:oekt de ZEEUW 3.75. ISSU e voor m prijs. i bruin ïheren". m heren". GOES tweede blad. Wafer deze week voorviel Gemengd Nieuws Wetenschap en Kunst Leestafel ize zaak. >s voor >mburg,s. TOBER 1932,, telande". pend Beton pend Beton vormig EGELS beton. Brieven uit Middelburg. fx 16 ct. p. ons sche vorst 16 ct. p. ons 18 ct. p. ons 18 ct. p. ons 10 ct. p. ons 20 ct. p. blikje :skop 25 ct. p. blikje en Leidsche Kaas 4.20 5.156 6.—. 8.15 6.7.—, 8.30a *9- DE DIRECTEUR. TOBER 1932. 10.55, 12.20, 2.50 11.35, ITZTl. 4.— )E DIRECTEUR. UJSAFSLAG. i 68 P.K. Motor, et bekerelevator, ïrstelbare sorteer- achine met werp- >80. Klein model .K. Motor, ƒ300. 5ZAND. k. 9 voorschriften 3? i en kunnen dus VAN ZATERDAG 24 SEPT. 1932, Nr 302. We behoeven wel niet te zeggen, dat de afgeloopen week een zeer belangrijke was. Immers naar de Troonrede en nog meer naar de miljoenennota is met een zekere spanning uitgezien. Men vroeg zich af, of de regeering voor de volle 100 pet. het rapport-Weiter zou volgen. Welnu, uit de ingediende staatsbegrooting en de aangekondigde voornemens der regeering valt op te maken, dat in meer dan één op zicht het rapport-Weiter niet ten volle toepassing zal vinden, al moet het rijks personeel weer eenige offers brengen. Een zeer belangrijk deel van het tekort wil de regeering door nieuwe belastingen wegwerken, waartegen natuurlijk uit eco nomisch oogpunt gegronde bezwaren zijn in te brengen. Maat het gat moet gestopt, hoe eer hoe beter. Alleen is het te hopen, dat elke mogelijke versobering in den staatsdienst zal worden aangebracht en dat regeering èn kamer daartoe den noo- digen moed zullen bezitten. Behalve door een groote hoeveelheid politiek nieuws, kenmerkte deze week zich ook door ernstige relletjes in verscheidene plaatsen. Dat begon al op den dag der opening van de Staten-Generaal te Den Haag, met het gevolg, dat o.a. twee per sonen, een agent van politie en een com munist, in ernstigen toestand in het zie kenhuis liggen. Later volgden ook relle tjes in Dordt en Rotterdam. Het wordt, evenals in Duitschland, door de voortdu rende actie der communisten en fascisten, steeds onveiliger in onze straten. Moge de Overheid krachtig dit kwaad den kop in drukken en het niet in de hand werken, zooals B. en W. van Amsterdam, die aan de communisten „stempelvacantie" gaven voor de betooging in Den Haag deden. In Genève, de stad der conferenties, is het dezer dagen weer bijzonder druk. De voorbereidende ontwapeningsconferentie onder leiding van Henderson, de Volken bondsvergadering geopend door De Valera, beide zijn te Genève bijeen. Het trekt de aandacht, dat Duitschland aan het werk der ontwapeningsconferentie niet meedoet, en dat het nog niet gelukt is, de regeering-von Papen tot andere ge dachten te brengen. Ook Gandhi laat weer van zich hooren. Hij heeft nu het middel der hongerstaking te baat genomen, om te trachten, aan de klasse der paria's het recht, dat haar naar zijn meening toekomt te verschaffen. Hierover wordt momenteel druk geconfe reerd. Met de herinnering aan de Rijksdagver kiezingen, die Duitschland op 6 Nov. wachten, het aftreden van het Hongaar- sche kabinet en het waarschijnlijk optre den van een socialistisch kabinet in Zwe den, besluiten wij dit weekoverzicht. CXXVII. Amice, De gemeenteraad van Middelburg heeft tot een geldleening van zes tonnen gouds besloten tegen een rente van vijf ten hon derd en de bankinstelling, die de plaatsing dezer leening op zich nam, heeft, blijkens advertenties in de bladen, de inschrijving reeds opengesteld. De voorwaarden zijn voor de gemeente niet ongunstig en vele gemeenten mogen zich gelukkig prijzen, dat de zoolang gestopte geldbronnen weder begonnen zijn te vloeien. Wanneer de gemeente Middelburg de geleende pen ningen zal hebben ontvangen, zullen die juist voldoende zijn om de in den loop der laatste tijden gesloten tijdelijke lee ningen af te koopen. Voor nieuwe uit gaven blijven slechts een paar duizend gulden over en, mocht bijgeval de beslis sing van de Kroon in het aanhangig ge schil over de stichting van een abattoir, of liever over de heffing van invoerkeur- ioonen, ten gunste van Middelburg uit vallen, dan zal, aleer tot den bouw zal kunnen worden overgegaan, weder tot een geldleening van ruim een paar ton moeten worden besloten. Zoo langzamer hand stijgt de schuldenlast onzer provin ciale hoofdstad tot een respectabel cijfer. De vier millioen zijn reeds overschreden en de schuldenlast per inwoner bedraagt reeds de som van ruim f218. Enfin, onze nakomelingen moeten ook wat op te rui men hebben. Zij zullen toch ook profitee- ren van de voornamelijk tot een produc tief doel geleende gelden en van de hier mede opgerichte en gebouwde instellingen en bedrijven. Op een vergadering van antirev. ge meenteraadsleden in Gelderland, zeide de voorzitter van Patrimonium, de heer C. Smeenk, van Arnhem, een waar woord. Hij sprak aan het slot zijner rede de hoop uit, dat ook de democratie in toenemende mate haar verantwoordelijkheid zal ge voelen. Dit zal noodzakelijk zijn, voegde hij er aan toe, als we de Gemeentewet, met het mooie, dat ons daarin door de historie is overgeleverd, willen behouden. .Anders komt in den een of anderen vorm »d® r°°de map van Von Papen." Dit is leuk uitgedrukt. Is de gemeente net haar door de Gemeentewet geschon ken vertrouwen, om decentraliseerend op te treden in het haar opgedragen zelf bestuur, niet waardig, dan komt het Cen traal bestuur haar taak overnemen. De volstrekte handhaving van het financiëel evenwicht ook in de huishouding der gemeente eischt dit. Het is de levensvoor waarde voor de volksgemeenschap, zegt het ontwerp-verkiezingsmanifest der An- ti-rev. partij voor de stembus van 1933, I in de toelichting ad 3. j „Ging dit evenwicht te loor", zoo zegt deze, „dan zou al zeer spoedig het oogen- „blik aanbreken, waarbij het onmogelijk „zou worden om voort te gaan met het .verleenen van hulp en steun aan wie „dit noodig hebben. De handhaving van „dit evenwicht is dus niet slechts eisch „van goed staatkundig beleid, maar even zeer door barmhartigheid jegens „de minderbedeelden dezer aarde gebo- „den. De toelichting van ons antirevolu tionair verkiezingsmanifest voor den stembusstrijd van 1933 vervolgt, dat dit ook noodig is voor de gemeen ten. Immers kan „wanbeleid daar de zelfde gevolgen in het leven roepen als „wanbeleid in de Staathuishouding. Blij kens de ervaring missen sommige ge meenteraden vooral in de groote ste ken zelf de kracht om den wagen „in het rechte spoor te houden. Daarom „achten wij een waakzaam toezicht, „d.i. een toezicht dat voorkomt, op „de gemeenten noodig." Tot zoover de verstandige en wijze taal van ons Centraal-Comité in zijn vergade ring van 1 Sept. 1.1. Het zal goed en nuttig zijn, dat onze mannen ook in de gemeenteraden daarop acht geven. In verband hiermede iets over het werk woord „weiteren". Dit is een nieuwe uit drukking in onzen, toch al zoo rijken Ne- derlandschen woordenschat, 'tls ontleend aan den Voorzitter der Bezuinigingscom missie Weiter. Dit woord krijgt hoe langer hoe meer beteekenis. Eerst door het enorm verzet er tegen, al is het waar, zooals de Patrimonium-voorzitter Smeenk op 15 Sept. 1.1. te Arnhem zeide, dat het rumoer over het rapport-Weiter „minder wordt, naarmate de datum van 20 September nadert". Maar het woord „weiteren" krijgt ook meer inhoud naar gelang de sterkste tegenstanders der door het rapport-Weiter beoogde bezuinigingen, zelf op dit standpunt overgaan. Immers de a.-r. „Rotterdammer" gewaagt bij de N.V. „De Arbeidspers", die „Het Volk", „De Voorwaarts", „De Vooruit" e.d. uitgeeft en drukt, van „een loons- en salarisverlaging over de geheele linie", ja zelfs van ont slag van personeel. Het is al heel merk waardig, dat een van de grootste kapita listen, het Ned. Vakverbond, met zijn 16 millioenen, niet belet, dat de door hem gefinancierde Arbeiderspers zulke „reac tionaire" daden pleegt, in één woord: zoo aan het „weiteren" is. Leest men zoo iets, dan wordt direct de tegenstelling: woor den en daden gemaakt. Gevolg daarvan is, dat bij het soc.-dem. personeel van het Amsterdamsche bedrijf („Het Volk") een zeer bittere stemming heerscht. Laat men zich niet al te zeer verbazen. Men pleit voor Zondagsrust voor het personeel en men wordt op Zon dagmorgen betrapt te Rotterdam, terwijl men aan het drukken is. Een soc.-dem. Kamerlid pleit te Nijmegen voor den 8- urigen werkdag en gaat 's avonds om 11 uur, omdat in zijn hotel op dat uur de keuken gesloten is, als hij om warm eten vraagt, probeeren of hij dit in de stations restauratie kan krijgen, enz. En zoo is het ook met het „weiteren". De moderne vakbonden zitten niet zoo dik meer in het geld als voor eenige jaren en schuiven niet meer zoo af. De beleggingen zijn sterk in waarde gedaald, de werkloozenondersteuningen eischen schatten; de contributies worden minder. Men komt in dezelfde conditie als vele kapitalistische bedrijven. En daarom: ook „wel ter en". Maar op het soc.-dem. congres: Front maken er tegen. Groetend, t.t, METELLUS. SOCIALISTISCHE LOONPOLITIEK. In het drukkersbedrijf is kort geleden een loonsverlaging tot stand gekomen. De socialistische vakbond verleend# daaraan geen medewerking. Men moest in de verlaging toestemmen, doordat een uitspraak van een arbiter, gegrond op het collectief contract, daartoe noopte. De N.V. Arbeiderspers heeft desniet temin de loonsverlaging doorgevoerd. Daarover hebben verschillende bladen hun verwondering uitgesproken. Niet ten onrechte. In alle bladen der Arbeiderspers wordt dag in dag uit iedere loonsverlaging als middel tot bestrijding der crisis volstrekt veroordeeld. En nu geeft men zelf het slechte voorbeeld. Op de pas gehouden algemeene ver gadering der S.D.A.P. is dit onderwerp uitvoerig besproken. Dr Wibaut heeft als president-commissaris het standpunt der Arbeiderspers verdedigd. Wij achten, zegt De Nederlander, deze verdediging zeer zwak. Volgens het verslag in „Het Volk" zeide de heer Wibaut o.a.: „Als president-commissaris heeft spre ker de opvatting verdedigd, dat wij ook in onze bedrijven ons moeten houden aan de collectieve contracten. Anders gaat de juiste verhouding tusschen werknemer en werkgever verloren." Natuurlijk, de Arbeiderspers houdt zich aan het collectief contract. Maar daaruit volgt in het geheel niet de noodzake lijkheid van loonsverlaging. Het collectief contract verplicht slechts bepaalde mi nimum- loonen iss betalen. Iedere werk gever mag daar bov©ffiuit gs&mu. ¥®ïa werkgevers doen clai. ook. Op grond van het collectief contract be stond er dus voor de Arbeiderspers geen enkele noodzakelijkheid de loonsverla ging door te voeren. Dr Wibaut zeide vervolgens: „Wij dienen ons te houden aan de collectieve contracten. Anders geven wij het personeel geschenken, waartoe com missarissen zich niet gerechtigd ach ten." Deze opvatting, dat het loon boven het minimum van het collectief contract een „geschenk" zou zijn, is volstrekt onaan vaardbaar. Geen enkele arbeider en werkgever, die het zoo gevoelt. Het loon boven het mini mum is niet een gift, maar gewoon loon, d.w.z. de overeengekomen vergoe ding voor de verrichte arbeidsprestatie. De hier aangehaalde uitlatingen van Dr Wibaut gaan uit van een geheel ver keerd begrip van het instituut der col lectieve arbeidsovereenkomst. Naar onze meening blijkt uit de dis cussie op het congres, dat de Arbeiders pers tot de loonsverlaging werd gedwon gen door den druk der tijden, Maar waarom gaat de socialistische pers dan zoo tekeer tegen andere onder nemingen, die door dienzelfden druk der tijden eveneens een loonsverlaging moeten toepassen? Wij begrijpen, dat de Arbeiderspers de concurrentie tegen de andere drukkerijen moeilijk kan volhouden, indien haar loo nen veel boven de loonen op andere druk kerijen uitsteken. Welnu, precies zoo is de toestand voor meerdere van onze export-industrieën. Ook zij loopen gevaar, doordat in tal van landen om ons heen zooveel lagere loo nen worden betaald. De socialistische pers heeft na haar eigen houding, die export bedrijven niets meer te verwijten, wan neer zij naar een loonniveau streven, dat meer aanpast bij het buitenlandsche. Want dan doen die exportbedrijven pre cies hetzelfde als de Arbeiderspers. Hoe men de zaak ook keert of wendt, steeds blijft de conclusie, dat de starre socialistische loonpolitiek van deze crisis, door het gebeurde bij de Arbeiderspers en n o g m e e r door de verdediging daarvan, in al haar zwakte werd belicht. „DE GROOTE MAN". Het is een merkwaardig verschijnsel dat men ook in onze kringen maar al te veel beluistert de idee, dat momenteel ons land alleen uit de misère kan worden ge holpen door „een grooten man" Men denkt aan krachtmenschen als Mussolini of Volksmenners als Hitier en meent, dat dergelijke figuren in staat zijn, om alles, wat thans scheef getrokken is, weer recht te maken. Dergelijke opmerkingen zijn ten eerste een bewijs van eigen hulpbehoevendheid van gemis aan vertrouwen, met name zelf vertrouwen, maar dat niet alleen. Ze ge tuigen ook van onkunde ten opzichte van onze An/ti-Revolutionaire beginselen. Want een dictatuur van Mussolini of Hit- Ier is evengoed revolutionair als een dic tatuur van Stalin. 'tis enkel een kwestie van verlegging van het accent. Dictatuur van één enkelen man, ook al was het van een man, die overigens in staat zou zijn, om veel goeds tot stand te brengen, zal toch niet de wensch zijn van onze Anti-Revolutionai ren. Wel is bet verklaarbaar, dat met name jongeren, die immers in het alge meen meer bewondering hebben voor de daad dan voor bet woord, worden geim- poneerd door „den grooten man". Maar daarom juist moet men de moeite nemen door dege studie zijn beginselen te leeren kennen. Voor de A.R. jongeren biedt daartoe met name de A.R.J.A. de gelegenheid. Bij elke A.R. kiesvereeniging moet men afdeelingen der A.R.J.A. oprichten. Men make ernst van zijn taak en dan zal hoe langer hoe meer de overtuiging rijpen, dat geen Fascisme of Nationalisme, of welk -isme er nog wordt uitgevonden, ons den heilstaat kan brengen, maar dan rijpt de rotsvaste overtuiging, dat alleen de Anti-Revolutionaire beginselen blij vende waarde hebben voor ons volk; niet alleen in tijden van welvaart, maar voor al ook in tijden van crisis. Aan het werk dus, jonge vrienden. De a.s. verkiezingen werpen hun schaduwen reeds vooruit. De tijd dringt tot vorming. Groningen. P. SLUYTER. Ongelukken. Te Streefkerk is de 67-jarige O. bij het maaien te water ge raakt en verdronken. Gisteren was de jeugdige v. d. W. uit Drogeham in een garage te Bergum bezig een autoband op te pompen. De velg brak, en de stuk ken vlogen den jongen tegen het hoofd. Hij is overleden. Marinevliegtuig over den kop geslagen. Het marinevliegtuig Z 20 is gisternacht bij het nachtvliegen tij dens de landing op het vliegkamp de Kooi bij Den Helder, over den kop geslagen. De materiëele schade is aanzienlijk. Per soonlijke ongelukken zijn er niet bij voor gekomen. Misplaatste grap. Na afloop van een volksfeest te Midwolde (Oldambt) hadden eenige jongelui het voornemen om een Midwolder schoone, die op het leest zi,ch met een jongeman had laten zien, een poets te bakken. Toen het meis je met haar geïanfc thuis kwam, namen beklem op een bankje plaaüs. Plotseling kwam van het dak een fieseh roïlen, die later eariboleuin nieek ia be vatten. De kleeren van het tweetal werden door de bijtende vloeistof geheel bedorven, ter wijl bovendien de jongeling zoodanige wonden opliep, dat de hulp van een dok ter moest worden ingeroepen. De politie was de daders gelukkig spoe dig op het spoor, zoodat, ook hen deze avond zeker nog langer zal heugen dan zij aanvankelijk gedacht zullen hebben. De ziekte van Weil. Bij het zoontje van den heer B. te Rijnsaterwoude dat in een gedeelte van het Brasemenneer had gezwommen, waar veel ratten zijn, is de ziekte van Weil vastgesteld. Nederlandsche jongen te Londen verdwenen. De politie te Londen doet nauwkeurige nasporingen om de verblijfplaats vast te stellen van J. D. Kuipers, een Nederlandschen jongen die Dinsdag op het Paddington-station verdwenen is, toen hij op 't punt stond, naar Radley te vertrekken, Een signalement van den jongen is door alle politiebureaux verspreid. Te melden valt nog, dat de jonge Kui pers, terwijl hij met zijn vader op het station stond te wachten, tot hem zeide, dat hij eens even rond ging kijken. Sinds dien heeft men hem niet meer gezien. De vader zocht het heele station af, maar kon zijn zoon nergens meer terug vinden. Gevaarlijke vleermuizen. Volgens een bericht uit Marina di Pisa in Toscane heeft daar een zeldzaam voor val plaats gegrepen. Twee metselaars, die op het dak van de openbare school bezig waren om herstellingswerken te verrich ten, werden plotseling aangevallen door een groote groep vleermuizen. Om zich tegen deze dieren te verdedi gen, maakten de metselaars gebruik van hun werktuigen, zoodat zeer veel vleer muizen gedood werden. De arbeiders zelf bleven ongedeerd, ofschoon de kleine flad- deraars herhaaldelijk in hun gezicht vlo gen. Deze gebeurtenis heeft groot opzien teweeg gebracht, daar de vleermuis an ders tot de meest schuwe dieren behoort. Verkeersongeval. Eergister avond is onder Baarn een auto in volle vaart tegen een boom gereden. De schok was zoo hevig, dat het voorstuk van de auto geheel versplinterd werd. In de auto zat de heer R. uit Utrecht en een dame. Zij werden zwaar gewond. De beide slachtoffers zijn naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd, waar R. in den loop van den nacht is overleden. Verduist ering. Op last van den officier van justitie te Roermond heeft de politie te Maastricht aldaar aangehouden H. J. M. H. R., deurwaarder bij het kantongerecht te Roermond, die verdacht wordt van verduistering. Hij is naar Roer mond overgebracht. In een vlaag van waanzin. In een vlaag van waanzin heeft Don derdagmorgen de vrouw van een los werk man te Zwanenburg zich het haar in brand gestoken. Haar man snelde toe en doofde het vuur. De vtouw bekwam ernstige brandwonden, zoodat voor haar leven wordt gevreesd. Als kinderen met lucifers spelen. Donderdagmiddag waren onder Nieuwer Amstel eenige kinderen met luci fers aan het spelen. Op een gegeven mo ment geraakten de kleeren van de 11-ja rige S. in brand. Alhoewel de vlammen dadelijk door toegesnelde personen wer den gedoofd, bekwam het kind dusdanige brandwonden, dat het in zorgelijken toe stand naar een ziekenhuis te Amsterdam moest worden overgebracht. De relletjes te 's-Gravem hage. De agent van politie H. Baas, die Dinsdagmiddag bij de relletjes op de Hee rengracht door een messteek ernstig werd gewond, is in het ziekenhuis overleden. B. was 39 jaar oud. Omtrent de arrestatie, welke door de politie gedaan is ïn verband met dezen /aanslag op Dinsdag j.l. vernemen wij, dat rechercheurs op de Prinsegracht een van de leden van het Werkloozen Agitatie Comité hebben gearresteerd. Een uur latei zijn nog twee leden aangehouden en naar het hoofdbureau van politie gebracht. Het onderzoek wees uit, dat twee van de aangehoudenen waarschijnlijk niet bij de zaak betrokken waren, doch omtrent den derde meende de politie voldoende ge gevens te hebben in hem den vermoe- dedijkeu dader te zien. Een confrontatie met den gewonde volgde, waarbij deze den arrestant her kende als de man, die hem gestoken bad. De politie bewaart over deze zaak het stilzwijgen en wenscht geen nadere in lichtingen te verstrekken. Aan hel meer van Genezareth. Aan de noordkust van het meer van Genezareth in Palestina lig een puinhoop die archaeologen als overblijfsel van de bijbelsche stad Kapernaum of van Beth- saida beschouwden. Dit is bij onderzoek onjuist gebleken. De „Frankfurter Zeitung" schrijft het volgende over de opgravingen die door dr A. E. Mander, directetir van het Ori- entaalsche Instituut van het Duitsche Görris-Genootschap te Jerusalem in Maart van dit jaar is begonnen: „De spade heeft, naar Mommsens be kend werd-, weer eens een ?@s?g5issiBg van Hoezeer de Soo.-Democra.ien zich door de Communisten laten opjagen is deze week weer in de Tweede Kamer gebleken. De Eerste Kamer heeft de gewoonte de Troonrede met een atires van antwoord tg beantwoorden. Ea Let is vaste regel dat de Soc.-L.-momaten zich daartegen verklaren. Teen dan ook de president, yaa den Senaat voorstelde de Koningin een adres van antwoord aan te bieden vond dit voorstel bij de roode Senatoren geen steun. De Tweede Kamer is niet gewoon een adres van antwoord te zenden. Toen ech ter de Communistische leden voorstelden het dit jaar w e 1 te doen, werd dit voor stel door de geheele Soc.-Democratische fractie gesteund. De Communistische zweep beeft veel in vloed. Dat blijkt uit het feit, dat terwijl de roode leiders aanvankelijk tegen straatdemonstraties waren, ze nn geen gelegenheid iaten voorbij gaan om een demonstratie op touw te zetten. Zelfs de A.J.G.ers, Soc.-Democraatjes in den dop, worden al de straat op gestuurd om hunne „eischen" te laten hooren. En 't bleek ook in de Tweede Kamer waar men zonder aarzelen de leiding van de Sovjet-agenten volgde. OPMERKER. de archaelogen aan bet licht gebracht. De puinhoop aan bet meer is n.l. gebleken de ruine te zijn van een Romeinsche ver sterking (castellum) uit het begin van de tweede eeuw na Christus. Stukken van de dikke muren en van negen ronde torens zijn goed bewaard gebleven. Zij rusten op lagen van bazalt en bestaan verder uit kalksteen, waartusschen beton is gego ten. Deze bouw herinnert aan de verster kingen aan de Romeinsch-Arabische grens (limes) dio ter bescherming tegen invallen van Bedoeïenen van Damascus naar Maan (in Trans Jordanië) dooi' de Romeinen zijn aangelegd. De eenige poort in den ringmuur van bet Castellum aan het meer van Gene zareth leidde naar den ouden karavaan weg, die van Mesopotamië over Damascus naar de Middellandsche Zee en naar Egypte ging. Deze versterking lag dus op een strategisch belangrijk punt. In de breede poort bevond zich een fraai ge profileerde nis, blijkbaar naar Oosterseh gebruik een plaats, waar recht werd ge sproken. Aan den anderen kant van de poort bevindt zich nog een nis, waarvan echter door latere verbouwingen niet veel is overgebleven. Bij; de poort zijn overblijfselen gevonden van een gewelf uit gekleurd glas, dat on getwijfeld uit Arabischen tijd dagteekent. Vermoedelijk heeft een emis of sultan uit de late middeleeuwen het castellum tot paleis verbouwd, dat later door een aard beving is verwoest. Op de puinhoop is toen een Arabisch dorp ontstaan, waarvan nog in de 17e eeuw gewag wordt gemaakt, maar daarna in verval is geraakt en ver dwenen. De Sjoenemietische, door Seerp Anema. Kampen, J. H. Kok. Dit boek is het eerste deel van een cyclus, waarin het einde van Davids ko ningschap en de geheele regeering van Salomo wordt behandeld. Het omvat Sa- loma's eerste regeeringsjaren en de con ceptie van het Hooglied. Gelijk bekend beeft Seerp Anema eenige jaren geleden een proeve van een nieuwe verklaring van het Hooglied bet licht doen zien. In romantiscben vorm wordt in „De"1 Sjoenemietische", waarmede Abi- sag bedoeld is, de daar verdedigde opvat ting verduidelijkt. Naar deze opvatting is David de per soonsverbeelding van den strijdenden Christus de oude krijger, die had over wonnen en tot het onvolkomen Jeruzalem was ingegaan. Abisag is beeld der wor dende gemeente, de ellendige zonder hel per die David in onvolkomen vereeniging aan zich verbonden had, beeld der strij dende kerk van Christus. Salomö straks schaduwbeeld van den triumfeerenden, minnenden Christus, die in het voltooide Jeruzalem baar zou bezitten in volkomen vereeniging, waardoor zij! van beeld der strijdende, beeld der overwinnende ge meente is geworden. Het huwelijk van Sa lomo en Abisag beeft uitsluitend typolo gische beteekenis. De zaligheid van hunne liefde is beeld van het heil, dat de Mes sias aanbrengt. In dezen „historischen roman", waar aan zeer veel studie ten grondslag ligt, komen zeer mooie gedeelten voor. Het boek is met talent geschreven. Wij den ken o.a. aan de beschrijving van het ont staan van Psalm 72, de kroning van Sa- lama, bet sterven en de begrafenis van David, de uitbeelding van sommige na- tuurtooneelen. Toch doen zich verschillende bedenkin gen voor. De vraag komt opKan op de wijze, als door Seerp Anema geschetst, het Hooglied zijn ontstaan? Een vraag, die uit den aard der zaak niet met zeker heid kan worden beantwoord, maar die juist omdat alle zekerheid ontbreekt, al licht beter onbeantwoord wan gebleven, althans beter niet in dezen vorm was be antwoord. Droeg inderdaad het huwelijk van Sa lomo met de Sjoenemietische een Messi- aansch karakter, als hier uitgebeeld En ook al zou dit zoo zijn, kan en mag dit dan op deze plastische wïjz3 worden be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 5