HEI IS BEREIKT: BERTELS EERSTE BLAD. Rust, kalmte en zelfbeheersching HT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! IN® ZATERDAG 15 OCTOBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 13 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. A. C. VAN DER REST, GOES Uit de Provincie. Oliefabrieken N.V,, Amsterdam. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Voretstraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Klein? Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Handhaving van het gezag. Dat in het ontwerp-Verkiezingsmani fest der Antirevolutionaire partij o.m ook gevraagd wordt kiachtige handha ving van het gezag, zal geen verwonde ring haren. Wij leven in een tijd, dat niets onbe proefd wordt gelaten om het gezag te on dermijnen. Dat kan ook wel met anders. Wie God de Heere verwerpt als de bron van het gbzag kan ook geen eerbied hebben voor de gezagdragers onder de menachen. Verwerping van God en Zijn Woord voert noodwendig tot verwerping van het gezag van de Overheid die bij de gratie Gods regeert. Deze consequentie en dat is tot op zekere hoogte gelukkig wordt mei steeds gevoeld. Er zijn nog velen die de Souvereiniteit Gods niet erkennen, maar die toch wel het gezag onder de men achen pogen hoog te houden. Dat gaat echter niet gemakkelijk. Want wie gezag wil uitoefenen moet ook werke lijk met gezag bekleed zijn, moet weten uit wiens hand hij het gezag ontving. Wie wil pogen het gezag te handhaven moet daarvoor ook zedelijke gronden kunnen aanvoeren, wil hij niet den indruk maken dat hij zich iets aanmatigt wat hem niet toekomt. Zoo bezien behoeft het niet te verbazen, dat in de rumoerige November dagen van 1918 vele vrijzinnigen onmid dellijk bereid waren aan de eischen van de S.D.A.P., die het gezag voor zich op- eischte, te voldoen. Zij hadden geen grond waarop zij de revolutionaire eischen kon den afwijzen. Daarnaast zijn er anderen, die zeer consequent alle gezag verwerpen. Krachtig optreden tegen het woeden van dergelijke ontbindende elementen is noodzakelijk, zoowel in 't belang van de Overheid als van de onderdanen. Slappe gezagshandhaving het blijkt telkens weer - leidt tot verstoring van de orde en heeft ongeregeldheden van al lerlei aard tengevolge. We hebben dat zeer duidelijk kunnen zien in Duitschland waar tot voor kort straatgevechten en den aankleve van dien, aan de orde van den dag waren. Een overheid die erkent dat alle gezag van God afdaalt en die zich Gods diena resse weet, zal en moet dergelijk slap op treden verfoeien, omdat het beteekent een reohtstreekbche ondermijning van het ge zag. Krachtige handhaving van het gezag, beteekent niet alleen en niet in de eerste plaats, dat wanordelijkheden worden be teugeld, maar niet minder het voorkomen daarvan. Als bij betoogingen en straatdemon straties, zooals die telkens gehouden wor den, ongeregeldheden voorkomen, dan is het goed en noodig dat met krachtige hand wordt ingegrepen. Mom meer doeltreffend is nog, wan neer, vooral in een onzekeren en gespan nen tijd als waarin wij thans leven, der gelijke nuttelooze en voor de rust gevaar lijke optochten, niet op den openbaren weg worden toegelaten. Dat heeft met beperking van de bur gerlijke vrijheid niets te maken. De di verse partijen hebben gelegenheid te over om hunne wenschen en grieven op orde lijke wijze ter kennis van de Regeering te brengen en door middel van pers en ver gaderingen den volksgeest te bewerken. Optochten en demonstraties, waarbij meermalen blijkt, dat de leiders hunne volgelingen niet in de hand hebben zijn daarvoor niet noodig. Er zou over dit onderwerp nog veel te zeggen zijn. Maar ook zonder dat is het duidelijk, dat bij een groot deel van ons volk weer klank zal vinden, wat gezegd wordt in het A.-R. verkiezingsmanifest: „Krach tige handhaving van het gezag; voorko ming en indien noodig besliste beteuge ling van alle wanordelijkheden". Winter in Engeland. Donderdag heeft het in Engeland ge sneeuwd. Over bijna het geheele land was het de koudste dag sinds Mei J.I., met ge middelde temperaturen, die anders slechts in December voorkomen. In het Noorden van het land hebben storm en onweer nogal wat schade aan gericht aan verschillende huizen. Communistische centrale te Jeruzalem. In Jeruzalem ie een communistische centrale voor Arabië en Oriënt ontdekt. Uit documenten, die in beslag werden genomen, blijkt, dat een nauwkeurig pro- voor het uitroepen ran een Arabi sche nationale regeering opgesteld was. Het lag in het voornemen, de staats schulden te schrappen en de concessies op te heffen. Verder werd een brief, bestemd voor Rusland gevonden, waarin geconstateerd wordt, dat de Joden het leven der com munisten in Palestina bedreigen. De Dultsche contlngenteerlngen. Het heeft te Berlijn groot opzien ver werkt, dat de directie van de Rijksbank zich tot de rijksregeering heeft gericht met een schrijven, waarin zij verklaart, de verantwoordelijkheid voor de stabiliteit van de rijksmark niet langer te kunnen dragen, indien de regeering vasthoudt aan haar contingenteeringspolitiek. Waarschijnlijk zal deze houding van de Rijksbank een doodssteek blijken te zijn voor de plannen van den minister van landbouw Von Braun. Overigens nam de binnen- en buiten- landische oppositie tegen de contingentee- ringsimaatregelen de laatste dagen bijzon der scherpe vormen aan. Uit alle Euro- peesche landen kwamen successievelijk protesten binnen. Zooals gemeld, heeft het kabinet beslo ten, alle beslissingen omtrent de contin- genteeringspolitiek te verschuiven tot na de verkiezingen. Dit uitstel zal naar alle waarschijnlijkheid een afstel worden. keeren weer terug na het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Korte berichten. De nationaal-socialisten hebben den 80-jarigen generaal Litzmann in het dis trict Frankfort a.d. Oder als eersten can- didaat op de lijst voor de Rijksdagver kiezing geplaatst. Zij beoogen met deze candidatuur te voorkomen dat Clara Zetkin nogmaals in de gelegenheid zou zijn, als oudste lid den Rijksdag te openen. De vakvereeniging van textielarbei ders te Barcelona heeft een algemeene staking in deze en verwante industrieën geproclameerd. Het aantal stakers be draagt 20.000. Donderdagnacht werden in het Ka naal noodseinen waargenomen. De red dingsbooten van Poole en Wanage hebben zonder succes tijdens ruwe zee een groot stuk van het Kanaal afgezocht. - De Zeppelin is te Rio de Janeiro aangekomen en vandaar weer vertrokken. Het cadeaustelsel. Het nationaal comité tot beteugeling van het cadeaustelsel schrijft: De actie der Duitsche porselein-, glas- en aardewerkwinkeliers met afweerkoffie neemt steeds scherper vormen aan tenge volge van den grooten nood, welke er on der deze winkeliers heerscht door het door de koffiehandelaars in omloop ge brachte „cadeau-porselein". In ongeveer 2000 porselein- en aarde- werkwinkels wordt thans hetzelfde merk afweerkoffie tegen den kostenden prijs verkocht. Teneinde zich een onafhankelijke posi tie te verzekeren en zoo mogelijk nog goedkooper te kunnen leveren, wordt bin nenkort van die zijde de koffie direct van een groote federatie van Centraal-Ameri- kaansche koffieplanters gekocht. Deze heillooze vernietgingsstrijd typeert den in Duitschland door het cadeaustelsel geschapen toestand van vertwijfeling on der de porselein- en aardewerkwinkeliers. Hier te lande is eenzelfde actie over wogen en zelfs tot in alle onderdeelen voorbereid, doch gelukkig heeft de meer derheid der betrokkenen gemeend, nog niet tot een dergelijken strijd te moeten besluiten. Wat niet is, kan echter nog komen, wan neer ook hier de uitwassen van het ca deaustelsel, dank zij het nog ontbreken van een wettelijke regeling daarvan, in aantal en aard blijven toenemen. De schippers lijden gebrek. Het lid der Tweede Kamer de heer Duy- maer van Twist, die ook dezer dagen vra gen stelde, heeft den minister van Econo mische Zaken en Arbeid opnieuw ge vraagd: le. Kan de minister mededeelen, of in afwachting van het nader overleg, waar van sprake is in het antwoord van den Minister van 11 October 1.1., dat zal plaats hebben ter zake van het bevorderen van een wettelijke regeling voor de bevrach ting van binnenschepen, maatregelen zul len worden getroffen tot leniging tan den grooten nood, waarin de binnenschippers verkeeren, van wier lot de minister in de vergadering van de Tweede Kamer van 23 Juli 1932 sprak: „dat het wel het zwartste is, dat in ons land te vinden is. Daar is men werkelijk op den rand van den honger?" 2e. Zal de minister overgaan tot het nemen van maatregelen, mag dan ver wacht worden, dat met het oog op den hoogst ernstigen toestand, deze maatre gelen onverwijld worden getroffen? De Tweede Kamervacature-Guit. De heer W. Steinmetz te Amsterdam, die als opvolger in de vacature-Guit was aangewezen, heeft thans kennis gegeven, dat hij als zoodanig niet in aanmerking wenscht te komen, meldt de „Volks krant". Op de lijst is thans de volgorde der candidaten: mevr. Alb. Steenhoff Smulders te Baarn en mr P. G. M. Rom- me te Amsterdam. Loonsverlaging ts Zaandam. In een gisterenavond te Zaandam ge houden vergadering van de plaatselijke afdeeling der S.D.A.P. is met groote meerderheid van stemmen besloten mede te werken tot een 3 pet. loonsverlaging voor het gemeentepersoneel. Door deze beslissing is thans een meer derheid in het college van B. en W. om met voorstellen tot loonsverlaging te ko men, zoodat ook de weg vrij is om aan den uitdrukkelijken wensch van Ged. Sta ten te deze tegemoet te komen. Bijslag voor brandstoffen. De minister van Bümenlandsche Zalken heeft een circulaire aan de collega's van B. en W. der gemeenten gericht, waarin hij mededeelt, dat over het tijdvak van 30 October a.s. tot en met 1 April 1933 aan ondersteunde gehuwde en ongehuwde kostwinners een brandstofbijslag van ten hoogste f 1 per gezin en per week mag worden verstrekt. die men zich voorstelde te kunnen krijgen, niet gehandhaafd kunnen worden. (Th. Crt.) Tegenspraak. Dezer dagen maakte het Hbld melding van „Een nieu we wolk" en „Invasie van Italianen". Met die nieuwe wolk werd geduid op de ver mindering der productie van de animo- niakfabriek te Sluiskil tot ongeveer een derde der capaciteit en het als gevolg daarvan bedanken van personeel. Van de 1500 man zouden er nog ternauwernood 500 over zijn en dan zouden de binnen- landsche arbeidskrachten successievelijk worden vervangen door vreemdelingen, vooral Italianen! De Tern. Crt. wijst er op, dat het aantal werklieden aan de ammoniakfahriek in den tijd dat zij' op volle productie werkte nimmer hooger is dan 800, hetgeen dus 700 onder de 1500 blijft. Juist is dat 'het aantal tot 500 'gedaald is. Maar totaal uit de lucht gegrepen is de bewering omtrent het vervangen van Nederlandsche door buitenlandsche werkkrachten, daar sinds geruimen tijd niemand meer is aangeno men. Alleen bij het leidend personeel ia aangesteld een ingenieur van Italiaansche nationaliteit. Men verzoekt ons er de aandacht van belanghebbenden op te vestigen, dat zij, die voor invoer van kousen en sokken, tapijtgoed, enz., katoe nen naai- en rijggarens, tafel en servetgoed en ander huis- houdgoed enz. een toewijzing wen schen te ontvangen, hunne aanvragen daartoe uiterlijk twee maanden na dato der afkondiging van het betreffende Ko ninklijk Besluit bij de Kamer van Koop handel en Fabrieken op aldaar verkrijg- baar gestelde formulieren moeten indie nen. Waar het bedoelde Kon. Besluit 26 Augustus j.l. werd afgekondigd, is de uiterste termijn van indiening der aan vragen 26 October a.s. Binnenland. De noodlijdende schippers. De groote diefstal bij dr Philips. Bijslag voor brandstoffen. Buitenland. De Duitsche contingenteeringen. Winterweer in Engeland. Ingezonden Mededeeling. BEVORDERT 00K UW LICHAMELIJK WELZIJN DOOR HET GEBRUIK VAN GENEES-, VERSTERKINGS-, TOILET ARTIKELEN EN BANDAGES VAN Telefoon 168 goed geslaagde vergadering door dhr G. Francke met dankgebed gesloten. Goes. Gisteravond vergaderde de af deeling Goes van de Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. De secretaris, dhr D. Zachariasse, hield een inleiding over „De gerechtigheid, als eisch voor de oplossing der sociale kwes tie". Omschreven werd, wat de gerechtig heid is, dat de bron der gerechtigheid God is, en de oorzaken der sociale kwes tie. De sociale kwestie is een kwestie van récht en God is het, die als Koning der Gerechtigheid, het geschonden recht wreekt. Tenslotte werd op onze roeping gewezen om een regeling te vinden, die recht doet aan patroon en arbeider beide. Enkele leden gaven zich op om met het bestuur eenige adressen te bezoeken, ten einde leden te winnen. Ingezonden mededeelingen. De minister is bereid in de brandstof- bijlagen aan werkloozen, die ingevolge de gesubsidieerde Rijkssteunregeling worden gesteund, eenzelfde rijksbijdrage te verke nen als in de overige kosten van eteun- verieening. De Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal Woensdag 2 No vember des namiddags te één uur bijeen komen ter behandeling van verschillende wetsontwerpen. Rechtspositie waterschapspersoneel. Mej. S. Groeneweg, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van Wa terstaat gevraagd: Is de minister bereid te bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk goedgekeurd wor den de daarvoor in aanmerking komende door Provinciale Staten vastgestelde regle menten, regelende de rechtspositie van waterschapspersoneel, opdat de daarbij betrokken colleges van Ged. Staten voort gang kunnen maken met de toepassing van bedoelde regelingen? De Prins van Wales. Gisteravond is de Prins van Wales per s.s. „Amsterdam" van Hoek van Holland naar Harwich vertrokken. 's Morgens had hij een bezoek 'gebracht aan het Mauritshuis en aan het Huis ten Bosch. De Haagsche correspondent van de Times heeft gistermiddag een kqrt onder houd met 'den Prins van Wales gehad en daarvan gebruiik gemaakt om Z. K. H. te vragen, wat zijn indruk van ons land was. „Ik heb er helaas nog niet veel van ge zien," luidde het antwoord. „Maar," zoo voegde de Prins er dadelijk bij, „ik moet hier eens terugkomen." Verder vertélde de Prins, dat iedereen hier buitengewoon vriendelijk voor hem was geweest en dat hij dan ook „a good tame" in ons land gehad heeft. 39 AGENTEN op Zuid- en Noord- Beveland waarborgen de beste Bervice bij aanschaffing van een N.S.F. of Philips- radiotoestel. Hoofdagent: J. M. Polder man, Goes, Tel. 129. (Adv.) De oesters. Meende men eerst dat de oestervisschers hét eens zouden kunnen worden met de prijsbepaling, (im mers te Yerseke is in deze richting door burgemeester Gunning een poging aange wend, waartoe ook de Coczo zou mede werken), jammer 'genoeg blijkt er tegen over elkander zoo'n wantrouwen te be staan, dat ook deze pogingen schipbreuk hebben geleden. Gevolg is, dat de prijzen, Auto door trein gegrepen. Vrijdagmorgen is aan den overweg wacht post 24 te Krabbendijke, welke overweg bewaakt wordt, een auto, bestuurd door dhr Rinders uit Goes, komende uit de richting Krabbendijke, op het oogenblik, dat de overweg gesloten was, door de af sluiting heen gereden. Op dat moment na derde de sneltrein van 8 uur waardoor de auto werd gegrepen en geheel vernield. De bestuurder was er uit gesprongen en werd slechts licht verwond. De spoedig aanwezige geneesheer heeft hem verbon den. R. is per auto naar Goes vervoerd. De politie stelt een onderzoek in. In vrijheid gesteld. Door de Rechtbank te Middelburg is in vrijheid gesteld zekere de S., slager te Sluis, die in den loop van de vorige week werd aan gehouden als verdacht van brandstich ting. Onfortuinlijk schip. Gister- Dacht vertrok van Neuzen het Spaansche s.s. „Odundo", geladen met ookes met be stemming Genua. Dit schip heeft een zeer onfortuinlijke ïeis gehad. Op 13 Sept. vertrok het van Neuzen naar Gent en bij het laden van de cokes aldaar is het schip scheef gevallen, zoodat er 80 ton lading over boord viel. Zooals reeds gemeld, is het schip op den terugweg in aanvaring geweest met de hulpbrug te Selzaete. De bemanning wei gerde toen verder te varen, omdat volgens ben het Bchip niet zeewaardig was. Het schip is toen verhaald naar Ertvelde, en daar heeft men er 250 ton uit gelost. Middelburg. Donderdagavond kwam al hier het district „Walcheren" van afdee- lingen van den Chr. Landarbeidersbond in vergadering bijeen onder leiding van den voorzitter, dhr P. Vreke. In zijn openingswoord wees spr. op de kracht van het beginsel, een spoorde aan in dezen tijd krachtig te blijven vol harden in het geloof. Na allen welkom te hebben geheeten, inzonderheid dhr A. Vingerling, Hoofdbestuurder en dhr P. Meliefste, voorzitter van den Chr. Be sturenbond, werd overgegaan tot behan deling van eenige huishoudelijke zaken. Daarna sprak de heer Vingerling over de propaganda in den a.s. winter. Spr. drong er op aan, dat elke afdeeling twee propaganda-avonden zal beleggen, terwijl de schriftelijke en mondelinge propaganda krachtig ter hand dient genomen te wor den. Voorts werd besloten, op advies van spr. een districtspropaganda-vergadering te beleggen, en wel op 2 November a.s. dankdag) in een nader bekend te maken lokaliteit te Middelburg. Geadviseerd werd in den aanstaanden winter de Zuiderzeefilm ts doen verton nen. Na gehouden rondvraag werd deze Hoewel de opkomst beter had kunnen zijn, had de vergadering toch een ge zellig verloop. Dinsdag 1 November a.s. spreekt al hier in het Schuttershof 's avonds 8 uur Dt M. H. A. van der Valk, predikant te Rotterdam, over het onderwerpDe he mel in ontroering over deze catastrophale tijden." Nadere bijzonderheden volgen per ad vertentie. Gaarne maken wij opmerkzaam op de annonce, waarbij de lezing van Ds J. J. Stam te Rotterdam voor de Ver. voor Christelijke Winterlezingen te Goes, wordt aangekondigd. Laten velen dezen bekenden redenaar op Woensdag 19 October gaan hooren. Ingezonden Mededeeling. Prof. B. Sjollema schatte de voordeelen die te bereiken zijn door ratloneele voeding op gemiddeld 20 cent per koe per dag, hetgeen voor een bedrijf met 40 koeien gedurende 200 staldagen een bedrag van f. 1600.- uit maakt en dat millioenen guldens bespaart kunnen worden. Op sommige bedrijven was de besparing zelfs grooter en steeg melkgift en melkvet. Dit is bereikt en alle foutief voe deren wordt opgeheven door voedering met: Ra t 4 rt A «"gebalanceerd a t- 1 vJ dagrantsoenkoekje voor Iedere melkgift tot 4% melkvet. De melk hiervan kost pl.m. 2ct. p. liter. Ra f 4 r» R uitgebalanceerd koekje cl 11 IJ voor mestrunderen. Ratio A en B (wettig gedeponeerd) bevat de juiste dosis Jodium, opgeloste ijzerver- bindingen en voedingszouten waardoor grooter weerstandsvermogen tegen verschillen de f ziekten o.a. mond- en klauwzeer en In 't algemeen verbetering van den gezond heidstoestand der dieren en vergrooting der melk- en vleeschproductie wordt verkregen zoo- bIs op verschillende veebedrijven is gebleken. Vraagt Brochure: 22 ruwvoederrantsoenen met Ratio voor Iedere melkgift en attesten. Ratlokoekjes mogen op geen stal ontbreken I Veehoudersprljs A f. 7.90, B f. 7.15 per 100 Ko. vrij spoor/boot Amsterdam. BH voedering In de WeideRatio en Bertels' lijnzaadkoekjes 't beste en voordeeligste. Weigert namaak! Let op ons ongeschonden Loodje en dat in elk koekje voluit den naam Bertels staat en niet een enkele B. Bestel bij Uw leverancier ln Uwe plaats) Indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1