REGENJASSEN in Iimst louw ien. Staten-Generaal Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Mjgg VRIJDAG 14 OCTOBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 12 Het doel van de boeren ia, dat bun treu LODEN TWEED MET GUMMI GABARDINE GEBRS. STEUTEL - KLOKSTRAAT - GOES Hansweert Het mosselvaartuig BRU 57 dat nabij Bath was gezonken, is door Hoo- genboezem v. d. Tak's Bergingsbedrijf van Wemeldinge gelioht en naar het ka naal gesleept, 1en: we?.> Nadat de 13 geweest, ingewilligd- idon gevan- enschappen der weten- heeft de |voorwerpen ike ontvan- |n diploma's Q. Jansen, Ine-Ter-Mui- ïvelandsche |euw; scher- isch en Ka- buurt ge- Iren van den Jtrigen neus- Iscusenwer- alles opge- Schelde. legaat van jjrsfoort, be- kmplaar der ^t opdracht: en Bellamy; ay geschre- Je Naamen; Vermoedelijk e, twee me en één van |eelding van prtretten en te, een brief [.oosjes Pzn, over Fran- van Vincent Irjaring van ïaard, 1886. en tuinbouw heeft een Ir Klant, die, Jd, tot direc- lovinciale in- bouwproduc- fbureau bin- |ijke taak zal dit onder- |aagt," aldus een groot ïedewerking l tellingen en Immers deze: lewezen soor- die aan de limumprijzen Incie worden Iroducten zoo menschelijk bestaat en nmen. de tegen do Juinhouwpra- ar behoefte Jibueering de ndoet. Men len te berei- fzeer geringe te uitdeeling Ekken en een Ie uitwerking Wanneer op linimumprijs Ide provincie Ireau dit pro ltelden mini- Iten zich zoo ljDe vertegen- Ift bet kwan- Ikmaar, waar |uct geplaatst ling van den au juist een len zijn ook keid in finan- zoodat een |tie der opge- ls menscbe- belemmeren. I medewerking loorwegen wat Ining; terwijl |rden van de md. Einciën wordt Ir naar Enge- zijl ingeladen bt. Ierland. te Hamburg. ELT, thuisr., n. Amst. Ir., p. U Gi- lakar. pyd. t.m.) v. Suez. h Gibraltar. Iv.m.) te Bela- (7 n.m.) Gi- j v. Fadang. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85, Bij contract belangrijke korting. TWEEDE KAMER. De Kamer is gisteren in openbare ver gadering bijeen gekomen. Nadat verschillende conclusiën waren afgedaan, kwaan aan de orde een wets ontwerp, dat tot strekking heeft overne ming of overdracht van beheer of onderhoud van wegen te be spoedigen, door niet meer voor ieder voorkomend geval regeling bij de wet te eiischen. Daarvoor komt nu in de plaats een beslissing door de Kroon, indien om trent de overneming of overdracht over eenstemming met den belanghebbenden webbeheerder is verkregen. De Kamer had tegen het voorstel op zichzelf geen bezwaar, maar om te voor komen, dat het beheer der wegen al te veel aan het toezicht van het parlement zal worden onttrokken, werd een amende ment aangenomen om de bevoegdheid van de Kroon te beperken tot de uitvoering van het Rijkswegenplaa en den duur daarvan. Met 51 tegen 15 stemmen werd aange nomen, het ontwerp-verdrag betreffende den gewonen of verplichten arbeid (Ge- nève 1930). Vervolgens kwam aan de orde een in terpellatie van Mevr. de Vries Bruins over de opheffing van de Rijks- vroedvrouwenschool te Amsterdam. Men zou het kunnen noemen het voor spel van den strijd over de bezuinigingen. Velen willen wel bezuinigen, maar steeds op een andere manier dan wordt voorge steld. Gedurende het debat werd er door Min. Ruys op gewezen, dat de toestand van 's Lands financiën hoogst zorgelijk is. Vandaag wordt de behandeling voort gezet. Uitstel der Dultsche contingenteerlngen. Het „Berl. Tageblatt" meldt, dat de „Tomatencommissie", zooals de in het buitenland vertoevende contingenteerings- commissie der Rijksregeering algemeen wordt genoemd, zich nog steeds te Rome bevindt, en wel niet vóór het midden van de volgende week te Berlijn kan worden terugverwacht. Het blad verzekert, dat, gezien het weinig gunstige begin der on derhandelingen met Nederland, in den schoot van het Rijkskabinet wordt overwo gen, of het in verband met de buitenland- sche politiek en den economischen toe stand zin heeft, thans reeds tot de con- tingenteering over te gaan. Verzekerd wordt zelfs, dat de verdere behandeling van deze aangelegenheid tot na de ver kiezingen zal blijven rusten. Dit zal dan meent het blad, een „stille begrafenis" van deze nieuwe soort handelspolitiek be- teekenen. De „Deutsche Allgem. Ztg." kondigt eveneens uitstel van de beslissing aan. Na de relletjes te Belfast. Gisteren zijn geen ongeregeldheden te Belfast voorgekomen, maar de politie bleef met versterkte patrouilles in het havenkwartier posten, en in sommige Btraten werden huiszoekingen verricht naar verboden wapens, die hier en daar succes hebben gehad. Ook is in een lokaal een partijtje munitie in beslag genomen. Reuter meldde gisteravond uit Belfast, dat er een ontspanning ingetreden is, en dat de rust bijna geheel teruggekeerd was. Nochtans werden een honderdtal mannen en vrouwen aangehouden onder de beschuldiging van onwettige samen scholing en het uitlokken van onlusten. Herriof te Londen. Het officiëele communiqué, dat is uit gegeven, na afloop der Fransch-Britsche besprekingen, zegt alleen bet volgende: Er hadden niet-formeele besprekingen plaats tusschen de eerste-ministers Her- riot en John Simon benevens den Fran- schen ambassadeur over de moeilijkheden welke zijn gerezen met betrekking tot een nieuwe verdere ontwapening. Herriot verliet Downingstreet even na 18.30 en antwoordde„Niet veel"' toen men hem vroeg, welke vorderingen er ge maakt waren. Van Britsche zijde daarentegen ver klaarde men, dat de dag zeer vriendschap pelijk en bevredigend verloopen wai Vandaag voortzetting. Opmarsch van boeren naar Washington. De leider van de nationale boeren- bnlp, Lem Harris, heeft bekend gemaakt, dat tot dusverre 5000 farmers zich heb ben aangemeld voor een „opmarsch van boeren naar Washington." De boeren willen met dezen opmarsch tegen de werkeloosheid der regeering ten opzichte van de hulp aan de boeren pro testeeren. rige oeconomische toestand moet worden verbeterd, daar zij zich niet meer zelf kun nen redden. Er zijn reeds 15 millioen menschen werkloos in de Ver. Staten zoo dat het onmogelijk is, om na liquidatie van hun bedrijven werk te vinden in de groote steden en de industrie. Ze moeten hun heil zoeken en vinden op hun land. Daarom moet er een eind komen aan de executies voor hypotheekschuld en aan de verwijdering van hun hoeve. De boeren zullen te Washington aan het Congres trachten duidelijk te maken, dat millioe- nen boeren en boerenkinderen langzaam te grande gaan aan ondervoeding en de ziekten die daarvan het gevolg zijn. Er moet onmiddellijk geholpen woorden door beschikbaarstelling van geld teneinde de boeren in de gelegenheid te stellen, de noodzakelijke eerste levensbehoeften in te slaan. Maar dat is slechts een eerste hulp middel, een palliatief. De definitieve red ding moet komen van een verhooging van de prijzen der landbouwproducten over de geheele linie. Waarom in twee Belgische gemeenten niet kon worden gestemd. In twee gemeenten: het Brabantsche dorp Nederokkerzeel en het Waalsche stadje Visé, hebben de kiezers Zondag j.l zich van hun burgerplicht niet kunnen kwijten, daar de stembrieven ten gemeen tehuize niet bleken te zijn aangekomen. Vermoedelijk zijn deze twee pakken zoek geraakt, zoo dat nu een nieuwe datum voor het houden der raadsverkiezingen aldaar door de regeering zal moeten worden vast gesteld. De strijd In Mandsjoerije. De „China-Post" bevestigt een bericht, dat bij de laatste aanvallen der Japansche troepen gifgassen zijn gebruikt. De gifgassen hebben vele slachtoffers geëischt. Het blad verklaart, dat Japan hierdoor de overeenkomst van Den Haag heeft geschonden en dat deze zaak derhalve door een bijzondere volkenbondscommis sie moet worden onderzocht. Korte berichten. In het Noorden van Polen zijn vele dorpen door groote benden wolven over vallen. De bevolking heeft de politie en marechaussee te hulp geroepen, die thans drijfjachten op de roofdieren organisee- ren. De commissie voor de reorganisatie van de politieke leiding van Let Secreta riaat van den Volkenbond, heeft beslclen tot verlaging der salarissen van de secre tarissen-generaal. De Valera is gisteren, vergezeld van de ministers van financiën en justitie en den attorney general weer te Londen aan gekomen. Te Berlijn en in tal van steden in de provincie zijn Donderdagmorgen, op last van den procureur-generaal, huiszoekin gen gedaan in de bureaux van de commu nistische partij om brochures of geschrif ten in beslag te nemen die een karakter van hoogverraad of anderen onwettigen inhoud zouden bezitten. De huiszoekin gen waren om 2 uur geëindigd, maar oVer het resultaat is nog niets bekend. De Prins van Wales In ons land. De Prins van Wales is gisteren per vliegtuig op Schiphol aangekomen. Na een korte begroeting begaf hij zich per auto naar Den Haag, waar hij eerst een bezoek bracht aan de banen van de Haag- sche golfclub. Te kwart over zes werd hij in het pa leis Noordednde door Z. K. H. den Prins ontvangen. 's Avonds werd in het legatiegebouw door den Engelsehen gezant een diner ge geven, waar met den Minister van Bui- tenlandsehe Zaken verschillende autori teiten aanzaten. Het diner werd gevolgd door een soiree in de fraaie balzaal, welke aan de voor zijde van het legatiegebouw is gelegen. Ongeveer 150 personen waren hiervoor uitgenoodigd. Om half elf verscheen Prins Hendrik, die geruimen tijd zich met den Prins van Waleis onderhield. Afval van melkpoeder. De Crisis-Zuivel-Centrale brengt het volgende ter kennis van melkpoederpro ducenten: In verband met het feit, dat bij de be reiding van melkpoeder steeds een ge deelte afval ontstaat, die ongeschikt is voor menschelijke consumptiedoeleinden en uitsluitend voor veevoeder kan worden gebezigd, is het uit een billijkheidsoog punt wenschelijk te achten hiervan gee nerlei heffing te vorderen. Naar aanleiding hiervan is bepaald, dat te rekenen vanaf 2 October melkpoe derproducenten 1 pet. van hun totale pro ductie aan melkpoeder in het binnenland mogen afleveren zonder daarvan heffing te betalen. Da distributie van goedkoope margarine onder behoeftigen. De minister van Binnenlandsche zaken heeft tot de gemeentebesturen een circu laire gericht, waarin hij hunne medewer king vraagt voor de distributie van mar garine aan gezinnen die daarvoor in aan merking komen. „Het is de bedoeling, schrijft de minis ter, dat de margarine door de crisis-zui- velcentrale ongefrankeerd geleverd wordt aan centrale plaatsen tegen een bedrag van 40 cent per k.g., met dien verstande, dat een zending aan een gemeente ten minste tien k.g. per week moet bedragen. Verdere distributie aan de daarvoor in aanmerking komende personen dient dan van uit genoemde centrale punten te ge schieden tegen een bedrag van 44 cent per k.g. De gemeente ontvangt dus van dat be drag vier cent per k.g. ter tegemoet koming in de te maken onkosten. Mijn ambtgenoot zou het zeer op prijs stellen wanneer de gegevens van de ge meenten betreffende het aantal personen, die voor distributie in aanmerking komen rechtstreeks aan de crisis-zuivel-centrale, Laan van Meerdervoort 84 te 'sGraven- hage, verstrekt werden, opdat met de dis tributie zoo spoedig mogelijk een aanvang gemaakt kan worden. Het ligt in het voornemen zoo mogelijk reeds uiterlijk 17 October met de distri butie te beginnen. Ik zon het zeer waar- deeren indien uw gemeente haar volle medewerking aan het vorenstaande zou willen verleenen. Rauwe reuzel en rundvet. Het lid der Tweede KameT mej. Groene- weg heeft den Mini-ster van Economische Zaken en Arbeid gevraagd: 1. Is het den Minister belkend, dat de prijzen van ongesmolten rundvet en reu zel reeds opgeloopen zijn resp. tot f 1.10 en f0.65 per kg.? 2. Is de Minister in staat en bereid maatregelen te treffen ter bevordering van een spoedige daling van den prijis dezer spijsvetten, die vooral in het koude sei zoen een belangrijke rol spelen bij de voedselbereiding? Een gerucht over ex-Keizer Wilhelm. In Engelsehe bladen verscheen gisteren een vrij sensationeel bericht, dat de Duit- sche gewezen 'keizer voornemens zou zijn zich op 20 dezer naar Coburg te begeven, om aldaar deel te nemen aan een vorste lijk feest en, na afloop daarvan, niet meer terug te keeren naar Holland, doch zich blijvend in Duitschland te vestigen. In veiband hiermee heeft „Vooruit" zich gewend tot Mr J. B. Kan met ver zoek oon inlichtingen. Op de meest nadrukkelijke wijze heeft mar Kan deze mededeeling uit Engelsehe bron tegengesproken. Er is, zei hij letter lijk, geen woord van waar en ik mag dit met des te meer klem verzekeren, daar i!k nog pas enkele dagen geleden met den ex- keizer een onderhoud heb gehad. Ik geloof ook niet, dat de ex-keizer het voorbeeld van zijn zoon, waar hij indertijd zelf erg boos over is geweest, zal volgen en in 't geheim zal vertrekken. Zoolang de Duitsche partijen zijn terug keer niet wenschen, acht ik het, aldus mr Kan, uitgesloten, dat de gewezen keizer stilletjes ons land zal verlaten. Het eenige echter, waarvoor de Nederlandsche regee ring geen waarborg kan geven, is, wat de gewezen keizer zal doen wanneer er in Duitschland een omwenteling komt, die in dat land geheel andere toestanden brengt. De motorveerboot „Prins Hendrik. Naar de Vliss. Crt. meedeelt, bleef de motorveerboot Prins Hendrik tot heden nog steeds aan de werf liggen. Er zullen nog verschillende verbeterin gen aan het schip moeten aangebracht worden in verband met de stabiliteit. Deze verbeteringen werden door Jfle scheepvaartinspectie noodig geacht alvo rens toestemming kan worden gegeven om het schip in dienst te stellen. DE RADIODOKTER steeds en over al te ontbieden. Thans lage tarieven door gecombineerde bezoeken. J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) Het auto-ongeval van den Commissaris der Koningin in Zeeland. Naar „de Grondwet" ver neemt, gaat de toestand van mevrouw Quarles van Ufford, de echtgemoote van den Gommissari® der Koningin in Zee land, die in verband met het auto-ongeluk op 9 September op den Wouwschen weg nog steeds in het ziekenhuis „Charitas" te Roosendaal wordt verpleegd, steeds goed vooruit. Zij zal echter nog ongeveer vier weken aldaar in verpleging moeten blijven, alvorens het ziekenhui» te kunnen verlaten. Ook mevrouw Quarles van Ufford, uit Den Haag, de moeder van den Commissa ris der Koningin, vertoeft nog steeds in „Charitas". Vermoedelijk zal deze echter reeds eerder als 'hersteld naar haar woon plaats kunnen terugkeeren. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot secretaris der gezondheids commissie, zetel Vlissingen, de heer W. H. Breed, aldaar. Middelburg. De Nationale Boeren-, Tuinders- en Middenstandspartij had te gen gisterenmiddag eene openbare ver gadering uitgeschreven op de bovenzaal van de Sociëteit de Vergenoeging. Nadat geruimen tijd was gewacht of er nog meer belangstellenden zouden 'komen, besloten Binnenland. De distributie van goedkoope margarine. De Tweede Kamer over de vroedvrouwen school te Amsterdam. De Prins van Wales in ons land. Buitenland. Uitstel der Duitsche contingenteeringen? Herriot te Londen. Opmarsch van boeren naar Washington. Viermogendhedenconferentie te Genève. de beide sprekers toch voor het gering aantal opgekomenen hun standpunt uit een te zetten en het onderwerp te behan delen „Waarom wij Boeren, Tuinders en Middenstanders een eigen politieke partij organdseeren". De eerste spreker, de heer Mr C. Ver voorn, uit Herwijnen, wees op de groo te verliezen, die o.a. in Zeeland reeds in 1927 door de landbouwers zijn geleden en dit is steeds erger geworden. In 1914 kon men in een paar dagen een uitvoerver bod uitvaardigen, maar nu kan men niet vlug maatregelen treffen. Tot nu toe zijn slechts enkele crisismaatregelen met veel moeite los gekregen en het eenige middel om hierin verbetering te brengen is een eigen politieke organisatie en vertegen woordigers in de openbare lichamen. Spr. brengt hulde aan den heer Braat voor hetgeen'hij reeds deed. Spr. erkent het nut van Landbouwmaatschappijen en Boeren bonden, maar dan voor cursussen, gewas- senkeuringen en dergelijke. Een afzonder lijke partij zal invloed 'kunnen uitoefenen al zijn er maar 5 tot 7 vertegenwoor digers in de Kamer. De landbouwers kun nen niet zooals de groote kapitalisten het land ontvluchten voor belaatingverhoo- ging. Spr. zou liever alom vrijhandel zien, maar de tijdsomstandigheden dwingen Nederland ook invoerrechten te heffen. De tweede spreker, de heer A. Fikse uit Barneveld, zeide, dat de partij niet alleen het boerenbelang, maar ook het nationale belang wil behartigen. Spr. wees er op, dat er overvloedige oogsten zijn en toch zijn de producten voor een groot deel van het Nederlandsche volk niet t© krijgen. Terwijl de producenten bijna niets voor ■hun producten krijgen, betalen de consu menten een hoogen prijs of blijven er ge heel van verstoken. De toestand van de land- en tuinbouwers wordt steeds slech ter. Zij, die regeeren, hebben veelal zelf niet gevoeld, wat het zeggen wil 100 en meer uur per week te werken en toch den wagen niet in het spoor te kunnen hou den. De Nederlandsche regeering en 'de groote politieke partijen hebben land- en tuinbouw en middenstand verwaarloosd. Door de opendeur-politiek wordt Ne derland de vuilnisbak van heel de wereld en de Nederlandsche boer de koelie der maatschappij. De landbouwmaatschap pijen worden meestal geleid door pas toors, burgemeesters, advocaten of school meesters. De wetten worden gemaakt door een op baantjes beluste groep. Het zal alleen goed gaan als men zijn eigen men schen in de vertegenwoordigende licha men heeft. Vlissingen. Gisteren na aankomst van het motortreintje, dat dezen winter weer van Middelburg naar Vlissingen rijdt in het belang der marktkooplieden, die per mailtrein naar huis willen gaan, had in de derde klasse wachtkamer van het sta tion alhier een 'korte, maar zeer sympa thieke plechtigheid plaats. De marktkooplieden vereenigden zic'h In genoemde wachtkamer en noo'digden den heer G. D. J. Hartman, stationchef en zijn echtgenoote alsmede den heer H. Th. Kop pen, adjunct-commies bij de N.S. uit zich daar bij hen te voegen. De heer I. W i t m o n d uit Amsterdam zei'de namens den Algemeenen Bond en den Middel'burgischen Mark'tkooplieden- bond woorden te willen richten tot den heeT Hartman, aan den vooravond van den dag, waarop deze den dienst met pen sioen gaat verlaten, om zijn welverdiende rust te gaan genieten. Het is zeker wel een unicum, dat het publiek afscheid neemt van een ambtenaar. Maar deze tre den meestal bureaucratisch op, en de heer Hartman is in deze al» een witte raaf te beschouwen. Het wm deze stationchef, die maakte dat het „treintje" rijden ging voor de kooplieden. Als herinnering biedt spr. den scheidenden stationchef een ets aam van de Lange Jan van Middelburg. Hier na richtte de heer Witmond zich tot me vrouw Hartman en bood haar een mooien plant aan. Ten slotte sprak de heer Witmond den heer Koppen toe en wees er op hoe deze dank zij 't „Weiteren" is overgeplaatst. Be pogingen om hem voor Vlissingen te be houden zijn mislukt. Spr. biedt hem na mens allen een zilveren „Ever sharp" aan. De heer Hartman dankte voor deze onverwachte hulde en voor de spontane wijze, waarop zij tot stand is gekomen. De.heer Koppen bracht ook harte lijk 'dank voor het geschenk en verzekerde dit op hoogen prijs te stellen. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen. Goes. Naar wij vernemen, zal op Woens dag 26 October a.s. de A. N. W. B., Toe ristenhond voor Nederland, alhier een Bondsavond organiseeren, bestaande in een expositie van kaarten, gidsen, reisboe ken, enz., voor auto-, motor, rijwiel, wa ter-, wandel- en ruitertoeristen, een lezing over het werk van den Bond en de ver tooning van een mooie serie lantaarn plaatjes. De Bondsavond is, zoowel voor niet-leden als voor leden, kosteloos toe gankelijk. De burgemeester heeft zich bereid, ver klaard dezen avond met een kort woord in te leiden. Wij verwachten, dat de velen, die niet dagelijks in de gelegenheid zijn met het geheele Bondswerk 'kennis te maken, maar toch den bekenden en zoo nuttigen „Bond van de wegwijzers" kennen, deze gelegenheid zullen aangrijpen de mooie kaarten en gidsen, andere boekwerken en nuttige voorwerpen voor weggebruiker en toerist te bezichtigen en wat meer te ver nemen van den voortreffelijken, baanbre- kenden 'Bondsarbeid. Rllland-Bath, Dinsdagavond werd al hier de tweede vergadering gehouden van het comité ter bevordering van de cul- tureele belangen van jeugdige werkloozen onder voorzitterschap van den burge meester. Door den Weleerw. Heer Overste der Paters Capucijnen werd welwillend voor de morgenuren ter beschikking gesteld de lokaliteit van het St. Jözefsgebouw. Na afloop der schooltijden zou van een der leegstaande lokalen der Openbare Lagere School te Rilland gebruik kunnen worden gemaakt voor het houden van lezingen. Besloten werd tot instelling van een drietal commissies, waarin de volgende heeron zitting namen: I. Leotuurcommissie: Pater Overste der Capucijnen; L. van den Dool, hoofd der Oud-Geref. school; A. A. Mol, hoofd O.L. school te Rilland. II. Gezelligheidscommissie: Ds J. Hete- brij, voorganger Vrij Evang. gemeente; Ds Gh. de Beus, Ned. Herv. Predikant; J. J. van Gorsel. III. Ontwikkelingscommissie: Mr P. A. Schwartz, burgemeester; M. N. van de Linde, gepens. land- en tuinbouwonder- wijzer; Chr. Jansen, Hoofd Chr. school Hoofdweg. Het Hoofdcomité bestaat uit drie leden, te weten de eerstgenoemde van elke com missie. Tegen de volgende vergadering, die op 20 Oct. a.s. zal worden gehouden, zal door iedere commissie een werkplan wor den ontworpen met raming van kosten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1