VRIJDAG 21 OCTOBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 18 Staten-Generaal TWEEDE KAMER. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Yorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. *De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags fO.75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het oniwerp-Bedrijfsradenwet. Minister Verschuur 'heeft 'gis teren zijn ontwerp-Bedrijfsradenwet ver dedigd. Hij wees er daarbij op, dat de wetgever niet alleen 'heeft vast te leggen wat er gegroeid is, maar dat 'hij oolk 'ko mende behoeften heeft aan te voelen. Ellke wetgevende structuur moet echter aanknoopingspunten en een basis vinden in de samenleving. Het is als in een broed machine waar men een bepaalde tempera tuur en vochtigheidsgraad moet handha ven, niet meer dan zekere grens en niet minder. Wie zich daaraan houdt, krijgt gezonde kuikens; wie de temperatuur opdrijft, gekookte eieren. Zoo is het oo!k bij' de ontwikkeling van het sociale leven en de 'houding van den wetgever. Geen lijdelijk afwachten, maar ook geen forceeren. Waar mogelijk, schep- pe de Staat nieuwe situaties om onder linge samenwerking te bevorderen. Spr. wijst in dit verband b.v. op de geslaagde Arbeidsgesc'hiUenwet, waartegen eerst van alle kanten bezwaren werden ingebracht, en die thans erkend wordt te zijn van groot belang Voor de bedrijfsvrede. Spr. raadt de Kamer aan, zich over de vraag der verordenende bevoegdheid van bedrijfsraden niet al te 'druk te maken. Ala de verordenende bevoegdheid noodzakelijk is, zal de practijk dit wel doen blijken en aan de wenschelijkheid van wijziging dienaangaande herinneren. Van de ont wikkeling der sociale verhoudingen zal in dit opzicht veel afhangen. Wat we noodig hebben in ons bedrijfsleven, is eenheid, is samenwerking; spr. hoopt, dat de Ka mer daartoe zal medewerken, door mid del van dit ontwerp. Bij de hierna volgende behandeling van de artikelen trok de heer Korten- horst (R.K.) zijn amendementen, die toch geen kans van slagen hebben, in. Een amendement van den heer Van d e n B e r g 'h (S.D.) om bij de samenstel ling van den bedrijfsraad zooveel moge lijk rekening te houden met het ledental der vafcvereenigingen, werd aangenomen, met 47 tegen 15 stemmen. Tegen de libe ralen, de Antirevolutionairen, behalve de heer Smeenk en de heer van Dis. Vandaag voortzetting Japan verwerpt het ontwapenings voorstel van Hoover. Officieel wordt medegedeeld, dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken en het ministerie van Marine na gemeen schappelijke beraadslagingen hebben be sloten het voorstel van president Hoover, om de maritieme bewapening met een derde te verminderen, onder alle om standigheden van de hand te wijzen, en wel in het belang van de Japansche lands verdediging. Prins George uitgejouwd. Toen prins George gisteren Poplar bet- zocht, de bekende volkswijk in het Oosten van Londen, tot het inwijden van een nieuwen vleugel van een tehuis voor zee beden, werd hij door enkele personen uit gejouwd en werden uit de menigte kreten gehoord als „Wij sterven van honger"; deze kreten werden echter spoedig over stemd door algemeen gejuich. Vóór aankomst van den prins had een demonstratie van werikloozen plaats ge had, waarbij een aantal werikloozen in de vestibule van 'het gebouw waren doorge drongen, waaruit zij' weer werden verdre ven, terwijl drie hunner werden gearres teerd. De Belgische kabinetscrisis. De R.K. minister van Staat, de Broque- ville, die door koning Albert met de samen stelling van een nieuw kabinet is belast, heeft gistermiddag met verschillende poli tici beraadslaagd. Aan de persvertegen woordigers heeft De Broqueville verklaard dat hij vandaag (Vrijdag) zijn onderhan delingen zal voortzetten en tegen den avond aan den koning verslag zal uit brengen over 'zijn bevindingen. V. D. vernam uit Brussel, dat de vlaamsche Katholieken geweigerd' hebben zitting te nemen in het kabinet, dat door De Broqueville wordt gevormd. Men ver wacht den ook, dat deze de opdracht tot kabinetsformatie zal teruggeven. Overstroomingen. Het stormweer en de buitengewoon overvloedige regenval hebben in de Ar dennen aanzienlijke schade aangericht. De rivier de Lesse is te Wanlin buiten haar oevers getreden. Het wild stroomen- de water sleepte alles op zijn doortocht F1®®- Een ontwortelde boom kwam op 'n kabel der electrische centrale terecht met het gevolg, dat de stroom werd verbro ken en de geheele streek in duisternis is gedompeld. Ook bij den bekenden afgrond van Belvaux, die toegang verleent tot de grotten te Han, is de schade zeer groot. Te Namen is de rivier de Samber buiten haar oevers getreden en zijn veel kelder» en huizen langs de kade volgeloopen. Ook het hooge peil van de Maas begint weer onrust te baren. Salariskortingen in Frankrijk. Het Fransche kabinet heeft besloten het parlement bij de begrooting voor 1933 een vermindering der salarissen met 2 5 pet. voor te stellen. Salarissen tot een bedrag van 10.000 francs zullen geheel van eenigen aftrek vrijgesteld blijven. Daarentegen is het voorstel van den minister van financiën voor een korting van de pensioenen en de rente-uitkeerin- gen aan de invalieden verworpen. Hier voor wil de regeering een afzonderlijke amortisatiekas stichten, waardoor de be- gTooting voor het volgend jaar met 2 mil liard francs zal worden ontlast. Tegenvaller voor Polen. De Poolsche regeering ontving uit Pa rijs bet bericht, dat de tweede tranche van 300 millioen francs van de Fransche leening voor den bouw van den spoor weg van Opper-Silezië naar de haven stad Gdingen op het oogenblik niet kon worden overgemaakt. Van Fransche zijde wordt verklaard, dat het wegens den tegenwoordigen on- zekeren toestand van de geldmarkt niet mogelijk was, de tranche thans op de markt te werpen. Ook het Poolsche ver zoek, de 300 millioen francs op de Fran sche begrooting te plaatsen en de tran che later op de markt te werpen, werd door Frankrijk afgewezen. Korte Berichten. De Weensche universiteit is gisteren weer geopend. Aanvankelijk was alles rustig. De nat.-socialistische studenten droegen omfloerste insignes. Tegen den middag ontstonden weer botsingen met Joodsche studenten. Bij vechtpartijen in de aula werden 8 studenten gewond. De universiteit werd daarna weer gesloten. Henry Ford heeft Woensdag een communiqué in zijn fabrieken te Detroit doen circuleeren, waarin hij zijn 115.000 man personeel aanspoort bij de aanstaan de verkiezingen op president Hoover te stemmen. Naar Reuter meldt heeft het Engel- sche Lagerhuis met 451 tegen 84 stemmen de financiëele resolutie aangenomen, waarbij de handelsovereenkomsten van Ottawa worden goedgekeurd. De Engelsche arbeiderspartij heeft een motie van wantrouwen in de regee ring ingediend uit de overweging, dat zij niet meer het vertrouwen van het kiezers corps bezit, dat geen enkele van haar politieke beloften is uitgevoerd en dat zij nopens de werkloosheid en andere bin- nenlandsche problemen volkomen gefaald heeft Volgens een bericht uit Zuid-Dakota heeft aldaar, evenals in de staten Noord- Dakota, Montana en Wyoming, een sneeuwstorm van buitengewone hevig heid gewoed. Men vreest, dat zeer groote verliezen zullen blijken te zijn geleden aan het vee in de weiden. Zeer vele ver bindingswegen, spoorwegen en electrische geleidingen zijn verbroken of gestremd. De groote jute- en vlasfabriek te Brunswijk is stopgezet omdat de 750 ar beiders spontaan het werk neerlegden na de mededeeling der directie dat tenge volge van de aanneming van 90 nieuwe werkkrachten, het oude personeel met in gang van 31 October een loonkorting van ongeveer 30 procént zou moeten aanvaar den. Ambtenaren van de douane hebben in het Aachener Wald een bende smok kelaars van honderd man gearresteerd en een groote hoeveelheid smokkelwaren in beslag genomen. Van de ernstig gekwetste mijnwer kers bij de mijngasontploffing te Hückel- hoven zijn nog twee bezweken, zoodat het aantal dooden tot zes is gestegen. Eigen dagblad R. K. Volkspartij. In de laatste vergadering van de af- deeling Haarlem der R. K. Volkspartij^ heeft de secretaris medegedeeld, dat het partijbestuur heeft besloten tot de uit gave van een eigen dagblad. Mooie opdracht. Het „Hbld" meldt, dat de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij te Den Haag den bouw van een dubbel- schroef-motor-vracht- en passagiers schip heeft opgedragen aan de Neder landsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam, die van eenige Nederland sche en zestien buitenlandsche werven de laagste inschrijving heeft gegeven. De opdracht voor den bouw van het tweede schip aan dezelfde werf heeft de Vereenigde nog in beraad gehouden. Hooge waterstand en werkverschaffing. In verband met den hoogen waterstand kan in verscheidene werkverschaffingen vooral in de provincie Overijssel, maar ook in Friesland en Drente, niet worden doorgewerkt. De minister van binnen- landsche zaken heeft machtiging gegeven, in die gevallen aan de arbeiders een ver goeding uit te betalen, gelijk aan die, wel ke geldt voor regenverlet. Nederlandsche Spoorwegen. Bij de Nederlandsche Spoorwegen zijn thans in dienst 1884 machinisten, 901 on dermachinisten, 1785 leerlingen-machi nist en 13 leerlingen-machinist voor lich ten dienst. Naar wij vernemen zullen 1 Nov. a.s. 30 machinisten en een leerling-machinist worden ontslagen, waarna, als gevolg van de malaise, nog 249 locomotiefbeambten overcompleet zullen zijn. In verband hiermede zullen met den winterdienst geen ondermachinisten tot machinist bevorderd worden, terwijl voor- loopig geen examens zullen worden afge nomen voor hen die nog niet aan een examen hebben deelgenomen. Regeering en loonactie te Nijverdal. Het Tweede Kamerlid, de heer Ame- 1 i n k, heeft den minister van Binnen- landsche Zaken gevraagd of het juist is dat op 18 October j.l. aan het gemeente bestuur van Hellendoorn een telegram is gezonden, waarin gezegd werd dat de ar beiders die weigeren de loonsverlaging bij de Kon. Stoomweverij te Nijverdal te aan vaarden, van steunverleening en werkver schaffing uitgesloten moeten worden. In het door den secretaris-generaal, mr Fre- deriks, geteekend telegram werd boven dien medegedeeld, dat de minister on verwijlde bekendmaking van den inhoud gewenscht achte. De heer Amelink vraagt of, indien dit juist is, de minister wil mededeelen welke redenen ertoe geleid hebben om op deze wijze de betreffende arbeiders, die reeds een loonsverlaging van 10 pet. hebben on dergaan, te beïnvloeden opnieuw een loonsverlaging van 12 a 20 pet. te aan vaarden. Nieuw lid Tweede Kamer. Mr P. W. H. Truyen heeft zijn benoe ming tot lid van de Tweede Kamer in de vacature-Amens, aanvaard. Mr Truyen was na zijn promotie eenige jaren rechter in de arrondissements rechtbank te Roermond. In 1919 werd hij benoemd tot inspecteur van het lager on derwijs van de eerste inspectie en in 1924 tot hoofdinspecteur. De Tweede Kamer-verkiezingen. De algemeene ledenvergadering van de Herv. Geref. Staatspartij plaatste, naar het „Hbld." meldt, als No. 1 op de candi- datenlijst voor de verkiezing van Tweede Kamerleden D's G. A. Lingbeek, rils No. 2 Ds L. G. W. Ekering en No. 3 den heer P. G. Peereboom. Aan het hoofdbestuur werd opgedra gen de lijst, voor zoover noodig, verder aan te vullen. Als lid van het hoofdbestuur werd ge kozen Ds G. A. Lingbeek. Uitvoering Crisis-Zuivelwet. De Crisis-Zuivel-Centrale brengt het volgende ter kennis van belanghebben den: Volgens de bestaande regeling komt de magere melkpoeder niet voor heffing en uitkeering in aanmerking, zulks in tegen stelling met de gecondenseerde onder- melk en magere blokmelk, over het melk vet waarvan wel uitkeering plaats vindt. Het wordt wenschelijk geacht aan deze ongelijkheid in behandeling een einde te maken. In verband daarmede is bepaald, dat met ingang van 23 October 1932 de magere of afgeroomde melkproducten zonder uitzondering van de uitkeeringen uitgesloten worden. De Raad van Arbeid te Leeuwarden. Gemeld wordt, dat is benoemd tot voor zitter van den raad van arbeid te Leeu warden, als opvolger van wijlen den heer D. L. Harms, de heer Y. Buis Kzn., refe rendaris aan den arbeid te 's Gravenhage. De heer Buis is adjunct-secretaris van de Vereeniging van raden van arbeid. DE INVOER VAN BOTER IN DUITSCHLAND. De te Berlijn tusschen Duitschland eenerzijds en Denemarken en Finland an derzijds gevoerde bespreking over een nieuwe regeling van den boter-invoer in Duitischland hebben tot overeenstemming geleid. Duitschland zal den invoer van een to tale hoeveelheid van 55.000 ton per ka lenderjaar toelaten. Met Finland is een een'heddstarieif van 75 R.M. overeengeko men, hetwelk geldt voor de meestbegun- stigde landen. Men heeft het voornemen de nieuwe re geling op 15 November in werking te doen treden. De N. R. Crt. geeft hieromtrent nog de volgende bijzonderheden De totale invoer van boter in Duitsch land zal worden bepaald op 55.000 ton per jaar, daarvan zal aan de afzonderlijke boter invoerende staten een aandeel wor den toegewezen, op grond van bun in voeren in de jaren 1929, 1930 en 1931. Voor den geheelen invoer zal een uniform invoerrecht van 75 mark per 'honderd ton worden geheven, terwijl de valutabijslag voor de Scandinavische landen, in het bij zonder voor Denemarken vervalt. Tot dusver kon Nederland 5.000 ton per jaar tegen een recht van 50 mark per honderd ton invoeren, terwijl hetgeen daarboven kwam met honderd mark per ton werd belast. Voor Denemarken waren de overeen komstige getallen 86 en 136 mark, name lijk om de concurreerende uitwerking van de gedeprecieerde Deensche valuta te neutral'iseeren. Dit houdt nu op, zoodat in feite Denemarken thans voordeeliger kan invoeren dan tot dusver. De Nederlandsche boter-export zal dus de volle zwaarte van bet verhoogde in voerrecht te 'dragen krijgen. 70 JAAR EN INVALIDE DOOR RHEUMATIEK. Nu werkt hij 12 uur per dag. De menschen beweerden, dat hij nooit meer zou kunnen werken. Het is wel waar, 70 jaar is oud, maar al gauw toonde hij dat de voorspellingen niet uit kwamen. Nu werkt hij soms 12 uur per dag. Maar laat 'them zelf vertellen: „Ik ben 70 jaar en het is aan Kruschen Salts te danken dat ik er nog ben. Vorig jaar Kerstmis was ik door rheumatiek letterlijk dubbel gevouwen. Ik kon mijn haar niet borstelen, me niet wasschen en zelfs geen theelepeltje optillen. De men schen voorspelden mij, dat ik nooit meer zou kunnen werken. Tegenwoordig werk ik harder dan menig jonge man. Ik kan ongeveer 100 Kilo tillen. De menschen zeggen nu dat het een mirakel is. Dui zendmaal dank aan Uw Kruschen Salts. Niets anders kan mij zoo goed gezond houden. Ik neem hqt in mijn thee en heb velen al aangeraden hetzelfde te doen. Ik kon zelf niet in- of uit bed komen, evenmin recht op zitten. Mijn vrouw moest steeds een handdoek om mijn nek doen om me te helpen. Ik gaf dus heel wat last, maar nu maak ik soms werk dagen van 12 uur. Dit heeft Uw Kruschen Salts gedaan." G. J. U moet de rheumatiek overmeesteren, voor zij U overmeestert. Wacht niet eerst tot de rheumatiek haar mes dieper en dieper in U heeft gezet, en tenslotte de gemartelde gewrichten U plat terneer doen liggen. Neen, zoek direct naar de hoofdoorzaak van Uw rheumatiek en neem afdoende maatregelen. Rheumatische toestanden zijn het ge volg van een teveel aan urinezuur in 't lichaam. Twee van de ingrediënten van Kruschen Salts hebben het vermogen urinezuur- kristallen op te lossen. Weer andere de zer zouten sporen de organen aan om deze opgeloste kristallen langs den na tuurlijken weg te verwijderen. Behalve deze zijn er nog andere zouten in Kru schen, welke voorkomen, dat het voedsel in de ingewanden kan gaan gisten en te vens zorgen dat urinezuur en andere lichaamsgiften, welke de gezondheid zou den ondermijnen, zich niet weer kunnen ophoopen. Bedenk dus wel, dat het de „kleine dagelijksche dosis" Kruschen is, die uw lichaam zuivert van urinezuur en U uit de klauwen van de rheumatiek houdt. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles eens zelf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts pro- beeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en dro gisten duizenden flacons Kruschen ver deeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt dezen gratis proef- flacon gebruiken zonder den gewonen flacon Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U den grooten flacon terugbrengen bij den winkelier waar U hem kocht en hij zal U uw Fl. 1.60 (uw geheele uit gave) zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proef flacon alleen verpakt is bij de groote maat van Fl. 1.60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of dro gist, voordat hij deze groote proefpak- ken uitverkocht heeft, (Adv.) Binnenland. Ontslag van spoorwegpersoneel. Minister Verschuur verdedigt de bedrijfs- radenwet. Buitenland. De invoer van boter iq Duitschland. De Engelsche prins George uitgejouwd. De Belgische kabinetscrisis. Salariskortingen in Frankrijk. Benoemd met ingang van 1 Nov. a.s. tot kantoorhouder bij den post-, tele graaf- en telefoondienst de schrijver bij dien dienst S. de Pagter van het bureel van den Inspecteur der Posterijen, tele grafie en telefonie te Middelburg met ge lijktijdige verplaatsing naar het hulp post- en telegraafkantoor te Wemeldinge. NIEUWE RADIOTOESTELLEN (N.S.F. en Philips) vanaf f 129. Ziet de etalage. Hoofdagent: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. Gisteravond werd in een zeer druk bezochte vergadering van den Christelijken Besturenbond alhier, na een inleiding van den voorzitter, dhr P. Me- liefste, een studieclub opgericht, waar voor zich direct 30 leden opgaven. De bedoeling is, dat de eerste cursusvergade ring in de tweede week van December zal worden gehouden, waarvoor getracht zal worden dhr Schipper, secretaris van het G. N. V. te doen optreden. Als leider der studieclub zal optreden dhr P. He- liefste. De vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk" te dezer stede besloot tot het houden van een huisvlijttentoonstel- ling van 5 tot en met 9 April 1933, indien uit de provincie vóór 1 Januari a.s. ge noeg toezeggingen voor inzendingen zul len zijn ontvangen. Vlissingen. Gisterenavond Meld de Qhr. Besturenbond onder voorzitterschap van d'hr J. Marijs een druk bezochte vergade ring. Verslag werd1 uitgebracht van de op 17 September gehouden districtsvergadering der Ghr. Besturenbonden te Goes, wat aanleiding gaf tot eenige bespreking. Speciaal het punt ^Sociale Studie" werd breedvoerig behandeld. Besloten werd aan alle aangesloten organisaties een schrijven te zenden, waarin wordt opga- welkt tot deelname aan sociale cursussen. Van de deelname zal afhangen of dit doel zal verwezenlijkt worden. Vastgesteld werd 'het program voor de groote propaganda-vergadering op Don derdag 10 November a.s. Behalve de 2 sprëkers van bet G. N. V. zal aan een plaatselijk predikant worden verzocht, het slotwoord te spreken, terwijl alle predi kanten zullen worden ui'tgenoodigd deze vergadering bij te wonen. Lezing Nederl. 'Christen Vrouwenbond. Gisterenavond had in het Militair Tehuis alhier voor de af- deeling Vlissingen van den Ned. Christen Vrouwenbond de eerste lezing in dit sei zoen plaats. Als spreker trad op de heer A. Schout, met het onderwerp „Willem de Zwijger". Na de gebruikelijke opening door de presidente, mevr. Sanderse, begon spre ker zijn rede met op te merken, dat in April van het volgende jaar het vierde eeuwfeest van de geboorte van Prins Wil lem van Oranje zal aangebroken zijn. Dui delijk werd uiteengezet dat ons volk in al zijn schakeeringen aan de herdenking daarvan kan meedoen. Twee tijdperken moet men in het leven van den Vader des Vaderlands onder scheiden, nl. het eerste, waarin Oranje meer aan 'krijg, jachtvermaak en derge lijke heeft gedacht en het tweede, waarin hij goed en bloed offerde voor de zaak der Nederlanden, geheel belangeloos en zichzelf opofferend. Treden in dit tweede tijdperk zijn ta lenten als staatsman en volksleider op den voorgrond, veel dieper indruk ma ken zijn vroomheid en Godsvertrouwen, wat spreker door voorbeelden duidelijk liet uitkomen. Mede door zijn 'Stand'vastigheid' en vol harding bij vele, bijna onoverkomelijke be zwaren, was Willem de Zwijger een grootsche figuur, eenig in onze historie. Goes. Een A. N. W. B. - a v o n d. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, zal de alom bekende A.N.W.B., Toeristen bond voor Nederland, op Woensdag 26 October een Bondsavond organiseeren, be staande in een expositie van het Bonds- werk en Bondsuitgaven, een lezing en de vertooning van een serie met zorg uit gekozen lantaarnplaatjes. Dat de A.N.W.B. een instelling van al gemeen nut is en eigenlijk de vriend van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1