Echt en goed EERSTE BLAD. Waarom gaat het? WW VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie ZATERDAG 8 OCTOBER 1932 DAQBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 7 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Binnenland. igTO. Hi.es' ivn grondslag hot rij ding der be- amer, n.l. dat .en worden en verkeeren een ©rstaan, waar biedend dier ietstof kan al- het dier door erzwakt is. In ;ktig en guur iger dan in den i 1 i rerbrenging der r, toen kippen- |e geleerden op Leel, vliegen de !r werden toen .ie richting ge it, dat de p rak heiden en wer- |ting overbrach- ir de lucht zelf voor de hand, vliegenproeven .merika en in !9 en 1930 ver- bepaalde mug- ,og na 58 dagen onlangs ook in- ntrent beschre- Het opmerke- deze insecten en van de kam, vonden, dus het insecten besmet Hat gaat lang 1 het lijkt; soms de kam, maar iere keer willen /oor zulke proe- Idig. Om eventu- poten of vleugels Ven werd in een Ital muggen, die (kop, de vleugels 1 Daarna werden In met dit meng- 1 gezonde kippen je gen pokken. In de smetstof der santé is, dat de ode lichaam der pven besmettelijk Hoe nu later leken in de won- Eigenaardig is insecten wel de len, doch dat in In zelf de smet- Iworden. bepaalde steek- letstof over kun- dagen nadat ze I zieke kip, toch en nog vele vra- ^rgelijkc proeven iet laboratorium Vecht. Deze proe- |k, omdat zij ge- pnsoorten die in verschil met de Iter in zooverre Ee insecten op de mieren lieten zui- Ijuist de gezonde lieke stukken liet (bij 18 kippen op ^cten de smetstof wei nog na 70 In de praktijk is lontstaat door bet If wel een lichte Vis op de huid, [niet uit, integen- 1, en blijkt nu on- le besmetting. Bij lek ook, hoe som- loverbrengen van Imetstof ongevoe- [n een latere be- principe berust [strijding. Jppen op een zeer |r worden ze voor |g ongevoelig De l is tegenwoordig [eerst duiven be- etstof der duiven luid van een der (orden een aantal jiu werkt de ent- Ittrekken ontstane lis het ware een «ken op, die zich ïder veerenpillen, Is dit gebeurt zegt Aangeslagen is en aimen tijd onvat- nënten is Augus- ïerste zijn de die- |g als later en ten Jstandigheden dan jnog geen snot, die Irzwaart. Profes in Heelsbergen te Idnaam verkregen J deze entingsme- |eide entstof werkt l-inrichting wordt kende entstof he 3e stoffen aange- nen aan den die- a ook kippenhou- open en zelf hun ik om verschu- JpE HENNEPE. J betreffende, kun- j worden gezonden •jrgaardesingel 9"a il voor antwoord lden. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad JfDe Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De eerste werzaamheden voor de verkie zingen, die in 1933 staan gehouden te worden, hebben reeds een aanvang geno men. Het ontwerp-verkiezingsmanifest der Anti-revolutionaire partij is reeds versche nen; de Vrijz. Dem. partij heeft reeds hare candidaten gesteld en de liberalen zijn reeds sinds eenigen tijd op zoek naar een parlementairen leider, die straks de heterogene liberale elementen in de Ka mer aan den teugel zal kunnen houden En dan zijn er weer allerlei kleine groe pen bezig zich een plaatsje op de verkie- zingsmarkt te verzekeren, terwijl de S. D. A. P. de eene demonstratie na de andere organiseert om te voorkomen, dat de kiezers eens rustig zuilen gaan nadenken en er toe komen het wezen van den schijn te onderscheiden. Het zal er weer warm toegaan in de komende maanden, temeer, nu verschil lende belangengroepen den crisisnood aan grijpen om zoo mogelijk eenig politiek succes te behalen. Uok in Antirevolutionairen kring, waar men gewoon is met rustige kracht, zonder al te veel rumoer te arbeiden, zal men in den komenden winter niet stilzitten. Hier en daar vallen reeds verblijdende levens teekenen waar te nemen. Maar ook hier, evenals elders, zijn er niet zoo weinigen, die we zouden kunnen zeggen gematigd onverschillig staan tegenover den politieken strijd. Nu ja, ze hopen wel, dat de Antirevo lutionaire partij straks bij de stembus een goed figuur zal maken, maar ze zijn niet van plan zich daarover al te druk te ma ken. Zij gevoelen nu eenmaal niet zooveel voor de politiek en zij hebben derhalve ook geen behoefte om er veel voor te doen. Deze houding van overigens vaak zeer respectabele mannen en vrouwen is een govolg hiervan, dat men zich niet voldoen de realiseert waaróm het eigenlijk gaat in de staatkunde. Dat het niet gaat om zekere belangen, ook al hebben die dan een prin- cipieelen ondergTond, maar dat ook hier moet gelden de vraag, wat G o d in dezen van ons eischt, hoe wij ook op dit levens terrein de eere van onzen God en Koning kunnen bevorderen. Dit wordt soms trouwens ook bij hen, die tot de vurige ijveraars behooren, vaak teveel uit het oog verloren. Het beginsel wordt dan bijna steeds ver bonden met een of ander belang. Zoo zijn er geweest, die in de dagen van den Schoolstrijd, toen het ging om het recht en de vrijheid van het Christelijk onderwijs in het eerste gelid stonden. Het was hun een zaak van beginsel. Zij ver stonden het, dat de ouders gehouden wa ren hun kinderen overeenkomstig hun ge loofsovertuiging te doen onderwijzen en dat het eisch van Gods Woord was het pad te effenen voor de ontwikkeling van de Scholen met den Bijbel. Zij zagen zeer goed in, dat de achteruitstelling van de Christelijke School en de Christelijke on derwijzers moest dienen om de Christelijke grondslagen van ons volksleven te onder graven. En daarom ijverden ze vol vuur voor het recht en de vrijheid en behoor den ze als vanzelf ook tot de ijveraars op politiek gebied. Maar toen eenmaal de zege bevochten was, toen de financieele gelijkstelling was bereikt en de Christelijke scholen zich in volle vrijheid konden ontwikkelen, toen verslapte ook hun ijver in de politieke worsteling. Anderen hebben oog gekregen voor de ontzaglijke gevolgen van de doorwerking van de liberale beginselen op het terrein van den arbeid. En omdat toen de Anti revolutionaire partij zich openbaarde als een Christelijk sociale partij, die ook op het terrein van den arbeid recht en ge rechtigheid voorstond, hebben zij, niet om reden van klein gewin, maar omdat ze voelden de klem van het beginsel en den eisch van hun Christelijke belijdenis, van harte meegewerkt om het liberale regime te breken. Sinds echter op dit gebied allerlei uit wassen werden bestreden en de waarlijk Christelijke beginselen meer in toepas sing werden gebracht, was voor hen de prikkel tot den strijd verdwenen en ver minderde de belangstelling. Dit kan ook niet anders wanneer de eisch van het beginsel al te zeer verbon den wordt met een of ander belang. Maar de zaak wordt anders, wanneer wordt ingezien, dat de mensch geroepen is tot het dienen van God, altijd en op alle gebied. God heeft de wereld geschapen om Zijns- »lfs wil. En alle schepsel moet dienen om Zijn lof te verkondigen en Zijn eer te ver breiden. De «aak van de belijden is niet te vragen wat hun belang meebrengt, op welke wijze zij tot eer en aanzien kunnen komen en wat bereiken in de wereld, maar te doen wat God van ons eischt en de or dinantiën die Hij gegeven heeft in toepas sing te brengen. Wie zóó de zaken beziet en oog heeft voor den eisch van bet beginsel, zal niet meer onverschillig kunnen staan tegenover de politieke actie. Hij zal er misschien weinig voor gevoe len, maar zich toch niet afzijdig durven houden. Hij zal verstaan, dat het onder Gods bestel is, dat in ons land het parlementaire leven tot ontwikkeling is gekomen, dat de volksinvloed is versterkt, dat bij de Regee ring des lands met de samenstelling van de Volksvertegenwoordiging in sterke ma te wordt gerekend. Dat zijn voorrechten, waarvoor we dank baar mogen zijn. Maar ook voorrechten, die een groote verantwoordelijkheid meebrengen en tot sterke activiteit prikkelen. De Varkenswet. De actie die gevoerd is om te komen tot een andere regeling voor de huis slachtingen, is niet zonder resultaat ge bleven. De regeering heeft getoond oog te heb ben voor de aangevoerde bezwaren en met billijke verlangens rekening te willen houden. Natuurlijk zijn ook op de thans getrof fen regeling nog wel aanmerkingen te maken. Wie allerlei grensgevallen zoekt zooals b.v. door het „Hdbl." gedaan werd, zal weinig moeite hebben onbillijkheden te ontdekken. Men vergete echter niet, dat de critiek gemakkelijk is, maar de kunst moeilijk. Als de regeering zich met het economi sche leven gaat bemoeien, en voor dat leven allerlei regelingen gaat treffen, dan zullen zich altijd bezwaren voordoen. Gewenscht is daarom dat zoo weinig mogelijk een beroep op de regeering wordt gedaan. En dat voorts waar ingrij pen nu eenmaal noodzakelijk wordt ge acht, het streven om met de eischen van de practijk rekening te houden, wordt ge waardeerd. De ontwapeningsconferentie. Over de bijeenkomst van het bureau der ontwapeningsconferentie op Maandag 10 October, is nog geen definitieve beslissing genomen, aangezien men den terugkeer afwacht van den president der ontwape ningsconferentie, Henderson. Aan Britsche en Fransche zijde bestaat evenwel het voornemen de zitting van het bureau uit te stellen tot 17 October. Als motiveering wordt aangegeven, dat de rapporten der afzonderlijke commissies nog niet geTeed zijn. De feitelijke reden der verdaging zou evenwel berusten op den wensch der Engelsche regeering om de diplomatieke onderhandelingen, welke nog gevoerd worden met betrekking tot een te Londen te houden vijfmogendheden- conferentie, 'geen hinderpalen in den weg te leggen door een bijeenroeping van het bureau der ontwapeningsconferentie ter- zelfklertijd. Naar vrede in IndiB. Na de overeenstemming inzake het kies stelsel tusschen Hindoes en paria's, be staat thans het vooruitzicht, dat spoedig overeenstemming zal worden bereikt tus schen de Hindoes en de Indische moham medanen over de 'grondwet en de kies- Naar verluidt, hebben de loopende on derhandelingen reeds er toe geleid, dat de Hindoes dertien van de in totaal veertien .eischen der mohammedanen hebben aan vaard. Groote opwinding te Boekarest. In de hoofdstad van Roemenië heerscht groote opwinding wegens den politieken toestand in Roemenië in het algemeen, die buitengewoon ernstig beoordeeld wordt. De regeering is nog niet afgetreden, maar men verwacht met zekerheid een crisis. Volgens de laatste gegevens bedraagt het tekort op de begrooting van 'het laatste jaar ten minste elf milliard lei. Er zijn geen middelen meer om de ambtenaars salarissen uit te betalen. De regeering van Wajda Wojwod staat voor de keuze of de betalingen aan het buitenland te staken en maatregelen te treffen, die inflatie ten gevolge zouden hebben, of de eischen van den Volken bond. die eerst zijn geweigerd, toch nog aan te nemen. Het eerste zou een cata strofe beteelkenen en 'het tweede brengt voor de Roemeensche financiën een zeer verscherpte controle mede, terwijl het aanvaarden van de Fransche eischen zou neerkomen op het prijsgeven door Roe menië van haar financieele «ouvereiniteit, Bolsjewistische organisatie te Sofia De Bulgaarsche politie is een 'bolsjewis tische spionnage-organisatie op het spoor gekomen, waarbij verschillende afgevaar digden van de Bulgaansche arbeiders partij en een te Sofia wonende Rus, prins Lobanov, betrokken zijn. In sommige krin gen bestaat echter het vermoeden, dat deze ontdekking de Bulgaarsche regeering zeer goed gelegen komt in verband 'met haar voorgenomen actie tegen dè Arbei derspartij, 'die bij de jongste verkiezingen zeer groote succesen boekte. Lobanov is een bekende figuur in het „society" leven van Sofia. Hij is met twee uit Weenen gekomen Russen gearres teerd. Bij het onderzoek zou gebleken zijn, dat de drie Russen, die bekend stonden als overtuigde aanhangers van het Tsaris tische Rusland, in werkelijkheid agenten van de G.P.Oe waren, die opdracht 'had den de Wit-Russische organisaties in Bul garije te bespionneeren. Door het complot is het Fransche ge zantschap te Sofia ook min of meer ge compromitteerd. Lobanov genoot het volle vertrouwen van het Fransche gezant schap. Inmiddels is Lobanov weer in vrijheid gesteld, terwijl de beide andere Russen over de grens zijn gezet. In oppositioneel© kringen wordt 'het vermoeden, dat men hier te doen heeft met een intrige der regeering, om die tegen de Arbeiderspartij uit te spelen, hierdoor belangrijk ver sterkt. zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoe ders, Kiespijnpoeders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. Koop en verkoop op afbetaling. Binnenkort zal bij de Landsdrukkerij te Den Haag worden verkrijgbaar gesteld het verslag van de commissie inzake wet telijke regeling van de afbetalingsover eenkomst. Aan deze commissie was bij besluit van 31 Januari 1930 opgedragen te onderzoe ken of en zoo ja, op welke wijze de over eenkomsten van koop en verkoop op afbe taling bij de wet moeten worden geregeld. Van de uitkomsten van dat onderzoek heeft de commissie aan den minister van justitie verslag uitgebracht, vergezeld van twee ontwerpen van wet met memoriën van toelichting, waarin de door haar ont worpen bepalingen zijn opgenomen. In het eerste ontwerp, dat als titel draagt: „Regeling van de overeenkomst van koop en verkoop op afbetaling", wordt de grootste plaats ingenomen door een nieuwe afdeeling toe te voegen aan den titel van koop en verkoop in het der de boek van het Burgerlijk Wetboek. Deze is verdeeld in twee paragrafen, achtereen volgens betreffende den koop en verkoop Binnenland. Contingenteering van steenkool? De steunregeling voor de vier grootste ge meenten. Buitenland. Groote opwinding te Boekarest. Sovjet-spionnage te Sofia? De ontwapeningsconferentie. den geheelen georganiseerden Nederland- schen land- en tuinbouw te vernemen was blijkbaar van opvatting, dat na al de belemmeringen, welke Duitschland de laatste jaren aan den invoer onzer pro ducten in den weg heeft gelegd, de contin genteering tenslotte de druppel was, die den beker deed overloopen. Zij heeft thans tot de Duitsche afgevaar digden een krachtig „neen" doen hooren. Zij heeft over een „regeling" der con tingenteering en over een vaststelling van „percentages" blijkbaar niet eens willen spreken. Zij heeft de Duitsche voorstellen een voudig afgewezen. De Nederlandsche Regeering heeft hier mede het standpunt van den geheelen Ne- derlandschen land- en tuinbouw, ja van het geheele Nederlandsche volk vertolkt. Ingezonden Mededeeling. Korte berichten. De rechtbank te Tomsk veroordeelde vijf ambtenaren der coöperatie wegens sa botage en contra-revolutionaire handelin gen tot den dood door den kogel. Het doodvonnis is inmiddels door de Gepoe voltrokken. Het bericht betreffene het bouwen van drie nieuwe droogdokken te Antwer pen berust op een misverstand. Naar het Wollfbureau verneemt, is het Duitsche Rijkskabinet het in zijn 'Zit ting van gisteren eens geworden over het antwoord, dat aan de Engelsche regeering zal gegeven worden op haar uitnoodiging tot de conferentie van Londen. Het ant woord wordt echter eerst gepubliceerd als het in Londen overhandigd is. Het congres te Leicester van de ar beiderspartij heeft met vrijwel algemeene stemmen resoluties aangenomen ter voor koming van den terugkeer van Mac- Donald, Snowden, Thomas en hun mede standers. Het bestuur van de werkgeversfede- ratie der spinnerijen te Manchester heeft 'besloten den leden te adviseeren door aan plakking kennis te geven van een ver laging der loonen met 1 s'h. 8 Yi pence per pond sterling. Hierbij' zijn 200.000 arbei ders betrokken. De steunregeling voor de vier grootste gemeenten. Op een vraag van het Tweede Kamerlid Albarda: Indien de regeering na raadpleging van de besturen der groote gemeenten blijft bij haar voornemen, de steunregeling voor de werkloozen zoodanig te herzien, dat de uitkeeringen worden verminderd, is zij dan bereid, de uitvoering van dat voorne men op te schorten, tot ook de Tweede Kamer daarover haar gevoelen kan heb ben doen blijken? heeft de minister van binnenlandsche zaken, voorzitter van den raad van minisi- ters, geantwoord: De ondergeteekende is van zijn aanvan kelijk in overweging genomen denkbeeld tot herziening op enkele punten van de steunregeling voor de vier grootste ge meenten terug gekomen. In verband hier mede is beantwoording der gestelde vraag overbodig geworden. Nederlandsche schippers In Frankrijk. Mej. Mr C. F. Katz, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van Buiten- landsche Zaken gevraagd Is 'het juist, dat de Belgische en Duit sche regeeringen ten aanzien van de wet telijke bepalingen, bij welke de vaart in Frankrijk practisch alleen aan Fransche schepen is toegestaan, een speciale uitzon deringspositie hebben weten te verwer ven? Zoo ja, is de minister dan bereid zoo spoedig mogelijk stappen te doen om een soortgelijke gunstige positie te ver krijgen ten behoeve van de vrij talrijke Nederlandsche in Frankrijk varende «chipper» f i op afbetaling in het algemeen en den huurkoop in het bijzonder. Het tweede ontwerp, getiteld: „Wette lijke bepalingen omtrent het afbetalings- bedrijf", houd in een administratief-rech- telijke regeling van een tweetal onder werpen, te weten den klein-verkoop op afbetaling en het beroep van afbetalings colporteur. Crisisbelasting op oliën en vetten. In een beschikking van den Minister van Economische Zaken en Arbeid is thans aangegeven welke plantaardige en dierlijke vetten, waarvan het vervoer en de verpakking onder controle van de cri- sis-zuivel-centrale is gebracht, als zooda nig zijn aangewezen. Met ingang van 9 Oct. zijn aangewezen als andere spijsvetten in den zin van art. 1 der crisis-zuivel-wet: 1. alle vetten, ongeacht of zij al dan niet een bewerking hebben ondergaan en of zij al dan niet zijn vermengd met uitzonde ring van: a. ongesmolten dierlijk vet; dat zich nog in de vliezen bevindt; b. cacaoboter; o. melkvet; d. vetten van mineralen aard of her komst. 2. alle oliën, ongeacht of zij' al dan niet een bewerking hebben ondergaan en of zij al dan niet zijn vermengd, met uitzon dering van: a. oliën, die bij een temperatuur van 15 gr. G. vloeibaar zijn en geen hardings proces hebben ondergaan. b. oliën van mineralen aard of her komst. Voorts is bepaald, dat over de vraag of een vet of olie van mineralen aard of herkomst is, of wel of een olie bij een temperatuur van 15 gr. G. vloeibaar is en geen hardingsproces heeft ondergaan zelfstandig worden beslist door de Crisis- Zuivel-Cenitrale. Verder zijn door den Minister vastge steld opgenomen in de Stort, van 7 Oot. het model van de vervoervergunning voor den invoer van andere spijsvetten, den prijs van de bedoelde vervoervergun- ningen onderscheidenlijk op f0.35 en f0.70 per K.G. vervoerde waar en het model van het geleidebiljet voor den uit voer van andere spijsvetten. DE DUITSCH-NEDERLANDSCHE ONDERHANDELINGEN. In verband met het afbreken der onder handelingen over de Duitsche contingen- teeringsplannen schrijft „De Tuinderij": We behoeven zeker niet te verklaren, dat de houding der Nederlandsche Regee ring onze volle instemming heeft Al veel te lang speelde Nederland naar onze meening tegenover Duitschland de rol van „Lamme Goedzak". Blijkbaar was thans óók voor onze Re geering inderdaad de maat vol. Ook onze Regeering die vóór den aanvang der besprekingen met de Duit sche commissie nog gelegenheid vond om het eenstemmig ingenomen standpunt van Boerenboter. Vanaf 9 October ■a.s. is de prijs der crisisbotermerken voor boerenboter verlaagd tot 15 ct. per K.O. CENTRALE VERWARMING reeds voor f450. Installateur: J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) Ongeval tijdens het voet ballen. Het ongeval dat de midden-voor van Noordgouwe K. tijdens den wedstrijd Noordgouwe-Schouwen door een noodlot tige samenloop van omstandigheden over kwam, laat zich tamelijk ernstig aanzien. Bij nader onderzoek bleek, dat een scheen been versplinterd en het kuitbeen gebro ken was, terwijl zich nog een bloeduitstor ting onder de huid heeft voorgedaan. Middelburg. Wij herinneren er aan, dat de Ghr. Zangvereen. Soli Deo Gloria a.s. Woensdagavond een uitvoering hoopt te geven in de concert- en gehoorzaal en wekken gaarne tot druk bezoek op. Goes. De liberale kiesvereeniging plaatste als nr 1 op de candidatenlijst voor de Tweede Kamer de heer J. M. v. Bommel van Vloten; nr. 2 dr Bierema; voorts mr G. A. Boon, prof. de Vries e.a. Driewegen. De Raad vergaderde Don derdag. Alle leden present. Een verorde ning op de arbeidsbemiddeling werd vastgesteld en de bezoldiging van een op te roepen agent bepaald op f 10 's jaars. Omtrent het schrijven van Ged. Staten aangaande de voorgenomen tijdelijke korting op de jaarwedden der wethouders en de ambtenaren van den burgerlijken stand wordt besloten te berichten, dat deze bezuiniging niet gevraagd is en van weinig beteekenis wordt geacht, zoodat het bedrag der eventueele verlaging aan het college wordt overgelaten. Besloten wordt aan den Platteweg twee lantaarns te plaatsen met het oog op de garantie- lijn, n.l. 1 bij A. de Jonge en 1 bij het wegje naar de tram. Bij het punt werkobjecten tegen den komenden winter hebben velerlei bespre kingen plaats waarna besloten wordt in een volgende vergadering deze zaak ver der af te handelen. Krulnlngen. Dinsdagavond hield de G. J. V. „Ora et Labora" haar jaarvergade ring, wegens afwezigheid van haar voor zitter, onder leiding van den eere-voorzit- ter, Ds ter Haar Romeny. Dó jaarversla gen getuigden van een zeer werkzaam en opgewekt vereenigingsleven. Na de pauze, waarin versnaperingen werden rondge diend, sprak Ds ter Haar Romeny over: „Het leven van Mathilde Wreede, de engel der gevangenen". Ds ter Haar Romeny is de eerste van de reeks van sprekers, die uitgenoodigd zijn voor deze vereeniging op te treden. 11 Oct. a.s. hoopt burgemeester de Mul een lezing te houden over: „Christendom en politiek"; 25 Oct. dhr L. Tichelaar te Krabbendijke over: „Telefonie vroeger en thans", Elke maand zullen twee personen onderwerpen behandelen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1