EERSTE BLAD. ir VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! DINSDAG 25 OCTOBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 21 Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Dit nummer bestaat uit 2 bladen En tenzij het ontwerp door aanne ming van amendementen gedenatureerd Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 1 0.85. Bij contract belangrijke korting. In strijd met het program van '29? Van Antirevolutionaire zijde is het wets ontwerp tot instelling van Bedrijfsraden in de Tweede Kamer met instemming be groet. Dit heeft aan de „Banier", die, zooals bekend, wat betreft de sociale wetgeving nog altijd staat op bet oud-liberale stand punt, aanleiding gegeven tot de beschul diging, dat hiermee gehandeld werd in strijd met bet program van actie der Anti revolutionaire partij. Is deze beschuldiging juist? In het program van actie van 1929 leest men bet volgende: „Vooropstellend da)t, naar den eisch van het anti-revolutionair beginsel, de militante tegenstelling tusscben onderne mers en arbeiders moet worden veroor deeld, daarentegen op de gemeenschaps gedachte in onderneming en bedrijf den nadruk behoort te worden gelegd, blijve de eisch van een betere bedrijfsorgani satie voortdurend voor de aandacht. Voor overijlde stappen om van boven af, door wettelijke maatregelen, een publiekrechte lijke organisatie van het bedrijf in bet leven te roepen, hoede men zich, daar zulk een organisatie uit het leven zelf moet opkomen. De taak der Overheid be- perke zich daarom voorshands tot een voorzichtige bevordering van wat op na tuurlijke wijze groeit." Aan de eene zijde dus de erkenning dat een betere bedrijfsorganisatie eisch is van het antirevolutionair beginsel, en daar naast de uitspraak dat de Overheid zich voorshands heeft te beperken tot een voorzichtige bevordering van wat op na tuurlijke wijze groeit. Is nu het wetsontwerp dat thans aan de orde is hiermede in strijd? Om op deze vraag een antwoord te geven, moeten we nagaan hoe de ontwik keling is van het bedrijfsleven. De tijd dat alle organisatie hier ontbrak is gelukkig voorbij. De arbeiders zijn zich gaan organisee- ren en de werkgevers hebben zich ver- eenigd in werkgeversbonden. Het gevolg is geweest dat zich langza merhand, vaak na veel strijd en wrijving, 't organisatorisch overleg heeft ontwikkeld. In tal van bedrijven kent men reeds het collectieve contract, wat in wezen niets anders is dan bedrijfsgewijze zelfordening der maatschappij. Deze collectieve contracten zijn in meer dere bedrijven uitgebouwd met bepalingen omtrent arbeidstijd, vacantie, leerlingen wezen, pensionneering, enz. Zoo heeft geleidelijk de bedrijfsordening beduidenden voortgang gemaakt. Verschillende bedrijven kennen onder- handelings- en rechtspraak-colleges, ge vormd voor de eene helft uit patroons en voor de andere helft uit werknemers, Feitelijk hebben we hier dus te doen met een bedrijfsorganisatie, met een soort bedrijfsraden, uit het leven zelf op gekomen. En nu komt de wetgever en bepaalt, dat in elk bedrijf, waarin de om standigheden daartoe aan leiding geven, een bedrijfsraad wordt ingesteld. En in de memorie van toelichting wordt omtrent de woorden: „wanneer de om standigheden het toelaten" het volgende opgemerkt: Men zal veelal als regel kunnen aanne men, dat alleen die bedrijven rijp zijn voor een bedrijfsraad, waarin het organi satorisch overleg tusschen werkgevers en arbeiders voldoende is gevor derd. Het organisatorisch Overleg tusschen patroons en arbeiders gaat dus voorop. En alleen wanneer dit overleg voldoende vorderingen heeft gemaakt, om van een bedrijfsraad gunstige resultaten te ver wachten, kan tot instelling van zulk een college worden overgegaan. Bovendien is nog bepaald, dat alvorens tot instelling van een bedrijfsraad wordt overgegaan, door den Minister advies moet worden ingewonnen van een com missie, waarin zooals in de memorie van antwoord wordt opgemerkt, het werkge vers- en arbeiderselement uiteraard een overwegende rol zal spelen. Uit dit alles blijkt, dat in het thans aan hangige wetsontwerp wel terdege reke ning werd gehouden met het maatschap pelijke leven. Slechts in die bedrijven, waar de ge meenschapsgedachte tot ontwikkeling is gekomen en de bedrijfsorganisatie is ge groeid, zal van het instellen van een be drijfsraad volgens dit ontwerp sprake kunnen zijn. De voorstelling alsof de hoofdgedachte van dit ontwerp in Strijd zou zijn met het program van 1929 is dan ook niet juist. wordt, mag dan ook worden aangenomen, dat allen die den bedrijfsvrede wen- schen, aan dit ontwerp hun steun zullen geven. Woensdag ontbinding van het Belgische Parlement. Volgens een bericht uit Brussel zullen de nieuwe ministers hedenmiddag den eed afleggen in handen van den Koning. De eerste ministerraad is eveneens tot dezen middag uitgesteld. Het besluit tot ontbinding van de Ka^ mers zal vermoedelijk Woensdag in het Staatsblad worden gepubliceerd. Hitier wacht zijn tijd af. In het jaarbeursgebouw te Stettin heeft Hitier gisteren het woord gevoerd voor een groote schare toehoorders. Hij zette nogmaals de redenen uiteen, waarom hij geen zitting heeft genomen in de regee ring van Von Papen. Ten slotte verzekerde Hitier, dat hij niet wijken zal van zijn post; hij zal nooit capituleeren en zijn eisch, dat hem de leiding zal worden toevertrouwd, altijd handhaven. Het uur, waarop dit gebeu ren zal, kan hij gerust afwachten. Voordien had Hitier te Köslin gespro ken en na afloop der vergadering kwam het tot incidenten; toen Hitier op weg was naar het vliegveld, werd een volgauto door communisten met steenen bekogeld. Niemand werd gewond. Er kwamen ook verdere botsingen voor tusschen commu nisten en nazi's. De wirwar In het verre Oosten. Naar officieel wordt medegedeeld, heb ben Ghineesche vrijscharen Zaterdag bij Kirin een personentrein aangehouden. De uit acht Japansche soldaten bestaande wacht werd overweldigd en vermoord. 34 Ghineesche passagiers zijn in de bergen ontvoerd. 'Groote gevechten zijn geleverd tusschen Japansche troepen en Ghineesche vrij scharen. De aanval wordt door Japansche troe pen voortgezet. Ten Zuiden van Gharbin zijn 20.000 man vrijscharen geconcentreerd en 70 mijlen verder Oostwaarts rukken tienduizend man op. Naar wordt medegedeeld, zijn de vrij scharen goed uitgerust en bewapend. De toestand wordt door de Japansche autoriteiten ernstig geacht. De viermogendheden-conferentie. In het Britsche Lagerhuis heeft de mi nister van Buitenlandsche Zaken, sir Si mon in antwoord op verschillende vra gen naar de conferentie der vier mogend heden medegedeeld, dat nog geen over eenstemming was verkregen. De Britsche regeering was echter niet voornemens haar denkbeeld ten opzichte dezer confe rentie te laten varen. Op de vraag, of de regeering het drei gement der huidige Duitsche regeering in zake herbewapening als ernstig opnam en of er gevaar bestond, dat de bedreiging nog voor het einde der ontwapenngscon- ferentie uitgevoerd zou worden, zeide sir John Simon, dat de mogelijke ontwikke ling der huidige situatie natuurlijk van alle kanten nauwkeurig en met groote bezorgdheid bestudeerd werd. Marsch van werkloozen naar Londen. In het Engelsche Lagerhuis werden vragen gesteld over de groepen werkloo zen, die te voet uit verschillende deelen van het land op weg zijn naar Londen en aldaar dezer dagen worden verwacht. De minister van Volksgezondheid, sir Hilton Young, zeide, dat de noodige maatregelen voor de huisvesting van die menschen, die door communistische or ganisaties zijn aangespoord tot het ver laten van hun huizen en het maken van den tocht naar Londen, genomen moeten worden door diegenen, die verantwoorde lijk zijn voor dergelijke betoogingen. In dien deze organisaties daartoe niet over gaan, kunnen personen, die zich in nood bevinden, zich tot de vereenigingen voor maatschappelijken steun wenden, maar het behoort niet tot de taak van die ver eenigingen om dergelijke betoogingen te vergemakkelijken door het nemen van speciale maatregelen. Vrede te Manchester. Dank zij de bemiddeling van den En- gelachen minister van arbeid, is 'het con flict met de spinners in de katoen-indus trie te Manchester thans geregeld. De bereikte overeenkomst behelst een loonsverlaging van 1/6 tot 1/2 per pond. De 48-urige werkweek, die in December werd opgeheven, wordt hersteld. De Duitsche contingenteeringsplannen. Rijkskanselier Von Papen heeft een groote rede gehouden voor de Vereenig- de Berlijnsche Handwerkerskamera. Voor Nederland was hierin van belang de passage waarin de rijkskanselier be toogde, dat de steun van den landbouw ook indirect aan het handwerk ten goede zal komen. De woorden welke hij daarbij gebruikte, kunnen worden uitgelegd als een bevesti ging van de mededeelingen die de heer von "Winterfeldt in een verkiezingsrede heeft meenen te kunnen doen en die daar op neerkwamen, dat de heer von Papen dezen pertinent zou hebben verzekerd, dat de regeering er niet aan denkt de contingenteeringsplan nen te laten vallen. lasting onvermijdelijk, doch deze dreigt de oeconomische kracht van ons volk verder te ondergraven Naar de meening van adressante moet dit ook gelden van het voorgestelde ont werp van wet tot verhooging van alle invoerrechten, omdat deze de crisis helpt bestendigen. Zij maakt het levensonder houd duurder en verhoogt de kosten voor talrijke industrieën, voor welke in dezen tijd zelfs een geringe verlaging van kos ten een levenskwestie kan zijn. De noodzakelijke overgang naar een la ger peil van levenskosten wordt door ta- riefsverhooging tegengewerkt. - AïMI Binnenland. 'De reuzelprijs verlaagd. De melkprijs op Walcheren. (Vergadering der Z. L. M.) Algemeens beschouwingen over de rijks- begrooting 1933. Buitenland. De toestand in het verre Oosten. Het textielconflict te Manchester opgelost. De viermogendheden-conferentie. Het Belgische parlement wordt morgen ontbonden. Ingezonden mededeelingen. Korte berichten. Na 'buitengewoon langdurige droogte, die sedert verscheiden maanden de boe ren tot wanhoop bracht, is thans eindelijk een behoorlijke regen neergekomen in de staten langs de Atlantische kust van Pen- syllvanië tot aan Florida. Ook in andere deelen van Amerika, die eveneens van de ■droogte te lijden hadden, zijn regens ge vallen. - Op de Zugispitze is zooveel sneeuw gevallen, dat het sneeuwdek reeds een me ter hoog ligt. Ook de Japansche regeering heeft het voorstel van de ontwapeningsconfe rentie goedgekeurd, om de vacantie in den vlootibouw, welke op 1 November afloopt, met vier maanden te verlengen. De mislukking der Engelsch-Iersche onderhandelingen over de land- annuïtei ten heeft de beweging tot boycot van En gelsche waxen in Ierland aanzienlijk ver sterkt. In de buurt van Nachez is een vol- bezette autobus van een veerboot in de Mississippi terecht gekomen. Van de in zittenden zijn er 17, meest negeie, ver- dronken. Naar een telegram uit Parijs meldt, hebben 250 burgemeesters, voornamelijk van boerendorpen, uit protest tegen de verlaging der graanprijzen hun ambt neer gelegd. Op het schiereiland Ghalcidice (Gr.) zijn Zondag opnieuw hevige aardschok ken voorgekomen. Vooral de stad Gheiris- sos, die reeds onlangs door de aardbeving zwaar getroffen werd, moet opnieuw ge teisterd zijn. Gewapende bandieten hebben den zoon van een Argentijnsch minister ont voerd. Men kon hen niet achterhalen. In 1933 beginnen in de Vereen. Sta ten met den bouw van een nieuwen 10.000-ton kruiser, bewapend met 8- duims kanonnen. Het Duitsche Folketing heeft in der de lezing met 73—56 stemmen het wets ontwerp betreffende de handels- en valu tadictatuur aangenomen. Het ontwerp gaat nu naar het Landsting, waar het waarschijnlijk verworpen wordt, waarop dan nieuwe verkiezingen gehouden zullen worden. De bij het Rheinisch-Westfalischo Kohlensyndicaat aangesloten mijnen zul len ook voor den komenden winter kolen tegen verlaagde prijzen voor de werkloo zen beschikbaar stellen. De verhooging van de invoerrechten. De Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin zij verzocht goedkeuring te onthouden aan het wets ontwerp tot tijdelijke heffing van opcen ten op alle invoerrechten en op den ac cijns op bier. Aan dit adres wordt het volgende ont leend: De oeconomische inzinking, die wij beleven, beteekent naar alle waarschijn lijkheid een overgang naar een tijdperk van betrekkelijke verarming In verband met de sterke afname van de productie voor en den handel op het buitenland zal er naar gestreefd moeten worden om in den internationalen handel te blijven concurreeren, waartoe noodig is de pro ductie van ons land voor de wereldmarkt zoo min mogelijk te belemmeren en mede te werken tot verlaging van de kostprij zen hier te lande teneinde deze in over eenstemming te brengen met die in an dere landen met welke wij in nauwe oeco nomische relatie staan. Slechts door ingrijpende bezuiniging op alle gebied zal dit bereikt kunnen wor den. Waar deze niet terstond k&n doorge voerd worden is een verbooging van be- Een verhooging als hier wordt voor gesteld, vergroot voorts de onbillijkheden van het tegenwoordig tarief. De richting van de systeemlooze rege ling van het oeconomisch leven, die reeds te ver is ingeslagen, moet zoo spoedig mogelijk weer verlaten worden. Verkorting van den arbeidsduur. Naar de „Volkskr." verneemt, is door de leden van den Hoogen Raad van Ar beid, de heeren De Bruyn, Loerakker, Van der Meys en Schutte tot den voor zitter van dit college schriftelijk de vraag gericht, op de agenda van een binnen niet te langen tijd te houden vergadering van den Raad het volgende voorstel te willen plaatsen: „De raad besluite het vraagstuk van den arbeidsduur in studie te nemen en verzoeke den voorzitter een commissie te benoemen, welke: a. den Raad binnen den kortst moge lijken tijd zal adviseeren omtrent de vraag of het al dan niet noodig of gewenscht is, ter beperking van de crisiswerkloos heid, tijdelijke maatregelen te nemen, welke kunnen leiden tot verkorting van den arbeidsduur, geregeld bij de Arbeids wet 1919 en de daarop gebaseerde beslui ten en eventueel daartoe strekkende voor- stellen zal doen; b. onder het oog zal hebben te zien de vraag of de tijd reeds gekomen is voor het nemen van wettelijke maatregelen tot de finitieve verkorting van den arbeidstijd, in welken vorm dan ook en eventueel voorstellen, welke daartoe kunnen leiden aan den raad zal voorleggen. Opcenten op de invoerrechten. De heer Kortenhorst heeft een amen dement voorgesteld om in artikel 1 in den tweeden regel het leesteeken te vervangen door de woorden: „op alle invoerrech ten", en om de rest van dit artikel, bene vens het eerste lid van art. 3 te doen ver vallen. De strekking van dit amendement is, om de voorgestelde heffing van opcenten op den accijns op bier uit het ontwerp te lichten. De heeren Feber en Kortenhorst heb ben amendementen ingediend, waarvan de strekking is om vein de te heffen op centen op de invoerrechten geheel of ten deele vrij te stellen een drietal producten, waarvan Ned.-Indië als exporteur op treedt, n.l. alcohol, suiker en thee. Zij stellen voor om ten aanzien van het in voerrecht op de eerste twee artikelen al leen dat deel van de opcentenheffing vrij te stellen, dat boven den accijns wordt geheven, dusgenaamd compenseerend deel van het recht. Landbouw en Vogelbescherming. De Centrale organisaties van den Ne- derlandschen landbouw hebben de laatste jaren herhaaldelijk blijk gegeven, zich te interesseeren voor onderwerpen van vo gelbescherming, daar de geleidelijke ach teruitgang van den vogelstand ook in landbouwkringen meer en meer de aan dacht trekt. Zij hebben zich uitgesproken voor spoedige stopzetting van de kooi- vogelvangst en voor beperking van den raaptijd der eieren van weidevogels. Cumulatie van Ambten en Pensioenen. Naar wij vernemen wordt door den Partij-Raad van de R.K. Staatspartij een uitgebreid onderzoeik ingesteld naar de cumulatie van ambten en booge pensioe nen in ons land. Zeer waarschijnlijk zal het resultaat van dit onderzoek reeds voor de eerstvolgende vergadering van den Partij-Raad gereed komen. De uitvoering van de Zuiderzee-steunwet. In den loop der vorige week heeft een deputatie uit de Antirev. Kamerclub een onderhoud gehad met den minister van waterstaat, om met hem te spreken over enkele ernstige bezwaren, die zich voor doen bij de uitvoering van de Zuiderzee- Steunwet. De minister bleek niet ongevoe lig voor de opmerkingen, die in verband hiermede gemaakt werden. De indruk werd verkregen, dat hij genegen was, aan bepaalde grieven zooveel mogelijk tege moet te komen. Het ontwerp-Bedrfjfsradenwet. De heeren Van den Bergh en Kupers hebben hun amendement inzake den be drijfsraad als orgaan van onderzoek, thans zoodanig gewijzigd, dat het geheel is opgetrokken op dezelfde grondslagen als het in de wet opgenomen amende ment HermansGoseling betreffende de verordenende bevoegdheid. Volgens het gewijzigde amendement zal omtrent geen enkel punt voor eenigen bedrijfsraad het recht van enquête kun nen worden uitgeoefend, alvorens een bij zondere wet daartoe nader heeft gemach tigd. De regeeringsreuzel in prijs verlaagd! De regeeringscommissaris voor de hulpverleening aan de melkveehouderij deelt mede, dat in overleg met de crisis- varkenscentrale met ingang van gisteren alle bladreuzel, die de baconbedrijven uit de slachtingen van varkens verkrijgen, te koop is voor maximaal 19 cent per pond af fabriek, bij afname in partijen van 50 Kg. of grooter. Het is de bedoeling, dat deze reuzel wordt afgeleverd aan slagers of combinaties van slagers. Vet verwer kende industrieën komen bijgevolg voor het betrekken dezer rauwe reuzel niet in aanmerking. Buitendien kunnen de slagers van de zelfde bedrijven krans- en netvet tegen den prijs van 13 cent per pond betrek ken. Voor zooveel een slager niet bij een de zer bedrijven de noodige hoeveelheid rauwe reuzel kan verkrijgen, gelieve hij zich ter zake tot de crisisvarkenscentrale te wenden. Loonsverlaging in Hilversum. Bij de behandeling van de begrooting zal de meerderheid van B. en W. van Hilversum een voorstel indienen, dat be oogt een loonsverlaging voor gehuwden van 7^ pet. op de eerste f2000 en een van 10 pet. voor salarissen boven f2000; voor ongehuwden zal het college voorstel len, een loonsverlaging van pet. op de eerste f 1000 en van 12 pet. voor salaris sen boven f 1000. Voorts is een voorstel tot belastingver- hooging te wachten. Bij Apoth. en Drogisten KNOKPLOEGEN EN „STERKE MANNEN". De Communisten hebben aangekondigd dat zij bij de demonstratie die de S. D. A. P. op 8 November in de Residentie houdt met hunne „knokploegen" aanwe zig zullen zijn. En de O. S. P. schijnt soortgelijke plan nen te koesteren. ■In verband daarmee komt nu het „Volksblad" met het verheugende bericht, dat van de zijde der S. D. A. P. de noo dige „sterke mannen" aanwezig zullen zijn. De secretaris van den Amsterdam- schen Bestuurdersbond kon al meedeelen dat hij de „sterke mannen" die Amster dam voor de orde-handhaving moet le veren al bij elkaar heeft Overigens kan gemeld, dat alle nu kij vende partijen voor de „groote monden" zullen zorgen. Het kan een vroolijke boel worden op 8 November. Met knokploegen, „sterke mannen", „groote monden" kan er heel wat lawaai worden gemaakt. Intusschen is nog steeds niet bekend wat de Overheid zal doen. Of zij werkelijk den moed zal hebben deze „sterke mannen" benevens de „knokploegen" op Den Haag los te laten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1