.305 Woensdag 28 September 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland I AANBOD 9 en Tuin. trkster idster, Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. De Duitsche contingentee- ringsmaatregelen. Buitenland Belangrijkste Nieuws. Binnenland. uitsluitend )AGS wordt ïomen kleine tens 5 regels itbetallng. mer 0,85 N dexeweek Worden thuis Krabbendljke. es munten uit chloozen gang 1. Schrijf even ze U aan huis T, Oostkapelle. jw Melotte, gen, op proef 'eerpakhuizen- rfh nina-Zaaitarwe >r de N. A. K. :ent per K.G., J.Hz., Grijps- rd". huur: B 327, Koudekerke. tiLEN VAN BOVEN, liddelburg. dan anderen. Ie kL Heeran- einig bereden, s, moet weg. i, Middelburg. it het leveren ivleesch 60 IAGER Rund- K.G. A. J. DE d. kazerne, ct. p. pond. oud. 5 ct. per kilo. d. SLIKKE, iddelburg. I p. beste Run- sn mooie Rol- ƒ1, alles van FREDERIKS urg. G. Bladreuzel lager Spek 45 van. Ze wordt SDERIKS, St.- Ireuzel 55, Ge- lager Spek 55, llles per K.G. voor ƒ1. Middelburg. en 25 ct p. p. etten en Voor- t 45 ct, belden EE, Beenhou- lelburg. strekt: UTEN SPEK, BR KILO. [IDDELBURG. oedkoope prij- ole gepolitoer- iecretairen. SSE, Meubel- iddelburg. ƒ1.50. VAN BOVEN, [IDDELBURG. NSTBODE dag en nacht. BOONE, Lon- Middelburg. elke hoeveelh. >rten Brandh., i st.; kL bosjes 1000. Kachel- ADRIAANSE, Middelburg. KOLE, Land- West-Souburg jgt tegen 1 Oct. en nacht. Zich leuwenhuijse te en Woensdag en 8 uur. 147, Zandweg dster, zonder kinde- DOFF, Wedr.- amperland. Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Suroitu: Lange Vorststrnnt 70, Goes. Hol: Rodactle on Administratis No. 11, Postrekonlny No. 44455. Bijkantoor lie Middelburg. Firma F. P> DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 1~)eZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A b o u n e in e u t p r 1] Per 3 mnnndon, Irnnoo per post, 13.— Losse uuinniers10.05 Prijs der Advertentlën: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Met Ingang van 1 October a.s. wordt de abonnementsprijs van „De Zeeuw" verlaagd en gebracht op f2.50 per kwar taal. Door den Duitschen minister Von Braun zijn in een rede tot den Beyer- schen landbouwraad nieuwe contingen- teeringsmaatregelen aangekondigd, waar door naar te vreezen staat zeer in 't bij zonder de Nederlandsche tuinbouw zal worden getroffen. Ter bescherming van de Duitsche pro ductie, die in werkelijkheid niet of slecht3 in geringen omvang bestaat, primeurs worden in Duitschland zoo goed als niet geproduceerd zal de invoer van een reeks van Nederlandsche voortbrengselen worden beperkt. „Terwijl zegt de N. Rott. Crt. Duitschland aan Hongarije en Roemenië preferentieele verlaging van rechten toe kent op bun invoer van graan, om den invoer van dat hoofdproduct van den Duitschen landbouw te bevorderen, vindt de Duitsche regeering het betamelijk, te genover ons, den besten klant die Duitschland voor zijn eigen producten heeft, maatregelen af te kondigen, die ver de verdediging van de belangen van eigen landbouw te boven gaan, en er al leen op berekend kunnen zijn om te trach ten kunstmatig een productie in Duitsch land op te wekken, die, zooals gezegd, niet, of slechts in zeer gebrekkige mate bestaat. Meer willen wij er op dit oogenblik niet van zeggen. Men schijnt te Berlijn vol maakt vertrouwen te hebben in de onuit puttelijkheid van ons geduld. Intusschen rekenen wij er op, dat in Duitschland zelf vele 'belanghebbenden nog wel wat te zeggen zullen hebben tegen dit brutale staaltje van behandeling van Nederlandsche, maar tegelijk waarschijn lijk toch ook van Duitsche belangen. Het zal menig Duitscher, die deel heeft aan den uitvoer van zijn land, duidelijk zijn, rlat men Nederlandsche belangen niet tot in bet oneindige als voeder kan aanbie den aan de naar autarkie hongerende nationaal-socialisten of als lokaas aan door dwaze leuzen verblinde kiezers." Natuurlijk is van veel belang hoe in Duitschland vele belanghebbenden op deze maatregelen zullen reageeren. Maar van minstens evenveel beteeke- nis is de vraag wat van onze zijde ten opzichte van dit voor onze productie funeste optreden van Duitschland kan worden gedaan. De vraag gaat klemmen of het niet hoog tijd wordt, dat maatregelen van verweer worden genomen. In verband hiermede schreef „De Tuin- .derij" o.m.: „Al zijn we maar een klein land, wij zullen ons toch niet laten doodtrappen, zonder zelfs een kik te geven. Wij stellen prijs op een goede ver standhouding met de landen, die eens onze beste afnemers waren, maar om op deze wijze van de markten van het bui tenland te worden verdrongen, mogen wij niet dulden. Er groeit een geest van verzet tegen de maatregelen, die het buitenland neemt, die niet mag en niet behoeft te worden onderdrukt. Een geest van verzet, die, als men daar voortgaat, moet worden geor ganiseerd en moet worden gebruikt om een betere behandeling, waarop wij mee- nen recht te hebben en aanspraak op te mogen maken, te verkrijgen. Wij zijn Duitschland's beste klant. Wij' koopen, zonder er acht op te slaan, Duit sche goederen, zonder dat wijt er ons re kenschap van geven, dat wij betzelfde artikel evengoed in eigen land of in an dere 'landen koopen kunnen. Als Duitschland voortgaat het Neder landsche product door hoogere invoer rechten of door andere maatregelen bui len zijn grenzen te sluiten, is een krach- hge, goed georganiseerde oproep tot het Nederlandsche volk voldoende om zon- der tariefinuren den export van Duitsch- na*r Nederland te laten verechrom- wUn, Voldoet de Duitsche regeering aan den eisch van de groep van agrariërs, die maar voortgaat om bescherming te roe pen, dan zullen ook wijt, zij het noode, toonen, dat wij ons verweren willen en kunnen. Ook de Duitsche export is minstens even trefbaar als de onze." In „De Tuinderij" wordt 'blijkbaar ge doeld op wat van particuliere zijde 'kan worden gedaan. Maar ook de Regeering kan bier op treden. In de jongste Troonrede heette het „Herstel van het internationaal ruil verkeer wensebt de Regeering te bevorde ren door verdragen, die een ruimer geest ademen. Daarnevens moet ziji bij voort during bedacht blijven op afwending van de gevaren, waarmede buitenlandsche maatregelen den afzet van onze voort brengselen bedreigen." Herstel van het internationaal ruilver keer is bet ideaal. Maar wanneer bet buitenland voort gaat met onze 'bronnen van bestaan te vernietigen, dan moet zeker getracht wor den de daaruit voortvloeiende gevaren af te wenden. Het geeft eenige voldoening als de Re geering zegt, dat zij aan deze kwestie bare aandacht schenkt. Maar bet zou meer voldoening geven als werd meegedeeld, dat er iets ge daan zal worden. Het bestaan van onzen tuinbouw staat hier op bet spel. Goed gezien. De financieele moeilijkbeden waarmede thans de Regeering te kampen heeft zijn niet onverwacht gekomen. Nog gedurende de Kabinetscrisis in 1929 heeft de heer Golijn gewaarschuwd, dat bet dien kant op zou gaan. Velen beschouwden en beschouwen nog den heer Colijn als een financieele zwart kijker. En toen hij in 1929, toen de financieele toestand vrij gunstig scheen zijn waar schuwende stem liet hooren, waren er niet zoo weinigen die ongeloovig de schouders ophaalden. „Het budgetaire perspectef aldus de beer Colijn in de „Standaard" van 15 Juli 1929 is niet gunstig. Minis ter de Geer koesterde de hoop, dat de door hem voorgestelde en inmiddels aan genomen maatregelen van verschillenden aard gedekt zouden kunnen worden uit I de normale toeneming der middelen. Wij achten dit uitgesloten. Veeleer meenen we, dat men in 1931 voor een t e- I kort zal komen te staan ook al wordt geen enkele nieuwe maatregel die geld zal kosten, voorgesteld. Komen er echter enkele van zulke nieuwe maatregelen bij dan zit men weer midden in moeilijk heden van de minst aangename soort. Want men vergete niet, dat hier en daar groote verwachtingen gewekt zijn. Het zal dan een eerste eisch zijn, dat men op dit punt beide oogen open houdt en alleen op scherp accoord in zee gaat." De uitkomst heeft geleerd, dat de heer Colijn goed gezien heeft. Het valt alleen te betreuren, dat aan zijn waarschuwingen niet meer aandacht is geschonken, en dat met name de in krimping van den staatsdienst niet meer selmatig heeft plants gehad. Het gevolg is dat we nu tot over de ooren in moei lijkheden van de minst aangename soort zitten. Financieele moeilijkheden voor den Volkenbond. Slechts elf van de zes en vijftig staten, welke lid zijn van den Volkenbond, heb ben de verschuldigde bijdragen geheel voldaan. Groot-Rrittannië behoort o.a. tot de weinige landen, welke bun financieele verplichtingen tegenover den bond ten volle zijn nagekomen.Duitschland echter heeft gedurende twaalf maanden nog geen cent overgemaakt. Frankrijk is 36.100 pond schuldig. Italië en Japan moeten eveneens aan den bond nog ontzaglijke sommen betalen. Al de Zuid-Amerikaan- sche republieken zijn tenslotte nog mil- lioenen en millioenen goud-francs ver schuldigd. Men hoopt, d&t de ingebreke gebleven •talen nog voor het einde van dit jaar verdere bedragen aan het volkenbonds secretariaat zullen toezenden, maar alge meen moet men toch constateeren, dat de volkenbond de zwaarste financieele crisis doormaakt sinds hij gesticht werd. Algemeen is men thans ook van mee ning, dat men den bouw van bet nieuwe volkenbondspaleis, waaraan reeds een millioen pond sterling besteed- werd en waarvan nog slechts het geraamte vol tooid is, zal moeten opgeven. Bestrijding der werkloosheid In Duitschland. Naar uit Berlijn wordt gemeld, zijn in midden-Duitschland tot dusver ongeveer 3000 arbeiders in de verschillende bedrij ven te werk gesteld. De werkgeversbond in de Saksische textiel-industrie deelt mede, dat in deze branche reeds 4500 nieuwe werkkrach ten zijn aangenomen. Ook te Krefeld, Hannover, Berlijn, Saalfeld, Neuwied, Bremen melden ver schillende fabrieken de te werkstelling van honderden arbeiders. De dreigende ministercrisis in Engeland. De ministers haasten zich naar Lon den terug, meldde Reuter gisteren, om de zitting van bet Kabinet om 11 uur bij te wonen. Men denkt, dat slechts een essentieele wijziging van de overeenkomst van Otta wa de ontslagen kan voorkomen, waar mee het Kabinet bedreigd wordt. Anderzijds meldde Reuter, dat men algemeen gelooft, dat de breuk tusschen de vrijhandelaars en de andere leden van het Kabinet veel te ernstig is om over brugd te worden. Reuter meldt, dat Mac Donald onge twijfeld eerste-minister zal blijven. De nationale regeering zal aan bet bewind blijven, ondanks de ontslagen, waartoe het in de Kabinetszitting van heden zal komen. Na den binnen- en buitenlandscben toestand te hebben overwogen, besloot de meerderheid van het Kabinet gisteren, dat het in geen geval de nationale taak mag opgeven, die het ondernomen heeft. Het is bijna zeker, dat Snowden zal af treden. Er bestaat een geringe kans, dat Samuel en Sinclair hun portefeuilles be houden. Het is onwaarschijnlijk, dat Si mon en Runciman bun ontslag zullen in dienen. Aardschokken op den Balkan. In heel Bulgarije is Maandagavond te gen half tien een krachtige aardbeving van middelmatigen duur waargenomen. Men vermoedt, dat de haard ervan in Saloniki ligt. Te Sofia veroorzaakte de aardbeving een paniek onder de bevolking. Ook in Joego-Slavië heeft de aardbe ving in verschillende plaatsen materieele schade veroorzaakt. Voor zoover bekend, zijn geen slachtoffers te betreuren. Een deel der bevolking in het getroffen gebied vluchtte in de velden. Uit Saloniki wordt gemeld, dat in Thes- salië, Macedonië en Thracië krachtige aardschokken zijn waargenomen, waar door in verschillende dorpen huizen in stortten. Naar uit nadere telegrammen blijkt, schijnt vooral de Oostkust van Chalcidice geteisterd te zijn. Hier moeten 15 dorpen vrijwel totaal verwoest zijn. De bewoners werden in bun slaap verrast, hetgeen het groote aantal slachtoffers verklaart. On der de puinhoopen lagen tal van zielto gende menschen. De berichten, die te Athene over de ramp zijn binnengekomen, gewagen van 120 dooden en verschillende honderden gewonden. Reddingsbrigades zijn met spoed naar het aardbevingsgebied ver trokken. Volgens latere berichten uit Saloniki wordt bet aantal gewonden op 500 ge schat. Een ander bericht schat het aantal doo den op 150, dat der gewonden op 250. Wervelstorm boven Portorlco. Uit San Juan de Portorico wordt ge meld, dat daar in den nacht van Dinsdag en Dinsdagochtend door een wervelstorm aanzienlijke materieele schade is aange richt. Honderden huizen zijn verwoest, terwijl eenige plantages ernstig werden geteisterd. Alle bovengrondsche leidingen telefoon, telegraaf en verlichting zijn gestoord. De verwoestingen zijn nog grooter dan in het jaar 1928. Naar nader wordt gemeld, zijn tot nu toe dertig personen om bet leven geko men bij den wervelstorm, De Volkenbondsvergadering. De Volkenbondsraad is gisteren over gegaan tot de benoeming der volkenbonds commissie voor intellectueele samenwer king. In plaats van den Belg Destrée werd benoemd onze landgenoot mr B. G. J. Lader, oud-president van bet Haagsche Internationale Gerechtshof. Daardoor is Nederland voor het eerst weer sinds het overlijden van prof. Lorentz, in deze vol kenbondscommissie vertegenwoordigd. De eerste commissie van de volken bondsvergadering is onder voorzitterschap van minister Beelaerts van Blokland bij een geweest. Ondanks bet feit, dat een Nederlander reeds voorzitter der commissie is, heeft de oommissie bij acclamatie op voorstel van den Franschen gedelegeerde, mr Lim burg als ondervoorzitter herkozen. De volkenbondsvergadering is gisteren met de algemeene debatten over de werk zaamheden van den volkenbond in bet af- geloopen jaar begonnen. Tot dusverre ontbreekt nog iedere voe ling tusschen de Franscbe en Duitsche delegatie, ofschoon bet vroeger juist de groote verdienste van Genève was, op on gezochte wijze de staatslieden van ver schillende landen met elkander in verbin ding te brengen. Herriot en Von Neurath hebben dit maal echter elkander zelfs nog niet eens de hand gedrukt. Daarentegen zal Henderson vanavond opnieuw een onderhoud met Von Neu rath hebben. Groote belangstelling is in volkenbonds kringen gewekt door de zinspeling van Herriot op een zoogenaamd ontwape ningsplan der Scandinavische Staten. Het Deensche plan is reeds in studie bij de z.g. „kleine acht", waaronder ook Nederland behoort, die op de ontwape ningsconferentie in de laatste weken zoo veel hebben samengewerkt. De Duitsche regeering voor de observatie- commissie van den Rijksdag. Rijkskanselier von Papen en rijksminis ter baron von Gayl zijn gistermiddag als getuigen verschenen voor de observatie commissie van den Rijksdag. Het belang rijkste wat uit de verklaring van den rijkskanselier is gebleken, is, dat hij er vast op had gerekend in de vergadering van 12 September zijn regeeringsverkla- ring te kunnen afleggen, aangezien Goe- ring, de president van den Rijksdag, hem had verzekerd hiervoor te zullen zorgen. Voorts verklaarde von Papen, dat het niet in zijn bedoeling heeft gelegen in elk geval dien dag tot ontbinding van den Rijksdag over te gaan. De rijkskanselier zegt er van overtuigd te zijn geweest, dat president Goering bij de heropening van de vergadering, welke voor een half uur was onderbroken, het voorstel van Törgler (om eerst tot de stemming over de moties over te gaan) opnieuw in stemming zou brengen. Dit geschiedde niet. Toen hij zag dat inder daad onmiddellijk werd gestemd, verlang de hij het woord. Voor zoover hij zich kan herinneren maakte Goering echter een afwijzend gebaar, waarbij hij nog zeide: „Te laat, de stemming is reeds begonnen". Staatssecretaris Planck poogde toen te vergeefs den president nog te bewegen den Rijkskanselier het woord te geven. Von Papen verlangde zelfs een tweede maal het woord, maar eveneens zonder succes. Daarop verhief hij zich van zijn plaats om het ontbindingsdecreet op de tafel van den president te leggen. Hij is van meening, dat de stemming over de communistische moties waarde loos was, aangezien ze plaats vond, nadat het ontbindingsdecreet reeds in het bezit van den Rijksdag was gekomen. De Rijkskanselier is geenszins naar den Rijksdag gegaan met de bedoeling in elk geval het parlement te ontbinden. Dit blijkt uit de afspraak met president Goe ring. President Goering zegt daarop, dat sinds zijn afspraak met den rijkskanselier reeds acht dagen voorbij waren gegaan. Hij heeft den rijkskanselier niet gezegd, dat hij hem in elk geval het woord zou ver- leenen, hij kon immers niet weten welke moties eventueel zouden worden inge diend en is tenslotte gebonden aan het huishoudelijk reglement en aan de grond wet. Goering heeft den Rijkskanselier alleen beloofd er voor te zullen zorgen, dat hij en de overige leden der regeering niet aan te brutale aanvallen zouden worden Binnenland. De Lyceumdag te Goes. Nieuwe loonsverlaging bij de Spoor wegen? De relletjes op 20 September te 's-Gra- venhage. Buitenland. Aardschokken op den Balkan. Dreigende ministers-crisis in Engeland. Vergadering van den Volkenbond. blootgesteld, andere beloften heeft hij niet kunnen afleggen. De nationaal-socialist Frank stelt nog de vraag wanneer het ontbindingsdecreet is onderteekend, tijdens de onderbreking van de vergadering? Of was het onder teekend, toen de vergadering geopend werd? De Rijkskanselier verklaart zich niet in staat deze vraag te beantwoorden, hij kan zich alleen uitlaten over de zaak welke aan de orde is. Korte Berichten. In de maand Juli hebben nog slechts 633 personen uit 21 staten een immigra tie-visum voor de Vereen. Staten gekre gen, terwijl de immigratie-quota voor deze staten samen per jaar 148.393 per sonen hebben bedragen. In bet Roemeenscbe parlement is het tot rumoerige tooneelen gekomen. De voorzitter van de Joodscbe fractie, Lan dau, werd door twee fascistische afge vaardigden aangevallen en bloedig mis handeld. Er ontstond een groot kabaal, zoodat de voorzitter de vergadering moest schorsen. Reuter bericht uit Manchester, dat de overeenkomst in de katoenindustrie gisteren onderteekend is. De algemeene raad van de wevers heeft toegestemd in de ratificatie van het accoord; heden zul len de spinnerijen heropend worden. In de dichtbevolkte Londenscbe bui tenwijk Westham hebben werkloozen een betooging gehouden en getracht het stad huis binnen te dringen. De politie moest eenige charges met den stok uitvoeren, waarbij tal van betoogers werden ge kwetst. Er zijn negen menschen aange houden. Gandhi heeft Dinsdag zijn 63sten verjaardag gevierd. Te Bombay heeft in verband met Gandhi's verjaardag bijna geen handelsverkeer plaats gehad. Dins dagochtend heeft Gandhi slechts een glas vruchtensap gebruikt. Hij wordt met veel zorg verpleegd. Maandagnacht zijn vijf personen, die bij de ontploffing op de Fransche duikboot Persée zwaar gewond werden, overleden. Het aantal dooden is daar mede tot zes gestegen. Prinses Juliana te Leiden, Prinses Juliana is gisteravond te Lei den aangekomen, waar zij haar intrek heeft genomen bij een van haar vroegere studiegenooten. De Prinses, die buitenge woon lid van de vereeniging van vrouwe lijke studenten te Leiden is, zal de bijeen komsten in verband met de inauguratie van de nieuwe leden van de V.V.S.L. mee maken en tot na deze inauguratie op Donderdagavond te Leiden blijven. De Kamerverkiezingen In 1933. In de gehouden vergadering van den Partijraad van den Vrijz.-Democrati- scben Bond werd besloten aan de alge meene vergadering voor te stellen, den leden bij bet referendum over de samen stelling van de candidaten-lijöten voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen te advi- seeren de eerste acht plaatsen op alle lijs ten te doen innemen door de volgende personen: 1. Mr H. P. Marcbant, Den Haag; 2. Mr P. J. Oud, Den Haag; 3. F. E. H. Ebels, Nieuw-Beerta; 4. mevr. mr B. BakkerNort, 'Den Haag; 5. Th. M. Ke telaar, Amsterdam; 6 mr A. M. Joekes, Den 'Haag; 7. Jan Schilthuis, Rotterdam; 8. D. Kooiman, Purmerend. De plaatsen 9 tot en met 20 zullen in de groep I Zuid-Holland en Zeeland wor den ingenomen door: 9 mr. J. Adriaanse, Oostkapelle; 10. M. M. Cohen, Amster dam; 11, A. Sta verman, V'lieeingen; 12.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1