt vanuit Uruguay. Geheel Zuid-Amerika, zoo meldt „De Rijkseenheid", is verdeeld in „arrondissemen ten"; zoo behooren bijv. Chili en Peru tot het 9de arron dissement, met Valparaiso als centrum, terwijl Uruguwy, Ar gentinië en Paraguay het 7de arrondissement vormen. Wij vernemen, dat men thans, voornamelijk in Argen tinië, zich tegen de commu nistische propaganda begint te verweren. In Argentinië heeft het Mi nisterie van Binnenlandsche Zaken een nota gepubliceerd naar aanleiding van een onderzoek, door de Posterijen ingesteld, naar de herkomst van communistische en anar chistische literatuur. Daarbij heeft men kunnen vaststellen, dat al deze drukwerken af komstig waren uit Uruguay, vanwaar zij in geheel La- tij nsch Amerika werden ver spreid. De in Montevideo ge drukte stukken, welke voor Argentinië bestemd waren, waren voorzien van de ver melding „Buenos Aires", aldus den indruk wekkende, in Ar gentinië gedrukt te zijn. Tegen het communistisch gevaar in Argentinië heeft nu de Senator Sanchez Orando in het Congres een voorstel in gediend, hetwelk ten doel heeft het communisme als „buiten de wet" te beschou wen. Dit voorstel wij mo gen hierbij opmerken, dat het wenschelijk ware, een derge- lijken maatregel ook in an dere meer naburige landen toe te passen 1 werd in den Senaat zeer gunstig ontvan gen. In het algemeen kan men constateeren, dat de anti communistische propaganda in Argentinië levendig bespro ken en gesteund wordt ook door de Braziliaansdhe pers. In China heeft men een communistische samenzwe ring kunnen ontdekken; ver scheidene leiders zijn gearres teerd, waaronder ook Elias Laferte, die in verbinding stond met den hoofdzetel der beweging te Montevideo. Een abonnée vroeg ons een eenvoudig patroon voor uitgaansjurkjes voor haar drie dochtertjes van 6, 8 en 10 jaar; welke jurkjes ook meteen dienst konden doen als wlnterjurkjes. Model A, het korte lijfje met klokrokje, ls ge schikt vopr meisjes van 0 Jaar; model B, lijfje tot de taille met klokrokje voor 8 tot 10 jaar. De patroontjes voor alle drie leeftijden hebben Model A en B. we met verschillende lijnen aangegeven, nl.: voor 0 jaar de stippellijn; men verkrijgt dan model A; voor 8 Jaar de dikke lijn en voor 10 Jaar de ge kartelde of buitenste lijn. Deze belde laatste geven model B. Het rokje blijft voor alle drie Jurkjes gelijk, alleen voor 10 jaar knipt men 6 c.M. bij de lengte. De mouw ls gegeven voor 10 jaar. Voor 8 en 6 Jaar telkens 4 c.M. korter en Iets nauwer knippen. Het mouwtje kan. mèt of zonder pofmouwtje gemaakt worden, of men kan alleen het pofmouwtje nemen. De jurkjes staan het gekleedst wanneer men ze van fluweel maakt. Rok en pofmouwtjes worden dan dwars geknipt. Denk er om het fluweel altijd met den vleug naar boven te knippen. Hoeveelheid stof voor 6 jaar 2.25 M. 70 c.M. breed, voor 8 en 10 Jaar 2.50 M. 70 c.M. breed. De bovenwijdte ls berekend als volgt: Voor 6 Jaar b.w. 72, L 65; voor 8 jaar b.w. 76, L 73; voor 0 Jaar b.w. 80, 1. 80. Model O ls ook geschikt voor alle drie de leef tijden. Het overgooiertje maakt men ook van flu weel, waarbij hals, armsgaten en onderkant van den rok met tres omboord worden. Er wordt b.v. een shantung bloesje onder gedragen. a. Schouders en zijnaden dlchtstlkken, naden uittanden en platstrljken. Dit kan gewoon ge beuren op een molton deken. b. Naad van het rokje dlchtstlkken en ook open- strijken. tO /S stt O c. Rokje aan het lijfje zetten; naad smal af knippen en omsteken. d. Onderkant van den rok omrijgen en over de rafel een boorlintje zoomen. e. Pofmouwtjes en mouwen dlchtstlkken. f. Den onderkant van de pofmouwtjes Inrimpelen op de wijdte van de aanzetlijn. Nu legt men het pofmouwtje met den goeden kant op den goeden kant van de mouw; de rimpels tegen de aanzetlijn en stikt het mouwtje aan. Nu het pofmouwtje naar boven omslaan en de bovenkanten op elkaar rijgen. g. Mouwen Inzetten. Naad op naad uit laten komen. Den naad smal afknippen en omsteken. h. Onder aan de mouw komt een manchetje van 2 c.M. breed, dus men knipt daar een lapje van 5 c.M. breed bij plm. 18 20 c.M. lengte. De manchet wordt op handwijdte dlchtgestikt, mouw ingerim- peld en het manchetje op den goeden kant over- gezoomd. 1. Het kraagje wordt dubbel geknipt, en de belde helften op elkaar gestikt. Nu omkeeren en den naad op den kant rijgen. J. Splitje en hals smal omrijgen, het kraagje er Inrijgen en smal langs den halskant instikken. Daarna langs spilt en hals een boorlintje zoomen. k. Als versiering kan men kraagje, splitje, man chetje en lijfje met een aardig steekje van b.v. moullné, omwerken. 1. Bij model B. komt dan nog het ceintuurtje. Patronen A, B en O in de hier gegeven maten 30 cent. In andere maten 50 cent. Alleen opgeven bovenwijdte, lengte en mouwlengte en het nummer De patronen worden toegezonden op schriftelijke aanvrage bij vooruitbetaling in postzegels, of door storting op giro co. 44455, bureau „De Zeeuw" te Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6