Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw Over voeding en verlamming. over Billiton, het tweede tin-eiland van Ned.-Indië. Behalve de wijze, waarop vroe ger en thans de tinwinning en bewerking plaats had, zag men ook de mooie natuur van dit eiland en de levenswijze der be volking en der Chineesche werklieden. De aanwezigen, onder wie als gasten ook vele leeraren en leerlingen der Christelijke Kweekschool, hebben een paar leerzame en genotvolle uren gehad. Uit het jaarverslag van het Bestuur der Godshuizen over 1931 blijkt o.a., dat in het onder zijn beheer Btaande Gasthuis in dat jaar verpleegd werden 950 patiën ten (v. j. 899), en wel le kl. 24 (58), 2e kl. 178 (183), en 3e kl. 748 (658). Van de 492 patiënten der chirurgische afdeeling zijn er 330 geopereerd. De apotheek werd met ingang van 1 April 1931 buiten wer king gesteld en het laboratorium met in gang van 1 Maart onder leiding van den internist gebracht. In het oude mannen- en vrouwenhuis steeg het aantal verpleegden in den loop van het jaar van 58 op 59. Aan het als gesticht niet meer bestaan de Burgerweeshuis werden 5 weezen toe vertrouwd, die in gezinnen of tehuizen elders waren ondergebracht. Het Gasthuis leverde een nadeelig slot op van f 58.670 (bij te passen door de ge meente), het Oude mannen- en vrouwen huis en het Weeshuis goede saldi van reap, f 314 en f 4161. Zaterdagmiddag vergaderde ten stad- huize alhier de commissie voor vakoplei ding en algemeene ontwikkeling voor jeug dige werkloozen, onder leiding van haar voorzitter, wethouder J. Onderdijk. Besproken werden de plannen voor den a.s. winter. Algemeen was men van oordeel, dat, ge zien de groote uitbreiding van het aantal jeugdige werkloozen en de demoralisee renden invloed der werkloosheid, de ont wikkelingsplannen breeder moeten opge zet dan vorig jaar. VerschiHende wenken werden gegeven. Waar ook blijkt, dat de jeugdorganisaties meer en meer voor dit werk gaan gevoelen, werd besloten de commissie belangrijk uit te breiden. Hier voor zal op 22 October a.s. een vergade ring worden uitgeschreven, waarop zuUen worden uitgenoodigd: jeugdvereenigingen, onderwijzers, industriëelen e.a., terwijl ook de geheele burgerij steun zal hebben te bieden. Op die manier zal de commissie trachten de nadeelige gevolgen der crisis voor de jeugdigen tot het minimum te be perken. Goes. Zaterdagmiddag trad voor de Oudh. Vereen. „De Bevelenden" op dhr P. C. de GeUeke. Ondanks het ongunstige weer was de opkomst goed. Met aandacht werd het historische onderwerp: „Haam stede en haar Ridderburcht" beluisterd, en een dankbaar applaus mocht de spreker inoogsten. lerseke. Met het knippen van mosselen wordt hier volop doorgegaan. Nu reeds zijn voor een viertal firma's ongeveer 200 jongens en meisjes aan 't knippen. De mosselen warden met de schaar van vuil ontdaan, netjes gespoeld en in zakjes van 50 k.g. met honderden naar 't spoor gebracht. Het is een langzaam werkje en jongens die 200 k.g. of meer per dag afle veren zijn eerste krachten in 'tvak. Het is wel jammer, dat oudere arbeids krachten minder gevraagd zijn dan jon gens, maar gezien den arbeid is 't wel te begrijpen. In ieder geval brengt het heel wat brood in onze gemeente. Jongens van 1415 jaar verdienen f 1.50 per dag, iets oudere f 1.75 of f2. De meeste mosselen gaan direct per spoor naar Parijs. Borualen. Hoe gevaarlijk het is voor be stuurders van bietenwagens om bij een af rit op de aanhangbank te staan of te zit ten, bleek weer duidelijk op de ha ven Zaterdagmiddag alhier. De zoon van den landbouwer Ch. reed met een voer bieten naar het havenplateau, zittende op de aanhangbank reed hij den oprit af. Het ging wat vlug, hij had geen goede hou vast en viel tusschen de paarden. Geluk kig werden de paarden in hun vaart ge stuit door in een hoop bieten te loopen, anders waren de ongelukken niet te over zien geweest. Met enkele verwondingen en ontvellingen kon de bestuurder van onder den wagen kruipen. In de raadsvergadering van Vrijdag middag werd een verzoek van den weg werker G. v. Boven om ontslag als weg werker en uit zijn nevenbetrekking inge willigd. Hem wordt tegen 6 Jan '33 eer vol ontslag verleend. De raad besloot ver der een nieuwen kantonnier te nemen. Een adres van den Alg. Ned. Wielrijders- bond om f25 subsidie werd van de hand gewezen. Tot agent arbeidsbemiddeling (salaris f25) werd benoemd dhr A. v. Nieuwenhuize, volontair ter secretarie. Heinkenszand. Zondagavond werd om ongeveer half 9 de burgerij opgeschrikt door klokgelui en verder brandalarm. De landbouwschuur van dhr P. Bakker al hier stond in brand. Nog voor de brand spuit ter plaatse was gearriveerd stond de schuur in lichte laaie, zoodat aan be houd daarvan niet te denken viel. Geluk kig was er weinig wind, zoodat het woon huis geen gevaar Hep. Ook een wagen huisje en varkenshok konden behouden blijven. Behoudens een paar varkens kwa men geen beesten in die schuur om. Een hond, die een lantaarn omver Hep schijnt de oorzaak te zijn. Er was weinig graan in de schuur aanwezig. Verzekering dekt in hoofdzaak de schade. Gisteren had de alleen wonende mej H. alhier het ongeluk van den zolder te vallen. Door Dr Griep werd spoedig heel kundige hulp verleend. Heden zou ze naar het ziekenhuis te Goes worden vervoerd ter verdere behandeling. Veere. Zaterdeg vergaderde de Gemeen teraad. Een schrijven van den A. N. W. B. om een subsidie, groot f 25 te mogec ontvan gen, wordt voor kennisgeving aangeno men. Eveneens een schrijven van de S. D A. P. en N. V. V. inzake werkloosheid. Een schrijven van Ged. Staten inzake tij delijke korting van wethouders en een ambt. B. S. wordt, daar dit een zóó kleine bezuiniging zou beteekenen, voor kennis geving aangenomen. Op een schrijven van Joh. Harpe om vermindering van pacht wordt afwijzend beschikt. Op een schrij ven van het Groene Kruis, of het weer de subsidieverhooging mag ontvangen zoo als voorheen wordt besloten om inHchtingen te vragen. Naar aanleiding van een klacht van dhr C. Geldof over een rioleeringsput zuilen B. en W. zoo spoedig mogelijk verande ring aanbrengen. Een schrijven van de Ouder-commissie om weer de subsidie te mogen ontvangen groot f 100 voor het ge ven van Fransche les wordt met alg. st. goedgekeurd. Naar aanleiding van een schrijven van Izak de Bree over de afwa tering begraafplaats wordt besloten deze zaak in orde te brengen. De voorzitter deelt nog mede, dat de verHchting van het slachthuis in orde gemaakt zal wor den zooals het moet. Besloten wordt om het werk aan te besteden en goede controle te doen plaats hebben. Ingekomen een schrijven van de voet balvereen. met het verzoek om des Zon dags een voetbalwedstrijd te mogen hou den. De voorzitter zet het standpunt van B. en W. uiteen. Zij steUen voor a f w ij- z e n d hierop te beschikken. Na verdere bespreking over Zondags heiliging enz. wordt dit verzoek in stem ming gebracht en met 4 tegen 3 st. ver worpen. B. en W. deelen mede, dat de gemeente geld ter beschikking kan krijgen van de Maatschappij Gemeente Credietverleening te Amsterdam tegen 5.5 pet. rente, mits onder goedkeuring van Ged. Staten. Be sloten wordt die leening aan te gaan, groot f 25.000. Ingekomen van 't bestuur van het Gods huis de begrooting 1933. B. en W. steUen voor deze nog niet goed te keuren, maar over enkele punten inHchtingen te vragen. Bij de rondvraag vraagt dhr BHnd, waarom de kinderen van de bewaarschool geen chocolade gehad hebben met den verjaardag der Koningin en de beide an dere scholen wel. Besloten wordt om het voortaan alle kinderen te geven. Aagtekerke. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad voltallig. Aan W. Jongepier werd op zijn verzoek toegestaan het volgende jaar het timmer werk voor de gemeente te verrichten. Het schrijven van het Prov. Comité voor Werkloozenzorg uit het N.V.V. en de S. D.A.P. werd voor kennisgeving aangeno men. Van het Hoofdbestuur van de Ned. Chr. Landarbeidersbond was een verzoek ingekomen dat de Gemeente zou aanslui ten bij de regeling vervat in het werkloos heidsbesluit 1917. De voorz. gaf een toe lichting op dit verzoek. Vanwege dat Hoofdbestuur was eenige dagen geleden in een samenkomst met de Raadsleden een mondelinge uiteenzetting gegeven, zoodat de leden nu voldoende waren inge licht omtrent deze kwestie. Spr. wees er nog op, dat wanneer de gemeente niet aansluit, de landarbeiders diegeorgani seerd zijn, de dupe worden en stelde het groote belang in het Hcht van deze toetre ding. Ook dhr Kodde achtte aansluiting ge- wensebt. Dhr Wisse verklaarde zich te gen aansluiting om principieele, maar ook om financieels redenen; dhr Moens ver klaarde zich tegen de aansluiting daar de kosten voor de gemeente veel te hoog zou den worden. Dhr W. de Visser zegt, dat de kosten van aansluiting zullen tegenvallen. Bij aansluiting zuUen meer landarbeiders lid worden en zullen de kosten voor de gemeente daardoor hooger worden. Dhr G. de Visser meende dat door de Diaconiën nog voldoende in de behoefte kan worden voorzien en is daarom tegen aansluiting, Dhr P. de Visser achtte aansluiting, zoolang de gemeente zich zelf nog kan hel pen niet noodig. Met 6 tegen 1 stem, die van dhr Kodde, wordt besloten niet toe te treden tot het Werkloos heidsbesluit. In behandeling kwam thans de circu laire van Ged. Staten inzake korting op de jaarwedden der Wethouders en van de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. De Voorz. gaf een toelichting, de korting op de jaarwedden van de Wethouders zou voor ieder f 1.50 bedragen. Geen groote bate voor de gemeentekas dus. Met alg. stemmen werd besloten Ged. Staten mede te deelen, dat de Raad accoord gaat met een korting van 3 pet. De gemeentebegrooting werd daarna behandeld en na eenige bespreking con form het ontwerp vastgesteld op een be drag van f 14.556.27 in ontvang en uit gaaf met een bedrag voor onvoorzien van f 886.65. Dhr Wisse stelde voor om Ged. Staten te verzoeken alle salarissen boven f 500 met 10 pet. en die beneden f 500 met 3 pc. te verminderen. Dhr Kodde kan zich wel met dit voorstel vereenigen, maar alleen wanneer de korting over de geheele linie wordt toegepast. De voorz. wijst er op dat de ambtenaren in deze gemeente reeds 8,5 pet betalen voor hun pensioenbijdrage. Het voorstel van dhr Wisse wordt daarna met 6 tegen 1 stem, die van dhr Kodde, aangenomen. Dhr Corré vraagt wanneer de polissen der brandverzekering afloopen, waarop de voorz. antwoordt, dat dit op verschillende tijdstippen plaats heeft. Hij stelde voor om telkens wanneer een polis afloopt, deze niet meer te vernieuwen, dit om princi pieele redenen. De voorz. zegt, flat zulk een besluit zeker niet zou goedgekeurd worden. Het voorstel in stemming gebracht, werd daarna verworpen met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren Corré, W. de Visser en Wisse. Door "den voorz. werd tenslotte mede- deeling gedaan van het behandelde in een coferentie die B. en W. met Ged. Sta ten hebben gehad omtrent bijdrage in de kosten van 't maken van een drinkwater voorziening in Domburg. Wanneer door de aangrenzende gemeenten daarvoor een bijdrage werd verleend, zouden de toe voerleiding en de verdere werken zoodanig kunnen worden gemaakt, dat, mocht Aagtekerke te eeniger tijd tot aanleg van waterleiding wiUen overgaan, geen extra kosten meer voor vergrooting dier wer ken zouden gemaakt moeten worden. De voorz. stelde het groote nut van water leiding speciaal ook voor veehouders in het licht. Algemeen echter was men van oordeel dat in dezen tijd geen dergelijke groote uitgaven gedaan konden worden. De vergadering werd daarna gesloten. Ttiolen. Bij het behulpzaam zijn bij de stroodorschmachine op de hoeve van den landbouwer Goorde alhier, kwam de werkman M. Jansen zoodanig met zijn linkerhand in aanraking met het mes der machine, dat hij in het ziekenhuis te Ber gen op Zoom moest worden verbanden. Aan de opgerichte Chr. Zangver- eeniging alhier is door het bestuur van de school met den Bijbel vergunning ver leend de repetities te houden in een der leegstaande lokalen dier school. Als di recteur van deze vereeniging zal optreden dhr HoHebrand te PoortvUet. Ter neuzen. Zaterdagmiddag is het aak schip van dhr Alph. de Rooy uit Sas van Gent, met een lading zand op weg van Hansweert naar Gent, even voor de haven van Terneuzen gezonken. Het schip, me tende 1300 ton was geheel geladen; tijdens en tengevolge het ruwe weer sloegen eeni ge luiken van het ruim, waardoor het schip sterk slagzij meiakte. Binnen enkele minuten stond het ruim vol water en was het geboden het schip onmiddeUijk te ver laten. De bemanning, bestaande uit den schipper, diens vrouw en een knecht kon den zich nog juist in de roeiboot in veiHg- heid steUen, waarna bet schip door mid den brak. Het is gezonken op circa 80 M. diepte. Zaamslag. Vrijdag j.l. vergaderde de afdeeling van de Geref. Ver. voor Drank bestrijding in de Geref. Kerk. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter, dhr Voorbij, den vóór enkele we ken overleden voorzitter der afdeeHng, dhr J. van Westen. Daarna sprak Ds W. Scheele van Hoo- gersmilde een propagandarede uit. Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling werd geen gebruik gemaakt. Ds Scheele besloot deze vergadering met dankzegging. DE VROUW EN DE POLITIEK. De candidaten-lijsten der vrijzinnig democraten, zegt de Hberale „Avondpost", brengen deze zekerheid dat de fractie in de Tweede Kamer voortaan slechts één vrouw in haar mid den zal tellen. Thans heeft zij er twee, maar mevr. Van Itallie-v. Embden wenscht geen nieu we candidatuur. Heeft men in 'haar plaats een andere vrouw gesteld Neen. Candidaat, voor 'haar zetel, is geworden (wij gaan 'hierbij uit van de gedachte, dat de algemeene vergadering de lijsten zal goedkeuren) de heer Jan Sohilthuis, te 's-Gravenhage. Mochten de vrijzinnig- democraten een zetel winnen, dan valt deze toe aan den heer D. Kooiman, te Purmerend. Wel staan er nog enkele vrouwen op de groeps-Rjöten, maar ze zijn kansloos. Trouwens met het plaatsen van vrouwen op de lijsten zijn de vrijzinnig- democraten uitermate schriel geweest. Niet aHeen, dat de zetel van mevr. van Itaïïie door een man zal worden inge nomen, maar onder de 47 candidaten, die (na de 3 vaste plaatsen) op de lijsten voorkomen, zijn niet meer dan 3 vrou wen. Klagen wij over deze dingen? In geenen deele. Zij stemmen ons tot Voldoening. Want zij bewijzen de juistheid van het stand punt, altijd door ons ingenomen, dat men van de poHtiete vrouw over het algemeen bitter weinig moet hebben. Wanneer in een democratische partij', die altijd hoog van den toren heeft geblazen over het recht der vrouw, en de vrijmaking der vrouw, en den gezagenden poHtieiken in vloed Her vrouw, zich het verschijnsel voordoet dat, bij het bedanken van een vrouwelijk parlements-Hd, de officieele partij-instantie haar zetel door een man laat innemen, en onder de 47 overige can- didaten slechts aan 3 dames een (kans- looze) plaats geeft, dan behoeft dit feit geen enkel commentaar meer. Het artikel „vrouwen in de poHtiek" is niet erg gewild. Bij de mannen niet. En bij de vrouwen zelf niet. Gelukkig. Twee kinderen ver brand. Zaterdagmorgen omstreeks half elf is brand uitgebroken in de woning van den heer De Leeuw te Alphen a. d. Rijn. Toen de eigenaar die in zijn in een andere straat gelegen schoenmakerswerk plaats was, gewaarschuwd werd, stond de woning reeds in Hcht laaie. Ook de moe der was afwezig, zoodat de acht kinderen aHeen in het huia waren. Van deze kon den er zes »l«ohts met moeita dflor bwen en de inmiddels teruggekeerde moeder worden gered. Een kind van tien maan den, dat in de achterkamer in de wieg lag, kon men niet meer redden. Later is het verkoolde lijkje gevonden. De woning brandde geheel uit. Ook het aangrenzende perceel van de familie v. d. Laeken werd door het vuur aangetast. De oorzaak is vermoedelijk hierin te toeken, dart de kinderen van de afwezig heid der ouders gebruik gemaakt hebben om met lucifers in een kast te spelen. Na den brand bleek, dat hierbij ook nog een tweede kind om het leven is geko men. Bij onderzoek vond men in een hoek van den kelder het lijk van een 4-jarig jongetje, dat zich daar vermoedelijk uit angst verstopt had en hetzij door verstik king, dan wel door verdrinking in het blusch water om het leven ia gekomen. Een gemeenteraad aan het Jo-jo-en. De firma Merkelbach te Lieshout (N.Br.), die steeds volop werkt om klaar te komen met hare bestellingen van het Jo-jo-apparaart, heeft op het stadhuis Jo-jo's uit hare fabriek aange boden aan den burgemeester en wethou ders en aan alle raadsleden. De Raad is daarop, volgens een ondeu gend dorpsgenoot, in geheime zitting over gegaan, om zich in het jo-jo-en te oefe nen. Met de fiets te water gereden. Vrijdagmorgen werd door den landbouwer Nijkamp van Schoonhee- ten bij de politie aangifte gedaan, dat zijn knecht, de 21-jarige P. Lok, die daags te voren tegen den avond naar Raalte was gegaan, om daar een paar gramofoon- platen te koopen, niet was thuis gekomen. L. die reeds 6 jaren bij landbouwer N. in dienst was, stond als oppassend bekend, daarom werd een ongeluk gevreesd. Daar L. bij het naar huis gaan langs het Over- ijselsch Kanaal moest, werd in het kanaal gedregd. Later werd hert lijk, dicht bij het huis waar hij de gramofoonplaten had gekocht, met het rijwiel uit het kanaal gehaald. Vermoedelijk is de man toen hij huis waarts wilde keeren op zijn rijwiel ge sprongen en door de duisternis in het ka naal gereden. --Uit het werkloozenkamp. Vorige week is het nog al erg rumoerig geweest in het tusschen Rijssen en Enter gelegen werkloozenkamp. In één der houten woningen brak zelfs plotseling brand uit. Ook werd een 9-tal ruiten stuk geslagen. Een tewerkgestelde was bijna verbrand, doordat bij in plaats van in bed, onder het ledikant was gaan Uggen. Men zegt, dat een en ander in verband staat met het feit, dat het den tewerkge- stelden was geweigerd nogmaals de Nij- meegsche kermis te bezoeken. Acht dagen te voren', met de opening, hadden zij deze ook nog bezocht. Het gevolg van dit heibeltje is geweest dat een 8-tal naar Nijmegen is terugge stuurd en voorloopig van allen steun is uitgesloten. Belasting betalen met aardappelen. De burgemeester van het district Bilstein heeft bekend gemaakt, dat de landbouwers de achterstallige belas tingen met aardappelen kunnen betalen. Aangezien de inkomsten uit de belastin gen bijna geheel voor uitbetaling aan on dersteuningen bestemd zijn en de burge meester er voor moet zorgen, dat do steuntrekkenden voor den winter van aardappelen worden voorzien, bespaart deze regeling veel arbeid. Een commis sie, bestaande uit werkloozen, ambtenaren en landbouwers, regelt de verdeeHng van de aardappelen. HET MOET EN ZAL COMEDIE ZIJN. Dat op het tooneel o o m e d i e gespeeld wordt; in den zeer bepaalden zin, dat men zich daar anders voordoet, dan men is; zuUen, schreef Zarterdag de Rotter dammer, de bezoekers van een Am- sterdamsche schouwburg hedenavond zoo tragisch mogelijk ervaren. Gisteren is de echtgenoot van één on zer grootste tooneelspeelsters plotseling overleden. Hoezeer de weduwe daarvan ook onder den indruk was, om de leden van het gezelschap niet te dupeeren, wilde ze toch gisteravond optreden. De Schouw burgdirectie vond dat echter te erg en lastte de voorsteUing af. Maar hert kran tenbericht voegt er aan toe: „Wel is het zeker, dat mevr. De Vries Zaterdagavond in de eerste voorsteUing van „Madame de Pompadour" zal optre den". Tooneel-spel: wreed spel. Comedie vol tragiek. Hoe kan men zóó genieten? Deze week eerst enkele vragen over voer en dan een paar ziekten, waar men op het oogenbHk mee te kampen heeft. Een lezer stuurt mij een recept, waarin naast 10 pet. grondnotenmeel, 10 pet. groene erwtenmeel nog 10 pet. vischmeel en 10 pet. diermeel voorkomt naast 2 pet. voederkalk, 1 pet. krijt, Y> pet. levertraan en 1 pet. gist. De dieren leggen best, doch er worden veel dunschalige eieren ge legd. Nu is de vraag of het goed zou zijn bij dit recept nog 2 pet. beendermeel te voegen. Ook is de vraag of men de kippen te veel boerenkool kan geven. Dit recept lijkt mij te duur te komen en bevat bovendien te veel eiwit, vooral dierlijk eiwit. Naast 10 pet. grondnoten meel en 10 pet. erwtenmeel is 10 pot. dier meel en 10 pet. vischmeel te veel. Ik zou niet meer nemm daa ?,5 pet, M 7,5 pot. vischmeel en dan «orgen dat het diermeel on het vischmeel minstens 65 pet. eiwit bevat en niet mesr dan 5 6 pet. vet. Het beendermeel, de voeder- kalk on het krijt kan men gerust weg la ten als de kippen gewoon ongereinigd schelpengrit krijgen en beendermeel heeft voor de vorming der eischalen toch niet veel waarde, daar de eischalen uit kool zure kalk bestaan en het beendermeel uit phosphorzure kalk. Dunschalige eieren zijn vaak een ge volg van een tekort aan D-vitamino. Waar U echter levertraan voert en bovendien nog veel boerenkool, daar komt het mij voor dat er geen sprake zal zijn van vitamine D-gebrek. Ik denk eerder dat de legorganen door het te hooge eiwit gehalte in het voer overprikkeld worden en dart beperking van het eiwit veel ver betering zal brengen. Of de kippen te veel boerenkool oten weet ik niet, maar U moet er op reke nen dat goed leggende kippen tegen den winter (vooral waar U ook verlichting toe past) zeker per dag wel 55 gram graan- voer en 55 gram meelvoer per stuk noodig hebben. Als zo deze hoeveelheden opeten, laat ze dan maar rustig voor versnape ring boerenkool eten, maar als ze zich den buik volstoppen met boerenkool en daar door minder van het andere voer eten dan loopt U vaat. Controleer dus eenige dagen de hoeveelheden graanvoer en meel voer die Uw kippen eten. En nu een brief die als hert ware het tegendeel is van den vorigen brief. Hier is een recopt met graanmeelproducten, verder 7,5 pet. vischmeel, 3 pet. gist, 3 pet. levertraan, 3 pet. voederkalk. Tot zes weken groeiden de kuikens goed en kregen een bekend handelsopfokvoer, daarop werd overgegaan tot het eigen re cept en begon de misère. De kuikens wer den mager, gingen staan suffen en wer den beenzwak. Na do tiende week begon nen er dooden te vallen en in 't geheel heeft de schrijver er 1200 stuks verloren en de rest moest als minderwaardig ver kocht worden. Een kennis wees er op dat het visch meel misschien te veel zout bevatte. Het werd daarom in Wageningen onderzocht en bleek 66 pet. eiwit, 14 pet. vet en 8 pet. zout te bevatten. AUereerst moet het mij van het hart dat ik niet snap hoe iemand 1200 kui kens laat doodgaan en dan achteraf pas advies komt vragen. Dit is toch wel een typisch staaltje van geldverkwisterij op groote schaal! Een bedrijf dat met zulke groote aantallen dieren werkt moet juiBt als er maar één dood gaat onmiddellijk deskundige hulp inroepen en niet denken: „aan een boom zoo volgeladen, mist men één, twee pruimpjes niet". Kijk eens, iemand die in zijn tuintje zeven kippen en een haan houdt, loopt geen groot financieel gevaar als er eens een kip dood gaat, zelfs niet als ze alle maal dood gaan b.v. aan cholera, coccldio- sis of diphtherie. Maar iemand die dui zenden dieren heeft moet geweldig oppas sen dat er geen besmettelijke ziekte op zijn bedrijf uitbreekt en bij het eerste het beste sterfgeval hulp inroepen of het dier ter onderzoek opzenden. Blijkt het dan een onschuldige ziekte te zijn, des te beter, is het evenwel een ernstige ziekte dan kunnen ook direct de noodige maatregen genomen worden. Op dit bedrijf is feitelijk alles mis, om te beginnen de eigenaar zelf. Wie wil nu kuikens opfokken op een recept dat als eenige eiwitbron 7,5 pet. vischmeel be vat met 6 pet. grondnotenmeel. Verder is 3 pot. levertraan en 3 pet. gist ook al weer geld weggooien; 2 pot. levertraan en 2 pet. gist is ruim voldoende bij goede voe dering. Het voer moet dus bij deze grond stoffen ongeveer 15 pet. vischmeel bevat ten. En wat blijkt? Dat er een minder waardig soort haringmeel gebruikt is, dat wel een tamelijk goed eiwitgehalte heeft doch een te hoog vet- en zoutgehalte. Goed, versch haringmeel heeft een hoo ger eiwitgehalte en veel lager zoutgehalte, dus waarschijnlijk is er met het vischmeel nog geknoeid ook. Het vet van versch ha ringmeel bevat niet veel vrije vetzuren, het vet van bedorven of oud haringmeel wel en werkt dan schadelijk. Als ik dus achteraf mijn meening over dit geval geef, is het het volgende: Eerst was de voeding goed en ging alles goed. Daarna werd de voeding minderwaardig, verzwakten de dieren, kregen mogelijk darmcatarrh en werden gevoelig voor be smetting met allerlei bacteriën en cocci- diën. Ziedaar een sterk voorbeeld hoe gebrek aan vakkennis geweldige schade kan veroorzaken. Tenslotte nog een vraag, die meer zor gen baart, n.l. wat te doen tegen ver lamming? Ik heb er al vaker over ge schreven en kom binnenkort nog wel eens op eenige nieuwigheden van de laatste maanden terug, maar op het oogenblik kan ik nog niet anders doen dan advi- seeren; Ruim elk dier dat verlammings verschijnselen vertoont direct op. Van be handeling is niets te verwachten, de die ren vermageren snel en zijn dan niets meer waard. We weten de oorzaak der verlamming niet, maar er wordt door ve len aangenomen dat de ziekte erfelijk en besmettelijk is. Fok dus in geen geval met dieren uit koppels waaronder verlamming is voorgekomen. Fok liever met tweede- legs-dieren, dan weet men vrijwel zeker dat hieronder de gevoeUgheid voor de ver lamming niet heerscht. DR TE HENNEPE Vragen, deze rubriek betreffende, kUD' nen door abonné's worden gezonden e4 Dr Te Hennepe, Diergaardesingel 96» Rotterdam. Postzegel voor antwoord 1 sluiten en blad vermelden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6