No. 307 Vrijdag 30 September 1932 46e Jaargang DELFT. Dagblad voor de Provincie Zeeland O AS DER aakveiling Zaterdag Afbraak, en Kortgene, Wissenkerke orden Adver^ menten aan- DE MOOR te Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenland BTnnenland. Belangrijkste Nieuws. peren 9, Zwaan den Ham 713, -6, Bruine Chau- ergamotten 6—11 .G. iven 26-33, Wit- —19, Frambozen ider draad 68, draad 17, Aard- -3 ct., alles per ritte kool 5, Sa il14, Perziken .ugurken 14—15, len per 100 stuks, ning 45 ct. per 14.20, Eenden- ■en 16, alles per dracht". Veiling le soort 1315, oort 46, Bezy Superfin 1314, B. Clairgeau 8 -13, Maagdepeer B. Durandeau 8 rt 1011, Bonne 411. Schijveling 10, ■PP el 12, Prins ette 78, Belle- 5, alles per K.G. stuk. Gewone rger 3.583.60, 6.90, pootuien Lanvoer uien 400 ïRBERICHT. ind van 30 Sept. ende Z.-O. wind, king, aanvamke- gen, weinig ver dag 3 uur: g 3 u.: 770. etsers: DEZE Z00 -UITEN IN INSPEC- EEN DER AGENTEN Biervliet. Middelburg, aan 40, te T erneuzen. Bveland. BOER te Kort- e van den heer k o o p e n ven, 10 uur epslading, rp, 1 uur 'achten Planken, Delen, Staken, Rib- r van alles. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Buronu: Lanyo Vorslstrniit 70, Goos. Tel.: Rodactlo en Admlnlstrntlo No. 11. Postrokenlng No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, U. Burg. Tel. No. 259. ïleZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A b o u n o in e u t e p r 1] s: Per 3 mnnudoii, Ironoo per poet, 13.— Losse nummers10.05 Prijs der Advertentlën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Met ingang van 1 October a.s. wordt de abonnementsprijs van „De Zeeuw" verlaagd en gebracht op f2.50 per kwar taal. Leger en vloot 'hebben in ons land slechts één doel: den oorlog buiten onze grenzen te houden en ons land bij' den vrede te bewaren. Dat was ook de bedoeling van de mobi lisatie in 1914, die dan ook door alle partijen in de Tweede Kamer werd goed gekeurd. Het was toen ook voor ons land een zeer critieke tijd. Generaal Snijders, die gedurende de oorlogsjaren als opperbevelhebber van leger en vloot fungeerde en die gisteren zijn 80sten verjaardag vierde, heeft daar van in 1924 geschreven „Ik wist, dat de strijd voor onze onaf hankelijkheid een doo'dsstrijd zou zijn". „Maar ik wist ook, dat bij1 'het uitbreken van een oorlog om ons heen de gewapende handhaving onzer onzijdigheid een eisch van nationale waardigheid en een inter nationale plicht was, en dat ondanks de beperktheid en onvolkomendheid onzer weermiddelen de gereedheid tot krach tig verzet tegen schending van ons gebied in do kansberekeningen der oorlogvoeren den gewicht in de schaal zou leggen en het eenige was, dat de 'hoop kon wekken, dat znen ons ongemoeid zou laten." Van inenschelijk standpunt bezien, was dit inderdaad bet eenige middel. Wanneer leger en vloot niet paraat wa ren geweest, dan zou ons land reeds in de eerste dagen van 1914 door de strijd dende legers zijn overstroomd en zou 'het, bij de verdere ontwikkeling van den oor log een belangrijk onderdeel van het slag veld der natiën hebben uitgemaakt. Onbe rekenbaar zouden de gevolgen zijn ge weest als Nederland iin die dagen weer loos had gestaan. Leger en vloot zijta. in de jaren van den grooten oorlog van groote beteekenis ge weest voor de 'handhaving van den vrede. Afbraak van leger en vloot beteekent voor ons land vermeerdering van oorlogs gevaar. i I i De Volkenbondsvergadering. In de rede, welke Herriot in de plenaire zitting van de Volkenbondsvergadering heeft gehouden, heeft de Fransehe mi nister-president o.a. nog verklaard, dat, hoe groot de verwikkelingen in den Vol kenbond op het oogenblik ook mogen zijn, Frankrijk den vasten wil heeft op de ont wapeningsconferentie die moeilijkbeden niet uit den weg te gaan. Men is thans uit het gebied der ideo logie op den vasten grond der feiten aan geland, en hier ligt een der oorzaken van de crisis, waarin de Volkenbond zich op het oogenblik bevindt. Vervolgens besprak Herriot het resul taat van de conferentie van Stresa, dat een bemoedigend voorbeeld is. Frankrijk zal het ook in de toekomst niet aan zijn medewerking laten ontbreken. Herriot had zijn rede op schrift gesteld en las ze zorgvuldig voor, zonder eenige poging om oratisch te worden. Men voel de, hoe Herriot gebukt gaat onder de groote verantwoordelijkheid, waarvoor de Duitsche eisch inzake gelijkgerechtigdheid hem geplaatst heeft. De Volkenbond, aldus Herriot, heeft slechts twee vijandende reactie en de demagogie. Met geen van beide kan men echter langer rekening houden. In het af- geloopen jaar heeft de bond op het ge bied van het behoud van den vrede niet volkomen aan de verwachtingen beant woord. Ook hier heeft de Volkenbond nog een taak te vervullen. Als vertegenwoordiger van Engeland voerde verder nog het woord lord Robert Cecil. Lord Cecil verdedigde den Volkenbond tegen alle aanvallen. Verwijten moeten niet tot den Volkenbond, maar tot de leden ervan gericht worden. De gespannen verhouding tusschen Duitsehland en Frankrijk achtte hij ern stiger dan alle andere conflicten. Over eenstemming tusschen deze beide mo gendheden zou de thans heerschende on rust en bezorgdheid voor een belangrijk deel doen verdwijnen. Alle mogendheden moesten eischen, dat deze beide staten zich op de basis van het Volkenbondspact stellen. Lord Cecil deed een beroep op de Fran sehe en de Duitsche regeering om in de toekomst haar politiek met het volken bondsverdrag in overeenstemming te brengen. De plenaire vergadering van den Vol kenhond, die vandaag gehouden zou wor den, is afgezegd, daar behalve een verte genwoordiger van een Zuid-Amerikaan- sche staat niemand zich als spreker voor de algemeene beschouwingen heeft aan gemeld. De kleinp burgeroorlog in Pruisen. In de periode van 1 Januari tot 23 Sep tember 1932 werden, zooals officieel wordt medegedeeld, bij politieke twisten en vechtpartijen in Pruisen 155 personen gedood. In de maand Juni vielen 19, in Juli 86 slachtoffers. Door verscherpt po- litie-optreden en verhoogde rechterlijke straffen, daalde het aantal in de maand Augustus aanzienlijk. In de maand Sept. blijkt er een politieke rust te heerschen, zooals in langen tijd niet meer is voorge komen. De ontaarding van den politieken strijd aldus nog steeds de officieele mededeeling vooral in Juni, waarin alleen van 1 tot 20 Juli, den dag, waarop de Rijkscommissaris werd benoemd, 63 dooden vielen, maakte het noodig dat met alle middelen werd ingegrepen. Van 21 tot 30 Juli daalde het aantal slachtoffers van 38 in de voorafgaande tien dagen tot 23. Op den dag van de inwerkingtreding van de doodstraf-verordening, daalde het nog verder, om tenslotte tegen het einde van Augustus en in de maand Septem ber het nulpunt te naderen. Gandhi weer als gewoon gevangene behandeld. Op het oogenblik, waarop Gandhi zich gisteren gereed maakte verscheidene In dische leiders te ontvangen, heeft de re geering alle besprekingen met Gandhi verboden. De regeering heeft aan Gandhi mede gedeeld, dat hij voortaan als een gewoon gevangene zal worden behandeld, wat be treft besprekingen en briefwisseling. Bloedige botsingen te Weenen. Gisteren 'hing over Weenen een zenuw achtige stemming. De aankomst van den Duitschen nat.-socialist Gregor Strasser, gistermiddag, om het nationaal-socialisti- sche partij-congres bij te wonen, is reeds de aanleiding geweest tot bloedige botsin gen. In1 de Maria Hilfestrasse, de groote Weenscbe winkelstraat in de buurt van bet Westerstation, waar S. aankwam, zijn 's middags woeste gevechten geleverd, waaraan de politie slechts met zeer krachtige maatregelen en overvalcomman- do's een einde Ikon maken. 15 personen zijn ten deele zwaar, ten deele licht ge wond. 7 personen, 3 nat.-socialistèn en 4 soc.-democraten zijn aangehouden. 'Ook in andere Weenscbe districten kwam het tot botsingen tusschen nat.- socialisten en soc.-democraten, waaraan de politie echter spoedig paal en perk stelde. In de zakenwereld heerschte groote be zorgdheid. De eigenaars der winkels in de Maria Milfestrasse hadden reeds 's mid dags de rolluiken neergelaten. Er was 7000 man politie op de been. De aardbevingsramp in Griekenland. De 'Grieksche torpedojager „Pergamos" is in 'Cavalla aangekomen. Het schip bad vijftig menschen aan boord, die bij; de aardbeving op 'het sohier-eiland Ohalci- dice waren gewond. Een gewonde is on derweg gestorven. De hulpverleening aan de dorpen in het aardbevingsgeibied 'blijkt uiterst moeilijk. De vervoermiddelen blijven in vele geval len steken, daar breede scheuren in de aarde zijn ontstaan. Eenige uren voor de eerste beving be gonnen de warme bronnen van Apollonia zoo overvloedig te stroomen, dat in de omgeving er van overstroomingen ont stonden, terwijl 't Arnaiameer, dat zes tig kilometer van den baard van het aardbevingsgeibied afligt, uitdroogde. Rantsoeneering van den Duitschen invoer. De rede van den Duitschen Minister voor Volksvoeding, Freiherr von Braun, over de contingenteeringen heeft den in druk gewekt, dat het kahinet-vou Papen over de invoerbeperking tot overeenstem ming was gekomen. De „Berliner Börsen Courier" publi ceert echter een artikel, dat deze opvatting bestrijdt. „Het rijkskabinet", zoo schrijft het blad, „heeft zichzelf niet de handen gebonden, voordat het onderhandelingen met de buitenlandsche afnemers aan knoopte. Van deze onderhandelingen zal het veeleer afhangen, of en in welken omvang het tot de door minister von Braun voorspelde contingenten komt. De door minister Braun gehouden rede heeft klaarblijkelijk niet alleen het publiek, doch ook de leden van het kabinet zelf verrast. Dat is o.a. reeds gebleken uit de rede van den rijksminister van Economische Zaken, Warmbold, welke een dag later werd ge houden." Slachtoffers van Tornado. Volgens opgaven van het Roode Kruis op Porto-Rico zijn bij de tornado die het eiland en vooral de hoofdplaats San Juan teisterde, tweehonderd personen ge dood en achttienhonderd gewond. Negen duizend huizen zijn vernietigd en 75.000 personen tijdelijk dakloos. Onderzeeboot vergaan? Volgens het Zweedsohe dagblad „Alle- handa" is, de vorige week Woensdag avond een Russische onderzeeboot in de Finsche Golf door de Deensche stoom boot „Robert Maersk" geramd, waarbij de duikboot met zijn geheele bemanning, bestaande uit 35 koppen, zou zijn ver gaan. De stoomboot sloeg bij de botsing lek, zoodat het schip naar Leningrad moest terugvaren. Volgens de mededeelingen van „Alle- handa", is het aan geen twijfel onder hevig of de Russische onderzeeër is met man en muis vergaan. Van Russische zijde wordt de ramp geheim gehouden, zooals ook bij twee vorige gelegenheden het geval is geweest. Korte Berichten. Naar in verband met de publicatie der resultaten van de Noorsche begroo ting voor het begrootingsjaar 1931'32, dat op 6 Juni afgeloopen was, medege deeld wodt, bestaat er een tekort van 35 millioen kronen, dat in het jaar 1932 '33 gedekt moet worden. De douane te Beuthen is een groote deviezensmokkelarij op het spoor geko men, waarbij talrijke lieden, voorname lijk in het Oost-Oppersilezische grensge bied betrokken .zijn. De centrale van de smokkelbende lag in een hotel te Katto- witz, waar vandaan de smokkelzaken naar Beuthen, Breslau en Berlijn geregeld wer den. Douanebeambten hebben Zaterdag avond in de woning van een wissel- agent te Beuthen een huiszoeking ver richt. De man wist over de daken te vluchten en heeft een groot deel van het aanwezige geld in het buitenland in veiligheid weten te brengen. Na de ontvangst van een S.O.S.- sein vond het Japansche vrachtschip Oregon Maru het Amerikaansche vracht schip Nevada, dat bij het eiland Amts- jitka in de Beringzee was gestrand. De storm wierp 'de Nevada evenwel op de rotsen, waardoor de 'Oregon Maru verhinderd was de uit 35 man bestaande equipage op te pikken. De wegens slechte administratie aangeklaagde vroegere minister-president van Polen, Woldemaras, is vrijgesproken. De regeering van Brazilië meldt, dat de opstandelingen in Sao Paulo de sta king der vijandelijkheden hebben verzocht. Volgens een bericht uit Madrid wor den tal van Spaansche provinciën door een strenge koude geteisterd. Vooral de provincie Madrid krijgt er van langs: de sneeuw ligt daar zóó hoog, dat op vele plaatsen geen verkeer meer mogelijk is. Boter. De crisis-zuivelcentrale deelt mede, dat de Leeuwarder-commissie-noteering voor boter is vastgesteld op 83 cent per Kg. De nachtposttrelnen. Met ingang van 15 Nov. zal bij wijze van proef, in den nachtposttrein naar Groningen een slaapwagen le, 2e en 3de klasse rijden van de compagnie der wa gons lits. Bij aankomst kunnen de reizigers, als zij dit verkiezen, tot acht uur in het rijtuig blijven, zoodat men bij aankomst niet in het holle van den nacht op straat komt te staan. Bezulnlgings-mogelljkheld. Wij lezen in „De Vrijheid", het orgaan der Liberale Staatspartij: De Eerste Kamer had niet minder dan vier vergaderingen noodig om den Voor zitter de gelegenheid te geven zijn functie met een rede te aanvaarden, geloofsbrie ven te onderzoeken, de nieuwe leden te beëedigen, afdeelingen te trekken, een paar commissies samen te stellen en het Adres van Antwoord voor te bereiden en vast te stellen. Het wil er bij ons niet in, dat met wat goeden wil en zoo noodig met een geringe wijziging van het reglement van orde hierop niet te bezuinigen valt. In dezen tijd zou dit van psychologische beteekenis zijn. Verlaging van luchtpost. Uit Bandoeng wordt gemeld: Binnenkort zal op initiatief van Hol land een vrij belangrijke verlaging wor den ingevoerd van zendingen per lucht post en wel voor drukwerken, documen ten, monsters en braille-geschriften van Nederland naar Ned.-Indië en omge keerd. Men koestert de hoop, dat een toe neming van het verkeer deze verlaging zal compenseeren. De crisis-varkenswet. De minister van oeconomische zaken en arbeid heeft bepaald, dat voor het tijd vak van 30 October de heffing bedoeld in artikel 6 van de Grisis-Varkenswet 1932, zal bedragen 9 cent per Kg. geslacht ge wicht (evenals den vorigen termijn). Vereen, tot christ. verzorging van krank zinnigen. Onder presidium van prof. L. Linde boom, van Kampen, is Donderdag op de stichting Bloemendaal te Loosduinen de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van de Vereeniging tot christe lijke verzorging van krankzinnigen in Ne derland, waarvan in ons land vijf krank zinnigengestichten, de Gckenburgkliniek te Loosduinen en de Valeriuskliniek te Amsterdam uitgaan. De aftredende bestuursleden, de heeren ds A. M. Donner te Zeist, D. 0. Norel te Haarlem, R. Veldhuizen van Zanten te Hillegom en T. Plantenga te Schevenin- gen werden herkozen. De voorzitter hield een rede over: De geestelijke belangen der stichtingen. Zuivolbelangen In crisistijd. Woensdag hield de Alg. Ned. Zuivelbond te Utrecht zijn zomervergadering, die zeer druk bezocht was. De voorzitter Dr F. E. Posthuma hield een rede over het rapport Wei ter en de Landbouw. Na een uitvoerige uiteenzetting van de wijze, waarop het rapport-Weiter is sa mengesteld en waarop de commissie haar taak heeft opgevat, ging spr. meer in het bijzonder na in hoeverre het rapport voor den landbouw van belang is. De geheele bezuiniging op het hoofd stuk Landbouw becijfert de commissie op iets minder dan een millioen. Het is dui delijk, aldus spr., dat de landbouw zeer gespaard wordt en de bedoeling der com missie: den landbouw in deze hachelijke tijden zoo veel mogelijk te blijven steu nen, komt daarbij dus wel geheel tot haar recht. Uitvoerig ging spr. de bezwaren van het rapport-Weiter na. Hij was van meening dat indien de krasse maatregel der loonsverlaging niet wordt toegepast, de debacle niet kan uitblijven en ook voor de ambtenaren zullen de gevolgen dan veel ernstiger zijn dan die van de voor gestelde loonsverlaging. De beteekenis van het rapport-Weiter ligt voor spr. vooral in het feit, dat de regeering den drang tot krachtige maat regelen in zich heeft. Laat ons daarom, aldus de oud-minister, spaarzaam zijn met critiek. Onze als ordelijk bekend staande landbouwbevolking moge aan de Regee ring daarbij een eerlijke kans geven en ook op deze wijze medewerken om terug keer tot regelmatige toestanden te ver haasten. (Applaus). Vervolgens hield Dr Postuma een inlei ding over het onderwerp: „W aar b 1 ij f t onsmelkgeld?" In deze inleiding beantwoordde spr. de vraag, waarom de bronnen, die het melk- geld moesten opleveren, niet geheel aan geboord zijn. Hij (prak als zijn oordeel uit, dat msn den consument niet durfde Binnenland. De consumptiemelk onder de crisiszuivel- wet. Buitenland. De Duitsche contingenteering. Noodweer in de Fransehe Rivera. Weer dreigend conflict in de Engelsche textielindustrie. Russische duikboot vergaan. belasten, zooals men moest doen, wilde men het geld verkrijgen, dat voor uitvoe ring van de wet noodzakelijk is. Spr. zeide ten volle bereid te zijn, de moeilijkheden der regeering te erkennen, doch hij drong er met den meesten klem op aan, dat de opgewekte verwachtingen ten spoedigste werkelijkheid worden. De boeren rekenen er op; zij hebben er recht op. (Instemming). Notariaat. Te Oud-Beyerland is gisteren op 66- jarigen leeftijd overleden de heer I. G. ten Doesschate, notaris aldaar. Schapenvleesch aan militairen. Aan den Minister van Economische Za ken en Landbouw is door de drie Centrale landbouworganisaties medegedeeld, dat dit jaar waarschijnlijk 1.000.000 kg. scha penvleesch zal overblijven. In verband hiermee werd aan den mi nister verzocht te willen bevorderen, dat aan het leger 'behalve rundvleesch ook schapenvleesch wordt verstrekt. Hierop besliste Z.Ex. echter, dat aan de korps- commandanten vrijheid gelaten moet wor den over het al dan niet verstrekken van schapenvleesch. Stijging van boter- en margarineprljs. Naar het „Handelsblad" verneemt en bij nadere informatie juist is gebleken zal met ingang van Maandag a.s. de accijns op boter en margarine dusdanig worden verhoogd, dat de boeren inder daad den indertijd in uitzicht gestelden prijs van 5 Yt cent per kg. melk zullen ont vangen. De 5Y cent zullen echter bereikt wor den bij 3.4 pet. vet, hetgeen dus overeen komt met 4.85 cent voor melk van 3 pet. vetgehalte; dus met andere woorden rond een cent meer dan op het oogenblik. Het gevolg van deze accijnsverhooging zal zijn, dat de winkelprijs van „gemeng de" margarine zal stijgen tot 52 a 60 cent per pond en de boter tot een winkelprijs van ongeveer 95 cent. Uitvoer van kippen naar Duitsehland. In de drie Noordelijke provinciën is thans een drukke handel in één-jarige en oudere 'kippen, prijs 6075 cent per kip. 800010.000 kippen worden wekelijks in aparte wagons uit Groningen, Winschoten en andere stations naar Berlijn verzonden. Vele handen vinden daarbij werk. De Crisls-zuivelwet. Bij Kon .Besluit is bepaald, dat met ingang van Zaterdag de consumptiemelk oudere de bepalingen van de crisis-zuL el- wet valt. Generaal Snijders 80 Jaar. Generaal C. J. Snijders, oud-opperbe velhebber van Land- en Zeemacht, leider van leger en vloot in de spannende mobi lisatiejaren, is gisteren 80 jaar geworden. In verband daarmede is de generaal èn door onze weermacht èn door tal van groe pen uit de burgerlijke bevolking op een treffende wij-ze gehuldigd. In de presentie van een vertegenwoor diger van H. M. de Koningin, verschillen de ministers en andere autoriteiten, heeft de oud-minister J. J. C. van Dijk, voor zitter van het huldigings-comitê, de groote verdiensten van generaal Snijders ge- sohetst. Aan den jubilaris werd daarna een gouden legpenning aangeboden, ter wijl in het geden'kteeken voor Leger en Vloot te Sóheveningen de beeltenis van den generaal werd onthuld. Na afloop der plechtigheid had een groot défilé plaats. Stram in de 'houding volgde generaal Snijders het voorbijtrekken der troepen. Vooraf marcheerde het muziekkorps der Kol. reserve uit Nijmegen en hierna volg den detachementen der Koloniale Reserve met vaandel, de adelborsten met vaandel, de mariniers, eveneens troepen en een detachement van de Kon. Mil. Academie met vaandel. Hierna marcheerde de Kon, Mil. Kapel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1