Uit de Provincie Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. aflag gedane voorstel tot heffing van een algemeen waarderech t reeds hierom niet dienen, omdat een ernstige voorbereiding aan een ontwerp, waarin het belichaamd werd, zou moeten voor afgaan. De invoering van een couponbe lasting is sinds eenigen tijd bij den minister van Financiën in ernstige over weging. Wordt er toe overgegaan, dan zal teneinde dubbele belasting te voorkomen, de contribuabele de bevoegdheid moeten hebben, de betaalde belasting af te trek ken vap. zijn aanslag in de inkomstenbe lasting. Niettemin zullen drie voondeelen ver kregen kunnen worden. Vooreerst zal de kans op fraude worden verminderd. In de tweede plaats zullen bezitters van zoogenaamde goederen in de doode hand, welke onder het bestaande recht voor hun onroerend bezit wel grondbelasting beta len, maar voor him effectenbezit geheel vrijloopen, ook ten aanzien van dit laat ste in een zakelijke belasting getroffen worden. In de derde plaats zal de couponbelas ting geheven kunnen worden van Neder landers, die Nederlandsöhe effecten bezit ten en wegens verblijf in het 'buitenland niet in de inkomstenbelasting worden aangeslagen. Intusschen vereischt de materie een voorafgaand nauwkeurig onderzoek. Een eventueel ontwerp zal echter in geen geval vóór 1 Jan. 1934 in werking kunnen treden. Opcenten op de dividend - en tan tièmebelasting worden reeds ge heven ten behoeve van het Leeningsfonds 1914 en van de gemeenten. Te zamen tot een getal van 81. Verhooging daarvan ware, vooral op dit oogenhlik, kwalijk te verantwoorden. De successiebelasting leent zich niet voor een tijdelijke verhooging. Een belasting opradiotoestellen zal in de aanhangige weeldeverteringsbe- lasting kunnen worden opgenomen en daar 'kunnen strekken ter opvanging van wat ten gevolge van de gewijzigde tijds omstandigheden de opbrengst beneden de destijds gemaakte raming zou blijven. Een vroeger beginnende progressie bij de voorgestelde opcenten op de Ge meentefondsbelasting zon der een algeheele omwerking van bet ont wei» waartegen bezwaar bestaat zou de opbrengst dier opcenten niet verhoo- gen, maar verminderen. De ministers verwachten, dat de 30 opcenten op het compenseerend invoerrecht van sommige soorten van sui ker voor de schat kist geen belangrijke baten zullen op leveren. Met het oog op het karakter van het wetsontwerp bestaat er bezwaar tegen, bet belasten van ruwe suiker met een in voerrecht thans in geding te brengen. Wat het invoerrecht op thee aangaat, moge worden opgemerkt, dat zelfs de ver driedubbeling van het recht in 1924 de consumptie van thee hier te lande niet blijvend heeft verminderd. Wat betreft den accijns op bet bier, achten de ministers het waarschijnlijk, dat deze verhooging, althans voor een groot deel zal worden afgewenteld op den consument. Wordt de prijs van het bier per glas met slechts één cent verhoogd (voor licht bier zou wellicht met een prijsverhooging van een halve cent per glas kunnen wor den volstaan), dan is de accijnsverhooging volledig gedekt. Da brandweer op Zuid-Beveland en de verteringen te Kattendijke. Men schrijft aan de „N. R. Ct.": Volgens een bericht in de bladen zijn door de i.-randblusschers te Kattendijke geconsumeerd 10.8 Kg. brood 3)4 pond bot;r ïSJ 8 pond kaas. Ook is 4 I.. bran dewijn va wat bier gebruikt zijn 150 sigaren opgerookt. Op zichzelf kan dat bericht den indruk van een zwelgpartij vestigen. Indien men weet, dat er een 70 brandblusschers wa ren, dan wordt de zaak wel eenigszins anders. De brandspuit te Kattendijke is een handbrandspuit en er wordt gepompt met 3 ploegen van 20 man, welke ploegen re gelmatig worden afgelost. De brand is om 1 uur n.m. uitgebro ken en er is tot in den laten avond ge pompt. Er is dus 2 keer gegeten en als men nu de verteringen over de 70 volwas sen personen verdeelt, dan kan men toch moeilijk aan een zwelgpartij denken. Het gebeurde doet evenwel uitkomen, dat de handbrandspuiten in het gebruik duur zijn, daar voor de 70 personen ook nog vergoeding moet worden betaald. De meeste dorpen op Zuid-Beveland zijn nog in het bezit van de ouderwet- sche handbrandspuiten, maar waar er niet dikwijls in deze omgeving groote branden voorkomen en vele plaatsen met de water leiding zijn te bereiken, komt de duurte van de handspuiten niet zoo naar voren De brandweer van de centrumgemeente Goes, wil een flinke automobielspuit aan schaffen, naast de bestaande motorspuit, welke van geringe capaciteit is, om met deze autornr-':>iv! spuit geheel Zuid-Beve land, zoo noosig, te bedienen. Naar wij vernemen stuit deze aanschaf fing, waarop de groote brand te Middel burg in 1930 van invloed is geweest, nog af op de afwijzende houding van de fi- nancieele commissie te Goes. (Over dit eigenaardige stukje is zeker wel het een en ander te zeggen. De schrijver vergeet, dat de Raad van Kattendijke unaniem zijn afkeuring heeft uitgesproken over de verorberde hoeveel heden boter en kans. En waarom bran dewijn aan 't brandblusschen te pas moet komen, is zeker velen een raadsel. Ook de organisatie van de brandweer werd aan scherpe critiek onderworpen. Men vond het personeel te talrijk. En wat Goes betreft, de Raad deelde vorig jaar de meening van de financieele commissie, dat Goes 'n behoorlijke brand weer heeft, die voor Goes voldoende mag geacht worden. Men kan toch niet ver langen, dat Goes op eigen kosten een dure spuit voor de buren gaat aanschaffen? Wat er van de betaling terecht kan ko men, heeft Arnemuiden dezer dagen ge leerd. Red. Z.) Benzineprijs met 2 cent verhoogd. Met ingang van heden is de prijs van de Shell-motorbenzine ver hoogd en bedraagt deze thans f 17 per 100 L. en f 16 per 100 L. van de benzinepomp. De pompbenzineprijs van de Sinclair Petroleum Company is eveneens met twee cent verhoogd van 14 tot 16 cent per liter. Prov. Comité A. R. Kiesver- eeniging. Naar wij vernemen, hoopt het Prov. Comité van A. R. Kiesvereeni- gingen op Zaterdag 12 Nov. te Goes te ver gaderen ter behandeling van de voorstel len van het Centraal Comité. Goes. Zaterdag hield de Zeeuwsche af- deeling van den Ned. Bond van Jonge- lingsvereenigingen op Geref. grondslag haar tweeden „Leidersdag" in de melk- salon van dhr Bustraan. Uit bijna alle deelen der provincie waren de leidingge vende personen aanwezig. De voorzitter, dhr J. P. Kögeler, open de even 10 uur de vergadering op de ge bruikelijke wijze en behandelde daarna zelf het onderwerp: „Het peil van ons vereenigingsleven". Allereerst toonde hij aan met welken maatstaf dit peil dient gemeten te worden. Vervolgens besprak hij de verschillende eischen, die in dit op zicht aan het vereenigingsleven moeten worden gesteld, om tenslotte na te gaan de middelen tot verbetering. Nu trad de pauze in, waarin de meeste vrienden zich vereenigden om een gezel lige koffietafel. Tegen 2 uur werd de vergadering her opend en werd gelegenheid gegeven voor de bespreking, waarvan een druk gebruik ge maakt werd. Er heerschte een prettige, ongedwongen sfeer, waarin de moeilijk heden en vragen op vereenigingsgebied rustig besproken konden worden. Uitvoe rig diende de inleider van antwoord. De secretaris, dhr Ghr. Melse, sloot deze welgeslaagde vergadering met dankgebed. Vrijdag j.l. herdacht de Chr. Jongel Vereen., afd. van het N. J. V., haar 40- jarig bestaan. Naar aanleiding van dit feit had de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente den avonddienst Zondagavond afgestaan voor het houden van een her denkingsdienst met de gemeente onder leiding van Ds J. J. Homburg, eere voorzitter der vereeniging. Ds Homburg bepaalde zijn gehoor bij Psalm 11824: „Dit is de dag, dien de Heere gemaakt heeft, laat ons op denzel- ven ons verheugen en verblijd zijn. Zijn Eerw. deed vooral uitkomen de ge dachte: „Dit is de dag, dien de Heere gemaakt heeft", gezien al den arbeid in die veertig jaren geschied en ook: „Laat ons verblijd zijn". Ons, dat zijn de le den; maar meer nog de gemeente. Wat op de vereeniging ontvangen werd, heeft doorgewerkt als een zoutend zout. Spr zou vele namen kunnen noemen van hen, voor wie de vereeniging ten eeuwigen zegen was, en die den ontvangen zegen door gaven door zich te geven in het jeugd werk, in den arbeid der Zondagsscholen, in den dienst als ambtsdragers der Kerk. Vervolgens sprak dhr C. V. Door- s c h o d t, algemeen secretaris van het N. J. V. over ha onderwerp: „In Gods kracht voorwaarts". Als uitgangspunt had spr. gekozen: Filipp. 3 14. Vergetende hetgeen achter is, d.w.z. niet Gods leidingen, maar wel de teleurstellingen en de eigen on trouw vaak, moeten wij jagen naar het wit. Er is voor de vereeniging nog een taait voor de toekomst. Ze is geroepen op te komen voor Gods eer en het leven der leden te richten op het Koninkrijk Gods. Dat eischt de volle honderd procent van de toewijding. Dat geloof en die toewijding kan ons deel worden, wanneer wij' door drongen zijn van het woord van den Hei land: „Hebt goeden moed, Ik heb de we reld overwonnen". Een gemengd koor, gevormd door en onder leiding van dhr S. J. Tamminga, zong een tweetal malen op waarlijk schoo- ne wijze enkele liederen. Ook gaf de organist der gemeente, dhr Adr. Kouse maker, een orgelsolo over: „Ach, blijf met Uw genade" op verdienstelijke wijze ten gehoore. Het kerkgebouw was bijna geheel bezet, w.o. ook velen uit de omliggende gemeen ten. Kruidingen. In de vergadering van in gelanden van het waterschap Kruiningen werden voor de voordracht van gezworene in de vacature J. Waverijn geplaatst als no. 1 P. Karelse, no. 2 Joh. Glerum en no. 3 Jan Gok. Zaterdagavond bracht het muziek gezelschap E. M. M. een serenade aan haar voorzitter, dhr H. C. Baarens, ter gelegenheid van zijn 55en jaardag. Tevens werd een mand bioemen aangeboden. Kattendijke. De voorzitter var het Cen traal Stembureau heeft door het bedanken van het Raadslid Hundersmarck als zoo danig, benoemd verklaard dhr Danker van Kleunen Jac.z. Daar deze van Kleu nen een broer ia van het zittende Raads lid, dhr P. van Kleunen Jac.z. kan D. van Kleunen dus geen raadslid worden. Bruinisse. Met ingang van 1 Jan. 1933 is dhr H. Zwijnenburg eervol ontslagen als Rijkshavenmeester alhier, wegens op heffing van die betrekking. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leiden (vac. ds Meeter), J. P. E. C. Eerhard te Workum. Te Gorin- chem, J. de Wit te Leidschendam. Te Benschop, D. Bax te Blauwkapel. Te Warns, J. W. van Barneveld, cand. te Veenendaal. Aangenomen naar Heemstede, G. A. Barger te Neerbosch-Hees. Geref Kerken. Aangenomen naar Ulrum, U. Elgersma te Haamstede. Geref. Gemeenten. Aangenomen naar Kampen, J. Vreug- denhil te Bruinisse. Bedankt voor Werkendam, M. Heikoop te Utrecht. Beroepingswerk. „De Vrien denkringen" te Amsterdam kunnen zich met het drietal van de adviescommissie niet vereenigen. Twintig ouderlingen, leden van „Vrien denkringen", zullen nu het volgende drie tal aan den kerkeraad voordragen: Ds A. Altena, te Groningen; Ds B. J. v. Garde ren te Maassluis; en Ds J. H. Mulder te Hillegom. Voorganger. Aan den heer H. Ligtenberg te Rotterdam is vergunning verleend om in de godsdienstoefeningen van de Ger. Gemeenten in ons vaderland als voorganger op te treden. Vlissingsn. Bevestigingen intre de Ds de Kluis. Gistermorgen werd Ds A. T. W. de Kluis, overgekomen van Serooskerke (W.) tot zijn dienstwerk bij de Ned. Herv. gemeente alhier bevestigd door Ds J. S. Hartjes aldaar, met een pre dicate over 1 Gor. 3 916, waarvan de hoofdgedachte was: Wij hebben allen te bouwen in waarheid en liefde aan het gebouw van Gods genade. Na de bevestiging zong de gemeente staande Gezang 2133 en werd Ds de Kluis door zijn bevestiger in hartelijke be woordingen toegesproken. Des avonds deed Ds de Kluis zijn intre de. In een inleidend woord zeide spreker zeer tegen dit oogenhlik te hebben opge zien. Wie voor het eerst een kring binnen treedt, waar men hem verwacht, ziet tegen die ontmoeting op. Het oude en vertrouw de, waaraan hij zoozeer is gehecht is er niet. Het is alles anders. Midden in het nieuwe en onbekende merkt spr. echter, dat ook een stad geen ander Evangelie be hoeft dan een dorp, al worden verschillen de vragen anders geformuleerd. De we tenschap echter, dat hier zesmaal zooveel zielen aan hem zijn toevertrouwd, beklemt, doch spr. vertrouwt op Gods rustig urn- kende beloften. Spr. heeft ook naar dit oogenhlik ver langd en hij is er van overtuigd, dat God hem naar Vlissingen riep en dat hij die stem niet ongehoorzaam mocht zijn. Hij is hier in Gods weg en heeft hier een roe ping. Doch ook dezen avond mag alléén de Meester, Jezus Christus, in het middel punt staan. Het eerste wat hij in zijn nieuwe gemeente wil doen is het goe de te spreken van Christus, ook in dezen veelbewogen tijd. Hierna hield Ds de Kluis zijn predikt tie over 1 Cor. 123: „Wij prediken Christus, den Gekruiste, den Joden een ergernis, en den Grieken een dwaasheid". Na de predikatie werden door Ds de Kluis de gebruikelijke toespraken gehou den. Allereerst richtte spr. zich tot de vei> tegenwoordigers van het Gemeentebestuur, dhr P. G. Laernoes als loco-burgemeester en den gemeente-secretaris. Hierna dankte spr. zijn bevestiger van dezen morgen, Ds Hartjes, en richtte zich tot zijn collega's alhier, de predikanten Visbeek, Vossers en Van der Giessen; zijn collega's uit den Ring, afgevaardigden van andere Kerk genootschappen, ouderlingen en diakenen, kerkvoogden en notabelen, verschillende andere kerkelijke functionnarissen, wijk zusters, Ghr. onderwijzers, Chr. Nationale Werkmansbond, Jonge Mannen Vereen., het Chr. Ziekenhuis „Bethesda", hetwelk hij gaarne allen steun toezegt, Ds Linde boom, Geref. predikant uit zijn vorige ge meente Serooskerke, zijn Ouders en ten slotte tot zijn gemeente en vroeg haar voor hem te bidden opdat hij met vrijmoedig heid Gods Woord mag spreken. Na het votum zong de gemeente haar nieuwen herder en leeraar staande toe Psalm 84 6. De belangstelling, vooral in den avond dienst, was buitengewoon groot. TREINBOTSING BIJ DEN BOSCH. Twee goederentreinen op elkaar geloopen Te Den Bosch is gistermorgen vroeg een goederentrein, die uit de richting Box tel kwam, op een raugeerenden trein ge loopen. Deze werd «rrijws?. geheel in elkaar geschoven en sloeg om, waarbij hij op een rangeerhuisje viel dat voor een deel verbrijzeld weid. Het personeel van beide treinen en ook van het getroffen huisje liep geen en voor een deel slechts geringe verwondingen op. De materieele schade is zeer aanzienlijk en loopt in de honderdduizenden. Toen men bezig woe met het rangeeren kondigde een ver gerommel de komst van den Boxtelschen goederentrein aan. De machinist van den rangeerenden trein bemerkte tot zijn ontsteltenis, dat enkele wagens van zijn trein waren losgeraakt. Vermoedelijk was de koppeling gebroken. De wagens, die zoo eensklaps losraakten, hadden nog vaart. Zij liepen onbestuurd door en ongelukkigerwijze juist in de rich ting van de baan van den Boxtelschen trein. De machinist zag onmiddellijk het groo te gevaar, dat den naderenden trein dreig de, hij gaf noodseinen. De Boxtelsche trein was inmiddels vlak bij gekomen. De machinist, die de seinen veilig vond, was zich van geen gevaar be wust en reed dus met de voorgeschreven snelheid, die ongeveer 45 K.M. bedraagt. Hij zag wel de drie losloopende wagens, maar meende, dat deze op volkomen nor male wijze afgestooten waren, zooals bij rangeeren geregeld gebeurt. Peis op het laatste oogenhlik bemerkte hij door de noodsignalen wat er gaande was. Ter stond stelde hij de Westinghouse-rem in werking en zandstrooier. De remmen knarsten op de wielen, maar het was te laat. Met een vaart van over de veertig kilometer liep de goederentrein op de los geraakte wagons. Een daverende slag, die vrijwel in heel den Bosch te hooren was, volgde. Met ontzaglijk geweld en onder donde rend gekraak schoven beide treinen in elkaar. Een wagen kwam boven op een steenen rangeerhuis terecht, dat spoedig in elkaar zakte. Binnen twee minuten na het gebeuren waren de twee treinen tot een volledige chaos van hout en ijzer geworden. Het treinpersoneel is er wonder boven wonder goed afgekomen. Ook de drie arbeiders die op het oogen hlik van de botsing in het rangeerlokaal waren, dat vlak naast de rails is geplaatst. In zijn val heeft de trein dit lokaal vrijwel geheel vernield, hoewel het uit steen is op getrokken. Ze werden slechts licht gewond. Met man en macht toog men aan het werk. Reeds om negen uur was een der sporen vrij. Over niet minder dan zes sporen la gen de resten van de twee treinen ver spreid. De grootste verwoesting groe peerde zich echter om het half ingevallen rangeerhuisje. Drie wagons zijn hier bo ven elkaar geklommen. Een toren van ver ongelukte spoorwagens is het geworden, die hoog boven alles uitsteekt. Alles ziet er uit als een volkomen ruïne, deze over blijfselen van wat eens dertig groote goe derenwagons waren Vrouw vermoord te Rot terdam. Een afschuwelijke moord is Zondagavond ontdekt op het Herman Dul- laertplein no. 12 te Rotterdam. In de wo ning van dit perceel is het lijk gevonden van de ongeveer 65-jarige mej. R., die men reeds eenige dagen niet had gezien. Men vond de vrouw in een groote bloed plas, terwijl in de kamer alles overhoop was gehaald. Van verschillende kas ten stonden de laden open, terwijl voorts alles er op wees, dat hier een moord was gepleegd. Vast staat echter, dat de vrouw reeds eenige dagen geleden vermoord is. Daar de vrouw er financieel gunstig voor stond, is er gegronde reden voor het vermoeden, dat roof het motief is van deze afschuwelijke misdaad. Het is evenwel niet zeker, dat aan mis drijf gedacht moet worden. Nachtelijke overval. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ten huize van het jeugdige echtpaar J. La- ninga, bakkerij te Ide, onder De Punt, een inbraak gepleegd. Des nachts om drie uur werd de fa milie, die haar slaapkamer heeft boven de bakkerij, door een man overvallen. L. kreeg met een stuk ijzer een slag op het hoofd. Ook de vrouw werd gewond. Het gelukte haar echter het electrisch licht aan te steken, waarop de dader, die gekleed was in pullover en een pet achterstevoren op het hoofd had, de vlucht nam. Een dokter heeft den man, wiens toe stand ernstig is, verbonden. Hij mocht niet worden vervoerd. Van deze inbraak en poging tot moord wordt verdacht de 20-jarige bakkers knecht W., die eveneens zijn slaapkamer heeft boven de bakkerij, doch geheel ge- isoleerd van de woning der familie L. Een geldkistje, dat vermoedelijk zijn do6l is geweest, heeft hij bij zijn vlucht laten staan. Op vrije voeten gesteld. Te Winschoten is H. S., uit Meeden, verdacht van verduistering van plm. f 1400 ten na- deele van een woningbouwvereeniging, uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Het motorongeluk bij Roo- deschool. De heer A. Meyer, graniet- werker te Groningen, die Donderdagavond bij Roodeschool (gem. Uithuizermeeden) een motorongeluk kreeg, waarbij hij en zijn zwager zwaar gewond werden, is aan de gevolgen overleden. Hij was 38 jaar en iaat een weduwe en twee kinderen achter. Zijn zwager, de heer Bos, van Harüngen, verkeert even eens in levensgevaar. Hij mag niet ver hoord of vervoerd worden. Rumoerige fascisten vergadering. Zaterdagavond heeft de Fascistische Jongeren Bond een vergade ring in de groote zaal van „Ons Huis" te Rotterdam gehouden, die zeer druk be zocht was. Behalve geestverwanten waren er ook verschillende communisten en 0. S. F.-ers in de zaal aanwezig. Vermoede lijk hebben dezen toegang verkregen op vertoon van verval «rh te kaarten. Man had bij den aanvang van de verga dering de hulp van de politie ingeroe pen en verschillende menschen, wier aan wezigheid blijkbaar niet op prijs gesteld werd, kregen geen toegang. Nadat de vergadering geopend was, werd medegedeeld, dat geen debat werd toegestaan, hetgeen reeds eenig tumult veroorzaakte. Nadat dit onderdrukt was hebben de sprekers van dien avond, de heeren Spey- er en Hollander het woord gevoerd. Een gezegde van den heer Hollander noopte het bestuur om toe te staan dat na de pauze vragen werden gesteld. Verschillende opposanten meldden zich hiervoor aan. Het begrip „vraag" inter preteerden ze echter wel wat ruim en do voorzitter ontnam achtereenvolgens drie sprekers dan ook het woord. Het gevolg hiervan was dat de gemoe deren danig verhit werden. Op een gege ven oogenhlik stond iedereen overeind en werd er een wedstrijd gehouden tusschen zangers van de „Internationale" en het Fascistenlied, welk gezang het in lengte zou winnen. De „Internationale" won het, doch de laatste strofen werden overstemd door het geroep „Zwart Front". Het rumoer werd steeds grooter en ten slotte kwam het tot handtastelijkheden. Onder groot tumult werd du zaal daarop op last van de politie onruimd. Daarbij zijn nog enkele klappen gevallen en ook op straat hebben een paar menschen nog met een gummistok kennis gemaakt. Te elf uur was het echter weer volko men rustig. Hotel uitgebrand. Zaterdag ontstond door onbekende oorzaak brand in het café-hotel-restaurant „De Le w" in de kom van Aal ten. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan redden niet te denken viel. De brandweer wist met drie stralen op de motorspuit de belendende perceelen te be houden. De brand is ontstaan op zolder, waar schansen waren opgeslagen. Het hotel, dat geheel uitbrandde, was verze kerd. Inbraak in een open woning. Vrijdagavond is te Den Burg op Texel in gebroken bij een alleenwonend man, een zekeren A., die afwezig was. De dief is de niet gesloten achterdeur bin nengedrongen, heeft den sleutel uit de bedstede gehaald en het kabinet geopend, waar hij uit een lade een bankbiljet van f 300 en een gouden tientje, benevens eeni ge gouden voorwerpen heeft weggenomen De dief heeft blijkbaar haastig gewerkt, want hij heeft gouden voorwerpen van grootere waarde over het hoofd gezien. Bliksem ingeslagen. Vrij dagavond is de bliksem ingeslagen in den toren te Zunderdorp. Vermoedelijk door dat de bliksemafleider defect was, zijn eenige steenen aan den voet van den toren losgeraakt. Van de omliggende perceelen werden eenige ruiten door den luchtdruk vernield. De electrische verlichting was den geheelen avond gestoord. Kampong door pest ge teisterd. Afschuwelijk nieuws konit uit de omgeving van Garoet op Java. Eiken dag sterven er van zes tot acht menschen te Panawoean. Reeds telt de kampong een 'honderd graven van pest lijders. De zieken zijn onverzorgd. Wie eenmaal aangetast is, krijgt hooge koorts, en wac'ht op den dood. Ook in het naburie Patrol sterft men in grooten getale. De zieken, waarvan men nog hoop koestert, zijn in een barak op de sawah gehuisvest. Men heeft den men schen aangeraden, den kampoeng te ont ruimen en woonhokjes op de rijstvelden te maken. De zieke en besmette ratten trekken verder en steken andere kampongs aan. Beleediging van een postdirecteur. Op 12 Maart hield de communistische partij te Eindhoven een vergadering, waar door den fabrieksarbei der A. S. beweerd werd, dat de postdirec teur aldaar brieven, bestemd voor leden der communistische partij opende, ze daarna weer dicht maakte en ze dan pas liet bezorgen. Ter zake van beleediging van den postdirecteur was A. S. voor de Bossche Rechtbank gedagvaard. Hij was echter niet verschenen. De eisch luidde 1 maand gevangenisstraf. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redacteur, Gaarne zou ik in de gelegenheid ge steld worden eenige opmerkingen te maken over het ingezonden stuk, dat in Uw blad van 11 Oct: voorkomt en waarin „een vader" één en ander te berde brengt naar aanleiding van mijn jaa.. verslag. In dit verslag schreef ik, na vermel ding van de scholen, die wel en die niet bij het geneeskundig schooltoezicht zijn aangesloten, o.a. het volgende: ,3et aantal onder toezicht staande kin deren bedraagt 2687. Van hen ontvingen 1278 een uitnoodigingskaart om zich te laten onderzoeken in het lokaal Wage- naarstr. V 78, terwijl op het z.g. vrije spreekuur (waar de ouders uit eigen be weging met hun kind kunnen komen) 65 kinderen verschenen. Wanneer 451 der opgeroepen kinderen niet weggebleven waren, zouden er in totaal 1343 onder zocht zijn. Nu bedroeg dit getal 892. Hier van werden 109 op het kleuterbureau onderzocht". De schrijver van het ingezonden stuk concludeert daaruit geheel foutief: „Over 9 scholen (hat lijn ar geen 0, doch 17] schooltoe gen. Twi niet toe Er gaan school, w den schc Zooals sie onjui krijgt eei uitnoodig onderzoel 32 werdei staande digd. 451 35 we; hun kind zoeken. E 35 der kinderen redenen i schillend, ouders, d andere ja nagegaan aan de die den si blijkbaar gedurendi instituut onderzoel menteel b 54 kinder dus =fc 25 beeld van gesteld w ingezonde clusie laa ouders wi onderzoek iets te z< Misschii vraag ste dat vele, door den Zegt het scholen d iets betrel lijks zijn En wat scholen: v door kind van hun niet bege< bestuur di niet gevr doch een hen. Het is komen, d ren de sc ten, hun kennen school nie toezicht is De schr vindt, dat is in dru wordt een „De schob worden. Is wenscht, het gemee bijzondere worden. D Ik acht scholen ni eerste plai over de be soneel, in van parti worden en kunnen on de scholen Dat de s om volledi vanzelf. II deze bestu die zij w( thans niet ambtsgehe schoolbesti tingen gev zij het op wanneer ondervoed« gen hun s< schen het der schole spreken. (Hier m< afbreken, i Middelbi UTRECI knaapjes v toen een beide and< vertellen, v verdronk I opgehaald. WAGEN is overlede oud-hoogl© school HOOGE2 is hedenmc en gedood. ZEIST. Slotlaan al gehad. Eei met een st pakte in ringen me< reeds gear: TOKIO, heeft alle genomen trokken. PARIJS, naat, die f tegen de n

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2