HET IS BEREIKT BEITELS' KUNSTKMIREL BERTELS EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. MT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Uit de Provincie. ZATERDAG 1 OCTOBER 1932 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 47e JAARGANG - No. 1 bit nummer bestaat uit 2 bladen Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. W. va De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Weerzinwekkend. Te 's-Gravenhage wordt weer een groot dansfeest georganiseerd ten behoe ve van noodlijdende musici. Het feest zal duren van Zaterdagavond half negen tot Zondagmorgen vier uur. En al dansende en pretmakende zal men dan het gelukkige gevoel hebben dat medemenschen, die in behoeftige omstan digheden verkeeren, eenigermate gehol pen worden. Hier spreekt de liefde, ja, maar de liefde tot zichzelf. Men wil wel iets doen om den nood van anderen te lenigen, mits men zelf eerst een behoorlijke portie pret en vermaak kan bekomen. En wat fijn gevoeld is dat De noodlijdende musici mogen den ge- heelen nacht voor de noodige muziek en bovendien nog voor het noodige vermaak zorgen, en als dan de pretmakende me nigte, die zoowaar in de aankondiging nog van der tijden nood durft reppen, uit- gefuifd is, dan mogen zij zich met de overgeschoten brokken vermaken. Weerzinwekkend is het I Revolutie in Chili. Chili heeft het voorbeeld van Brazilië gevolgd en bevindt zich op het oogenblik in een toestand van volslagen burger oorlog. In het Noorden van het land is een nieuwe regeering opgericht, welke haar zetel heeft in Antofagasta. Een aantal vliegtuigen en eenige oor logsschepen zijn naar het Noorden gezon den, om den opstand te bedwingen. Amerikaansch vrachtschip vergaan. In de omgeving van een eiland voor de kust van Alaska is Dinsdag het Ame- rikaansche vrachtschip „Nevada" aan den grond geloopen. Door de buitengewoon sterke zeestrooming is het schip in drie stukken gebroken. Het stoomschip „Pre sident Madison", dat na het ongeluk ter plaatse verscheen, heeft drie schipbreu kelingen van de „Nevada" in volkomen uitgeputten toestand opgepikt. Men vreest, dat de overige 33 leden der bemanning zijn omgekomen. Oostenrijks financieele nood. De financiëele commissie van den vol kenbond heeft een nieuw rapport over den financiëelen toestand van Oostenrijk gr publiceerd, waarin er opnieuw op aan gedrongen wordt, Oostenrijk de te Lau- anne toegezegde financiëele hulp tot een bedrag van 300 millioen shilling toe te staan. Het rapport stelt vast, dat de regeering ailes heeft gedaan, om de begrooting in evenwicht te brengen. Buitenlandsche hulp is echter noodig, om weder tot een gezonden toestand te geraken. Von Neurath over Geneve. De Duitsche minister van buitenland sche zaken Von Neurath, heeft den Duit- schen persvertegenwoordigers in een in terview mededeeling gedaan over de door hem gevoerde besprekingen te Genève en de toekomstige mogelijkheden. Hij keerde zich vooral tegen de opvat ting, als zou hij te Genève een gesprek met Herriot hebben ontweken. Indien Her- riot iets te zeggen zou hebben gehad, zou de Fransche minister-president wel heb ben geweten, dat hij, Von Neurath, ter beschikking zou hebben gestaan. Nadat Von Neurath echter reeds Woensdag ge hoord had, dat Herriot niet over de ont wapeningskwestie wilde spreken, bestond er niet langer reden, om zijn vertrek naar Berlijn uit te stellen. Von Neurath verklaarde, dat het de taak van andere staten is, voorstellen te doen, nu de besprekingen te Genève tot geen resultaat hebben gevoerd. Wat Duitschland te zeggen heeft, is reeds ondubbelzinnig gezegd." De aardbeving in Griekenland. Van de bevolking van Saloniki heeft zich een onbeschrijfelijke opwinding meester gemaakt nu de aardschokken niet ophouden, maar zich voortdurend her halen. Geen mensch durft meer thuis te overnachten. De vluchtelingen, die uit Chalcidice zijn gekomen, hebben de pa niekstemming nog verhoogd. In groote ordelooze troepen tracht men uit de stad te komen en te land of te water Athene te bereiken. Tengevolge van het gebruik van slecht water is in het aardbevingsgebied ook dysenterie opgetreden. Van de gewonden zijn in den loop der laatste 24 uur nog 25 gestorven. Bij het meteorologische station van Athene is de vrees uitgesproken, dat de beweging van de aardkorst nog niet ge ëindigd is. Tusschen Saloniki en het meer van Langadha heeft zich n.l. een met water gevulde spleet gevormd, die steeds sterker gaapt, daar in Oostelijke richting het meer door de rivier Langadha in open verbinding staat met het Besjik- meer, dat op zijn beurt weer met de Ege- sche zee cummuniceert. Wanneer deze spleet zich verder opent, zal er een di recte verbinding tusschen den boezem van Saloniki en de Egeische zee tot stand komen, waardoor het schiereiland Chal cidice van het vasteland zal worden ge scheiden. Amerlka's werkloozenzorg. Volgens opgave van de Amerikaansche vakvereenigingen bedraagt het aantal werkloozen in de Ver. Staten op het oogenblik 11H millioen. Naar president Hoover en Owen D. Young in redevoeringen verklaarden, kan het Amerikaansche werkloozenprobleem gedeeltelijk worden opgelost door kortere werktijden en een verbod van kinderar beid Verschillende groote Amerikaansche industrieel© concers hebben reeds een vijf- daagsche werkweek van veertig uur inge voerd. In de meeste gevallen heeft geen verlaging der loonen plaats gevonden. Korte berichten. Volgens een tot dusver niet beves tigd bericht, zou de Russische onderzeeër, die in de Finsche Golf door de Deensche stoomboot „Robert Maersk" werd geramd, in zwaar beschadigden toestand een Fin sche haven zijn binnengeloopen. Op het Noord-eiland (Nieuw Zee land) heeft opnieuw een aardbeving plaats gehad. Bij de overstroomingen in Zuid- Frankrijk, die tengevolge van hevige wo'k- breuken ontstonden, zijn voor zoover op het 'bogenblik bekend, 2 personen óm het leven gekomen. De groote weg van Toulon naar Cannes en Nice staat op verschillende plaatsen onder water. 'Ook bij Marseille is veel schade aangericht. Er komen 3teeds weer nieuwe Viaamschs dienstweigeraars bij'. Thans is er een, een zekere Simoens, die aan den minister van landsverdediging heeft geschreven, dat hij een hongerstaking zal beginnen, als men hem om zijin Vlaam- sche anti-militairistische overtuiging durft aanhouden. Te Duinkerken is de nieuwe torpedo jager Vauquaün van stapel geloopen. Dit nieuwe Fransche oorlogsschip behoort tot het vlootbouwprogram van 1928'29, waarin zes van dergelijke torpedobooten waren opgenomen. De commissie voor de veiligheid van den Griekschen staat, heeft den hoofdredacteur en den uitgever van het monarchistische dagblad Elliniki voor den duur van twee maanden verbannen we gens publicatie van revolutionaire arti kelen. RIJKSSU«Sin|PS AAN WERK LOZENKASSEN. Naar de Telegraaf verneemt, is namens de Regeering aan de Rijkscommissie van Advies voor de Werkloosheidsverzekering het gevoelen gevraagd over eventueele verlaging der subsidies in het vol gend jaar aan de volgens het Werkloos- heidsbesluit-1917 gesubsidieerde werk- loosheidskassen van de vakorganisaties. De subsidies kunnen en worden tot dus ver verleend tot een maximum van 300 pet., op de uitkeeringen. De Regeering zou nu in 1933 dit maximum willen ver minderen en wel tot 200 pet. Thans moet een vakvereenigingslid 26 weken contributie betaald hebben, om bij werk loosheid voor uitkeering uit de gesubsidi eerde organisatie-kas in aanmerking te komen. De Regeering zou nu den eisch willen stellen, dat een lid minstens een vol jaar gecontribueerd moet hebben, ten einde gerechtigd te worden uitkeering te kunnen erlangen. Er zijn thans drie wachtdagen, alvorens de werkloosheids- uitkeering ingaat. Volgens het Regeerings- voomemen zou het aantal wachtdagen tot zes uitgebreid worden. Voorts vernemen wij nog, dat de Re geering wenscht, dat het aantal uitkee- ringsdagen zoodani.g vastgesteld woTdt, dat de kassen voortaan regelmatig zouden kunnen functionneeren. E'r is nog geen beslissing genomen. De Rijkscommissie van Advies moet haar standpunt ten opzichte van het schema van wijzigingen nog bepalen. UITVOERING TARWEWET. De steun In 1933. Naar de „Maasbode" verneemt, heeft minister Verschuur van de directie der Tarwecentrale aan de belanghebbenden doen weten, dat de steun voor den tarwe oogst over 1933 voor iederen landbouwer zal worden beperkt tot hoogstens één der de van het bouwland voor 1932. De minister gaat voorts accoord met de uitbetaling van f 10 voor den oogst van 1932. De bedoeling van den eersten maat regel is, eenige zekerheid te scheppen over en omvang van den oogst, ofschoon wegens wisseling der gewassen de beper king tot één derde normaal wordt geacht, mede in verband met het feit, dat reke ning dient gehouden te worden met langer voortduren van de wet. Wat de uitkeering van f 10 betreft over 1932, deze is voorloopig, later volgt de definitieve afrekening, die waarschijnlijk iets hooger zal zijn dan genoemd voorloo pig bedrag. Mooie maar toch natte Septembermaand. Het filiaal van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te Amsterdam meldt ons: September 1932 laat in het ongeschre ven archief een gunstigen indruk achter, maar toch is de regenval 30 m.M. boven het gemiddelde over het tijdvak 1909 1932 geweest, dat 81 m.M. bedraagt. De eerste vier dagen van de maand brach ten 42 m.M. op. In de regenrijke Sep temberdagen neemt 1932 de vijfde plaats in 1928—192 m.M., 1925—154, 1923— 127, 1927—126 en 1932—111 m.M.; de droogste maand was 1913 met slechts 14 m.M. Contingenteering van den invoer van schoeisel. De Staatscourant van gisterenavond bevat een Koninklijk besluit, waarbij de contingenteering van den invoer van schoeisel wordt vernieuwd. De nieuwe contingenteering is voor zes maanden en loopt dus tot 1 April 1933. De percentages zijn onveranderd ge bleven (50 pet. voor schoenen, geheel van leder; 75 pet. voor schoenen, niet geheel van leder, caoutchouc of rubber en 100 pet. voor schoenen, geheel van caout chouc of rubber); echter zijn de basis jaren gewijzigd. Voor schoenen, geheel van leer, caoutchouc of rubber waren tot heden 1928, 1929 en 1930 als basisjaren aangenomen. In het nieuwe Kon. besluit zijn deze 1929, 1930 en 1931. Voor schoe nen geheel van caoutchouc of rubber, waarvan de invoer tot heden gecontin- genteerd was op basis van 1929 en 1930, is dit geworden 1930 en 1931. Ook wordt de invoer van leestklaar schoenwerk gecontingenteerd op 100 pet., met 1930 en 1931 als basisjaren. Prins van Wales naar Den Haag. Reuter verneemt uit particuliere bron, dat de Prins van Wales en de Hertog van York na afloop van hun bezoek aan Zwe den, een bezoek aan Nederland zullen brengen. Zij zullen den 13den October per vliegtuig naar Den Haag vertrekken en daar enkele dagen blijven. De beide prinsen zullen de gasten zijn van den Engelschen gezant en zullen in het legatiegebouw logeeren. man uit Vlissingen en een gehuwde vrouw uit Breskens een kamer. De vrouw heeft bekend, tijdens dat de man sliep dezen een vrij belangrijk bedrag aan geld te hebben ontstolen. Het geld, dat de vrouw verborgen had, is teruggevonden. Gisterenavond had in de Bogardzaal een bijeenkomst plaats van de leden van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, afdeeling Middelburg, voornamelijk met het doel de prijzen uit te reiken, behaald op de Zaterdag jj. gehouden schietwed strijd. Bij ontstentenis van den korpsoomman- dant, Overste H. Bierman ook dhr. P. G. Laernoes zond bericht van verhinde ring heette de voorzitter der Plaat selijke oommissie, de heer G. W. Graaf huis, allen welkom en deelde mede, dat de heer Stroopman, die naar Terneuzen vertrok, in de commissie is vervangen door den heer Wolters, die hem als hoofd der R.-K. school opvolgde. Spr. meende, dat thans meer dan ooit de noodzakelijk heid van den B. V. L. is gebleken en herinnerde aan de ongeregeldheden, die bij de opening der Staten-Generaal in de residentie zijn voorgevallen. Ook de bij de communisten in het algemeen steeds grooter wordende open hartigheid wijst op de noodzakelijkheid van den B. V. L. De landstormers zijn in politiek opzicht vogels van diverse pluimage, die vereenigd worden door dit ééne gemeenschappelijke doel: steun aan het wettige gezag. Wie dat wettige gezag aanrandt, krijgt met hen te doen, maaralleen bij oproeping door het wettige gezag. Dus geen optreden op eigen initiatief of op initiatief der lei ders. Do B. V. L. is dus een geheel ander instituut dan sommige reeds lang in het buitenland bestaande organisaties, naar welker oprichting ook hier te lande door sommigen wordt gestreefd, die op .eigen gelegenheid een zeker doel nastreven, die dus feitelijk een revolutionnair kari.kl.er dragen, en een gevaar voor den burger vrede opleveren. Wie den wettigen weg wil bewande len heeft van den Landstorm niets te vreezen. Spr. wekte op, de actie te ver dubbelen om paraat te zjjn, als 'tmoet. Na deze openingsrede, zongen alle aan wezigen twee coupletten van het Wil helmus. Vervolgens ging de heer Graafhuis over tot het uitreiken van de prijzen, die als volgt ten deel waren gevallen: Eerste prijs, Wisselbeker, C. de Jonge Jr., bovendien de medaille van den Com missaris der Koningin voor de meeste rozen, tweede H. A. Enklaar, beker in eigendom 45 p., derde A. van Iwaarden, beker in eigendom 45 p., vierde C. de Jager 44 p., v(jfde A. de Jonge 44 p., tevens een medaile voor het afstaan van een wisselbeker, zesde W. van den Berg 44 p., zevende A. de Wjjze 44 p., en ipok eatll medaille voor afstaan van een wisselbeker, 8e I. van den Berg, 9e J. Overbeeke, 10e C. de Jonge Sr, lie J. van der Poll, allen 43 p., 12e I. Boone, Binnenland. De tarwesteun voor 1933. Wijziging van de werkloosheidsverzeke ring De aanrijding te Goes voor de Recht bank te Middelburg. Buitenland. Revolutie in Chili. Von Neurath over Genève. Oostenrijks financiëele nood. aan het rijk dus wordt uitgesloten. Thans zal de Mij zich o.a. ook gaan bezighouden met het vervaardigen van ijs-, koel- en vriesinstallaties voor ammo niak en chloormethyl. Hiertoe is een combinatie tot stand ge komen tusschen de koeltechniekfabriek van B. Landaal Zonen en de Mij „De Schelde". Deze nieuwe combinatie zal handel voeren onder den naam van N.V. „Lan daalSchelde". Goes. Opening magazijn de Haas. Vanmiddag opent de heer de Haas in het pand Klokstraat hoek Lange Vorststraat, dat, omdat er voort durend een druk verkeer langs gaat, voor dit doel zulk een keurigen stand heeft, een magazijn in dames-, heeren- en kin- derkleeding en mode-artikelen. De inrichting van dit nieuwe pand valt wel zeer te prijzen. Alles ziet er even prettig frisch uit. De klanten komen binnen in de ruime showroom, waarin zich twee flinke etalage-afdeelingen be vinden, een voor heeren (kleeding naar maat) en een voor dames. Ook is hier ue afdeeling mode-artikelen onderge- nracht. Daarachter vindt men de confectie- afdeeling voor heeren. Boven is speciaal het terrein voor de dames en zal men een afdeeling mantels en een afdeeling ja ponnen vinden. Ook zijn daar de kleer makerij en een kantoortje. De zolder verdieping is als bergplaats bestemd. Wat de bediening betreft, zal zoo werd ons verzekerd bet publiek er op kunnen rekenen, dat die vakkundig is, daar de heer de Haas in het kleeding- vak geheel thuis is. Steeds zal er naar gestreefd worden het nieuwste in voor raad te hebben. Goes is weer een flink, modern winkel pand rijker geworden. Het verschil tus schen wat er vroeger stond en nu staat, is wel bijzonder groot. Concert Harmonie Kol- ping's Zonen te Bergen op Zoom. Voor dit concert, een nakomertje van de Goesche Winkelweken, bestond groote belangstelling. De tuin van het „Schuttershof" was, niettegenstaande de tijd om een tuinconcert bij te wonen, voorbij is, goed gevuld. Naar schatting waren over de 1000 personen aanwezig. Ingezonden mededeelingen. De uitvoer van vee. Het Tweede Kamerlid Van Rappard heeft tot den minister van economische zaken en arbeid de volgende schriftelijke vragen gericht: Zou de minister, ten bate van onzen vee-export, willen overwegen, of geen termen aanwezig zijn om de kosten, ver bonden aan de regeling van quarantaine en immunisatie tegen mond- en klauw zeer, welke bestaat ten opzichte van uit te voeren runderen, door het rijk te doen dragen, voor zoover betreft die voor se rum, veeartsenijkundige onderzoekingen en controle? Acht de minister dit niet een maatre gel, welke eenerzijds den druk op onzen exporthandel in vee kan verlichten en anderzijds de regeling, boven bedoeld, ten goede kan komen, omdat daardoor meer medewerking zal worden verkregen vpji de zijde der exporteurs in de uit voering? EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. Wij herinneren, dat de zomertijd zal eindigen in den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. Hedenavond, vóór het naar bed gaan, moeten de klokken dus één uur achteruit worden gezet. DE RADIODOKTER steeds en over al te ontbieden. Thans lage tarieven door gecombineerde bezoeken. J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. Een be ro'o ving. In een volkslogement alhier deelden gisteren 'n 13e P. van Slutjs beide 41 p., 14e L. Adriaanse, 15e A. Kögeler, 16e K. Voor hans, 17e A. P. van Aalst, allen 40 p., 18e A. van Westreenen, 19e J. K. Kodde, 20e P. Wisse (tevens een medaille voor veel tienen), alle 39 p., 21e A. A. van Luijk 35 p., 22e S. van Keulen, 23e M. A. van Keulen, 24e .J. Duivekot, 25e M. Heijboer, 26e C. Hamelink, allen 34 p., 27e J. Groenenberg, 32 p., 28e H. Raats 31 p., 29e P. M. Wolters, 30e C. Verhage, beide 30 p., 31e I. Traas 29 p., 32e W. Moeleker 23 p., 33e J. J. Gideonse 22 p., 34e P. Cornelisse 19 p. De laagste schutter C. J. de Ruijter, die het niet verder dan 17 p. bracht, had den poedelprijs en moest een kist uitpakken, waaruit tal van pakjes te voor schijn kwamen. Als wjj goed zagen, was hij; werkelijk ten slotte nog niet 't slechtst af. Het ontpakken lokte menig vrooljjk moment uit. De heer H. A. Enklaar bood namens de commissie den heer Graafhuis, die niet bij den wedstrijd had kunnen zijn, een rookoffer aan. De avond werd verder gevuld met voor drachten enz., terwijl de aanwezigen op een kop thee met biscuits ten deede ook een geschenk werden onthaald. Het was een goed geslaagde avond. Vlissingen. „Het Volksblad" meldt: „De N.V. Scheepsbouwmaatschappij „De Schelde" tracht wel op allerlei ma nieren haar bedrijf in gang te houden. Naast den scheepsbouw heeft men zich toegelegd op bruggen en sluizenbouw. Te bejammeren is het echter, dat de regee ring „De Schelde" niet als bruggenbou wer erkent en deze fabriek voor levering bij ln rennen opgesloten kippen en eenden: 30 °/o meer en grooter eieren 20 °/o minder voederverbruik (dan van Ochtendvoeder en graan) Hoogfijne kwaliteitseieren (daar het voeder geen vischraeel bevat) korter ruitijd, meer wintereieren Hooge bevruchting der eieren (Juiste dosis vitaminen, mineralen, zouten) eenvoudiger voedering voeder- en arbeidsbesparing geen foutief voederen meer sterker kuikens en pluimvee dank zl) de wetenschappelijke samenstelling en hooger elervormende waarde van Octrooi in 10 staten. Wettig gedeponeerd. Capaciteit 250.000 kilo per dag. De geheele voederkosten op de boerderij zijn thans slechts: 0.6 ct. p. kip, 0.7 ct. p. eend p. dag. en dus verlaagd tot 1 cent per ei. Brochure pluimvee en elerlijsten gratis. Bestel bi) Uw leverancier in Uwe plaatst indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Weigert namaak, let op ons Loodje! Olicfabrieken N.V., Amsterdam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1