leheeren- leeding Het ontwerp Bedrijfsradenwet. IEDIHC trkooping EERSTE BLAD. VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! elen |nterjas, Demi Belangrijkste Nieuws. Buitenland DONDERDAG 13 OCTOBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 11 >n, enz. in .Oranje", Goes marl 1933. teen opgeld vf/ Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het is bekend, dat Engeland tegemoet komend wil zijn voor zijn klanten, maar h*t i* heel wat ander*, al* de Prin» van henot. Is 'n genot veren ze U el. Vraagt No. 140 as. Ook be keer voor- [|N HUUR met recht van huur- HAARLEM Gedempte Ir. 41 Oudegr.118 fTERDAM jjameveltstr. 112 kal verkoopen IITZEN, een verkocht tegen en. B.v. 70 80 90 100 35 40 45 50 Werkmans- jn, Petten, groote ver- iges, prach- Damescos- Is, Bont en tnufacturen. jft plaats: [Woensdag 12 13 October, Zaterdag 15 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij Auctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2ïe Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 90 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De Tweede Kamer maakt vandaag een aanvang met de behandeling van het ont werp Bedrijfsradenwet van Minister Ver schuur. Dit ontwerp wil het mogelijk maken dat in elk bedrijf, hetzij voor het geheele land, hetzij voor een deel van het land, een bedrijfsraad wordt ingesteld. Tot de instelling zal worden overge gaan wanneer de omstandigheden in een bedrijf daartoe aanleiding geven, en wan neer het organisatorisch overleg tusschen werkgevers en werknemers tot een zekere mate van ontwikkeling is gekomen. Een speciaal te benoemen commissie dient hierover den minister van advies. Kan men dus zeggen, dat de Overheid zich tot op zekere hoogte aansluit bij het gewordene, het is toch ook niet zoo, dat deze raden uit het bedrijfsleven opkomen. Het is de Overheid die hier het initiatief neemt. rien bedrijfsraad zal bestaan uit min stens 6 en hoogstens 20 leden. De helft der leden wordt gekozen door daartoe door de Koningin aan te wijzen vakver- eenigingen der arbeiders en de helft door die der patroons. De leden hebben vier jaar zitting. Het presidium wordt om beurten waar genomen door een lid-werkgever en een lid-werknemer. Ook is het mogelijk, dat een voorzitter door de Kroon wordt aan gewezen. Zulk een voorzitter mag niet in het bedrijf werkzaam zijn en moet een onafhankelijke positie bekleeden. De bedrijfsraad is bedoeld als een or gaan van overleg en advies. Hij is bevoegd tot het ontwerpen van arbeidsvoorwaarden, zoo mogelijk in den vorm van collectieve arbeidsovereenkom sten; het ontwerpen van regelingen ter bevordering van een goede vakopleiding; het overwegen van maatregelen ter voor koming en bestrijding van werkloosheid en verruiming der werkgelegenheid; het bevorderen van het tot stand komen van fondsen en andere instellingen in het be lang der arbeiders of van het bedrijf, voor het geheele bedrijf of voor afzonder lijke ondernemingen, het houden van toe zicht op die fondsen; het bespreken van technische en commercieele aangelegen heden van het bedrijf, voorzoover van in vloed op de positie van den arbeider; het verzamelen van statistische gegevens en eindelijk, tot het bevorderen van al die maatregelen die de goede verstandhou ding tusschen werkgevers en werknemers kunnen versterken. De kosten van den bedrijfsraad wor den, behalve een tegemoetkoming van het Rijk, varieerend tusschen 500 en 2000 gulden, gedragen door de betrokken or ganisaties. Over de beteekenis van dit ont werp, wordt zeer verschillend geoordeeld. Het Verbond van Ned. Werk gevers b.v. beeft aan de Tweede Ka mer verzocht het ontwerp te verwer pen omdat daardoor noch het algemeen belang noch het belang van het bedrijfs leven wordt gediend, terwijl bet gevaar niet denkbeeldig is, dat deze raden zullen worden gebruikt om te pogen geleidelijk tot socialisatie te komen. Het bestuur van de Christelijke W erkgeversvereen. beeft even eens bezwaren, omdat de hier bedoelde raden niet opkomen uit het bedrijf, maar door de Overheid worden opgelegd- De liberale N. R. C r t. acht aanneming in hooge mate ongewenscht omdat de vakvereenigingen zullen trachten door middel van deze raden niet het bedrijfs belang maar het enge arbeidersbelang te dienen en omdat van bovenaf een onge- wenschten dwang wordt opgelegd. De Avondpost, eveneens liberaal, daarentegen meent dat de apostelen van het particulier initiatief hier geen enkel redelijk bezwaar kunnen doen gelden, omdat de raden altijd vrucht moeten zijn van organisatorisch overleg. De Soc. Democraten staan op het standpunt, dat het ontwerp niet ver ge noeg gaat. Zij wenschen het mogelijk te maken, dat aan de Raden verordenende bevoegdheid wordt toegekend evenals het recht van enquête. Ook van Roomsche zijde gaan stem men op om verder te gaan. Zoo heeft b.v. de heer Kortenhorst, die van „be- drijfsschappen" wil spreken, een aantal amendementen ingediend om deze „schappen", die in vrijheid door het be drijf gevormd moeten worden, te maken tot orgaan van rechtsvorming, uitvoering on rechtspraak. Het Christelijk Nat. Vakver- hond tenslotte kan zich tenvolle met het ontwerp vereenigen. In een adres aan de Tweede Kamer heet het o.m.: Dat getracht wordt tot een zoodanige organisatie van het bedrijfsleven te ko men, dat werkgevers en werknemers zich gezamenlijk voor de behartiging van de belangen van het bedrijf en de bedrijfs- genooten kunnen geven, zoodat op het terrein van den arbeid niet het recht van den sterkste beslist, en gepoogd wordt zulk een toestand te verkrijgen, dat een uit het bedrijfsleven zelf opgekomen or gaan, voor elk bedrijf, de voor dat bedrijf, geldende rechtsregelen vaststelt, heeft onze volle sympathie. Naar onze meening zal langs dezen weg ook de mogelijkheid verkregen kunnen worden, dat de Overheid zich langzamer hand van het terrein der sociale wet geving terugtrekt. Deze ontwikkeling van het bedrijfsleven te bevorderen, zonder daarbij echter te ver vooruit te grijpen, behoort o.i. tot de taak der Overheid. Het aanhangige wetsontwerp grijpt, naar onze meening, niet te ver vooruit. Het tracht de ontwikkeling der bedrijfsorga nisatie te bevorderen. Het sluit zich aan bij hetgeen uit het maatschappelijk leven zelf opgekomen is. Het schakelt de orga nisaties van werkgevers en werknemers bij de samenstelling van een bedrijfsraad in. Het schrijft geen dwingende, in het leven te roepen bedrijfsraden voor. Slechts in die bedrijven waar de omstandigheden daartoe aanleiding geven, zal een bedrijfs raad worden ingesteld." Het woord is nu aan de Kamer. De geestelijke en zedelijke belangen Overtuigd van de zorgvolle tijdsomstan digheden in de komende vierjarige perio de in belangrijke mate den stempel van een crisisbeleid zal hebben te dra gen, acht het Centraal Comité van Anti-Rev. Kiesvereenigingen het onge wenscht bij! de komende stembus met een breed uitgewerkt program van actie op te treden. Een opvatting die waarschijnlijk wel allerwege instemming zal vinden. Het heeft toch geen nut een breede reeks van onderwerpen naar voren te schuiven, waarvan met vrij groote zeker heid kan warden verwacht, dat ze niet aan de orde zullen komen. Daarom kan in de huidige omstandig heden met het trekken van enkele scherpe richtlijnen zonder bezwaar worden vol staan. Een zestal punten worden in het con cept-manifest met name genoemd. In Overeenstemming met de inleidende beschouwingen waarop wij in een vorig nummer de aandacht vestigden, worden daarbij niet de stoffelijke, de financieele en economische belangen op den voor grond gesteld, maar wordt allereerst aan de geestelijke en zedelijke be langen aandacht geschonken. Dat is geheel in Overeenstemming met het karakter van de Antirevolutionaire partij, die het Pro Rege in haar vaan del heeft geschreven. Het geestelijke gaat voorop. „Aan de geestelijke en zedelijke belan gen aldus het ontwerp wordt voort durend aandacht geschonken; met name worde opgekomen voor bevordering der Zondagsrust, voor handhaving der publieke eerbaarheid en voorts vooij alles wat het Christel ij1 k ge zinsleven bevestigen kan." Een breede toelichting bij deze punten is overbodig. Er is in onzen tijd een sterke strooming om den Zondag te maken tot een dag van onrust, en om de ontheiliging van den Dag des Heeren te bevorderen. De Zondag wordt opgeëiseht voor sport en spel, voor optochten en demonstratiën Daartegen beeft de Overheid op haar terrein te waken. Aan het houden van op tochten op Zondag behoort een einde te komen. Het uitlokken van het op reis gaan door het inleggen van goedkoope extra- treinen, moet niet langer worden geduld. En zoo is er meer. Daarnaast is het noodig dat maatre gelen worden genomen om de publieke eerbaarheid te bevorderen. Waar hier tegen, zooals het in de toelichting terecht heet, in allerlei nieuwe vormen wordt gezondigd, is hernieuwde waakzaamheid van de zijde der Overheid geboden. Een derde punt hier genoemd betreft het Christelijk gezinsleven en wat daar mee verband houdt. Er worden in onzen tijd energieke en stelselmatige pogingen gedaan om het hu welijk van zijn Christelijken grondslag te berooven en het Christelijk gezinsleven te ondermijnen. Alle mogelijke moeite wordt gedaan, öm deze grondpijlers van ons volksleven te ondergraven. Terug naar het heidendom! en soms zelfs: erger dan het heidendom! is het idsaal van velen, zelfs van partijen, die er prat op gaan, dat ze ijveren voor de vorming van een nieuwe maatschappij. Tegen dat heilloos streven behoort ook de Overheid op te komen. De Overheid kan niet alles. Tot wat hier het voornaamste is, de omzetting van het zondige menschenhart is zij niet in staat. Maar hieruit volgt niet, dat zij nu maar alles op zijn beloop moet laten. Zooveel mogelijk heeft zij tot stuiting van het kwaad dat in onze dagen zoo diep invreet, mee te werken. Deze eerste paragraaf van het A.R, program zal dan ook naar wij vertrou wen door allen die staan op den bodem der Christelijke beginselen, met volkomen instemming worden begroet. Britsche producten vrijgesteld. In Britsch- Indië wordt een uitgebreid systeem van preferenties gevestigd. Oproep der Christenen in Britsch-lndië. Door 37 leidende Europeesche en Indi sche Christenen in geheel Britsch-lndië is een oproep gepubliceerd, die gericht is tegen het gedeelte van de grondwetsher vorming, dat betrekking heeft op de Christelijke minderheden. In den oproep wordt verklaard, dat de Indische Christenen gekant zijn tegen het instellen van afzonderlijke kiezerscorpsen voor de Christenen op grond van de moti veering, dat de Regeering de Christenen Binnenland. De salarisvermindering der rijksambte naren. Opleving in de textielindustrie? De afsluitdijk van de Zuiderzee spoedig begaanbaar. Het ontwerp-Bedrijfsradenwet. Buitenland. De onlusten te Belfast. Duitsche steden in moeilijkheden. Lloyd George over ontwapening. Ingezonden Mededeeling. De onlusten te Belfast. Reeds 3 dooden en 111 gewonden. De onlusten te Belfast blijven aanhou den. Ongeveer 2000 agenten stonden op een moment tegenover 15.000 werkloo- zen, die gedeeltelijk van vuurwapenen voorzien waren. De politie, die een cordon om de stad had getrokken en alle toegangswegen af gezet had, werd overal met steenen, flesschen en andere projectielen beko geld. Op enkele plaatsen hadden de op roerlingen aarden wallen en barricaden opgeworpen. Verscheidene winkels zijn geplunderd en op verschillende plaatsen werd brand gesticht. De politie patrouilleerde voortdurend met gepantserde auto's en machinegewe ren door de straten. Hoewel het verboden was, zich van den tijd van 11 uur des avonds tot 5 uur des morgens op straat te vertoonen, duurde de strijd toch voort, daar de werkloozen zich op de daken der huizen genesteld hadden en van daar op de politie schoten. In het geheel zijn 3 man gedood, 11 ernstig en ongeveer 100 personen licht ge wond. In de buurt van Belfast zijn nog 500 man politie samengetrokken om de politie te Belfast te versterken. Ook heeft een regiment infanterie in de buurt van Belfast bevel ontvangen, zich gereed te houden om zoo noodig in te grijpen. Zeventig werkloozen werden gearres teerd waaronder één der communistische leiders. Het geheele tram- en busverkeer stond tenslotte stil. Ter blussching van de op verschillende plaatsen door de werkloo zen gestichte branden was de geheele brandweer van Belfast in de weer. Op het oogenblik patrouilleeren ruim drieduizend agenten op de gevaarlijkste plaatsen. De werkloozen beweren, dat hun kinde ren honger lijden. De politie is van mee ning, dat het communisme de oorzaak van de onlusten is, hoewel toegegeven wordt, dat er onder de bevolking groote ontbering wordt geleden. Men vreest, dat de ongeregeldheden zul len aanhouden. Steden in financieele moeilijkheden. De financieele positie van Duisburg- Hamborn, de groote havenstad aan Rijn en Roer, is thans zoo ongunstig, dat het gemeentebestuur op 10 October niet bij machte was, den tweeden termijn der ambtenaarssalarissen uit te betalen. Er is thans een voorioopige regeling getrof fen, volgens welke de ambtenaren met salarissen van ten hoogste 150 mark per maand 50 mark uitbetaald krijgen. De sociale lasten der stad hebben in de af- geloopen maand het record van 3.2 mil- lioen mark bereikt, waartegenover slechts belastingontvangsten van een millioen mark staan. De salarissen en loonen van het gemeentepersoneel vereischen maan delijks 565.000 mark, de pensioenen en wachtgelden 115.000 mark. Ook de stad Wattenscheid is in moei lijkheden. De steunuitkeeringen konden eergisteren slechts ten deele worden uit betaald. Men hoopt echter, Maandag a.s., het ontbrekende te kunnen uitkeeren. Ottawa-accoorden gepubliceerd De Britsche regeering heeft volledige bijzonderheden gepubliceerd betreffend© de handelsaccoorden tusschen de leden van bet Vereenigd Koninkrijk te Ottawa gesloten. Hieruit blijkt, dat Engeland nieuwe in voerrechten stelt op boter, kaas en eieren. Voor eenige soorten waren wordt het in voerrecht in Canada verlaagd of opgehe ven. Met Australië is geen gespecificeerde overeenkomst gesloten, maar Engeland heeft in het algemeen allerlei preferenties bedongen. Het Vereenigd Koninkrijk be perkt den buitenlandschen vleeschinvoer. Eenige buitenlandsche waren worden in Zuid-Afrik» belast en overeenkomstige! beschouwt als een eenheid met eigen poli tieke belangen, terwijl het kerkelijk geloof boven alle verschillen van gemeenschap pen, rassen en kasten staat en iedereen in één broederschap omvat. De oproep heeft ten doel een onderzoek in te stellen naar de opvattingen onder de Indische Chris tenen, voordat op 24 Oct. a.s. de confe rentie wordt gehouden, waarop de leiders der Christelijke gemeenschappen zijn uit- genoodigd, om de regeeringsvoorstellen in zake het kiesrecht te bespreken. Lloyd George voor ontwapening. Lloyd George heeft gisteravond gespro ken in een vergadering van den Wereld bond voor den Vrede te Londen, waarbij hij aan zijn vrees voor kans op oorlog uiting gaf. „Niemand, zei hij, wil den oor log, maar dat beteekent niet, dat hij niet zal uitbreken. Ik herinner me dat in 1914 geen leidende man in Europa den oorlog wilde. Wij gaven te Versailles aan Duitschland de garantie, dat wij nu zijn voorbeeld van ontwapening zouden vol gen. We hebben het niet gedaan. Dat is een schande." Propaganda van den ex-kroonprins. De Vorwarts komt in het kort nog terug op zijn onthullingen inzake de mo narchistische propaganda van den gewe zen kroonprins. Het blad publiceert het communiqué van de Rijksregeering, waar in de onthullingen van het blad als pro duct van zijn fantasie worden bestempeld en voegt eraan toe, dat de Rijksregeering in haar communiqué niet ontkent en ook niet ontkennen kan dat de gewezen kroon prins inderdaad propaganda voor de be treffende plannen maakt. Van officieele zijde is daarop opnieuw verzekerd, dat noch de Rijkspresident, noch de Rijks kanselier, noch de Rijksminister van Ver dediging iets van deze plannen afweet. Uit de omgeving van den kroonprins wordt trouwens eveneens verzekerd, dat men hier met een verzinsel te doen heeft. Het Berliner Tageblatt meent, dat in dit geval de gewezen kroonprins verstandig zou handelen door een klacht tegen de Vorwarts in te dienen. Korte Berichten. Adolf Hitler is zijn propagandatocht door Duitschland, die bijna vier weken zal duren, begonnen. Hij zal het woord voe ren in meer dan zestig vergaderingen. Hij maakt zijn reis, die te Noerdlingen begint, gedeeltelijk per auto, gedeeltelijk per vliegtuig. i De hoofdcommissaris van politie te Dusseldorp heeft alle nationaal socialisti sche kiesvergaderingen tot en met 16 Oc tober verboden, daar de Hitlerianen her haaldelijk kiesvergaderingen van anders denkenden hebben gestoord. Dinsdagnacht hebben nationaal-so- cialisten te Altona talrijke relletjes uitge lokt. De politie, die herhaaldelijk hande lend moest optreden, rekende 34 Hitle rianen in. DE OPCENTEN OP DE INVOER RECHTEN. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van opcenten op alle invoerrechten en op den accijns op bier, alsmede herziening van het tarief, ver klaarden zeer vele leden tegen do voorge stelde verhooging zeer ernstige bezwaren te hebben. De ernstige toestand, waarin thans het economisch leven verkeert, is voor een niet gering deel te wijten aan de han delspolitiek der staten, die hun tolmuren voortdurend verhoogen. Aan die handels politiek meedoen is het kwaad vererge ren. Ook met het oog op de internationale positie van ons land achtten deze leden de in het ontwerp vervatte tariefsverhooging aan zeer ernstige bezwaren onderhevig, daar zij lijnecht ingaat tegen het stand punt, ingenomen door onze vertegenwoor diger* te Genève, Een ander bezwaar is, dat de verhooging in haar uniformiteit alle gebreken, wel ke aan het bestaande tarief kleven, ver scherpt. Men meende, waar men hier een door de regeering voorgestelde belasting af wees, niet te mogen nalaten daartegenover aanstonds andere middelen te stellen. Als zoodanig noemden sommige leden in de eerste plaats een wijziging van het tarief in dien zin, dat behoudens hand having van de specifieke rechten en van een enkel bijzonder waarderecht alle goederen met een algemeen waarderecht worden belast, voor zoover zij niet uit drukkelijk van invoerrecht zijn vrijgesteld. Andere leden zouden ook tegen een wij ziging van het tarief in beginsel geen be zwaar hebben, mits slechts geen uniforme verhooging plaats vindt, doch integendeel met zorg tusschen de verschillende goe deren wordt onderscheiden. Intusschen waren er ook leden, die ver klaarden, het voorstel tot verhooging van het tarief wel te willen aanvaarden. Het in het ontwerp vervatte voorstel met betrekking tot 't invoerrecht op auto- mobiel-onderdeelen achtten verschillende leden niet juist. Thans wordt door hetgeen in het ont werp wordt voorgesteld de Nederlandsche Fordfabriek ernstig bedreigd. Deze leden achtten dit om meer dan één reden, waar onder het motief der werkgelegenheid een groote rol speelt, ongewenscht. Zij drongen er daarom op aan, dat de Regee ring de desbetreffende bepaling wijzige. Ernstige bezwaren werden gevoeld te gen het feit, dat ook het invoerrecht op geraffineerde en met deze in belastbaar heid gelijkgestelde suiker aan de voor gestelde verhooging is onderworpen. DE ENGELSCHE KROONPRINS IN ONS LAND. Er is in deze dagen van economischen strijd en depressie zooveel, dat tot droefe nis stemt en ons land zorgen baart, dat we wel bijzondere aandacht mogen vra gen voor een of andere gebeurtenis, die als verheugend en voor de toekomst zelfs als hoopvol mag worden aangenomen. Als zoodanig, zegt het „Centrum", beschouwen we het bezoek van den Prins van Wales aan Den Haag en dus aan ons land. Het bezoek is slechts kort en we weten zeer goed, dat het geen officieel bezoek is, met ministers en andere leiden de staatslieden in het gevolg. Dat neemt echter niet weg, dat het bezoek voor ons land toch van groote beteekenis kan zijn en dat we op dien grond den Engelschen troonopvolger hier hartelijk welkom hee- ten. Het is algemeen bekend, dat het voor al de Prins van Wales is, die door zijn reizen en zijn bezoeken aan andere lan den, de handelsrelaties van zijn land be vordert. Het Engelsche vorstenhuis ver staat die kunst uitstekend, ook Koning Eduard had op dat gebied voor het Brit sche Rijk groote beteekenis. Het is voor niemand een geheim, dat het bezoek van den Prins aan Denemarken, waar hij de Engelsche tentoonstelling opende en later aan Zweden, ten doel had den weg te effenen voor een nauwere economische samenwerking tusschen die landen en En geland, vooral nu Duitschland niets na laat, om zijn afnemers tegen zich in het harnas te jagen. Ook ons land zal een nieuw afzetgebied moeten zoeken en een nieuwen leverancier voor tal van indu- striëele producten. Dat de Prins van Wa les hier alleen maar komt om een paar schilderijen te zien, een partijtje golf te spelen en een diner mee te maken mag men niet aannemen. Natuurlijk wordt er op dien dag geen nieuwe handelsovereen komst gesloten, maar onder het slaan van een balletje op de golfclub kan menig balletje worden opgegooid, waaruit blij ken zou, dat Engeland gaarne met ons samen zou willen gaan op economisch gebied. I I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1