Gemengd Nieuws Ingezonden Stukken Het Vrouwenhoekje Dammen xcn. Met nadruk stelde spreker vast, dat geenerlei poging van de zijde der Neder- landsche mijnondememers zou worden gedaan, om tot contingenteering te komen wanneer in het buitenland geen belem merende bepalingen in het leven waren geroepen voor den invoer van Holland- flche kolen. Na deze toelichting van den vertegen woordiger der Nederlandsche mijnbouw- ondememers, voerden circa 30 andere aanwezigen het woord. Onder dezen sprak een aantal zich pertinent uit tegen con tingenteering, enkelen stonden er gema tigd onverschillig tegenover. Van den kant der arbeiders werd er de aandacht op gevestigd, voor wat de mo dern georganiseerde mijnwerkers betreft, dat dezen zich altijd met kracht hebben verzet tegen belemmering van den vrij handel en dat steeds de belangen in het oog waren gehouden van den consument. Men kan weliswaar principieel innig overtuigd zijn van de juistheid en de zegenrijke werking van den vrijhandel, echter kunnen zich omstandigheden voor doen, tengevolge waarvan men tijdelijk zijn standpunt moet prijsgeven. Dit is het geval in den mijnbouw. Alle maatregelen zijn getroffen en alle mogelijke pogingen aangewend om het vrijhamdelsprincipe hoog te houden. De mijnwerkers hebben 'hier meer dan 'hun cijns betaald, loons verlaging na loonsverlaging hebben zij op gelegd gekregen. En niet alleen van arbeiderszijde, ook door de directies en de bedrijfsleidingen is alles ondernomen invoering van de mechaniseering en rationaliseering om de 'bedrijven konkurrenzfahig te maken. Een opzienbarende ont dekking. Een jeugdige Noorsche schei kundige heeft een sensationeele weten schappelijke ontdekking gedaart, door welke het mogelijk wordt gemaakt bij de productie van salpeter zeewater in plaats van soda-carbonaat te gebruiken.. De productie van salpeter zal hierdoor dan ook aanzienlijk goedkooper kunnen geschieden. De Norsk Hydro neemt groote geheimhouding in acht over deze uitvin ding. Naam van den uitvinder en diens medewerkers worden strikt geheim gehou den. De jo-jo in het F r a n- sche leger verboden. Het nieuw ste mode-spel jo-jo is in het Fransche le ger verboden. De Fransche militaire auto riteiten hebben hiertegen strenge maat regelen genomen. Bij een artillerie-regi ment is een dagorder uitgevaardigd, waarin elke soldaat, die betrapt wordt op het spelen met jo-jo, met drie dagen midden-arrest wordt bedreigd. Recoi d-k offiedrinkerij. Volgens de officieele statistiek is in het af- geloopen jaar in Zweden een record-hoe- veelheid koffie gedronken. Het verbruik bedroeg n.l. 52.800 ton, waarmede het record van 1930, dat 45.000 ton bedroeg, nog met 7800 ton overtroffen werd. Het koffieverbruik per hoofd der bevolking was 8.6 K.G. tegen 7.3 in 1930. In verband hiermede heeft „Dagens Nyheter" zich tot een aantal bekende doctoren gewend met de vraag, of een toe neming van zenuwachtigheid of maag storingen tengevolge van grooter koffie verbruik vastgesteld kon worden. Het antwoord hierop was ontkennend en de meeste doctoren waren van opvat ting, dat de beweringen van nadeelige ge volgen van het gebruik van koffie schro melijk overdreven zijn. Kind door een koe aan gevallen. Toen de dochter van B., te Ledeacker (gem. Oploo) bezig was met het melken van een koe, kwam een vier jarig zoontje van B. spelen in de nabij heid. Plotseling viel het dier op het kind aa;:, wierp hoi tegen den grond en ver wondde net ernstig aan het hoofd. He vig bloedend werd het ventje ?*v;?et door de melkster, die hierbij even'..;-.i>3 verwon dingen opliep. Be ijlings ontboden genees heer achtte overbrenging van het kind naar het ziekenhuis noodzakelijk. Bij het oversteken. Gister morgen heeft in Bennebroek een ernstig verkeersongeluk plaats gevonden. Op een viersprong, aldaar, reed een besteller van de firma Simon de Wit, uit Haarlem. Op een gegeven moment stapte hij af en liep met de fiets aan de hand naar den overkant. Plotseling kwa men toen echter, uit de richting Haarlem twee auto's achter elkaar aanrijden. De voorste auto pakte de fiets, de tweede auto den man, die tegen den grond werd geslingerd en ernstig ge wond en bewusteloos werd opgenomen. Smokkelauto aangehou den. Een Kleefsche houthandelaar heeft getracht bij Nijmegen een partij dames mantels over de grens in Nederland binnen te smokkelen, zulks in strijd met de contingenteerings-voorschriften. De mantels, die met bont waren afgezet, la gen al eenigen tijd opgestapeld in een grenshotel. De Kleefsche firma vond een vrachtautorijder te Beek bereid om deze artikelen buiten de douane om naar Nij megen te brengen voor eventueele ver dere distribut'o. De kommiezen echter roken lont en -jroffen hun maatregelen. Zij slaagden er in den smokkelauto aan te houden, toen deze langs binnenwe gen probeerde over de grens te komen. Auto en smokkelwaar zijn in beslag ge nomen. Spoorwagen warmgeloot- Pen. Van den trein, die Donderdag om 4.38 uit Amsterdam was vertrokken, bleek te Wormerveer de achterste wa gen te zijn warm geloopen. De wagen werd ter plaatse afgekoppeld, doch de remmen zaten zoo vast aan, dat ze niet meer waren los te krijgen en men met een werkwagen tevergeefs trachtte het rijtuig weg te voeren. Het duurde eenige uren, eer de lijn naar Alkmaar weer vrij was. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie! Te Goes zijn door postambtenaren vrachtrijders aangehouden en brieven in beslag genomen, die zij vervoerden om dat de postdienst zoo verslechterd is; en menige overtreder der postwet werd ver- baliseerd. Ik vraag me af, is 't wonder dat de dorpsbewoners hun brieven met een vrachtrijder meegeven, bij de tegenwoor dige postverzending? En mag ik één staaltje (uit de velen) noemen hoe het in een drukke handels plaats als Temeuzen thans in dit op zicht gesteld is? De poststukken die 's morgens om 5 u u r niet aan het postkantoor zijn in de bus, worden niet eerder verzonden dan 's middags om3 uur!! Dus tusschen 5 uur 's morgens en 3 uur 's middags gaat hier niets weg. Een brief in de onmiddellijke omge ving van Rotterdam 's avonds gepost heeft men in Terneuzen den volgenden avond pl.m. 9 uur. En i s het bezuiniging? En wordt zóó het economisch leven beter? Met dank voor de opname. N. L. BRIEVEN UIT HET LAND VAN CADZAND. 60 jaren Zondagsschonlarfaeid. Deze week, 6 October, bestaat de Chris telijke Zondagsschool te Aardenburg 60 jaar en men hoopt dit feestelijk te ge denken. En waar deze Zondagsschool grooten invloed heeft gehad op het kerkelijk leven en (zij het niet rechtstreeks natuurlijk) toch ook op het politieke leven, ga ik er een Gadzandschen brief aan wijden. Want ik durf de stelling wel aan, dat, wanneer de Zondagsschool er niet was geweest er ook nu geen opgewekt kerkelijk leven zou geweest zijn dus ook (vergeef me de consequentie) geen leven op politiek terrein. Want het centrum van den arbeid op Christelijk terrein in Aardenburg is vele jaren lang de Zondagsschool geweest. De geboorte van de Zondagsschool in 1872 is wel heel bijzonder geweest. Uit hetgeen de menschen ten kwade gedacht hadden, kwam op heerlijke wijze het goede voort. Er bestond toen in Aardenburg een be waarschool van Hervormde zijde. De lei ders waren de moderne richting toege daan. Wat dat in die dagen was, is den ouderen welbekend. De glorietijd van het modernisme. De prediking van die dagen, als ik het nog prediking mag noemen, is er de schuld van, dat het vele, vele jaren lang op kerkelijk gebied in de meeste plaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen de dood in de pot is geweest. Aan die be waarschool was als helpster verbonden een zeer eenvoudige vrouw, Mietje Leys. Onder dien naam stond ze algemeen bekend en leeft daar onder ook nu nog voort. Op het Sint-Nicolaasfeest in het jaar 1871 werden als gewoonlijk allerlei lied jes gezongen, als St Niklaas, die goeie man, enz. Mietje deed dat jaar daar niet aan mee zooals gewoonlijk; maar ze zat stil op een bank er bij. Eén der bestuurs leden kwam naar haar toe en vroeg: Mietje, waarom zing je niet mee? Nu was haar eenigen tijd terug verboden om op de bewaarschool van den Heere Jezus te ver tellen. Haar antwoord op de vraag was; Als ik niet van den Heere Jezus mag ver tellen en zingen, dan kan ik het ook niet doen van Sint Niklaas. Den volgenden dag werd ze op de vergadering van het Be stuur, bij de groote Heeren, ontboden, en direct ontslagen. En Mietje stond met haar blinde vader broodeloos op straat. Ja, „broodval" is niet alleen een strijdwapen geweest in Aardenburg van de laatste ja ren. Wat een heldenmoed, of laat ik liever zeggen, wat een geloofsmoed van dat een voudige vrouwtje! Wie de verhoudingen uit dien tijd kent, zal dit nog beter ver staan. Aan de eene zijde de groote, deftige Heeren van Aardenburg, aan de andere zijde zij, een doodeenvoudige vrouw, die niets in de wereld had dan haar onwan kelbaar Godsvertrouwen. En dat is niet beschaamd. Al de grootheid van Aarden burg is verdwenen, het werk van Miet je Leys leeft nog voort en heeft rijke vruchten gedragen. Wie er ook met de maatregel van de heeren ingenomen waren, niet de kinderen. Want deze misten haar zeer. Zij bezat n.l. in groote mate de gave van vertellen. En nu kwam een tijdje later zoo'n kleine jon gen tot haar en vroeg; Mietje, waarom mag je niet meer vertellen; toe vertel me nog een» een verhaaltje. En zij deed het. Natuurlijk, hoe zou ze het hebben kunnen weigeren, kindervriendin dat ze was. Maar de jongen vertelde het zijn kameraads, dat Mietje hem verteld had en de volgende maal vroeg hij, of die en die ook mocht medekomen. Dat was goed, maa^r toen nog meerdere jongens wilden komen luisteren, zei Mietje: Goed, maar dan moeten je op Zondag komen, en de Zondagsschool was geboren. Op den 6den October van het jaar 1872 kwamen ze voor de eerste maal in het armoedige huisje van Mietje bijeen. Dan werden de oude stoelen (de vader van Mietje probeerde met stoelenmatten een cent te verdienen) wat opzij gezet, en kele banken geplaatst en Mietje vertelde weer naar de lust van haar hart de altijd nieuwe geschiedenissen uit den Bijbel. En vertellen dat ze kon! Nog altijd gaat het verhaal, dat ze van Jozef vertelde en dat zelfs de jongens schreiden, en dan schreide ze zelf ook en tipte met de punt van haar schort de tranen uit haar oogen. De Zondagsschool kwam tot grooten bloei. Er zijn jaren geweest, dat er 100 leerlingen waren en dat er nu nog onder de ouderen een zekere bijbelkennis is, is onder Gods zegen te danken aan den ar beid van deze eenvoudige vrouw. Uit het kwade is het goede voortgekomen. Langzamerhand kreeg ze hulp bij ha^r werk. Ze haalde er iedereen van wie zij wist, dat hij op eenig terrein geschikt was voor den arbeid er bij. Wie niet kon ver tellen moest helpen zingen, kwam zoo in den Zondagsschoolarbeid en leerde vertel len. Groote, moreele steun kreeg ze door de hulp van den heer Staverman uit Am sterdam, de vader van den bekenden chi rurg uit Vlissingen. Deze heer Staverman was een vroom Christen, die een paar maal in het jaar voor zijn werk in Aar denburg kwam en dan den geheelen Zon dag in het eenvoudige huisje van Mietje en haar vader doorbracht en dan op de Zondagsschool vertelde. Later bracht hij zijn tooverlantaarn mede en vertelde dan des Maandags aan de hand van lantaarn plaatjes. De gedachtenis van dezen Chris ten is nog in onzen kring in Aardenburg in dankbare gedachtenis. 31 jaren lang heeft Mietje haar werk op de Zondagsschool gedaan en al heeft ze ook daarin vele teleurstellingen onder vonden, ze heeft ook heerlijke vruchten op haar werk gezien. Op den lsten De cember van het jaar 1903 ging ze de eeuwige ruste in. Maar ze is niet verge ten. Ze zal blijven voortleven in de herin nering als een geloofsheldin, die al haar talenten heeft besteed in den dienst van haar Heiland. Na haar dood is haar werk door meerderen voortgezet. Ik zal nu maar geen namen noemen, want ik zou licht door er één te noemen, meerderen verge ten. Er zijn tijden geweest, dat het kinder aantal zeer verminderde, vooral ook door het tegenwerken van moderne predikan ten, die zelf een Zondagsschool gingen op richten. Maar van den arbeid in Aarden burg kan nog steeds gezegd worden, dat God Zijn werk in het leven heeft behou den. En op dit oogenblik is het kinderen- aantal weer gestegen tot ongeveer 50, waarvan het grootste deel uit kringen, waar men den naam van Christus niet noemt. Op het feest van a.s. Donderdag een hartelijke gelukwensch voor de feestvie rende vereeniging en voor hen, die eiken Zondag hun rustuurtje tusschen de kerk uren opofferen om aan de kinderen te ver tellen van den eenigen weg ter zaligheid. En de wensch, dat de Zondagsschool zal blijven bestaan tot in lengte van dagen. En dat straks onder een eigen herder en leeraar nog meerdere opwaking zal ko men, opdat ook in dit land, waar de be volking voor een groot deel bestaat uit nazaten van Fransche en Salzburger christenen, die om het geloof alles veil hadden, zelfs verbanning en dood, weer een jong geslacht zal opgroeien, dat op alle terrein des levens, ook in den grooten strijd der toekomst, zal ophouden de vaan, waarop geschreven het Pro Rege: Voor de eere Gods. En laat het voor de Christenen in Zeeland een eere zijn, daaraan te mo gen medewerken. WERKSTAKINGEN EN UITSLUITINGEN IN 1931. Aan de bij' Martinus Nijhoff te 's-Gra- venhage verschenen Statistiek der werk stakingen en uitsluitingen gedurende het jaar 1931", ontleenen wij het volgende Evenals in de meeste andere jaren na den oorlog, was ook in 1931 het aantal arbeids-conflicten weer betrekkelijk ge ring. Er zijn 215 geschillen geteld, welke tot onderbreking van het werk hebben ge leid, tegen 212 in 1930. Naar den omvang gerekend is er echter verschil geweest. In '31 waren 974 ondernemingen in arbeids conflicten gewikkeld, in 1930 slechts 567. Verder waren in de betrokken onder nemingen als gevolg van geschillen in 1931 21.260 plaatsen niet bezet, tegen 9760 in 1930. Ook was in 1931 het aantal recht streeks aan geschillen deelnemende werk nemers aanmerkelijk grooter dan in het voorgaande jaar, nl. 27.050 tegen 10.260. De beste maatstaf voor de belangrijk heid der geschillen, 'het daarbij geleden verlies aan arbeidsdagen, doet dit verschil nog duidelijker uitkomen. Voor de onder nemingen gingen in 1931 766.300 arbeids dagen verloren, in 1930 229.300, terwijl dat aantal voor de werknemers in deze jaren resp. 856.100 en 273.00 beliep. Verzet tegen loonsverlaging was in 1931 een belangrijke factor voor het uitbreken van geschillen. Niet minder dan 74 pet. van alle rechtstreeks in geschillen be trokken werknemers legde om die reden het werk neer (in 1930 14 pet.). Daaren tegen was slechts 16 pet. der werknemer» gewikkeld in conflicten, waarbij het gdng om hooger loon (in 1930 nog 51 pot.). De geschillen hadden in 1931 vaker een ge heel gunstigen of geheel ongunstigen uit slag voor de werknemers dan in het voor gaande jaar; in verband hiermede was het aantal gevallen, waarin een schikking tot stand kwam, teruggeloopen. Van alle werknemers die aan arbeidsgeschillen deelnamen, waarvan de beslissing nog in het verslagjaar viel, was 51.5 pet. betrok ken bij conflicten, die uit dreigende loons verlaging voortkwamen (in 1930 slechts 11.9); voor 33.6 pet. werd t.a.v. dit ge schilpunt een schikking bereikt; voor 6.1 pet. was het einde van het conflict geheel gunstig, voor 11.8 pet. geheel ongunstig. In 30 pet. der arbeidsconflicten, welke in 1931 tot oplossing kwamen, waren werkgeversorganisaties gemoeid, in 85 pet. werknemersorganisaties. Als steeds eindigde ook in 1931 een aanzienlijk hoo ger percentage van de geschillen, waarin vakvereenigingen waren betrokken, geheel of gedeeltelijk ten voordeele van de werk nemers dan van de overige. In eerstbe doeld geval werd voor 72 pet. der werk nemers een geheel of gedeeltelijk gunstigen uitslag verkregen, in laatstbedoeld geval voor 36 pet. Practisch zijnl Christine Frederick geeft in haar werk „De denkende huisvrouw" de volgende tien wenken voor de keuken; „Iedere huisvrouw, die bewegingsver spilling wil vermijden, moet zich de vol gende vragen stellen; 1. Hebben mijn tafel, stoel, strijkplank of ander werkoppervlak de juiste hoogte? 2. Zijn mijn gereedschappen en mate rialen, die ik voor dit werk noodig heb, alle bij de hand, wanneer ik begin? 3. Moet ik onnoodig bukken? Moet ik onnoodig heen en weer loopen? 4. Zijn mijn gereedschappen goed ge rangschikt ten opzichte van elkaar en in verband met andere werkzaamheden? 5. Verspil ik beweging en kracht door een kom of werktuig vast te houden, terwijl het aan de tafel kan worden vast geschroefd? 6. Is mijn houding gemakkelijk? 7. Zijn gereedschappen en benoodigdhe- den doelmatig om mij heen geschikt bij dit speciale werk? 8. Gebruik ik het best? en geschiktste gereedschap voor het doel? 9. Verkeert het gereedschap in goeden staat, vóór ik het werk begin? 10. Maak ik onhandige bewegingen of kan ik bewegingen uitschakelen?" Enkele recepten. Druiven. De druiven zijn nu goed koop. Daarom plaatsen we voor vandaag de volgende recepten: Druivengelei. Eerste manier: Goede, fijne druiven worden gewasschen, van de steeltjes ontdaan en langzaam 25 30 minuten zachtjes gekookt. Zeef ze door een doek, op een paardenharen zeef gelegd. Den volgenden dag het sap wegen. Op een kilogram sap rekent men 1X pond suiker. Zet het sap op het vuur, voeg de suiker toe, en laat alles nog, onder voortdurend afschuimen, .koken tot de massa gelei-achtig is geworden. Daarna worden de van te voren verwarmde gla zen met de gelei gevuld. Onderzoek op de volgende wijze of de gelei goed is. Doe een klein beetje op een schoteltje; na 2 of 3 minuten moet het stijf worden. Wanneer het langer duurt, is de gelei nog niet gereed.. Tweede manier: De vruchten even au bain Marie of in een sterilisator bij 60 A 70 graden verwarmen, dan persen; de massa filtreeren en met of 1 k.g. suiker per liter tot gelei koken. Druivenjam. Men perst op een vergiet de druiven uit, zoodat alleen schil en pit op het vergiet blijven. Het doorge zeefde vocht kookt men met citroensap en suiker. Op 1 k.g. vruchtennat neemt men k.g. suiker en het nat van 2 citroenen. Mochten de druiven onrijp zijn, dan wat meer suiker (naar smaak). Nu kookt men de massa onder veel roeren tot ze stroop- achtig wordt, waarna men ze overgiet in heete flesschen of potten Gestoofde bananen.6 ba nanen, 2 d.L. water, X tot 1 d.L. roode wijn of X d.L. bessensap, plm. 40 gram suiker, wat sago. De bananen schillen, en eerst over dwars, dan overlangs in tweeën snijden, zoodat iedere banaan vier platte stukken oplevert. Opzetten met water, suiker en wijn (of bessensap) en 20 tot 30 minuten zachtjes koken. Het vocht daarna binden met aangemengde sago. Bij voorkeur koud gebruiken. Tomatenpudding. Benoodigd: Anderhalf pond zeer rijpe tomaten, 3 ons suiker, sap en schil van een citroen, 20 blaadjes roode gelatine, driekwart liter water. Bereiding; De tomaten worden zacht gekookt in het water met de schil van de citroen, en daarna gezeefd. De gela tine, die men tevoren heeft opgelost, wordt met de suiker en het citroensap eraan toegevoegd. Laten afkoelen en opdienen met vanillesaus. Mesheften opfrisschen. Gepolijste houten heften kan men weer doen glanzen met eenige druppels olie met wat zwartsel, met een linnen lap in te wrijven. Messen nemen terstond de geur van ge rooste of gezouten visch aan. Deze wordt geel verwijderd, wanneer men ze afwrijft met een kurk met aach of een papje van aach en spiritus. Ook wel houdt men ze even in de gas vlam. Messen houdt men blank door ze som wijlen tot het heft in een jampotje met sodawater te zetten. Zeer scherp worden de messen, wan neer men ze slijpt met grof, droog zand, of fijn gemalen dakpan. Men moet de messen slijpen van den rug naar de snede, dan worden zij het scherpst. Er zijn natuurlijk vele machines, groote en kleine in den handel, tot het slijpen of polijsten van messen, maar niet ieder houdt er van. De naaimachine in den winter. Menige huisvrouw vraagt zich af, hoe het toch komt, dat tijdens de wintermaan den de naaimachine zoo slecht function- neert en zoo zwaar draait. De droge lucht van de verwarmde kamer is daarvan de oorzaak. Deze toch verbruikt de olie veel vlugger dan de natuurlijke zomerwarmte. Daarom is het goed de naaimachine te bewaren in een kamer waarin niet gestookt wordt. Ontbreekt daartoe de ge legenheid, dan zit er niets anders op, dan ze een keer meer te smeren. Ook zij men er op bedacht, dat door de kachelwarmte dikwijls het inleghout barst. Dit schaadt niet alleen de uiter lijke schoonheid van het instrument, doch kan ook teere stoffen doen scheuren of beschadigen. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstraat 221, Amsterdam. Probleem 271. Auteur: J. Zuiver, Amsterdam. 1 2 3 4 5 6 16 26 36 46 15 25 35 4r 47 48 49 50 Zwart 12 sch. op: 2, 8, 11, 13, 14, 17, 19, 21, 24, 26, 29 en 30. Wit 11 sch. op 22, 28, 33, 35—39, 44, 47 en 48. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen acht dagen na laat ste plaatsing in elke maand. Om het kampioenschap van Nederland. W. Rustenburg (wit) J. H. de Hoogh (zw.) 1. 32—28 18—23 2. 33—29 23X32 3. 37X28 20—25 4. 39—33 Wit kan om het nemen van de hek stelling te beletten 2924 en 35 X24 spe len. Natuurlijk is deze afruil nu niet zoo sterk als wanneer wit reeds te va ren 3933 en 4439 heeft gespeeld. Een ander speelplan voor wit zou zijn ruit 33 open te houden om zwart 1420 te verhinderen, waarop wit 2823, 29 24 en 34X32 speelt. In het volgende spel komt uit, dat dit in deze variant niet mogelijk is. B.v. wit 4137, 1721; 37 32, 2126. Om in het flankspel te blij ven moet wit nu wel 3933 spelen. Ook op 3127 van wit (wat in deze stelling niet aan te bevelen is) kan zwart 1420 spelen, waarop hij weer met de hek stelling dreigt. Men ziet dus, dat na 2025 van zwart wit steeds óf de hekstelling moet toelaten óf 2924 spelen. Of de hekstelling voor zwart sterk is, blijft een andere vraag. 4. 14—20 5.44—39 19—24 Zwart heeft hiermede zijn doel bereikt, doch in het geheel geen voordeel. Wit kan b.v. al dadelijk 2823 spelen, waar na zwart wordt belet 1014 te spelen, waarop 3430 volgt. Op zwart 914 speelt wit 2319 en op zwart 1318 volgt wit 41—37, waarbij zwart een las tige stelling behoudt. Tenslotte kan zwart nog met 13—19 en 10X19, waarbij na tuurlijk zijn opening wordt verbroken. 6. 41—37 17—22 De aangewezen tactiek. Zwart moet de witte centrumschijven afruilen. 7. 28X17 12X21 8. 31—26 7—12 9. 26X17 12X21 10. 37—32 21—26 11. 46—41 13—18 12. 32—28 9—13 13. 41—37 4—9 14. 28—23 16—21 15. 23X12 8X17 Oppervlakkig beschouwd heeft zwart gemakkelijk spel, daar hij altijd een a.- ruil kan vinden. Aan het slot van de par tij zal echter blijken, dat hij de stukken 5 en 10 niet in het spel kan brengen. 16. 37—32 11—l0 17. 42—37 1—7 18. 32—28 7—12 19. 28—23 121° 20. 23X12 17X8 21. 38—32 13—18 22. 32—28 9—13 23. 50—44 18—22 24. -88X17 21*12 (Wordt vervolgd.;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6