e Uit de Provincie Kerknieuws. Ingezonden Stukken. Land- en Tuinbouw Berlijnsche Brieven Wales dat nog eens zou vertellen, dan dat we het lezen in de bladen. Dat het bezoek plaats heeft in aansluiting aan dat aan Denemarken en Zweden, waarvan ieder weet waarom het heeft plaats ge had, is juist van groote beteekenis. Het is vooral daarom, dat wij aan dit bezoek al is het nog zoo kort, veel meer waarde hechten dan aan een afzonderlijk bezoek van een dag aan ons land vanuit Enge land. De Prins van Wales is al sedert jaren voor zijn land de beste gezant, wanneer het er op aankomt den weg voor het handelsverkeer te openen. Zijn bezoek is voor ons dan ook een duidelijke uitnoodiging voor nauwere handelsrela ties, precies op het oogenblik, dat wij er op wachten en deze gaarne willen aan vaarden. We hopen, dat onze regeering in deze actief zal zijn en dat de toegesto ken hand zal worden aangegrepen, opdat spoedig onze onderhandelaars even groo te vorderingen zullen maken te Londen als de Denen en Zweden. In dit licht beschouwd is het bezoek van den Prins van Wales een verblijdende gebeurtenis en wij zijn er van overtuigd dat Nederland hem daarom algemeen nog hartelijker welkom zal heeten, dan het geval zou zijn geweest in tijden van hoog conjunctuur. Vlissingen. Naar wij vernemen voldoet de sedert kort in dienst gestelde nieuwe ferryboot „Prins Hendrik" van den prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde geenszins aan de vereischten. De boot zal nu uit de vaart genomen worden en aan de Kon. Mij. „De Schelde" belangrijke verbeteringen moeten ondergaan, teneinde de stabiliteit te bevorderen, welke repa raties geru i men tijd zullen duren. De groote jaarlijksche vergadering van den Ghr. Besturenbond zal alhier ge houden worden op 10 November a.s. Als sprekers zullen optreden de heeren J. Hofman van den Chr. Grafischen Bond en W. Strijbis, van den Chr. Fabrieks- en Transport arbeidersbond. De Chr. zang- vereen. „Hoop op Zegen" zal haar mede werking verleenen. Oostkapelle. Woensdag vergaderde de gemeenteraad. De voorz. doet mededeeliug van zijn herbenoeming. Het schrijven van de provinciale commissie uit het N.V.V. en S.D.A.P. inzake werkverschaffing wordt voor kennisgeving aangenomen. De voorz. deelt mede, dat als objecten voor werk verschaffing in aanmerking komen: ver betering Baayenhovenschen weg, verbe tering Groene weg, aanleggen zijkanten van den Duinweg en werkzaamheden op „Westhove". Dhr P. L. Bolier vraagt met ingang van 1 Jan. a.s. ontslag als ambtenaar belast met het toezicht op den woningbouw. Dit wordt verleend. Ingekomen is een verzoek van den A. N.W.B. om een jaarlijksche subsidie. Be sloten wordt jaarlijks f 5 te geven tot we deropzegging. Ingekomen is een verzoek van de be woners van het Villapark om de Bouw verordening zoodanig te wijzigen dat bet geoorloofd is dat het closetwater tegelijk met bet afvalwater afgevoerd kan worden. De voorz. geeft een uiteenzetting van de voorgeschiedenis. De eigenaar van de villa Irma klaagde bij B. en W. dat het afvalwater van het villapark faecaliën- lucht bevatte. Bij nader onderzoek bleek dat de meeste bewoners van bet villapark hun water uit de faecaliënputten lieten afvoeren door de afvalleiding. Dit is den bewoners van het villapark onder bet oog gebracht en hun een aanbod aan de hand gedaan van den eigenaar van Irma, om voor gezamenlijke rekening een buizen leiding aan te leggen. Aangezien adressanten niets van zich lieten hooren, heeft de eigenaar van Irma dit aanbod ingetrokken en B. en W. ver zocht om toepassing van de Bouwvei- Ordesiug. Nu vragen adressanten ont heffing der bepalingen Besloten wordt om afwifeaad op het adres te beschikken en de bewoners een half jaar tijd te geven hun leidingen te laten veranderen. Ingekomen is een verzoek van P. de Voogd, stationhouder der posterijen, om een lantaarn te willen plaatsen bij het poststation. Hieraan wordt voldaan. De voorz. doet mededeeliug van de plan nen voor de waterleiding van Domburg, zooais deze zijn opgemaakt door het Bu reau n)or drinkwatervoorziening te Den Haag, waarbij bet wenschelijk geacht werd dat deze gemeente hierbij aansloot. Medegedeeld worden de bezwaren wel ke er tegen aansluiting zijn, welke uitvoe rig door den voorz. in een conferentie van Gedep. Staten, den directeur van genoemd bureau en de betrokken gemeenten zijn uiteengezet. Om de verschillende plannen te bespre ken zullen de raadsleden nader bijeen komen met den Directeur van genoemd Bureau, waarna over deze zaak zal wor den beslist. Koudekerke. (Vervolg Raadsverslag.) Een opgaaf i3 ingekomen van de gemeen- tereiniging te Middelburg om het vuil aan den Ouden Vlissingschen weg op te balen voor f50 per jaar. B. en W. ste'len voor dit te aanvaarden Dhr Lorier *r!l dat met den man die nu tot tevredenheid werkt, overleg wordt gepleegd. Dhr Sanderse bestrijdt dat en noemt het tijdverspilling. De voorz. meent, dat voor „onze man" de afstand te groot is, doch zegt toe met Middelburg een overeenkomst te zullen maken tot wederopzeggings toe. Besloten wordt, dat B. en W. eerst t met „onze man" zullen overleggen. Voorstel tot verlaging van de salaris sen van de Wethouders. Dhr Moens zou dat eenvoudig maar aan Ged. Staten wil len overlaten en het schrijven voor kennis geving aannemen. De voorz. protesteert hiertegen. Wij moeten de beleefdheid vooral tegenover hoogere colleges be trachten. Dhr Sanderse is tegen verlaging. De voorz. vindt ook f 200 voor wethou der niet veel. Dhr Contant wil een erkenning van de noodzakelijke verlaging van het levens peil. Ged. Staten vragen 2 pet. en wij gaan er mede accoord, zelfs wanneer bet 25 pet. zou zijn. Dhr De Rijke prijst de houding van B. en W. Dhr Sanderse is van oordeel, dat Ged. Staten met den Raad geen rekening hou den en daarom moeten ook wij ons vrij stellen. Hij protesteert tegen weth. Con tant. Het voorstel van B. en W. om Ged. Staten te antwoorden wordt aangenomen Brief van Ged. Staten inzake bouw vergunning. De voorz. wil dit bespreken bij art. 7 f der bouwverordening. Aldus besloten. Rekening 1931 wordt vastgesteld. Rekening Burg. Armbestuur 1931 en begrooting B. A. goedgekeurd. Instelling contactcommissie werkloo- zenzorg. Ingekomen is een schrijven van Chr. Besturenbond Vlissingen inzake loo- nen enz. bij werkverschaffing. Dit werd reeds eerder door B. en W. aan den Mi nister verzocht, doch zij zijn daarin slechts ten deele geslaagd. De loonen blijven 22 ct. per uur met 50 uur werk per week, doch eenige toeslag op huur is toegestaan. B. en W. willen in 'n volgende vergadering met voorstellen komen inzake contact commissie. De Moderne Besturenbond te Vlissingen verzoekt voor de industrie-werkloozen een andere loonregeling dan voor de landar beiders. De voorz. zegt: dat wil de Minister abso luut niet. Dhr Sanderse komt hiertegen op. De steun aan den landbouw maakt de levens omstandigheden duurder. Is men wel vol doende op de hoogte van de werkloozen? Spr. betreurt het dat B. en W. aan Bin- nenlandsche Zaken geen gedocumenteerd schrijven hebben gericht en concrete voor stellen hebben gedaan. Dan zou er een beter antwoord zijn gekregen. Er is wel een gemeente die een regeling heeft volgens welke industrie-arbeiders een hoogere uitkeering krijgen. Spr. wil, dat de raad B. en W. opdraagt den Mi nister te verzoeken om voor de Industrie arbeiders een hoogere uitkeering te geven. Dhr Moens (S.G.P.) ontkent, dat de Overheid den plicht heeft om de werkloo zen werk te geven. Spr. ziet het als een werk van barmhartigheid. Wij mogen misschien de industriearbeiders iets meer steun geven. Spr. laat dat aan de be voegde autoriteiten over. De voorz. zegt, er is wel degelijk een duidelijk schrijven gericht. Het is zelfs ge steund door dhr Spanning te Vlissingen. Naar Spr.'s meening kunnen wij thans geen verbetering krijgen voor de Indn- striearbeiders. Spr. meent dat het nutte- loozen arbeid is om hier verder op in te gaan. Dhr Sanderse protesteert tegen de op vatting van dhr Moens. De voorz. wil de kwestie laten rusten. Dhr Lorier meent dat gedaan is wat ge daan kon worden. Wij mogen niet anders. De voorz. wil den Modernen Besturen bond berichten, dat er geen verbetering in Den Haag te krijgen is. Aldus besloten. Tot instelling van een contaot-commis- sie wordt besloten. Alsnu Bouwverordening Art. 7 f. Aan de orde komen de woningbouwaanvragen van Christiaanse en die in het Vroon van dhr Cowelein. De voorz. zegt: Wanneer de raad door gaat met ontheffing ie verleenen dan zullen Ged. Staten van hun bevoegdheid gebruik maken om het recht van onthef fing in de verordening te schrappen. Dhr Sanderse wil weten: hoe komt die brief van Ged. Staten „inzake de aan vrage bouwvergunning Christiaanse" op de tafel vóór dat die aanvraag in den Raad in behandeling is geweest. De voorz. zegt, dat hem niet bekend is hoe deze brief is ontstaan. Dhr Sanderse wil passen om zijn meening te zeggen vóór hij weet hoe de vork in de steel zit. De voorz. zegt: „door mij is met geen der bevoegde autoriteiten over deze zaak gesproken". Dhr De Kroo wil een onderzoek: hoe ka men Ged. Staten aan de wetenschap van een verzoek om bouwvergunning van Christiaanse. De voorz. adviseert om het voorstel- Sanderse niet aan te nemen. Ged. Staten zullen toch op hun standpunt blijven staan. Dhr Contant wil toch ontheffing verlee nen. Wij hebben de bevoegdheid. De voorz. wijst nog op het schrijven van den Minister. Deze wenscht dat Ged. Sta ten zullen ingrijpen als voortdurend ont heffing wordt verleend. Dhr De Kroo zegt: het is onmogelijk om er een goeie toegang te krijgen. Deze zou alleen over ie tramlijn te krijgen zijn. Er is aan de straat bouwgrond genoeg dus een behoefte is het niet. Het voorstel Sanderse om met Ged. Staten te overleggen over den brief vindt geen ondersteuning. Op een vraag van dhr Sanderse zegt de voorz. dat vergun ning is verleend voor 2 woningen. Dhr Contant zegt: Christiaan.va heeft wel degelijk gevraagd om een blok wonin gen te bouwen. De voorz. zegt: het is nooit onze bedoe ling geweest om een onbeperkte vergun ning te verleenen. Er is gevraagd voor de twee gebouwde woningen en ieder blok moet één geheel zijn. De voorz. handhaaft zijn voorstel om geen ontheffing te verleenen. Dit voorstel wordt verworpen met 6 tegen 4 st, (Vóór de A.R.) Hierop deelt de voorz. mede, dat hij binnen den gestelden tijd hiertegen in be roep gaat bij de Kroon. Na de pauze wordt beihandeld het ver- zoek-Flipse inzake art. 7 f. B. en W. stel len voor om dit verzoek te laten wachten, tot er een beslissing is over het uitbrei dingsplan Duinstraat. De heer Sanderse dringt op spoed aan. De voorzitter kan dit niet toezeggen. De zaak kan dit jaar nog in den Raad klaar komen. Dhr de Rijke vraagt of er ook een ver zoek is ingekomen voor bouwvergunning van dhr Bolier. De voorzitter zegt: deze 3aak is afgedaan. De beslissing over het verzoek Flipse wordt nog aangehouden. Aan de orde komt nu de verordening op de arbeidsbemiddeling. Dhr Moens wil in Art. 5. alinea 1, In voegen „zonder onderscheid te maken tus- schen ongeorganiseerden en georganiseer- den." De voorzitter zegt: dit is niet noodig. De verordening wordt met algemeene stemmen aangenomen. Onbewoonbaarverklaring. Dhr Sanderse vindt dit geen prettig punt. Het had niet op de agenda moeten staan. Juist het maar lukraak toestemming tot bouwen geven is oorzaak van dezen toestand be treffende de 27 zomerwoningen in de dui nen Het Raadsbesluit zal voor sommigen beteekenen eene vernietiging van een bron van inkomsten, voor anderen groot onge mak, omdat ze gedupeerd worden. Spr. vraagt is er geen mogelijkheid om met belanghebbenden in overleg te treden. 'Dhr Lorier meent, dat de Raad nooit of bijna nooit is gekend in den bouw van zomerwoningen. Laat nu ook de Raad buiten dit opruimingswerk. De voorzitter zegt ook als Raad hebben wij schuld te bekennen. Nooit hebben wij tot stopzetten van dien bouw geadviseerd. B. en W. kunnen geen onbewoonbaarver klaring uitvaardigen zonder den Raad. Dhr De Krop meent, dat er bouwver gunning is verleend tot wederopzeg ging toe. Dan hebben wij als Raad ons er niet mede te bemoeien. De voorzitter vindt dit een al te gemak kelijke oplossing. Dhr De Kroo blijft bij zijn meening. Men kan onderhandelen met de belanghebben den. Dat zullen ook Ged. Staten begrijpen. Reeds 6 jaar bestaat deze toestand en mitsdien kan gemoedelijk met de men- schen behandeld worden. De voorzitter zegt: overleg kan niet ge schieden. Er zonden nieuwe huizen ge bouwd moeten worden. Het voorstel Onbewoonbaar-verkla ring komt in stemming en wordt aan genomen met 9 tegen 1 stem. B. en W. stellen den Raad voor om f 100 te voteeren voor bet maken van een uit breidingsplan voor de duinen. Verschil lende leden hebben bezwaren en sommigen meenen, dat B. en W. 'het met een com missie wel afkunnen, doch de voorzitter zegt, dat hier deskundige hulp noodig is. Er zal ook gezorgd worden voor een par- keerpark voor auto's enz. Na nog enkele op- en aanmerkingen wordt het voorstel van B. en W. om f 100 disponibel te stel len, met algemeene stemmen aangenomen. Dhr De Rijke vraagt naar de commissie destijds door den Raad benoemd. De voorzitter: De commissie is door de gunstige beslissing van den Minister over bodig geworden. De vergadering wordt om half zes 'ge schorst tot kwart over zeven. De voorzitter roept de medewerking der leden in om de vergadering te bekorten. Hij vraagt wat moeten wij doen met de aanvraag Flipse en Gorvelein. Wij kunnen de beslissing 30 dagen uit stellen. Langer niet. Binnen 30 dagen zal ongeveer geweten kunnen worden hoe bet uitbreidingsplan er zal uit zien. Het voorstel-Sanderse om ontheffing te verleenen aan Gorvelein, wordt niet on dersteund. Het voorstel om de aanvragen binnen 30 dagen te behandelen, wordt aan genomen. (Alleen Sanderse tegen.) Als nu komt in behandeling het voor stel van B. en W. om de gemeente-sala rissen met 7 pet. te korten en hetzelfde te verzoeken aan Gedep. Staten voor burge meester, enz. Dhr Moens zegt dat de meerderheid van den Raad in 1927 verlaging van de sala rissen reeds noodig vond. Twee jaar later kwam er ©en circulaire van Ged. Staten om de salarissen te ver hoog en. Ja ren lang is er ook in onze gemeente ruim met het geld omgegaan. Spr. is voor ver laging, maar niet voor allen hetzelfde. Het politiepersoneel moet niet afhankelijk worden van beter gesitueerden. De ge meentewerkman met zijn groot gezin ver dient ook geen verlaging. Dhr Contant licht bet voorstel van B. en W. toe. Het voorstel-Moens is door B. en W. ernstig onder bet ogezien, doch zij meenden dat het niet verantwoord was om op zulk een ingrijpend voorstel in te gaan. Wel oprdeelen zij dat eene ver laging mogelijk is. Zij' meenen, dat waar allen hun inkomen verminderd zien, dat daar ook het gemeentepersoneel zal heb ben mede te drageD door verlaging van salaris. Dhr Sanderse constateert, dat het ge vaar van een niet sluitende begroeting ont breekt. Daarom is het voorstel niet nood zakelijk. Spr. wijst op het adres va» de Chr. bonden om deze verlaging te voor komen. Spr. vindt het prettig, dat het juist van die zijde komt. Schoorvoetend heeft men de salarissen van de ambtena ren verhoogd. De noodzakelijkheid voor verlaging kan spr. niet inzien. De predikanten der Herv. Gem. hebben een goede organisatie. De gemeenten, die hun plichten niet willen vervullen, wor den gedwongen. Zoo moeten ook burge meesters, secretarissen en ontvangers, ambtenaren enz. georganiseerd zijn. Hier draaft spr. te hard door en misbruikt bij den naam Jezus. De voorzitter roept hem tot de orde en de rechterzijde toont haar afkeuring over dit. misbruik. Hij zegt niet mede te doen aan salarisverlaging en noemt bet voorstel balie-politiek. Dhr Larie», zegt dat de A.R.fractie niet aan kiezersvangst en balie-politiek doet. Het voorstel is ons door de nood opge legd. Het voorstel-Moens is te ingrijpend. De A.R. kunnen zich met de voorstellen van B. en W. bet best vinden, doch zijn met Moens van oordeel dat de salarissen der veldwachters en van den gemeente werkman slechts met 3 pet. moeten wor den verlaagd en niet met 7 pet. Wij moe ten de tering naar de nering zetten. Ook Wibaut zegt, dat de Staat niet de onuit puttelijke is. Ook dhr De Kroo steunt het voorstel. De belasting verhoogen, dat moet niet. Die is reeds hoog genoeg. Ook dhr Jaspers e onderschrijft dit. De voorzitter erkent, dat de arbeiders, de landbouwers, de zakenmenschen, het slecht hebben, doch spr. is er niet voor om te verlagen. Naar sprekers vaste overtui ging zal niemand voelen dat de gemeente- salarissen verminderd worden. De land bouwers worden er niet mede gebaat en niemand wordt er mede geholpen. Wij hebben een luttel aantal ambtenaren en toch moet deze kleine groep worden ge troffen. Drenthe, de arme provincie, heeft een veel hetere salarisregeling dan Zeeland. De salarissen in Zeeland zijn laag. Dit schijit ook de meening bij Ged. Staten te zijn. Nu de inkomsten van den landbouw- stand klein zijn zullen juist de ambtena ren een grootere belasting moeten op brengen. Ook de voorzitter meent te moe ten aanbevelen de 3% pet. voor de politie en gemeente-werkman. Spr. zal echter niemand zuur aanzien hij zal de ver laging gewillig aanvaarden. Dhr Moens zegt aan kiezersvangst niet gedacht te hebben. Er zijn wel andere partijen, die meer aan kiezersvangst doen. De houding der A.R. is spr. tegengevallen. Spr. had gerekend, dat die met hem zou zijn medegegaan. Dhr Contant zegt: Er wordt gesproken over statistiek, doch deze komt eerst na 2 jaar tot uiting en dus zijn de salarissen in gewapend beton gezet. Wij doen nu een poging om daar een slag naar te geven. Wij leven in Zeeland. Wij moeten met de omstandigheden rekenen. Dhr Moens verlaat de vergadering. Dhr Sanderse bestrijdt dhr Lorier. De uitdrukkingen van Wibaut en Albarda zijn in ander verband gebruikt. Sprekers beginsel is: het moet van bo ven af. Ook De Kroo is in gebreke geble ven aan te toonen de noodzakelijkheid. Dhr Lorier zegt tegenover dhr Sanderse en den voorzitter, dat nog altijd vele klein tjes een groote maken. De voorz. zegt: de statistiek en de in dexcijfers zijn geen 2 jaar ten achter. Sommige prijzen der levensmiddelen zul len binnenkort naar boven gaan. Hier hebben de ambtenaren reeds meer dan 10 jaar betaald voor hun pensioen Bij de stemming wordt het voorstel- Moens verworpen met 9 stemmen. Voor- stel-B. en W. wordt aangenomen met 8 tegen 1 stem. Rondvraag. B. en W. vragen mach tiging ora een nieuwe schrijfmachine te koopen. Toegestaan. Dhr Sanderse vraagt beschutting voor de werklooze arbeiders, die steen moeten kloppen. Dhr de Kroo heeft gehoord, dat er een brief ligt van Ged. Staten, die nog niet beantwoord is. Het betreft een schrijven over een weg. Dhr de Rijke zegt, dat de waterafvoer bij het postkantoor veel te wenschen over laat. Toegezegd wordt, dat voor de arbeiders wordt gezorgd. Dat de brief van Ged. Staten zal worden beantwoord en bin nenkort in den Raad komt; dat afvoer van 'twater nader zal worden onderzocht; dat binnenkort inzake het onderzoek in de duinen een vergadering met de raads leden zal worden gehouden. Geen offi- ciëele Raadsvergadering. Hierna sluiting. Gisteravond werd alhier een druk bezochte vergadering gehouden van de leden der Chr. vakorganisaties, om te komen tot oprichting van een Chr. Be sturenbond. De vergadering stond onder leiding van dhr P. Meliefste, voorz. van den Chr. Besturenbond te Middelburg, die een uit eenzetting gaf van het doel en de taak van een Chr. Besturenbond. Na deze rede werd door de resp. voor zitters der afdeelingen van Chr. vakhon den hun sympathie betuigd met de op richting van een besturenbond. De beide predikanten waren aanwezig en verklaarden het met het doel en streven eens ta zijn, maar maanden aan het niet al te grootscheeps op te zetten en alles naar groote-stads-model te behandelen. Op 16 November a.s. ral dan getracht worden in de consistorie der Ned. Herv. kerk een besturenbond op te richten. Ds Ten Kate eindigde met dankgebed. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Randwijk, J. H. Gunning E.Bz. te Schoonhoven. Te Wirdum, E. P. Borgman te Franeker. Te Midwolda, D. Bouman te Molkwerum. Te Zoutelande, W. Oosthoek te Vlaardinger-Ambacht. Te Boskoop, A. Steenbeek te Surhuizum. Te Ter Aa, J. G. Woelderink te Vreeswijk. Te Benthuizen, E. Beens, cand. te Oude- Rijn. Aangenomen naar Avereest, A. J. W. Grolman te Wijnjeterp. Bedankt voor Tienhoven, J. van Kui ken te Exmorra. Voor Kesteren en Ouder kerk a. d. IJssel, L. Vroegindeweij te Wil ms. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie, Mag ik voor onderstaande s.v.p. een plaatsje in uw blad? Door den boomgaard van dhr F. de Ruiter loopt hier een voetpad, dat op 't oogenblik haast niet meer te gebruiken is, ten ongerieve van vele voetgangers. Enkele weken geleden is er op het eene eind mest in den boomgaard gebracht, juist recht voor den ingang; al de mest, die naast den wagen is gevallen (en dat is nog al wat) ligt daar nog steeds, wat vooral nu met het natte weer veel hinder veroorzaakt. Van dit voetpad wordt vooral des Zondags nogal veel gebruik gemaakt, om naar de kerk te gaan, wat nu heele- maal niet doenlijk is, vooral niet voor vrouwen. Ook zijn daar eenigen tijd gele den een paar biels neergezet, zóó dicht bij elkaar, dat men moeite heeft er door te komen. Ik hoop zeer, en velen met mij,- dat hierin spoedig verbetering gebracht wordt. Hoogachtend, J. H. 'sHeer Arendskerke, 13 Oct. 1932. De Tarwe-wet. Met deze voor 1930 en 1931 prachtig werkende wet gaat het nu verkeerd, zegt „De Plattelander", het orgaan van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. In de eerste plaats wordt de richtprijs van f 12.50, die gold voor die beide ja ren en die dringend noodig was, mede met het oog op den gedaalden strooprijs, niet meer bereikt. In de meeste provinciën durft men niet meer dan f 10 als middenprijs te betalen. Dit komt, omdat de Minister het maalper- centage van 25 niet heeft verhoogd. Waarom dit toch niet gedaan? Tarwe is vrijwel het eenig product waarvan we hier tekort hebben. De an dere moeten we uitvoeren. Het ware verstandige politiek geweest de teelt van tarwe aan te moedigen en tot 50 pet. verplicht inlandsch tarwe-gebruik te gaan. We weten natuurlijk wel, dat dit niet zonder invloed op den broodprijs zou zijn gebleven. Behalve de stijging, die het per centage inlandsche tarwe zou veroorza ken, ook allicht nog iets door de duur dere buitenlandsche soorten, welke dan bijgekocht zouden moeten worden, om het soort brood te behouden, dat het Neder- landsche publiek gaarne wil. We ontkennen natuurlijk niet de bezwa ren, verbonden aan een maatregel om een volksvoedsel in dezen hangen tijd in prijs te verhoogen, maar het weer weg laten zakken van onze klei-boeren beneden de bestaansmogelijkheid, achten we ernsti ger bezwaar. De klei-bedrijven drijven op de tarwe. Al het andere levert verlies op. De tar we moet zorgen voor het loon, voor de sociale verzekering, voor de waterschaps lasten enz. enz. Van den tarweprijs af te halen onge veer 20 pet., beteekent de onmogelijkheid om zonder groote loonbesparing door te gaan. Dit nu is nog erger dan een ge ringe broodprijs-verhooging. Met het stelsel, dat de Minister nu volgt, n.l. het percentage houden op 25 en de V.I.T.A. een hooger prijs laten be talen, is het beoogde resultaat ook te be reiken, als men den prijs maar hooger stelt dan 15 gld. Hoe echter ook, in ieder geval moet krachtig bij den Minister worden aange drongen op maatregelen om de beoogde 12.50 gld., desnoods 12 gld., te bereiken. DE JONGE GUSTAAF ADOLF. Den 20en October wordt in Ko- burg het huwelijk voltrokken tus- schen den oudsten zoon van den Zweedschen kroonprins Gustaaf Adolf en prinses Sybille van Sach- sen-Koburg-Gotha. In de Koninklijke Opera te Stockholm werd ter eere van een bezoek der Inge - sche prinsen een gala-voorstellmg ven. Men kreeg bij deze gelegenheid in Koninklijke Loge het in onzen tijd ze zaam geworden beeld van tien booge^or telijke bezoekers te aanschouwen kroo prins Gustaaf Adolf van Zweden, prinses Ingeborg, de prins van Walffl, J Gustaaf van Zweden, prins Willem, des

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2