No. 300 Donderdag 22 September 1932 46e Jaar Dagblad voor de Provincie Zeeland en inbouw Wpr VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER I Binnenland. r vlammen g> te tuinbouw. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. lenlgte sloeg de iweer gade. Ten- tullen ongeveer Lg niet aan het delburg. ter. >er 1932. waren gedag- sgezel te Zaam- [ng van Petrus (h f25 b. of 10 5 d. h. 3r te Baarland, Abraham Lou- f20 b. of 10 d.h. selaar te Hulst, zijn echtgenoo- b. of 10 d. h. merkman te Zie- |ling van Roelof ïitspraak f 15 b. iman te Middel- ïg van een paal jmeente Middel- f 15 b. of 5 d. h. ar te 's-Heeren- voldoen aan de lenteveldwachter van zijn rijwiel, Iht reed in den j.l. Eisch f 15 b. '0 b. of 5 d. h. landbouwers- vegens het niet van de politie stappen, waar van 21 Augustus ich en uitspraak lisscher te Arne- ring van Lieven Bpraak f10 b. of Iselaar te Zierik- van Leendert f 10 b. of 5 d. h. rbeider te Hou- |van een rijwiel, ■illes Steijaert te 4 mnd, gev. Jpman te Zierik- |en zilveren beurs toebehoorende bh en uitspraak londer beroep te pfstal van f2 en tartje Wiskerke. |Uitspraak f20 b. feur te Breskens, an Hector Noppe (uitspraak f 10 b. Wolphaartsdijk, en valsche aan- baf. Uitspraak op larbeider te Wol- jte gelegd, dat hij |Arendskerke een in door dat dier te gooien, waar- verwond. Eisch Spraak f 15 b. of itische materiaal [export van tuin- vijftien en in gulden bedroeg, peld tot vier drie dus tot precies ór de crisis. Ge- edroeg de daling fit! yas de achteruit- ouw-export naar sweg grootsten af- aalde hij, verge- lór-crisisjaar" 1929 pCt. Dat behoeft ondering te wek- het Duitsche in- gele en witte kool en 246 pet. van wonder, dat de j normaliter naar ïvoerd, in Augus- |1925 zelfs 10 mill, oeg... 58.000 K.G., te deel van nor- |ten, dat de Duit- geering aandringt invoer tot 30 pet. pruitkool, erwten, en komkommers; den invoer van aen, benevens tot (ruiven! de rest wel, (iappelen in Juli gons, het contin- en... tóch gingen rer de grens, om ezen beschikbaar ich begrijpen, dat |s boycot-actie is Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMAs Bureau; tange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, h. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKBN WERKDAG, A b o e u e m e n t r p r ij Fer 3 me ander:, f renen pu poet, Loris nummers £0.05 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. V De Millioenennota. De opmerking is gemaakt, dat de pro testen aan het adres van de Regeering naar aanleiding van het rapport-Weiter voorbarig waren, aangezien niet bekend was in hoeverre de Regeering de conclu sies van dit rapport zou aanvaarden. De juistheid van deze opmerking is nu gebleken. De Regeering heeft bij haar pogen om de begrooting sluitend te maken wel het Rapport-Weiter als leidraad genomen, manr op de meest aangevochten punten is zij haar eigen weg gegaan. En zoo gaf de millioenennota nog eeni- ge ontspanning al is wat daarin wordt aangekondigd, op zichzelf nog erg ge noeg. De belastingdruk wordt niet onbelang rijk verzwaard. Er valt niet aan te ont komen. De directe belastingen zullen over een geheel jaar gerekend, 27 millioen en de indirecte belastingen 36 millioen meer moeten opbrengen. Dat is geen kleinigheid, temeer nu de Gemeenten eveneens de belastingen ver- hoogen. En deze druk wordt te zwaarder ge voeld, nu veler inkomen belangrijk is gedaald. Particulieren hebben op allerlei wijze de ongunst der tijden ondervon den en voor de ambtenaren wordt een nieuwe, als tijdelijk bedoelde salariskor ting aangekondigd. Het is geen prettige boodschap, die de millioenennota bracht. Maar wie de werkelijkheid wil zien, zal met zijn critiek voorzichtig zijn. Er kan nu eenmaal niet met tekorten worden ge werkt. De begrooting moet sluitend zijn. Al zal dus matiging in de critiek, die in elk geval een opbouwend karakter zal hebben te dragen, zoodat tenslotte het zelfde eindpunt kan worden bereikt, ge boden zijn, toch mag worden uitgespro ken, dat het te betreuren valt, dat deze maatregelen thans en op deze wijze ge nomen moeten worden. Reeds in 1923 heeft Minister Colijn met ernst gewaarschuwd, dat het met de Rijks financiën vast moest loopen. Was aan die waarschuwing meer aan dacht geschonken en als gevolg daarvan stelselmatig gewerkt om de Rijksuitgaven te beperken, dan zouden drastische maatregelen als nu aangekondigd, min der noodig zijn. Maar gedane zaken nemen geen keer. En het bittere drankje thans voorge schreven of een ander eveneens bitter geneesmiddel zal geslikt moeten worden. V Onbegrijpelijk. De houding van het Amsterdamsche gemeentebestuur, dat zijn officiëele mede werking verleende om revolutionaire ele menten gelegenheid te geven in Den Haag bij de Kameropening de orde te verstoren, is ten eenenmale onbegrijpelijk. „De Standaard" zegt er van: „Veel was er, dat we niet begrepen, in de houding van Amsterdams Gemeente bestuur, toen we er eergisteren over schreven. Sinds dien nam het onbegrepene nog toe. Wij hoorden toch, dat de bezorgdheid voor de werklooze Amsterdammers, die zoo gaarne in Den Haag demonstreerden, zóóver ging, dat men aan Den Haag ver zocht heeft, daér de gelegenheid tot stem pelen voor de Amsterdammers open te stellen. Toen Den Haag hierin niet wilde tre den, schijnt men te Amsterdam het stem- peluur tot 5 uur in den morgen te heb ben vervroegd, teneinde toch vooral maar te zorgen, dat de demonstranten op tijd naar de Residentie konden vertrekken. Het zou toch zonde en jammer geweest zijn, indien deze lieden de gelegenheid hadden moeten missen om te trachten in Den Haag de orde bij de KameropeninK te verstoren! Wat er van al deze verhalen precies waar is, zal wel spoedig blijken. Maar als het ons medegedeelde juist blijkt, dan zijn we van oordeel, dat Am sterdams bestuur ten halve is blijven staan. Het had dan óók nog moeten zorgen, dat er bij den ingang der Ridderzaal een eererijtuig gereed had gestaan om de hoe ren Wijnkoop en De Visser af te halen, als soelaas voor de mislukking hunner pogmg om in de Ridderzaal de orde te verstoren. Foei, Amsterdam!" Ja, het is wel kras! Terwijl men weet, dat de Haagsche po litie de handen op zulk een dag meer dan vol heeft, en dat sommige door de revolutionnaire agitatie opgezweepte ele menten tot alles in staat zijn, doet hier een gemeentebestuur toch zijn best om revolutionnaire demonstranten naar de Residentie te helpen. Het is even onbegrijpelijk als onver antwoordelijk. Het bureau der ontwapeningsconferentie bijeen. Gistermorgen heeft Henderson, voor zitter der ontwapeningsconferentie, de zit ting van het bureau dezer conferentie met een korte redevoering geopend, waarin hij verklaarde, dat de ontwapeningsconfe rentie thans in een kritiek stadium is ge komen. Het gaat er thans om, of men tot een ernstige en effectieve vermindering der bewapening of tot een nieuwen bewa peningswedloop zal komen. De voornaamste taak van het bureau is de voorbereiding van het tweede gedeelte der conferentie, die, naar hij hoopte, een reeks concrete ontwapeningsbesluiten zal goedkeuren. De vergadering heeft deze rede stil zwijgend aangehoord. Vervolgens legde de voorzitter den brief van den Duitschen Rijksminister en bet antwoord van hemzelf aan de conferen tie voor. Beide stukken werden voorge lezen. Met het voorstel van Henderson, om voorloopig niet in discussie te treden over deze mededeeling voor het geval de Duit sche regeering nog den wensch koestert, te antwoorden, verklaarde het bureau zich accoord. Ofschoon Herriot en Paul Boncour bei den te Genève waren, hebben de Fran- schen gehoor gegeven aan het Engelsche verlangen, om gisteren nog het stilzwij gen over de Duitsche gedragslijn te bewa ren, opdat sir John Simon en Henderson in de eerstvolgende dagen nog gelegenheid zullen hebben, in vertrouwelijke gesprek ken met von Neurath, die vandaag hier aankomen zal, een bemiddelingspogng te ondernemen. In Duitsche kringen acht men het niet geheel uitgesloten, dat de Engelsche be middelingspogingen bij von Neurath een welwillende ontvangst zullen vinden. Al les zal dan afhangen van de houding der Franschen. Revolutie-stemming onder de boeren. Opnieuw hebben de Amerikaansche boeren in den staat Iowa een beroep ge daan op hun mede-agariërs om de land bouwproducten niet te verkoopen, ten einde te trachten op deze wijze hoogere prijzen te kunnen bedingen. De boeren worden nu ook opgeroepen om melk, boter, eieren en andere producten die aan bederf onderhevig zijn niet meer op de markt te brengen. In tal van straten schijnt de beweging aanhang te vinden. Van de zijde der groote boerenorganisaties wordt verklaard, dat de toestand in den landbouw ontzettend is, dat de boeren gebrek lijden en tot alles in staat zijn. Het geschil in de katoennijverheid in Lancaster. De onderhandelingen inzake de bijleg ging van het conflict in Lancaster hebben nog steeds een moeilijk verloop Niette min kon eergisteren de regeeringsverte- genwoordiger mededeelen, dat er toch eenige vordering was gemaakt. Naast deze korte verklaring is omtrent den gang van de besprekingen niets bekend gewor den. Men weet alleen, dat de loonkwestie op den voorgrond der onderhandelingen staat, welke zaak vandaag in de commis sie, die door beide partijen in ingesteld, verder zou worden behandeld. De vol tallige zitting is voorloopig uitgesteld. Bij de gisteren gehouden besprekingen bleek, dat tusschen de looneischen der onder nemers en de loonschalen, die de vak verenigingen bereid zouden zijn te aan vaarden, nog steeds een verschil bestaat van 8 st. op bet pond. Intusschen schijnt de staking wat aan kracht verloren te hebben. In elk geval wordt uit enkele districten gemeld, dat het werk bij ver schillende weverijen is hervat. Badplaats te koop. Biarritz, de stad waar eertijds vorsten en geldmagnaten hun vacantia kwamen doorbrengen, is totaal verarmd. De eco nomische wereldcrisis heeft ook hier haar noodlottige gevolgen doen gevoelen. De weelderig ingerichte hotels en het prachtig Kurhaus staan thans leeg, slechts weinige pensiongasten zijn dit seizoen Biarritz, „de koningin der bad plaatsen" trouw gebleven. De Spaansche adel, wier goederen door de republiek onteigend zijn, is dit jaar heelemaal weg gebleven. Het eene hotel na het andere moest zijn betalingen staken. Enkele maanden geleden werd reeds verteld, dat heel de badplaats door de eigenaars voor 24 mil lioen gulden te koop werd aangeboden. Maar er kwamen geen liefhebbers op dagen. Later was heel de badplaats te koop voor 2.500.000 gulden. Het heet, dat de „badplaats der rijke menschen" thans te koop is voor 1.500.000 gulden. Het spoorwegongeluk bij Algiers. Het gouvernement van. Algiers publi ceert thans een officieele lijst van de slachtoffers, betrokken bij bet spoorweg ongeluk in de nabijheid van Tlemoen. Het totaal aantal dooden bedraagt 61; hiervan waren 56 personen leden van het Vreemdelingenlegioen, terwijl vijf spoor wegambtenaren tot de slachtoffers be- hooren, 52 personen werden onmiddellijk gedood, negen anderen zijn in bet zieken huis aan de bekomen ernstige verwon dingen overleden. Het totaal aantal gewonden bedraagt 219. Hieronder bevinden zich twee amb tenaren, 217 personen behooren tot het Vreemdelingenlegioen. Van deze gewon den zijn 69 personen ernstig, de anderen licht gewond. hun bezoek aan den Mahatma om tot een overeenkomst te komen over de positie der paria's in het ontworpen kiezercorps. De gedelegeerden drongen aan op de noodzakelijkheid van spoedige onderhan delingen: Morgen of nooit, zeiden zij. Na een tweetal dagen vasten zou Gandhi waarschijnlijk zoo uitgeput zijn, dat hij niet meer aan de besprekingen zou kun nen deelnemen en misschien zou hij nooit herstellen, ofschoon hij nog een paar we ken zou kunnen leven. Sedert meer dam 30 uren heeft Gandhi niets ingenomen, behalve water, dat hij in ruime mate drinkt; hij gaat voort met spinnen en bidden. Hij is overgebracht naar een cel in de gevangenis van Se- ravdaravda dicht bij den ingang, omdat het makkelijker is voor de bezoekers. De vooruitzichten, dat het morgen tot een accoord komt, zijn gunstig. Korte Berichten. Naar eerst thans bekend is gewor den werd Zondag j.l. in het ziekenhuis te Heinrichswalde in Oost-Pruisen een vrouw opgenomen, die lijdende was aan lepra. De vrouw, die in een eenzaam, ver vallen huisje in de nabijheid van Hein richswalde woonde, ging weinig of niet met andere menschen om, daar zij gees telijk niet geheel normaal is. Volgens de verklaringen van de oude vrouw lijdt zij al 32 jaar aan deze huidziekte. Per 15 September j.l. bedroeg bet aantal bij de arbeidsbeurzen ingeschreven werkloozen in Duitschland 5.261.000. In vergelijking met de twee voorafgaande weken dus per 31 Augustus 1.1. is het Binnenland. Duitschland dupeert onze superfosfaatin dustrie. Relletjes te Dordrecht. Buitenland. Revolutiestemming onder Amerikaansche boeren. Gandhi's toestand. De ontwapeningsconferentie. Kabinetscrisis in Hongarije. ter Laan, betreffende onbehoorlijkheden, welke in het zomerkamp in de Legerplaats bij Laren, zouden zijn. voorgekomen, mede gedeeld, dat nieuwe berichten te zijner kennis zijn gekomen omtrent gebeurte nissen, die in het kamp van den kader- landstorm te Laren zouden zijn voorge vallen. In verband hiermede kan de mi nister het onderzoek nog niet als geëin digd beschouwen, en hij stelt zich voor, den naderen uitslag ter kennis van de Tweede Kamer te brengen. Propaganda voor de burgerwacht. Op de vragen van het Eerste Kamerlid Mendels betreffende het optreden van den commandant der burgerwacht te Maas tricht in zake aansluiting van gemeente- personeel bij de burgerwacht beeft minis ter Ruys de Beerenbrouck geantwoord: Blijkens ingewonnen ambtsberichten Ingezonden mededeelingen. Herriot naar Parijs terug. De Fransche minister-president Herriot zou naar verluidt gisteravond Genève weer verlaten. Hij is van plan a.s. Maan dag naar Genève terug te keeren om de opening van de Volkenbondsvergadering bij te wonen en dan ongeveer acht dagen te Genève te blijven. Deze mededeeling omtrent de plannen van Herriot heeft te Genève algemeene verbazing gewekt; immers daardoor is het niet mogelijk geworden, dat de te ver wachten besprekingen tusschen de staats lieden van Engeland, Frankrijk en Duitschland inzake den Duitschen gelijk- gerechtigheidseisch aan Fransche zijde door Herriot gevoerd zullen worden, doch hoogstwaarschijnlijk door Paul Boncour. Kabinetscrisis in Hongarije. De regeering Karolyi heeft, met het oog op den tegenwoordigen binnenland- schen politieken toestand éénparig beslo ten om af te treden. De Rijksbestuurder heeft bet ontslag aangenomen en de regeering belast met de voorloopige leiding der zaken. De minister-president gaf den Rijks bestuurder een overzicht van den binnen- landscben politieken en economischen toestand van bet land. Karolyi wees er op, dat het kabinet zijn ontslag had ge nomen om de voorwaarde te scheppen bet land uit zijn ernstigeft toestand te ver lossen. De Rijksbestuurder beeft tijdens dit onderhoud verzocht om de ontslagaan vrage in te trekken, doch Graaf Karolyi bleef evenwel bij zijn besluit. Eischen aan de slad Berlijn. De opperburgemeester van Berlijn dr Sahm beeft Dinsdagavond van den Prui- sischen minister van binnenlandscbe za ken, dr Bracht, twee decreten ontvan gen, welke hij Woensdag ter kennis van den magistraat heeft gebracht. In bet eerste decreet eisebt dr Bracht vereenvoudiging van en bezuiniging op het stadsbestuur. In de eerste plaats vraagt hij vermindering van bet aantal bestuursdistricten. Wanneer binnen af- zienbaren tijd geen practisch resultaat is verkregen, zal dr Bracht den rijkspresi dent voorstellen een verordening uit te vaardigen om tot de noodige maatregelen te komen. De te nemen besluiten moeten aan het staatsministerie ter goedkeuring worden voorgelegd. Gandhi's toestand gaat snel achteruit. Naar Reuter uit Poona bericht was Gandhi veel zwakker, zijn stem veel min der scherp, volgens de verklaringen van twee leden der Hindoesche delegatie na aantal werkloozen ongeveer hetzelfde ge bleven. Te Neuhaus hebben in den nacht der Rijksdagverkiezingen schietpartijen plaats gehad tusschen nationaal-socialisten en communisten, waarbij een communistische arbeider gedood werd. De voornaamste verdachte, een nat.-socialistische dokter, werd gisteren veroordeeld tot 7 jaar ge vangenisstraf. Een andere beklaagde zag zich veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar; 12 andere verdachten wer den veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie tot één jaar. Alle veroordeelden zijn leden van de nationaal-socialistische partij. Te Almedal is een felle brand uit gebroken in een linoleumfabriek. Twee groote gebouwen, ongeveer 40.000 vierk. M. linoleum en kostbare machines zijn door het vuur vernield. De schade be draagt honderdduizenden kronen. Het bedrijf ondervindt geen stoornis. Na een record-tocht van 6714 uur uit Pernambuco is de Graf Zeppelin gis teravond om half tien vlot te Friedrichs- haven geland. Aan boord waren 10 pas sagiers. Na een betooging van werkloozen is het te Liverpool tot ongeregeldheden ge komen. De politie moest herhaalde char ges met den gummistok uitvoeren. Er zijn zes menschen, o.a. één politic-agent, ge wond; een twaalftal menschen werd ge arresteerd. VOORZITTERSCHAP TWEEDE KAMER Aanbieding nominatie aan de Koningin. Gisterochtend heeft de commissie uit de Tweede Kamer daartoe door den voor zitter aangezocht, aan de Koningin de nominatie voor het voorzitterschap der Tweede Kamer aangeboden. Op het vastgestelde uur kwamen de Kamerleden in vier auto's aan bij het Paleis Noordeinde. De heeren prof. Aalberse en Van Dijk waren in het ministerscostuum; dr Vos en baron van Boetzelaer van Dubbeldam in het costuum van Tweede Kamerlid; prof. Eerdmans droeg de professorale toga; de heer Schaepman was in uni form als majoor der grenadiers en mr Joekes was in rok. Voorts maakte mevrouw Van Itallie Van Embden deel uit der commissie. Het zomerkamp bij Laren. Minister Deckers heeft in een nader antwoord op de vragen van den heer K, heeft de burgemeester van Maastricht on langs in een besloten vergadering de wen- schelij'kheid betoogd, dat ambtenaren, die daarvoor in de termen vallen, zich bij de burgerwacht aansluiten, mits zij daar door niet aan de hun opgedragen ge meentelijke functie onttrokken worden. Dit oordeel van den burgemeester acht de minister juist. Tegen de wijze, waarop bet door dien burgemeester is kenbaar gemaakt, ziet hij geen bezwaar. Als aansporing in bet belang van de handhaving van de openbare orde kan de minister bet optreden van den comman dant van de burgerwacht geenszins on oorbaar achten. Wel zouden, naar zijn meening, de vorm waarin en de weg waarlangs ten deze propaganda is ge voerd, gelukkiger gekozen kunnen zijn. Elke gedachte aan hiërarchisch-ainbte- lijke pressie is den bedoelingen van dien commandant verre geweest en gevaar daarvoor was ook niet aanwezig. Het staat aan ieder vrij, zich al dan niet bij de burgerwacht, indien bij daarvoor in aanmerking komt, aan te sluiten. Met personen, die onder druk zouden toetre den, is de burgerwacht niet gediend. Tenslotte merkt de minister op, dat de commandant eener burgerwacht een door de regeering erkend instituut uit den aard der zaak de bevoegdheid heeft, voor de uitbreiding van de burgerwacht propaganda te maken, ook onder gemeen telijk personeel. Een bijzondere wette lijke bepaling is daarvoor niet noodig. Nederlandsche Varkenscentrale. De Nederl. Varkenscentrale maakt be kend, dat van a.s. Maandag af in de pro vincies Limburg, Noord-Brabant, Zeeland, en Zuid-Holland levering van varkens rechtstreeks aan de vertegenwoordigers der Nederlandsche Varkenscentrale kan geschieden. Van dezen datum af zal in koop van varkens in het zoutersgewicht, bestemd voor de Nederlandsche Varkens centrale, niet meer geschieden op de markten dezer provincies. Degene, die varkens aan de Nederlandsche Varkens centrale wil leveren, zal hiervan mede deeling moeten doen aan den plaatselij ken zaakvoerder der Nederlandsche Var kenscentrale in de gemeente zijner inwo ning. Spoorweg-electrificatie. Zooals reeds gemeld is, hebben de Ned. Spoorwegen besloten het baanvak Rot terdamDordrecht te electrificeeren. Met de werkzaamheden voor de electrificatie zal spoedig een aanvang worden ge maakt, aldus bericht het „Leidsch Dag blad". Door de vele bruggen zal dit met eenige moeilijkheden gepaard gaan, maar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1