MAANDAG 24 OCTOBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Buitenland. JOAN CARISBR0KE Belangrijkste Nieuws. Staten-Generaal (Wordt vervolgd.) Binnenland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Ylissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags *0.75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto f 0,85. Bij contract belangrijke korting. Moedgevend. Er is veel verwarring op politiek ge bied. Verschillende belangengroepen trachten met kracht naar voren te dringen om straks een of meer afgevaardigden naar de Kamer te zenden, niet om het alge meen volksbelang te behartigen en ge zonde beginselen tot toepassing te bren gen, maar om eenzijdig voor bepaalde groepen der bevolking op te komen. Zoo niet erger. En onder de bestaande politieke par tijen zijn er, die door het geven van ver keerde voorstellingen en door te specu- leeren op de hartstochten enop de beurs, er op uit zijn zooveel mogelijk crisiswinst te behalen. Als men ziet wat er zooal in de organen van uiterst links en helaas, ook van uiterst rechts geschreven wordt, als men ziet hoe de bevolking tegen de regeering, tegen de sociale wetten enz. wordt opge hitst, dan krijgt men van wat er straks te gebeuren staat geen verheffenden indruk. Daarom te meer stemt het tot blijd schap, dat er onder de Antirevolutionaire jeugd een krachtig opleven openbaar wordt. Het Verband van A.-R. Propaganda- clubs hield onlangs een algemeene verga dering die klonk als een klok. En van de jaarvergadering van de A.R.J.A. kan hetzelfde worden gezegd. Beide bijeenkomsten maakten een ver heffenden indruk. Het ging daar nu eens niet over belan gen over crisismaatregelen, er was geen critiek op de Overheid, maar het ging uit sluitend over de beginselen. De vraag was niet hoe kunnen we de kiezers op onze hand krijgen, de harts tochten prikkelen en de ontevredenheid grooter maken om dan in troebel water te visschen, maar er was alleen een pogen om de kennis van de Anti-revolutionaire beginselen te verdiepen en de beteekenis van die beginselen voor de huidige ver houdingen beter te zien. Het ging om de vraag hoe ook onze jonge menschen op het terrein van de staatkunde zich naar eisch van Gods Woord hebben te gedragen. Bij alle verwarring en verdwazing, een moedgevend verschijnsel. Frankrljk's moeilijkheden. Langen tijd is de schijn gewekt, als zou Frankrijk een bij uitstek gunstige plaats innemen in de rij der Europeesche volke ren en niet, zooals deze, in zoo groots mate te lijden hebben van de wereldcrisis. Thans blijkt echter, dat zijn financieels staathuishouden er allesbehalve roos kleurig uitziet. De financieels Kamercom missie heeft 1 zooals reeds in het kort gemeld een tekort van meer dan acht milliard francs weg te werken. Het is lang niet denkbeeldig, dat de moeilijkheden, die de regeering onder vindt bij het vaststellen der begrooting, zullen leiden tot een regeeringscrisis. Het is toch mogelijk, dat de socialisten tegen de begrooting zullen stemmen en dat de andere oppositiepartijen om verschillende redenen met betrekking tot de binnen- landsche politiek, zich bij de socialisten zullen aansluiten. Bolschewistische centrale voor buiten- landsche propaganda. Naar gemeld wordt, zou de centrale der bolsjewistische propaganda in het buitenland, die tot dusver in Berlijn ge- FEUILLETON door EMMA JANE WORBOLSE. 46.) „Maak je daar maar niet bezorgd over, lieve; ik kan het zonder veel moeite four neer en. Je vader zal één schuldeischer meer hebben, dat is alles en niemand zal er Wijzer van worden. Wij zullen ons ge heimpje wel bewaren, niet?" „Je bedoelt dat jij het ons wilt leenen? O, Meliora, wat ben je toch een schat. Maar weet je zeker, dat je het missen kunt? Ik vrees, dat we je je spaarduitjes van al die jaren, niet mogen ontnemen, die je zoo moeizaam verdiend hebt. Wat mij aangaat, ik zie niet in, hoe of wanneer we het je terug zouden kunnen betalen." „Dat doet er niet toe. Daar zullen we. he„ later nog wel eens over hebben. Op het oogenblik is het belangrijkste, je va der van dien zwaren last te ontheffen en hem de schande te besparen, die hem moet treffen, tenzij we zoo gauw mogelijk de noodige maatregelen treffen." „Meliora, ik zou graag willen weten, vestigd was, naar Stockholm worden overgeplaatst. In Moskou zou men tot de conclusie gekomen zijn, dat de centrale naar een veiliger schijnende plaats moet worden overgeplaatst. Een omstandigheid, die ook ten gunste van dit plan zou zijn, is, dat de Russische handelsdelegatie, die bij het gezantschap te Stockholm is onderge bracht exterritorialiteit geniet. De nieuwe Belgische regeering. De nieuwe regeering-De Broguevile is als volgt samengesteld Premier en landbouw, De Broquevile (katholiek); Buitenlandsche zaken, Hij mans (Liberaal); Binnenlandsche zaken, Poullet '(katholiek-Vlaming)Financiën, Jaspar (katholiek); Koloniën, Tscboffen (katholiek)Verkeerswezen, Fortfaomime (Lberaal); Posterijen, Bovesse (liberaal); Arbeid en Nijverheid, Heyman (kathoLek- Vlaming); Openbare werken, Sap (katho liek-Vlaming); Kunsten en wetenschap pen, Lippens (liberaal Vlaming): Justitie, Jansen (liberaal); Defensie, Theunis (ka tholiek). Met Sap en Heyman, die onverhoopt aan Arbeid en Nijverheid blijft, en Lippens en Poullet telt bet nieuwe kabinet vier Vlaamsche ministers tegen acht Walen en Brusselaars, onder wie alleen Tschoffen niet voor anti-Vlaamseh doorgaat. Men verwacht dat bet 'besluit tot ont binding van de wetgevende vergadering Dinsdag in het Staatsblad zal verschijnen. De nieuwe verkiezingen zouden 20 No vember plaats hebben, zoodat bet nieuwe parlement begin December bijeen zou kun nen komen. wat de gevolgen zouden zijn, als die maatregelen, die jij alleen kunt nemen, niet werden genomen; als je alles maar liet gaan, zooals bet gaan wil zooals bet gaan moet, tenzij jij ons bijstaat." „De gevolgen zouden meer dan nood lottig zijn. Ik vrees, dat de overtreding, ondanks alle verzachtende omstandighe den, als misdaad zou worden beschouwd. Er zou een rechtszaak van komen, en je vader zou schuldig verklaard worden en het eind van het bedje zou misschien wel de gevangenis zijn." „O, wat vreeselijk, wat afschuwelijk I Wat een levenslange schande. Het zou dien armen vader den dood aandoen hoe zou hij het harde gevangenisleven ooit kunnen doorstaan. En hoe ellendig zouden wij, de overlevenden, er aan toe zijn. We zouden van naam moeten veranderen, er gens heen gaan, waar niemand ons kende want nooit weer zouden we het hoofd durven opheffen in ons eigen land. Ik zou liever sterven dan te leven met zulk een schandvlek op onzen naam!" „Gelukkig kunnen we niet sterven, als we het wenschen, lieve kind. God geeft kracht aan degenen, die er om vragen, al is de nood nog zoo hoog. Maar we zullen ons niet verdiepen in al die moge lijke narigheden. Het geld moet met zoo min mogelijk uitstel aan mijnheer Baxter i In Polen zijn twee glijvliegtuigen met elkaar in de lucht in botsing geko men. Beide vliegtuigen zijn neergestort De bestuurders zijn om bet leven ge komen. Bij een vertooning in het operage bouw te Wuppertal hebben onbekend ge bleven daders traangasbommen in de zaal geworpen. Het talrijke pubbek maakte natuurlijk beeneu. Het duurde anderhalf uur voor de gealarmeerde brandweer de zaal van het gas had gezuiverd. Toen kon de voorstelbng worden hervat. In het Zuid-Oosten van Berlijn heeft een troep socialisten in den afgeloopen nacht een aantal nationaal-socialisten aangevallen. Er ontstond een gevecht, waarbij twee nazi's door messteken zwaar gewond zijn. Vijf socialisten en twee nazi's zijn gearresteerd. Een bericht uit Boedapest meldt, dat de regeering, om den moeilijken toestand voor de Hongaarsche wijnbouwers te ver beteren, bekend heeft gemaakt, dat voor het leger en de gendarmerie wijn zal wor den aangekocht voor een bedrag van een millioen pengö. Volgens een belastingstatistiek van het ministerie van financiën te Boedapest zijn er thans in Hongarije slechts twee belastingbetalers met een jaarbjkseh in komen van meer dan een millioen pengö. De poütie te New-York heeft een bende vervalschers ontdekt, die bankbil jetten van 10.000 dollar vervaardigden. In totaal is voor ruim 3 milboen dollar aan valsche biljetten in omloop gebracht. betaald worden. Hij mag nooit te weten komen, dat de vermoedens, die vandaag bij hem gerezen zijn, waarheid bevatten. En nu gaan we een stukje eten Joan. Neen, ik weet wel, dat je heelemaa! geen trek hebt. Het gaat mij net zoo. Hoe zou het ook kunnen, na alles wat we vandaag meegemaakt hebben? Maar zie je, we zijn eenmaal geschapen uit vleesch en bloed en zenuwen, en wat dies meer zij en kun nen met den besten wil van de wereld niet sterk en gezond blijven en geschikt voor ons werk zonder het noodige voed sel en rust. En jij en ik mogen niet ver sagen Joan, want het komt hierop neer, dat het welzijn van het gezin, zoowel als de veibgheid van je vader, voornamelijk vano nsbe iden afhangt. Wij alleen ken nen de waarheid en moeten het gevaarlijk geheim bewaren; wij alleen zijn geschikt om dokter Ingledew en zuster Barnard te helpen. En je kunt net zoo goed ver wachten, dat een lamp zal branden zon der olie, als een sterfelijk wezen verstan dig zal denken en fandelen en vermoeie nis naar lichaam én geest zal kunnen doorstaan zonder voedsel en rust." „Je hebt gelijk, Mebora, ik begin me zelf al minder goed te voelen. En jij, je ziet er uit als een geest, zooals ik me die voorstel tenminste, want ik heb er nooit een gezien. En zooals je zegt, we omtrent de herplaatsing van wachtgel ders de bevoorrechting van het bijz. on derwijs boven het openhaar in dit opzicht continueert; en dat het eene onduldbare verslechte ring bevat van de wachtgeldregeling in het algemeen en die der gehuwde onder wijzeressen in het bijzonder; en dat het ontwerp niet tot wet behoort te worden verheven. De loonsverlaging bij de Spoorwegen. De tegen a.s. Dinsdag uitgeschreven conferentie tusschen de directie der Ned Spoorwegen, en den Personeelraad in welke bijeenkomst de kwestie van de door de directie ingediende voorstellen tot loonsverlaging aan de orde zou komen, is uitgesteld tot Woensdag 9 November a.s. Leidsche Katoen-Maatschappij. Binnenkort zal de fabrieksafdeebng van de Leidsche Katoen-Maatschappij te Leiden worden stopgezet. Hierdoor zullen ongeveer honderd menschen zonder werk komen. Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond. De partijraad van de Liberale Staats partij De Vrijheidsbond zal Zaterdag 5 November des n.m. 2 uur in het gebouw van het Jaarbeursrestaurant te Utrecht vergaderen. De voorloopige candidaten- bjsten der centrales zullen het onderwerp van beraadslaging uitmaken. De Rotterdamsche gemeentebegrooting. B. en W. van Rotterdam hebben aan den Raad de gemeentebegrooting voor 1933 aangeboden. De aanvankelijke concept-begrooting wees een tekort aan van f 6.362.000. En dit tekort zou nog aanmerkelijk hooger zijn geweest indien bij de voorbereiding van de begrooting niet reeds beteekenen- de bezuinigingen waren aangebracht. Ingrijpende maatregelen moeten wor den genomen om een sluitende begrooting in te dienen, wat ten slotte gelukt is. In de toebchting wordt o.m. meege deeld, dat de raming van de uitgaven voor ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen moest worden verhoogd tot 24 millioen gulden. Uit de carton-industrie. Bij de N.V. Carton- en Papierfabriek v/h W. A. Scholten te Sappemeer is met ingang van 29 October aan een 40-tal on gehuwde arbeiders ontslag aangezegd. Bij de stroocartonfabriek der N.V. Beu- kema Go. te Hoogezand is een belang rijke loonsverlaging aangekondigd, name te vermelden onderwerpen zouden kunnen uitstrekken, oi.a. verzekering van De 8 November-demonstratie. „De Avondpost" deelde mede, bij ge ruchte te hebben vernomen, dat de burge meester van Den Haag nog geen defini tieve toestemming voor de demonstratie op 8 November zou hebben 'gegeven. „Het Volk" geeft de juistheid van dit bericht toe. De burgemeester heeft te 'ken nen gegeven voornemens te zijn de demon stratie toe te staan, evenwel onder voor behoud, dat hij, indien b.v. vóór 8 No vember groote pobtieke spanningen zou den ontstaan, die tot onlusten aanleiding zouden kunnen geven, de bevoegdheid wenschte te behouden om de demonstratie te verbieden. Het feit, dat G.P.H. en O.S.P. dreigen zich in de betooging te dringen, zou niet onder de buitengewone omstandigheden, die tot een verbod zouden kunnen leiden, worden gerekend. De definitieve beslissing van den bur gemeester is eerst te wachten ongeveer een week, voordat de demonstratie gehouden wordt. mogen niet versagen; en jij zeker niet, want al was ik zoo sterk en dapper als Simson, ik zou niets kunnen beginnen zonder jou." „We zullen God vragen ons kracht te geven voor ons werk. Tenzij Hij ons helpt, zijn al onze pogingen tevergeefs. Moed, mijn kind, achter de wolken schijnt nog de zon. God, onze Vader, zal deze duis tere tijden voor ons verbcbten, en ons weer vreugde en rust schenken, ala Hij den tijd gekomen acht." „Dat tijdstip zal nog wel erg ver weg liggen, Meliora." „Misschien lieveling. God weet het het beste. Van één ding kunnen we zeker zijn. Nooit stuurt Hij ons zonder nood zaak een beproeving. Al deze zorg en dit verdriet zullen we noodig hebben ter ver heffing en verbetering van geest en ziel. Laten we nu gaan eten." Ze gingen naar de eetkamer, en slaag den erin, iets te gebruiken. Lavinia was ziek naar bed gegaan, niet in staat er gens bij behulpzaam te zijn en Maggie was bij haar gaan zitten, voor het geval, dat ze iets noodig mocht hebben. De twee lingen deden zich te goed aan een restje pudding en keken zeer ontevreden, toen haar gezegd werd, dat ze naar bed moes ten gaan. Ze mopperden erg, dat Joan «oo werd „voorgetrokken", en wel tolt Binnenland. Wetsontwerp tot steun aan den tuin bouw. Vragen over de Crisls-varkenswet. Kans op een regeeringscrisis? De 8-November-demonstratie der socialis ten. Buitenland. Het nieuwe Belgische Kabinet. TWEEDE KAMER. Hel ontwerp-Bedrijfsradenwet. De Kamer is de vorige week nog niet gereed gekomen met de behandebng van de Bedrijfsradenwet. Zeer breedvoerige besprekingen werden Vrijdag gewijd aan de vraag of de deur moet worden opengesteld voor de toeken ning van verordende bevoegdheden aan de bedrijfsraden. De Soc. Democraten, de heeren mr. v. d. Bergh en de heer Kupers willen een be- drijfsraad hiertoe het recht geven zoodra d e K r o o n, op verzoek van een volstrekte meerderheid van het bedrijfscollege, daar aan leden toevoegt, die niet in het bedrijf werkzaam zijn. Automatisch zou dan een bedrijfsraad, van het oogenblik af, dat er z.g. toegevoegde leden benoemd zouden zijn, verordeningen kunnen gaan maken. Hiertegenover stond het voorstel van de R.K. afgevaardigden mr Goseling en Her mans. Ook zij wenschten de poort voor verordenende bevoegdheid van de bedrijfs raden geopend 'te krijgen,waarom zij voor stelden in de wet een bepaling op te ne men, dat de bedrijfsraad verordeningen, die hij in bet belang van bet bedrijf noodig acht, kan maken ten aanzien van die on derwerpen waarvan hem de regeling bij of krachtens dewetis opgedragen. Het groote verschil tusschen wat de so cialisten en wat hun katholieke collega's voorstelden, was vooral hierin gelegen, dat in het systeem van eerstgenoemden het de Kroon zou zijn, waarvan het tenslotto zoul afhangen of een bedrijfsraad zou kunnen gaan probeeren op het in de be drijfsradenwet aan te geven terrein regels uit te vaardigen, terwijl in het stelsel Ge seling-Hermans de zeggenschap hierover aan den wetgever zou toekomen, die dan ook zelf zou aangeven over welke onder werpen de verordenende bevoegdheid zich zou kunnen uitstrekken. Al spoedig bleek, dat de Soc.-Dem. voorstellen geen kans hadden te worden aangenomen. Anders stond het met het voorstel van de R.-K. leden, waarbij de wetgever ge heel de teugels in handen houdt. De amendementen-van den Bergh wer den verworpen met 53 tegen 24 stemmen, die van de soc.-dem. en den heer van Poll (R.-K.) De amendementen-Goseling werden aan genomen met 64 tegen 14 stemmen, die van de liberalen, de Chr. Hist Tilanus, v. Boetselaer, Rutgers van Rozenburg en Langman, de heeren Kersten, Zandt en van Dis (Staatk. Gerei) van Voorst tot Voorst en Kortenhorst (R.-K) en Wijn koop (Comm.). Dinsdag wordt de behandebng voort gezet. DE STRIJD OVER DE TARIEFSVERHOOGING. Kans op een regeeringscrisis? Naar de „Avondpost" met zekerheid verneemt, zal het geheele kabinet zijn lot middernacht op mocjht blijven, als ze lust daartoe had. Het was nutteloos, met de arme kinde ren te redeneeren; Mebora deed gewoon lijk haar best haar te doen begrijpen, waarom ze haar bevelen gafmaar dien avond was het haar werkelijk niet moge lijk veel geduld met hen te toonen. Ze zeide slechts „Ik zal Joan naar bed stu ren, zoodra ik baar kan missen; voorloo- pig beb ik haar nog noodig om me met verscheidene dingen te helpen. Je vader is erg ziek, kinderen, veel erger, dan julbe misschien wel denken. Ik heb daan- door al genoeg aan mijn hoofd, wees dus als je blieft niet lastig, en ongehoorzaam. Wees Leve meisjes en ga naar bed, het is al erg laat voor jullie." De tweelingen gingen met booze gezich ten de kamer uit, en weer waren Joan en haar gouvernante alleen. Mebora wilde juist naar boven gaan, naar de zieke, die voor een kort poosje aan de zorg van een vertrouwde dienstbode was overgelaten, toen er lang en luid gebeld werd. „Wie kan daar nu zijn!" riep Joan uit haar overpeinzingen opschrikkend vut. „Zuster Barnard zou vast en zeker naar de achterdeur gaan zou het mijnheer Bax ter weer zijn?" Somber vooruitzicht. „Amerika gaat een winter tegemoet, zooals wij hier nog nooit beleefd hebben" deelde de Amerikaansche arbeidsfederatie in haar zoo juist verschenen rapport mede. Wel valt dit jaar, voor het eerst sinds 1929, eenige verbetering in de werkloos heidscijfers te bespeuren, doch op de 11% milboen werkloozen is dit toch nog van weinig beteekenis. Het lijdt geen twijfel, dat de komende winter voor velen zeer moeilijk zal zijn, te meer daar middelen, om de ellende te voorkomen, vooralsnog ontbreken. Mibioenen gezinnen zullen genoodzaakt zijn, van de befdadigheid te leven en naar schatting zijin 40 milboen menschen door de economische depressie in hun gezond heid en werkkracht volkomen ondermijnd. Dit is een ramp, met geen andere te vergelijken, zelfs niet met den wereld oorlog. Spionnage bij de Amerikaansche vlootmanoeuvres. Volgens berichten uit New-York moe ten bij de jongste manoeuvres van de Amerikaansche vloot in de Stille Zuidzee verschillende gevallen van buitenlandsche spionnage zijn voorgekomen. Verscheidene schepen onder buitenland sche vlag naderden op verdachte wijze het gebied, waar de manoeuvres gehouden werden en trachtten deze gade te slaan. In het bijzonder 'heeft een tankschip de aan dacht getrokken, dat onder Amerikaan sche vlag voer, doch door Japanners ge charterd zou zijn. In een officieel bericht wordt dit niet tegengesproken, doch verklaard, dat het onderzoek nog niet afgeloopen is. Korte berichten. De Vlaamsche dienstweigeraar Si- moens, die in de gevangenis tot voedsel- weigering was overgegaan, is op vrije voeten gesteld. Bezwaren tegen de crisis-varkenswet. Het Tweede Kamerbd Braat, heeft den minister van economische zaken en ar beid de volgende vragen gesteld: Wat is de meening van den minister omtrent de volgende bezwaren van de boeren tegen de crisis-varkenswet: dat de prijzen der varkens opzettelijk ver beneden de productiekosten gehouden worden; dat de boeren te lang moeten wachten aleer zij geld voor door hen geleverde varkens ontvangen; dat de boer noch bij het wegen der ge slachte varkens, noch bij qualiteitsbepa- ling tegenwoordig kan zijn; dat het gewichtsverbes abnormaal groot is, omdat de tijd tusschen leveren en slachten te ruim is, soms 3 a 4 dagen, en in dien tijd, de dieren voedsel noch drinken krijgen? Is het den minister bekend, dat het „merken" door velen in strijd geacht wordt met de dierenbescherming; en hoe is zijn meening ten aanzien van deze op vatting? Is de minister overtuigd, dat de uitvoe ring van de wet in goede handen is? Wil de minister meedeelen waarom „de handel" uitgeschakeld is? Is de minister bereid alles in het werk te stellen, om de uitvoering van de crisis- varkenswet te doen beantwoorden aan de bedoebng, om de varkensmesterij te steu nen en loonend te maken? Het spoed-ontwerp Terpstra, De afd. Amsterdam van het Ned. On- derw. Genootsch. heeft in een Zaterdag avond gehouden vergadering een motie aangenomen, houdende, dat aanneming van de voorstellen tot gevolg zal hebben, dat het geven van vruchtdragend onder wijs schier onmogelijk wordt gemaakt; dat het ontwerp inzake de bepalingen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1