Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. mr VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR Uit de Provincie DINSDAG 18 OCTOBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 15 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)eZeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Onbegrijpelijk. Vóór alles is in dezen verwarden en spannenden tijd noodzakelijk: besliste handhaving van het gezag en voorkoming en zoo noodig besliste beteugeling van alle wanordelijkheden. Het wekt daarom verwondering, dat aan het N.V.V. en de S.D.A.P. wier lei ders van het gevaarlijke van dergelijke straatbetoogingen zeer wel overtuigd zijn, vergunning is verleend om op 8 Novem ber in de Residentie een groote betooging te houden en de massa nadat ze eerst be hoorlijk en onbehoorlijk opgezweept is, op de straat te brengen. Inplaats van wanordelijkheden tegen te gaan schijnt het wel alsof de Overheid bij het bedrijven van wanordelijkheden hare medewerking gaat verleenen. Aan ernstige waarschuwingen van de zijde der O.S.P. en de Communistische partij die speciale knokploegen schijnt te willen uit zenden, heeft het anders niet ontbroken. Niet minder verwondering wekt het be richt, dat volgens een bericht in de „N. R. Gt." de A.V.R.O. op 8 November van half elf des morgens tot twee uur des middags zendtijd moet afstaan aan de V.A.R.A. teneinde de redevoeringen die er op gericht zijn de betoogers tegen de regeering op te zweepen en het revolutie- vuur aan te wakkeren over het geheele land uit te zenden. We zien dus het merkwaardige feit, dat de Overheid zelf hare medewerking verleent om haar gezag te ondermijnen en bij het volk een revolutionaire gezind heid te kweeken. Het is onbegrijpelijk. En een droevig teeken des tijds. Het Roemeensche kabinet afgetreden. Naar uit Boekarest wordt gemeld is het kabinet-Vajda afgetreden. De koning heeft Vajda tot de vorming van een nieuw kabinet met de leiding der loopende zaken belast en is reeds gisteren begonnen met de besprekingen ter oplos sing der crisis. Manioe werd uitgenoodigd naar Sinaja te komen. In politieke kringen acht men het mogelijk, dat Manioe een opdracht tot kabinetsformatie zou aannemen. Spoorwegramp te Temesvar. Naar de Pester Lloyd uit Boekarest ver neemt, is gisteravond in het station van Temesvar een trein ontspoord, tengevolge waarvan volgens tot dusver ontvangen be richten 18 personen werden gedood en 16 zoo zwaar gewond, dat de meesten waar schijnlijk den morgen niet meer zullen ha len. Het ongeluk geschiedde, doordat een wisselwachter, die sedert 21 jaar op dit punt deze functie uitoefent, den wissel overhaalde voordat de laatste wagen van een trein, waarin 34 spoorwegarbeiders zaten, was gepasseerd. De wagen sprong uit de rails, vloog in volle vaart tegen een ijzeren telegraafpaal en werd totaal ver nield. Belgische contingenteeringen. De Belgische ministerraad kwam Maan dagmiddag bijeen en onderzocht de kwesi- tie d6r contingenteeringen. Hij stelt vast, dat, indien de toestand in het buitenland de tijdelijke beschermende maatregelen van contingenteering, waar om de producenten en vereenigingen van werkgevers en werknemers hadden ver zocht, afdoende deden schijnen, er geen aanleiding was nieuwe contingenteeringen in overweging te nemen. De vroeger ingestelde contingenteerin gen zouden aan een nieuw onderzoek wor den onderworpen. Opzienwekkend faillissement. De Coöperatieve Bouwvereeniging te Essen, welke een bezit had van 30.000.000 R.M. aan grond en gebouwen in het Ruhrindustriegebied is failliet geslagen. De vereeniging had 3000 woningen in eigendom, verdeeld over de verschillende gemeenten in het Ruhrgebied, welke op haar beurt weer geïnteresseerd waren bij deze bouwcoöperatie, waaraan zij hypo theken verleend had. Verschillende ge meenten, welke reeds in groote finam- cieele moeilijkheden verkeeren, worden door dit faillissement getroffen. Dultschland wil niet naar Genève. De Engelsche zaakgelastigde te Berlijn heeft den Duitschen minister van buiten- landsche zaken opnieuw namens zijn re- Keering de uitnoodiging tot deelneming een te Genève te houden conferentie deen toekomen. Von Neurath herhaalde echter zijn >ere antwoord, dat vóór deelneming een conferentie te Genève ophelde- moet zijn verkregen ten opzichte van Gestie der pariteit, daar Duitschland op geen enkele wyze by de ont- ngsconferentie betrokken wenscht ^tden. De dreigende crisis in België. Gistermiddag is te Brussel een kabi netsraad gehouden ter bespreking van den politieken toestand. Namens de liberale ministers drong Hymans aan op ontbinding van het par lement en het zoo spoedig mogelijk uit schrijven van nieuwe verkiezingen. Deze verklaring van minister Hymans nam het grootste deel der bijeenkomst in beslag. De katholieke ministers hebben hun standpunt nog niet uiteengezet, zoo dat de discussie tot vanmiddag is ver daagd. Wanneer de katholieken zich te gen parlementsontbinding verklaren, zul len de liberale ministers aftreden. De stad New-York platzak. De stad New York kan de stedelijke ambtenaren en beambten per 1 November geen salaris uitbetalen. De New Yorksche bankiers hebben het verzoek van den directeur van financien om een nieuw crediet te verstrekken afge wezen. Nieuwe credietverleening wordt af hankelijk gesteld van de door den vroege- ren burgemeester Walker aangekondigde bezuinigingsmaatregelen. Hiertoe behoo- ren salariskorting voor de gemeenteambte naren en conversie der stadsleeningen. De toestand is des te erger, aangezien de werkloozenvoorzorg in den a.s. winter zeer hooge bedragen zal vereischen. Werkloozen-marsch in Engeland. Een macht van werkloozen, georgani seerd en aangemoedigd door de commu nisten en door de onafhankeiijken van de arbeiderspartij verspreidt zich over ver schillende deelen van Engeland. Zij ko men uit Glasgow, Liverpool, Plymouth en tal van andere steden. Waar zij doorheen trekken sluiten zich nieuwe troepen van werkloozen bij hen aan en maken zij pro paganda voor verbetering van de uitkee- ringen aan werkloozen. Gisteren zouden de eerste groepen te Londen aankomen, waarna tot 27 October a.s. ongeveer dagelijks nieuwe groepen worden verwacht. Een groep bestaat bijna geheel uit ar beidersvrouwen uit Liverpool. De tocht naar Londen, die te voet wordt afgelegd, gaat met groot ontberingen ge paard. De nachten worden in nachtasyls of in schuren doorgebracht en in de steden, waar men doortrekt, tracht men het voed sel bijeen te garen. Het ligt in de bedoeling, dat de werkloo zen te Londen voor het Lagerhuis zullen demonstreeren. Het spoorwegongeluk bij Cérences Het aantal dooden bij het spoorwegon geluk te Cérences is reeds tot 8 gestegen; er zijn verder 20 gewonden. Tegen den sta tionschef van Cérences en den machinist van den goederentrein is een aanklacht ingediend. Uit het onderzoek moet gebleken zijn, dat vooral de stationschef schuld aan het ongeluk had. Hij heeft den machinist van den goederentrein toegestaan, op een tra ject met enkel spoor te rangeeren, hoewel de personentrein reeds was aangekondigd. Korte Berichten. Verscheidene rivieren in het Walen land en ook de Leie, in Zuid-West-Vlaan deren zijn buiten hare oevers getreden. Talrijke landerijen staan geheel blank en in sommige steden, als Dinant, Namen en Charleroi, zijn de kaden langs de Maas en Samber ondergeloopen. De schade is tot dusver echter nog niet aanzienlijk. Sedert een paar weken is Dr A. Borms, de voorman der Activistische Be weging, die wegens zijn politieke gedachte tien jaar van zijn leven in de gevangenis heeft doorgebracht, ernstig ziek. Het hoofdbestuur van het Deensche werkgeversverbond heeft besloten tot op zegging van alle in 1932 afloopende ar beidsovereenkomsten. Hierbij zijn in het geheel 150.000 arbeiders betrokken. Japan is van plan zijn troepen in Mandsjoerije te versterken. Japans buiten gewoon gezant in Mandsjoerije heeft aan de Mandsjoerijsche regeering een nota in dien geest overhandigd. Zondag hebben in Duitschland en in Oostenrijk op verscheidene plaatsen weer bloedige botsingen plaats gehad tusschen nationaal-socialisten en politieke tegen standers. In Berlijn, Dortmund en Weenen werden nationaal-socialisten aangevallen, er vielen in het geheel zes dooden en tientallen zwaargewonden. De opstand in Abessinië is geëindigd met de onvoorwaardelijke overgave van den leider. Het z.g. Groene Front, d.w.z. de van het Duitsche land- i Reeft tot de rijksregeering h het verzoek gericht de con- tmgenteenngscommissie, welke zich thans van Rome naar Parijs begeeft, terug te huitLnVrfrf "t8 ^^Rap^elingen met het b i enland te staken, daar elke vertraging in het invoeren van contingenten het ver trouwen in den landbouw zou vernietigen. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" vestigt de aandacht op den diplomatieken achtergrond van de reis naar Spanje, die de Franscho minister-president Herriot tegen het ein de van deze maand zal ondernemen. Her- riot's bedoeling is in de eerste plaats de vorming van een nieuwe en stevige en tente tusschen Frankrijk en Spanje. De opbrengst der Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen over de maand September in vergelijking met de zelfde maand van het vorige jaar was als volgt: Sept. '32 Sept. '31 Grondbelasting Personeele belasting Inkomstenbelasting 4. V ermogensbelasting Div. en tantièmebel. Rechten o. d. invoer 6, Statistiekrecht Acc. op zout ld. op geslacht ld. op wijn ld. op gedistilL ld. op bier ld. op suiker ld. op tabak Bel. gouden en zilv. werken Zegelrechten enz. Registr. rechten enz, Rechten succ. enz. Domeinen, wegen en vaart. Opbr. Staatsloterij Opbr. Loodsgelden 290.347 .077.022 614.585 685.509 .929.299 186.680 212.238 579.678 518.492 763.183 088.187 .405.686 .070.243 56.148 560.912 828.571 575.034 237.672 16.918 236.466 Totaal 29.932.870 321.829 69.246 5.339.098 812.967 1.425.560 5.480.938 266.995 178.559 784.351 501.372 2.964.838 1.512.253 5.674.139 2.335.279 77.804 1.630.802 1.044.360 3.683.331 243.497 16.935 326.489 34.690.642 Gedurende het tijdvak JanuariOctober werd ontvangen f295.867.367. Het 9/12 der raming bedroeg f 313.656.427. In hetzelfde tijdvak van het vorige jaar werd ontvangen f 334.082.522. en het wapen der Kon. Marechaussee in dagtaak en nachtwaak te eeren en te waardeeren geven I De loonsverlaging in de bouwvakken. Naar gemeld wordt, hebben thans de meeste organisaties van arbeiders betrok ken bij het bouwbedrijf de verlaging van de contractloonen aanvaard. Ook de landelijke Federatie van bouw vakarbeiders, die niet bij het contract be trokken is, heeft zich met de loonsverla ging vereenigd. Zooals bekend bestaat er bij de Regee ring, indien uit anderen hoofde daarte gen geen bedenkingen bestaan geen be zwaar de beschikbaarstelling van bouw- credieten te bevorderen. Van regeeringswege zal er controle worden uitgeoefend op de werkelijk uit betaalde loonen. In de bestekken voor den bouw van woningen met Rijkssteun zal de bepaling moeten worden opgeno men, dat de aannemer op verzoek op gave moet verstrekken van de werkelijk uitbetaalde loonen. De crisis-pachtwet. Het aantal aanvragen om verminde ring van de pacht, op grond van de Cri sis-Pachtwet is bij het kantongerecht te Beesterzwaag zóó groot, dat het personeel daar tijdelijk versterkt is. Tweede Kamer. De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer heeft thans in de vaeature-Ament tot lid dier Kamer be noemd verklaard den heer P. W. H. Truijen te Roermond. Vrijzinnig-Democratische Bond. Volgens het jaarverslag van den Vrij- zinnig-Democratischen Bond, loopende over het tijdvak van 1 October 1931 tot 1 October 1932, bedraagt het aantal afdee- lingen van den Bond 222, te zamen tel lende 10,041 leden, tegen 231 af deelingen' met 10,470 leden op 1 October 1931. Het aantal algemeene leden bedraagt 88, het aantal personeele leden 308, te gen respectievelijk 99 en 353 op 1 October 1931. Binnenland. De financieele toestand der gemeenten. De prijzen van rauwe reuzel en rundvet. De opbrengst der rijksmiddelen. Buitenland. Duitschland wil niet naar Genève. Dreigende ministerscrisis in België. Het Roemeensche kabinet afgetreden. Spoorwegongelukken. Gandhi door een beroerte getroffen? wensch uit, dat de beslissing over het ont werp van positieve beteekenis zij voor de bevordering der bedrijfsorganisatie hier te lande. DE INVOER VAN DUITSCHE KOLEN IN NEDERLAND. Het Ruhr-kolensyndicaat heeft, naar uit Bochum gemeld wordt, het volgende dringende telegram gezonden aan den rijkskanselier, eenige ministers en aan de Rijksbank: De Duitsche politiek tot belemmering van den invoer werkt in Italië, in de Oslo- staten, in het bijzonder echter in N e d e r- 1 a n d vernietigend op den afzet van Rühr-kolen. De berichten worden van dag tot dag ernstiger. Na afloop van de loo pende contracten zullen wij voor een slag veld staan. De mijnbouw in het Ruhrge bied zal evenals de overige op den uitvoer aangewezen industrie nog verder naar be neden gedrukt worden. In de plaats van de door de regeering gewenschte opleving van het oeconomisch leven zien wij een verderen teruggang van de industrie en een vermeerdering van de werkloosheid in het verschiet. De hoop, dat de contingenteering door opleving van den landbouw ook de industrie zou ten goede komen en daardoor de schade van dén dalenden uitvoer van industriepro ducten zou teniet doen, zal steeds dui delijker blijken ijdel te zijn. De industrieele Ingezonden Mededeeling. Financieele toestand van gemeenten. In welke mate de financieele toestand van een groot aantal gemeenten ongunsti ger is geworden, kan worden afgeleid uit eenige gegevens betreffende de gemeen tefondsbelasting, die zijn opgenomen in de zoo juist verschenen September-afle- vering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In deze aflevering wordt voor de be lastingjaren 1931/32 en 1932/33 een over zicht gegeven van de aantallen gemeen ten, die zich voor genoemde belasting in een der drie klassen hebben gerangschikt, en van de aantallen opcenten, die de ge meenten op deze belasting heffen. Zoo is het aantal gemeenten, dat geen opcenten op de gemeentefondsbelasting heft, van 1931/1932 tot 1932/1933 gedaald van 317 tot 181, terwijl het aantal ge meenten met 80 of meer opcenten is ge stegen ven 238 tot 447. Verder blijken 64 gemeenten, die voor 1931/1932 in de eerste klasse waren ge rangschikt, voor 1932/1933 naar de twee de of de derde klasse te zijn overgegaan. Het aantal gemeenten der derde klasse vermeerderde van 1931/1932 tot 1932/1933 met 98. Reorganisatie politiewezen. In de ledenvergadering van de Vereen, van burgemeesters en secretarissen in Zuid-Holland, heeft de heer Jac. van Waning, burgemeester van Ouderkerk aan den IJssel, een inleiding gehouden over het onderwerp: Reorganisatie der politie volgens het rapport-Weiter door omzetting der plattelands-gemeentepolitie en der rijksveldwacht in gewestelijke po litie. Spreker kwam tot de conclusie, dat, daar de gewestelijke politie de organisa tie niet vereenvoudigen, de kosten wel niet beperken en het nuttig effect der po litie zeker niet verhoogen zou, haar in voering dient bestreden te worden. Allerminst in een crisistijd als de te genwoordige, waarin het gezag wordt verguisd, de weermacht wordt onder mijnd, opruiing en vreesaanjaging niet van de lucht zijn en misdadige aanslagen op leven en goed elkaar opvolgen, tome men niet aan de organisatie van ons politiewezen. Aan het historisch gewordene worde niet geraakt door een gelegenheidswetge ving, die in een wilde bezuinigingsjacht naar het betere, zich wreken zou in ont reddering van het goede, dat onze ge- meente-politie, het korps rijksveldwacht De prijzen van ongesmolten rundvet en reuzel. Op vragen van het Tweede Kamerlid mejuffrouw Groeneweg betreffende het nemen van maatregelen tot spoedige ver laging van den prijs van ongesmolten rundvet en reuzel, heeft de minister van oeconomische zaken en arbeid geant woord: Den ondergeteekende is bekend, dat de prijzen van ongesmolten rundvet en reu zel in de laatste week in aanzienlijke mate zijn gestegen, niettegenstaande die arti kelen in ons land overvloedig aanwezig zijn. Door een ongemotiveerde paniek stemming, ten gevolge waarvan vraag naar genoemde artikelen plotseling ab normaal is gestegen, is deze prijsstijging te verklaren. Om aan deze prijsopdrijving snel een einde te maken, heeft ondergeteekende reeds eenige dagen geleden de medewer king van de Nederlandsche Varkenscen trale verkregen, welke groote partijen on gesmolten reuzel tegen lagen prijs be schikbaar stelt onder voorwaarden, welke ook een lagen prijs in den kleinhandel waarborgen. Het eerste postpakket per luchtmail. Zaterdag j.l. is op Schiphol met de luchtmail het eerste postpakket uit Indië ontvangen, dat door de lucht naar Neder land is vervoerd. In verband met den Zon dag kon eerst Maandagochtend inklaring door de douane plaats hebben. Gisteroch tend is het pakket per expresse bij den geadresseerde in Den Haag bezorgd. Het was 5 October uit Indië verzonden. De Bedrijfsradenwet. De Ned. R. K. Middenstandsbond 'heeft een adres gezonden aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, waarin de bond schrijft, dat de Bedrijfsraden, zooals zij1 in dit wetsvoorstel geconcipieerd zijn, waar deering ontmoeten, wijl zij worden be schouwd als nuttige instituten ter bevor dering van den socialen vrede. De Ned. R. K. Middenstandsbond ziet in den ar beid der in te stellen bedrijfsraden de voortzetting van wat tot dusver in diverse takken van middenstandsbedrijf door de bedrijfsraden, samengesteld uit katholieke organisaties van patroons en werknemers werd verricht. Het wetsontwerp heeft voorts groote waardeering ontmoet, omdat het in zijn stelsel een goeden grondslag biedt voor verdere ontwikkeling der bedrijfsorgani satie op publiekrechtelijken grondslag. Om deze redenen spreekt de bond den koopkracht zal in overeenstemming met de daling van den uitvoer verminderen, ook tot schade van den landbouw. De kosten van deze verkeerde politiek zullen in de eerste plaats door den mijn bouw in het Ruhrgebied en door de ove rige industrieën moeten worden gedragen. Het k a n a a 1 H a n s w e e r t Wemeldinge. Naar aanleiding van hetgeen het Handelsblad hierover schreef, meldt thans het Dagbl. v. N.-Br.: Dezer dagen is ons de zekerheid ver strekt, dat in de Staten-Generaal het noo- dige wordt gedaan, opdat het Departe ment van Waterstaat niet al de ontworpen plannen voor Zuid-Beveland zal uitvoe ren en niet verder zal gaan, dan waartoe de aangevraagde credieten van ruim 2 millioen gulden de mogelijkheid bieden. Intusschen kan het toch geen kwaad met nadruk de aandacht te vragen voor de opmerking van den heer Nijpels in het Hbld., dat de verbetering van het kanaal HansweertWemeldinge groote politieke gevolgen kan hebben, waardoor Neder land tegenover België geenszins in ge makkelijker positie zal komen te staan. Het is natuurlijk uitgesloten, dat de mi nister van Buitenlandsche Zaken, jhr Beelaerts van Blokland, de laatste maan den als een blad zou zijn omgevallen en, na eerst een gesloten verbinding tusschen de Antwerpsche Dokken en het Hol- landsch Diep te hebben willen toestaan, thans ineens niets meer van een nieuwe ScheldeRijn-verbinding zou willen we ten en daarom deel zou hebben aan de gepubliceerde plannen betreffende Zuid- Beveland, welke officieel op de gemeente secretarie te Schore hebben ter inzage ge legen en wier authenticiteit dus niet te betwijfelen valt. Daarmede zou de ver klaring van April, dat van hem, den heer Beelaerts vóór de volgende verkiezingen geen beslissingen meer ten aanzien van de kanaalkwestie te verwachten zijn, al te zeer in strijd zijn. Waarschijnlijk is dan ook, dat Water staat weer eens op eigen houtje en naar eigen inzicht aan buitenlandsche kanalen- politiek heeft gedaan. Waterstaat betee- kent hier niet: de minister van Water staat; de heer Reymer heeft nooit van eenige bijzondere belangstelling in het vraagstuk der ScheldeRijn-verbinding blijk gegeven. Waterstaat, dat is de con stante leiding van het departement, waar van de hooge ambtenaren al eerder tegen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1