Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws Rechter-commissaris mr J. "W. Zijlstra. Curator mr J. W. Goedbloed. Opgeheven het faillissement van J. Scheele Jzn., arbeider te Zaamslag. (Cur. mr P. van Empel) wegens gebrek aan baten. Benoemd tot adjunct-commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst de sinds 1 September j.l. eervol ontslagen adjunct-commies J. P. van Bel, en werk zaam gesteld ten post- en telegraaf- en telefoonkantore te Vlissingen. Slachtverzekering van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. Wij vestigen de aandacht van H.H. vee houders, veehandelaren en slagers op Walcheren op de advertentie in dit num mer, waarin wordt medegedeeld, dat op 1 Oct. a.s. de Onderlinge Slachtverzeke ring van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond in werking treedt. Middelburg. Van een dak geval len. Hedenmorgen is de 17-jarige lood gietersknecht Joosse, wonende aan den Ouden-Vlissingschen weg, in dienst bij den loodgieter Laroes, bij werkzaamheden op het dak van de Abdijgebouwen aan de zijde van de Korte Burg, juist boven de poort naar de Abdij, vermoedelijk door een misstap van het naar schatting 8 M. hooge dak gevallen. De jongen had daarbij beide polsen gebroken, bekwam een bloedende wonde aan het hoofd en klaagde over pijn in het lijf. Op medisch advies is hij eerst naar de werkplaats op de Balans gebracht en later per rijwiel brancard naar het gasthuis. Goes. Gisteravond werden op een po dium vóór het Stadhuis de aangekondig de historische voorstellingen en marmer- groepen, door de gymnastiekvereenigin- gen „O.K.K." en „Volharding", onder de bekwame leiding van den heer K. Kooij, gegeven. Daarvoor was zeer groote belang stelling. Met aandacht werden de belich te groepen en voorstellingen bewonderd. Toch hoeveel waardeering wij ook voor het gepresteerde hebben rijst de vraag of men niet beter had gedaan dezen avond te combineeren met een concert of een zangavond. Daardoor zou het wachten in de vrij langdurige pauzes tusschen de nummers niet zoo lang ge vallen zijn. Vandaag is het dan de laatste dag van de winkelweken. Vanavond trekt de licht- stoet, begeleid door twee muziekkorpsen, door een groot deel der stad en Vrijdag avond wordt besloten met een concert door „Kolpings Zonen" uit Bergen op Zoom. Uitslag Boonenwedstrijd. Bij 12 winkeliers was een flesch met bruine boonen geplaatst. De bedoeling van dezen wedstrijd was, dat de kinderen zouden nagaan in welke flesch de meeste bruine boonen waren. In totaal hebben 1196 kinderen aan dezen wedstrijd deel genomen. Hieronder volgt de opgave van de kinderen, waaruit blijkt, dat er onder hen nog al verschil van meening be stond. 61 kinderen hebben L. M. Buitendijk geraden; 264 kinderen hebben J. F. Caste- leijn geraden; 215 kinderen hebben H. S. Drijfhout geraden; 122 kinderen hebben S. W. Gabriëlse geraden; 18 kinderen hebben H. Luitwieler geraden; 64 kinde ren hebben I. Melse geraden; 120 kinderen hebben Gebr. Noordhoek geraden; 15 kin deren hebben C. v. d. Reepe geraden; 33 kinderen hebben A. C. v. d. Rest geraden; 46 kinderen hebben K. J. van Riet ge raden; 25 kinderen hebben M. W. Ver- plakke geraden; 209 kinderen hebben D. J. de Vos geraden; 2 kinderen hebben in alle flesschen evenveel geraden; 2 kin deren hebben den naam van den win kelier vergeten. En nu volgt de opgave hoe het werke lijk was. Het getal voor den naam is het juiste aantal bruine boonen, wat er in elke flesch aanwezig was. 850 L. M. Buitendijk; 1000 H. S. Drijf hout; 950 H. Luitwieler; 925 Gebr. Noord- hoek; 1100 A. C. v. d. Rest: 910 M. W. Verplakke; 900 J. F. Caateleij>v, 875 S. W. Gabriëlse: 1025 I. Melse; 975 C. v. d. Reepe; 890 K. J. van Riet; 940 D. J. de Vos. Daaruit blijkt, dat de kinderen, die A. C. VAN DER REST hebben geraden de prijswinners zijn. Doch omdat er slechts 83 kinderen A. C. v. d. Rest heb ben geraden, kunnen de 64 kinderen, die I MELSE hebben geraden ook alleen een prijs krijgen. In totaal zijn er dus 97 prijs winners. Etalagewedstrijd. Deze wedstrijd is Zaterdagavond geëindigd. Het Comité zal zoo spoedig mogelijk de namen van de prijswinners bekend maken. Hieronder volgen alvast de namen van de winke liers, bij wien in de étalage een artikel was geplaatst waarvan duidelijk bleek, dat dit door den winkelier niet werd ver kocht M. Arnoldi, 's-H. H. Kinderenstraat, Waschpen; T. Faberij de Jonge, Lange Kerkstraat, Ei; M. J. Jeremiasse, Oostwal, Doosje Griffels; W. van Klaveren, Lange Kerkstraat, Doosje Sigaretten; G. A. J. Koch, Lange Kerkstraat, Doosje Lucifers; M. J. Kooien, Lange Vorststraat, Pijp; J. de Kruyter, Bierkade, Doosje Odol; Joh. Maartense, Nieuwstraat, Flesch eau de cologne; Jacq Plouvier, Ganzepoortstraat, Zakdoekje; M. Ruysaard, Korte Kerk straat, Lei; A. M. Simons, Lange Vorst straat, Ei; A. A. Somer, Wijngaardstraat, Doosje Kleurtjes; Jac. van Zweden. Groote Markt, Pakje Kauwgom. Kapelle. Het schuttersgilde „Willem Teil" te Kapelle-Biezelinge besloot tot het bouwen van een Gaaisteng (Vogelsteng). Sinds talrijke jaren is deze sport niet meer beoefend te Kapelle. In het begin van de 16e eeuw bestond hier „het Edele Handbooggilde". Ook toen werd reeds naar de z.g. Gaai of Vogel geschoten. Vol gens betrouwbare gegevens is in 1871 de steng verkocht. Het gilde dat nog in naam b staat, beoefent de sport van het vogel schieten niet meer. In 1931 is te Kapelle een Schutters gilde opgericht en werd geschoten op de z.g. liggende wip. Thans is besloten een steng te doen bouwen, welke zal komen te staan in den boomgaard van den heer A. Lepoeter. Jaren geleden stond in den zelfden boomgaard een dergelijke steng. De bouw is opgedragen aan den heer Jacs. de Jonge, aannemer te Biezelinge. Het ligt in de bedoeling om binnen en kele weken een openingsconcours te hou den. Schore. Maandagmiddag vergaderde de gemeenteraad voltallig. Een schrijven van de Provinciale commissie voor werk- loozenzorg der S. D. A. P. betreffende werkverschaffing en steunregeling, wordt voor kennisgeving aangenomen. Van den Bestuurdersbond Oost-Zuid-Beveland is een adres ontvangen inzake vaststelling van een steunregeling. Aangezien reeds een dergelijke regeling is vastgesteld, wordt ook dit stuk voor kennisgeving aan genomen. Wel acht dhr Bruijnzeel de vroeger door den Raad vastgestelde be dragen aan den lagen kant welke mee ning door den heer Karelse wordt ge deeld. De voorzitter is van meening, dat de loonen sedert de vaststelling zijn ge daald en dat er een prikkel moet blijven om naar werk te zoeken. Dhr Bierens vreest, dat, indien tot verhooging zou worden besloten, het dezen winter te ver dienen loon op den duur lager, althans niet hooger zou zijn dan de steun. Na nog eenige discussie wordt besloten, de vastgestelde steunregeling te wijzigen, zoodra mocht blijken, dat deze niet vol doet. Ten aanzien van de tijdelijke korting op de jaarwedden van de wethouders en de ambtenaren van den burgerlijken stand wordt met algemeene stemmen besloten, aan Ged. Staten te berichten, dat met een tijdelijke korting gelijk aan die voor de burgemeesters enz., kan worden accoord gegaan. Medegedeeld wordt dat B. en W. nog maals aan den minister hebben gevraagd om geldigverklaring van diens steunre geling voor de gemeente Schore. De Mi nister heeft hierop geantwoord, dat door hem geen beslissing kan worden geno men op grond van een vermoedelijk aan tal werkloozen. Wel is men iets gevor derd aangezien gegevens zijn gevraagd ten aanzien van den financiëelen toe stand der gemeente ter bepaling van het percentage van de bijdrage van het Rijk. De gemeente-begrooting voor 1933 wordt met algemeene stemmen vastge steld met voor den gewonen dienst een ontvang en uitgaaf van f 29.320.66 (de belastingen blijven onveranderd; werk verschaffing, steunregeling, en subsidie werkloozenkassen f 1700; onvoorziene uit gaven f 935.14). De begrooting voor 1933 van de Zuid-Bevelandsche gas-centrale wordt eveneens met algemeene stemmen vastgesteld met voor den gewonen dienst een ontvang van f81.174.02, een uitgaaf van f 83.766.44, en een nadeelig slot (uit- keering van de gemeenten wegens ver lies) van f 2592.42. Ten aanzien van het voorstel van den Inspecteur der Volksgezondheid tot aan stelling van een vroedvrouw voor de ge meenten Kruiningen en Schore (kosten voor Kruiningen f6C0, en voor Schore f 150 wordt met algemeene stemmen be sloten, niet op dit voorstel in te gaan. Als volgend punt van de agenda brengt de voorzitter ter tafel de aanstaande ver breeding van het kanaal door Zuid-Be veland. De gemeente Schore komt door verlegging van de brug voor gewoon ver keer in een minder gunstige positie, aan gezien hierdoor een slechte verbinding ontstaat tusschen de bebouwde kom aan de westzijde en die aan de oostzijde van het kanaal. Daarom heeft de Voorzitter zich gewend tot den Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat. Gebleken is, dat het wegenplan in dezen geen oplossing brengt aangezien alle wegen, van belang voor de communicatie tusschen de beide deelen der gemeente, op het kanaalplan voorko men. De voorzitter acht het dar, ook zeer gewenscht, dat de gemeenteraad zich tot den minister van waterstaat wendt. Dhr Bruijnzeel acht het wel van belang dat in dezen overleg wordt gepleegd met het gemeentebestuur van Kruiningen, aangezien voor deze gemeente dezelfde bezwaren gelden, waarop de voorzitter mededeelt, dat reeds contact met het ge meentebestuur van Kruiningen is gezocht met de bedoeling, om tot een gezamenlijke actie te komen. Met algemeene stemmen wordt besloten, bij den Minister van Waterstaat bezwa ren in te brengen tegen het ter visie ge legen hebbende kanaalplan in dien zin, dat gevraagd zal worden om een betere verbinding van de hoofdkom met de nieu we brug en om een beteren oprit naar den nieuwen verkeersweg voor Vlake en de wijk over de Schorebrug. Er zal op ge wezen worden, dat hier groote belangen op het spel staan voor deze gemeente. Vrouwepoldep, Vrijdagmiddag kwam de gemeenteraad voltallig bijeen. Ingekomen is een schrijven van den In specteur der Rijks Directe Belastingen, dat de opbrengst van het aandeel der ge meente in de gemeentefondsbelasting over 1931'32 nader is geraamd op f 1000. Een schrijven van de Prov. Commissie voor werkloozenzorg van het N. V. V. en S.D.A.P. inzake bestrijding van de werk loosheid in den a.s. winter. Voor kennis geving aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat de door den heer Kesteloo aan B. en W. gestelde schriftelijke vragen inzake eventueele op heffing der beide openbare lagere scho len in de gemeente door dat college schrif telijk zijn beantwoord. De heer Kesteloo zeide, dat hij te zij ner tijd misschien hierop nog nader zal terugkomen. De Voorzitter deelde mede, in verband met de aanmelding als lid der Vereen, voor Nederl. Gemeenten, dat van die Vereeniging bericht is ontvangen, dat de minimum-contributie f 25 per jaar bedraagt De Raad heeft in zijn vorige ver gadering besloten lid dier vereeniging te worden tegen een contributie berekend naar 134 cent per inwoner. De contribu tie is dus ongeveer f 10 hooger, dan aan vankelijk het geval was. Na bespreking werd met alg. st. besloten het besluit tot toetreding tot de Vereeniging van Ned. Gemeenten te handhaven. Besloten werd tot goedkeuring van de begrooting voor 1933 van de Gezond- heiscommissie te Veere, aanwijzende in ontv. en uitg. een bedrag van f 1410.87, en een bijdrage voor de gemeente van f6.19. Van Ged. Staten is een circulaire ontvangen houdende het verzoek het ge- gevoelen van den Raad in te winnen om trent de invoering van een tijdelijke kor ting op de jaarwedden der Wethouders en van de Ambtenaren van den Burgerlij ken stand. B. en W. stellen voor, Ged. Staten te berichten, dat de door hen voor gestelde korting op de jaarwedden van genoemde functionarissen zoo'n gering voordeel voor de gemeente oplevert, onge veer f 7.75 per jaar, dat men van oordeel is, dat hierop niet moet worden ingegaan. Dhr Arendse zeide van oordeel te zijn, dat de jaarwedde van de Wethouders in een gemeente als deze zoo miniem is dat onmogelijk van een jaarwedde gesproken kan worden, z.i. is het geen belooning doch een gratificatie, welke laatste z.i. niet voor een korting in aanmerking komt en een korting van f 1.75 per jaar en per Wethouder toch al te gek moet worden genoemd. Na verdere bespreking werd met alg. st. besloten Ged. Staten te be richten, dat de Raad voor de door hen voorgestelde korting in het geheel niets voelt Daarna deelde de voorzitter mede, dat van het Gemeentebestuur van Oostkapelle bericht is ontvangen, dat het hen voor komt, dat het wenschelijk is, dat de met die gemeente aangegane gemeenschappe lijke regeling als bedoeld bij art. 19, 4e lid der L. wet 1920, alsnog werd aan gevuld met een bepaling, dat de kosten in gevolge art. 55 der L.O. wet 1920 voor de uit Vrouwepolder te Oostkapelle school gaande kinderen door Vrouwepolder wer den vergoed. Na bespreking werd met alg. st. (de heer Kesteloo wenschte geacht te worden te hebben tegengestemd), besloten tot in trekking van de in de vergadering van 22 Juli 1932 vastgestelde gemeenschap pelijke regeling met de gemeente Oost kapelle en werd op dezelfde wijze besloten tot vaststelling van een nieuwe gemeen schappelijke regeling. Besloten werd aan den heer P. L. Ba lier, overeenkomstig diens verzoek, met ingang van 1 Januari 1933 eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekking van amb tenaar belast met het toezicht op den wo ningbouw in de gemeente. Na bespreking werd met 4 tegen 3 st. besloten, de behan deling van het adres van de afd. Veere Gapinge van de Vereen. „Het Groene Kruis" houdende verzoek om de gemeen telijke subsidie over het jaar 1932 en vol gende jaren welke op f 75 per jaar is teruggebracht, wederom op f 100 per jaar te brengen, aan te houden en die vereeni ging te verzoeken een financieel over zicht over te leggen. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1931 wordt vastgesteld als volgt: de inkomsten op f422.12, de uit gaven op f 201.75 en een goed slot van f220.37. De begrooting van het B. Arm bestuur werd goedgekeurd tot een bedrag van f 452.87, terwijl tevens werd besloten, het subsidie van het B. Armbestuur voor 1933 vast te stellen op f 200. Daarna werd overgegaan tot behandeling van de be grooting der gemeente voor 1933 Bij de behandeling van de posten subsidie aan het musschengilde, stierenvereeniging en geitenfokvereeniging, stelde de heer Din- gemanse voor die posten van de begroo ting af te voeren. De voorzitter zeide, het niet met den heer Dingemanse eens te zijn De heer Arendse zeide ook tegen deze posten te zijn. Het zijn z.i. hier particu liere belangen, die ook door particulie ren en niet door de gemeenschap ge dragen moeten worden. De heer Kesteloo wijst op de door de Stierenvereeniging bereikte resultaten, terwijl ook door hem gewezen wordt op het belang van het werk dat de Geitenfokvereeniging doet voor de z.g.n koe der armen. De heer Arendse zeide, dat hij meer uit principieel, dan wel uit oogpunt van be zuiniging voor afvoering van bedoelde posten is. De heer W. Maas is van oor deel, dat het streven van de hierbedoelde Vereenigingen is toe te juichen. Hij geeft in overweging, bedoelde posten te halvee- ren. Het voorstel Dingemanse werd in stemming gebracht, en met vier tegen drie st. aangenomen. Daarna werd de begroo ting verder onveranderd aangenomen met alg. st. tot een bedrag in ontvang en uit gaaf van f29.940.64. Biggekerke. Maandagmiddag vergader de de gemeenteraad. Medegedeeld werd dat was goedgekeurd de wijziging in de politieverordening, des Zondags de café's te sluiten. Deze verordening is 1 Sept. afgekondigd en in werking getreden. Een schrijven van de commissie vooi werkloozenzorg van de S.D.A.P. om tij dig maatregelen te nemen tot leniging van den nood der werkloozen werd voor ken nisgeving aangenomen. Besproken werd de circulaire van Ged. Staten om toepas sing der tijdelijke korting op de jaar wedden der wethouders en ambtenaren van den burgerlijken stand. Bij gehouden stemming verklaarden de heeren P. en J. Janse zich tegen korting. Een voorstel van dhr Dommisse om 10 pet te korten, werd verworpen met 4 tegen 3 st. Vóór de heeren J. Poppe, J. Lamport en A. Dommisse. Aangenomen werd het voor stel van B. en W. het procent der kor ting over te laten aan Ged. Staten. Onder dankbetuiging werd aan dhr P. Dekker op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als (onbezoldigd) ambtenaar van den burgerlijken stand en als lid van het burgerlijk armbestuur. In de ontstane vacature-Dekker werd gekozen tot amb tenaar van den burgerlijken stand dhr D. Coppoolse. Besloten werd voor den tijd van 5 jaar een overeenkomst aan te gaan met de gemeente Middelburg, inzake hulpverleening bij brandterwijl nog werd medegedeeld, dat ook met de ge meente Zoutelande overeengekomen was, bij brand elkaar wederkeerig te helpen. Daar op het oogenblik geen personen bij de werkverschaffing staan ingeschre ven en er voorloopig in den landbouw volop werk te krijgen is, werd op voorstel van B. en W. besloten tot tijdelijke stop zetting der werkverschaffing. Bij het uit voeren van het werk „verbetering van den weg binnen de kom" komt volgens ge dachten van B. en W. misschien heel wal grond over, die zij wenschen te benutten tot demping van de sloot bij dhr L. Za- chariasse. Mocht dit het geval zijn, dan wenschen B. en W. machtiging de riolee- ring van de stationsstraat door te trek ken tot de hofstede van genoemden Za- chariasse. De kosten zullen bedragen 125 tot 250 gld, doch dit komt heel wat goed- kooper uit, wanneer het werk nu tegelijk uitgevoerd wordt, dan wanneer het later gebeurt. Z.h.s. toegestaan. Bij bespreking der plannen tot verbetering van den weg binnen de kom werd besproken en goed gekeurd, in het bestek te laten opnemen dat met het oog op de werkloosheid uit sluitend arbeiders uit deze gemeente moe ten worden genomen en het minimum loon te bepalen op f 2 per dag. Was aan vankelijk het plan, de te leggen trottoirs te bestraten met oude steen, met het oog op de deugdelijkheid van het werk en ook voor de netheid werd besloten, deze te beleggen met tegels. Dit zal aan de ge meente ongeveer f 125 meer kosten. Daar met de verschillende veranderingen hel water aan de Noordzijde van het dorp niet voldoende zal kunnen wegvloeien, zal vanaf dhr Goedbloed langs de noord- en oostzijde der kerk een rioleering worden gelegd, die haar water zal afloozen in hel Schuitvlot. Door het bestuur der school voor Chr. Volksonderwijs was aangevraagd, bij de school een geluiddempende wegbedek- king te doen aanbrengen. Besloten werd, den weg gewoon te laten beklinkeren, doch er later teer over te verwerken. Na goedkeuring van Ged. Sta ten zal de aanbesteding plaats hebben in de tweede helft van October, opdat er dan na de beëindiging van de werkzaamheden in den landbouw, aan begonnen kan worden. Aangegaan werd verder een cre- dietovereenkomst met de Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten van f 3000, tot 31 December 1933, zulks tot financiering van de kosten van wegsverbetering, in de kom. Vastgesteld werd de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1933 op een bedrag van f 3072.69 54Aangeboden werd de gemeentebegrooting voor 1933. Bij de rondvraag vroeg de heer J. Lampert waarom de straatverlichting zoo vroeg wordt ontstoken. Hem werd ge antwoord, dat dit automatisch door mid del eener klok geschiedt, die elke veertien dagen versteld wordt. Dhr P. Janse vroeg verbetering van richtingaangevers voor het verkeerde voorzitter antwoordde, dat verbetering door de A.N.W.B. reeds was toegezegd. Hierna sluiting. Aardenburg. Den 6en October a.s. zal het 60 jaar geleden zijn, dat door mej. M. Leijs de Chr. Zondagsschool alhier werd opgericht. Dit feit zal dien dag feestelijk worden herdacht. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Rozenburg, "W. E. M. Hoekzema te Paesens. Naar Bakke- veen, A. T. S. Bakker te Velp. Naar Krommenie, P. Cannegieter te Idaard. Bedankt voor Rijnsaterwoude, T. v. d. Hee, cand. te Veenendaal. Geref. Kerken. Beroepen te Ulrum, U. Elgersma te Haamstede. Aangenomen naar Kralingsche Veer (bij Rotterdam), J. Kapteijn, cand. te Den Haag. Bedankt voor Bruchterveld, J. Kap teijn, cand. te Den Haag. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Hilversum, W. Bijleveld te Haarlem en D. Driessen te Amsterdam. Geref. Kerken in Herst. Verband. Beroepen te Amsterdam-Centrum, P. A. E. Sillevis Smitt te Haarlem. Emeritaat. Het Provinciaal Kerkbestuur van Overijssel heeft eervol emeritaat verleend wegens meer dan veertigjarigen dienst aan ds B. Zoete, Her?, predikant te Avereest, met ingang van 17 October. Ds H. de Lang. f Te Heemstede is in den ouderdom van 88 jaar overle den ds H. de Lang, em. pred. der Ned. Herv. Kerk. Hij diende achtereenvolgens de gemeenten te Oude-Niedorp, Beets, en Wormerveer. In Mei 1901 verkreeg hij zijn emeritaat. Afscheid en intrede. Ds S. H. J. Voors, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Z i e r i k z e e, is voornemens op 23 October afscheid te nemen van deze gemeente. De intrede te Enschede is be paald op 30 October a.s. St Philipsland. De voordracht voor hoofd aan de openb. lagere school I al hier luidt als volgt: 1. J. Jurjaanz, on derwijzer te Leiden; 2. M. Mudde, hoofd onderwijzer te Lekkerkerk; 3. P. A. Oeké, onderwijzer te Zuidzande. Voor het tijdvak van 1 October 1932 tot 1 October 1933, is wederom benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouwwinter- school te Goes, E. Visscher, te Middel burg. D r H. W. O b b i n k. Dr H. W. Ob- bink, toegelaten als privaat-docent in de beginselen van het Hebreeuwsch en het Arameesch in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de universiteit te Utrecht, heeft gistermiddag zijn lessen aangevan gen met een openbare les, waarin hij ge sproken heeft over het Bijbelsche Ara meesch. AUTOBUS IN BOTSING MET EEN MOTORTRAM. Een dame gedood. Elf zwaar en twaalf licht gewonden. Een ernstig ongeluk heeft zich gister middag omstreeks 3 uur bij Laren in het Gooi afgespeeld. Op dat tijdstip is een autobus uit Duitschland, die 35 passa giers vervoerde, in botsing gekomen met een uit de richting Laren naderenden tram van de Gooische, tengevolge waar van de tram ontspoorde. De trambestuurder bleef ongedeerd, evenals de inzittenden van de tram. Van de 35 passagiers van de autobus werd een Duitsche dame op slag gedood, ter wijl een der anderen zeer zwaar gewond werd en inmiddels is overleden. Voorts werden nog verschillende buspassagiers gekwetst. De autobus, welke een Duitsch gezel schap van 35 personen uit 's-Graven- hage naar Duitschland terugbracht, kwam gelijktijdig met de motortram, welke te kwart voor drie uit Hilversum vertrekt, b\j het kruispunt van den rijksweg Am sterdamAmersfoort in den straatweg HilversumLaren. Het ongeval werd ver oorzaakt, doordat de chauffeur op het laatste moment vóór de tram den Hil- versumschen weg wilde oversteken. De bestuurder van de tram heeft signalen gegeven en verkeerde in de meening, dat do chauffeur tijdig zou stoppen, om de tram te laten passeeren. De autobus werd in het midden aange reden, met het gevolg, dat deze werd op gelicht en met een vervaarlijken smak op den Hilversumschen weg werd geslin gerd. De autobus een vrachtauto, welke met zeilen was gesloten en ingericht tot touringcar werd totaal vernield, ter wijl de inzittenden er uit werden gewor pen. Enkele hunner kwamen enkele me ters buiten de auto op de straat terecht. Het voorbalcon van de tram werd even eens ingedrukt en de ruiten werden ge heel versplinterd. De passagiers van de tram bleven echter ongedeerd, alleen de bestuurder H. uit Hilversum kreeg glas wondjes. Er ontstond onder de inzittenden een ontzettende verwarring. Er werd gegild en om hulp geroepen. Toen assistentie ter plaatse was bleek, dat een ongeveer 50-jarige dame om het leven was gekomen. Zij was tusschen de verbrijzelde schotten bekneld geraakt en hiermede ongeveer zes meter hoog de lucht ingeslingerd. Enkele ogenblikken nadat zij op de straat was néergesmakt, is zjj overleden. Er zijn elf zwaar en twaalf licht ge wonden. Nadat deze ter plaatse waren verbonden, zijn zij overgebracht naar het St. Jansziekenhuis te Larep, waar een zestal doktoren uit Laren, Blaricum, Bus- sum en Hilversum, geneeskundige hulp verleenden. Bij zes hunner moest opera tief worden ingegrepen. De meeste ge vallen zijn beenbreuken, schedelfracturen en verwondingen in het gelaat. Een vier jarig kind werd door glasscherven in de oogen gewond. Een enorme menschenmenigte was spoedig op de plaats van de ramp samen gekomen. De tram, welke met het voorste ge deelte uit de rails was geraakt, stremde geruimen tijd den dienst. De verongelukte autobus is afkomstig uit Bottrop. Deze onderhoudt tweemaal per week een dienst op Amsterdam en Den Haag en vervoert in den regel Duit sche dienstmeisjes en vacantiegangers. De identiteit van de gedoode dame kon tot dusver niet worden vastgesteld. De toestand van de zwaar gewonden is over het algemeen zeer ernstig. Een later bericht meldt: Het aantal gewonden, dat in het St. Jans-Ziekenhuis is binnengebracht, be draagt 25. Eén van hen is zeer zwaaf gewond. Men vreest dan ook voor zijn leven. De deelneming met de ongelukkige Duitschers is algemeen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2