4 GOES. EESCH. R Wf VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! DONDERDAG 8 OCTOBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 5 besteden stuivers. s te meer ie en men Ikdoeken. Iburg. ikt c 2 S a Of «L i 5 Kortgene, issenkerke den Adver^ enten aan- E MOOR te Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. I Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg, Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. 1,1 hl H De toekomst van Europa. In zijn altijd lezenswaardige buiten- landsche kroniek in „Stemmen des Tijds" wijst H. G. Baarbe er op, dat de tijd voor bij is, dat er in Europa krachten werk ten, die dit werelddeel tot beheerscheres der geheele wereld maakten. Indien men, zegt hij,, van een andere planeet onze donkere wereld kon bekijken, zou het volgende beeld zich aan onze oogen voordoen: Men zou zien, hoe het eens zoo geweldige Britsche Rijk lang zoo trotsch niet meer als voorheen! wanhopige pogingen aanwendt zijn positie daardoor te redden, dat het, nu politie ke idealen onbereikbaar bleken, zich zui ver economisch aaneensluit, teneinde langs dien weg, zoo mogelijk, de gevol gen van den oorlog te boven te komen. Daarnaast kwam dan een tot de tan den gewapend Frankrijk, dat het gebouw zijner macht met den steun zijner vasal- len: Polen en de Kleine Entente, poogt te onderheien. In de derde plaats een bolsje wistisch Rusland, dat met een stout expe riment niet alleen zichzelf, maar, wat veel gevaarlijker is, de gansche wereld geluk kig wil maken. Dan een Italië, ook al op nieuwe sociale en economische proefne mingen bedacht, doch dat niet sterk ge noeg is om zelfstandig zijn plannen voor de buitenlandsche politiek tot uitvoering te brengen. Volgt een voor zijn gelijk gerechtigdheid en zijn nationale weerop- leving kampend Duitschland, te midden van een aantal kleinere natiën, die door het onrecht der vredestractaten zijn uit eengerukt en te zwak zijn om zichzelf te helpen. Toonbeeld van versplintering, sinds het Alemanische Rijk uit Europa werd verdreven, is en blijft de Balkan, maar overal speurt men losrafeling, of verwijdering. „Regionale tendenzen", als nu in Spanje en Ierland, dreigen daarbij de verwarring nog grooter te maken. Als gevolg van een en ander ziet men, hoe de Staten zich tegenover elkander op sluiten en enkel wachten op het oogenMik, dat de andere partij zich blootgeeft, om dan daarvan gebruik te maken. En daartegenover staat dan feit van ongemeene beteekenis! een niet-Euro- peesche wereld, die zich van alle oude banden losmaakt. De oorlog heeft ontzag lijke veranderingen teweeggebracht. En- gelands en Frankrijks strijd voor de „klei ne volken" wreekt zich bitter. Azië verzet zich al sterker tegen allen Europeesohen invloed, van Oostelijke of Westelijke her komst. Afrika zoekt ook naar middelen en wegen om tegenover het Moeder-we relddeel tot eenheid te komen. De Noord- Amerikanen zullen zich na korter of lan ger tijd als hun bemoeiingen met de Europeesche zaken het beoogde resultaat hebben opgeleverd wel weer op hou Monroe-leer bezinnen. Zuid-Afrika zal stellig zijn eigen weg gaan. Kan er dan nog aan getwijfeld, of, bij zulk een ontwik keling der dingen, ons werelddeel heeft opgehouden te zijn wat het eenmaal was- de beheerscher der aarde?" Is dit beeld te donker gekleurd? Waarschijnlijk niet. Immers, bij de fac toren hier genoemd, komt nog de ont wrichting op zedelijk en geestelijk gebied. Het Christelijk vernis ontbreekt niet, maar aan de Christelijke grondslagen wordt overal meer of minder bedekt ge wrikt. En tegelijkertijd wordt in Rusland, ter wijl daar gehamerd en gesmeed wordt om dit rijk tot een machtige eenheid te ma ken, sterk genoeg om Europa te overheer- schen, een niets ontziende strijd gevoerd tegen God en zijn dienst. Een stelselma tige God-loozen-campagne is er op ge richt alle godsdienst te doen verdwijnen en straks ook Europa de zegeningen van deze god-loosheid deelachtig te maken. En deze strijd valt samen met het ont waken van het Oosten, waarbij de reli gieuze factoren niet ontbreken. De toekomst schijnt niet gunstig. Europa wordt van zijn vooraanstaande plaats teruggedrongen. En met en in Europa het Christendom? Woord en daad. In een in het Westland gehouden libe ralen streekdag heeft Mr D. Fock volgens een verslag in het „Vaderland" o.m. ge zegd: „Helaas wordt in landbouwkringen niet zoo gunstig op het oogenblik over het Liberalisme gedacht, hoewel de Li beralen telkens de overtuiging hebben uitgesproken, dat de Landbouw en Tuinbouw grondvesten van den Staat zijn." Kan het ook zijn dat in landbouwkrin gen meer gelet wordt op daden dan op woorden? H. PESSIMISTISCHE REDE VAN Dr. COLIJN TE GENEVE. In de tweede commissie der Volken bondsvergadering heeft gisteren Dr H. Colijn het woord gevoerd, wiens rede op nieuw met de grootste aandacht werd aan gehoord en volgens de algemeene opvat ting het hoogtepunt der tot dusver gehou den economische en financieele discussie vormde. De heer Colijn merkte in de eerste plaats op, dat hij in tegenstelling tot den Engel- schen gedelegeerde, die met het optimis tische rapport van den Italiaan Bianchini instemde, een veel pessimistisfther rapport voor meer overeenkomstig de waarheid zou 'hebben gehouden. Hij heeft 6 jaar lang actief aan het eco nomisch Volkensbondswerk deelgenomen, doch niet het minste bewijs gevonden, dat de aangenomen resoluties eenigen invloed op de gedragslijn der regeeringen uitoefe nen. Hij herinnerde er aan, hoe in 1927 de gedelegeerden zich haastten naar de spreektribune te gaan om de instemming hunner regeeringen met de aanbevelingen van de deskundigen der economische we reldconferentie van dit jaar te betuigen. Dienovereenkomstige daden zijn echter nimmer gevolgd. Daarna heeft de Volken bond de eene conventie na de andere op economisch gebied tot stand gebracht, doch geen enkele daarvan is in werking getreden, behalve gedeeltelijk die van '27 over de invoerverboden en invoerbeper kingen. Vervolgens nam de Europeesche commissie fraaie resoluties aan over in ternationale samenwerking tusschen de Europeesche staten, doch eenig resultaat is ook daarmede niet bereikt. Zelfs het besluit inzake de Internatio nale Bank voor hypothecair landbouwcre- diet, tot welker inrichting verleden jaar met zooveel gejuich besloten werd en wier werking het keerpunt in de landbouw crisis zou beteekenen, ligt geheel vergeten in de archieven van den Volkenbond. De ervaring leert dus, dat het geheel onverschillig is wat te Genève gezegd en ge daan wordt. Iedere regeering volgt in haar eigen land toch weer haar eigen natio nale politiek. Hier te Genève spreken de ministers voor den vrede, thuis heffen ze als parool aan „vechten". De Engelsche gedelegeerde had betoogd, dat de toestand in Engeland thans zooveel beter is dan verleden jaar. Dr Colijn wil hierover niet met hem strijden, doch zij nerzijds moet hij de verklaring afleggen, dat in Nederland en het onme telijke koloniale r ij k d e toestanden veel en veel slech ter zijn geworden. Zij, die de hoop op een spoedige verbetering koesteren, vergeten, dat nog steeds de economische wapeningwedloop voortduurt. De belem meringen van den handel worden nog steeds drukkender. Blijkbaar onder den indruk van het nieuws der afbreking der handelsbesprekingen tusschen Nederland en Duitschland wees Dr Colijn op het door een groqj land in het midden van Europa gelegen aangekondigde plan om de in- voermogelijkheden nog belangrijk te ver meerderen. Hij waarschuwde, dat dit slechts tot represaille-maatregelen der be treffende landen zou kunnen leiden, en misschien tot een economise hen oorlog althans in West- Europa. Hierna besprak dr Colijn de teekenen van verbetering, waarop de optimisten zich beroepen. Ten aanzien van Lausanne erkende dr Colijn de hooge moreele beteekenis van het bereikte accoord, dat echter van streng zakelijk standpunt bekeken, slechts is een registreeren van een bestaanden toestand. Ottawa zal het vrije goederenverkeer bin nen de deelen.van het Britsche rijk ver gemakkelijken, doch ook de goederenruil tusschen de deelen van het Britsche rijk en de rest der wereld? Wij' kunnen hier slechts het beste hopen, doch moeten ons op ernstige teleurstellingen voorbereiden. S t r e s a heeft de verstandige aanbe velingen van de conferentie van 1927 her haald, zooals reeds herhaaldelijk ge schiedde. Zal 't ditmaal baten? Dr Colijn had Zaterdag den indruk, dat de vergade ring der Europeesche commissie meer diende als een voorbereiding tot een fat soenlijke begrafenis. Wat de wereldconferentie van Lon den betreft, allen zijn thans vol vrome hoop. Laat ons blijven hopen, dat die hoop te Londen niet vernietigd zal worden. In dien Londen niet er in slaagt een oplos sing van de vitale economische kwestie te vinden en er niet in slaagt het streven der verschillende landen naar economi sche zelfbevrediging te dooden, zal Europa economise be toestan den tegemoet gaan, die ons le venspeil tot een standaard van een halve eeuw geleden zal terugbrengen. Indien Londen mislukt, moeten wij alle verdere hoop opgeven. In dien daarentegen te Londen de gezonde economische beginselen inderdaad zege vieren, dan zal de wereld haar econo mische welvaart kunnen terugkrijgen. Verder drong dr Colijn aan op stren- geren aandrang tot de schuldenaar-staten om hun financieele verplichtingen na te komen, vooral die welke uit een Volken- 'bondsleening voortspruiten. In de derde plaats richtte Colijn zich tegen de aanbeveling in het rapport van het Internationaal Arbeidsbureau voor de uitvoering der openbare werken. In het rapport wordt heel verstandig niets ge zegd over de financiering dier plannen. Colijn wilde in dit verband slechts op merken, dat hij. in zijn wildsten droom nimmer geloofd heeft, dat de gelden voor dergelijke openbare werken beschikbaar zouden komen, althans in Nederland zou al het voor de bestrijding der werkeloos heid beschikbare geld voor de leniging der zorg in het eigen land moeten aangewend worden. De rede van dr Colijn kreeg weer een zeer waardeerend applaus. Het eerste wat in deze zitting van.de tweede commissie vernomen werd. Als een belofte, dat de re geeringen zich ditmaal naar de raadge vingen van dr Colijn gedragen zullen, zal echter onze gedelegeerde dit applaus wel niet hebben opgevat. alle vaders der leerlingen van genoemde school zijn stakende mijnwerkers. De kinderen van de stakers hebben thans besloten, geen school te bezoeken, waarvan de lokalen verwarmd worden met door werkwilligen gedolven kolen. De schoolstaking vond zóó grooten aanhang, dat van de 172 leerlingen slechts 17 leer lingen zich aan de school meldden. De voorzitter van den schoolraad heeft verklaard, geen pogingen te zullen doen, om de kinderen te dwingen, nk^r de school terug te keeren. J Litwinef naar Roemenië? Volgens te Berlijn uit Genève ontvan gen berichten heeft Litwinof op tamelijk geheimzinnige wijze deze stad verlaten, zonder dat men weet waarom en waar heen. De Russische delegatie zou uitdruk kelijk weigeren iets naders hieromtrent te verklaren. De correspondent van de Deutsche Allgemeine Zeitung te Genève verneemt intusschen van betrouwbare zijde, dat Litwinof zich naar Oostenrijk heeft begeven om aldaar een Roemeen- sche persoonlijkheid te ontmoeten. Klaar blijkelijk zou dus zijn reis in verband staan met de Russisch-Roemeensche on derhandelingen over het sluiten van een non-agression verdrag. Engeland en Ierland. Op de bijeenkomst van de Engelsche en Iersche ministers, is^ besloten, dat men te Londen zal onderhandelen over de landannuïteiten en de andere bedragen, die Ierland aan Engeland schuldig is. Zoo mogelijk zullen deze onderhandelin gen 14 October beginnen. Naar vernomen wordt, kenmerkten de Britsch-Iersche onderhandelingen zich door een grooter hartelijkheid dan tot dusver het geval was. Inmiddels gelooft men, dat de aan de Britsche regeering' verschuldigde bedra gen ook voorloopig nog zullen worden in gehouden en dat de heffing van speciale tarieven, welke werden ingevoerd, toen het geschil ontstond, zal worden voortge zet, zoolang de regeling der geheele finan cieele kwestie nog hangende is. Gaat de conferentie van vijf niet door? In wel-ingelichte Britsche kringen be stond gisteravond met betrekking tot een conferentie te Londen over de pariteits kwestie voor de bewapening, de indruk, dat als gevolg van de houding van Frank rijk en Duitschland een deelneming dier landen geen doel zou hebben en dat dus de gedachte van een dergelijke conferentie zou moeten wor den opgegeven. Binnenland. De tariefsverlaging bij de spoorwegen. Steun aan werkloozen in natura. Het vervoer van suikerbieten en tarwe per schip. Verlaging Indische pensioenen? De contingenteering door Duitschland. Buitenland. Rede van Dr H. Colijn te Genève. President Hoover aan het woord. Geen vijfmogendhedenconferentie te Londen. De verhouding tusschen Engeland en Ierland. nen, flesschen en andere voorwerpen. Vier personen werden aangehouden en verscheidenen gewond, onder wie één po- litie-agent. Een vergadering van gedelegeerden van landbouwvereenigingen te Parijs heeft besloten het betalen van belastingen te gaan staken, iijdien de agrarische eischen niet worden ingewilligd. Onbekend gebleven personen hebben aan den gevel van de particuliere woning van den Belgischen minister-president Renkin met teer een doodskop van groote afmetingen geschilderd. Hoewel dit ver moedelijk het werk van een grappenma ker is, zal het huis van den premier toch voortaan dag en nacht door de politie bewaakt worden. In de bergen in de buurt van Vene tië is. een auto, waarin zeven personen zaten, door de duisternis bij een smalle bocht in den 500 meter diepen afgrond gestort. Drie personen werden gedood, terwijl de overige vier slechts lichte ver wondingen opliepen. In de Finsche Golf zijn bij een scheepsongeluk acht personen om het le ven gekomen. Een buitenlandsch schip verzocht het Russische stoomschip „Prijemny" een loods te zenden. Een met acht personen bemande boot zou den loods overbrengen. De boot kwam even wel met het stoomschip in botsing en zonk, waarbij alle opvarenden verdron ken. Ten gevolge van den hevigen regen val is het dorp Slatina in Joego Slavië door een overstrooming verwoest. Ver scheiden huizen zijn ingestort. Tot dus ver is melding gemaakt van vier dooden en zeven gewonden. Ingezonden mededeelingen. President Hoover door de boeren niet prettig ontvangen. President Hoover is zijn groote verkie zingscampagne begonnen in de land- bouwstaten van het midden en "Westen van Amerika. In genoemde streken is men Hoover niet gunstig gezind, daar men hem den ongunstigen toestand van den landbouw verwijt. In verschillende plaat sen werden groote demonstratie-optoch ten gehouden, waarin geprotesteerd werd tegen den huidigen toestand van den landbouw. In verband hiermede heeft Hoover toen te Desmoines in den staat Iowa zijn poli tiek uiteengezet en verdedigd. Hij bracht het gevaar in herinnering, dat in het begin van 1932 bestond, van een paniek op financieel en handelsge bied en zeide, dat de secretaris van de schatkist, kort voor de uitbreiding van de goudreserves van het Federale Reserve systeem in Februari j.l. door middel van de Glass-Stengeall-wet, hem had gewaar schuwd, dat de Vereenigde Staten nog slechts gedurende veertien dagen den gouden standaard zouden kunnen hand haven, tengevolge van de opvragingen voor buitenlandsche rekening en het op potten van geld door particulieren in de Vereenigde Staten. Hoover vervolgde zijn rede, met er op te wijzen, dat het vertrouwen thans is teruggekeerd, wat hoofdzakelijk te dan ken is aan de door de regeering getroffen maatregelen. Uit het buitenland is goud ter waarde van 275 millioen dollars teruggekeerd en van de anderhalf milliard dollars, die door particulieren waren opgepot, is een kwart milliard wederom bij de banken in deposito gegeven. Verder verdedigde Hoover in zijn rede voering de douanewetgeving. De mijnwerkersstaking in Illinois. Te Kincaid in den staat Illinois, is op de middelbare school een ongewoon soort staking begonnen. Kincaid ligt in het cen trum van het stakingsgebied in het ko- lendistrict van Illinois en zoo goed als Men huldigt thans de opvatting, dat de werkzaamheden der ontwapeningsconfe rentie in elk geval voortgezet moeten worden. Men hoopt, dat door het verloop der conferentie een toestand zal ontstaan, wel ke het Duitschland mogelijk maakt zijn medewerking aan de conferentie alsnog toe te zeggen. In een telegram uit Berlijn wordt even eens geconcludeerd, dat de Engelschen thans schijnen af te zien van het houden eener Londensche conferentie. De schuld daarvan wordt op de politiek van Herriot geworpen. De Engelsche arbeiderspartij. De conferentie der Engelsche arbei derspartij heeft een motie aangenomen voor de ontwapening. Henderson zeide: Laat ons niet verge ten, dat wij sedert zeer lang geleefd heb ben, niet in den geest van vrede, maar in een militairen geest. Laat mij, besloot hij zijn rede, naar Genève terugkeeren en er mijn taak hervatten met al haar moeilijk heden en ontgoochelingen. Ik zal doen, wat ik kan om bevredigende resultaten te bereiken. Het congres heeft verder een motie aangenomen, welke verklaart dat het hoofddoel van de arbeiderspartij de in voering van het socialisme is. Toen Henderson waarschuwde, dat de partij door deze motie te aanvaarden, zich de handen zou binden, lokte hij in terrupties en kreten van afkeuring uit. Korte Berichten. Daar de stedelijke arbeiders te War schau tot staking zijn overgegaan, is de gasfabriek door militairen bezet, die voor het functioneeren van het bedrijf zullen zorgen. De regeering verklaarde, dat der gelijke maatregelen in alle gevallen, waarin vitale bedrijven door staking ge troffen worden, toegepast zullen worden. Te North-Shields was de politie ge dwongen ettelijke charges met den gum mistok te ondernemen tegen betoogende werkloozen, die haar bekogelden met stee- In de omgeving van Stuttgart zijn Woensdag 41 communisten gearresteerd onder verdenking van hoogverraad. De gearresteerden volgden een, naar het schijnt, verboden cursus. Het vervoer van suikerbieten. Op vragen van het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist, betreffende het ver voer van suikerbieten, heeft de minister van economische zaken en arbeid geant woord: 1. De eerste Nederlandsche coöperatieve beetwortelsuikerfabriek Sas van Gent te Sas van Gent, welke des tijds het vervoeren van suikerbieten in eigen beheer had uitgevoerd, heeft sedert twee jaren dit door een scheepsbevrachter doen bewerkstelligen. Dit jaar is dit ver voer gegund aan een Belgische firma, die bij de gehouden inschrijving het goed koopste bleek te zijn. Aan het contract is echter de voorwaarde verbonden, dat het vervoer zou geschieden door Nederlandsch' schippers. Op de lijst van schippers, waar op ettelijke tientallen schippers voorko men, komt volgens mededeeling van bo vengenoemde firma slechts één schipper voor, die zijn domicilie in België heeft, maar van wien men het twijfelachtig acht, of hij inderdaad van Belgische nationali teit is. Vergeleken met vorige jaren, toen het vervoer ten deele door Belgische schip pers werd verricht, is dan ook de toestand voor de Nederlansche schippers gunstiger geworden. Onder deze omstandigheden meent de ondergeteekende, dat er voor hem voorals nog geen aanleiding bestaat, te dezer zake nadere stappen te moeten doen. 2. De vennootschap tot exploitatie v. sui kerfabrieken, gevestigd te Dinteloor d, heeft het vervoer harer bieten, hetwelk zij eertijds in eigen beheer uitvoerde, voor dit jaar aan een scheepsbevrachter opgedra gen. Het vervoer is daarbij op andere wij ze dan vroeger georganiseerd, waaruit zal voortvloeien, dat de vaart gedurende de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1