EERSTE BLAD. MT* VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Verpachtingen (OiseS DINSDAG 11 OCTOBER 1932 foonhuis en iuurtje, boedel. isan etpoeder te en Thleme, IS Co. i"f Middelburg DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 9 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. nofoonpl. 8.00 itsl. A.V.R.O.- 10.00 Morgen- 10.30 Solis- cert. 2.15 Gra^ 00 Pianoreci- mg. 6.00 Gro- l s met tuin, v. eiling houten okelhuis, open izen en bouw- ■nkers. en Weiland, RBERICHT. ge, later wel- tot westelijke waarschijnlijk verandering in ag 3 uur: ■x m 10 u.: 753. tsers: L. VAN DER |x0 en Mr H. C. lem, zijn voor- October 1932, in Mercurius middelburg, rkoopen: s MET TUIN, ijk E ld te Mid- 60 c.A. 850.— per jaar kbaar. Igs vóór en op el des namid- I op vertoon van pgang, verkrijg- tn Notaris VAN Ir nadere inlich- 3LAUPOT TEN tg, zal op JTOBER 1932, fcén uur, in het IZ. WATTEL te rkoopen: 'oonhuis en itje, kippen- r n weiland Fen Noordstraat- |en 91, naast de uin", met naast- bouwterrein) Ie van 2 H.A. 8 )5 R. uin weg, wijk A 2 A. 10 c.A. jag 25 Oct., van |uur, en Woens- -12 uur. .na zal aan ge erden verkocht: laar ten kantore is. iart in de Tarwe Roode Pilaren, |urg. als bemesting. ENREN ter kippen droog ar bi) Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20, Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Bron van kracht Men beeft van sommige kanten wel eens getracht een tegenstelling te maken tusschen bet optreden van de Anti-revo lutionaire partij vóór en m 1920, bet sterfjaar van Dr Kuyper. Droeg vroeger onder de leiding van Dr Kuyper de strijd van de Anti-revolutio naire partij bet karakter van een geeste lijke worsteling, onder Colijn zoo beet bet dan is dat anders geworden en worden de vraagstukken van financiee- len en economisc'hen aard op den voor grond gesteld. Ging bet vroeger om be ginselen, nu gaat bet om den gulden. Deze opvatting is echter in strijd met de werkelijkheid. De tegenstelling waarop bier gedoeld wordt, bestaat niet. Natuurlijk is er verschil tusschen vroe ger en nu. Andere tijden stellen andere eischen ook aan de partijleiding. wiji mogen als Anti-revolutionairen urod danken, dat Hij ons in dezen verwar den tijd, nu de financieele en economische vraagstukken in bet brandpunt van de be langstelling staan, in Dr Colijn een partij leider beeft geschonken, wiens autoriteit op dit gebied niet alleen in ons land, maar in geheel Europa en ook daarbuiten, vol mondig wordt erkend. In de financieele en economische pro blemen, die thans aan de orde zijn, is de beer Colijn meer dan iemand thuis. En dat aan die problemen, waarbij het niet alleen gaat om bet welzijn, maar ook om bet zijn van ons volk, waarbij ook belangen van zedelijken en geestelij ken aard in sterke mate betrokken zijin, bijzondere aandacht wordt geschonken, kan geen verwondering wekken. Maar en dat is het wat tot vreugde kan strekken de geestelijke achtergrond ook van deze dingen, wordt geen oogen- blik uit bet oog verloren. Dat blijkt ook uit het concept-verkie zingsmanifest der Anti-revolutionaire partij, waarin niet in de eerste plaats op den stoffelijken, maar op den geestelijken nood de aandacht wordt gevestigd. „De a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal zoo heet bet daarin zullen onder bijzonder moei lijke omstandigheden worden gehouden. In tweeërlei opzicht. Er is toch niet alleen stoffelijken nood, die alle kringen der Maatschappij getrof fen heeft, maar zoo beet bet verder, er valt niet minder te wijzen op een ernstig tekort aan geestelijke span kracht. Een ingezonken geloof, doet ons zoo vaak voorbijzien, dat wij in deze moeilijke tijden niet maar lijden onder dwaasbeden die de mensch, in zijn waan, over zichzelf beeft gebracht, doch dat de Almachtige, de Schepper en Onderhouder van al wat leeft en bestaat, de wereld met zijn geese- lingen tuchtigt en met zijne oordeelen de menschheid bezoekt. Dat moet ons allereerst voor oogen staan wanneer wij ons opmaken tot den vierjaarlijkschen stembusstrijd. „De Heere regeertrondom Hem zijn wolken en donkerheid." Maar niet minder: „Geeft den Heere geslachten der volken, geeft den Heere eer en sterkte." Het zijn die twee gedachten, die ons moeten 'dragen in de maanden die komen, als wij als antirevolutionairen ter stembus willen gaan. Niet als bloote uitdrukking van gevoel maar als bron vankracht om de moeilijkbeden onder de oogen te zien zooals God wil, dat wij zulks doen zullen. Een ootmoedig belijden, dat het God is die regeert, die regen geeft en droogte* voorspoed schenkt en tegenspoed, die bet al bestiert en die door zijn tuchtigingen tot de wereld spreekt, een rechtvaar dig gericht onder de volken houdt. Er zij onder ons een beven, als wij dit uitspreken, maar een beven dat toch ook zich verheugt. Omdat het God is die re geert en niet de mensch. Omdat Hij» hulp en uitkomst geven kan, waar de mensch, nan zichzelf overgelaten, machteloos is. ..Geeft den Heere, gij geslachten, geeft oen Heere eer en sterkte". Dan komt ook dn redding op Gods tijd. Zoo we ons voor item nederbuigen, dan zal straks onder ons ook weder de danktoon der verlossing gehoord worden, dan mogen we vertrou wen, dat straks wèer de blijde jubel van 66 7 jeren tijd zal worden gehoord. hliif?n^e:r *^at blijft bet donkerheid, tna s 'werken slechts tobben. Maar ?6rust met de geestelijke kracht, die we onwankelbaar geloof in de Al- tro kt rï0 Genade Gods ontleenen, staan 111 den strijd tegen de stoffelijke rgen, waartoe God ons roept. "*»t Hij wil óók, dat wij werken zullen, dat wij niet moedeloos de dingen over ons heen laten gaan, maar dat we de stoffelijke nooden, waarop we in de twee de plaats wezen, in Zijn kracht zullen tegemoet treden en trachten te overwin nen. DE AMERIKAANSCHE PRESIDENTS VERKIEZING. Hoe staan de kansen De propaganda voor de presidentsver kiezing in de Vereenigde Staten is in vol len gang. Het „Vod." bespreekt de kan sen der candidaten als volgt 't Volstrekte drankverbod heeft Hoover losgelaten. De belofte van voorspoed te brengen „een kip in de pan en twee wagens in de garage" durft hij nu niet te herhalen. De economische crisis heeft hem te zeer 'beschaamd. En meer nog dan 'het feit van de verstijving van het zaken leven (waaraan de president ten slotte weinig heeft 'kunnen doen) verwijt men den president, dat 'hij zoo lang in den storm is blijven staan beweren, dat men maar met een voorbijtrekkend buitje te doen had.-Toen hij eindelijk begreep, boe ernstig de toestand was, was de tijd om maatregelen te nemen al verstreken, zeg gen Hoovers bestrijders. Te laat heeft hij ingegrepen. De groote zakenlui in het Westen schij nen het nog wel weer met Hoover te wil len probeeren, al zien zij in hem geen economisch of financieel genie meer. Maar bij de boeren in het Westen en Midden-Westen heeft 'hij het geheel ver bruid. Die zitten met onmogelijke voor raden, de prijzen zijn angstwekkend ge daald, de schuldeischers manen. Hoovers politiek tegenover de boeren is dan ook heelemaal mislukt. Men kent de repuMikefnsche bescher mende politiek. Zij: beoogt de eigen markt voor de industrie te reserveeren. De land bouw, die op uitvoer is aangewezen zou zijn productie moeten verlagen tot 't strikt noodige. Hoover heeft de Farm Board in het leven geroepen om dat te bereiken. Deze zou de productie verzamelen en door oordeelkundige verdeeling waken tegen prijsdaling. Verder zou de Raad de pro ductie verlagen. De stapelplaatsen zijn in derdaad opgericht. Maar de Raad slaagde er niet in de productie te beperken. De enorme overvloed deed toen toch de prij zen dalen en het heele plan tot steun der boeren zakte ineen. In den strijd tusschen Hoover en Roose veldt om het Witte Huis heeft de laatste dus wel een aardige voorsprong. Hoover heeft de memschen zeer teleurgesteld. Wie wat anders wil wendt zich naar Roose velt. Van 't kiezerscorps wordt 48 pro cent als republikeinsch beschouwd, 42 pet. als democratisch en 1 pet. als socialistisch en 9 pet. zwaait heen en weer. Wil deze groep wat anders? Hoover biedt hun 'halve vrijheid van drinken. Rooseveldt heele vrij heid. Hoovers fouten werken in Rooseveldta voordeel. Naast de bovengenoemde tekort komingen heeft de president nog de mis greep begaan om de oud-soldaten, die in Washington kwamen betoogen, voor mis dadigers uit te maken. Dat moet hem veel kwaad gedaan 'hebben. 'Ook heeft Hoover zijn persoonlijkheid niet mee. Hij is een ingenieur, een zaken man, nuchter, droog, zonder redenaars talent, welwillend, maar allesbehalve in nemend, een man zonder humor of fan tasie. Rooseveldt daarentegen is de beminnelijk heid zelve, weet tot het hart der Ameri kanen te spreken. Het Engelsche conferentieplan. Reuter meldt uit Londen, dat Herriot de uitnoodiging van Mac Donald, om naar Londen te komen, aangenomen heeft. Herriot zal Woensdagavond uit Parijs vertrekken naar Londen, waar hij Don derdag en Vrijdag met Mac Donald en Simon zal confereeren. In Fransche politieke kringen neemt men aan, dat Herriot te Londen zal trach ten de Duitsche eischen inzake rechtsge lijkheid te verbinden met een Franschen eisch inzake de veiligheid. Naar aanleiding van het feit, dat alleen Herriot te Londen is uitgenoodigd, doet men opmerken, dat Duitschland of Italië zich deswege niet gekwetst behoeven te voelen, want het is niet noodig, deze lan den nog nader te overtuigen van de wen- schelijkheid om een conferentie van vier mogendheden bijeen te roepen. Te Londen geleeft men dat de zetel der conferentie noch Londen, noch Genève zal zijn. Men probeert alles te doen om de gedachtenwisseling te beperken tot de vier groote mogendheden, terwijl de Ver eenigde Staten door een waarnemer zul len worden vertegenwoordigd, De werkloosheid In Engeland. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 26 Sept. 2.858.011, d.i. 1817 minder dan op 22 Aug. In de Midlands en Wales was een vrij groote verbetering in de textiel-, schoen en ijzerindustrie ingetreden, maar Lon den, het Zuid-Oosten en Schotland gaven weer een vermeerdering aan, zoodat het totaalcijfer niet veel verschilde. Arrestaties in Zuid-Slavië. Omtrent de arrestatie van dr Ivan Per- nar en negen andere personen, als ver dacht van aansporing tot revolutie, wordt nog uit Belgrado gemeld, dat Pemar een gewezen afgevaardigde is van de Raditsj- partij en tot voor kort in het Parlement zitting had. Bij het bekende incident in 1928 in het Parlement werd Pemar zwaar gewond. Hij behoorde tot de meest links-staande elementen uit de Raditsj-partij en staat steeds een radicale politiek voor. Nader wordt gemeld, dat de zaak een ernstiger aanzien heeft gekregen, dan men aanvankelijk vermoedde. Was de eerste indruk, dat men te doen had met een kleine onbelangrijke gebeurtenis, wel ke slechts bestond uit het ongeoorloofde verspreiden van pamfletten, latere be richten spreken van een, zij het ook be perkte, samenzwering tegen den staat. Er gaan geruchten, dat honderd per sonen gearresteerd zijn en dat ook ver schillende wapens in beslag zijn geno men. Enkele leiders der beweging zouden naar Italië zijn gevlucht. Officieel wordt medegedeeld, dat de autoriteiten in Dalmatië en het kustland van Kroatië een wijdvertakte revolutio naire organisatie op het spoor zijn geko men. Een groot aantal personen die de op standelingen behulpzaam zijn geweest bij het smokkelen van helsche machines, wa penen en munitie uit Zara en Fiume naar joego Slavië, is gearresteerd. Er zijn ook veel boeren in het grensgebied gearres teerd. mannen verlieten onder het zingen van de Internationale in gesloten colonne de ka- zere. Het luchtschip Graf Zeppelin is weer onderweg voor zijn achtsten tocht naar Zuid-Amerika. Er zijn twaalf pas sagiers aan boord. Portugeesche visschersvaartuigen, die van de Groenlandsche kust zijn terug gekeerd, hebben het bericht meegebracht, dat daar tijdens een heftigen storm 26 vis- schers verdronken zijn. Het ongeluk is gebeurd kort voordat de visschers huistoe gingen. Naar Reuter meldt is de bodem in Grieksch Macedonië nog steeds niet tot rust gekomen. Zondagavond zijn op het schiereiland Ghalcidice wederom een viertal schokken waargenomen; de bevol king van Saloniki verkeert in een staat van groote onrust. Het aantal werkloozen in de Ver. Staten bedraagt op het oogenblik 11.4 millioen, dus 9.5 pet. van de bevolking. Na de „stempel-vacantie". De rijkssteunregeling van 15 Januari 1932 heeft door opneming van artikel 16bis de volgende aanvulling ondergaan. Bij de uitreiking van het aanvraagformu lier wordt den werkelooze gelijktijdig ter hand gesteld een aanmeldings- of stem pelkaart, welke hij dagelijks een of meer malen ter afstempeling moet aanbieden ten bewijze, dat hij inderdaad werkloos is. De stempeling geschiedt in den gewo nen werktijd. De regeling tot bepalen van tijd en plaats van stempeling wordt vast gesteld door B. en W. Zij is aan de goed keuring van den minister van binnen- landsche zaken onderworpen, terwijl af wijking van de goedgekeurde regeling an ders dan in geval van dringende noodzaak bijvoorbeeld ziekte, of overlijden van bloed- of aanverwanten, zonder toestem ming van den minister niet geoorloofd is. Binnenland. H. M. de Koningin naar Zeeland. Een onderhoud met burgemeester Wa- beke. Contingenteering van vet. Opleving in de Amsterdamsche haven. Nieuwe regeling voor het stempelen der werkloozen. Rijkssteun voor vlas. Buitenland. De Amerikaansche presidentsverkiezing. Het Engelsche conferentieplan. Een complot in Zuid-Slavië ontdekt. Een handelsdictatuur in Denemarken? Ook in de Houthaven is weer leven te bespeuren. De ledige plaatsen, welke de schepen, die uit dit gebied, o.a. de Mi- nervahaven, trekken, worden spoedig weer door andere houtbooten aangevuld. De vet-contingenteering thans afgekondigd. Gisteravond is in de „Staatscourant" afgekondigd het Kon. besluit, waarbij tot tijdelijke beperking van den invoer van ongesmolten dierlijk vet is overgegaan. Het besluit treedt vandaag in werking. In aansluiting op hetgeen wij hierom trent reeds dezer dagen meldden, ontlee nen wij nog het volgende Gedurende het tijdvak van 1 October 1932 tot 1 October 1933 is de invoer uit ieder land verboden van ongesmolten dierlijk vet, voor zoover deze meer be draagt dan 100 ten honderd van de hoe veelheid, welke gemiddeld in de jaren 1929, 1930 en 1931 van die goederen uit dat land is ingevoeld. De hoeveelheid goederen, ingevoerd van October 1932 af, strekt in mindering van de totale hoeveelheid. Dp heer L. Bückmann is en bij diens ontstentenis zijn de heeren Th. G. Geude- ker en Dr J. B. R. v. d. Schoot bevoegd om vergunningen te onderteekenen en af Ingezonden mededeelingen. De versterking der Belgische Oostergrens Nu de uitvoering van het defensieplan, wat betreft de Maasvallei, in Limburg, en de Duitsch-Belgische grens tusschen Ne- derlandsch Limburg en de vallei der Am- blève nabij Staveld, verzekerd is aan het fort te Eben-Emael, bij de enclave van Maastricht, wordt reeds flink gewerkt - begint men, zoo meldt het „Vad.", in mi litaire kringen, ook meer aandacht te wij den aan de tot dusver alleen nog maar schematisch aangegeven verdediging van de Oostergrens, in de provincie Luxem burg. Verscheidene topografische verken ningstochten, in het Oosten van deze pro vincie ondernomen door hooge officieren van den gcneralen staf en generaals had den tot doel, de verdere uitbreiding der defensielinie, naar de Fransche grens toe, in de richting van Longwy, te bestudee- ren. Het blijkt de bedoeling te zijn, op ver schillende, strategisch goed gelegen pun ten van het Belgisch-Luxemhurgsche grensgebied, kleine, maar sterk bewapen de verdedigingswerken te bouwen, welke de diepe valleien van de Ourthe, de Sure en andere riviertjes van dit zeer heuvel achtige land, zouden beheerschen. Bij de samenvloeiing der beide armen van de Boven-Ourthe, ongeveer ter hoogte van het gehucht genaamd Nisramont, zou een groot fort worden voorzien. Gandhi. Lord Willingdon, de onderkoning van Britsch-Indië, heeft een groot aantal tele grammen ontvangen met het verzoek, Gandhi in vrijheid te stellen. Naar men zegt, zou de onderkoning daartoe wel be reid zijn, op voorwaarde echter, dat dc veldtocht van burgerlijke ongehoorzaam heid wordt afgelast. Daar men aan Gandhi de uitlating toeschrijft, dat de burgerlijke ongehoorzaamheid een deel van zijn geloof is, acht men de kans ge ring, dat hij deze voorwaarde zal aan vaarden. Korte berichten. De Japansche troepen in Mantsjoe- rije berichten een groote overwinning op de Chineesche vrijscharen. Vierhonderd Chineezen, leden van de zoogenaamde „Roode Speer Bende", die slechts met zwaarden gewapend de Japanners aan vielen, moeten zijn gedood. De Communistische Humanité be richt, dat 7 dezer de manschappen van het derde bataljon Fransche infanterie, die voor herhalingsoefeningen waren op gekomen, bij het afzwaaien de Sovjetvlag op hun kazerne hebben geheicben. De Katoenen goederen naar Ned.-lndië. Naar aanleiding van het bericht van het Ned. Correspondentiebureau omtrent eventueele voorstellen der commissie no pens economische samenwerking tus schen Nederland en Ned.-lndië verzoekt het correspondentiebureau thans het vol gende mede te deelen: De Commissie heeft aan de hand van de verzamelde nog nader te completeeren gegevens aan het vraagstuk van den in voer van katoenen goederen in Ned.-lndië een eerste algemeene beschouwing gewijd waarbij de bij het vraagstuk betrokken be langen van Nederland en van Ned.-lndië uitvoerig onder het oog werden gezien. Over de vraag of er hier reden kan be staan voor ingrijpen van overheidswege, heeft de commissie zich evenwel nog in geenen deele een oordeel gevormd, zoodat het volmaakt voorbarig is, van eventueele concrete voorstellen te gewagen. Voor zoover bedoeld bericht den schijn kan wekken, alsof de commissie practisch reeds tot een bepaalde conclusie is geko men, is het met de werkelijkheid in strijd. Ir Dr J. W. IJzerman t Gisteravond is te 's Gravenhage in den leeftijd van 81 jaar overleden de heer ir dr J. W. IJzerman, hoofd-ingenieur bij de Staatsspoorwegen en oud-lid der Tweede Kamer. Opleving In de Amsterdamsche haven. De omstandigheid, dat de laatste maan den in den algemeenen economischen toe stand eenigermate een verandering is in- getrede, welke er op zou kunnen wijzen, dat de wereld over het dieptepunt van de crisis heen is, heeft het Persbureau Vaz Dias aanleiding gegeven, den heer W. N. van de Poll, havenmeester te Amsterdam, de vraag voor te leggen, of het beeld der in- en uitgaande schepen, voor zoover dit het hoofdstedelijk havengebied betreft, den laatsten tijd een zoodanige verande ring heeft ondergaan, dat van een ople ving in de haven gesproken zou kunnen worden. De heer Van de Poll beantwoordde deze vraag bevestigend, zonder in hetgeen hij heeft waargenomen een direct of zijde lings verband te kunnen of te willen zoe ken met het aspect, dat de beurs sinds eenige maanden heeft geboden. Het valt niet te loochenen zeide hij dat er den laatsten tijd te Amster dam (en ik bedoel dan vooral het ooste lijk havengebied, waar de schepen van de K.N.S.M. en de Nederland ligplaats heb ben) wat méér schepen zijn waar te ne men, welke dieper beladen zijn dan wij gewend waren, te geven, alsmede om bijzondere vergun ningen te verstrekken. Het bedrag ter bestrijding van de kosten is bepaald op f 0.40 per 100 kg. De contingenteering geldt niet voor goederen, die vóór 15 'October ten recht- streekschen invoer zijn aangeboden. Aanvragen, die niet voor 11 December zijn binnengekomen, kunnen als regel niet meer in behandeling worden genomen. Verhooging invoerrecht op thee. De gisteren te Amsterdam gehouden jaarlijksche vergadering van de Vereeni- ging voor de theecultuur in Ned. Indië heeft haar goedkeuring gehecht aan de verzending door het bestuur, gezamenlijk met de Vereeniging van thee-importeurs, van een adres aan de Tweede Kamer om niet over te gaan tot een verdere verhoo ging van het invoerrecht o-p thee met 30 procent. Het adres wijst er op, dat door deze ver hooging het invoerrecht zal stijgen tot 97 Yï cent per kg. en dat het recht aan vankelijk geheven is toen de theeprijzen 'hoog waren, dus thans daarin geen recht vaardiging meer vindt. Toen kwam het neer op 5 pot. ad valorem, nu zal het 150 pet. worden. Er zijn twee gevolgen van deze nieuwe verhooging van de invoerrechten op thee mogelijk: óf het t'heegebruik zal terugloo- pen, óf de netto opbrengst van de onder nemers en de werknemers in Indië. Besloten is de aandacht der regeering op het adres te vestigen. Het postvervoer per tram. Niet alleen in den Achterhoek, zooals Zaterdag gemeld werd, maar bij alle tram- wegondememingen, post vervoerend, heb ben, naar bet Hd'bl. verneemt, de poste rijen de vervoercontracten tegen 1 Jan. a.s. opgezegd. Dat wil niet zeggen, dat het postvervoer op al die lijnen gestaakt zal worden. Wel zal echter bijna overal het postvervoer met tramwegen sterk worden ingekrompen. Vooral lijnen, 'die het ver keer onderhouden met groote steden, zul len zich het postvervoer geheel of gedeel telijk zien ontnomen. Voor zoover de pes terijen het postvervoer zelf ter hand ne men, ligt het ook in de bedoeling het be staande autovervoer dn de gelegenheid te stellen aan dit vervoer deel te nemen. Ir. verband daarmede hebben de poste rijen als voorwaarde voor nieuwe con tracten de bepaling gesteld, dat het post vervoer niet langer dooT een postbeambte zal worden begeleid, waaruit volgt, dat de ondernemingen die post vervoeren, geheel voor het transport verantwoorde lijk zullen zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1