Gemengd Nieuws Rechtzaken De vordering van het herstel van Veere's Raadhuis. op de bedoelde wijze zou optreden, het hoofdbestuur der Vereen, van Kerkvoog dijen aan de betrokken kerkvoogdijen ad viseert, de haar beteekende dagvaarding onverwijld toe te zenden aan den secre taris van het hoofdbestuur, mr A. de Jong te Dordrecht, en dan verder niets anders te doen dan af te wachten, in geen geval zelf naar een advocaat te gaan. „De be trokken kerkvoogdij kan er zeker van zijn", aldus het hoofdbestuur, dat zij van het hoofdbestuur zoo spoedig moge lijk een duidelijk en volledig advies zal ontvangen omtrent de door haar te vol gen gedragslijn". Verder schrijft het H.- bestuur nog „In bet algemeen staat het hoofdbe stuur op het standpunt, dat de gemeenten die worden gedagvaard, den rechtsstrijd met haar predikant moeten weigeren en dus geen verweer in rechten moeten voe ren. De Bond van Predikanten moet dan maar weten, of hij de verantwoordelijk heid op zich neemt, de eigendommen der Ned. Herv. Gemeenten te laten verkoopen ten behoeve van de particuliere belangen der predikanten, die zijn leden zijn. „Niettemin zal het hoofdbestuur ieder geval stuk voor stuk bekijken. Mocht het in een bijzonder geval termen vinden tot het advies om den rechtsstrijd te aan vaarden, dan zal het óók in die richting advies geven hoe verder te handelen." 70 JAAR, DOET EIGEN HUISHOUDEN. Maar wordt geholpen. „Negen jaar lang neem ik nu geregeld Kruschen Salts en ik zou het nooit meer willen missen. Ik neem altijd een derde van een theelepel in een kop water, zoo warm als ik het drinken kan. Ik weet nu niet meer, wat ongesteldheid of hoofdpijn is. In April word ik 70 jaar en juist door dat ik Kruschen Salts neem ben ik in staat om mijn huishoudelijke plichten zelf waar te nemen. Ik heb mijn buren alle geraden om ook Kruschen Salts te probeeren. Voordat ik met Kruschen begon was ik altijd bij den dokter, maar nu is het niet meer noodig. Vroeger had ik altijd zware migraine en was dan niet in staat om iets te doen. Maar nu is dat alles voorbij, dank zij Kruschen Salts." (Mevr.) J. G. Kruschen houdt de inwendige organen in voortdurende werking, zoodat het orga nisme geregeld van alle verstoppende on zuiverheden gereinigd wordt. Daardoor zal zuiver, gezond bloed, verfrischt en vernieuwd door de zes zouten in Kruschen, door Uwe aderen stroomen. En het ge volg? Een einde aan alle kwalen en onge steldheden. Geen hoofdpijn meer, geen vermoeidheid, geen neerslachtigheid, ze nuwachtigheid of hardlijvigheid. In plaats van dat alles een heerlijk gevoel van al- gemeene frischheid en opgewektheid, een jeugdig uiterlijk, in het korteen alge- heele goede gezondheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a fl.0.90 en fl. 1.60 per flacon. (Adv.) TIJDELIJKE HEFFING VAN OPCENTEN. Op het wetsontwerp tot tijdelijke hef fing van opcenten op alle invoerrechten en op den accijns op bier, alsmede her ziening van het tarief, is een nota van wij zigingen ingediend, welke de strekking hebben te voorkomen, dat als nog abnor maal groote hoeveelheden goederen vóór de inwerkingtreding der wet zullen wor den ingevoerd. Daartoe is een nieuw artikel ingelascht, luidende, dat de opcenten en de rechten, geheven of meer geheven volgens de arti kelen 4 en 5, worden nagevorderd voor de van 29 September 1932 af tot aan de inwekingtreding dezer wet ingevoerde of ten invoer in het vrije verkeer aange geven goederen. Navordering kan geschieden hetzij van den aangever, of bij gebreke van aangifte van den invoerder der goederen, hetzij van hem voor wien de goederen bij de aangifte of den invoer hier te lande be stemd zijn. Indien de van eenzelfden persoon of lichaam uit dezen hoofde in totaal te vor deren bedragen twee gulden niet te boven zouden gaan, heeft te zijnen aanzien geen navordering plaats. De na te vorderen bedragen moeten binnen veertien dagen na de dagteekening van eene hiertoe door een ontvanger der invoerrechten verzonden uitnoodiging tot betaling te diens kantore worden voldaan. Bij niet-betaling binnen den gestelden termijn zijn zij invoiderbaar bij parate executie. Ziekte van Weil te Rotte- d a m. De laatste weken heeft zich te Rot terdam wederom een aantal nieuwe ge vallen van de ziekte van Weil voorge daan. Yan bevoegde zijde vernam de „Tel.", dat de uitbreiding der ziekte nog geen ongerustheid behoeft te baren, aan gezien het een gewoon verschijnsel is, dat na de sluiting der zwemgelegenheden, nieuwe patiënten worden aangegeven. Tot heden zijn in Rotterdam 54 gevallen ge constateerd, waarvan zes met doodelijken afloop en nog is het niet te zeggen of het aantal patiënten grooter zal worden. Doorgaans duurt het tien a veertien da gen voordat de ziekte zich openbaart, zoodat het mogelijk is, dat in de naaste toekomst nog een aantal nieuwe geval len zal worden geconstateerd. Brandweer strjjdt tegen Horzelzwerm. De brandweer te AI- tona heeft een moeilijken en niet alledaag- schen strijd gevoerd tegen een grooten zwerm horzels, die zich in het Jenisch- park op eenige hooge boomtakken had neergezet. Nadat verschillende voorbijgangers ge vaarlijk gestoken waren, werd de brand weer gealarmeerd, die het nest pas na vier uur werken kon vernietigen. De zwerm bestond uit horzels van een soort, waarvan drie of vier steken vol doende zijn om een mensch te dooden. Een hond', die te dicht bij den boom was gekomen en verscheidene steken had gekregen, werd geheel verlamd, en ook een vrouw, die eenige steken had gekre gen, vertoonde verlammingsverschijnselen. De brandweer beschermde zich met vuurvaste pakken en rookmaskers. Op een ijzeren staaf werden in benzine ge drenkte doeken .gebonden en in brand gestoken. Toen de brandende fakkel dicht bij den boom kwam, vlogen de horzels bij zwermen tegelijk in de vlammen, om verkoold neer te vallen. Tenslotte werd het gedeelte van den boom, waarin de horzels zich genesteld hadden afgezaagd. Jo-jo. Een Utrechtenaar, de heer J. Bjjlsma, heeft aan het U. D. verteld dat hij reeds meer dan een jaar geleden uit Amerika eenige exemplaren van het nieu we speelgoed toegezonden kreeg, omdat het gejo-jo in de Nieuwe Wereld een manie was van jong en oud. De heer Bijlsma is er heel Nederland mee afge reisd, heeft zich met een groot aantal fabrieken in verbinding gesteld. Niemand bad er ook maar de minste fiducie in. „O, is dat alles, neen, daar hebben we niets aan." Eindelijk, in het voorjaar was er een fabriek, die eenige duizenden stuks pro duceerde. Verder gebeurde er niets. Er werd geadverteerd aan alle kanten, in het winkeliersblad probeerde men het met een annonce van een pagina. Het was weggegooid geld. Tot eindelijk nu omstreeks 14 dagen geleden, de Parijsche correspondent van een onzer groote bladen, een artikeltje aan jo-jo wijdde. Parijs, iets nieuws, iets moderns uit Parijs. Daar loopt elke Neder lander zich het vuur voor uit de sloffen. De aanvragen om jo-jo's begonnen bin nen te druppelen, te regenen, te stort regenen. Nu hagelen ze in het kantoor van de fabriek, de telefoon van den heer Bijlsma hangt niet stil. Op het oogenblik zijn er 260.000 verkocht en er zijn orders genoeg om weken met volle kracht door te werken. Winkeliers bidden en smeeken om hun dan tenminste vast een klein aantal jo-jo's te zenden, desnoods tegen den dubbelen prijs. Maar ze zijn er niet. Een paar maanden geleden vonden die zelfde heeren het niet eens de moeite waard er maar naar te kijken. Tweehonderdzestigduizend zijn er nu. verkocht. Men denkt er hier alleen in ons land vier millioen te plaatsen. Vier millioen paar houten schijfjes met een touwtje er aan, vier millioen stuks speel goed, waar de menschen twee eeuwen geleden al zoet mee waren. Geweldige aardgas-erup- t i e. Naast de herberg vein de bij Debrec- zen gelegen beroemde Pusta Hortobagy in Hongarije is men begonnen met het boren van een artesische bron. Op een diepte van 148 meter stiet men plotseling op aardgas. Er had een gewel dige eruptie plaats. De buizen van de boormachine werden terugeduwd en de geheele machine met zand en modder werd dertig meter de lucht in geslingerd. Het sissen van het uitstroomende gas was twintig kilometer ver in den omtrek te hooren. Uit zekere aanwijzingen meent men te mogen concludeeren, dat men te doen heeft met een zeer rijke aardgasbron. De „Koning der smokke laars" gepakt. Het was den beamb ten van de Zollfahndungstelle Düsseldorf reeds lang bekend, dat een der voor naamste smokkelgroothandelaars een ze kere Frits Szymanski was, die aan het smokkelfront langs de Limburg-Duitsche grens „de koning der smokkelaars" werd genoemd. Enkele maanden .geleden was deze smokkelaar berucht geworden door de onversaagdheid, waarmee hij bijna iederen dag tabak met honderden kilo's tegelijk in pantserauto's over de grens bracht, zonder dat het de douane ook maar een enkele maal gelukte den smokkelaar zelf te arresteeren. Wel werd verschillende malen de pantserauto in beslag genomen, doch even gauw verscheen „Der Frits" weer met een nieuwen auto in het veld. Ongeveer een maand geleden hoorde de douane van spionnen, dat de voor malige tabaksmo'kkelaar thans dit pro duct verloochend had en nu met ver nieuwde energie zich op den wapen-smok- kol had geworpen, waarmee volgens zijn zeggen veel meer geld te verdienen viel. De douane was ervan verwittigd, dat Szymanski Woensdag een volle lading wapenen over de grens zou brengen. De beambten hadden overal langs de grenswegen wachtposten opgesteld, die niet van plan waren hem door te laten. Szymanski beproefde Woensdagmiddag vergeefs den doortocht. Des avonds om tien uur probeerde hij nogmaals er door te komen, het geen gelukte. Hij slaagde er in de grens te passeeren en stevende naar de her berg Landsknecht in Büderich. De beambten achtervolgden den smok kelauto en slaagden er in hem met twee andere auto's jn te sluiten. In de omgeving van Büderich reed de pantserauto, die ondertusschen be schoten was, een veldweg in, hetgeen Szymanski's ongeluk werd. Over een an deren weg kwamen de beambten hem thans met hun eigen auto tegemoet, zoo dat Szymanski met zjjn makkers inge sloten werd. Er ontstond een hevig gevecht, waarop de beambten echter voorbereid waren. Ook zij hadden een pantserwagen, die even goed tegen kogels bestand was als de wagen van Szymanski. De overmacht was ditmaal echter aan de zijde der beambten, die regelmatig hun salvo's afvuurden, waarvan er ver scheidene doel troffen.- Szymanski werd door een kogel ernstig in de borst ge troffen. Een der beambten slaagde er in op de treeplank van den smokkelauto te springen. Toen hij zijn pistool wilde afschieten, werd hij hierin verhinderd door Szymanski, die hem het wapen uit de hand sloeg. Toen Szymanski op zijn beurt qp den beambte wilde schieten werd hij door een geweerkolf plotseling 'bewusteloos geslagen. Een andere beambte was aan den anderen kant den wagen binnengedrongen, nadat hij eerst den Hol lander Kamps uit Arcen onschadelijk had gemaakt door een slag met de kolf van het geweer. Een andere inzittende, een zekere Rits, zoon van een bioscoophou der te Barmen, die uit Duitschland ge wezen is, poogde te ontvluchten. Hij werd na een kort gevecht overweldigd. Het bleek, dat in den pantserauto 100 revolvers, een groote hoeveelheid munitie en enkele karabijnen verborgen waren. De beambten hebben na een onderzoek kunnen vaststellen, dat Szymanski reeds groote partijen revolvers en geweren over de grens heeft gebracht. Szymanski is ongeveer dertig jaren oud. Sedert Mei 1931 leefde hij te Venlo, van waaruit hij bijna steeds zijn smok- keltochten organiseerde. Szymanski is in het lazaret geope reerd. Zijn toestand is zeer ernstig. In smokkelaarskringen heeft deze arres tatie groot opzien verwekt. Noodlottige aanvaring. Gistermiddag is bij het Centraalstation te Amsterdam een zeer ernstig ongeluk ge beurd. Tusschen de Kamperbrug en het wachthuis van de Noord-Hollandsche tram is een motorboot van die tram door nog niet opgehelderde oorzaak tegen een schuit gevaren, waarop een stelling was geplaatst voor het verrichten van hei werkzaamheden ter plaatse. Het gevaarte stortte met een vreeselijken slag ineen. Een arbeider, die boven in de heistelling zat, maakte den val mede, en werd daarbij zeer ernstig gewond. Een andere arbeider, die op de schuit stond, liep een wonde aan het hoofd op. De ernstig ge kwetste is naar één- der ziekenhuizen ver voerd. De politie onderzoekt de zaak. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: Het te Goes op den openbaren weg vloe ken, H. T. v. S., Goes, f 15 b. of 15 d. h. Te Wolfaartsdijk venten zonder vergun ning, P. V., Goes, f 2 b. of 2 d. h. Als schipper een rijkskanaal bevarende geen reglementen aan boord hebben, G. v. W., Waspik, f 5 b. of 5 d. h. Te Wemeldinge met een rijwiel niet, af stappen als een begrafenisstoet passeert, J. A. H., Wemeldinge. f 5 b. of 5 d. ih. 's Avonds fietsen zonder licht, M. v. S., Yerseke, f 10 b. of 10 d. h.; A. v. S., Yerseke, f 5 b. of 5 d. h.W. v. L., Ove- zande f 10 b. of 10 d. h. Met auto rijden des avonds zonder vol doende lichten, S. D., Kloetinge, f 1 b. of 1 d. h. Zonder noodzaak aan de linkerzijde van den weg fietsen, D. L., Hoedekenskerke, F. C. C., aldaar f 3 b. of 3 d. h. Met motorrijtuig rijden zonder voldoen de remmen, C. G. A. !H., Middelburg, f 15 b. of 15 d. h.; M. F., Goes, f 3 b. of 3. d. h.; C. W. v. D., Kortgene, f 5 b. of 5 d. h.; M. J. W., Kortgene, f 10 b. of 10 d. h. Met auto rijden zonder spiegel, E'. d. B., Maastricht, f 5 b. of 5 d. h.; J. A. v. B., Yerseke, f 3 b. of 3 d. h. Met auto rijden zonder rood achterlicht, P. W., Goes, f2 of 2 d. h. Met rijwiel rijden zonder reflector, I. v. d. D., 's-Heer Arendskerke, f 2 b. of 1 w. tuchtsch. Dronkenschap, 3e herh., H. T. v. S., Goes, 3 weken hechtenis. Verduistering van 72.000 bij de Rotter d. Bank te Haar lem. Voor de rechtbank te Haarlem stond gisteren terecht een 49-jarige chef van de afd. Effecten der Rotterdamsche Bank te Haarlem. Op 3 April had hij zich bij de justitie aangemeld met de mededee- ling, dat hij sinds 1928 geld van de bank had verduisterd tot een totaal bedrag van f 72.000. Dit bedrag had hij door specu laties verloren. Toen een cliënt op een on verwacht oogenblik zijn stukken had te ruggevraagd, en ze niet aanwezig waren, had verdachte, die de stukken had te gelde gemaakt, zich aangegeven. Het blijkt, dat hij eerst f 1000 geleend heeft en daarmee enkele duizenden gul dens heeft verdiend; maar in 1928 begon nen de verliezen. Toen vergreep hij' zich aan effecten van anderen. Dat was hem vrij! gemakkelijk, doordat hij volkomen werd vertrouwd. Een dame had hem zelfs den sleutel van haar effectentrommel in bewaring gegeven. Het verduisterde geld is gedeeltelijk door verzekering gedekt; maar het groot ste deel van het verlies lijdt de Robaver. De verdediger mr. Y7. de Rijke vroeg aan getuige of de verduistering niet voor komen had kunnen worden als meer con trole was geweest. Get. Lugt verklaarde, dat de controle goed was. Maar als handteekeningen goed worden nagemaakt, helpt controle weinig. Mr de Rijke merkt op, dat vakkundige controle de verduistering had kunnen voorkomen. 'Verd.: „Na het gebeurde te Uithoorn is op mijn afdeeling gecontroleerd; vóór 'dien is het nooit gebeurd. Het O. M. eisebtu 2 Jaar gevang' ato- straf. De verdediger mr. De Rijke refereerde zich aan bet oordeel van de rechtbank. Hij wees op de gebrekkige controle bij de bank en zei, dat de Ned. Ver. voor den Effec tenhandel verbiedt het speculeeren door beambten bij concurreerende instellingen. Gillissen is dus in overtreding. Hij sloot zich aan bij het verzoekschrift van een aantal ingezetenen om verdachte voor waardelijk te veroordeelen. Uitspraak over 14 dagen. Het is voor den belangstellenden maar ondeskundigen leek niet goed, dadelijk na den aanvang der restauratie-werk zaamheden aan een oud gebouw, er te gaan kijken. Want dat is een treurig ge zicht. Eerst wordt alles in de steigers gezet, en dan gaat menafbreken. Maar toch is het eigenlijk wel belang wekkend eens te zien, met welk een zorg vuldigheid men daarbij te werk gaat. Alleswordt in teekening gebracht, op gemeten. Steen voor steen wordt met roode menie genummerd, zoo dat hij later weer precies op z'n plaats kan komen. Dezer dagen vroeg burgemeester Dron- kers ons: komt nu eens kijken. Ge kunt dan zien, dat er al heel wat gebeurd is, en... dat er nog heel wat gebeuren moet. Zoo hebben we dan met den dagelij kschen opzichter, den heer M. J. J. vafi Beveren, den stand der werkzaam heden eens in oogen- schouw genomen. De steigers zoo vertelde de heer Van Beveren hebben we in Augustus 1931 ge plaatst, dat was het be gin. Het duurde toen nog tot Februari 1932 voor de hoogst nood zakelijke geheele ontrui ming van het gebouw door de gemeentedien sten geschied was. In dien tijd hebben wij den voorgevel afgeloogd, de 6 steenen dakvensters genummerd en afge broken en de twee schoorsteenen op de topgevels verwijderd. „Afbreken" is eigenlijk teveel gezegd het was meer gewoon „weg nemen" van de los op elkaar liggende goede en verweerde stukken natuursteen. Bij het al dus wegnemen van de schoorsteenen bleek al ras, dat ook een deel van de topgevels afge broken en volgens de oude nummering later weer opnieuw opgetrokken zou moeten worden. Voor een deugdelijk herstel bleek heel wat natuursteen noodig te zullen zijn, maar de groeve bij Aalst (België), waar deze steensoort vandaan komt., was niet meer in exploitatie, terwijl afbraaksteen van oude bouwwerken voor Veere nóch de goede kleur, nóch de juiste dikte had. Het is echter gelukt de groeve weer in werking te krijgen, en nu zit men te Veere gelukkig vrij goed in z'n steen. Aanvankelijk was men van meening, dat het gebouw vrijwel in zijn oorspron- kelijken staat was, maar bij het weg nemen van betimmeringen en plinten kwamen allerlei verrassingen voor den dag. Zoo mogelijk wordt hiermede bij de restauratie rekening gehouden. Van de 10 zware moerbalken, welke de twee vloeren dragen, waren er 4 zóó slecht, dat ze heelemaal vernieuwd moes ten worden. Aan de overige 6 zijn lasch- einden gemaakt, zoodat geen enkele moer- balk onaangeroerd is gebleven. Gedurende de winter maanden, zoo vertelde de opzichter verder, hebben we de balk lagen verder in orde gebracht en de natuursteen van de schoorsteenen en top gevels hersteld; in het voorjaar konden we toen laatstgenoemden weer opbouwen. In den zomer van dit jaar heb ben we nu den kap on derhanden genomen en het werk daaraan is nu zoover gevorderd, dat het dak voor den winter voorloopig is afgedekt met asfaltpapier. Wan neer de stand der werk zaamheden dit zal ver oorloven, kan in den zomer van 1933 met de leibedekking aangevan gen worden. Van schoorsteenen, steenen dakvensters en topgevel was het weer de slooper, van den voorgevel is het erin verwerkte en verroeste ijzer dit grootendeels geweest. Het is merk waardig om te zien, welke verwoestingen dit kan aanrichten I Overal waar mogelijk, is deze onverbiddelijke vernieler nu weggeno men en vervangen door gewapend beton of koper. De 7 beelden en baldelijks waren in zoo'n allerdroevigsten staat, dat ze zelfs als waren het levende menschen niet ver voerd konden worden, alvorens ze ver bonden en gespalkt waren. Enfin, de wrakken zijn, op 1 na, heelhuids naar de groote kerk gebracht, alwaar ze nu op gesteld staan, opdat de beeldhouwer, die de nieuwe zal hakken, zich op de oude voorbeelden inspireere. Wat ons bij het bezichtigen van het werk opviel was dit: dat deze restauratie op zulk een degelijke, eenerzijds grondige, anderzijds aesthetische volkomen verant woorde, wijze geschiedt. Alles schijnt er op gericht te zijn, het werk zóó op te leveren, dat het weer hecht en sterk is, maar ook: dat het den oorsprónkelijken toestand zooveel mogelijk nabij komt. Op de bovenste foto ziet men een groote opening in het dak: daar heeft een toren tje gestaan, en daar komt het na herstel wéér te staan. De onderste foto vertoont het reeds herstelde rechtertorentje, met den weer opgetrokken rechter topgevel met schoorsteen; ook de dakkapellen zijn gerestaureerd. De totaalindruk van een bezoek aan de restauratie van Veere's Raadhuis is: dat hier het hoognoodige herstel aan een kostbaar bouwwerk op dergelijke wijze ter hand genomen is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6