DE ZEEUW Deljksbepoting voor 1933. tweede blad. JOAN CARISBROKE Staten-Generaal Binnenland. FEUILLETON. VAN WOENSDAG 21 SEPT. 1932, Nr 299. EEN AANVANKELIJK GERAAMD TEKORT VAN f 147.6 MILLIOEN. Pensioenpremie voor rijkspersoneel met 5 pet. verhoogd; 5 pet. salariskorting voor ongehuwden. Opcenten op gemeentefonds- en ver mogensbelasting. De Minister van Financiën becijfert in zijn „Millioenennota" dat de Rijksbegroo- ting voor 1633 aanvankelijk een geraamd tekort aantoonde van f 147.6 millioen. Het tekort dat tenslotte geraamd zal worden is 22.1 millioen. De maatregelen tot dekking van bet eerstgenoemde tekort beloopen namelijk 125.5 millioen. Deze maatregelen zijn le. Een besparing op de uit gaven tot een bedrag van 57 millioen. 2e Een salarisverlaging van 14.5 millioen. 3e. Een versterking van de middelen met 36 millioen. 4e. Een tegoedschrijving aan den dienst voor 1933 van 18 millioen uit het reservefonds. Wat punt 1 betreftnagenoeg alle hoofdstukken der begrooting hebben hun aandeel in de besparing geleverd. Daarbij is uiteraard gebruik gemaakt van het rapport-Wel ter. Het bedrag van 14.5 millioen aan sa larisverlaging had de commissie-Weiter willen vinden door de bestaande tijdelijke korting met depressie voor lager bezol digden en gehuwden, te vervangen door een definitieve en uniforme korting van 8 pet. en door daarnaast den bestaanden 3 pets aftrek voor ongehuwden te vervan gen door een 5 pets aftrek. De regeering wenscht het laatste punt over te nemen; het eerste niet. Zij is van meening, dat de driejarige korting met depressie, zooals die verleden jaar werd vastgesteld, ongewijzigd kan blijven. Over neming van het desbetreffende voorstel der commissie zou reeds thans vastleggen dat de salarissen blijvend moeten worden verminderdzou de gedurende drie jaren voorgenomen depressie tusschentijds be ëindigen en zou den pensioensgrondslag welke tot dusver onveranderd bleef, in de verlaging betrekken. De regeering ziet tot een en ander niet voldoende aanleiding en is daarom te rade gegaan, de vereischte vermindering van lasten aan te brengen door 't bestaan de verhaal der pensioenpremie voor het eigen pensioen met 5 pet. te ver- hoogen en dus te brengen op 8 pet. De regeering is verder voornemens, een herziening van het Bezoldigingsbe sluit te bevorderen, waardoor de 3 p c t s aftrek voor ongehuwden wordt veranderd in een 5 pots aftrek. Deze twee maatregelen zullen resp. 12.8 millioen en 1.7 millioen, dus samen de genoemde 14.5 millioen opbrengen. Het bedrag van 36 millioen aan ver sterking van de middelen wordt gevonden uit de heffing gedurende een jaar van 3 0 opcentenop alleinvoerrechten en op den bieraccijns (26 millioen) en uit de (aanhangige) weeldeverteringsbelas- ting (10 millioen). De minister stelt verder de heffing van 30 opcenten op alle aanslagen indeGemeentefondsbelasting over het aanstaande belastingjaar in uit zicht; het aantal van 30 zal voor de hoo- gere inkomens geleidelijk tot 150 stijgen. De opbrengst wordt geraamd op 24 mil lioen, waarvan twee derde aan de begroo ting voor 1933 ten goede komt. Verder extra-opcenten op de vermo gensbelasting, geraamd op 3 mil lioen, waarvan ook twee derde aan 1933 ten goede komt. Omtrent den maatregel sub. 4 wordt naar een afzonderlijk wetsontwerp ver wezen. De minister van financiën wijdt verder uitvoerige beschouwingen aan het rap port-Welter en aan de leeningspolitiek van den Staat. Hij wijst voorts op het door EMMA JANE WORBOLSE. Vrij naar het Engelsch. 25.) o— „Mijn inkomen is niet vermeerderd, terwijl mijn uitgaven zich in de laatste jaren verdubbeld en verdrievoudigd heb ben. Dat is heel eenvoudig, is het niet? Heel gemakkelijk te begrijpen! Als ik je elke maand een zéker bedrag voor de huishouding geef, en jij gebruikt meer, wat moet dan het gevolg zijn?" Nu was dit precies, wat Lavinia had gedaan, ofschoon ze zich nog nauwelij'ks van dat onaangename feit bewust was. De meeste leveranciers hadden hun rekening nog niet gestuurd, maar wat ze er van ge zien had, vervulde haar met ontsteltenis. Zonder overleg had ze haar bevelen ge geven, van alles altijd het duurste ge nomen en zich, zooals men wel eens zegt „knallen voor citroenen laten ver- koopen!" Ze zei niets, maar bleef diep ongelukkig zitten, op het punt in tranen spoorwegtekort over 1932 als een der donkerste punten op de rijks begroo ting. Dit tekort zal, naar verwacht wordt, rond f26 millioen bedragen, terwijl f5.5 millioen hiervan, naar de vigeerende be palingen, zal gevonden worden uit gelden, die anders voor afschrijving bestemd zijn. De regeering is met de directie der spoor wegen in overleg getreden tot het voor bereiden van maatregelen, om in 1933 het tekort op de exploitatie dat op de rijksbegrooting van 1934 zal drükken tot de geringst mogelijke afmetingen terug te brengen. Inmiddels is het denkbeeld van bet instellen van een Rrjksvefkeersfonds bij de regeering in overweging. Zjj betwij felde, of de verwachting juist is, dat een verhooging der wegenbelasting het concurrentievermogen der spoorwegen in die mate zou bevorderen, dat het hun hierdoor mogelijk zou worden, na in voering van de noodige bezuinigingen, hun exploitatierekening te doen sluiten. In elk geval, en ook afgescheiden van een eventueel in te stellen verkeers- fonds, zal het vraagstuk van het spoor- wegtekort in den eersten tijd de voort durende aandacht van de regeering vor deren. Intusschen is met de dekking van dit tekort thans hoofdstuk IX der Rijksbe grooting voor 1933 moeten worden belast en vormt deze dekking de oorzaak, dat er een nadeelig saldo van f 22 millioen op bet Rijksbudget voor bet volgend jaar blijft bestaan. Ten aanzien van de toekomst zet de minister uiteen, dat een tekort van 61 millioen staat te wachten. Vier mogelijk heden worden genoemd ter opheffing of beperking daarvan; lo. een kentering in den ongunstigen loop der middelen; 2o. een verder gaande blijvende bespa ring op de uitgaven; 3o. een verduurzaming van de op dit oogenblik voorgedragen belastingverzwa ring, in dezen óf in een anderen vorm; 4o. een wegvallen van het abnormaal uitgavenaocres hetwelk begonnen is de begrooting voor 1933 met f 50.9 millioen te verhoogen. Ten aanzien van bet eerste punt zal men niet heel optimistisch kunnen zijn. Het derde zal wel nauwelijks voor overwe ging in aanmerking komen. Wat den vierden factor aangaat, mag in dit ver band alleen gedacht worden aan de ver hoogde bijdrage aan bet gemeentefonds. De conclusie, waartoe een blik in de toekomst op dit oogenblik voert, kan geen andere zijn dan dat naast krachtige door voering van de thans ter hand genomen versoberingsmaatregelen, zoodat deze binnen den korst mogelijken tijd hun vol ledig effect krijgen, noodzakelijk is een ernstig onderzoek naar moge- lijkheden van verdere bespa- ring.De regeering is van die noodzake lijkheid overtuigd en in die richting werkzaam. EERSTE KAMER. De vergadering van de Eerste Kamer werd gisteren geopend met een rede van den voorzitter MrbarondeVosvan S t e e n w ij k. Deze wees er o.m. op, dat het parlemen taire stelsel zich slechts zoolang staande zal kunnen houden als bet Staatsbestel het Staatsgezag onder zijn vigeur veilig zijn. Daartoe is primordiale eisch, dat de leden der volksvertegenwoordiging, zich van hunne kiezers volstrekt onafhankelijk gevoelende en betoonende, eerbied af dwingen. Niet het minst door de wijze, waarop zij den volke onomwonden, onverschrok ken de waarheid, des noodig de meest harde, ja pijnlijke, durven voorhouden. Geve God, aan Wiens zegen alles is ge legen, dat de Eerste Kamer der Staten- Generaal haar zoo schoon verleden in dachtig, gedurende de zitting, welke he den aanving, ook te dezen hare taak ver sta en ze met groote oprechtheid en nauwgezetheid vervulle. De voorzitter sprak vervolgens woorden van waardeering aan het adres van de heeren v. d. Lande, Arntz, Dobbelmann en „laat not least" mr Rink, die na veel jarige werkzaamheid zijn afgetreden als lid der Kamer. Nadat verder de heer Janssens de L i m p e n s was geïnstalleerd, werd de vergadering gesloten. uit te barsten. Haar vader hernam „Toen we pas getrouwd waren, was het inkomen, dat je moeder en ik samen hadden, 'juist voldoende voor onze be hoeften, maar er bleef ook niets van over. Toen ons gezin zich zoo langza merhand begon uit te breiden het eene kind na het andere gebaren werd, en er kwamen steeds meer monden, die ge voed moesten worden, steeds meer schoe nen en kousen en jurken moesten er ge kocht worden, het personeel werd steeds grooter werd het te weinig. We moes ten het vermogen van je moeder aan tasten, ,iets wat tijdelijke verlichting van moeilijkheden gaf, ten koste van ons toe komstig inkomen. Toen kwamen de uit gaven voor Frank en ik vrees, dat hij een zeer duur zoontje zal blijken te zijn. Twee jaar geleden heeft je moeder zijh schul den betaald, zonder er mij over te raad plegen natuurlek ten koste van haar kapitaal. Nu moet er weer een bedrag betaald worden, ik durf er nauwelijks aan te denken, hoe groot wel en ik weet al evenmin, waar ik het vandaan moet halen als jij Lavinia. Dan krijg ik nog de rekening van den begrafenisonder nemer en van d» naaister want een TWEEDE KAMER. De Voorzitter begon gisteren met een woord van herinnering aan wijlen het Kamerlid, den heer Ament (R.K.), wiens overlijdensbericht was binnengekomen. Spr. herdacht o.m. dén overledene als een voorbeeld van bezonkenheid en rust, diens groote groote toewijding en bet belang zijner adviezen o.m. op het gebied van land- en tuinbouw. Op politiek en sociaal gebied was hij een verdienstelijke figuur. De minister van Financiën, de heer De Geer, sloot zich hierbij aan namens de regeering. Minister De Geer deelde mede, door de Koningin gemachtigd te zijn, de Rijksbegrootingsontwerpen 1933 aan *te bieden, alsmede de Millioenennota. De Voorzitter stelde voor, nadat diens geloofsbrieven in orde zijn bevon den, te besluiten tot toelating van den heer Mr Dambrink (vac. Heemskerk) A. R. Dit voorstel werd z. b. st. aangenomen. Nominatie voorzitterschap. Overgegaan werd tot bet opmaken der nominatie voor bet voor zitterschap. Uitgebracht werden 87 stemmen voor den eersten candidaat, n.l. op den heer Mr van Schaik (R. K.) 83 stemmen; vier blanco. DeVoorzitter, de heer van Schaik, dankte de Kamer voor het in hem gestelde vertrouwen. Tweede candidaat uitgebracht 86 stem men, waarvan 11 blanco. Uitgebracht op de heeren Schaper 67, Beumer 6, Snoeck Henkemans 1 en Smeenk 1 stem; 2e can didaat de heer Schaper (S. D.). Derde candidaat: uitgebracht 83 stem men, waarvan 5 blanco, 71 op den heer Beumer, 2 op Mej. Katz, en één op ver schillende Kamerleden. Derde candidaat de heer Beumer. De heer K u p e r s (S. D.) vroeg daar na verlof, de regeering vragen te mogen stellen over de verlaging van de uitkeering aan de werklooze arbeiders volgens de voornemens der regeering. De heer De Visser (Comm.) vroeg een interpellatie aan over de houding der regeering ten aanzien van het wereldcon gres tegen den oorlog, te Amsterdam ge houden; alsmede over het beperken van het recht van openbare demonstratie nu daar meer dan ooit behoefte aan is. Mevr. De Vri es-Bruins (S. D.) vroeg een interpellatie aan over de op heffing der Rijkskweekschool voor vroed vrouwen te Amsterdam. Over deze aanvragen zal in een volgen de vergadering worden beslist. De heer W ij n k o o p (G. P.) deelde mede, dat de massavergadering, heden ge houden, aan de communistische fractie heeft opgedragen, te verklaren, dat de Troonrede is een hongerprogram van Ruys en Welter. De Voorzitter roept spr. tot de orde. De heer W ij n k o o p noemt de Troon rede een oorlogsverklaring. Deze Kamer dient haar onmiddellijk te beantwoorden in den trant als door spr. bedoeld. De heer A1 b a r d a (S. D.) zal met zijn fractie stemmen vóór het zenden van een adres van antwoord, in dezen tijd, doch niet overeenkomstig den wensch van den heer Wijnkoop. De heer W ij n k o o p vindt het zeer goed, dat de heer Albarda heeft verklaard het niet met spr. eens te zijn. De heer Al barda heeft mooie woorden op het partij congres probeeren te spreken, maar heeft zich hier nu ontmaskerd. Het voorstel-Wijnkoop werd verwor pen met 62 tegen tegen (V. D. en Comm.) De vergadering werd daarna verdaagd tot Donderdag. DE REGEERING EN HET RAPPORT- WELTER. Verschillende adviezen verdienen een ernstig onderzoek. De Minister van Financiën zet uitvoe rig in een vergelijking tusschen de ont- werpbegrooting en het rapport der com- missie-Welter uiteen, dat de veronderstel lingen als zou de commissie te straf be snoeid hebben, een feitelijken grondslag missen. Met de adviezen der Welter-Gommissie is in ernstige mate rekening gehouden. Vele van die adviezen zijn opgevolgd, ter wijl als algemeene gedragslijn is aange nomen, dat voorzoover dit niet het geval heel gezin kan niet voor een kleinig heidje in nette rouwkleeren gestoken wor den, bovendien zijn de rekeningen van de gewone leveranties hooger dan gewoon lijk. Er moet verandering in komen onze jiitgaven moeten aanzienlijk ver minderd worden, of ik hot prettig vind of jij het prettig vindt, of niet". Juffrouw Martin kost heel wat. Ver mindert u haar salaris dan of ontsla haar. Mevrouw Skinner betaalt haar gou vernante maar goed de helft van wat juf frouw Martin verdient en ze heeft zeven kinderen te verzorgen en de twee jong- sten slapen bij haar op de kamer, wat al weer de kosten van een tweede kinder meisje bespaart; want juffrouw Jones wascht en kleedt de kinderen natuurlijk en zorgt voor hun kleeren. Mevrouw Skinner zegt, dat ze haar voor geen geld zou willen missen!" „Dat wil ik graag gelooven. Twee jaar geleden zou ik misschien de meening van mevrouw Skinner gedeeld hebben, maar ik ben zoo langzamerhand tot de ontdekking gekomen, dat de opvoeding van Maggie en jou zeer onvoldoende is geweest. Vertel me eens, wat je zou be ginnen, Lavinia, als je morgen aan den kon zijnb.v. omdat de besparing fe hoog geraamd bleek en het wezenlijk rende ment niet scheen op te wegen tegen het gevreesde nadeel in de plaats van den aanbevolen maatregel een andere werd gesteld, welke een gelijke bate gaf, hetzij voor het eerste begrdotingsjaar, hetzij voorzoover het perspectiefbesparingen van de commissie betrof voor de naaste toekomst, Daarnaast bevat het rapport tal van adviezen, welke niet de Rijksbegrooting betreffen, of althans niet tot een concreet voorstel tot besparing op die begrooting hebben geleid. Tot de hier bedoelde advie zen behooren b.v. die welke gelden de uit- keeringen aan de werkloozen, alsmede verschillende maatregelen, geheel of ten deele rakende andere publiek-rechtelijke lichamen dan het Rijk. Sommige daarvan zijn van zeer ingrijpenden aard. De re geering meent, dat bet omvangrijke en nauwgezette werk door de commissie ook al op zóódanige punten gericht, en dat baar in bepaalde gevallen gebracht heeft tot voorstellen van reorganisatie, die, al zijn z;j niet van onmiddellijk belang voor het tegenwoordig budget, naar het inzien der commissie op den duur tot belangrijke vereenvoudiging en dus besparing kun nen leiden, een ernstig onderzoek ver dient, al moet zij zich haar oordeel in ver schillende der hier bedoelde aangelegen heden nog voorbehouden. Bij alle onzekerheid, die de toekomst biedt, staat wel muurvast, dat met min der dan thans in het voornemen ligt niet zal kunnen worden volstaan. Ook zij, die in de naaste toekomst een zekere milde opleving mogelijk achten, zullen niet wil len voorbijzien, dat de huidige financiëele situatie op zóóveel tijdelijke stutten be rust, dat zelfs van hun standpunt de voor genomen duurzame versoberingen, elk op zich zelve, en alle te zamen, een onver- biddellijken eisch vormen van den gewij- zigden economischen toestand. OPCENTEN OP INVOERRECHTEN EN E ACCIJNS OP BIER. Een tijdelijke heffing. Een bate van f26 millioen. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot tijdelijke heffing van opcenten op alle invoerrechten en op den accijns op bier alsmede van het tarief., Voorgesteld wordt tot 31 December 1933 80 opcenten te leggen op het tarief van invoerrechten. Het zuiver fiscale karak ter van deze opcenten blijkt zoowel uit haar streng gehouden tijdelijkheid, welke van dien aard is, dat geen industrie zich hierop kan inrichten, als uit het uniforme percentage, waarmee alle rechten, geen uitgezonderd, worden verhoogd. Daar zonder nadere aanduiding op centen de hoofdsom plegen te volgen, zal de opbrengst der voorgestelde opcenten ten goede komen aan de gewone middelen, met uitzondering van die op zuidvruchten welke ten bate van het Leeningfonds zul len strekken. De bate voor den gewonen dienst zal zijn ongeveer f 22.5 milloen; die van het Leeningfonds vijf ton. Er is aanleiding gevonden, voor wat de accijnzen betreft, de voorgenomen éénja rige opcenten uitsluitend toe te passen op den bieraccijns. Voor de heffing van 30 opcenten op dien accijns wordt de op brengst verwacht van f3.6 millioen. De gezamenlijke bate van het ontwerp voor den gewonen dienst is derhalve op rond f26 millioen te stellen. Opgemerkt moge nog worden, dat de opcenten op het tarief van invoerrechten automatisch mede van toepassing zuilen zijn op het invoerrecht op benzine. Hoewel het voornemen bestond, dit invoerrecht niet verder te verhoogen, kan tegen dit uitvloeisel van het ontwerp naar de mee ning der regeering. overwegend bezwaar niet worden gemaakt, nu zij heeft afge zien van de door de commissie-Weiter voorgestelde verhooging van de wegenbe lasting voor vrachtauto's en auto-bussen. Na invoering van het onderhavige ont werp ware de mogelijkheid niet uitgeslo ten, dat de invoer van complete gemon teerde motorrijtuigen in die mate zou da len, dat de opbrengst der van deze voor werpen geheven invoerrechten, de opcen ten inbegrepen, een daling, inplaats van een stijging zou vertoonen. In verband hiermee wordt thans voorgesteld, van de voornaamste onderdeelen (motoren, mo- torrijwielframe's en autochassisframe's) een gelijk invoerrecht (15 pet. der waarde plus opcenten) te heffen als voor com- dag eens op straat kwam te staan en zelf in je onderhoud moest voorzien?" „Dat zou ik heusch niet weten, vader. Waarom zegt u toch voortdurend zulke onaangename dingen?" „Omdat die onaangename dingen wel eens werkelijkheid zouden kunnen wor den. Kom, draai er nu niet om heen; wat zou je beginnen?" „Wel ik zou natuurlijk een plaats als gouvernante moeten zoeken. Ik zou het meer dan verschrikkelijk vinden en ik zou, geloof ik, voor goed mijn gevoel van eigenwaarde verliezen; maar gelukkig is het allemaal maar onzin. Misschien zul len we het mettertijd niet zoo erg ruim hebben, maar het is toch onmogelijk, dat we zouden moeten werken als gewone menschen." „Als het zoover komt, zul je jezelf erg gelukkig achten, als je werk kunt vin den om te doen. Je kunt geen onderwijs geven, Lavinia, want je bent verschrikke lijk onwetend; ik weet trouwens niets, wat je goed kunt en ik vrees, dat je ook van niets door en door op de hoogte bent. Ik heb me voorgenomen je jongere zus jes beter te laten onderwijzen en verstan diger te laten opvoeden. Als zij groot ge plote motorrijtuigen en om voor de overige onderdeelen het recht gelijk te maken aan dat (6 pet. plus opcenten), hetwelk ook van overeenkomstige onderdeelen van an dere vervoermiddelen, zooals aanhang wagens, spoorwagens en rijtuigen geheven wordt. Voorts is het raadzaam de tot nu toe vrijgestelde tractors als automobielen te belasten, omdat verschillende tractors hoe langer hoe meer het karakter van gewo ne automobielen of automobielchassis aannemen, Blijkens de verklaring, afgelegd bij de onderteekening van het protocol, gevoegd bij het internationale verdrag tot vermin dering van handelsbelemmeringen, heb been de ministers van Financiën en van Binnenlandsche Zaken zich het rechl voorbehouden gedurende het tijdvak tus schen de onderteekening en het inwer kingtreden van het verdrag gebruik te maken van de bevoegdheid, verleend in den tweeden zin van onderdeel 1 van het protocol ad art. 1 en 2. Op dien grond zou het toelaatbaar zijn, de onderhavige heffing van opcenten op de invoerrechten zonder meer te leggen ook op goederen van oorsprong uit lan den, als in dit artikel bedoeld, welke tjjde- lijke heffing dan zou blijven gelden na de inwerkingtreding van het verdrag. Het zou niet in overeenstemming zijn met de leidende gedachte van het verdrag, indien na het in werking treden daarvan werd voortgegaan met de heffing van op dit oogenblik ingestelde opcenten van goe deren uit landen, die op toepassing van het verdrag aanspraak kunnen maken, waarbij uit den aard der zaak in de eer ste plaats gedacht is aan goederen van oorsprong uit België en Luxemburg. Zanghulde aan H. M. de Koningin. Gisterenmiddag omstreeks kwart over twee hebben leden van de Nationale Unie, het Nationaal Jongeren Verbond en den Nederl. Fascistenbond na de opening van de Staten-Generaal een hulde gebracht aan H. M. de Koningin door voor het pa leis Noordeinde gezamenlijk een groot aantal nationale liederen te zingen. De Koninklijke Familie vertoonde zich op het balcon en verbleef aldaar gedurende een kwartier om deze hulde in ontvangst te nemen. Concentratie der rechtspraak. De rechtspraak zal, volgens de millioe nennota aldus worden geconcentreerd, dat 7 rechtbanken en 48 kantongerechten worden opgeheven. Bezuinigingen bij het Leger. De vredessamenstelling van de land macht zal aldus worden gewijzigd, dat de opleiding van de dienstplichtigen van 8 regimenten infanterie zal geschieden bij de 16 overige regimenten; de beide Stormscholen worden opgeheven; de Nor- maalschietschool' wordt opgeheven als zoodanig; het eerste regiment onbereden artillerie en twee treinafdeelingen wor den opgeheven, benevens één der drie schoolbatterijen en de Rijkspostduiven- dienst. De duur der herhalingsoefeningen wordt met 4 dagen verkort. De Rijkswerf te Hellevoetsluis zal wor den opgeheven. Gemeenteraad en reglement van orde voor den gemeenteraad. De raad van de gemeente Zaltbommel heeft in zijn vergadering van 11 Decem ber 1931 besloten een reglement van orde voor de vergaderingen van den raad vast te stellen. Ged. Staten maakten bezwaar tegen art. 44, luidende„Leden, die van onwaarde zijnde stembriefjes ingeleverd hebben, waartoe ook worden gerekend stembriefjes, welke, indien het benoemin gen van personen op voordracht betreft, personen aanwijzen, die niet op de aan de orde zijnde voordracht voorkomen, worden tot bepaling van de volstrekte meerderheid geacht niet aan de stemming te hebben deelgenomen." De raad ging van deze beslissing in be roep bij de Kroon. Thans heeft het ge meentebestuur bericht ontvangen, dat de minister van binnenlandsche zaken het bestreden artikel niet in strijd acht met de Gemeentewet, en dan ook in een soort gelijk geval geen vrijheid heeft kunnen vinden-bedoelde bepaling voor schorsing en vernietiging door de Kroon in aan merking te brengen. bracht kunnen worden tot verstandige nuttige vrouwen, dan is naar mijn mee ning het salaris, dat ik aan juffrouw Mar tin betaal, het geld, dat ik het best belegd heb. En nu kun je gaan. Met de keuken meid hoef je je niet te bemoeien; ik heb haar haar loon uitbetaald en nog een maand extra ook, omdat ze onmiddellijk ontslag heeft gekregen." „Maar vader, hoe moet het dan met het diner morgen?" „Dat moet natuurlijk doorgaan. Ik kan die menschen nu niet meer afschrijven. En nu wensch ik alleen te zijn. Zend me over een half uur een kop sterke thee boven; daarna moet ik met je tante spreken." Lavinia ging weg met een gevoel in haar hart, dat der wanhoop nabij! was. De twee vragen, die haar bekrompen ver standje nu bezig hielden, waren r „Zou tante Jane, als ze haar de sleutels moest overgeven, ook aanspraak maken op de plaats aan het hoofd van de tafel?" en „Hoe moest het diner voor den volgen den dag klaar komen, terwijl er niemand in de keuken was om het toe te berei den?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 5