No. 302 Zaterdag 24 September 1932 48e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Na-doeners en na-praters. EERSTE BLAD. HET ADRES A. WILKING Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. VAN MELLE'S KOIK, OVERAL VERKRIJGBAAR Rust, kalmte en zelfbeheersching Dit nummer bestaat uit 2 bladen iüland-Bkth Iningen HO lekenskerke ia rechtbank gedaan in diaken uit Ned. Herv. leeft terecht van f292, ad gekregen a. De recht- tot een ge- van twee een proef- j bijzondere binnen een van f125, aconie ver- m e e s t e r. l schooi te rerduistering totaal van emaalkt, ten teun bij zie le afdeeling eniging Het enningmees- tterdamscfae gevang enis- <s maanden, dat verdach- toebehoorde en een vast- den. ding op te Sche- gerechtshof a- beroep de i^aat-notaris le Haagsche an de haar l van dood en van licha- n welk von- in appel is Idag 11 Oct. tuurden auto j het Oranje deze op het ij eenige van ide voetgan- rvolgens ging or hg tegen drie dames en. De drie ;rond geslin de gevolgen toir nemend, t vonnis der ing van ver- ng tot twee een er fe rn liedjeszan- 15.000.ge- as buiten en in. Een week was het geld >n onbekende had gegeven, wilde op- niets ter be- l. d de vrouw he rechtbank eischte 21/9 laar, doch de tot één jaar 5 Wester- Op 9 Maart 32-jarige be- oude vrouw, Amsterdam roep en ging aar een man ijk om te ste en die de oofd had ge vlucht, doch tal, voorafge- ischte het O. in acht jaar. ank, gisteren dde den man vijf jaar we- voorafgegaan (BERICHT. van 24 Sept.: lijk afnemen- meest zwaar rschijnlijk re- koeler. ,g 3 uur: Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA. Bureau: f>ange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11> Postrekening No. «455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. Te Zeeuw VEBSPHIJNT ELKEN WERKDAG. £.bor moment Fes 3 maacdoiij franco ma post, 2 I»Ri5e nummers 20,05 Prijs derAdvertentiSn: 14 regels i 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. 3 u.: 760. tsers: 't Is een bekende waarheid, dat de men- schen, hoe graag ze ook spreken van vrijheid en zelfstandigheid, toch een ster ke neiging hebben om na te doen en na te spreken wat zij anderen zien doen en hooren zeggen. Een eigenaardig staaltje daarvan werd in een van de bladen meegedeeld. Iemand hoorde in een restaurant een bediende voortdurend roepen: erwten soep! Hij vroeg den man waarom hij dat deed en toen vernam hij, dat, wanneer er van e'enig gerecht te weinig werd ver kocht, de kellners om dat gerecht begon nen te roepen, met het gevolg, dat het als regel dan ook besteld werd. Was het op, dan begonnen ze een ander gerecht af te roepen, alsof het door vijf, tien menschen besteld was. Hoor maar, zei hij: er is ook nog veel rijst en nu roepen we straks allen met een zekere haast om rijst. En inderdaad, het duurde niet lang of men hoorde roe pen nu van dezen en dan van gindschen kant: „een portie rijst! twee rijst! rijst!" Langzamerhand begonnen ook uit het pu bliek stemmen op te gaan, om rijst. „Ziet ge wel, zei de kellner, dat het opgaat? Straks is de rijst verorberd en dan volgt een nieuw gerecht, en zoo laten we de menschen eten wat we wil len." „Rijst!" klonk het door de zaal en nog maals: „rijst!" „Weet je wat Jan, geef mij ook maar een portie rijst." „Alsjeblieft mijnheer", zei Jan en snel de naar het buffet en riep de echo's wak ker. Misschien is wat hier verteld werd, niet werkelijk gebeurd, maar feit is, dat de zucht naar navolging hier naar waar heid geteekend is. In 't algemeen zijn wij menschen echte na-doeners en na-praters en 'tis begrijpelijk, dat daarvan door han dige speculanten een ijverig gebruik wordt gemaakt. Denk maar aan de mode. Bij het zien van een modeplaat van een 40 jaar ge leden, zijn zelfs de meest bespraakten onder onze jonge dames „stom" van ver bazing, dat hare moeders en grootmoeders zóó hebben durven en willen loopen. Be spottelijk in hooge mate vinden ze wat toen als de nieuwste mode gevolgd werd en wie de wespentailles van die dagen ziet, en de lange rokken, die voorbestemd schenen om de strateh van stof en vuil te reinigen, begrijpt ook niet, hoe de dege lijke vrouwen toen zoo gekleed wilden gaan. Maar ja, de mode schreef het voor en hier en daar en ginds had men geroe pen, dat het zoo mooi was en tenslotte kon bijna niemand zich aan die dwaze mode onttrekken. Later hebben we een ander uiterste ge kregen en is er onder onze vrouwen en meisjes een wedstrijd ontstaan, wie in de meest „gedurfde" kleeding op straat zou durven verschijnen. De mode schreef voor dat men zoo goed als ongekleed behoorde uit te gaan. Velen wilden er niet aan. Maar daar begonnen de kellners te roe pen. En 't werkte aanstekelijk. En voor men er aan dacht had in schier alle kringen deze dwaze mode hare aanhang sters gevonden. Nadoenerij en niets anders. En laten we nu niet meenen, dat alleen het „zwakkere geslacht" zich aan het na doen en het na-praten te buiten gaat. Want immers bij de mannen is het al niet veel beter. Daar zijn ook de mode- slaven, die allerlei dingen doen, nu ja, omdat iedereen het doet Waarom praten in onzen tijd zooveel menschen over socialisatie en bedrijfsor ganisatie en medezeggenschap, enz. en de- monstreeren ze er voor? Omdat ze van die ingewikkelde zaken ook maar iets begrijpen? Natuurlijk niet, maar ze doen het omdat zooveel anderen het doen en omdat ze meenen, dat het gekleed staat om het ook te doen. Van die eigenschap maken met name de socialisten en communisten maar zij niet alleen een handig gebruik. Ze hebben al lang begrepen, dat de massa voor de Marxistische beginselen niet warm loopt en niet warm loopen kan, omdat ze die beginselen niet kent en velen, als zij ze kenden er een afkeer van zouden hebben. En toen heeft men maar net gedaan als de kellner, die de eetwaren aan den man moest brengen. Allerlei mooie en minder mooie leuzen worden aangeheven. Men roepttegen de reactie, en tegen de honger-regeering en tegen Welter, net zoo lang, dat deze leuzen ook door ande ren worden nageroepen, zonder te be seffen, wat er nu eigenlijk aan de hand is en wat de beteekenis is van al dat ge bazel. Het is zeker een gelukkig verschijnsel, dat een groot deel van ons volk geleerd heeft zich door al dat geroep niet van de wijs te laten brengen, en naar eigen be ginsel te handelen, 't Lijkt een weinig op zelfverheffing, maar een feit is toch, dat ons Christelijk volksdeel als het op na praten en na-doen aankomt, niet in het voorste gelid staat, en dat in Christelijke kringen de menschen het meest bewust leven. Daarmee is niet gezegd dat het al maar door herhalen van de leuzen die van uiterst links en uiterst rechts worden aangeheven,, ook in onze kringen geen slachtoffers maakt. Helaas wel. Er zijn er ook in Anti-Revolutionairen kring, die mee gaan roepen, die holle leuzen mee aanheffen en die mee gaan critiseeren, alleen omdat ze anderen dat hooren doen. Daarom is een waarschuwing om niet in den kring van de na-doeners en na- praters verzeild te raken, niet overbodig. Laten we, met name in deze verwarde tijden, onszelf zijn in den goeden zin van het woord en van het Woord. Geen menschen, die door allerlei wind van leer worden meegevoerd en die ge- dachtenloos naroepen wat anderen hen voorschreeuwen. En aan de andere zijde toch ook geen eigengereiden, geen mannen en vrou wen, die alles zelf weten en kunnen en die God en Zijn Woord kunnen missen, maar navolgers Gods. Ingezonden Mededeeling. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST De textielstaking in Engeland. De loonkwestie vormt, naar men meent te weten, geen hinderpaal meer voor den voortgang der besprekingen in de Engel- sche katoenindustrie. Reeds zou een ac- coord tot stand gekomen zijn, dat intus- schen nog aan de centrale commissie moet worden voorgelegd. De overeenge komen loonsverlaging zou één shilling en 8% pence per pond sterling bedragen. De overeenkomst is door de werkgevers en arbeiders aanvaard. Rest nog de kwestie van het weer te werk stellen te regelen. De vierde dag van Gandhi's vasten. De hoop, dat Gandhi gisteren zou op houden te vasten, is niet verwezenlijkt door het bericht, dat de leider der ver schillende Hindoekasten en de leiders der onaanraakbaren niet tot een eindovereen- stemming konden komen. Zij hebben hun onderhandelingen uitgesteld tot vandaag, wanneer een definitieve regeling ver wacht wordt. Bovengenoemde leiders confereerden nog om 21.30 uur, toen hun werd mede gedeeld, dat Gandhi na 82 uur vasten zichtbaar verzwakt was. Hij had last van duizelingen, voelde zich onpasselijk en had moeite om zijn oogen open te houden. Zij begaven zich toen in allerijl naar de gevangenis van Yeravda, om te beraad slagen over het referendum, waaromtrent nog geen overeenstemming is verkregen. De Volkenbondsraad. De 68ste zitting van den volkenbonds raad begon met een indrukwekkende her denking van den overleden volkenbonds- commissaris te Danzig, graaf Gravina. De raad bield zich daarna bezig met bet conflict tusschen Bolivia en Para- guar. De Spaansche gezant Madariaga, sprak den wenscb uit, dat de volkenbond ener gieker zou aandringen op een vreedzame regeling van bet geschil. Hij kreeg daar bij den steun van Paul Boncour, John Simon, en de vertegenwoordiger van Pa nama. Ook de raadsvoorzitter De Valera sloot zich bij deze zienswijze aan. Aan de openbare zitting van den vol kenbondsraad was een langdurige ge heime zitting voorafgegaan, waarin de vertegenwoordiger van Noorwegen de op zienbare mededeeling deed, dat de vol kenbond het volgend jaar in een buiten gemeen precairen financieelen toestand zou geraken, indien de bijdragen der sta- Vervoer van steenkolen per schip. Het Tweede Kamerlid Van Dis beeft den minister van waterstaat gevraagd: 1. Kan de minister mededeelen, of bet juist is, dat voor bet binnenlandsch ver voer per schip van steenkolen in op dracht van de directie der Staatsmijnen door deze directie een vrachtprijs is vast gesteld, die volgens mededeeling vanwege de Staatsmijnen circa f 1.15 per ton zou bedragen? 2. Indien het in vraag 1 gestelde juist is, weet de minister dam, dat er schip- Binnenland. Vragen over bet vervoer van steenkolen en tarwe door schippers. Brutale roofoverval te Ovezand. De regeering en de landbouw. Buitenland. De toestand van Gandhi. Einde van de textielstaking in Engeland in 't zicht? Vergadering van den Volkenbond. Ingezonden Mededeeling. ten, die lid zijn, even slecht blijven bin nenkomen, als den laatsten tijd. Mussolini verschaft werk. Mussolini heeft met den gouverneur van Rome een langdurige bespreking ge- bad over de uitvoering van openbare werken, om de Italiaansche arbeidersbe volking door den moeilijken winter heen te helpen. Mussolini stelde daarbij ongeveer 48 millioen lire ter beschikking voor de ver betering van wegen in Rome, 32 millioen voor nieuwe gebouwen, 14 millioen voor hydraulische werken en 8 millioen voor kleinere werken. Korte Berichten. Burgemeester Watkins heeft giste ren te Sheffield het nieuwe stadhuis ge opend, dat ruim een half millioen pond sterling beeft gekost. In 1929 was men met den bouw begonnen. Dezer dagen is in Canada een Ri ding Russische petroleum aangevoerd. Na eenige aarzeling werd vergunning tot lossing gegeven. Nu zijn er nieuwe lan dingen onderweg. Intusschen meldt Ren ter, dat Bennet, de ministers-president, zich tegen den invoer van Russische pe troleum gekant heeft. Te Cordoba (Spanje) heeft een troep stakers pogingen gedaan het bisschoppe lijk paleis in brand te steken. De politie kwam tusscbenbeide. Het voorportaal van bet paleis is gedeeltelijk vernield. Te Kanton zijn ongeveer 10.000 ar beiders in staking gegaan. Zij verlangen een verbooging van de loonen. Terzelfder tijd zijn ongeveer 630 papier fabrieken gesloten, welke aan ruim 30.000 werklieden arbeid verschaften, uit pro test tegen de belasting, welke de Chinee sdie regeering oplegt. De raad van beheer der Kamer van Koophandel te Washington heeft de in voering van een werkweek van 40 ulur voor de nijverheid aanbevolen, ten einde meer arbeidskrachten te werk te kunnen stellen. Nog steeds is bet land vol geruchten over de plannen der liberale ministers in Engeland. De toestand is echter thans zoo dat geen enkele beslissing zal vallen vóór de zitting van bet Kabinet op Woensdag aanstaande. Intusschen doet Mac Donald, gesteund door de gematigde conservatieven, al bet mogelijke, om een breuk te voorkomen. De Beiersche regeering heeft ingrij pende maatregelen aangekondigd om de begrooting voor 1933 in evenwicht te brengen. Het staatsbestuur zal veel ver eenvoudigd worden. De uitnoodigingen aan den Duit- 'schen rijkskanselier, den rijksminister van binnenlandsche zaken, von Gayl, den rijksminister van buitenlandscbe zaken, von Neurath en den staatssecretaris der rijkskanselarij, om Maandagmiddag als getuigen in de commissie van onderzoek in den rijksdag te verschijnen, zijn aan de betreffende personen verzonden. Het rijkskabinet heeft besloten, ge volg te geven aan de dagvaarding van de observatiecommissie. Het hoopt aldus te kunnen bijdragen tot bet uit den weg rui men van bepaalde misverstanden aan gaande bet gebeurde in de laatste verga dering van den Rijksdag. Voor het eerst sedert 12 jaar geeft bet geboortecijfer in Engeland een stijging te zien. In het eerste half jaar 1932 zijn 165.000 kinderen geboren, zijnde 1700 meer dan in het overeenkomstige tijdvak van 1931, pers zijn, die voor dit kolenvervoer be dragen ontvangen hebben, die verre be neden genoemden prijs liggen en variee- ren van 32% tot 50 cent per ton? Wil de minister in dit geval er voor zorgen, dat aan dezen toestand een einde wordt gemaakt en aan de schippers de door de directie vastgestelde prijs wordt uitbetaald? 3. Wanneer door de directie der Staats mijnen geen vrachtprijs, als waarvan in sub 1 sprake is, is vastgesteld, is de mi nister dan bereid maatregelen te treffen, dat aan de schippers een vrachtprijs wordt uitbetaald, die het vervoer voor hen loonend doet zijn, daar de genoemde prijzen daartoe veel te laag moeten wor- den geacht? keeren weer terug na het gebruik van Mijnhandt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Vervoer van tarwe door schippers. Het Tweede Kamerlid Van Dis heeft den minister van oeconomische zaken en arbeid de volgende vragen gesteld: 1. Is de minster bereid inlichtingen te verschaffen over de al of niet juistheid van de bewering, dat van regeeringswege voor het vervoer van tarwe door schip pers, een vrachtprijs van f3 per ton is vastgesteld? 2. Als zulks het geval mocht zijn, wil de minister dan maatregelen nemen, dat de schippers ook werkelijk dezen vastgestel- den prijs ontvangen, daar het is voorge komen, dat aan ben slechts circa f 1.40 per ton werd uitbetaald? Ontslag spoorwegambtenaren. Uit den toelichtenden staat, beboorende bij de Waterstaatsbegrooting 1933 blijkt o.m., dat een post verminderd is in ver band met de omstandigheid, dat met in gang van 1 Januari 1933 twee Rijks hoofdingenieurs voor de spoorwegen, één technisch ambtenaar 2e kl. en één com mies den dienst wegens reorganisatie van het dienstvak, waarbij zij werkzaam zijn, zullen verlaten. De opening van de Staten-Generaal en de revolutionairen. Het Tweede Kamerlid Boon heeft den minister van binnenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: I. Heeft de minister kennis genomen van het bericht, dat op den dag van de opening der Staten-Generaal door het ge meentebestuur van Amsterdam ontheffing zou worden gegeven van de verplichting tot stempelen aan een zekere categorie van ondersteunde werkloozen, teneinde hen in de gelegenheid te stellen commu nistische demonstratievergaderingen te bezoeken, op voorwaarde, dat zij in het bezit zijn van een retourkaartje Amster dam's Gravenbage? II. Heeft de minister op energieke wijze aan het gemeentebestuur van Am sterdam van zijn afkeuring doen blijken en welke consequenties beeft hij daaraan verbonden? Voorts beeft de heer Boon den minister van waterstaat gevraagd: I. Was bet den minister bekend, dat een extra trein zou worden ingelascbt om elementen, die op den dag van de ope ning der Staten-Generaal van hun revo lutionaire gezindheid wilden doen blij ken naar 'sGravenhage te brengen, niet tegenstaande er een uitdrukkelijk verbod yan demonstratie door deij burgemeester van 'sGravenhage was uitgevaardigd? II. In welken vorm en door wie is be doeld verzoek om een of meer extra trei nen te doen loopen, gedaan? IH. Heeft de minister tegenover de di rectie der Spoorwegen zijn afkeuring over dezen maatregel te kennen gegeven? BEGROOTNG WEGENFONDS 1933. Ingediend is de begrooting voor bet Wegenfonds voor 1933. Bij bet opmaken van deze ontwerp-begrooting moest in het oog worden gehouden, dat de alge meene financieele toestand aanspoort tot voorzichtig beleid Er is o.a. voor de inkomsten minder geraamd dan bij normalen groei van het automobielbedrijf zou mogen worden ver wacht, omdat de algemeene malaise zich naar de meening van de regeering, ook in vermindering van dien groei zal af- teekenen. Uit deze overweging is de op brengst van rijwiel- en wegenbelasting tezamen voor 1933 geraamd, op 19 mil lioen. De totale inkomsten zijn thans voor 1933 geraamd op 21.05 millioen, waar tegenover staat een raming aan uitga ven van ruim 29 millioen, welk cijfer ongeveer 4 millioen lager is dan dat, uitgetrokken voor 1932. "Er zal derhalve over 1933 ten hoogste ongeveer 8.1 mil lioen voorschot aan bet Wegenfonds moe ten worden .verstrekt, om het tekort te deikken. Dit voorschot zal noodig zijn, om overeenkomstig bet voornemen der regeering, ook in het tweede jaar van deze werkperiode den arbeid aan de groote rivieroverbruggingen met de daar op aansluitende verbindingen en aan de nieuwe verbindingen in en met bet cen trum des lands krachtig te kunnen voort zetten, zonder te groote vertraging te brengen in de verbetering van het ver dera Rijkswegennet. Wegen In Zeeiand. Voor verbetering van het wegvak ZijpeZierikzee is f 80.000 uitgetrokken, voor grondaankoop en voortzetting ver betering wegvak KruiningenGoeis f315.000. DE REGEERING EN DE LANDBOUW. Aan de begrooting van Economische Zaken en Arbeid is, wat betreft de afd. Landbouw bet volgende ontleend: Gerekend is op de benoeming van een Directeur-Generaal van den Land bouw. Een vacature in den rang van hoofdcommies wordt niet vervuld. Het totaal van de verhooging met f 10.939 wordt echter ruimschoots gecompenseerd door vermindering van het totaal der personeeluitgaven van het departement. Voor de aanstelling van: aardappel controleurs is f 11,000 uitgetrokken, welke uitgaaf door de inkomsten ad. plm. f17.000 ruimschoots wordt vergoed. Voor het keuren van een wagon aardappelen wordt f 3.50 in rekening gebracht. De aardappelcontroleur ontvangt hiervan f 2.25 aan loon, zoodat elke uitgave van f 2.25 een zuivere inkomst beteekent van fl.25 ter bestrijding van algemeene uit gaven. Voor oommissiën in verband met de wettelijke bepalingen tot steun aan den landbouw, is uitgetrokken een bedrag van f32.800, waarin zijn begre pen 'de toelage voor het administratief hoofd van het tarwebureau, alsmede ver goeding voor reis- en verblijfkosten van -den Regeeringsoommissaris en de leden .van de oommissie van advies (f9500) en de kosten voor het bureau voor de fcredietverleening aan de aardappelmeel- induatrig (f 16QQQ),

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1