EERSTE BLAD. VRIJDAG 7 OCTOBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 6 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Lijders In plaats van leiders. Een zielig figuur maakt in deze crisis- dagen, nu voor alles een vaste leiding noodig is, de S. D. A. P. Deze partij, die zoo hoog van zichzelf denkt, die zich zoo sterk waant en de pre tentie voert, dat zij hij de vorming van een nieuwe maatschappij de leiding zal hebben, wordt opgezweept en voortgejaagd op een erbarmelijke manier. Communisten en Onafhankelijke Socia listen schrijven haar de marschroute voor en zij heeft niet den moed haar eigen weg te gaan. Zij wordt voortgedreven op een weg, die hare leiders als verderfelijk beschouwen. Het is nu juist een jaar geleden, dat, naar dezer dagen werd meegedeeld, de heer Albarda een schrijven richtte tot het Partijbestuur, waarin hij zeer ernstig waarschuwde tegen 't houden van straat demonstraties in deze tijden. Maar niet alleen binnenskamers werd gewaarschuwd. In „De Sociaal-Democraat" schreef de heer Albarda in October van het vorige jaar, dat de nood der tijden velen tot wan hoop zou kunnen brengen. „Komen deze duizenden op de straat, niet slechts een enkelen keer om deel te nemen aan een demonstratie, maar regel matig, in telkens grootere massa's en als deelnemers aan een actie, die op verove ring van de macht gericht is, dan is het gevaar van incidenten van den aanvang af aanwezig en neemt het met eiken dag toe. Het is des te grooter, omdat er bui ten onze beweging groepen zijn, die van incidenten heil verwachten en ze zelfs gaarne willen uitlokken. De kleine inci denten leiden gemakkelijk, ja onver- mijdelijk tot groote botsingen. Voor de arbeiders baren de straatgevech ten niets anders dan ellende; zij storten hun bloed voor niets; hun geest verwildert; hun organisaties verzwakken; de overwinning van het socialisme wordt vertraagd in stede van bespoedigd." Verstandige taal 1 Deze waarschuwing werd enkele maan den later in verscherpten vorm herhaald. De leiders van de S.D.A.P. weten dus zeer goed, welk een gevaarlijk wapen in deze critieke dagen de straatbetooging is. Maar nu komen daaT de meer linksche elementen met hun bedreigingen. Nu komt het Ned. Vakverbond met zijn eischen. En nu kruipen de leiders in hun schulp. Zij hebben niet den moed zich te ver zetten tegen wat zij verkeerd en gevaar lijk achten. En nu worden op 'hoog bevel de arbeiders opgeroepen tot een massale demonstratie op 8 November te 's-Gra- venhage. De voortgezweepte leiders hopen daar de leiding te hebben en de betooging in handen te houden. Maar de mannen met de zweep, die achter de leiders staan, denken daarover anders. „Wij hebben, schreef „De Fakkel", te zorgen, dat die dag wordt een dag van fel verzet en revolution- naire dreiging tegen de bourgeoisie. De reformistische leiders zullen wel ge noeg tegenwerken. Kameraden, op deze vunzige methode past slechts één antwoord Met duizenden en duizenden naar Den Haag, opdat onze roep de Haagsche lucht doet trillen." De politieke brandstichters nemen, zoo als men ziet geen blad voor den mond. Openlijk wordt de massa tot nieuwe relletjes aangespoord. De leiders van de S. D. A. P. zien wel •het brandgevaar. Maar zij hebben niet den moed er tegen in te gaan. Zij laten zich leiden, deze lijders. Debat tusschen Georges Bonnet en Dr Colijn te Genive. De tweede commissie der Volkenbonds vergadering heeft gisteren de algemeene discussies over de economische en finan cieels wereldcrisis beëindigd. Georges Bonnet waarschuwde in naam der PransChe delegatie tegen een te groot pessimisme, zooals de heer Colijn aan den dag had gelegd. Bonnet wees er op, dat alle regeeringen eenstemmig van oordeel zijn geweest, dat de wereldconferentie van Londen handels belemmeringen zal moeten verminderen en bet vrij9 deviezenverkeer zal moeten her- i j volkeren hebben thans zooveel geleden, dat zij zich rekenschap geven, dat rr'en te Londen tot andere methoden be sluiten zal. Doch verschillende staten zoo als de Oost-Europeesche landbouwstaten kunnen, hoe gaarne zij dit ook zouden wenschen, niet tot tariefverlaging over gaan als de graanprijzen niet tevens ver hoogd worden. De andere landen moeten dus iets doen om deze staten te helpen. Indien de regeeringen naar Londen ko men om het grondbeginsel van handels vrijheid te verdedigen, doch daarbij de handen op hun zakken houden, kan geen resultaat bereikt worden. Ten aanzien van de opmerkingen van den heer Colijn, dat de zitting der Euro- peesche commissie van Zaterdag reeds op een voorbereiding der begrafenis van Stresa geleken heeft, antwoordde Bonnet, dat integendeel de Europeesche commis sie de resultaten van Stresa en de noodig© maatregelen voor practische verwezen lijking heeft goedgekeurd. Op deze opmerking heeft dr Colijn on middellijk geantwoord, met er aan te 'her inneren, dat van de 21 sprekers van Zater dag in de Europeesche commissie niet minder dan 15 de resolutie tot goedkeu ring van de besluiten van Stresa slechts met uitdrukkelijk voorbehoud aanvaard hadden. Ten aanzien van hetgeen van Londen verwacht wordt herhaalde dr Colijn, dat wat men verlangt is de afschaffing van het stelsel van de prohibitieve invoerrech ten. In een repliek wees Bonnet er nogmaals op, dat verschillende landen bereid zijn aan dr Colijns wensch naar grootere han delsvrijheid tegemoet te komen mits eenige prealabele voorwaarden vervuld zullen zijn. Londen geeft zijn conferentieplan nog niet op. Volgens Reuter zou men in offideele Engelsche kringen nog hoop hebben op een doorgaan van de viermogendheden- conferentie. Duitschland en Frankrijk hebben nog niet geantwoord, Italië heeft de uitnoodiging reeds aangenomen. Aan de Ver. Staten is geen uitnoodiging gezon den, al is wel te kennen gegeven, dat zij mee behoorden te doen. Antwoord dien aangaande is tot dusver nog niet ontvan gen. Men heeft te Berlijn sterk den indruk, dat de Engelschen de gedachte der Lon- densche Conferentie dn beperkten kring nog volstrekt niet opgegeven hebben, doch alles doen om nog iets tot stand te bren gen. Kinderverlamming. Sedert eenige weken doet weer bet ge rucht de ronde als zouden talrijke geval len van kinderverlamming in verschillen de streken van België voorgekomen zijn. De chef der afdeeling Hygiëne van het departement van binnenlandsche zaken, dr Timbal, deelt, in dit verband, echter mede, dat er geen aanleiding bestaat om zich ongerust te maken. Tot staving van deze verzekering haalde hij eenige cijfers aan waaruit dan zou blijken, dat in 1929 ongeveer 500 gevallen van kinderverlam ming in België werden geconstateerd, 135 gevallen in 1930, 59 gevallen in 1931 en 137 gevallen in 1932, waarvan 19 in de gemeenten der Brusselsche agglomeratie. De andere gevallen waren verdeeld over 99 gemeenten. Het hoogste cijfer van het jaar werd bereikt in de buitengewoon warme Augustusmaand. Thans is de ziekte weer aanzienlijk afgenomen. In de laatste week van September werden slechts nog 4 ge vallen geconstateerd. Engeland en Ierland. De Iersche minister-president De Valera is van zijn besprekingen in Londen te Du blin teruggekeerd. In een interview verklaarde hij, dat bij nog geen vaste meening had gevormd over de vooruitzichten der besprekingen. Het staat echter vast, dat De Valera wederom den Iersc'hen Vrijstaat zal ver tegenwoordigen hij de formeele onderhan delingen, die volgende week zullen wor den gehouden. Van een wapenstilstand zal inmiddels, zooals men weet, geen sprake zijn, want de tariefoorlog blijft zoowel van Britsche als van Iersche zijde voortduren. Korte berichten. In het Beiersche bergland is de eer ste sneeuw gevallen. Zeer vele plaatsen in het Oberland en de bergstreken zijn in een sneeuwkleed gehuld. In Zuid-Slavië is gistermorgen een plotselinge hitte opgetreden. In de dalen bij Belgrado steeg het kwik tot 104 gra den; in de stad zelf is een maximum-tem peratuur van 92 graden geregistreerd. Sneeuwstormen hebben in Midden- Noorwegen groote verwoestingen aange richt, in het bijzonder in de omgeving van Dronfcheim. De nog te velde staande ge wassen zijn grootendeels vernield. Op som mige plaatsen ligt de sneeuw wel ander- halven meter hoog. Het verkeer is in deze •treken geheel stilgelegd. i Dezelfde onbekend gebleven perso nen, die op de particuliere woning van den Belgischen minister-president Renkin, allerlei bedreigingen en een doodskop van groote afmetingen schilderden, hebben ook den gevel van het door den minister van kunsten en wetenschappen, mr. Pe tit jean, bewoonde huis, op dezelfde wijze met teer bestreken. Ook dit per ceel wordt nu door de politie dag en nacht bewaakt. Reuter meldt uit Washington, dat de ambtenaren van het departement van Staat verwachten, dat een conferentie over de oorlogsschulden aan Amerika, waar schijnlijk te Londen, zal worden gehouden in den aanvang van 1933. De loonsverlaging bij de spoorwegen. Na de mededeeling over de nieuwe a.s. inkomstenvermindering voor het spoor wegpersoneel merkt „Het Rechte Spoor", het vakorgaan der katholieke spoorweg mannen van deze week op: De Directie zegt, dat zij tot haar leed wezen tot dezen maatregel overgaatl Dal weten wijl Wij weten, dat zij haar personeel gaarne zou hebben laten hou den wat het heeft. Maar al aanvaarden wij onvoorwaardelijk het feit, dat de Di rectie tot haar leedwezen deze verlaging moet voorstellen, dat behoeft ons niet te beletten ons zoo sterk mogelijk tegen in voering van de aangekondigde maatrege len te verzetten, omdat wij ons tot dat verzet verplicht en gerechtigd achten! Verplicht 1 Omdat deze nieuwe verlaging het loon dat reeds te laag is door de vroeger toe gepaste aderlatingen, nog meer ontoerei kend zal maken. Wij voelen ons verplicht tegen de voorgestelde verlaging met de grootst mogelijke kracht op te komen, omdat het personeel, ingedeeld in de laagste loonschalen en de groote gezinnen deze verlaging niet dragen kunnen, dan ten koste van ontberingl Gaat deze verlaging door, dan zullen duizenden van het spoorwegpersoneel, met zijn ongeregelden dienst, zijn verant woordelijken en vaak gevaarvollen arbeid minder inkomsten genieten dan arbeiders in werkverschaffingen geplaatst. Gerechtigd! Of beteekent het geen geweldig offer, als men in nog geen tien jaar 25 tot 30 pet. van zijn inkomsten heeft moeten of feren en daarbij en daarboven nog niet geringe in geld althans voor de maat schappijen te waardeeren offers heeft moeten brengen? Wij herinneren slechts aan de verlen ging der diensten; aan de geweldige ver mindering der bevorderingskansen door kaderwijziging en degradatie van werk zaamheden; aan de onredelijke indeeling van diensten, tengevolge waarvan velen van het personeel op de „onmogelijkste" uren in en uit dienst komen, waardoor de gezinnen op hooger kosten worden gedre ven; aan de inkrimping van verlofdagen, aan de vermindering van dienstkleeding, om van de intensiveering van den arbeid in 't algemeen nog maar niet te spreken! Wij achten ons gerechtigd tegen de plannen der Directie in scherp verzet te komen, omdat de inderdaad zeer slechte bedrijfsuitkomsten der spoorwegen voor een niet gering deel geweten moeten wor den aan de nalatigheid der regeering, die tot nu toe, ondanks tijdige en herhaalde waarschuwingen, letterlijk alles heeft verzuimd, om de onredelijke en oneerlijke concurrentie welke den spoorwegen se dert lang wordt aangedaan, te beteuge len! Het verontrustende spoorwegtekort over 1932 heeft de regeering voor een groot deel op haar rekening te schrijven! Van hare nalatigheid moeten wij de ge volgen ondervinden! Raden van Arbeid. Naar gemeld wordt .is tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam be noemd mr. dr. J. v. Bruggen, voorzitter van den Raad van Arbeid te Dordrecht. Voorts mag worden aangenomen, dat in ■de vacature van voorzitter van den Raad van Arbeid te Dordrecht zal worden voor zien door de benoeming van mr. G. Snoeck Henkemans, voorzitter van den Raad van Arbeid te Delft en dat ernstig wordt over wogen de opheffing van den Raad van Arbeid te Delft en de verdeeldng van het desbetreffend gebied tusschen de Raden van Arbeid te 's-Gravenhage en te Rot terdam. Huurders van safe-loketten. Na ontvangst van de memorie van ant woord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp, houdende voorschriften betreffende beslag op roerende goederen in door derden dn gebruik gegeven ruimten, lijfsdwang en dwangsom, is de aandacht der vaste com missie voor privaat- en strafrecht geves tigd op een bezwaar, dat in bankierskrin gen tegen de ontworpen regeling bestaat. Tegen de verplichting van den verhuur der, aan den deurwaarder inzage te geven van het huurdersregister, wordt nl. ais bezwaar aangevoerd, dat zoodoende iedere deurwaarder te weten kan komen, welke personen een safe-loket gehuurd hebben. Speciaal buitenlanders zouden dit zoo on aangenaam vinden, dat men redenen meent te hebben om aan te nemen, dat die buitenlanders hun vermogen voortaan niet meer in Nederlandsche kluizen zullen wil len opbergen, indien deze bepaling wet wordt. Enkele leden der commissie achtten dit bezwaar gegrond. Verschillende andere leden konden zich met deze opvatting niet vereenigen. Zij zagen er geen enkel bezwaar in, dat de deurwaarder de namen der huurders van safe-loketten leert kennen. Immers de deurwaarder is een beeedigd, tot geheim houding verplicht ambtenaar, wiens ge heimhoudingsplicht in 'het gewijzigd ont werp opzettelijk scherp is omschreven. Van de zijde der eerstbedoelde leden werd daartegen opgemerkt, dat vele deur waarders tevens zaakwaarnemer zijn en er 'in die functie groot belang bij kunnen hebben te weten of de debiteuren hunner cliënten wellicht een safe-loket gehuurd hebben. De commissie zal gaarne over dit punt alsnog de meening der regeering ver nemen. De Crlsiszuivelwef. Vanwege den algemeenen Ned. Zuivel- bond wordt 'het volgende gemeld Op 1 October is een bericht van de Crisis-Zuivel-Centrale verschenen, waar bij deze mededeelde, dat de hijslag op de melk van 25 September af 2 cent per kg. zou zijn. Dit strookte met de algemeene verwach ting, daar de vorige periode tot dezen da tum liep en het algemeen bekend was, dat de bijslag voor de nieuwe periode in de op 30 September gehouden vergadering van het bestuur der Crisis-Zuivel-Gentrale besproken zou worden. Op 5 October verscheen echter een be richt van de Crisis-Zuivel-Gentrale, dat de verhoogde bijslag niet op 25 September, doch eerst op 2 October zou ingaan. Hierdoor is in sommige gedeelten des lands verwarring en ontstemming bij de zuivelfabrieken ontstaan, daar deze bij het bepalen van den melkprijs reeds rekening hadden gehouden en ook mochten houden met den verhoogden bijslag van 25 Sep tember af. Mede in verband met de in het tweede bericht aangehaalde mededeelinig van den regeeringscommissaris voor de 'hulpver leening aan de melkveehouderij in de ver gadering van den Alg. Ned. Zuivelbond op 28 September j.l., deelt het dagelijksch be stuur van den bond mede, dat het op geen enkele wijze verantwoordelijk is voor deze tegenstrijdige en verwarring stichtende berichten, die het, als scheppende een groote onzekerheid onder de veehouders, ten zeerste betreurt. Het compromis In de bouwnijverheid. Vertegenwoordigers van den Alg. Ned., den R.-K. en den Ghr. Bouwvakarbeiders bond hebben gisteren een bespreking ge had met ambtenaren van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling. Besloten is, dat de werklo zenkassen van genoemde organisaties met ingang van 10 October wederom uitkeerln- gen zullen verstrekken over een tijdsduur, als In de reglementen van die kassen is bepaald. Opleving bij Philips te Eindhoven. Sinds de voorbereidingen voor het nieuwe radio-seizoen zijn aangevangen, valt er in de fabrieken van Philips Radio te Eindhoven een groote opleving te be speuren. De afdeeling arbeid van deze N.V. deelde o.a. mede, dat sinds het begin van Juli ongeveer 2000 nieuwe arbeiders zijn te werk gesteld, zoodat 't totaal perso neel thans ongeveer 11.000 bedraagt. 'Re gelmatig wordt nog nieuw personeel aan gesteld, ongeveer -50 a 60 per week. De nieuwe arbeiders vinden voornamelijk werk in de fabrieken voor ontvangappa raten en radiolampen. Zij worden gerecru- teerd uit de ingeschrevenen bij de afdee ling arbeid der Fhilipsfabrieken. De salarisverlaging voor het Rijkspersoneel. Het permanent comité van Christelijke organisaties van personeel in puhlieken dienst kwam gisteren te Utrecht bijeen ter bespreking van de door de regeering voor genomen salarisverlaging en verhooging van het pensioen-premieverhaal. De vergadering was van oordeel, dat deze voorstellen niet voldoen aan de re soluties, welke door de buitengewone al gemeene vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond op 23 Augustus jl., en door het congres van het permanent comité op 80 Augustus jl. zijn aangeno men, voornamelijk wat betreft de tijde» Binnenland. Bezuiniging bij de rechterlijke macht. Opleving bij Philips. Minister Donner over het Godslasterings- ontwerp. Alle plantaardige en dierlijke vetten on der controle der zuivelcentrale. Regeling voor de huisslachtingen getrof fen. Buitenland. Hier en daar sneeuw en koude. Engeland en Ierland. Debatten te Genève. Iijkheid der dnkomstenvermindering en het progressieve karakter daarvan. De vertegenwoordigers van het perma nent comité zullen in de vergadering der centrale commissie voor georganiseerd overleg op 11 dezer het standpunt, neer gelegd in bovenbedoelde resoluties, nader uiteenzetten, en trachten door reëel over leg met de regeering tot overeenstemming te komen over de te treffen maatregelen. Boycot tegen Duitschland In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Veen koloniën is de kwestie van een eventueel© boycot-beweging ter sprake gekomen. De voorzitter, de heer mr. J. Wilkens, wees er op, dat de contingenteering door Duitschland reeds met Duitsche autoritei ten werd besproken en dat men toen aan gene zijde van de grens zich meende te moeten verweren met de opmerking, dat Nederland toch ook contingenteert. Maar spreker noemde dat antwoord niet vrij van huichelarij1, omdat Nederland nog een invoer toelaat tot 60 a 70 pet. van de hoe veelheid, die in 1928 en 1929 is inge voerd. En als de Duitsc'he maatregelen niet verder gingen dan tot die normen, dan zou de Nederlandsche uitvoer geen ach en wee roepen. Noodig achtte spr. het, dat de Duitsche relaties van den Nederlandschen handel gewezen worden ,op de ongelijke verhou ding, welke er bestaat ten aanzien van den invoer. En men moet de Duitsche offertes zooveel mogelijk weigeren, met een beroep op de achteruitzetting, welke de Neder landsche uitvoer tegenwoordig van Duit sche zijde ondervindt. Salarisregeling Burgemeesters en Secretarissen. Enkele maanden geleden hebben 'Ged. Staten van N oor d-'H oil and aan de gemeentebesturen in deze provincie ge vraagd hun meening te uiten over een eventueele salarisverlaging van burge meesters, secretarissen en ontvangers. Het voornemen van Ged. Staten was pen- sioenverhaal toe te passen. De meeningen van de verschillende ge meentebesturen liepen zeer uiteen. Ged. Staten hebben met het nemen van een beslissing gewacht, totdat een beslis sing zou zijn genomen in zake de salaris- regeling van het provinciale personeel. Thans is een circulaire aan de ge meentebesturen geripht, waarin Ged. Sta ten mededeelen, dat het eerste plan voor loopig is teruggenomen en dat gedurende drie jaar een tijdelijke verlaging op de sa larissen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers zal worden toegepast van 6 pet. Echter zal 25 pet. van de jaarwedden tot een maxlmumu van f 1000 niet voor verlaging dn aanmerking komen. Als de betrokken functionarissen meer functies bekleeden zullen 'de salarissen worden sa mengesteld en de korting zal woTden toe gepast op het totale bedrag. BOTERKAARTEIM VOOR CRISIS-LIJDERS. Door de verhooging van den accijns op boter en margarine ten bate van de melkveehouders zal de winkelprijs van gemengde margarine stijgen tot 52 a 60 cent per pond en die van de boter tot 95 cent. Dit is noodig, om den boeren een prijs van 5^ cent per Kilo melk te verzekeren. Maar, zegt de „Morgen" (kath.): „Nu op deze wijze de prijs van een be langrijk en dagelijks gebruikt voedings middel nog verder de hoogte in wordt ge dreven, zouden we toch wel eens willen informeeren, hoe het staat met de be schikbaarstelling van accijnsvrije mar garine voor de allerarmsten. Bij de behandeling der Crisis-zuivelwet is dat door Minister Verschuur beloofd. Hij scheen het te willen zoeken in een bo- terkaartenstelsel. Wel voegde hij eraan toe, dat dit onderdeel der regeling niet aanstonds op pooten zou kunnen worden gezet, doch het wordt nu toch onderhand tijd, dat er iets van dezen aard gebeurt. De wintermaanden zijn voor de werk- loozen, voor de noodlijdenden het moei lijkst. De prijsstijging voor een onmisbaar voedsel drukt thans nog veel erger, nu er

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1