No. 299 Woensdag 21 September 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland Uw teint EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Uit de miliioenen nota. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Buronu: tango Vorststrnat 70, Goes. Tel.: Bednctie on Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor ïe Middelburg, firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT EL.KEN WERKDAG. Abonnement fpr ij s: Per 3 maanden, franco pc? post, 3. l.o: *8 nummers f 0.05 Prijs der AdvextentiOn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. V Het Communistische spektakel. Het weerzinwekkend optreden van de Communistische Kamerleden, die in de presentie van de gezanten van verschil lende mogendheden, de plechtige opening van de Staten-Generaal in het honderd trachtten te sturen en het Nederlandsche parlement tot een aanfluiting te maken, word door zoo goed als heel de pers op de meest scherpe wijze afgekeurd. 5 De Soc.-Democratische bladen kunnen zich tot deze hoogte niet opwerken, maar zij verdedigen toch ook niet, wat door de Sovjet-agenten gedaan werd. f> Blijkbaar wordt daar het on-democra- tische en het gevaarlijke van de houding der communisten zeer goed ingezien. i Als H. M. in het midden van de Staten- Generaal komt om daar de troonrede uit te spreken, dan is dat toch niet het vol doen aan een particuliere liefhebberij, maar de uitoefening van haar Grondwet telijke taak. En wie zich daartegen keert op welke wijze dan ook over wat de Com munisten riepen worden verschillende le zingen gegeven werkt mee aan de on dermijning van het parlementaire stelsel en brengt de rechten en vrijheden van het volk in gevaar. Trouwens, wanneer de Communisten mochten meenen, dat zij op deze wijze den band tusschen Oranje en Nederland kunnen verzwakken, dan vergissen zij zich wel deerlijk. Mede als reactie op het gebeurde is het enthousiasme zoowel in als buiten de Ridderzaal geweldig opgelaaid. De heeren vergissen zich in den aard van het Nederlandsche volk. De Soc.-Democraten geven blijk hier van meer notie' te hebben. "Werd vroeger in de roode pers geen foto van de Koninklijke Familie opgeno men, thans nu het roode krantenbedrijf meer commercieel is ingericht, worden ook, zij 't dan soms met een ietwat zuur onderschrift, getrouw plaatjes gegeven die op het leven van het Hof betrekking hebben. Dat de heeren Communisten zich na hun „heldhaftige" daad niet erg op hun gemak gevoelden, blijkt wel uit het feit, dat ze zoo lang mogelijk in de vergader zaal bleven en dat ze zich daarna met een bevend hart door een inspecteur van de recherche naar een taxi lieten bren gen. Intusschen is het gewenscht dat krach tige maatregelen worden genomen om herhaling van het gebeurde te voorko men. Het Centraal Comité van de A.R. partij heeft goed gezien toen het als een der eerste punten op het Verkiezingsmani fest plaatste: Krachtige handha- ving van het gezag; voorko ming en indien noodig be sliste beteugeling van alle wanordelij k'h eden! De perken verre te buiten. „Het Volk" is hevig ontstemd over wat de Duitsche Hitlerianen zich op onzen bodem permitteeren. De Hitlerianen hebben hier herhaalde lijk vergaderingen belegd, zij hebben door hun Amsterdamschen leider contact met de Nederlandsche fascistische beweging, wat mede niet te pas komt, en zelfs wordt van hieruit door den redacteur van het Duitsche perstelegrammenbureau van Wolff in de Duitsche bladen sympathieke mededeelingen gedaan over het optreden van fascisten te Overschie en Schiedam. „Het komt ons voor, zegt het roode or gaan, „dat een buitenlander, die hier gast vrijheid geniet, de perken van wat hem binnen onze grenzen geoorloofd kan zijn, verre te buiten gaat. Den misdadigen Hit- leriaanschen onzin, kunnen wij hier mis sen als kiespijn." Precies. Maar en „Het Volk" ver- jniimt daarop de aandacht te vestigen, er is meer wat we hier kunnen missen en dat de perken verre te buiten gaat. „U moet, zoo zegt het „Centrum", eens opletten het is fataalhoe in al de gevallen waarin de roode pers gelijk heeft dat „gelijk" zich steeds prompt richt te gen de S. D. A. P Immers precies hetzelfde, als wat die pers thans in de Duitsche Hitlerianen zoo verontwaardigt gispt, heeft zij hemelhoog geprezen in de Duitsche sociaal-democra ten, die in het Nederlandsche Arnhem deelnemen aan de z.g. Vredesdemonstra tie der S. D. A. P.dat de Duitsche partij- genooten daar meebrulden met de stomp zinnige, specifiek-Nederlandsch-roode eischen voor eenzijdige ontwapening, voor welk heerlijk goed de heeren in hun eigen land feestelijk bedanken 1 dat die Duit sche pabtijgenooten op Nederlandschen bodem onze Regeering de wet wilden voor schrijven en zelfs hun zeer gewaardeerde meening over een Nederlandsche aange legenheid als het rapport-Weiter mede- uitkraainden, ziet u, dat was allemaal prachtig, dat getuigde van heerlijke roode solidariteit 1 Welke brutaliteit zou ergerlijker zijn: die der Duitsche Hitlerianen of die der Duitsche roode broeders te Arnhem Of dievan de roode pers, die voor de eigen broeders geoorloofd acht, ja, in de eigen broeders zelfs toejubelt datgene, wat zij voor anderen verboden acht en hevig afkeurt?!" Het is al erg genoeg als men eigen vol gelingen nog wel in een officiëele demon stratie, door officieel geoefende spreek koren, de Regeering laat uitschelden en verwenschen. Maar het wordt nog erger, als ook bui tenlanders in dergelijke demonstraties worden betrokken. Dat gaat inderdaad alle perken te buiten. Het Engelsche ontwapeningsplan. De Londensche vertegenwoordiger van Havas zegt te kunnen mededeelen, dat de Engelsche regeering om Duitschland moreele genoegdoening te verschaffen, erover denkt binnen het verband van de ontwapeningsconferentie de militaire on gelijkheid, waarover Duitschland zich be klaagt, uit den weg te ruimen. Engeland zou van plan zijn een overeenkomst uit te werken, die voor een bepaalde periode, b.v. vijf jaar, een vermindering van de wapening vaststelt. Na afloop van dezen tijd zou de overeenkomst herzien worden opdat, de omstandigheden in aanmerking genomen, nieuwe verminderingen tot stand zouden kunnen komen. Men wijst erop, dat men door deze voorzichtige methode trapsgewijs den tegenwoordigen afstand tusschen het wapeningsniveau van de overwonnenen en de overige mo gendheden zou kunnen verminderen. Een voorwaarde voor dit alles zou echter zijn, dat Duitschland weder aan de ontwape ningsconferentie deelneemt. Beroep van Hoover op Duitschland. President Hoover heeft het volgende verklaard: Wat de persherichten uit Pa rijs over de Duitsche gelijkgerechtigheids- quaestie betreft, is de houding der Ameri- kaansche regeering duidelijk: De eenige quaestie, waarvoor ons land belangstel ling heeft, is een stapsgewijze beperking der bewapeningen over de geheele we reld. Wij behooren niet tot de mogend heden, die het verdrag van Versailles on derteekend hebben en derhalve ook niet tot de deelhebbers aan de bepalingen over de Duitsche bewapeningsbeperking. Dit is enkel en alleen een Europeesche quaes tie. Wij stellen er prijs op, dat Duitschland ook verder deelneemt aan de ontwape ningsconferentie, die thans voor de ge heele wereld zoo zeer succes belooft en zijn medewerking tot bereiking van dit groote doel ter beschikking stelt. Socialistische regeering in Zweden op komst. De koning van Zweden heeft aan den soc.-dem. partijleider P. A. Hansson op dracht gegeven een regeering te vormen. De sociaal-democraten zagen bij de Za terdag en Zondag gehouden verkiezingen hun zeteltal van 90 tot 104 stijgen. Wel iswaar beschikken zij niet over de meer derheid in de 230 leden tellende Tweede Kamer van den Zweedschen Rijksdag, maar dit gold ook voor het laatste soc.- dem. ministerie, het kahinet-Branting Sandler, dat over 105 stemmen beschikte. Gandhi's hongerkuur begonnen. Gisteren te twaalf uur in den middag kondigde Gandhi aan dat zijn vasten was ingegaan. Gandhi heeft de voorwaarden door de regeering gesteld voor zijn vrij lating afgewezen en weigerde zijn cel te verlaten. De regeering ie niet van plan hem te verplichten de gevangenis te ver laten. Hij ontving vertegenwoordigers van ver schillende Hindoekasten met inbegrip van paria's. Later zou hij zich onwel gevoeld heb ben en de dokter heeft hem het ontvangen van bezoek verboden. Korte berichten. Volgens berichten uit Peking is in de streek van Tsjangtjoe een ernstige cho- lera-epidemie uitgebroken. De ziekte heeft tot dusver in 160 dorpen gewoed en reeds 2500 dooden geëischt. De Iersche minister-president De Valera heeft gisterochtend Parijs verla ten, om zich naar Genève te begeven. In de geheime zitting van het kleine bureau der ontwapeningsconferentie, is overeenstemming bereikt hierover, dat Henderson in de zitting van het bureau van heden zal voorstellen, vooreerst geen debatten te voeren over het wegblijven van Duitschland. In een voorstad van Boedapest raak te een arbeider, die een buiten bedrijf zijnden ketel van een chemische fabriek moest reinigen, bedwelmd. Toen hij zich onwel voelde worden, riep hij om hulp, waarop twee andere arbeiders zich even eens in den ketel begaven. Zij verloren alle drie het bewustzijn. Toen zij in de buiten lucht werden gebracht, waren zij reeds overleden. Een storm heeft in een groot gedeelte van Canada groote schade aangericht aan den appeloogst, die juist dezer dagen bin nengehaald zou worden. In de Annapolis Valley, het voornaamste district van de appelcultuur, wordt de schade op bijna 500.000 pond sterling of de helft van de totale opbrengst van den oogst geschat. In de buurt van Dunaburg is gister nacht een aanslag op den sneltrein Mos- kou-Berlijn gepleegd. De machinist van den met een snelheid van 70 K.M. rijden den trein bemerkte op de rails een voor werp, dat door de locomotief terzijde werd geslingerd. Een patrouille van de Letland- sche politie constateerde kort daarop, dat het voorwerp een bom was, welke in geval van ontploffing een ernstige spoorweg ramp zou hebben veroorzaakt. H. M. de Koningin-Moeder. Het "Wolffbureau seinde uit Freuden- stadt d.d. 20 dezer: H. M. de Koningin- Moeder is met haar gevolg gisteren alhier aangekomen en zal hier ongeveer vier weken verblijf houden. Het Kamerlid Guit. Gisteren heeft het lid der Tweede Ka mer de heer L. F. Guit aan den voorzitter der Kamer meegedeeld, dat hij met 1 Oct. a.s. zijn lidmaatschap der Kamer zal neerleggen. Opvolger op de lijst der Katholieke Staatspartij voor den heer Guit is de heer W. Steinmetz te Amsterdam. Aan de nota betreffende den toestand van 's Rijks financiën is het volgende ontleend. De definitieve cijfers van het dienstjaar 1929 zijn wat den gewonen dienst be treft, als volgt: Ontvangsten 656.459.984.03 Uitgaven 598.252.079.21 Overschot 58.207.904.82 De algemeene rekening van het dienst jaar 1930 geeft voor den gewonen dienst de volgende cijfers: Uitgaven 608.387.093.50y2 Middelen 636.330.079.92 Voordeelig saldo 27.942.986.411/2 Het overschot op den gewonen dienst werd in de vorige nota gesteld op ƒ22.739.470.79. Thans blijkt een overschot aanwezig van 27.942.986.411/2. Dit gunstig verschil is toe te schrijven aan een wij ziging zoowel in de cijfers der uitgaven, als in die der ontvangsten. Voor 1931 wordt de volgende uitkomst becijferd: Uitgaven ƒ606.469.672.60 Middelen „556.887.992.70 N&deelig s&ldo 49.581,649.90 wordt door het gebruik van „Zij"-Crême, zoo frisch en zacht als een rozeblaadje. In prijzen van 203045 en 75 cent. Blijkens de aanvankelijk toegestane be grootingen werd aan gewone uitgaven ge raamd ƒ612.663.599 en aan gewone mid delen 603.447.281. Aanvankelijk werd dus een nadeelig saldo verwacht van ƒ9.216.318, te verminderen met ƒ3 mil- lioen „besparing", en voor ƒ4 millioen te dekken uit den verhoogden accijns op het gedistilleerd. Hierna zou een ongedekt te kort van ƒ2 millioen overblijven, waar voor geen bijzondere maatregelen werden voorgesteld. Het thans becijferd nadeelig saldo geeft dus, in vergelijking met het aanvankelijk geraamde, een on- gunstiger uitkomst van ƒ40.365.31.90. Wat het loopende dienstjaar 1932 be treft, wordt er op gewezen, dat aanvanke lijk een tekort geraamd was van ƒ43.804.849. Intusschen zijn verschillende maatregelen genomen om dit tekort te dekken, maar de noodzakelijke verhoo ging van sommige uitgaven en de daling van de opbrengst der middelen, is oor zaak, dat op een aanzienlijk tekort moet worden gerekend. De begrooting voor 1933 sluit met een geraamd nadeelig saldo van ƒ54.633.855. Aanvankelijk was een tekort geraamd van ƒ147.6 millioen. Ter dekking van dit tekort zijn de vol gende maatregelen genomen: lo. Een besparing op de uitgaven tot bedrag van ƒ66 millioen, indien als uit gangspunt genomen wordt de bij de be grooting voor 1932 door de Staten-Gene raal gevoteerde uitgaven. Wordt als uit gangspunt genomen wat juister is diezelfde uitgaven, verminderd met de straks vermelde 7 2 millioen, dan geldt het een besparing van 57 millioen, 2o. Een salarisverlaging ad 14.5 mil lioen. 3o. Een versterking der middelen met ƒ36 miilloen. 4o. Een tegoedschrijving aan den dienst voor 1933 van ƒ18 millioen uit het reser ve-fonds. Een gezamenlijke dekking alzoo van 57 14.5 36 18 125.5 millioen zoodat een tekort overblijft van ƒ147.6 ƒ125.5 millioen 22.1 millioen. De maatregelen sub 2 en 4 konden nog niet in de begrooting verwerkt worden, zoodat het fonneele tekort ƒ54.6 millioen bedraagt. Bij de aangebrachte besparingen is een dankbaar gebruik gemaakt van het rap port der Commissie-Welter, dat echter niet in alle opzichten werd gevolgd. DE LEENINGSPOLITIEK DER REGEERING. Niet allen koks die lange messen dragen. In de MiUiaeneimota wordt wat be treft de leeningpolitiek o.m. gezegd: Wat het, niet alleen voor de ambte naren, maar ook voor anderen die stof felijke belangen of ideëele desiderata door de noodzakelijke versobering bedreigd zien, soms niet-gemakfcelijk maakt zich hij het onvermijdelijke neer te leggen, zijn de fantastische verhalen ,die meer malen 'de ronde doen over wat de Staat zou kunnen besparen, indien de goede wil daartoe aanwezig was en niet-wil- lekeurig, of zelfs tendentieus, bepaalde takken van Staatsdienst aan den greep der bezuiniging werden onttrokken. Het dragen van lange messen zonder vol doende koks-routine komt nu eenmaal op dit gebied veel voor. De stelling is bepleit, dat het budget behoorde ontlast te worden door een verlaging van de rente der Staatsschuld. Anderzijds is als schaduwzijde hiervan naar voren gebracht dat door zulk een een verlaging vooral kleine spaarders en nuttige instellingen zouden worden ge troffen. Beide opvattingen schijnen van de ver onderstelling uit te gaan, alsof de door den Staat te betalen rente goeddeels van hemzelf afhangt. Dit berust op een misvatting. De overheid leent steeds, evenals ieder particulier, tegen de laagst mogelijke rente, waartegen zij geld brij gen kan. Indien zij een leening van hoo- ger rentetype kan aflossen door een "!ee- ning van lager rentetype aan te gaan hetzij dan bjj dezelfde hetziji bq nieuwe geldgevers, m.a.w, wanneer zjj con- verte^ren kan mag, zij zulks geen Binnenland. De rijksbegrooting voor 1933: Een tekort van 101 millioen en een ongedekt tekort van 22 millioen. Pensioenbijdrage Rijkspersoneel verhoogd van 3 tot 8 pro cent. Salarisaftrek voor ongehuwden verhoogd van 3 tot 5 procent. 30150 opcenten öp de Gemeentefondsbelasting. 30 Extra-opcenten op de Vermogens belasting. Tijdelijke heffing van 30 opcenten op het tarief van invoerrech ten tot 31 Dec. 1933. Communistische relletjes te Den Haag. De pers over de troonrede. Vlasfabriek te Appingedam afgebrand. Buitenland. Verklaring van Hoover over Duitschlands wegblijven van da Ontwapeiüagsconfe rentie. Opdracht aan den leider der Zweedsche sociaal-democraten tot vorming van een ministerie. Gandhi is de hongerstaking begonnen. dag uitstellen. Aldus is het te allen tijde verstaan, zoowel door het Rijk als door de andere publiekrechtelijke lichamen. Iedere conversie, die mogelijk is, is tevens geboden. Naar deze gedragslijn is door het Rijk ook gedurende het laatst verloopen jaar gehandeld. De 6 pet. Staatsleeningen 1922 A en B, tezamen groot f300 millioen, waren met 1 Maait, 1932 aflosbaar, dat wil practised zeggen „converteerbaar". Daar de rentestand gedurende de laatst verloopen jaren tot ongeveer 4 pet. ge daald was 'in 1928 en 1929 heeft de Staat 6 pet. jeeningen en in 1931 een 5 pet. leening geconverteerd in 4i/2 en 4 pet. schuld werd in de Millioen en- nota van het vorig jaar er op gerekend, dat op 1 Maart 1932 de rente van deze f 300 millioen aanmerkelijk zou kunnen worden verlaagd. Kort na de millioenen- nota gaf Engeland den gouden standaard prijs, met den bekenden nasleep van de hier te lande intredende vertrouwenscri sis, welke o.a. alle gemeenten op Rijks voorschotten aanwees en den rentestand omhoog joeg. Van een conversie met 1 Maart jJ. der 6 pet. f 300 millioen leening in een 4 pet. leening kon toen geen sprake meer zijn. Sommige deskundigen advi seerden zelfs, Van alle conversie af te zien. De Regeering heeft niettemin tot con versie op "bescheiden schaal besloten. Met 1 April j.l. heeft zij de helft der f300 millioen in een 5 pet. leening ge converteerd en op 1 Juli j.l. de andere helft. Beide malen heeft zij tegelijkertijd f 100 millioen der vlottende schuld geconsolideerd. Alzoo werd tweemalen f 250 millioen tegen 5 pet. geleend, waar van telkens f 150 millioen conversie. Deze beide leeningen zijn geslaagd. De lee ning van 1 April had een volledig succes, zoodat een oogenblik overwogen is de leening van 1 Juli tegen 41/2 pet. uit te geven. Dat hiertoe tenslotte niet beslo ten is, bleek achteraf juist gezien, want het succes van de tweede leening stond bij dat van de eerste ten achter. Na deze recente gebeurtenissen zal het niet verwonderen, dat de Regeering met zekere bevreemding zioh in deze dagen door sommigen de vraag heeft zien stel len: zoudt gij niet eens tot een conversie overgaan? De Regeering gaat altijd, in in goede en in kwade dagen, tot iedere conversie over, die mogelijk is. Zij heeft dit gedaan in 1928, in 1929, in 1931 en in 1932. Zij acht dit haar meest elementairen plicht, daar zij niet geroe pen is, aan obJigatiehouders een hoog era rente te geven, dan economisch nood zakelijk is. f f j Het eenige middel tot geforceerde rentedaling, dat ten slotte nog overblijft, zou zijn: een gedwongen leening, uit welker -opbrengst een oude leening (van hooger rentetype) zou worden af gelost. Hiertegen ware juridisch of mo reel uiteraard niets in te brengen. Practisch bezien zijn hiertegen echter zeer groote bezwaren aan te voeren. Vooreerst moet niet vergeten, dat zelfs in den oorlogstijd steeds het parool is geweest, dat de gedwongen leeningen moesten worden uitgegeven tegen een rente, welke overeenkwam met de markt- rente van den dag. Voor de toekomstige credietwaardigheid van den Staat achtte men dit noodig. Streng werd hieraan da band gehouden, VoncUar dat in Deo.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1