Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg van georganiseerd overleg, in te stellen voor de politie-beambten. Geref. Kerken. Tweetal te Weesp, R. Oosterhoff te Warnswerd en D. Ringnalda te Middel burg. Beroepen te Ouderkerk a. d. IJssel, A. Vogel, cand. te Ermelo. Aangenomen naar Papendrecht, H. G. Meijnen, cand. te Dordrecht. Bedankt voor Kampen, B. A. Bos te Assen. Ghr. Geref. Kerk. Tweetal te Enschedé, H. Holtrop te Fra- neker en K. G. van Smeden te Haarlem. Te Baarn, Joh. Janssen te Leiden en J. W. van Ree te Barendrecht. Bedankt voor Steenwijk, D. J. Drenth te Broek op Langendijk. Evang. Luth. Kerk. Drietal te Wildervank-Veendam, R. Joh. de Boer te Zwartsluis, L. Schutte te Amsterdam, H. C. Zwahler te Den Haag. Hersteld Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Harlingen, G. Mostert, prop. te Den Helder. Goes. In de vacature-A. D. F. van der Wart, president-kerkvoogd der Nederl. Herv. Gemeente alhier, die voor een her benoeming niet meer in aanmerking wenschte te komen, is als kerkvoogd ge kozen dhr A. de Bruijne, die deze benoe ming heeft aangenomen. Vluchtheuvelgemeente, 't Bestuur der Vereeniging Vluchtheuvel kerk te Zetten heeft met algemeene stemmen benoemd tot voorganger der Vluchtheuvelgemeente Ds J. M. S. B a 1- j o n te Utrecht. Emeritaat. De classis Harder wijk van de Geref. Kerken heeft aan Ds T. Sap, predikant te Doornspijk, emeri taat verleend, ingaande 1 Jan. a.s. Geslaagd aan de universiteit te Nij megen voor het candidaatsexamen in de rechten dhr J. G. Gh. Spruit, secretaris van Brummen en geboortig van Ierseke. Provinciale Vergadering van Christelijke Onderwijzers Zaterdag werd te M'burg in de Sociëteit St Joris gehouden de Provinciale verga dering van Christelijke onderwijzers in Zeeland, welke vergadering zeer druk be zocht was. De morgenvergadering werd geopend met Psalmgezang, gebed en het lezen van een gedeelte uit Gods Woord (De geschie denis van Kain en Abel). Naar aanlei ding van deze geschiedenis merkte de voorzitter op, dat in dezen tijd van crisis te veel gehoord wordt: Ben ik mijn broe ders hoeder? Er is te weinig gemeen schapszin. Moge deze vergadering mede werken tot meerdere saamhoorigheid tot heil van de taak en de roeping der Chris telijke onderwijzers. De aanwezige inspecteurs van 't lager onderwijs in de inspecties Middelburg en Terneuzen werden welkom geheeten. De inspecteur van de inspectie Goes had be richt van verhindering gezonden, even als het college van B. en W. van Middel burg. Dhr A. J a n s e van Biggekerke sprak over: „Levende zielen". De vraag: Wat is de mensch?, die in de levensbe schouwing ten allen tijde wederkeert, be antwoordde hij bij het licht van Gods Woord en aan de hand van de practijk. Op uitvoerige, vaak diepzinnige wijze, maakte hij duidelijk wat wij te verstaan hebben onder lichaam, ziel en geest, meest al gestaafd door verklaring van de daar op betrekking hebbende Bijbelteksten en uitspraken in het dagelijksche leven. Er volgde eenige discussie. In de middagvergadering sprak de heer A. deJongEznte 's-G ravenhage directeur der vereeniging van Christelijke onderwijzers over: „Bezieling". Bij zijn bezoek aan het onlangs gehouden inter nationaal schoolcongres te Wuppertal heeft hij o. a. gehoord, hoe daar in Duitschland het communisme beslag op de jeugd tracht, te leggen. De Duitsche Christelijke onderwijzers sluiten zich daarom, met voorbijzien van alle verschil len, nauw aaneen om zoodoende sterker te staan tegen het dreigend gevaar. Ook in ons land, al is de christelijke school- opvoeding meer gevorderd dan in andere landen, is het noodig, dat de onderwijzers zich niet alleen nauwer vereenigen, maar ook, dat zij meer bezieling voor him werk hebben. De grond der bezieling is de lief de tot Christus en de liefde tot het kind. De Heilige Schrift en onze historie zijn de bronnen voor zelfonderzoek en studie om tot die meerdere liefde te komen. Niet als pessimisten, ook niet als optimisten, maar als geloovigen moeten de onderwij zers hun arbeid verrichten. Dan eerst is er de ware bezieling. -— B. en W. stellen voor, overeenkom stig diens verzoek, aan den heer J. M. Urchard met ingang van 1 Juli eervol ontslag te verleenen als pikeur stads-rij- school, wegens het op 27 Juni 1933 be reiken van den pensioengerechtigden leef tijd. Op grond van het bepaalde in de verordening tot wijziging der algemeene P©M«verêsd©niag hebben B. «a W. bij besluit tan 28 Juli j.L aan een vijftal in gezetenen, onder verschillende voorwaar- den tot wederopzeggens vergunning ver leend om met een taxi-automobiel stand plaats in te nemen op het buitenplein van het stationsgebouw. Q.m. is bepaald, dat elke vergunninghouder jaarlijks aa» de gemeente een vergoeding van f 12.50 zal verschuldigd zijn. Ofschoon B. en W. naar hun meening volkomen bevoegd zijn tot het stellen der bedoelde voorwaar de, komt het hen bij nadere overweging juister voor de vergoeding vast te leggen in een belastingverordening. In verband daarmede bieden zij een heffing en een invorderingsverordening ter vaststelling aan. In eerstgenoemde is een verschil gemaakt tusschen de ver goeding voor een standplaats op het bui tenplein van het Stationsgebouw en op andere punten van de gemeente. Ofschoon op deze punten voor het oogenblik nog geen taxi-automobielen stationneeren, achten B. en W. het zeer wel mogelijk, dat daartoe eerlang vergunning voor zou worden gevraagd. Zij stellen voor die andere punten f 10 per jaar voor. B. en W. stellen voor het waren huis en de druivenkas, aanwezig op het terrein der buitenplaats „de Griffioen" te verkoopen aan G. de Boks voor f 1500 in totaal, waarbij de kooper de kosten van afbraak en vervoer zal hebben te dragen. i Naar aanleiding van het verzoek van L. Roose om verlenging van zijn op 31 December 1932 afloop van erfpachts- recht op 3 c.A. gemeente-grond, gelegen op den hoek van de Lange Gistsrtaat en de lange St Pieterstraat stellen B en W. voor den grond niet verder in erfpacht uit te geven, doch hem voor vijf jaren te verhuren, waarbij dan tevens tusschen- tijdsche opzegging zal zijn voor te behou den. Dekking exploitatietekort Woningcomplex Bagijnhof. B. en W. stellen voor aan de Algemeene Wo- ningbouwvereeniging een renteloos voor schot te verstrekken van f 814,54 tot dekking van het exploitatietekort voor de woningen aan het Bagijnhof over het ex ploitatiejaar 1931'32. B. en W. deelen mede, naar aanleiding van opmerkingen der fin. commissie, dat tot nu toe aan rentelooze voorschotten f 8171,09 was verstrekt en dat zij vertrou wen, dat in de exploitatie-resultaten over 1931'33 voor het eerst tot uitdrukking zal komen, dat het tekort geheel of al thans goeddeels is verdwenen. De desbe treffende plannen zouden reeds over 1931 '32 effect hebben kunnen sorteeren, ware het niet, dat uit het gevormde huur- bijslagfonds f 3000 is besteed voor af schrijving op het ongedekt verlies van het complex-Stijfselweg. Naar aanleiding van het adres van het bestuur van den M. B. B., houdende verzoek tot toekenning van een brand- stoffenbijslag aan ondersteunde werkloo- zen verwijzen B. en W. naar een desbe treffend rondschrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, overeenkom stig hetwelk zij zich voorstellen te han delen. De rioleeringpompinstalla- tie. B. en W. zonden aan den directeur van gemeentewerken de na te noemen vragen van den heer Den Hollander, ge daan in de vorige vergadering in verband met het aangenomen voorstel inzake do werken uit te voeren aan het pompge- bouw aan de Noordbrug met verzoek! daarover ook het advies te vragen van Ir. M. F. de Bruijne te Rotterdam. De vragen luidden: a. of de meest slijtbare onderdeelen van de nieuw op te stellen pomp-installatie, zooals de waaier, eventueel weder afzonderlijk nieuw kunnen worden aangeschaft, dus in voorkomend geval geen geheele nieuwe pomp zal noodig zijn. b. waar de pijp tot afvoer van gassen zal worden aangebracht en of de hoogte van 3 M. zooals ontworpen, voldoende moet worden geacht. De heer Dr Ir. de Bruijne antwoordde hierop: De in de pompen aan slijtage onder hevige deelen zullen door andere kunnen worden vervangen. Het zal echter de vraag zijn, of van slijtage in den eersten tijd sprake zal zijn, aangezien de advi seur daarvan in de pompinstallatie, die hij heeft gebouwd, nimmer last heeft ge had, tengevolge van de door hem daar voor gekozen pompen. Van „nieuwe pom pen" is bij slijtage geen sprake, hierop kunnen B. en W. volkomen gerust zijn. b. Wat het tweede punt betreft wil het Dr Ir de Bruijn, voorkomen, dat een 3 M. hooge pijp voldoende zal zijn, doch er is niets geen bezwaar tegen, deze nog lan ger te maken, hetgeen bij de uitvoering kan worden besproken. Practisch zijn hieraan geen kosten verbonden. Last van ratten. De heer C. Geen- se en een groot aantal andere eigenaren, bewoners en gebruikers van panden aan den Kinderdijk wijzen er den Raad op, dat de firma van Sluiis Co. aan het Baikengat een opslagplaats van turfmolm heeft gevestigd en daardoor een ratten- plaag heeft doen ontstaan, waardoor er schade aan de eigendommen van adres santen wordt toegebracht. Ondanks een minnelijk gedaan verzoek is daarin geen verbetering gebracht en nu verzoeken de adressanten den Raad aan B. en W. te vragen, goede maatregelen te treffen, waardoor deze onhoudbare rattenplaag ophoudt. Verbetering bestrating. Een 10-tal bewoners van de Branderijmolen- gang deelen in een adres mede, dat zij zich reeds op 23 Januari j.L tot B. en W. richtten met het verzoek de keibestrating aldaar te vernieuwen ©f aithana de put ten er uit te laten halen» omdat de slech te toestand aanleiding is, dat wagens, fietsen enz. over het klinkervoetpad vlak langs de huizen rijden. Tevens vroegen zij een derde syphon in de straat aan te doen brengen. Het antwoord luidde, dat zou worden nagegaan wat tegen het ein de van dit jaar van den post bestrating nog over zou zijn. Dit einde nadert snel en adressanten vreezen, dat er geen ver betering zal komen. Zij verzoeken den Raad er bij B. en W. op aan te dringen, alsnog tot verbetering over te gaan, te meer waar het verkeer is toegenomen door de bebouwing van een deel van het Bolwerk. Verpachting jacht. De heer W. Smit te Oostkapelle vraagt te mogen we ten aan wien en tot welke som de jacht in de duinen bij Oranjezon is verpacht; verder, of er opmerkingen zijn over de wijze, waarop hij de jacht uitoefende in 19311932. Adressant wijst er op, dat zijn vader lang de jacht gepacht had, maar dat men dit heeft beëindigd, omdat de konijnen moesten worden opgeruimd. Adressant schreef in voor f 350 zonder en f 425 met konijnen. Nu verneemt hij van terzijde, dat de heer Hoegen van Hoo- geande de jacht gegund is voor f 350 met konijnen en onder beding, dat andere ja gers en klemmers er niet mogen werken. De heer Smit vraagt te mogen weten, waarom het dan niet aan hem is gegund voor f 425 en zegt tenslotte dezelfde vra gen aan B. en W. te hebben gesteld, die mededeelden, dat zij er geen antwoord op wenschten te geven. Boerderij afgebrand. Zestien varkens verbrand. Zaterdagavond is te Lattrop gemeente De nekamp, de boerderij van den landbouwer Reerink geheel afgebrand. Alles ging ver loren, terwijl 16 varkens in de vlammen omkwamen. De oorzaak is onbekend, ver zekering dekt de schade. Auto tegen een boom ge botst. Zaterdagmiddag is aan den jachtdijk te Pernis een auto uit Poortu- gaal met een vaart van ongeveer 40 km. tegen een boom aangereden. De auto vervoerde zes personen van Rotterdam naar Poortugaal. Twee der inzittenden werden ernstig gewond aan hoofd, armen en beenen. Zij werden naar hun woningen te Rotterdam en Poortugaal vervoerd. De overige in zittenden werden licht gewond. Stuwfcade doorgebroken. Op de Meesterwijk te Smilde is Zaterdag een stuwkade doorgebroken. Het water stroomde met donderend geweld naar de lager gelegen landen, waarop de aard appels nog in de kuilen staan, evenals een massa turf, Een twintigtal arbeiders is bezig het gat te stoppen. De schade beloopt duizenden guldens. Smokkelarij van boter. Se dert de laatste dagen is de botersmokke- larij langs de Noord-Limihurgsche Oost grens aanzienlijk toegenomen. In verband met de inwerkingtreding van de Crisis- zuivelwet ds de prijs van de margarine hier te lande belangrijk gestegen boven het bedrag hetwelk in de Duitsche grens plaatsen voor de margarine wordt betaald. Aan de hand van de aanhoudingen van de laatste dagen blijkt, dat het vooral werkloozen zijn, die partijtjes van 20 tot 50 kg. boter trachten in te voeren. Vrijdag zijn vier aanhoudingen ge schied. 'Ook Zaterdagmiddag zijn twee mannen, S. genaamd, die elk 30 kg. mar garine frauduleus trachtten in te voeren, aangehouden. De boter werd in beslag ge nomen en proces-verbaal werd opgemaakt. De grenswinkeliers ondervinden reeds de nadeelige gevolgen van dit nieuwe smokkelbedrijf. De margarine-verkoop staat nagenoeg stop. In verband daarmede beeft bet hoofd bestuur van den Limburgschen midden stand zich telegrafisch ter bevoegder plaatse gewend om de aandacht op deze aangelegenheid te vestigen. i Verwaarloozing? De po litie te Groningen beeft in de Groote Appelstraat bij de gescheiden vrouw K. bet lijkje in beslag genomen van een jongetje van drie maanden. De moeder beweert, dat zij bet kind der morgens dood in het wiegje heeft gevonden. Uiterlijke kenteekenen van geweld waren op het lijkje niet aanwezig, maar het kind was totaal uitgemergeld. Toen de politie door de buren gewaar schuwd werd en tot de ontdekking kwam, was de moeder zoo dronken, dat zij niet in staat was een behoorlijke verklaring af te leggen. Haar twee andere kinderen van W en 4 jaar, waren uitermate vervuild en hadden nauwelijks kleertjes om het lijf. De kinderen zijn in een betere omgeving gebracht. De moeder, die steun krijgt, maar het geld in hoofdzaak voor sterken drank schijnt uit te geven, is in voorloo- pige bewaring gehouden. Vergiftigde kaas. In het Westland zijn in de laatste dagen enkele kooplieden bezig met het venten van kaas, die, naar gebleken is, van niet te beste kwaliteit meer is. In een viertal gezinnen te Hoek van Holland zijn, na het gebruik van kaas, van de bedoelde venters, vergif tigingsverschijnselen opgetreden. Thans heeft hetzelfde zich voorgedaan in twee gezinnen te Naaldwijk, waar even eens van venters kaas was gekocht en ge geten. De politie heeft de resten van de kaas voor onderzoek in beslag genomen, terwijl naar de venters een onderzoek wordt in gested, De rergiftigtogsgwajlea rijtt lot nog toe gunstig verloopen. Twee jongetjes onder een auto. Vrijdagmiddag reden twee elfjarige jongens te Obdam samen op één fiets, om naar het koperen huwelijksfeest van de ouders van een hunner te gaan. Het waren de neefjes De Boer. Toen zij over een brug roden, kwam van de andere zijde een vrachtauto, bestuurd door B. uit Langendijk. De jongens zijn blijkbaar geschrokken en door de gladheid met hun fiets geslipt. Zij geraakten onder de auto. Beide jongens zijn naar het ziekenhuis te Alkmaar overgebracht, waar een van hen, het jongetje, wiens ouders hun koperen bruiloft vierden, later aan de bekomen verwondingen is overleden. Hoog water. Tengevolge van den hoogen waterstand van het Hol- landsch Diep zijn aldaar twee polders overstroomd, n.l. de Kwistgeld- en de St. Louisapolders. Het water staat tot aan de huizen. In de Brahantsche stroomgebieden van de Reusel zijn aanzienlijke uitgestrekthe den onder water geloopen. Op sommige punten is het één waterzee. Ter hoogte van Genderen in de streek van de Nieuwe Maas, is de rivier buiten haar oevers getreden. Daar deze krasse stijging van het waterpeil zoo goed als bij overrompeling geschiedde, moest het vee, dat nog op de uiterwaarden graasde, in groote haast in veiligheid worden ge steld. De voortdurende regenval, gepaard met veelal zeer krachtige winden, heeft in den Bieschbosch het waterpeil dermate doen stijgen, dat verschillende overstroomingen zijn veroorzaakt. Langs de Bergsche Maas zijn een aan tal polders ondergeloop en. Het water staat van dijk tot dijk, zoodat alles één waterzee is. De omgeving van Boxtel, die jaar in jaar uit des winters door den grooten aanvoer van het water in den Dommel zeer van het water te lijden heeft, staat over groote oppervlakten blank. Vanuit het zuidelijk stroomgebied der rivier wor den voortdurend ontzaglijke watermassa's aangevoerd. Voor de landbouwers betee- kent dit een groote schade. Op heeterdaad betrapt. Donderdagnacht werd een wachter, die in de „Cinema Parisien" te Eindhoven slaapt, wakker van het geluid, dat veroor zaakt werd, doordat men met een breek ijzer op de brandkast in het kantoortje sloeg. Hij belde de politie op, die onmid dellijk ter plaatse verscheen. De politie deed direct een inval in het kantoor en verraste daar twee jongelui, terwijl zij be zig waren de brandkast te forceeren. Zij schrokken hevig op, maar gaven zich aan stonds gevangen. Het waren de 20-jarige v. d. W. en de 20-jarige v. V. Zij zijn op transport gesteld naar Den Bosch, ver dacht van inBraak met poging tot diefstal onder verzwarende omstandigheden. Vergiftiging? Te Eskamp, ge meente Finsterwolde, is vrij plotseling overleden het driejarige dochtertje van den arbeider H. Bouman. Donderdag j.l. werd het gezin opnieuw in rouw gedom peld door den vrij plotselingen dood van het zoontje. Daar deze spoedig op elkaar volgende sterfgevallen bevreemding wek ten, heeft men nagegaan, wat daarvan de oorzaak kon zijn. Men heeft thans een zeer sterk vermoeden, dat de kinderen vergiftige bessen hebben gegeten. Valsche munters gearres teerd. Ongeveer vier weken geleden bo nier k te een vischwinkelier in de Frede- rikstrant in Den Haag, dat hem een val sche rijksdaalder in betaling werd gege ven door een man, die daarop op heeter daad betrapt werd. Deze man is aange houden en bij hem thuis is huiszoeking verrioht, echter zonder resultaat. Daar de aangehoudene niet wist hoe hij in het be zit van dezen rijksdaalder gekomen was, werd hij op vrije voeten gestéld. In de week daarna kwamen bij de Haag- sche politie verscheidene klachten binnen over het ontvangen van valsche rijks daalders, tot Maandag een sigarenwinke lier in de Boekharststraat weer iemand betrapte, 'die hem een valsche rijksdaal der in betaling had gegeven. Hij liet daar van echter niets merken. Toevallig was de winkelier in gezelschap van zijn broer, die een beambte is bij De Nederlandsche Bank. Deiz© volgde den verdachte op straat, hetgeen 'hem heel goed af 'ging. Na in eenige winkels te zijn geweest, belde de verdachte aan een perceel in de Reitzstraat. Aangezien daar niet werd opengedaan, liep 'hij verder eenige straten in, waarna de employé den man aanwees aan eenige agenten, die hem naar het po litiebureau bracht. Daar bleek hij te zijn de 45-jarige koopman E. Het adres in de Reitzstraat was de po litie bekend als woonplaats van den 38- jarigen koopman B., iemand, die voor verschillende misdrijven verdacht wordt. Aanstonds werd door de recherche een 'huiszoeking in dit perceel 'gedaan, het geen echter niets opleverde. B. was gevlo gen. Hij 'heeft echter geen geluk gehad. Wat was het geval? Maandagavond j.l. had op de Veerkade een ongeluk plaats. Er slipte een motorfiets, waarop eveneens een duorijder. Beide motorrijders maakten een flinke tuimeling en het publiék raapte van den grond op een schoen eneen rijksdaalder. Deze laatste bleek al dadelijk valsch te zijn en zoodra de duorijder zag, wat er gebeurd was met betrekking tot dien rijksdaalder, ging hij er zonder meer van door. Den nacht daarop gelukte 'het de politie hem op te sporen in een pen sion. Hij werd aangehouden en in bewa ring gesteld. De bestuurder van de motorfiets werd in een café binnengedragen en had een «matige kniewottd. De GeneeskitTidige Dienst arriveerde, maar toen bij bemerkte» dat er een rijksdaalder verloren was, wei gerde hij verder iedere geoeesirandige hulp. Hij is toen, op eiigan koste» tus schen uitgegaan. Intussohon waö de gearresteerde E, aan een ruim verhoor onderworpen, waarbij hij na lange aarzeling bekende, bij de val sche munterij betrokken te zijn. Hij noemde als vervaardiger van de valsche rijksdaalders den 36-jarigen koop man L. uit de Zusterstraat. Naar dit adres toog toen de ppMtie, die daar L. op bed vond liggen met een ernstig verwonde knie. L. was dus de motorrijder geweest. Ten huize van L. stelde de recherche, vergezeld van een ambtenaar van de vaJlsöh-geld-centrale te Amsterdam een onderzoek in. Dit onderzoek had wél re sultaat. Want 'hier werden de noodige at tributen gevonden, die moesten dienen om het valsche geld te maken. B. en L. zijn naar het huis van bewa ring overgebracht. De rijksdaalders waren goed nagemaakt. Het randschrift echter ontbrak. De onbewaakte overweg. Gistermiddag is een motorwielrijder op den berechten onbewaakten Kethelschen spoorwegovergang onder den trein ge raakt, welke om 2 uur uit Schiedam was vertrokken in de richting Maassluis. De ongelukkige werd een kleine honderd meter meegesleurd. Hem werden beide beenen afgereden. De man was op slag dood. Ernstig nachtelijk onge luk te Amsterdam. Gp den Amstel- dijk heeft vannacht omstreeks halfeen een hevige botsing plaats gehad tusschen een auto met vier inzittenden en een tram wagen. De auto geraakte nagenoeg geheel onder het voorbalcon van de tram. Van de vier in den auto zittende personen ia een op slag gedood, terwijl de drie ande ren met min of meer ernstige verwon dingen naax een ziekenhuis zijn vervoerd. Hevige brand te Zaandam. Gisteravond brak een hevige brand uit in de fabrieksgebouwen van de N.V. Handel maatschappij „Fibra" te Zaandam. De vrijwillige brandweer rukte onmiddellijk met zes motorspuiten uit. Met twaalf stralen werd een hoeveel heid van ruim 5000 liter per minuut in de vuurmassa gestort. Het schouwspel werd door vele honder den menschen gadegeslagen. Omstreeks 12 uur was de brandweer dezen fabrieks brand meester. De motoren en machines in de fabriek zijn door de vuur- en waterschade voor het grootste deel onbruikbaar geworden. De schade van den brand wordt op ruim f 100.000 geschat. In de fabriek werken ongeveer 20 arbeiders. Het bedrijf zal vermoedelijk ongeveer vier vijf we ken stagnatie ondervinden. Verzekering dekt de schade. DE STEUN AAN DEN TUINBOUW Een wetsontwerp Ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot het verstrekken van uit- keeringen uit 's Rijks kas ten behoeve van verhouwers van fruit en warmoeze- rijgewassen. Aan de Memorie van Toelichting ont~ leenen wij het volgende: Naar de meening van den minister rechtvaardigt de ongunstige toestand in het tuinbouwbedrijf voldoende de inwilli ging van den uit de tuinbouwstreken zoo sterk klinkenden roep om hulp in den nood. Ernstige bezwaren moesten den minis ter tot nu toe weerhouden een voorstel als het onderhavige in te dienen. Immers de nood van 's lands financiën heeft zich gaandeweg al scherper afgeteekend, zoo dat het doen van uitkeeringen van Rijks wege niet dan nadat geen andere midde len te baat zijn te nemen, in overweging kon worden genomen. Nadat grondig en langdurig is gespeurd naar de middelen, waarbij de schatkist niet betrokken behoeft te worden, is ten slotte uit den drang der omstandigheden het besluit geboren om heenstappende over de bezwaren, rechtstreeks uit de Rijksmiddelen een steunbedrag te verlee nen. Dat dit bedrag tot het uiterste moet be perkt blijven, eischt in deze tijden geen nadere verantwoording. Intusschen hoopt en verwacht de minister, dat met het ont worpen steunplan de allerdrin gendste nood kan worden bezwo ren. 2 De grondgedachte van dit plan is door een toeslag op de geveilde pro ducten in de op die producten geleden verliezen tegemoet te komen met dien ver stande, dat deze verliezen, indien zij in totaal f 5 millioen of minder bedragen, geheel voor rekening van het Rijk komen, terwjjl ingeval zij dit bedrag overschrij den, de garantie zich slechts tot een zoo danig percentage van de geleden verlie zen zal uitstrekken als voortvloeit uit de verhouding van het totaal der ge leden verliezen tot het beschikbaar gestel de bedrag van 5 millioen. Aan het ontworpen plan van uit voering ontleenen we nog het volgen de: Voor het jaar 1932 wordt van Rijkswe ge aan daartoe erkende veilingen van groenten en fruit garantie verleend tot een bedrag, overeenkomende met het ver schil tusschen een opbrengst, berekend naar een richtprijs, en het totaal eener berekende werkelijke opbrengst van gar- rantieproducten. Zulks met dien verstan de, dat het totaal van de aan iederen tuinder op grond hiervan uit te keeren

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 3