No. 306 Donderdag 29 September 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland mr VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Buitenland JOAN CARISBR0KE Belangrijkste Nieuws. Binnenland. FEU ILLETON achter nl- or de Ne- olt en velen at het voor hen m wanneer er neer werd ge- aal internatio- ede sorteering, zen, waardoor gen wat men tuk ter plaatse ijk wat ze nog Nederlandsche een vlot han- etaald, waarbij rijkste rol zal de opmerking lithandelaar op et verwijt treft, ruchten koopt, ie fruitteler zich ndanks de goe- hem voor zijn gezorgd heeft g en zijn fruit e veilingkisten, ische fruit nog eek uit het feit jn étalage een ie producten ex- ig „Hollandsche hun teere kleur lerikanen deden >r bij onderzoek van de Elite- en dergelijk on- aanmerkingen tandel niet veel aote achterstand jelt men, dat er indien we op •tgaan. en het inzicht goed aanbieden i en zorg dragen, den modernen n bij den goed i tafel wenschen, iet ook mogelijk e er te brengen, den handel wan- ien, is: „dat het uitziet en... mee- jstvallig getracht n enkele centen natige nette ver aar moet men vol i ook iets durven 1 natuurlijk, dat temming is met IN DE CRISIS J? nciën heeft in den da verdediging van o.a. gewaarschuwd ïisme. Hjj stelde ■e fiscale maatre et 1 Toen ontwik- voorloopig steno- jlgende debatje: jeering ik heb ine beschouwingen andere belasting- noeten overwegen, e andere belasting- are nu al verdis- n maatregel geheel doen. De Gouverneur rabaja gezegd, dat tegemoet gaan; is van financiën: willen opmerken, tiet in direct ver- de vraag, die ons gezegde geeft blijk wen, maar ik geloof ag interpreteeren, de moeilijkheden ;e brengen, onder- Ierminst het geval; nog zeer groot vroegere gelegen- voren gebracht, ng van ons bud- wij zijn moeten. it hierbij aan: rbij, heeft de G. G. ;ullen nog zeer groot de directeur van mag de te .er en ij ar «ring ar worden behalve nog met tegenstrij- wijs gebracht. de psychologische hier eenig licht tiënten, die aan den zegt de medicus u wordt wel ers t ie hj »m an kom, G.G. het zóó be den Soerabajaschen „Het ergste is voor- dit „commentaar dei •rstatistiek van Java gewicht der uit- Augustus 1932, ton in Augus- den export be- 1932 21 mil- •twintig) tegen 43 in Augustus van het in 6. Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau; Lange Voretetraat 70, Goes. Tel.: Redactie on Administratie No. 11. Postrekening No. <«55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs! Per 3 maanden, franoo per post, 13.— Losse nummers 10.03 Prijs der AdvertentiSn: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Met ingang van 1 October a.s. wordt de abonnementsprijs van „De Zeeuw" verlaagd en gebracht op f2.50 per kwar taal. V De Amsterdamsche stempelaars. In de beruchte historie van de Amster damsche stempelaars, die van de Amster damsche Overheid medewerking verkre gen om de Haagsche Overheid bij de uit voering van haar taak te bemoeilijken, begint thans meer helderheid te komen. De aanvankelijke meening, dat Anti revolutionaire gezagdragers medewerking verleenden om de demonstratie van de Communisten bij de opening der Staten- Generaal mogelijk te maken, is niet juist gebleken. Althans niet in den zin als eerst werd verondersteld. Burgemeester de Vlugt was afwezig en wethouder Douwes blijkt in het college van B. en W. overstemd te zijn. Dit neemt niet weg, dat de heer Dou wes zich heeft laten vinden om aan dezen ergerlijken maatregel één der oorzaken van de bloedige botsingen uitvoering te geven. Indien ooit, dan was er, naar het ons voorkomt, hier alle reden geweest om de portefeuillekwestie te stellen en alle mede werking te weigeren. Dat de heer Douwes dit niet deed, moet worden betreurd. Wij hebben voor al in dezen tijd behoefte aan beslist, prin cipieel optreden, aan krachtige hand having van het gezag en beteugeling van alle wanordelijkheden. Het verwondert dan ook niet, dat in Anti-revolutionairen kring vein alle kan ten het optreden van het Amsterdamsche gemeentebestuur wordt afgekeurd. Minder gewenscht schijnt het ons, dat een der Amsterdamsche afdeelingen der A.-R. J. A. gemeend heeft zich in deze kwestie per motie tot het bestuur der Kiesvereeniging te moeten wenden. Aan een motie als deze was hier niet de minste behoefte. Een eenvoudig ver zoek van enkele leden der K. V. zou het zelfde resultaat hebben gegeven. En bovendien is het niet de taak van dergelijke studieclubs om zich in dien zin met de practische politiek te bemoeien. Ieder op zijn eigen plaas en elk zijn eigen taak, dat is het beste, ook in de politiek. ,600 van gustus E>n-tw -tig') De breuk in het Engelsche kabinet. John Giknoar {conservatief) is be noemd tot minister van Binnenlandsche Zaken; Walter Eilcott, conservatief, tot minister van Landbouw, en Godfrey Col lins, 'liberaal, wordt Staatssecretaris voor Schotland. In een verklaring zegt Mac Donald: „Twaalf maanden geleden hebben wij besloten alle gewone partijbelangen te versmaden. Dit besluit is nog geldig. De taak is nog niet vervuld en kan niet ver vuld zijn, zoolang er niet op de eene of andere wijze een accoord tot stand ge komen is over de schadevergoeding en de schulden in een economische wereld- door EMMA JANE WORBOLSE. 30.) -o- „Dacbt je, dat je wel met andermans leeren kon pronken," vulde haar vader Ma. „In ieder geval is ze een van de flinkste vrouwen, die ik ooit gekend heb," vervolgde de waardige man met warmte, (,en als de helft van haar sekse met jou er bij baar maar eenigszins even- Mrde, zou het er een boel beter in de gereld uitzien. Ja, lach nu maar," want Ovinia en Maggie, die bij het gesprek tegenwoordig was, knikten elkaar veel- oeteekenend toe „maar ik kan niets bespottelijks zien in het feit, dat een rtouw zoo veelzijdig ontwikkeld is als juffrouw Martin. Ik wilde, dat je maar wat proffit trok uit haar voorbeeld. Als je me spreekt over 'n „bekwame vrouw •iemand, die een uitstekend diner kan Naar maken en kleeren kan naaien en een japon maken en Beethoven en Men- oelssohn spelen en goed kan teekenen en vergelijkingen kan oplossen en «O vader, houdt u tooh als het u blieft °Pl" riep Maggie. conferentie. Wij' zullen volharden, tot dit bereikt js." In een brief aan MacDonald zegt Snowden o.a.: „Ik kan niet, zonder mijn persoonlijke waardigheid te verliezen, lid blijven van een regeering, die een politiek voert, welke ik noodlottig acht voor het welzijn van het land, schadelijk voor de éénheid van het Rijk en die vol gevaren is voor onze internationale betrekkingen. „Sedert AugustusNovember van het vorige jaar zijn de omstandigheden ver anderd. Het voornaamste doel van de vor ming eener nationale regeering is bereikt en de buitengewone omstandigheden, die toen heerschten, hebben opgehouden te bestaan." Snowden verwijlt aan MacDonald en zijn collega's zich te leenen tot het voe ren van een protectionistische conser vatieve politiek. Von Papen In het ongelijk gesteld. De rijksdagcommissie voor de handha ving van de rechten der volksvertegen woordiging heeft haar standpunt bepaald ten aanzien van de gebeurtenissen in de laatste rijksdagzitting. Zij constateerde n.l., dat rijkskanselier Von Papen eerst het woord heeft ge vraagd, nadat de rijkspresident reeds tol stemming had laten overgaan. Het optreden van den rijksdagpresi dent was zoowel met de rijksgrondwet als met het reglement van orde van den rijks dag in overeenstemming. Uit de uiteenzettingen van den rijks kanselier blijkt, dat de rijksregeering on der alle omstandigheden besloten was, den rijksdag nog voor de stemming over de intrekking der noodverordeningen en over de moties van wantrouwen te ont binden. De electrische cenirale te Brussel vernield. De stad zonder stroom. Een zware brand heeft gistermiddag de electrische centrale der stad Brussel grootendeels in de asch gelegd. Omstreeks 2 uur sloeg een groote vlam uit een der turbines in de machinekamer der cen trale. Naar sommige ooggetuigen ver klaren, zou deze turbine, welke 300 liter olie bevatte, ontploft zijn. Het gevolg was, dat de machinekamer, waar zich niet minder dan 13 groote turbines en talrijke transformatoren bevinden, in enkele oogenblikken tijds geheel in lichtelaaie stonden. De arbeiders vluchtten naar buiten. Sommigen onder hen werden echter door glasscherven en neervallende stukken ijzer en hout licht gewond. Een arbeider, door een balk getroffen, moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. De brandweer van Brussel, bijgestaan door de brandweercorpsen van verschillende voorsteden, was zeer spoedig ter plaatse en slaagde erin een in aanbouw zijnde nieuwe centrale te vrijwaren. Het brandende gebouw ging echter ge heel verloren. De totale schade wordt op 150 millioen francs geraamd. Als gevolg van deze brandramp bleef Brussel den gebeelen namiddag en een groot gedeelte van den avond van electri- Natuurlijk moest ze eigenlijk heilig verklaard worden. St. Meliora zou heel goed klinken, vindt u niet? Maar wat mij betreft, wilde ik, dat ze niet zoo vol maakt was, want het zien van haar acti viteit vermoeit me en drukt me terneer. 'Ze staat vóór iemand anders in huis op, en ik geloof niet, dat ze ooit naar haar bed verlangt; ze is nooit moe, voelt zich nooit onlekker, is nooit uit haar humeur, heeft nooit ongelijk en weet steeds raad te schaffen, wat er ook moge gebeuren. Ik geloof vast, dat, als er nog eens een hongersnood in het land uitbrak, we zouden ontdekken, dat zjj een voed selvoorraad had, waarmee we allemaal gebaat waren, als we nog eens geruïneerd werden, zou zjj ons weer op de been helpen na een korte berisping en waar schuwing." „Ik wil hopen, dat je, wat het laatste betreft, geljjk hebt," zei dominee Caris- broke veelbeteekenend; „het zou wel eens kunnen gebeuren, dat haar kundigheden in dat opzicht binnen kort op de proef werden gestald. Ik weet, dat het nutte loos is, met jullie, dwaze meisjes, te praten; je wilt het gerommel in de verte niet hooren, of, als je het wel hoort, weiger je koppig om de waarschuwing ter harte te nemen. Maar zeker zal de dag komen, dat het je berouwen zal, iemand te hebben bespot ,die haar leven citeit verstoken. In de meeste fabrieken kon niet worden gewerkt én moest het personeel naar huis worden gezonden. Ook zijn met uitzondering van Le Soir, die zich met een eigen motor eenigszins wist te behelpen, de avondbladen niet verschenen. De telegraafdienst was even eens ontredderd. Al de bioscopen en vele winkels moesten worden ontruimd. De lichtreclames en verkeerssignalen waren gedoofd, wat aan het centrum der stad een doodsch gezicht gaf. j Later op den avond slaagden inge nieurs erin, een deel van het lichtnet der hoofdstad te verbinden met de cenirale van de voorsteden en kreeg de hoofdstad haar gewone uitzicht nagenoeg weer terug. Hoe Portorico werd geteisterd. Langzamerhand worden meer bijzon derheden bekend omtrent de ernstige ge volgen van den wervelstorm, die het eiland Portorico en vooral de hoofdstad San Juan heeft geteisterd. Volgens de jongste berichten zouden meer dan 200 menscben zijn omgekomen en ongeveer 1000 gekwetst; honderden gezinnen zijn dakloos tengevolge van de vernieling hunner woningen, de vruch ten- en koffieoogst is verloren gegaan. De verbindingen met het binnenland zijn verbroken. De hoofdstad van het eiland biedt een troosteloozen aanblik. Men is er zonder drinkwater, licht en telefoon. Er is een uitgebreide hulpdienst geor ganiseerd waaraan Amerikaansche sol daten en mariniers krachtig deelnemen. Het Amerikaansche roode kruis zendt! een oorlogsschip met kleeren, levens- en geneesmiddelen. Behalve de hoofdstad van het eiland zijn Arecibo en Afajardo zwaar geteis terd, vooral ook de streek tusschen Afa jardo en Carolina, waar alle stadjes met den grond gelijk zijn gemaakt. Tot op een afstand van 8 k 10 K.M. van de kust is bijna alles vernield en de schade kan zelfs nog niet bij benadering worden geschat. Bestrijding der werkloosheid. Volgens een uit Washington ontvangen bericht zou de Amerikaansche minister van marine aangekondigd hebben, dat de regeering terstond met den bouw van drie torpedojagers zal beginnen. De bouw hiervan was indertijd om be zuinigingsredenen uitgesteld. Thans wil men met den bouw beginnen om de werk loosheid te bestrijden. De aardbevingsramp In Griekenland. Bij de aardbeving in Chalcidice zijn in totaal 2600 huizen geheel verwoest en 850 andere gebouwen zoo ernstig bescha digd, dat zij voor verdere bewoning onge schikt zijn geworden. Het aantal dooden bedraagt, volgens de laatste opgaven 141; er zijn 403 personen gewond, van wie 52 ernstig. De materieele schade wordt op eenige millioenen drachmen geraamd. Alleen voor den bouw van nieuwe nood woningen is een bedrag van 27 millioen drachmen noodig. Een Reuterbericht uit Belgrado meldde gisteravond, dat het seismologisch insti tuut aldaar in de laatste 20 uur nieuwe krachtige schokken had waargenomen. Er zouden echter geen nieuwe slachtoffers zijn. Vijf dorpen zijn absoluut in puinhoopen veranderd, in tien dorpen is de helft van de gebouwen verwoest, zeven andere dor pen zijn zwaar beschadigd. Ongeveer 2400 families zijn dakloos. Korte Berichten. Hoewel de definitieve uitslag der Zondag gehouden verkiezingen in Grie kenland nog niet volledig bekend is, blijkt toch wel uit de voorloopige resultaten, dat geen der partijen de absolute meerder heid heeft gekregen. Men verwacht, dat er spoedig weer nieuwe verkiezingen zullen worden ge houden. Sedert twee dagen heerscht in Roe menië een voor dezen tijd van het jaar buitengewone hitte. Ook in de Karpathen is de hitte zeer groot. Naar uit Sofia wordt gemeld, is bij een politieke botsing de beul Hoessein Sajara vermoord. Sajara had, met name in 1925, na den aanslag op de kathedraal heel wat executies voltrokken. Zijn moor denaar is tot dusverre nog niet opge spoord. Duitschland heeft aan de schatkist der Ver. Staten medegedeeld, dat het de betaling van 7.800.000 dollar, uit hoofde van de bezettingskosten en de „mixed claims", welke 30 Sept. vervalt, zal uit stellen. Het werk in de katoennijverheid in Lancashire is gisteren algemeen hervat, behalve in vier weverijen te Nelson, waar de plaatselijke afdeeling besloten heeft de overeenkomst niet te aanvaarden. Te Northshields bij Newcastle heeft de politie met den gummistok een troep werkloozen uiteen moeten drijven, die een poging deed het stadhuis te bestormen. Bij het vluchten van de menigte zijn ver scheidene vrouwen onder den voet ge raakt en gewond. Bij de Bulgaarsche regeering is het plan opgekomen de communisten, die bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen te Sofia de overwinning hebben behaald, buiten de wet te stellen. Op deze wijze zouden dan hun mandaten kunnen wor den nietig verklaard. Na de verkiezing is er onder de com munisten een scheuring ontstaan, daar men het over de te volgen politiek niet eens kon worden. De regeeringscommissaris in het dis trict Dusseldorp heeft een decreet uitge- I Binnenland. Orkaan in West-Indië. De Amsterdamsche stempelaars. Meer steun aan de veehouders. Steun aan het aardappelmeel. Buitenland. De breuk in het Engelsche kabinet. De electrische centrale te Brussel ver nield. De aardbeving in Griekenland. Frankrijk verhoogt invoerrecht op boter. De storm op 'Portorico. vaardigd, waardoor de broodprijzen met ingang van October met 5 8 pet. worden verlaagd. Zware onweders gepaard gaande met sterken regenval, hebben verschillende deelen van Italië geteisterd. Tusschen Bo logna en Florence werd een spoorbrug weggeslagen. Bij Viareggio heeft een wa terhoos het dak van een fabriek wegge slagen. Ook te Magenta werden de daken van 13 huizen door het water meege nomen. De Amsterdamsche stempelaars. In den Amsterdamschen gemeenteraad zijn gisteren breede besprekingen gevoerd over de houding van B. en W. inzake de werklooze stempelaars op 20 Sept. j.l. De heer Boissevain (Lib.) diende een motie van afkeuring in tegen bet op treden van B. en W. Deze motie-Boisse- vain werd verworpen met 31 tegen 13 stemmen. Vóór stemden de V. B., G.-H. Midd. en A.-R.; de wethouders namen, hoewel het ging om een betreuren van de houding van B. en W., aan de stemming deel, met uitzondering van weth. Douwes. De heer Woudenberg (S.-D.) diende een motie in, waarin wordt uitge sproken, dat het gewenscht is om, met handhaving van de noodige controle-maat regelen, werkloozen, indien zij dit wen schen, in de gelegenheid te stellen ook ver gaderingen of demonstraties buiten Am sterdam bij te wonen. Deze motie werd aangenomen met 31 tegen 14 stemmen. Tegen G.-H., V.-B., Midd. en A.-R. (ook wetb. Douwes). De heer R o m m e (R.-K.) diende een mdtie in, waarin wordt gezegd, dat geen faciliteiten voor het deelnemen aan de monstraties behooren te worden verleend, wanneer daarvan redelijkerwijs versto ring der openbare orde moet worden ge vreesd. Deze motie werd tenslotte ver worpen met 28 tegen 17 st. Vóór G.-H., A.-R., Midd., R.-K., en dr de Hartogh, waarbij de wethouders Kropman en Dou wes. Ingezonden Mededeeling. leeft in plaats van het te verdroomen," een verwijt tusschen twee haakjes, dat niet heelemaal billijk was, daar hij zelf altijd het voorbeeld had gegeven, zijn hei lige plichten verzakend, zoover hij het doen kon zonder dat hem verwijten tref fen konden en zijn dagen verdroomend in weelderige afzondering. Er was een tijd geweest, toen hij het 'motto had gekozen „En Avant"; toen scheen hem niets gemakkelijker dan te leven tot Gods eer en de oveirwinning te behalen in het strijdperk des levens. Helaas, de strijd was nooit gestreden en toch was hij niet bewust een deserteur geworden. Keer op keer had hij geaar zeld, als de trompetten ten strijde riepen, jaar oj> jaar had hij gewacht, tot zich een meer geschikte gelegenheid zou voor doen, die nooit kwam nooit meer zou komen, nul Want hij had reeds zijn zes en vijftigsten verjaardag gevierd, een leeftijd, waarop het vrijwel onmogelijk is om de kracht en energie te ontwik kelen, die geboren worden uit moed, zelf verloochening, geloofsvertrouwen. Hij was zich bewust, dat hjj niet langer de man was, die lijj vroeger geweest was, zich bewust, dat de lange, apatische werke loosheid de krachten hadden weggevre ten, waarop "hij eens zoo trotsch was; dat zjjn zon reeds lang door het zenith wa» gegaan, dat de morgen en vroege namiddag van zijn leven vrijwel nutte loos waren voorbij gegaan en dat de avond, wanneer de mensch niet meer werken 'kan, niet ver meer af was. Op een dag ruimde hij een oude schrijf tafel op en hij vond het stempel, waarin hij een veertig jaar terug zijn cachet had laten graveeren. Ja, daar was het: „En avantl" even scherp en duidelijk, als toen de woorden er pas in gezet waren. O, welk een bespotting scheen het! De woorden moesten eigenlijk uitgevaagd worden, dan kon er voor in de plaats gesteld: „Te laat, te laat!" En hij zei tot zichzélf: „Ik ben een nietsnut ge weest!" een lafaard en een luiaard; en ik .had een negentiende-eeuwsche Bayard kunnen zjjn sans peur et sans repro- chel O, zijn er droever woorden, dan „ik had kunnen zjjn?" En nu is het te laat. Ik moet stil zitten en zien, hoe de wate ren stijgen, die mjj en de mijnen zullen verzwelgen. Arme kinderen, die een niets doener tot vader hebben, die daarboven nog onder schulden gebukt gaat." Zoo gingen de lente en de zomer lang zaam voorbjj. Tante Jane ging een lang durig bezoek in Schotland brengen; Meli ora kreeg een piaand vacantie. Joan bracht bjjna al haar tijd in de kinder kamer door; de tweelingen aten, dron ken en soesden of lazen romans, of schreiden «amen over de onvriendelijk heid van Lavinia en Margaret, die de meisjes om beurten standjes gaven of ver waarloosden. De sleutels waren natuur lijk nog steeds in het bezit van juffrouw Carisbroke en het heette, dat zjj en Mag gie samen het huishouden hestierden. Maar er was al buitengewoon weinig sprake van bestuur, daar het een hoope- looze janboel was die juffrouw Bran don uitstekend getypeerd had met de woorden „een maximum van uitgaven tegen een minimum van gemak." Niemand, zelfs de dominee en Joan niet, had beseft, wat Meliora voor het gezin was, tot haar plaats ledig was. Haar stille invloed was verwonderlijk ge weest; steeds was ze in taJlooze moei- Ijjkheden klaar om te helpen; overal miste men haar in de keuken zoowel als in de huiskamer, van de schoolka mer tot de kinderkamer. Lavinia, die zoo bljj was geweest, toen ze haar zag vertrekken, telde de dagen, die nog ver- loopen moesten, voor men haar weer „thuis" kon verwachten. Maggie was wel gedwongen te erkennen, dat het huis lang niet zoo vrooiijk en zeker niet zoo com fortabel was, sedert de gouvernante ver trokken was. Dominee Carisbroke had een gevoel, of hij' door zijn goede genius verlaten wai. i (Wordt vervolgd,)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1