No. 301 Vrijdag 23 September 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur R, ZUIDEMA. Bureaus Lange Vorststraat 70, Goei. Tel.s Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, AboE.psmoiftrprljs! Per 3 meander.» Iransj? jpw oo«»v Lob?e nummers 10.05 Prijs der Ad verten tl 5n: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Dr. H. COLIJN OVER DE MIL- LIOENENNOTA. In een zeer druk bezochte vergadering van bet Verband van A.R. Propaganda- clubs heeft Dr H. Colijn een rede ge houden over „Ons verkiezingsmanifest gezien in het licht van de millioenen- nota. De vraag werd behandeld wat ons ver kiezingsmanifest terzake van den finan- cieeien toestand behelst en wat de mil- lioenennota vertelt. In ons program is gezegd, dat volstrekte handhaving van het financieel evenwicht noodzakelijk is. Ons verkiezingsmanifest stelt voorop een vermindering van bezuinigingen en dat zoo eenigszins mogelijk de zware last der belastingen niet behoort te worden vermeerderd. Volgens de millioenennota heeft de Mi nister van Financiën gevonden door be zuinigingen een bedrag van 57 mill. Met de 14% millioen van het Overheidsper soneel wordt dat 7114 millioen. Nauwe lijks de helft! Gelukkig had de Min. van Financiën een potje uit de overschotten van 1929 en 1930. Vorig jaar is gezegd: we zullen dat over 3 jaren verdeelen. Uit de re serve put de Minister 18 millioen, waar door zoo ongeveer 90 millioen is gedekt. Daarmee waren de bezuinigingsmaat regelen voor het oogenblik uitgeput. Som mige zullen in de toekomst een grooter bedrag opleveren door het wegvallen van wachtgeld. Deze bezuinigingen in perspec tief beloopen 20 millioen. Dan gaat de Minister de andere zijde van de rekening bezien. Voorgesteld wordt, uit de invoerrechten 26 mil lioen gulden te halen en uit de reeds vroeger door spr. voorgestelde weeldebe lasting 10 millioen. Dan is rond 125 mil lioen gedekt en blijft dus een tekort van 22 millioen ongedekt. Vraagt men spr. of hij het thans heel ernstig vindt, dan zegt hij: op één voor waarde kan men er in berusten, n.l. dat men in den loop van 1933 zorgt, dat het tekort der Nederl. spoorwegen, dat nu ruim 20 millioen bedraagt, verdwijnt. De Regeering stelt nog twee nieuwe belastingen voor. Wat eigenaardig zegt ze, dat ze niet strekken tot versterking van de middelen, maar tot verlaging van de Rijksuitgaven. Maar het moet toch komen uit onze zakken. De Minister stelt voor, om op de hoofdsom van de Gemeen tefondsbelasting 30 opcenten te leggen voor allen wier inkomen f 30.000 niet overschrijdt. Voor elke f 1000 komt er vervolgens één opcent bij. Als er nog menschen zijn, die f 150.000 per jaar ver dienen, komen die tot 150 opcenten. Hoe wel dit economisch niet te verdedigen is, is spr. toch niet ongeneigd, niet al te veel medelijden te hebben met deze menschen. De nieuwe belastingen zullen met elkaar opbrengen f 63 millioen. Beantwoordt die verhou ding, 70 millioen bezuiniging en 63 millioen nieuwe belas tingen nu aan onze wenscben? Reeds in de toelichting van het verkie zingsmanifest is gezegd, dat niet alle be- lastingverhooging te vermijden zou zijn. Spr. ontkent echter niet, dat de verhou ding 7063 hem niet zoo heel gunstig voorkomt. Hij wil zich niet scharen onder de stuurlui aan wal, maar hij wil zeggen, dat in het algemeen zeer ernstig gestreefd zal moeten worden naar verder gaande bezuiniging omdat de nieuwe last van 63 millioen te zwaar zal zijn. De derde vraag is, hoe we staan tegen over de nieuwe heffingen. Wat de Gemeentefondsbelasting betreft, vreest Spr., dat er nog al wat critiek zal loskomen, en niet geheel ongerechtvaar digd, omdat tengevolge van de opcenten elke fout geaccentueerd wordt. Spr. be houdt zich echter zijn oordeel voor, om eerst te zien van welke zijde en hoe de cntiek komt. Iets anders is het met de verhooging van het tarief voor invoerrechten. Onze Regeering heeft 18 Juli een tractaat met België en Luxemburg gesloten, bekend als net tractaat van Ouchy, dat inhoudt een o om tot verlaging van tarieven over te gaan. Nu is het 21 September, twee maanden «ter en nu kondigt de Nederlandsche regeering een niet onbelangrijke verhoo ging van bet tarief van invoerrechten aan. Het wetsontwerp voorziet in de vraag: hoe is het te rijmen met het verdrag, door te bepalen: zoodra het verdrag in werking treedt, zal de wet niet gelden voor het verkeer tusschen Nederland en België. Dan zou dus voor alle landen, ook voor die, waarmee een meestbegunsti- gingsverdrag is gesloten, 13 pet. geheven worden, voor België zou bet eerst 9, later 8 pet. zijn. Een kind kan begrijpen, dat onder die omstandigheden van het ver drag niet veel komt en dat dus de N e - derlandsche Regeering in September torpedeert een maatregel, die ze in Juli geno men beeft, ter verbetering van den economischen toestand, een maatregel, die door de geheele wereld werd toege juicht. Spr. vraagt zich af, of een verhooging van den accijns op tabak niet doelmatiger zou zijn. En of als men daarmee geen 26 millioen kan krijgen, niet daarnaast de in voering van een coupon-belasting had kunnen worden ter hand genomen. Spr. wijst dan op art. 6 van het ver kiezingsmanifest over werkverrui ming en werkverschaffing. Gaat men die bezien onder de belichting van de millioenennota, dan moet men overgaan naar den kapitaalsdienst. En dan moet Spr. erkennen, dat hij, zich in het algemeen kunnende vereenigen met wat de Regeering meent te moeten doen, voor den gewonen dienst, zijn teleurstel ling moet uitspreken over wat de Regee ring op den kapitaalsdienst voorstelt met betrekking tot dit punt. Als spr. goed gezien heeft, worden er verder geen gelden uitgetrokken voor verdere inpoldering der Zuider zee. Dat er op het oogenblik in den land bouw malaise is en dat de grond niets waard is, kan geen grond zijn om dit groote werk stil te zetten. Men moet niet vragen: wat is de waar de als de grondprijs op zijn hoogste of zijn diepste punt is, maar wat is de ge middelde waarde over een periode van bijv. een eeuw. In de 18e eeuw en 19e eeuw werd de gemiddelde waarde van onzen bodem tel kens 3 maal zoo groot. Is het te verwachten, dat die stijging in 1930 plotseling en voor alle tijden uit is en dat óf de prijs zich in horizon tale lijn zal bewegen óf naar de diepte afzakken? De oorzaak kan alleen hierin liggen, dat men zegt: we kunnen met geen mogelijk heid het geld leenen, dat er voor noo- dig is. Spr. heeft in dit verband nagegaan de leeningsmogelijkheden voor het Rijk. Na aftrek van verschillende vorderingen blijft er 70 millioen vlottende schuld over. Voor inpoldering van den N.-O. Zuiderzeepolder zou men gedurende 10 jaar 10 millioen moeten leenen. Meent men nu werkelijk, dat de financiëele toestand van Neder land zoo is, dat men dat niet kan doen? Spr. antwoord is, dat daarvoor niet de minste vrees behoeft te bestaan. Duizen den zijn er bij dit werk ook indirect be trokken en het wil spr. voorkomen, dat men beter f2 kan uitgeven voor nuttigen economischen arbeid dan fl voor steun zonder meer. Hiermee zijn de punten van relatie tus schen millioenennota en verkiezingsma nifest afgedaan. Wat over Indië, over den eisch van sociale gerechtigheid en in het 4e en 5e punt wordt gezegd, houdt met die nota geen verband. Dat is ook niet het geval met de twee eerste punten, waarin de A.-R. partij vraagt om voortdurende aandacht voor de geestelijke en zedelijke belangen en krachtige handhaving van het Gezag. Zijn die punten m.n. het 2e niet over bodig en verdienen ze wel een zoo voor aanstaande plaats? Spr. is van oordeel, dat de toestand, zooals die zich in ons land ontwikkelt, het inderdaad broodnoodig maakt, dat we die A.-R. beginselen weer in het cen trum plaatsen. Het is ongelooflijk, voor wie de ver schijnselen nagaat, hoe doorloopend in allerlei vormen aan het gezag wordt ge knaagd en uit het oog wordt verloren, dat voor elk gemeenschapsleven hand having van orde en rust, veiligheid van persoon en goederen eerste eisch is. Of 'tnu geldt communisten uit Amsterdam die in Den Haag komen demonstreeren of niet voldoende bescherming van hen, die werken willen, er zijn tallooze vormen die doen blijken, dat ook onder A.-R. te dezen opzichte het juiste onder scheidingsvermogen begint te vervagen. Als dit geldt voor het groene hout, hoe moet het dan met het dorre? Wij, A.-R., zijn in dezen tijd van gren- zelooze verwarring, geroepen om fier en duidelijk tegenover iedereen te laten zien, dat in A.-R. handen gezag en orde in staat en maatschappij veilig zijn. Het punt, waarmee het manifest begint bevestigt nog eens, dat te midden van alle aardsche verschijnselen en moeilijk heden op stoffelijk gebied, de geestelijke en zedelijke belangen aan onze zorgen zijn toevertrouwd en dat wij daarvoor kunnen en moeten opkomen ongeacht alle stoffelijke verschijnselen- Want ten slotte, wanneer, ja juist wan neer het 't volk goed gaat, zijn wij geneigd te vergeten, aan Wien we dat goede te danken hebben. En omdat we dat ver geten in voorspoed, missen we in dagen van tegenspoed de krachtige geloofsover tuiging, die ons stalen kan tegen stoffe lijke moeiten en zorgen. Daarom terecht werd vooropgesteld, dat daaraan voort durend aandacht moest worden besteed. Daarbij komt één punt inzonderheid naar voren: de eisch, dat het Chris telijk huisgezin gaaf worde ge houden, dat we dót moeten bescher men tegen alles wat er vaü buiten tegeri aanstormt. Dat Christelijk gezin is het réduit, de laatste schuilplaats in het bin nenste van de vesting, waarin in oude tijden de bezetting zich terugtrok, om vandaar uit een uitval te doen. Alles wat we doen om dat réduit te bevestigen en te schragen, is het eerste, wat onze roe ping meebrengt. Wij moeten bij de stembus het vaandel fier laten wapperen, om het volk te laten zien, dat wij 't gezag in Maatschappij en Staat willen handhaven- Dan zullen wij menschen verliezen, want er zijn er bij ons, die daarvan niet veel willen weten. Laat ze gaan ze zijn nooit van ons geweest. Maar de Heere zal ons schragen en sterken, ook al komt er verlies. Het conflict in de Engelsche katoen nijverheid. De besprekingen te Manchester over het loonvraagstuk in de katoennijverheid, hebben gisteren vrijwel den geheelen dag voortgeduurd. Het officieel communiqué zegt, dat het gelukt is den afstand, die beide partijen scheidt, een weinig te ver kleinen, maar van eenige overeenstem ming zijn nog geen aanduidingen be merkbaar. Het einde van Gandhi's vasten? De conferentie, die, naar men hoopt, een beslissing zal brengen over het lot der paria's wat de verkiezingskwestie be treft, is gisteren in de gevangenis van Yeravda begonnen tusschen vertegen woordigers van de Hindoes en de paria's. Na een dag van onderhandelingen heeft een delegatie van beide partijen Gandhi 's avonds in de gevangenis opge zocht. Toen zij na verloop van twee uren buiten kwamen, verklaarden de leden der deputatie: „Wij hebben met Gandhi een hartelijke, lange en bevredigende bespre king gehad en wij hopen morgen met een definitieve regeling terug te komen." De besprekingen zullen morgenochtend voortgezet worden. Gandhi, die nu sedert 60 uren vast, is lichamelijk verzwakt, maar blijft le vendig van geest. Dezen nacht rustte hij onder de boomen op het binnenhof van de gevangenis. Uit Bombay wordt gemeld: Gandhi, die gisteren zijn derden vastendag begon, toonde reeds sterke verschijnselen van uitputting. Men vreest, dat hij de hon gerstaking niet lang meer zal kunnen volhouden. De Hindoeleider Malaviya heeft een oproep aan alle rassen en kasten van Indië gepubliceerd, waarin Man Donald dringend verzocht wordt Indië van een catastrophe te redden. Hongeropmarsch naar Boekarest. Dezer dagen heeft zich te Constanza een groep gepensioneerde onderofficieren gevormd die een hongeropmarsch naar Boekarest op hun program hebben staan om er irij koning Carol op aan te drin gen dat de achterstallige pensioenen zul len worden uitbetaald. Deze groep onderofficieren is een uit velen, die naar Boekarest willen mar- cheeren. In Reschitza en Zevenburgen is een groote groep gepensioneerde mijnwerkers en metaalbewerkers, die in langen tijd geen uitkeering meer hebben ontvangen. Thans staan ze gereed om naar Boeka rest op .te trekken om hun eischen meer kracht bij te zetten. Het is echter de vraag, of zij Boekarest zullen bereiken, daar zij over geen middelen zullen be schikken. Bijzondere vermelding verdient wel, dat de staat eigenlijk geen geld schuldig is aan deze arbeiders, maar hun werkge vers, die op hun beurt weer zitten te wachten op gelden, die ze van de regee ring te vorderen hebben voor werken, die reeds lang zijn uitgevoerd. Ook de regeeringsambtenaren uit Mol davië en Bessarabië zijn voornemens, om zich bij de beweging aan te sluiten. Heel deze onderneming heeft echter weinig kans van slagen, daar de staats kas absoluut geen geld bevat. Strijd tegen de godloozen-propaganda in Estland. Naar uit Reval vernomen wordt, heeft de bond van godloozen in den laatsten tijd een geweldige actie en propaganda gevoerd in Estland. De Protestantsche geestelijkheid heeft in verband daarmee een groote tegenactie op touw gezet. In samenwerking met de Grieksch-ortho- doxe geestelijkheid der Russische min derheden werd in de grensstad Nawa een congres gehouden, waarop nieuwe persoonlijke relaties werden gevormd en waar ingrijpende maatregelen werden beraamd tegenover de steeds brutaler optredende actie van den bond van god loozen. Er werd besloten om verschillende co- mité's te stichten, die in samenwerking met een Baltische commissie voor Rus land den strijd tegen de godloozen zul len opnemen. Tevens zal in de pers een campagne begonnen worden om de bevol king te wijzen op den vernietigenden in vloed van het werk der godloozen. Strenge financieele maatregelen in Roemenië. Aangezien de buitenlandsche finan cieele volkenbondsdeskundigen, die ver leden week uit Roemenië zijn vertrokken, duidelijk verklaard hebben, dat van een leening aan Roemenië voorloopig geen sprake zou zijn, heeft de regeering zich genoodzaakt gezien bij het departement een aantal wetsontwerpen in te dienen, die zeer ingrijpende bezuinigingsmaatre gelen omvatten. Geen enkel ambtenaar zal een hoogere bezoldiging dan 35,000 lei (ongeveer 540 gulden per maand) mogen genieten. Uit gezonderd hiervan zijn slechts de beide veldmaarschalken. Teneinde de belasting inning te bevorderen wordt de provisie, die de daarmee belaste ambtenaren van de geïnde gelden krijgen verhoogd van 1 tot 3 procent. Indien zij er in slagen achterstallige gelden te innen krijgen zij hiervan 4 procent. Verschillende nieuwe belastingen zullen worden ingevoerd, overeenkomende met onze personeele be lasting. De verkorting van den arbeidsduur. De buitengewone zitting van den raad van beheer van het internationaal ar beidsbureau is geëindigd. Het voorstel der Italiaansche regeering en van den directeur van het arbeidsbu reau Butler, om een voorbereidende tech nische conferentie bijeen te roepen voor de bespreking van het vraagstuk van de verkorting van den arbeidstijd en in het bizonder van de invoering van de 40- urige arbeidsweek is met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Behalve vijf werkgevers stemden alleen de Engelsche regeeringsgedelegeerde te gen. De regeeringsgedelegeerden van Ja pan en Britsch-Indië onthielden zich van stemming. De arbeidstijd aan boord van schepen en in den landbouw zal op de voorbe reidende conferentie niet besproken wor den. Daarentegen werd met 18 tegen 4 stemmen besloten, dat eventueel ook de arbeidstijd in de mijnen en die van kan toor- en winkelpersoneel onderwerp van bespreking zal kunnen uitmaken. Korte Berichten. Te Poona zijn thans, overeenkomstig den wensch van Gandhi, twee tempels dar Misdoe voor de p&ria'® gapend. Binnenland. Dr H. Golijn over de miljoenennota. De onderwjjsbegrooting. Vermindering van het aantal inspecteurs. Relletjes te Rotterdam. De verbreeding van het kanaal door Zuid- Beveland. De moord in den Blijdorppolder te Rot terdam. Buitenland. Bezuiniging in Roemenië. Het einde van Gandhi's vasten? Het grootste deel van het personeel van 5000 man van de staalfabriek Witt- m.an te Hagen is in staking gegaan. De arbeiders verzetten zich tegen da loon- korting van 10 pet voor het ?lste tot. het 403te werkuur per week, welke de direc tie wil invoeren op grond van de nood verordening van 15 dezer, ten einde nieu we arbeiders te kunnen aanstellen. Vijf vakbonden hebben zich met de staking vereenigd. Ook bij twee kleine Berlijnsche metaal- fabrieken zijn de arbeiders, 600 tot 700 in getal, als protest tegen de noodveror dening in staking gegaan. De Beiersche regeering heeft bevolen, dat de 85ste verjaardag van den rijks president Von Hindenburg in alle ge meenten op passende doch eenvoudige wijze zal gevierd worden. Alle openbare scholen zullen, na het eerste uur, waarin de onderwijzers over Von Hindenburg zullen spreken, sluiten en de leerlingen een vrijen dag krijgen. Reuter verneemt uit goede bron, dat de staking van het Londensche omnibus- personeel voorkomen zal kunnen worden. Werkloozen hebben gisteren opnieuw te Liverpool relletjes veroorzaakt. De politie, die met allerlei projectielen werd bestookt, moest ten slotte de menigte met den gummistok uiteenslaan. Tal van menschen hebben daarbij verwondingen opgeloopen. De prins van Wales is gistermiddag te 6.18 met gevolg te Kopenhagen aange komen. Een 15-tal vliegtuigen van de Deensche luchtmacht waren het vliegtuig tegemoet gegaan. Het dient nog vermel ding, dat de prins na de landing te Am sterdam, ook te Hamburg het vliegtuig heeft verlaten. Het was de eerste keer sinds den oorlog, dat de prins Duitsch grondgebied betrad. De prins denkt on geveer een week te Kopenhagen te blijven. Te Gottbus zijn alle scholen in ver band met de talrijke gevallen van kinder verlamming gesloten. Het Amerikaansche consulaat heeft aan do Ghineesche autoriteiten te Sjang hai medegedeeld, dat een dezer dagen te Sjanghai 700 Amerikaansche matrozen zullen aankomen, die in de internationale concessie zullen worden ondergebracht ter bescherming van de Amorikaansche be langen. TOEPASSING VAN DE ZEGELWET. Een toe te juichen beslissing. Tot voor kort stond de minister van fi nanciën op het standpunt, kenbaar ge maakt bij resolutie van 6 Mei 1930, dat, indien een vordering van aanvankelijk boven 10 gulden werd gekweten door be taling van een som beneden dit bedrag en voorts door verrekening met de waar de van op een vorige leverantie betrek king hebbende emballage, de afgegeven kwitantie van een tien cents zegel moest zijn voorzien. Was de emballage, waar van de waarde voor mindering van het oorspronkelijk verschuldigde bedrag in aanmerking werd gebracht, afkomstig van dezelfde levering als waarop de kwijting betrekking had, dan was geen zegel recht verschuldigd, althans wanneer het eindbedrag minder dan f 10 bedroeg. Deze regeling was een bron van veel ergernis voor den winkelstand. Het pu bliek verkeert nu eenmaal in de meening dat iedere kwijting voor een bedrag van minder dan f 10 vrij is van zegelrecht. Verschillende grossiers en winkeliers zagen zich den laatsten tijd wegens over treding van de zegelwet in bovenvermel den zin beboet met hooge geldbedragen. Vooral in die kringen zal men ingeno men zijn met het mimsiexiëe], besluit vaa

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1