nderwijs. BONNEMENTEN ngd Nieuws. KLEINE ADVERTENTIËN Land- en Tuinbouw Telegrammen. Scheepstijdingen. Finantiëele Berichten 1 edikant en zijn eal*, ►gt het orgaan van den Bond edikanten, nog niets naders /er de plannen om op Bonds- gerachtige kerkvoogden voor b dagen. Het stadium, waar- reiding van deze zaak ver moeilijk nadere publicaties valt er het een en ander te er zeer dicht bij ligt. is een gemeente, die aan ken predikant berichtte, dat •aag was, of zij, nu die plaats 'den was, aan den raad van voldoen. Van dien predikant kerkvoogden toen een gepe- waarin hun werd medege- zij er geen prijs op stelden, renheid langs den behoorlij- en weg te regelen, hij zich >u wenden, om via den rech- sen oplossing te krijgen. Toen aogden eieren voor hun geld en raad van beheer betaald, gemeente in Noord-Holland, g nooit den aanslag had be- dikant, die hier genoeg van een gecombineerde vergade- e;voogden en kerkeraad, na- Dt in den treure over het ge was, en de kerkvoogden in g volhardden, als persoon- egd, dat hij op het oogenblik n wilde laten of de kerke- kerkvoogden tuchtmaatre- zou, maar dat hij dit ééne rilde stellen „Zoo goed als iige kerkvoogden gezamen- 3 Ouddorp hebben gevoerd, likanten, als er geen andere gezamenlijk procedeeren steeds weigerachtige kerk en de heeren dus bij hun larden mochten, zou hij niet ulp van den bond in te roe- dergelijk proces", agen kwam er bericht aan at de aanslag betaald zou meente in Gelderland, waar aan den pastor loei mee- ij vanwege de malaise zyn esten verlagen. Na veel ge- t deze predikant zioh tot gewend met het verzoek zijn traktement in rechte n. 'Nog voor het zoover kerkvoogden zich bereid bij den ligger aanvaarde a te komenl. is er nog in Drente een ge- cerkvoogden zich voor eeni- leel hebben verbonden tot 'Oeslag aan een emeritus kant en nu leukweg berich- mee ophouden, nu de kas van het Rijksemeritaats- nen is. Deze heeren hebben rschuwing te pakken, dat loeten houden met de mo- een gerechtelijke invor- voor het Machinisten-exa- A, dhr P. J. van Dijke te laatsen waar agen- „De Zeeuw" geves- worden ook weok- enten aangenomen. HEDEN IN DEN HAAG. es. Verkeersagent levens een messteek getroffen, msch communist door een lot gewond. ier uur gistermiddag was sche vergadering in het L en W. te Den Haag af- geheelen middag was er gstelling rondom het Ge- maar alles was ordelijk 2400 communisten, die gevuld, kwamen in geslo- lar buiten, veel wachters r bij en al dadelijk bleek, 'n de bedoeling lag, hoe dat de politie, dat niet m. bisser had in de vergade- it hij in de Kamerzitting 'ij voegde er aan toe: „ik in". adering werd geroepen: mee". de heer De Visser, „gjj staande blgkt, dat de ver trokken" en wel in de eeringsgebouwen. „Internationale" zingend, t over, de Korte Poten >ver het Plein, naar het echter stuiten zij op politie, t voor den ingang riep het bevel rechtsomkeert daaraan niet onmiddelük gingen de sabels uit de en zwermde uit de poort t van twintig agenten in ■abel trokken en een aan tal rechercheurs, die al loopend hun gum mistok te voorschijn haalden. Op het Plein werd geroepen: „Staan blijven, kamera den", maar daaraan werd niet voldaan; voor de dreigende agenten stoof alles uiteen. Wie zich niet gauw genoeg uit de voeten maakte, kreeg het met de agenten te kwaad. Er zijn harde klappen uitgedeeld. Door de Korte Poten is de groep teruggedreven. In het gedrang heb ben drie spiegelruiten, een van een Boek handel, een van een fruitwinkel en een van een melksalon het begeven. De verkeersagent op de brug van de Heerengracht bleef rustig het verkeer re gelen. Juist toen hij de armen uit spreidde kreeg hij een snee met een mes in de borst. De teruggejaagde groepen liepen om en kwamen via de Groote Marktstraat op 'tSpui, waar zij de vergaderden uit „Mu sis Sacrum" ontmoett*""Ook daar kwam het tot botsingen en de Spuistraat zag de politie zich éven genoodzaakt op krachtdadige wijze de orde te hand haven. Van alle kanten kwamen nu detache menten politie aan, die onmiddellijk de sabel trokken en het Spui met geweld ontruimden. Tot achteraan het Spui zijn de joelende groepen opgejaagd. Plotseling klonken er schoten bjj de Nieuwo Kerk. Een 24-jarige schilder, af- komstig uit Amsterdam, was vrij ernstig in de buik gewond, tengevolge van een revolverschot, dat door een rechercheur werd gelost, toen de man hem met een steen te lijf wilde gaan. De gewonde is naar het gem. zieken huis overgebracht. Op het gerucht van de relletjes, stroom den honderden naar de binnenstad, die weldra even druk was als in den ochtend. Rondom het huis van De Bezem in de Parkstraat was veel politie geconcen treerd; herhaaldelijk zijn daar volksop- loopen uit elkaar gejaagd. Een detache ment agenten, dat met een bus was aan gebracht, voerde een charge uit in de Kazernestraat. Toevallig stonden daar krantenloopers te wachten. De politie, die wellicht wat zenuwachtig was, be merkte blijkbaar niet, dat dit rustige men- schen waren, die niets kwaads in den zin hadden, en trok ook tegen hen sabel en gummistok. Enkelen hebben toen harde klappen opgekropen en een paar jassen zijn - gescheurd. In de Muzestraat heeft de politie een 31-jarige Amsterdamschen bakker gear resteerd. Deze had een ledigen vuilnis emmer naar een patroille, bestaande uit een inspecteur en twee agenten, gewor pen. Ter zake van poging tot zware mis handeling is tegen den man procesver baal opgemaakt. De gewonden. De verkeersagent, die op de Heeren gracht onverhoeds gestoken is, blijkt te zijn agent Baars. Hij heeft een diepe en breede wond in de hartstreek. Gisteravond was zjjn toe stand zoo ernstig, dat men het noodig heeft geoordeeld de fa milie te waarschuwen. Hij scheen stervende te zijn. Voorts is nog een andere agent bij het afweren van een aanval licht aan zijn hand verwond. Ook is nog een 25-jarige fabrieksarbei der uit Wormerveer door een sabelslag boven zijn rechteroog verwond. Hij werd in het Ziekenhuis Zuidwal behandeld en kon daarna naar huis gaan. De man, die op het Spui een schotwond heeft gekregen is een communist, de 24- Jarige Eilers, een schilder, te Amsterdam. Een ooggetuige vertelde aan het Vad.: Over het Spui trokken groepen commu nisten, die telkens opgejaagd werden door politie, waaronder rechercheurs. Een re chercheur, gewapend met een gummistok, was omgeven door een groep communis ten. Plotseling "klonk er een schot. On middellijk kwamen de politie-revolvers voor den dag en werd er verscheidene malen in de lucht geschoten. Alles stoof uiteen. Een man liep naar een boom en zeeg daar neer. Hij werd binnengedragen in een lamsslagerij en bleek in den buik getroffen te zijn. De Geneeskundige Dienst heeft hem naar het Ziekenhuis gebracht, waar hij onmiddellijk is geopereerd. Zijn toestand is niet ongevaarlijk. Tenslotte schijnen er nog enkele per sonen lichte verwondingen te hebben op- geloopen, doch deze waren van zoo wei nig ernstigen aard, dat ze alle ter plaatse konden worden verbonden. Zij hebben zich niet Dij de politie, noch bij den G. G. D. gemeld. Tjdens de gisteravond gehouden ver gadering in het Gebouw voor K. en W. stond een inspecteur met een detachement agenten in de Muzenstraat. Uit een der zijzalen van het gebouw werden zij met stoelen "bekogeld, waarop zij naar bin nen trokken en de zijzaal ontruimden. Ook hierbij zjn harde klappen gevallen. Tjdens de pauze kwamen de bezoekers der vergadering achter het hek een luchtje scheppen. Zy joelden tegen de politie en maakten kabaal. Daarop is het hek geopend en is met de sabel de orde hersteld. t i Van de overzijde werd met een ka!ta puit geschoten. Ook de overzijde is toen ontruimd. Inmiddels werd van de brandtrap van het gebouw met brokken steen naar de politie gegooid. Een agent heeft toen eemge schoten gelost in de lucht. .Herhaaldelijk kwamen groepen jonge lui op de Heerengracht kabaal maken. Eenige malen is toen de Heerengracht ontruimd. Tegen dat het einde der vergadering verwacht mocht worden kwam hoe langer hoe meer politie bij hot gebouw samen. Rechercheurs en agenten in burger, in specteurs en hoofdinspecteurs stonden voor het gebouw. De brug over het water was opgehaald. Op den Zuid Binnensingel stonden een autobus, de arrestantenauto, een manschappenauto en de transport- auto van de Brandweer vol agenten. Alle toegangswegen naar de binnenstad waren afgezet. Den communisten was dus als heit ware een weg voorgeschreven. Omstreeks kwart over elf kwamen en kele groepjes communisten de hoofdgang uit. De anderen verwijderden zioh langs de Muzestraat. Als een nachtkaars ging het gebouw uit Het stopcontact van den Burgemeester. In den raad der ge meente Nieuwveen is het bij de behande ling van de gemeenterekening minder vriendschappelijk toegegaan tusschen den burgemeester, den heer J. W. Geesink en de commissie, belast met het nazien van deze rekening. Het was reeds vooruit bekend, dat de burgemeester ter verant woording zou worden geroepen voor eeni- ge, op deze rekening voorkomende pos ten, zoodat er van de zijde van het pu bliek groote belangstelling bestond voor deze vergadering. Lang niet alle nieuws gierigen konden tot de publieke tribune worden toegelaten. Bij den post „Verlichting en verwarming Secretarie" kwamen de tongen der com missie-leden los. De burgemeesterswoning vormt n.l. één geheel met de Secretarie en nu zou bij onderzoek gebleken zijn, dat een lichtleiding in de burgemeesters woning was aangesloten op den gemeen te-meter. Het lampje van deze leiding was als bewijsstuk op de raadstafel gedepo neerd. De heer De Geus, een der leden van de commissie van onderzoek, deelde mede ten gevolge van de praatjes, welke in het dorp de ronde deden, een grondig onderzoek te hebben ingesteld. Daarbij was gebleken, dat zich in de woonkamer van den burgemeester een leiding be vond, welke op den gemeente-meter was aangesloten. De burgemeester had op een hem gestelde vraag geantwoord niet te weten, hoe die leiding daar kwam, doch later had een installateur verklaard, dat hij de leiding had aangelegd. Ook in den salon bleek een lichtpunt te zijn, waar voor de gemeente den stroom leverde. De heer De Geus meende, dat de burge meester hem en zijn mede-lid bedrogen had. Deze laatste, de heer Plomp, onder schreef deze meening ten volle. De burgemeester gaf toe 20 KW. door de lamp te hebben verbruikt, maar de heer De Geus meende, dat dat niet te controleeren was, omdat het hier een, achter een gordijn verborgen stopcontact betrof, waarop alles kon worden inge schakeld. Dezelfde spreker stelde daarop voor een motie van wantrouwen tegen den burge meester aan te nemen, waarbij hij zeide, dat, als de motie niet aangenomen zou worden, zijn partij de kwestie in handen zou kunnen stellen van den Officier van Justie. De motie van wantrouwen werd ver worpen met 6—1 stemmen. Hierna werd den burgemeester nog ver weten, dat op den post „Reis- en verblijf kosten van het hoofd der gemeente" te veel lunches, diners, soupers en „diver sen" voorkwamen, waarbij hem verzocht werd deze „Diversen" in het vervolg ook te willen specificeeren. De burgemeester antwoordde vele reizen te hebben moeten maken in verband met den steun aan den tuinbouw. Tijdens deze verhandeling werd van buiten met steenen tegen de ramen gegooid, zoodat de politie het plein voor het raadhuis moest schoonvegen. (Tel.) Dysenterie-epidemie. Reeds eenigen tijd heerscht te Spijkenisse een dysenterie-epidemie, waardoor tot heden ongeveer 70 personen zijn aangetast. Ook in de omgeving, o.a. te Hoogvliet en Poortugaal hebben zich eenige gevallen voorgedaan. Er is echter geen direct ge vaar en sterfgevallen zijn tot dusver niet voorgekomen. Het aantal sterfgevallen van dysenterie te Staphorst breidt zich nog steeds uit. Twee bijzondere scholen zijn thans geslo ten. Het aantal sterfgevallen ia gestegen tot zeven. Felle brand te Eindhoven. Gistermiddag woedde te Eindhoven een felle brand, welke ontstaan was op den zolder van het kapitale café van den beer J. Paashuis. De bovenverdiepingen van het groote pand, welke bewoond werden door de gezinnen Smulders, Steyn en Van de Camp, brandden totaal uit. Beneden werd in het café heel wat schade aange richt. Brand in Katwijk. Gisternacht heeft een hevige brand gewoed in een win kel aan de Stationsstraat te Katwijk aan Zee. Met twee stralen op de waterleiding was de brandweer een uur na het uitbre ken den brand meester. De bewoners, een man, vrouw en een kind, moesten zioh door een bovenraam over het dak van een belendend perceel redden. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Kinderverlamming in Over- ij s e I. Thans doen zich in den Zuid-West hoek van Overijsel vele gevallen van kin derverlamming voor. De gemeente Blankenham heeft haar scholen gesloten. Eén patientje is aan de gevolgen der ziekte overleden, terwijl een aantal andere door de ziekte aangetaste kinderen naar het ziekenhuis te Zwolle is overgebracht. De toestand dezer kinderen is echter redelijk wel. DE PERS OVER DE TROONREDE. „De Standaard" (A.R.) wijst er op, dat men in de Troonrede tevergeefs zal zoe ken naar een ietwat concrete formuleering van wat de Regeering denkt te doen. Zij wil dit niet in deze omstandigheden laken. Maar er valt ook niets te prijzen aange zien van het ontvouwen van een program geen sprake is. „De Troonrede is slechts een koninklijke mededeeling nopens den toestand waarin land en volk verkeeren. Een mededeeling, die op zichzelf natuurlijk ook al geen nieuws brengen kon, maar die in zoo verre toch een verrassing opleverde als gezegd werd, dat in de Overzeesche Ge westen „meer en meer in alle maatschap pelijke kringen" de overtuiging doorge drongen is van de noodzakelijkheid van het streven om de kosten der landshuis houding met de middelen in overeen stemming te brengen. „Wij vernemen dit met genoegen, daar onze eigen indruk een andere was. W ij dachten dat aan dit besef in Indië nog heel wat haperde, lettend op de gemak kelijkheid waarmee men budgeteerde op de basis van een denkbeeldig niveau van inkomsten. Dat deze onze vergissing nu recht gezet kon worden, verheugt ons en in blijde verwachting zien we thans de resultaten van dit verstandig inzicht tegemoet. Voor het overige stemmen we van gan- scher harte in met den oproep van H. M. de Koningin tot haar volk om eendrach tiglijk saam te werken tot bestrijding der moeilijkheden, die ons troffen, al is onze verwachting nopens de vervulling van dien wensch niet groot. Met meer vertrouwen sluiten wij ons aan bij de bede, dat Gods hulp ons volk moge sterken en dat Hij aan den arbeid der Staten-Generaal Zijn zegen moge schenken. Immers hier wordt niet een be roep gedaan op den mensch, maar een bede gericht tot den Almachtige, Die he mel en Aarde regeert, Wiens hand slaan kan, maar Die ook de macht tot genezen bezit, en Die hooren wil naar wie zich in ootmoed tot Hem richten." „De Nederlander" (G.H.) acht het niet meer dan natuurlijk, dat de Troonrede geheel staat in het teeken der crisis en dat zij zwijgt van veel, wat anders ver melding pleegt te vinden. Het kabinet ge voelt en beschouwt zich blijkbaar thans vóór alles als crisis-kabinet. Eén speciaal punt, dat van de handels politiek toont daarbij, dat de Regeering niet door theorieën zonder meer zich lei den laat. Zij ziet de harde feiten en is daarom „bij voortduring bedacht op af wending van de gevaren, waarmede bui- tenlandsche maatregelen den afzet van onze voortbrengselen bedreigen". Terecht, meenen wij. Maar dit beduidt niet, dat ook de Ne- derlandsche regeering gelijk zooveel bui- tenlandsche het gezond verstand volko men heeft verloren; dat zij principieel het roer wendt. Integendeel: richtsnoer blijft „bevordering van het herstel van het in ternationaal ruilverkeer". We lezen dit met niet minder instemming. Overigens treft ons het zeer weldadige nationale geluid, dat de Koningin in haar rede heeft doen hooren, en dat alom voort- klinken moge. Laat ons volk „in al zijn lagen" zich den ernst der omstandighe den voor oogen stellen. Laat men weten, dat „alle" takken van volksbestaan lijden: handel èn landbouw, visscherij èn scheepvaart, tuinbouw èn nijverheid; alle. Laat op den voorgrond treden wat de natie vereenigt, niet wat haar verdeelt. Zoo klonk het heden uit Koninklijken mond. Zoo moge het voortklinken tot aan de uiterste hoeken van ons land, in alle harten èn alle hersenen. Er is inderdaad een gezamenlijk leed te dragen en een gezamenlijk werk te doen." „De Rotterdammer" (A.R.) spreekt van een noodsein. Aller medewerking wordt gevraagd om door de branding heen te komen. „Welke maatregelen de Regeering denkt te nemen, weten we nog niet. Daarom is elk oordeel over de betee- kenis der Troonrede, wat het program der Regeering betreft, thans voorbarig. Slechts dit staat vast, dat de Regeering weet zich met het schip van Staat in de branding te bevinden en daarom nood seinen geeft, opdat ieder die helpen kan, zijn volle medewerking moge verleenen. Waarin die zal bestaan, komt nader aan de orde. En de Regeering vertrouwt op de volle toewijding der Staten-Generaal. Het schijnt, dat de toon voor de Over zeesche Gewesten iets hoopvoller klinkt dan voor het Moederland. Nadrukkelijk wordt verzekerd, dat de bevolking meer en meer den ernst van den toestand in ziet (zoo'n tirade wordt voor Nederland gemist) en de hoop wordt gewekt, dat het evenwicht der begrooting verkregen zal worden. Wellicht echter beschouwt de Regee ring het alB een vanzelfsheid, dat een sluitende rekening voor ons land eerste voorwaarde is voor economisch behoud; en daarin zijn alle weidenkenden het met haar eens. Moge er ook bij het dragen van lasten iets, kon het zijn veel, van die eenstem migheid gevonden worden en moge de Koningin niet te vergeefs een beroep op de saamhoorigheid van ons volk hebben gedaan." Naar onze meening, zegt „De Maas bode" (R. K.), heeft de Koninklijke Bood schap het juiste midden bewaard: zij is waar, maar niet wanhopig; zij vraagt of fers, maar kondigt geen afbraak aan; zij bedient zich van forsche woorden, maar laat plaats aan het menschelijk gevoel. De stijl van deze Troonrede verraadt 'n geest, die de beenderen der departementen tot een levend organisme maakt; een Regee ring spreekt, en niet een reeks Ministers. En verder: „De Regeering doet een beroep op de eendracht van ons volk en zij vraagt den zegen van God over haar ontzagwekkend moeilijken arbeid. Wij begrijpen en waar- deeren, dat zij behoefte gevoelt aan Gods hulp en rekenend op die hulp, hadden wij ook durven hopen op een ietwat meer be moedigenden toon in de Koninklijke Bood schap. Ongetwijfeld een optimistische boodschap in dit donkere uur der lands geschiedenis, ware een zeker teeken, dat de regeering niet berekend zou wezen voor haar taak. Maar hopen mogen menschen, die in God gelooven. De Regeering treedt bezorgd voor het front en zegt baar meening in ernstige taal. Moge dan het nageslacht van ons kun nen zeggen, dat de met zorg beladen re geerders van heden een waardeerend volk vonden. En moge althans ons katholieke volksdeel een derde der overigens zoo verdeelde natie, die tot eendrachtige sa menwerking wordt opgeroepen den lof verdienen, dien Baldwin op 4 April van dit jaar te Worchester aan de Engelschen toezwaaide: „Wat wij leden, is niet on gewoon onder de volken van heden. Wat ongewoon is, is de wijze, waarop ons volk stand hield". De „N. Prov. Gr. Crt." (A. R.) zegt, dat de troonrede meer is een proclamatie tot parlement en volk, dan een troonrede in den gewonen zin van het woord. Zij constateert, dat het schip van staat worstelt in de branding. De regeering is met den ernstigen wil bezield het in vei lige haven te brengen. Al de aandacht is gevestigd op het stuurmansschap daartoe vereischt, en een beroep wordt gedaan op de medewerking van de bemanning, van het volk. Immers kan de regeering slechts haar doel bereiken als het volk in al zijn lagen de werkelijkheid wil zien. In sobere taal wordt de aard van de crisis, waarin wij ons thans bevinden, ge- teekend. En dan geeft de troonrede geen maatregelen aan, maar enkele niet scherp geteekende richtlijnen. Goede richtlijnen voorzeker. „Friesch Dagblad" (A. R.) zegt, dat de troonrede klinkt als het geklep van de noodklok. Het is zoo heet het verder een waardig Staatsstuk, uitgekomen in een plechtig oogenblik. Een oogenblik, een tijdsgewricht, zóó ernstig, dat zelfs alle vorstelijke zwier terecht ontbreekt en reeds de eerste volzin met sombere bewoordin gen u plaatst midden in de ellende des volks, en niet meer van donkerheid, maar van duisternis gewaagt. Menschelijke wijsheid schiet hier te kort. Alleen met Gods hulp verwacht onze Regeering er in te kunnen slagen, het Schip van Staat door deze ongekende brandingen te sturen. De „Nieuwe Rotterd. Crt." (Lib.) is te leurgesteld. „Er was voor alles behoefte aan een Koninklijk woord, dat vertrouwen in de toekomst zou wekken, een dat bemoedi ging schenken zou, omdat men eruit voel de, dat wij hier te lande bij alle ellende toch in ieder geval het geluk hadden van eene Regeering, die tegen de moeilijkhe den opgewassen was en tot krachtig han delen in staat. In plaats daarvan hebben we één lange jammerklacht gekregen, zóó somher, zóó zonder eenige opwekking, zóó zonder eenig teeken van regeeringsvertrouwen, dat van de geheele rede slechts eene neer drukkende werking kan uitgaan." Tot al, waarover de natie brandt van verlangen om iets te vernemen, wordt het diepste stilzwijgen gedaan. Zij bepaalt zich hier en daar tot eenige vage frazen, die niets zeggen, noch omtrent het hoe, noch omtrent het wanneer. Wie zoo besluit het blad gelijk de Troonrede verlangt, „de werkelijkheid onverbloemd voor oogen stelt", kan over het stuk niets anders uiten, dan diepe teleurstelling over zooveel leegheid. Eene weeklacht van eene slappe regee ring." „De Nieuwe Courant" (Lib.) acht de rede een waardig Koninklijk woord in overeenstemming met de ernstige omstan digheden. „Dat haar stijl zich in gunstigen zin onderscheidt van dien harer voor gangsters, kan aan den indruk slechts ten goede komen". „Het Handelsblad" (Lib.) zegt o.m.: In de troonrede klinkt het geluid van een zware, plechtige stormklok, die her innert aan de ernstige radiorede, die de minister-president op 19 Juli hield, waar in bij ons volk aanspoorde om „de wer kelijkheid te zien zonder oogkleppen". Zij bepaalt zich ditmaal tot het ééne kern probleem waarvoor de natie zich geplaatst vindt: het behoud voor allen van de materieele grondslagen onzer samenleving, zonder welke de sociale, geestelijke en cul- tureele waarden tot ineenstorting zouden worden gedoemd De troonrede is dit keer niet de gebrui kelijke en onpersoonlijke aaneenschakeling van onsamenhangende zinnen, die elk uit een ander ministerieel departement af komstig zijn en aanwijzingen voor de toe komst inhouden. Het is een zeer ernstig woord tot het vaderland in een „duisteren tijd", waarin een beroep wordt gedaan op „wat de Natie vereenigt, niet wat haar verdeelt", De kleine advertentlBn, die Dinsdag en Vrijdag worden opgenomen, kosten slechts 75 cent bi] vooruitbetaling. Slechte prijsverhouding voor Friesche aardappelverbouwers. Het bestuur van de Friesche Mij. van Landbouw en dat der afd. Friesland Van den Christenen Boeren- en Tuinders, bond hebben dezer dagen besprekingen gevoerd over den toestand in het aard appelbouwbedrijf. Het bedrijf is in gee- nen deele rendeerend en de prijsverhou ding is zeer slecht. De verbouwer ont vangt lage prijzen, terwijl do consument naar verhouding tamelijk hooge prijzen moet besteden zeide dr Drost. Het doel van de besprekingen nu was, om te trachten, het daarheen te leiden, dat van de winst een grooter deel aan den pro ducent ten goede zal komen. Het is echter gebleken, dat deze materie zoo ingewik keld is, dat men nog niet tot een of andere oplossing heeft kunnen komen, zoodat uiteraard geen besluiten genomen zijn. HEERLEN. In Samenwerking met de Duitsche politie is de recherche alhier een internationale auto-rooversbende op het spoor gekomen. De gestolen auto's werden in Nederland veranderd en verkocht. Zij kwamen vooral in handen van smokke laars. Reeds zijn drie personen aangehou den, n.l. twee in Nederland en één in Duitschland. Meerdere arrestaties worden verwacht. VENLO. Gisteravond is onder Arcen een 16-jarige slagersknecht door een auto aan gereden. Hij bekwam een ernstige hals- wonde. De halsslagader bleek doorgesne den te zijn, zoodat de jongen kort daarna overleed. De bestuurder van de auto, die eerst was doorgereden, verklaarde, niets van de aanrijding gemerkt te hebben. VENLO. In het ziekenhuis alhier is een driejarig jongetje uit Blerick aan kinder verlamming overleden. Thans is nog een 9-jarig meisje, dat aan deze ziekte lijdt, ter verpleging opgenomen. APPINGEDAM. Bij den brand in de vlasfabriek is 200.000 K.G. vlas verbrand, dat op beurspolis was verzekerd. KAAPSTAD. In de diamantnijverheid valt meer activiteit waar te nemen. De prijzen zijn met 15 pet. gestegen. BERLIJN. De Rijksbank heeft met in gang van 22 Sept. het disconto van 5 op 4 pet. gebracht en de beleeningsrente van 6 op 5 pet. GENEVE. Herriot is te Genève aange komen. Het bureau der ontwapeningscon ferentie kwam hedenmorgen in geheime openingszitting bijeen. Van Duitschland was geen vertegenwoordiger verschenen. STAMBOEL. De minister van onder wijs is afgetreden. Men verwacht, dat het geheele kabinet zijn ontslag zal aanbieden. BOMBAY. Ghandi is Dinsdagavond in hongerstaking gegaan. Hij wil een boven- menschelijke poging wagen om zoolang in leven te blijven, tot het geweten der En- gelsche regeering gesproken heeft. Er is groote belangstelling voor de gevangenis, waarin Ghandi de hongerstaking is be gonnen. Er hadden reeds massa-vergade ringen plaats. In Bombay en andere plaatsen zijn tal van zaken gesloten. Stoomvaart-Mij. Nederland. CHR. HUIJGENS, thuisr., 20 nam. 5 u. van Genua. TARAKAN, thuisr., pass. 18 Gibraltar. Rotterdamsche Lloyd. SIBAJAK, uitr., 20 (2 n.m.) v. Port Said. KOTA BAROE, thuisr., p. 20 (6 n.m.) Gibraltar. KERTOSONO, thuisr., 20 (6 n.m.) te Suez KOTA NOP AN, uitr., p. 20 (1 n.m.) Sagres Wisselkoersen. Amsterdam, 21 Sept. 2.30 u. Parijs 9.749.77J4. Londen 8.61 H8.65. Brussel 34.5034.54. New-York 2.48%2.49. Berlijn 59.2659.30. Leening Beverwijk belangrijk overteekend De 514 pet. leening der gemeente Be verwijk is zoodanig overteekend, dat op inschrijvingen tot f 5000 niets en op in schrijvingen tot f5000 slechts een en kel stuk kan worden toegewezen. 4X pet. Ned.-lndfsche leening 1930. De Minister van Koloniën maakt be kend, dat het bedrag der krachtens de Nederlandsch-Indische Leeningwet 1930 uitgegeven schuldbewijzen van bovenver melde leening, welke op 1 November 1932 aflosbaar zullen zijn, door hem is vast gesteld op f 1.830.000 en dat de uitloting van die schuldbewijzen in het openbaar ral plaats hebben op Donderdag 29 Sep tember 1932,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 3