No. 304 Dinsdag 27 September 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Mr VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER I en Buitenland Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Uit de Provincie. gaiüïV temel stó be- dooden, die var. ver- gewend om da ige middelen te tot nu toe geen jgeleverd. a den Planten- uitvoerige me er de genomen ïgen in de pu- kte-Camité zijn raan op ruime ren. og niet doorge- :bij belang heb- maals met klem n te gaan, op m een middel, n de iepenziekte nkel geval beeft wendige midde- door de iepen- kunnen behou- scheikundige gevaar kan op at men alvorens jelijke middelen bet Iepenziek- .ntenziektenkun- en inwint. overweg. In gerechtshof te een zaak tegen 'beider, te Voor- ils bewaker van „De Vink" in •ember 1931 niet iloten, waardoor trein uit Leiden inde, de beer A. lood, en de be- werd zoodanig roepabezigheden runnen waarne- beeft verdachte jn voorw. bech- ijd. Zoowel verd. .voorwaardelijk#) in in booger be" mr Brants, avoorwaardelijke ik 5 October, f i e t sDe kan- eft thans schrif ten den bezitter die zonder gei nreden. De amb- 1 boete subs. 1 )e kantonrechter ite tot 50 ct. b. roog, dat volgens edoeld rijwiel als mische kracht is ien dergelijk rij- ig worden door een geldig rij en rijwielwet is r n r ij d i n g te et Haagseh Ge- ir beroep terecht Stolwijk. Terzake bet veroorzaken der Oudewater, wen verloor) had he rechtbank te- bank heeft hem vonnis de offi- .nteekende. dat het ten tijde stig was en de et een snelheid uur. Verdachte >nd op den weg, 1. vond de snelheid id met den zeer heid was in die verdedigen. Spr. et vonnis en ver- igenisstraf van 1 net een proeftijd in de auto- gens diefstal van iaat is de 32-ja de rechtbank te 1 jaar en 3 van welk von- de Officier van zijn gekomen. r uit het West- len in plaats van in het voor zijn raat had aange- op een avond esteld om te con- voordeelige klant als er iemand was, ledigde gedane moeite want omstreeks nacht zag hij een terwijl bij de doosjes sigaretten In de geldlade werd aange- had een huis- vond er een toe- tinde centen ge- eenige munten, met die welke tot f, IS rest )e O. .ze Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA, Bureau; Lange Voretitraat 70, Goes. Iel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £4155. Bijkantoor te middelburg, fjpnn F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franoo per post, 13.— Losse nummers10.09 Prijs der AdvertentlSn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bi] abonnement belangrijke korting. Optochten op Zondag. De S.D.A.P. heeft den Zondag weer eens gebruikt voor het houden van groote demonstraties. Te Amsterdam werd een optocht ge houden zoo groot, dat het ongeveer een uur duurde eer al de deelnemers gepas seerd waren. Tal van extra-treinen waren voor deze gelegenheid ingelegd. Het trein-personeel had een zware taak en niet minder de politie, die er aan te pas moest komen om hinderlijke com munisten uit den stoet te verwijderen. Te Haarlem en andere plaatsen heeft men de A.J.G. laten demonstreeren. Deze jongens en meisjes die een deel van den dag bezig gehouden werden met spel en dans, moesten voorts demonstree ren o.a. tegen bezuiniging op het onder wijs en voor wettelijke vacantie. Het dwaze van dit gedoe op zichzelf laten wij nu rusten. Maar de vraag komt op: moet dat nu zoo doorgaan? Moet almeer de publieke actie verlegd worden naar de straat? Moet almeer de Zondag worden mis bruikt, de Zondagsrust verstoord en de Zondagsheiliging bemoeilijkt? Wordt het niet tijd dat al dergelijke demonstraties, althans op den Zondag, van de publieke straat worden geweerd? .en aangetroffen. achtte verzwa- twee jaar ge- Da Voikenbondsvergaderlng. Een pessi mistische openingsrede. Be openingsrede van De Valera was klaarblijkelijk niet, zooals de traditie is, in overleg met het volkenbondssecreta riaat opgesteld. Hij zeide o.a. dat de resultaten van de ontwapeningsconferentie verre zijn geble ven onder dat, wat de volken ervan ver wacht hadden. De volkenbond moet thans zijn bestaansrecht bewijzen. Of hij zal zich sterk toonen met een kracht, die nieuw geloof in den volkenbond wekt, óf hij zal zijn zwakheid toonen, die leidt naar de ineenstorting. Overal klinkt twijfel of de volkenbond op economisch gebied niet slechts de be langen van de groote mogendheden be hartigt en of hij nog in staat is, de eer biediging der volkenbondsverdragen af te dwingen. De eenige redding voor den vol kenhond is, als hij bewijst, dat elke mo gendheid de op zich genomen verplich tingen uitvoert. in de plaats van den bewapeningswed strijd moet de veiligheid der nationale rechten beschermd worden. Het succes der ontwapeningsconferentie zal beslis send zijn voor den geheelen volkenbond. Even belangrijk is de uitvoering van de economische taak van den volkenbond. Vijf-en-twin tig millioen werkloozen ver langen, dat de mogendheden eindelijk da den stellen. De dreigende ineenstorting van het geheele economische leven eischt daden. De Valera sprak de hoop uit, dat de aanstaande economische wereldconferen tie zou mogen slagen. Toch zal de dertiende volkenbondsver gadering waarschijnlijk de onbelangrijk ste van de reeds lange reeks van volken bondsvergaderingen worden. De verkiezing van minister Bee- laerts van Blokland tot voorzitter der eerste commissie, was zeker voor de meesten een verrassing, daar onze minis ter aan de discussies dezer juridische commissie nog nimmer heeft deelgeno men. Het volkenbondssecretariaat, waarvan de voordrachten bleken uit te gaan, wilde echter blijkbaar trachten eenigszins goed te maken, dat men van den winter onzen minister noch voor het bureau der ont wapeningsconferentie, noch voor het bu reau der buitengewone volkenbondsver gadering had voorgesteld. Het wilde uaarom onzen minister thans een zetel ja het bureau geven langs den weg van het voorzitterschap der eerste commissie. Ds ontwapeningsconferentie. Het bureau der ontwapeningsconferen- B /f, ,18 gisteren weer bijeen geweest, eerst achter gesloten deuren, terwijl daarna in et openbaar werd verteld, wat achter 0 gesloten deuren besloten was, Met het oog op den geringen vooruitgang, dien de besprekingen van Sir John Simon en Henderson met von Neurath gebracht hadden, heeft Henderson, voorloopig van zjjnplan om'n politieke discussie over den Duitschen gelijkgerechtigdheidseisch in het bureau uit te lokken, afgezien. Het bureau zal ongeveer 10 October weer bijeenkomen en dan beslissen of de algomeene oommissie reeds in No vember in plaats van eerst in Januari haar werkzaamheid zal hervatten. Het bureau heeft verder vandaag de Madariaga benoemd tot rapporteur van het vraagstuk van het verbod van lucht bombardementen en de internationale reg lementeering van de burgerlijke lucht vaart. Voorts is Sir John Simon door het bureau uitgenoodigd het regelmatig op de hoogte te houden van den stand der onderhandelingen tusschen de groote zee mogendheden over de Amerikaansche en Rritsche voorstellen tot vlootverminde- ring. Henderson deelde ten slotte nog mede, dat hij dezer dagen nog een nieuw onder houd met von Neurath zal hebben. Gandhi eet weer. De Engelsche regeering heeft, zooals wij gisteren reeds onder telegrammen meldden, het accoord tusschen de leiders der kaste-Hindoes en die van de paria's in Indië, waaraan Gandhi Zaterdag zijn goedkeuring heeft gehecht, aanvaard. Een Reuter-telegram uit Bombay meldt, dat Gandhi Maandagmiddag om vijf uur (Indische tijd) met vasten is opgehouden. Gedurende zes dagen en vijf uren heeft hij geen voedsel tot zich genomen. De waarnemende president van het In dische congres heeft aangekondigd, dat de week van 27 September tot 2 October voortaan zal worden gevierd als „Gandhi- week". De 2e October is n.l. de verjaardag van Gandhi. Toen aan Gandhi het telegram over handigd werd, waarin de Engelsche re geering meedeelt, dat zij de overeenkomst tusschen de kaste-Hindoes en de paria's aanvaardt, waren behalve de vrouw en de zoon van Gandhi ook vele zijner aan hangers, o.a. de dichter Tagore, bij het veldbed van Gandhi aanwezig. Gandhi luisterde zwijgend toe, toen het telegram werd voorgelezen en sprak daarna gedurende drie kwartier geen woord. Toen begon hij te glimlachen en fluisterde nauwelijks hoorbaar: „Mijn ge lofte is vervuld, het lijdelijk verzet heeft overwonnen". Hij verzocht allen aanwezigen, met hem te bidden en enkele liederen te zingen, o.a. eenige op muziek gezette liederen van Tagore. Vervolgens nam hij het glas met sinaas appelsap dat hem aangeboden werd en dat hij langzaam opdronk. Ook morgen zal Gandhi slechts sinaasappelensap gebrui ken en daarna eerst eenige vruchten en geitenmelk. Gandhi heeft door de hongerstaking tien pond van zijn gewicht verloren. De zes geneesheeren verklaarden na het laat ste onderzoek, dat er levensgevaar begon te bestaan, aangezien de reservekracht reeds verbruikt was. De veldslag voor het graan in Italië. Mussolini heeft te Forli op een bijeen komst van het permanente graancomité, dat uit tal van deskundigen bestaat, een toespraak gehouden, waarin hij zeide, dat de oogst dit jaar 7.515.000 ton graan heeft bedragen, een cijfer nog ooit in Italië bereikt, en zulks zonder dat de bebouwde oppervlakte vergroot is. De gemiddelde op brengst per H.A. was vóór den oorlog 1040 K.G., bij het begin van den veldslag voor het graan in 1926 1220 K.G. en thans 1520 K.G. Emilia staat met 2660 K.G. bo venaan, Sardinië komt met 1110 onder aan. Mussolini schrijft den vooruitgang vooral toe aan betere bewerking van den grond en wetenschappelijke zaadcontrole. Volgens hem is men er nog niet. Men kan nog verder komen op den huidigen weg, maar het vooruitzicht bestaat toch, dat binnen enkele jaren de veldslag voor het graan definitief gewonnen zal zijn. Dultschland gaat contingenteeren. Gisteren heeft te München de Duitsche rijksminister van Landbouw, Freiherr von Braun, een groote rede gehouden over de toekomstige richtlijnen der Duit sche landbouw. De tegenwoordig sterk gedaalde koop kracht is een agrarisch vraagstuk. De Duitsche landbouw heeft het bewijs geleverd, dat hij, mits beschermd tegen buitenlandsche markt-overstrooming, de voedselvoorziening uit eigen bodem zon der meer kan waarborgen. Helaas heeft men tot dusver overeen komstige ingrijpende maatregelen, als reeds getroffen werden ten aanzien der granen, niet ook getroffen ten aanzien der veredelingsproductie: vee, zuivelpro ducten, groenten en fruit. In het komende jaar zullen wij bij een middelmatig-goede oogst reeds voor het geval komen te staan, dat wij een over productie aan graan hebben, hetgeen zou leiden tot een ineenstorting ook van dien tak van bodemvoortbrenging! dusver 13 sh. 5 st. Zij hadden 14 sh. 4 st. gevraagd en de slijters hadden 13 sh. 9 st. geboden. Korte Berichten. Uit Springfield in den Staat Hlinois wordt gemeld, dat een menigte van dui zend stakers een aanval heeft gedaan op de kantoren van een mijnbouwonderne- ming bij wijze van protest tegen het feit, dat een aantal arbeiders zich bereid had verklaard tegen een verlaagd loon weer aan het werk te gaan. Een politie-agent werd gedood, twaalf mijnwerkers zijn ge kwetst. Binnenland. Vreeselijk ongeluk te Laren. Twee dooden en vele gewonden. Buitenland. Duitschland gaat contingenteeren. De ge volgen voor Nederland. Gandhi eet weer. De Volkenbondsvergadering. Ingezonden mededeelingen. De Duitsche regeering heeft besloten den invoer van de volgende bodempro ducten te contingenteeren: De verschillende soorten kool, to maten, de voornaamste soorten fruit, gezaagd naaldhout, papier hout, slachtrunderen, reuzel en rundvet, boter (voorbehouden de bijzondere onderhandelingen met af zonderlijke landen), erwten en rijst- afvallen. De rijksregeering heeft voor deze pro ducten reeds bepaalde contingenteerings- basis vastgesteld. Het gaat niet aan, dat bij voorbeeld Duitsche groenten, zooals in talrijke ge vallen is voorgekomen, door de Duitsche tuinders op de mesthoop moesten wor den geworpen, omdat buitenlandsche groenten de Duitsche markt zóódanig overstroomden, dat hun Duitsche produc ten onverkoopbaar waren. De contingenten zullen voorloopig tot het einde van dit jaar gelden. Het ligt niet in de bedoeling, een starre, voor het geheele jaar en voor alle producten ge lijkmatige invoerbepaling tot stand te brengen. Veeleer zal deze beperking voor bepaalde perioden worden voorgeschre ven, opdat rekening zal kunnen worden gehouden met behoefte en verbruik. In geval de loopende onderhandelingen over den boterinvoer met Nederland, Fin land en Denemarken tot een positief re sultaat zouden voeren, zou een invoerre geling worden getroffen overeenkomstig de met die landen alsdan getroffen over eenkomst. Men verwacht, dat de contingenteerin- gen reeds over 14 dagen in werking zul len treden. Het Engelsche kabinet en Ottawa. De koning en de koningin van Enge land, die op dit oogenblik te Balmoral vertoeven, zullen Vrijdag, d.I. vijf dagen vóór den oorspronkelijk bepaalden datum naar Londen terugkeeren. Sir John Simon wordt vandaag uit Genève terug verwacht voor de bijeen komst van het kabinet op Woensdag, waarin de overeenkomsten van Ottawa en het ontslag van Snowden en van de liberale ministers be sproken zullen worden. Een valsch bericht over mobilisatie in Italië. De „Daily Herald" bracht het sensa- tioneele nieuws, dat Mussolini 1.200.000 reservisten onder de wapenen heeft ge roepen. Hun mobilisatie zou op 1 Octo ber a.s. aanvangen. De Agenzia Stefani spreekt dit catego risch tegen. In werkelijkheid gaat het geenszins om een mobilisatie, doch alleen om de controle van eenige lichtingen, die periodiek plaats heeft krachtens de be palingen, die reeds vóór den oorlog gol den. De reservisten met verlof moeten zich individueel binnen den daarvoor vastgestelden termijn bij de aangewezen autoriteiten aanmelden, en blijven daar slechts ongeveer vijf minuten, om de vra gen te beantwoorden, die noodzakelijk zijn, om de juistheid der gegevens te con troleeren. Dezelfde controle is voor an dere lichtingen in 1930 ondernomen. Dreigende melkoorlog voorkomen. De dreigende strijd tusschen de veehou ders en de melkdistribuanten in Enge land is voorkomen. Er is tusschen beide partijen een nieuw collectief contract ge sloten voor een jaar. De melkvoorziening te Londen is dus weer tot 1 October 1933 verzekerd. De overeenkomst komt in hoofdzaak hierop neer, dat de veehouders voortaan 14 sh. per 12 gallons (van 1.54 L. zullen krijgen in plaats van zooals tot Aan boord van den Franschen onder- zeeër Porseus, een zusterschip van de Prometeus, welke met alle opvarenden is vergaan, heeft Maandagmiddag tijdens een proeftocht bij het eiland Yersey een ontploffing plaats gehad, waarbij een aan tal stokers en matrozen werd gewond. Driehonderd vijftig Schotsche werk loozen hebben zich te voet naar Londen begeven om te protesteeren tegen de kor ting op de werkloosheidsverzekeringen. Eerste oefening bijzondere groepen dienstplichtigen. Bij Kon. besluit van 6 September is vastgesteld de tabel van den duur der eerste oefening van de gewone dienst plichtigen der landmacht, die behooren tot bijzondere groepen, als bedoeld in ar tikel 66, eerste lid, van het Dienstplicht besluit, en na hun inlijving in opleiding zijn genomen tot officier. Bedoelde duur der eerste af deeling is als volgt geregeld: 1. Infanterie (hieronder begrepen mi litaire administratie en wielrijders), ge nie (uitgezonderd pontonniers en torpe- disten) en onbereden artillerie (uitgezon derd kustartillerie)a. niet-voorgeoefen den: 12 maanden (door den minister van defensie terug te brengen tot 11 maan den, indien na dien tijd de geschiktheid is verkregen voor benoeming tot tweede luitenant); b. voorgeoefenden, die bij het vooroefenings-instituut van den vrijwilli- gen landstorm hebben voldaan aan het examen voor reserve-sergeant, aange steld zijn in den rang van sergeant of ser geant-titulair en de eerste oefening heb ben aangevangen onmiddellijk in aanslui ting aan het eindigen van de verbintenis bij den vrijwilligen landstorm: 4 maan den (door den minister te verlengen met 1 maand); c. voorgeoef enden, die bij het vooroefeningsinstituut van den vrijwilli gen landstorm in den rang van vaandrig zijn aangesteld en de eerste oefening heb ben aangevangen onmiddellijk in aan sluiting aan het eindigen van de verbin tenis bij den vrijwilligen landstorm: lX maand voor de infanterie en 2 maanden voor de genie en de onbereden artillerie (door den minister te verlengen met 1 maand). De boterinvoer In België verruimd. Uit Brussel werd gisteren aan de „N. R. Ct." gemeld: De kabinetsraad heeft vanmiddag lang durig beraadslaagd over het vraagstuk van de stijging van de boterprijzen. De boter kost thans 32 francs per Kg. Beslo ten is, gevolg te geven aan het verzoek van publiek en kleinhandel en met in gang van October het contingent van in voer van Nederlandsche en Deensche bo ter met 25 pet. te verhoogen. Verwacht wordt, dat, als gevolg hier van, de prijs van de boter tot 25 frs. per Kg. zal dalen. Beroeps-onderofficieren. Het hoofdbestuur der Onderofficiersver- eeniging „Ons Belang" heeft aan den Mi nisterraad, aan de Tweede en de Eerste Kamer een adres gezonden, waarin wordt verzocht, dat geen beroepsonderofficieren gedwongen worden ontslagen, doch slechts afvloeiing te doen plaats hebben langs geleidelijken weg. Steenkolen voor België. Een medewerker in Duitschland meldt aan het „Hdbld.": Nadat het invoercontingent van Duit sche steenkolen naar België op voorstel van de Belgen reeds in April van 70 op 55.7 pet. teruggebracht was, waren de onderhandelaren in Augustus j.l. overeen gekomen, dat voor het laatste kwartaal 1932 ongeveer 50 pet. zou gelden. Duitsch land had aan de toestemming hiervoor echter de voorwaarde verbonden, dat voor verderen teruggang van den kolenuitvoer naar België het gold hier in hoofdzaak Ruhrkolen compensaties op ander ge bied, speciaal ijzer en staal, zouden ge geven worden. Tot nog toe was daarover nog geen beslissing genomen. Tengevolge hiervan is men van plan het loopende percentage (55.7 pet.) voorloopig voor een maand te verlengen. Er wordt trouwens op gerekend, dat de aan voorraden slecht voorziene Belgische kolenmarkt reeds zeer spoedig voor huis brand zich zal moeten wenden tot de na- buurstaten en wel in de eerste plaats voor Akensche en Ruhrkolen. Besprekingen tusschen de Ouchy-staten. Naar het Hdbl. verneemt, zullen de be sprekingen over economische aangelegen heden tusschen de vertegenwoordigers van Nederland, België en Luxemburg Woensdag a.s. aanvangen. Hierbij zal o.m. speciale aandacht gewijd worden aan de vraag wat er gedurende het tijdperk, waarin het te Ouchy gesloten verdrag nog niet in werking getreden zal zijn, ten aanzien van contingenteeringsmaat- regelen mag of kan geschieden. Het schijnt bovendien in de bedoeling te liggen om bij déze gelegenheid tevens het Nederlandsch-Belgisch overleg over het tusschen die beide landen te sluiten handelsverdrag voort te zetten. Boter In koelhuizen. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft bepaald, dat het verboden is, boter voorhanden te hebben in een koelhuis waarvan de houder niet door de Crisis-Zuivel-Centrale is erkend. Onder koelhuis wordt in deze beschikking ver staan een ruimte, waarin 1000 K.G. of meer wordt gekoeld en is opgeslagen. Dit verbod is niet van toepassing voorzoover betreft ruimten, in gebruik bij zuivelfa brieken voor zelf geproduceerde boter, die niet langer dan 14 dagen in die ruimten verblijft. Gedurende een tijdvak van zes dagen, dat gisteren is aangevangen, is het toe gestaan uit een koelhuisi waarvan de houder niet is erkend, boter te vervoe ren naar een koelhuis, waarvan de hou der wel is erkend, mits de partij vergezeld is van een geleidebiljet, door of vanwege de Crisis-Zuivel-Centrale afgegeven. i Neerbosch. Ten bate van de be kende Weesinrichting Neerbosch, zullen de volgende week in verschillende plaat sen in Zeeland, door het zangkoor der Weesinrichting uitvoeringen worden ge geven, waarbij de Predikant-Directeur De H. Kluin over den arbeid te Neerbosch mededeelingen zal doen. Door deze uit voeringen te bezoeken kan men zichzelf een genotvollen avond bezorgen en tevens een zeer nuttige inrichting steunen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar een advertentie in dit nummer. Herbenoemd tot burgemeester van Scherpenisse de heer W. L. Klos. EERST KIJKEN naar de volmaakte „NILFISK", voordat U een stofzuiger koopt. Demonstraties bij J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) Faillissementen. De arr.- rechtbank te Middelburg heeft failliet verklaard A. Pekaar, oesterhandelaar te Ierseke. ,-4-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1