Gemengd Nieuws. Finantiëele Berichten Land- en Tuinbouw Rechtzaken Stukken voor den Gemeenteraad van Vllsslngen enz. Na eten zeer uitvoerige discussie wordt op voorstel van wethouder Haring man besloten aan B. en W. op te dragen in een volgende vergadering zoo mogelijk met voorstellen ter bestrijding van dat gevaar te komen. Tholen. De Zaterdag j.I. gehouden ver koop van Groenekruisspeldjes heeft opge bracht de som van f64.97. Woensdag a.s. vergadert de Ge meenteraad; Op de agenda komen oa voor: vaststelling rekening der Gemeente en bedrijven, toekenning subsidiën, vast stelling begrootingen der gemeente en der bedrijven, verbetering van den wal, ver huring huis Dalemschestraat enz. Ondanks de hevige regenbuien, wa ren alle deelnemende corpsen uit het Eiland, al waren enkele wel wat over tjjd, Zaterdagavond jj. binnen Tholens' veste verschenen, ten einde deel te nemen aan den door „Concordia" uitgeschreven muziekavond. Om 6 uur werden de be sturen door het bestuur van Tholens' gezelschap in de zaal van hotel Zee land verwelkomd, om 5.30 zou de omgang door de straten der stad plaats hebben, doch door "dat het stortregende, werd eerst te 6.30 een beperkte rondgang door de tegenwoordig zijnde corpsen uitge voerd. Hierna werd een gezamenlijke marsch uitgevoerd op het marktterein „Doe het Electrisch", waarna volgens volgorde door alle gezelschappen werd geconcerteerd op de kiosk op de markt. Het was een mooie avond en ondanks het triestige weer was de stemming er in. POLDER WALCHEREN. In de Zaterdagmorgen gehouden alge- meene vergadering van het Polderbestuur Walcheren, waren de heeren Barendse en Heijse met kennisgeving afwezig. De daartoe benoemde commissies rap porteerden tot toelating van de herkozen en gekozen heeren. De voorzitter wenschte de herkozen commissarissen geluk. Nadat de Griffier de beide nieuwe com missarissen F. J. Castel en J. J. Krijger had binnengeleid legden deze in handen van den voorzitter den voorgeschreven eed af. De voorzitter wenschte hen geluk en hoopte, dat zij lange jaren de belan gen van den Polder zullen behartigen. De heer Krijger komt in de plaats van wijlen den heer W. L. Huson, die van 1925 deel uitmaakte van de vergadering en steeds met belangstelling de polder zaken volgde. Kort na zijn bedanken over leed de heer Huson, en deze woorden van waardeering hebben hem niet meer kunnen bereiken, maar zijn familie kan overtuigd zijn, dat de overledene steeds in vriendelijke herinnering bij het bestuur van den Polder zal blijven voortleven. Naar aanleiding van de notulen der vergadering van 25 Juni zeide de voor zitter, dat geen oplossing is gevonden inzake het verschil in opvatting der in genieurs over de werken aan de Zuid watering. Na een conferentie zeiden bei den, dat zij gelijk hadden gekregen. In- tusschen is het werk aanbesteed en spr. hoopte, dat het goed zal uitvallen, wel licht zal er volgend jaar ter plaatse nog een en ander moeten worden verricht. Van Ged. Staten is een schrijven inge komen aan de Polders en Waterschap pen om te zorgen, dat de ontvangers de kassen van den Polder of het Waterschap goed gescheiden houden van privé-gelden of van kassen van andere instellingen. Dit schrijven is voor kennisgeving aan genomen. De vergadering vereenigde zich zonder discussie of h. s. met het voorstel tot vast stelling van de rekeningen van den Pol der over 1931. Eveneens bleek geen der leden bezwaar te hebben tegen het voorstel tot bepaling van het dijkgeschot over 1933 of f23 per H.A. schotbaar land, f 14.80 per H.A. vrij land en f 1.60 per f 100 belastbare op brengst van de gebouwde eigendommen. Ook het voorstel tot aangaan eener geld- leening van f150.000 met de Levensver zekeringmaatschappij, opgericht in 1863 door het N.O.G., ondervond geen bestrij ding. Het voorstel tot het heffen van een pensioensbijdrage ook van ambte naren, die reeds langer dan 1 Juli 1922 in dienst van den polder zijn, lokte een vrij langdurige discussie uit. De heer Wisse zeide, dat de land bouwers-commissarissen teleurgesteld zijn omdat in de vorige vergadering het dage lij ksch bestuur heeft toegezegd te zullen komen met een loonsverlaging over heel de lijn en spr. stelde daarom voor zulk een verlaging toe te passen van 10 pet. boven f1000 salaris en 5 pet. beneden f1000. De heer Koster hoopte, dat dit amen dement zal worden aangenomen. De ver gadering zou z.i. haar plicht verzaken, als zij dit voorstel-Wisse niet aannam. De heer Jeronimus zeide het voor stel van het Dag. Bestuur met gemengde gevoelens te hebben gelezen. Vooral om dat de voorgestelde heffing variëert van 1^4 tot 3 pet. van het salaris. Het is ab soluut een stelselloos voorstel en daar tegen zal spr. zich altijd verzetten. Maar er zijn nog andere bezwaren. De Polder is achtergebleven bij regelingen van andere openbare lichamen, waarbij de salarissen veel en veel te hoog zijn opgevoerd. Zoo staat bijv. niet alleen de ingenieur van den Polder verre achter bij collega's, maar ook verdienen z.g.n. ongeschoolde werk krachten bij den Polder f20, bij de ge meente Middelburg f26—f28 per week. Spr. is dus elders wel voor salarisverla ging, maar niet bij den Polder. Spr. be grijpt wel de landbouwers-commissaris sen, maar zegt hen, dat de zuinigheid de wijsheid niet mag bedriegen. De heer Melis meende, dat waar hier nog geen iy2 pet op het totaal, dat de Polder aan loonen en salarissen betaalt, zal worden bezuinigd, dit niet in overeen stemming is met den bestaanden nood toestand. De heer Franse stelde de vraag, wat de financiëele gevolgen voor den Polder zullen zijn van het voorstel-Wisse. De heer Wisse kon hierop geen ant woord geven, maar zeide, dat men nood gedwongen medeging met 10 pet. loons verlaging voor de dijkwerkers. Nu moe ten ook de hoogere maar volgen. De heer Dumon Tak zeide te be grijpen, dat het voor de landbouwers een buitengewoon moeilijk vraagstuk is, maar merkte op, dat de salarissen nooit een sluitpost der begrooting moeten zijn. Men moet arbeiders een behoorlijk loon geven, o.a. om het goede personeel, dat de Pol der heeft, te behouden. De heer Simon se zeide in het Dag. Bestuur alleen te zijn blijven staan, toen hij voorstelde tot f1000 voor ongehuwde en tot f2000 voor gehuwde ambtenaren zy2 pet. en voor de bedragen daarboven 5 pet te korten. De voorzitter zeide, dat bij het voorstel-Wisse geen overzicht is en daar om is het niet voor aanneming vatbaar. Ged. Staten zouden het zeker zoo niet goedkeuren. Het georganiseerd overleg moet bovendien eerst worden geraad pleegd en al had dit formeel ook met het voorstel inzake pensioensbijdrage moeten geschieden, dan is dit niet gebeurd omdat men wist, dat daartegen van de zijde der ambtenaren geen verzet was te wachten en de wet pensioenaftrek tot 8y2 pCt. toelaat. In 1922 is gezegd, dat voorals nog de ambtenaren van vóór 1 Juli 1922 moesten worden vrijgesteld en het Dag. bestuur meende, dit nu te moeten op heffen, maar het daar dan ook bij te moeten laten. Het verhaal is zeker wel niet groot, maar de Polder is ook op zeer langzame wijze medegegaan met ver hoogingen. Het gaat nu niet aan nog meer te gaan verlagen dan andere openbare lichamen, die veel grootere salarissen geven. Wellicht kan een volgend jaar de zaak weer bekeken worden, als de toe stand zoo blijft. Er is in de vorige ver gadering niet beslist toegezegd met ver laging te komen. Het voorstel van het Dag. bestuur is ontstaan na behoorlijke studie, wat spr. van het voorstel van den heer Wisse sterk betwijfelt. De heer Bosselaar had niet gedacht over dit voorstel het woord te moeten voeren, maar wilde er nog eens op wijzen, dat bij deze materie A naar B kijkt en steeds denkt, dat het voor hem nog geen tijd voor verlaging is. Spr. stemde toe, dat de salarissen geen sluitpost mogen zijn en dat de Polder maar langzaam naar boven is gegaan. Het personeel zal echter z.i. niet zoo licht weggaan, zij hebben den Polder lief gekregen. Het voorstel-Wisse is zeker nog al ingrijpend en spr. vroeg daarom of kan gelezen worden zy2 en 5 pet. Dat is toch geen groote verlaging. Men koopt toch meer voor fl dan verleden jaar. De voorzitter herhaalde, dat dit dan toch eerst in het georganiseerd over leg moet worden behandeld, en het eerst in de Aprilvergadering aan de orde zou kunnen komen. Men kan dan nu alvast het voorstel van het Dag. Bestuur aan nemen. De heer Melis zeide niet bedoeld te hebben de salarissen als een sluitpost te beschouwen. Volgens het voorstel-Wisse zal de korting gemiddeld 7 pet. zijn. De heer Jeronimus bepleitte, dat als men kort, dit voor allen gelijk moet zijn en nu zou het bijv. voor den ingenieur 9 worden en voor anderen een lager per centage. Het betalen moet geschieden naar gepresteerden arbeid en heeft niets te ma ken met huwelijk of het hebben van kinderen. Spr. zal voor het voorstel van het Dag. bestuur stemmen, dat een com promis-voorstel is en gelet ook op de toe zegging van den voorzitter, later zoo noo- dig de zaak weer onder de oogen zien. De heer Koster zeide, dat het hier niet alleen een financiëele kwestie is, men heeft als openbaar lichaam ten deze ook een moreelen plicht. De heer Bosselaar vroeg dan even- tueele nadere voorstellen eerst bij het georganiseerd overleg te brengen. De heer Wisse kreeg geen steun voor zijn voorstel en trok het onder protest in. Het voorstel van het Dag. bestuur nam de vergadering daarop m.a.s. aan. Hierna vereenigde de vergadering zich z.h.s. met de voorstellen inzake verlaging van de wedden van het Dag. bestuur, inzake verkoop van grond aan L. Roose en W. Verhage Pzn te Koudekerke en aan P. J. de Buck te Middelburg en dat tot machtiging van het Dag. bestuur tot het toekennen van pachtverlaging. De voorzitter wees als nieuwe leden van de financiëele commissie aan de heeren v. d. Harst, Minderhoud en Jasperse en bracht dank aan de afgetre den commissie, waarna sluiting volgde. Schandelijke filmhelden- vereering. Een Fransche filmheld bezocht ons land. Eerst Amsterdam en toen Den Haag. Daar maakt hij als een vorst een rijtoer door de stad. Zelfs be zocht hij de Beurs van de Dameskroniek. Hoe het er toe ging? Dat vertelt het „Vaderland". „Zoo groot was de belangstelling, dat het gezelschap geen kans zag den gewo nen weg te bewandelen. Hunkerend naar zijn glimlach drongen de da mes en versperden den weg, ongevoelig voor vriendelijke verzoeken om den door gang vrij te laten. Eenige mannequins troostten den Franschman met hartelijke liefkoozingen. Maar het rood van haar mondjes takelde Chevalier toe, alsof hij uit een (film)-slag kwam. Via een zijdeur is de held van de Beura binnengeloodst. Toen begon de modever- tooning. Intusschen had zich voor den Dierentuin een groote menigte verzameld, die luide juichte, toen de stoet aankwam. De heer Chevalier lachte. Onmiddellijk rende die stroom naar „Hotel des Indes", waar den heer Che valier eenzelfde ontvangst te beurt viel. Dankbaar gingen de dames naar huis. De heeren waren naar hun uitingen te oordeelen, jaloersch." Bahl wat wat een vertooning 1 Maar de „Maasbode" getuigt „Jammer genoeg moesten wij consta- teeren, dat hij meermalen in zijn chan sons de grenzen van het betamelijke vrij ver overschreed." Baggermolen gekapseisd. Twee Nederlandsch e opva renden verdronken. Vrijdagavond is in de Golf van Biskaye een ernstig on geluk gebeurd, dat aan twee Nederlanders het leven heeft gekost. Een baggermolen, die gesleept werd door de sleepboot „Ebro" van L. Smit Co. Intern. Sleepdienst, is door tot nu toe onbekende oorzaak gekapseid. Twee runners, de 31-jarige C. Ras en de 21- jarige E. Sperling, beiden uit Maassluis, zijn daarbij verdronken. De verongelukte Ras laat een vrouw en 5 kinderen achter, en Sperling een vrouw met 1 kind. Beiden waren zeer ervaren zeelui. De baggermolen werd gebouwd bij de Maatschappij „de Biesbosch" te Dor drecht en was 15 September uit Maas sluis met bestemming naar Guadeloupe vertrokken. Dysenterie. De dysenterie-epi- demie te Staphorst breidt zich nog steeds uit. De burgemeester heeft thans op ad vies van den inspecteur der Volksgezond heid te Groningen een waarschuwing ge richt tot de bevolking en wenken gegeven in het belang van de bestrijding van deze besmettelijke ziekte. In de naburige gemeente Havelte, waar vee van Staphorster ingezetenen wordt geweid, zijn thans een paar gevallen van dysenterie vastgesteld bij kinderen. De terugvinding van den Nederlandschen jongen. Reuter seint uit Londen De heer Kuipers en zijn weergevonden zoon zijn Vrijdagavond laat te Londen aangekomen. De heer Kuipers deelde mede, dat de verklaring van de verdwijning van zijn zoon heel eenvoudig is. Toen mijn zoon, aldus genoemde heer, mij Dinsdag verliet, gaf hij gehoor aan een opwelling om naar huis terug te koe ren. Hij verliet het station en riep een taxi aan, om zich naar het Victoriastation, van waar de treinen voor het continent ver trekken, te begeven. Hij weet werkelijk niet, wat hem tot deze daad dreef, doch hij dacht, als hij maar eenmaal de Zuid kust had bereikt, gemakkelijk den weg naar huis te kunnen vinden. Winkelsluiting. Van den Minis ter van Economische Zaken en Arbeid is bericht ingekomen, dat hij geen bezwaar heeft tegen de bepaling inzake verkoop door de winkels, gelegen aan het strand en aan den Boulevard nabij het strand, gedurende het badseizoen in afwijking met de wet, en ook niet tegen de be paling, dat de kappers- en barbierswin kels voor het publiek gesloten moeten zijn op Maandag na des middags 1 uur. Ten aanzien van de artt. 3 en 5 regelende het geopend zijn van winkels, waar uit sluitend of in hoofdzaak kunstvoorwer pen enz. worden verkocht, op Zondag en het venten met die artikelen op dien dag, gedurende het badseizoen schrijft de Minister: „Tegen het bepaalde in de arti kelen 3 en 5 heb ik evenwel bezwaar, naar mijne meening is met de belangen van Uw gemeente als badplaats voldoende rekening gehouden in afwijkende rege lingen van artt. 2 en 4 der verordening. Rekening houdende met het standpunt, ingenomen ten opzichte van andere ge meenten, acht ik dan ook geen aanleiding aanwezig om aan een vrij groote plaats als Vlissingen nog verder gaande facili teiten te verleenen". Aangezien het niet te verwachten is, dat de Minister zijn standpunt in deze zal wijzigen, zal de raad er zich naar de meening van B. en W. bij neer moeten leggen en de ver ordening in dien geest opnieuw moeten vaststellen. Rekeningen over 1931. Ter voor- loopige vaststelling bieden B. en W. aan de gemeenterekening over 1931, aanwij zende wat den gewonen dienst betreft aan ontvangsten f 1.745.037.09 en aan uit gaven f 1.619.927.35, alzoo een batig slot van f 125.109.74, en wat den kapitaaldienst betreft resp. 12.586.578.65, 12.555.496.44 en f31.082.21. Verder de volgende rekeningen: haven bedrijf met een goed slot van f68.374; wo ningbedrijf kwaad slot 1307; badbedrijf goed slot f2371; groente- en fruitveiling f8990 kwaad slot; grondbedrijf met een goed slot van f27934; van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst met een goed slot van f1149; van het fonds voor den aan leg en verbeteren van straten en wegen met een goed slot van 159.232; van den reinigingsdienst met een tekort van 165.873; van het gasthuis met een goed slot van f 6340 (gemeente-subsidie f 84736) van de Gezondheidscommissie met een tekort van f 706; en van het Burger Wees huis met een goed slot van f 755 (gemeen te-subsidie 1700). G e 1 d 1 e e n i n g. B. en W. noemen een groot aantal uitgaven op, waarvoor kan worden geleend tot een gezamenlijk be drag van 1182.649.94. Het geldt uitjgaven in de jaren 1928 tot en met 1932. Den looptijd zouden B. en W. voor deze leening op ten hoogste 40 jaar bepaald willen zien. Weliswaar zou deze termijn voor som mige objecten te lang zijn, doch hier staat tegenover dat juist de werken waarvoor de grootste bedragen besteed zijn, een levensduur van 50 jaar en meer hebben, zoodat een gelijke aflossing in 40 jaar zeer zeker aan den veiligen kant is. Voor deze leening is een aanbieding ontvan gen van de firma Staal Co te 's-Gra- venhage, tegen een rente van 5^4 pet. bij een koers van 99 pet De leening, welke een looptijd van ten hoogste 40 jaar zal hebben, wordt aangegaan op onderhand- sche schuldbekentenis. In verband met den koers zal het bedrag der leening f 185.000 moeten bedragen. Voor de Vereeniging tot bevordering van Christelijk onderwijs stellen B. en W. f267.40 en voor de Vereeniging voor Chr. Ulo f64.80 en f509.20 voor aanschaf fing van leermiddelen en enkele andere zaken voor. Afgezien van het bezwaar, dat door het vervangen van het bestaande pleintje omgeven door de opgaande boomen, het eigenaardige aspect wordt weggenomen, hetwelk zoo goed bij de bestaande gebou wen past, kunnen B. en W. om financiëele redenen niet adviseeren te voldoen aan het verzoek van de bewoners van de Oude Markt om aldaar een plantsoen aan te leggen. Belgische leening In Nederland. Naar vernomen wordt, hebben de be sprekingen tusschen de Belgische regee ring en buitenlandsche banken, inzake de plaatsing der 500 millioen fr. schat kistbons, welke uitgifte onlangs door het Belgisch parlement goedgekeurd werd, tot een goed einde geleid. De 600 millioen worden genomen door een consortium onder leiding van de Ne- darlandsche Handel Mij. en het Crédit Suisse. Naar alle waarschijnlijkheid zullen deze bons binnen twee jaar aflosbaar zijn. Een deel der 500 millioen zal reeds deze 'week aan de Belgische regeering uitge keerd worden, die het noodig heeft voor haar vervaldag van eind Septemberbe*- gin October. De Indische leening. Z(jn wij goed ingelicht, zegt de Msbd., dan is de uitgifte van een nieuwe In dische leening in voorbereiding. Vermoe delijk zal deze een bedrag van f100 k 120 mill, omvatten, waarvan eebter slechts f 40 k 60 mill, aan de markt' zullen komen, daar de plaatsing van het resteerende bedrag bij de Rijksfondsen zou zijn verzekerd. De leerling zou een rente dragen van 5 pot., terwijl de koers van,uitgifte wordt vastgesteld op 97 y2 pot. Deze leening zou met het oog op den omvang van de vlottende schuld van Indië moeten worden beschouwd als een voorlooper van nog een leening. De jongste verbetering van de beleggingsmarkt, in het bijzonder van die van Indische obligaties, is blijkbaar aanleiding, om nu de gelegenheid zich voordoet, ten spoedigste over te gaan tot consolidatie van vlottende schuld. Leaning Tilburg. Naar gemeld werd, is op de 6 pot. leening Gemeente Tilburg van 1 millioen voor een zoodanig bedrag ingeschreven, dat de toewijzing uiterst gering zal zijn. 5 pci. leening Luxemburg sterk overteekend. Naar wij vernemen is de 5 pet. leening groot f 3 millioen ten laste van het Groothertogdom Luxemburg, waarop Vrij dag j.l. de inteekening was opengesteld, sterk overteekend. De lepenziekte. Zooals uit de vorige artikelen is ge bleken wordt de bestrijding van de iepen ziekte gezocht in het verminderen van de besmettingskansen voor de nog gezonde boomen, door het verwijderen en onscha delijk maken van door de ziekte en door de spintkevers aangetaste iepen. De vraag dient te worden gesteld, of bestrijding met scheikundige middelen ook mogelijk is. Immers voor bestrijding van zoovele plan tenziekten wordt van velerlei stoffen (ko perverbindingen, zwavel) met goed gevolg gebruik gemaakt en het zou van zeer groote beteekenis zijn, als ook de iepen ziekte door bespuiting, bestuiving, of met op andere wijze aangewende scheikundige middelen bestreden kon worden. Het behoeft geen betoog, dat het van groote beteekenis zou zijn, als een derge lijk middel met gerustheid aan hen, die hun iepen behouden willen, kon worden aanbevolen. De schimmel, die de iepenziekte veroor zaakt, groeit echter in het hout en is dus niet van buitenaf door bestuiven of be spuiten te bereiken. Bij het behandelen van de boomen door middel van inspui tingen moet de boom beschadigd worden (gaten boren), wat gevaarlijk is, daar het i aanleiding geeft tot potting, tc-djH geke ken is, dat men tc«h da sohliamel siet be reikt en deze dus niet kan dooden. De zeer vele pogingen, die van ver schillende zijden zijn aangewend om de iepenziekto met scheikundige middelen te bestrijden, hebben dan ook tot nu toe geen enkel gunstig resultaat opgeleverd. In de Jaarverslagen van den Planten- zietenkundigen Dienst zijn uitvoerige me- dedeelingen opgenomen over de genomen proeven, welke mededeolingen in de pu blicaties van het Iepenziekte-Comitó zijn overgenomen, zoodat daaraan op ruime schaal bekendheid is gegeven. Toch zijn deze feiten nog niet doorge drongen tot allen, die daarbij belang heb ben. Vandaar, dat hier nogmaals met klem wordt aangeraden, niet in te gaan, op welke aanbieding ook, van een middel, dat bestrijdingsmiddel tegen de iepenziekte heet te zijn; want in geen enkel geval heeft men met uitwendige of inwendige midde len behandelde boomen, die door de iepen ziekte waren aangetast, kunnen behou den. Daar het toepassen van scheikundige middelen voor de boomen gevaar kan op leveren, is he gewenscht, dat men alvorens op aanbiedingen van dergelijke middelen in te gaan, het advies van het Iepenziek te-Comité of van den Plantenziektenkun- digen Dienst te Wagoningen inwint. Niet gesloten overweg. In hooger beroep heeft het gerechtshof te 'sGravenhage behandeld een zaak tegen een 36-jarigen spoorwegarbeider, te Voor schoten, terzake, dat hij als bewaker van den spoorwegoverweg bij „De Vink" in den vooravond van 24 December 1931 niet tijdig de boomen had gesloten, waardoor een vrachtauto door een trein uit Leiden werd gegrepen. De inzittende, de heer A. J. van Brecht, werd gedood, en de be stuurder, O. J. v. d. Ham, werd zoodanig gewond, dat bij zijn beroepsbezigheden eenigen tijd niet heeft kunnen waarne men. De Haagsche Rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot drie weken voorw. hech tenis, met drie jaar proeftijd. Zoowel verd. als de officier, die een onvoorwaardelijk* straf gevraagd had, waren in hooger be roep gegaan. De advocaat-generaal, mr Brants, eischte drie maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Uitspraak 5 October. Deelectrischefiets.De kan tonrechter te Zutpben beeft thans schrif telijk vonnis gewezen tegen den bezitter van een electrisch rijwiel, die zonder gel dig rijbewijs daarop had gereden. De amb tenaar van 't O.M. had f 1 boete subs. 1 dag hechtenis geëischt. De kantonrechter veroordeelde den verdachte tot 50 ot. b. suds. een dag hechtenis. De kantonrechter overwoog, dat volgens deskundige verklaring, bedoeld rijwiel als voortbewogen door mechanische kracht is te beschouwen, en dat een dergelijk rij wiel alleen bestuurd mag worden door iemand, in het bezit van een geldig rij bewijs, als in de motor- en rijwielwet is aangegeven. Doodelijke aanrijding te Oudewater. VoOr het Haagsch Ge rechtshof stond in hooger beroep terecht D. R., veehandelaar te Stolwijk. Terzake van dood door schuld (het veroorzaken van een aanrijding onder Oudewater waardoor zekere A. het leven verloor) had hij voor de Rotterdamsche rechtbank te recht gestaan. De rechtbank heeft hem vrijgesproken, tegen welk vonnis de offi cier van justitie appèl aanteekende. Uit het verhoor bleek, dat het ten 'tijde der aanrijding zeer mistig was en de weg glad. Verd. had gereden met een snelheid van 25 tot 30 K.M. per uur. Verdachte had een auto, die stilstond op den weg, van achteren aangereden. De advocaat-generaal vond de snelheid veel te groot in verband met den zeer zwaren mist. Deze snelheid was in die omstandigheden niet te verdedigen. Spr. vroeg vernietiging van het vonnis en ver oordeeling tot een gevangenisstraf van 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Uitspraak 5 October. Vertinde centen in de auto maat geworpen. Wegens diefstal van sigaretten uit een automaat is de 32-ja- rige Duitscber O. door de rechtbank te Den Haag veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, van welk von nis zoowel verdachte als de Officier van Justitie in hooger beroep zijn gekomen. De sigaren-winkelier H. uit het West einde, die reeds meermalen in plaats van kwartjes vertinde centen in het voor zijn winkel aanwezige apparaat had aange troffen, verklaarde, dat hij op een avond j.l. zich verdekt had opgesteld om te con troleeren, wie deze onvoordeelige klant zou kunnen zijn. Telkens als er iemand aan het apparaat geweest was, ledigde getuige de geldlade. De gedane moeite werd eindelijk beloond, want omstreeks een half uur na middernacht zag hij een man aan de lade trekken, terwijl bij de controle bleek, dat er 2 doosjes sigaretten minder aanwezig waren. In de geldlade lagen 2 vertinde centen. O. werd aange houden en te zijnen huize had een huis zoeking plaats. De politie vond er een toe stel, waarmede de vertinde centen ge maakt werden, alsmede eenige munten, die geheel overeenstemden met die welke in de automaat waren aangetroffen. De advocaat-generaal achtte verzwa ring van de straf tot twee jaar ge wenscht. Arrest 5 October &.s.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6