:r i igen EERSTE BLAD. KT VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! iANBOD OIERS 4 t Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie ZATERDAG 22 OCTOBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 19 stuk tuks eller. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Tegen onaangenamen reuk nlt Weigert namaak! "X uitsluitend |AGS wordt omen kleine ens 5 regels Itbetaling. per f 0.85 'IET Dinsdag [Nov. in het over: „De Ier deze cata- leelt zich he pen van LESSEN. |0, Goes. atvangen de fcESTELLEN, pt 3 spoelen. DMER, Wijn- |ie étalage. ippen 2d c. vet ƒ1. 30 c.; Ach- J. HOZEE, ïelburg. iNEN Maandag, |g, door W. I Middelburg. EN EEN IGENTJE, ftrdijk B 71, en: Ameuble- egel en Boe» llad te Goes. ingen: HUIS, Walstraat. Ireau „Vliss. latentassen, o. k., !bijj BahMxtge. als nieuwe lioek-kacbel |res: Schoor- liddelburg. met slaap- of Dame, iet bejaard Vlissing- louburg. Grijpskwke. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij Auctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 'eZeeUi Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en yiissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Kleine Advertentién Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Waakzaam toezicht In de financiëele paragraaf van het ontwerp-verkiezingsmanifest der Antire volutionaire partij wordt aan het slot ge vraagd een „waakzaam toezicht op de gemeenten ter bereiking van hetzelfde doel", n.l. handhaving van het financiëel evenwicht en vermindering van den reeds zoo zwaren belastingdruk. Even noodzakelijk als het is, dat in de huishouding van den Staat de financiën gezond blijven, even noodzakelijk is het ook, dat bij de gemeenten geen wanbeleid heerscht. Als het Rijk tracht de ontvangsten en uitgaven in evenwicht te houden, terwijl de gemeenten er maar op los leven en groote tekorten maken, dan moet zulks op den duur leiden tot schade van de volksgemeenschap. In zooverre behoeft het dan ook niet te verwonderen, dat in het verkiezings manifest ook gedacht is aan de gemeen ten. Aan den anderen kant kan niet wor den ontkend, dat het Ietwat eigenaar dig aandoet als een dergelijk punt in een verkiezingsmanifest aan de orde wordt gesteld. De gemeentebesturen zijn reeds door wetten en besluiten op allerlei manieren onder toezicht gesteld en aan banden gelegd. Het betreft hier dus meer een kwestie van uitvoering. Hierbij komt nog, dat de gemeentebesturen vaak tot het doen van uitgaven worden geprest, die zij zelf niet noodzakelijk en zelfs ongewenscht achten. Bekend is hoe mid den in den crisistijd gemeentebesturen werden genoodzaakt een hooger bedrag voor salariëering van burgemeesters, secretarissen en ontvangers op de begroo ting te brengen. De vraag kan soms zelfs opkomen of het niet gewenscht is, dat aan de zelf standigheid van de gemeenten wat min der wordt getornd. Het toezicht dreigt weleens te ontaarden in een niet gemo tiveerde onder curateele-stelling. En als nu in een verkiezingsmanifest op de nood zakelijkheid van een waakzaam toezicht speciaal de nadruk wordt gelegd, dan kan de vreees boven komen, dat in deze richting nog verder zal worden gegaan. Blijkbaar is bij de opstelling van het manifest wat ook zeer wel te verkla ren is in de eerste plaats gedacht aan de groote steden. Daar gebeuren inderdaad dingen, die aan wanbeleid doen denken. We behoe ven slechts te herinneren aan Rotterdam waar het met de gemeente-financiën hopeloos vast dreigde te loopen, aan Am sterdam waar gemeentebestuurders tegen hun eigen overtuiging in, op bevel van de partij, een noodzakelijke salarisverla ging weigerden in te voeren, aan Zaan dam, waar men, om de kiezers niet te ontstemmen, met bezuinigingsmaatrege len rustig bleef wachten tot van hooger hand werd ingegrepen. Een dergelijk optreden is niet alleen funest voor de gemeente-financiën, maar belemmert ook de Rijksoverheid bij haar bezuinigingsarbeid. Een waakzaam toezicht op de ge meenten moet dan ook als noodzakelijk worden erkend. Daaromtrent kan onder Antirevolutio nairen, die het financiëel evenwicht wen- schen te handhaven, geen verschil van meening bestaan. Hieruit volgt echter niet, dat de wensch daartoe op een verkiezingsmanifest thuis behoort. Arbeidsplicht in Hongarije. Naar uit Boedapest vernomen wordt, is bij het ministerie van Wnnenlandsche zaken een wetsontwerp ingediend door het kamerlid Marton, om naar het voor beeld van Bulgarije den algemeenen ar beidsplicht in te voeren. Het is zeer waarschijnlijk, dat dit plan, zij het dan in eenigszins gewijzigden vorm, wel zal worden aangenomen. Zooals het ontwerp thans luidt, zal er een nationaal leger voor den arbeid wor den gevormd, waarbij alle mannen van 21 tot 40 jaar zullen worden ingelijfd. Zij moeten 240 dagen voor den staat arbeid verrichten, zonder dat zij daarvoor eenig loon ontvangen. Slechts de huisvaders en kostwinners zijn van deze verplichting ontslagen. Iedereen is verplicht te dienen, tenzij men aan den staat een losprijs be taalt, die varieert van 4000 tot 10.000 De soldaten van dit arbeidersleger ont vangen van de regeering volledige verple ging, voeding, ligging en kleeding en ook de benoodigde werktuigen, terwijl boven dien door den staat voor den duur van den arbeidstijd een verzekering voor ziekte en ongevallen wordt afgesloten. De vlootvacantle. De regeering der Vereenigde Staten 'heeft zich accoord verklaard met het voorstel tot verleniging van de Vlootvacan- tie tot 1 Maart 1933. Een desbetreffende mededeeling zal eer lang naar Genève worden gezonden. Doel van deze verlenging der vloot- vacantie is, aan de ontwapeningsconferen tie gelegenheid te geven intussehen tot een accoord te komen inzake verdere be perking van de bewapening ter zee. De termijn der tegenwoordige vlootva- cantie loopt 1 November a.s. af, zooals men weet. Het alcohol verbruik In Zweden. De inkomsten van den Zweedschen staat uit de vervaardiging en verkoop van alcoholische dranken hebben over het atf- geloopen jaar, volgens het verslag van den alcoholraad, 121 imillioen 'kronen 'be dragen. Het alcoholgebruik per hoofd der bevol king is van 7.92 liter per jaar in 1913 gedaald tot 5.48 liter. In 1913 werd 't z.g. Brattstelsel tot be perking van het alcoholgebruik inge voerd. Sedert de invoering van dit sys teem is het alcoholgebruik in Zweden met bijna 31 pet. gedaald, terwijl het aantal veroordeelingen wegens dronkenschap se dert 1913 met 58 pet. is afgenomen. Nieuw tumult in het Oostenrijksche parlement. In den nationalen raad van Oostenrijk kwam het opnieuw tot stormachtige too- neelen. De soc.-dem. leider dr Bauer riep in de richting der rechterzijde eenige uitdruk kingen, welke bestemd waren voor dr Dollfuss, die daarop antwoordde: ge zijt een bolsjewiek, die het met de proletari sche dictatuur maar niet met de demo cratie ernstig meent. Bauer antwoordde: beter een christe lijke bolsjewiek, dan iemand, die elk oogenblik van meening verandert. Dit was het sein tot een geweldig tu mult, waarbij een afgevaardigde van het Heimatblock een paar inktkokers naar de banken der soc.-democraten slingerde. Een trof den afg. Danneberg (soc.-dem.), die geheel met inkt werd besmeurd, de andere vloog rakelings langs het hoofd van dr Bauer. Slechts met de grootste moeite slaagde de voorzitter dr Renner er in een vecht partij te voorkomen door de zitting te schorsen en de leden tot het verlaten der zaal te bewegen. Korte Berichten. De Broqueville deelde gisteravond mede, dat 'hij hoopte vanmorgen een nieuwe Kath o lieke-lib erale regeering de finitief te kunnen samenstellen. Naar 'het rijksbureau voor werk- loozen-verzekering meedeelt, bedroeg het aantal werkloozen, voorzoover bij de Duit- eche arbeidsbureaux aangemeld, midden- October ongeveer 5.150.000, dat is 48.000 meer dan einde September. Ingezonden Mededeeling. RADIO? TELEFUNKEN! de nieuwste toestellen met luidspreker ƒ115. Service Station JAC. VAN ZWEE- DEN, Markt 32, Goes. Tel. 367. Nederlandsche Varkenscentrale. Het bestuur der Nederlandsche Var kenscentrale maakt bekend, dat na uit voer van rug- en buikspek, afkomstig van varkens met een slachtgewicht van 170 Kg. en meer, geslacht in de periode van 23 tot en met 29 October, door haar aan de exporteurs een bedrag zal worden ver goed van 9 cent per Kg. uitgevoerd spek, zijnde het bedrag, dat bij de slachting als heffing is betaald. Tot het verkrijgen van deze vergoeding, zal het rug- en buikspek als bovenbedoel 1 gewaarmerkt moeten zijn door den keu ringsdienst, welke de keuring heeft ver richt van het varken, waarvan het spek afkomstig is. Tevens moet het spek voor zien zijn van een duidelijk dagstempel van dezen keuringsdienst. Tot het verkrij gen van de terugbetaling moet de uitvoer plaats hebben vóór 30 November 1932. Werkloozenkassen In moeilijkheden. Naar aanleiding van een bericht in „Het Centrum", vernam het Hdbl., dat op het oogenblik verschillende werkloozen kassen in moeilijkheden verkeeren tenge volge van het feit, dat den laatsten tijd vele leden tot de vakbonden zijn toege treden, die thans1 na 26 weken zich komen aanmelden voor eteunuitkeering. De regeering heeft deze kassen dan ook in overweging gegeven om den termijn, gedurende welken leden als zoodanig bij de bonden moeten zijn ingeschreven zon der recht te hebben op uitkeeringen, te verlengen tot 39 of 52 weken. De Twentsche Katoenindustrie. In een rede door den heer Joan Gelder- man voor het Indische Genootschap ge houden deelde deze omtrent den toestand in Twente o.m. het volgende mede De toestand is buitengewoon ongunstig geworden. Bij 75 katoenfabriefcen werkten op 1 Juni 1932 27.612 arbeiders tegen 40.122 op 1 Juni 1929. De gemiddelde werktijd bedroeg in 1929 48 uur per week en in 1932 40 uur. Het verloonde be drag van 41.3 millioen gulden in 1929 zal volgens de thans bekende gegevens in 1932 niet meer dan 20 imillioen bedragen. De 8 November-demonstratie, Mr Knottenbelt heeft gisteren in de Kamer een poging gedaan om te weten te bomen of Minister Reymer voorne mens is en zoo ja, op welken grond de A.V.R.O. te dwingen zendtijd te ruilen met de V.A.R.A om deze in de gelegen heid te stellen de socialistische demon stratie van 8 November a.s. uit te zenden. De Minister van Waterstaat was niet aanwezig en liet door den Voorzitter me- dedeelen, dat hij nog wachtende is op een advies van den Radio-raad. Uitvoer van versche groenten naar Frankrijk. Aan den Minister van Economische Za ken en Arbeid zijn gisteren onderstaande telegrammen gezonden Van het bestuur van de Rotteidamsche vereeniging van Fruit- en Groentenexpor- teurs „Gelet dagbladberichten inzake groea- tenuitvoer Frankrijk, protesteert 'dat cij fers van vrije handelaars ingeleverd moe ten worden bij Centraal Bureau producen ten dan wel diens secretaris en verzoeken aanwijzing handelaars-organisatie." Van de Centrale van vereendgingen voor den Aardappelen-, Groenten- en Fruit handel, alhier. „Betreuren inzake voorbereidende maat regelen uitvoer versche groenten Frank rijk, dat ondanks onze desbetreffende cor respondentie met Uw Departement ver zuimd ia onze centrale organisatie van den handel te informeeren en wij inlich tingen via dagbladpers naar wij verne men. Achten het ontoelaatbaar, dat de exportcijfers van den vrijen handel bloot gelegd moeten worden aan secretaris der producenten-organisatie en verzoeken dringendst daarvoor neutraal persoon dan wel onze Centrale Handelsorganisatie aqn te wijzen." in aanmerking komt tot een bedrag van f200. De voorz. deelt mee, dat dit niet zoo helder is. In Nov. zal nadere moti veering volgen. Alsnu kwam in behandeling korting op de jaarwedden van wethouders en amb tenaren van den Burgerlijken Stand. De voorz. zegt, dat het praeadvies van B. en W. is om deze te laten zooals ze zijn. Deze tractementen zijn niet van dien aard, dat hierop kan bezuinigd worden. Den Heer Fraanje wijst op de bezuini ging, welke moet plaats hebben, hetwelk straks nader bij de behandeling van de begrooting aan het licht zal komen. Be zuinigd moet worden op het bewaar- schoolonderwijs, op wijkverpleging enz. Spr. wil ook bezuinigen op deze tracte menten, zelfs indien mogelijk op alle amb tenaren tot 10 pet. Door niemand werd dit voorstel ge steund en werd aldus het praeadvies van B. en W. aangenomen. Dhr Zuidweg ver klaart wel met dhr Fraanje te kunnen meegaan, maar het baat toch niet. Hoo- gere autoriteiten beslissen. Vastgesteld wordt de jaarwedde van den agent der arbeidsbemiddeling op een bedrag van f 50 's jaars. Door den pachter van het stuk grond genaamd „de vet-lappe", dhr C. Delzenne te Vlake, wordt verzocht om 40 pet. pacht- vermindering. Gepacht werd destijds voor f80 per gemet. B. en W. adviseerden dit verzoek in te willigen, mits de korting komt aan de belanghebbende. Onderzoek zal volgen. Wijziging vastgestelde vergoeding vol gens art. 101 L.O.-wet 1920 volgde. Her roeping van het raadsbesluit van 9 Sept. 1932. De vaststelling was geschied per jaar en niet over drie jaar (de jaren 1928/ 1930). Aan de Chr. school Kapelle-Bieze- linge zal nog uitbetaald worden ten laste van het dienstjaar 1932 1114.28, aan die te Biezelinge f556.31. Ingewilligd werden de verzoeken van de ver. van oud-leerlingen, die van de vereeniging Wijkverpleging en van het Nutsdepartement om ingebruikneming van een der schoollokalen voor te geven cursussen. Aan de ver. van oud-leerlingen voor een cursus Plantenziekten, aan Wijkverple ging voor een Moedercursus en aan het Nutsdepartement voor een cursus Fran- sche taal, een algemeene ontwikkeling en een boekhouden. Een lokaal van de openbare school met gratis vuur en licht wordt disponibel ge steld. De rekening Burg. Armbestuur wijst aan: ontvangsten 119546.59, uitgaven f 15146.20, armhuizen ontvangsten f 1981.51 uitgaven f 168.05. Aanbieding begrooting 1933 Burg. Arm bestuur tot een bedrag aan ontvangsten Binnenland. Werkloozenkassen in moeilijkheden. De ziekenhuiskwestie te Vlissingen. Buitenland. Tumult in het Oostenrijksche parlement. De vlootvacantie. Ingezonden Mededeeling. A An mnnil niet nalaten U mede te UvJl lUUIIU deelen, dat ik sinds het gebruik van Uw tandpasta „Chlorodont" helder-witte tanden bezit, terwijl bovendien de on aangename reuk uit den mond, waarvan ik vroeger last heb gehad, is verdwenen. Ik kan Uw Chloro dont dan ook sterk aanbevelen." (w. g.) E. O., Mainz. Verlangt alleen de echte Chlorodont- tandpasta, tube 8fi cent en 60 centl vorig jaar afgeschreven op 'grond f500 en het 'kassaldo 'bedroeg f313.92, dat is een totaal van f813.92. aanzienlijk tekort heeft inplaats van f 1150 nu f1000 te geven, en die te Biezelinge f 850. Biezelinge heeft geld over. De school te Kapelle heeft 49, die te Biezelinge 34 leerlingen. De salarissen blijven als eer der aangegeven op f600 voor de hoofden en f250 voor de helpsters. Van de school te Kapelle werden alle gevraagde inlichtingen tot in de kleinste bizonderheden verstrekt Van de school te Biezelinge werden geen gegevens ver strekt. Herhaaldelijk werd hierop aangedron gen. Geen teeken werd gegeven. Dhr Fraanje wijst op het onbillijke in het praeadvies van B. en W. Kapelle ontvangt f 150 meer. Biezelinge heeft enkel de salarissen, voor verdere onkosten niets. Deze houding, aldus spr., is niet te ver dedigen. Kapelle bouwde mooi en nu kan de gemeente er voor opdraaien. Het bil- lijkste is uitbetaling per leerling. Verder wijst dhr Fraanje er op, dat van diaconie en kerk nog geen subsidie was ontvangen, dus geen begrooting kon ingediend worden. Weth. van der Have zegt: men had de burgerlijke beleefdheid in acht moeten nemen. Eigenlijk verdienen zij niets te ontvan gen. We weten van niets. De school te Kapelle moet geholpen worden, die werkt met een nadeelig slot. Te (Biezelinge werd Ingezonden Mededeeling. CENTRALE VERWARMING reeds voor f450. Installateur: J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. Gisteravond werd in den Buitentuin op den Tramsingel alhier het 5-jarig bestaan van het Ghr. Muziekkorps „Oefening na den Arbeid" feestelijk her dacht. De voorz. der Feestcommissie, dhr J. M. Harthoorn, leidde de vergadering en riep in zijn openingswoord een hartelijk wel kom toe aan de talrijk opgekomen belang stellenden. Spr. memoreerende de oprichting der nu jiibileerende vereeniging en de durf en het doorzettingsvermogen van het twaalf tal dat tot opriching besloot. Hij sprak verder waardeerend over den eersten di recteur dhr Bouma, die na 1% jaar werd opgevolgd door den tegenwoordigen, dhr van Kamer, door wiens muzikale leiding het met de vereeniging steeds crescendo is gegaan en de vereeniging zoo'n goeden naam heeft gekregen. Spr. dankte de leden voor hun meele ven en offervaardigheid en bracht in her innering dat er nog steeds één wensch niet in vervulling ging n.l. het bezit van een vaandel. Tenslotte bracht spr. dank aan de dona teurs en donatrices voor hun jaarlijksche bijdragen en hun meeleven ook op dezen avond. De avond werd verder gezellig doorge bracht met zang, muziek en voordrachten. Dhr M. Sanderse dankte namens leden en donateurs Bestuur en Directeur voor al hun arbeid voor de Vereeniging gedaan en dhr Harthoorn voor zijn leiding van dezen uitnemend geslaagden feestavond. Kapelle. Gisteren vergaderde de Ge meenteraad. Aangaande de uitvoering van het z.g. Kortingswetje deelt de Minister van Fi nanciën mee, dat de gemeente hiervoor van f 19373.16, uitgaven f 14261.02, vermoe delijk slot f5012.14. Benoemd werden in de commissie tot nazien en onderzoek van rekening en begrooting de raadsleden P. Fraanje, B. de Jonge en A. J. van Liere. Vaststelling gemeentebegrooting 1933. Namens de commissie van onderzoek deelde de heer Zuidweg mee, dat de commissie zich met het beleid van B. en W. kon vereenigen. Alleen werd volg- no. 56 post rijwieltoelage gevoteerd voor f 30, te hoog geacht. Geadviseerd werd dit met de helft te verminderen. Ook werd geadviseerd tot vermindering van den post verlichting. Waar de P.Z.E.M. den stroom verminderde voor de particulie ren, dient dit ook te geschieden voor de gemeenten. Verder werd aangedrongen namens het meerendeel der commissie om den post bediening uurwerken enz. te verminderen met f 180 en het laten luiden van de klokken af te schaffen. De com missie was hierin niet eenparig. Omtrent de subsidiëering van de bizondere be waarscholen, gesteld op f1700, was geen eenstemmigheid, evenmin over de heffing belasting. De voorz. deelt mee, dat volgens de circulaire van Ged. Staten de vergoeding voor het rijwiel van de gemeente-politie moet gesteld worden op f 25, minder mag dit niet. De commissie wilde f15 bezui nigen alleen op het rijwiel. Dhr Fraanje kan niet begrijpen, dat dergelijke rege lingen, opgesteld in den duren tijd, nog geen wijziging hebben ondergaan. Aangenomen werd f 30 te bezuinigen op kleeding en rijwiel. Aangedrongen zal worden bij de PZEM om gelijke verlaging als de particulieren. B. en W. zijn tegen het afschaffen van het luiden der klokken. Voorgesteld werd deze oude traditie te behouden. Werd met alg. stemmen aanvaard. Inzake verstrekking subzidie bewaar scholen, stellen B. en W. voor om de school te Kapelle, omdat deze reeds een De voorzitter 'heeft de school te Kapelle eens bekeken, er is niets moois otf bizon- dors aan. Men kon niet izuiniger bouwen. De heer de Jonge is het niet eens met den heer Fraanje, inzake de berekening omtrent het leerlingenaantal. Inplaats van f 850 zou (Biezelinge dan in aanmerking komen voor f 760 en Kapelle voor f 1225. Spr. noemt de contributiën die te Kapelle worden opgebracht en die te Biezelinge, welke een klein bedrag vormen. De 'heer Wisse wijst op bet onmogelijke om verder voort te kunnen gaan. Wan neer niet wordt bijgesprongen, moet een liquidatie vólgen en toch 'kan bet bewaar- sChoolonderwijs niet gemist worden. Wan neer Biezelinge in de knel zat zou men eveneens moeten bijspringen. Spr. telt voor om f 1150 te voteeren en de gedane aan vrage in te willigen. Dhr van Liere ondersteunt dit voor stel. Het voorstel van dhr Wisse werd niet in stemming 'gebracht wegens onvoldoen de ondersteuning. Voor het prae-advies van !B. en W. om voor de school te (Kapelle f 1000 te vo teeren en voor de school te Biezelinge f 860, stemden de heeren Zuidweg, Fraanje en de beide wethouders v. d. Have en Van Wingen voor, tegen 'Van Liere, Wisse en De Jonge. Inzake belastingheffing werd (besloten tot afschaffing van de gemeentefondsbe lasting, vermoedelijk zal het Rijk hier wel 30 pet. opleggen. De heffing opcenten personeele belasting werd verhoogd met Vraagt de echte Poeders en Tabletten I Echt zijn ze alleen, wanneer op de verpakking de naam van den fabrikant in nevenstaande handteekening voorkomt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1