DE ZEEUW TWEEDE BLAD. JOAN CARISBROKE Binnenland. Uit 1e Provincie. Brieven uit de Residentie. FEUILLETON VAN DINSDAG 20 SEPT. 1932, Nr 298. „Wij willen massaal en waardig de- monstreeren". Dit voerde de leider van 't Nederland- scbe filiaal van Moskou in den Haag- schen Raad den Burgemeester tegemoet, toen hij dezen interpelleerde over de wei gering van de communistische demon stratie in de Residentie op a.s. Dinsdag, wanneer de Kamers geopend worden. „Massaal en waardig". De communisten in Nederland en -„massaal", dat sluit elkander ten eenen- male uit. Ze willen heel handig! op dien dag exploiteeren de ontevreden heid, die er bij niet weinigen is over de bezuinigingsplannen der Regeering. Het is niets geen kunst, om op het moment velen bijeen te brengen tegen het rapport- Weiter. Eigenbelang en groepsbelang spelen hier een groote rol. En de communisten, die voor eigen actie maar weinig menschen op de been kunnen brengen, zouden nu het „mas sale" bereiken, door zooveel mogelijk on tevredenen in hun demonstratie te be trekken. Dat was handig bedacht, maar het zal nu niet lukken, want de Burge meester heeft geen toestemming voor die demonstratie verleend. Om meer dan één reden is dat besluit toe te juichen. Uit wat hier onlangs met een demon stratie van de S. D. A. P. gebeurd is, we ten we heel goed, dat de leiders van zulke demonstraties hun menschen absoluut niet in de hand hebben. Geen sprake van. Men kan kan ook vooruit op z'n vingers uittellen, dat een communistische demon stratie op Prinsendag in Den Haag niet alleen aanleiding zou kunnen geven tot verkeerde dingen, maar dat zoo goed als zeker ook zou geven. Daar komt bij, dat ook de fascisten op dien dag willen demonstreeren, en ook het Nationaal Jongeren Verbond had be hoefte zijn Oranjeliefde op bijzondere wijze te uiten. Zoo zouden de pleinen en straten van Den Haag op Prinsendag wel eens het terrein van allerlei botsingen kunnen worden en de burgemeester deed goed door geen enkele demonstratie toe te staan. Maar de communisten zouden immers ook „waardig" demonstreeren? Nu moet men allereerst goed bedenken, dat zij over de beteekenis van sommige woorden een andere opvatting hebben dan anderen, een meer Russische opvatting. 't Is ons duidelijk geworden wat „waar dig" in dit geval beteekent. En wel door een strooibiljet, dat de communisten an der de werkloazen verspreiden. Daarin wordt opgewekt tot de massa staking, dat is dan een „waardig" mid del. Daarin wordt verteld, dat de bezit tende klasse en de Regeering het arbei dende volk opnieuw honderd millioen gulden uit den mond wil stelen, en daar op nieuwe honderden millioenen zullen volgen, die de arbeidende massa zal moe ten missen aan loon, werkloozensteun, sociale voorzieningen, en onderwijs. Weg met Weiter! Onmiddellijk aftre den van de Regeering-Ruys! heet het dan. Dat is „waardig", weet u? En dan gaat het tegen de fascisten en de brutale politie-terreur, terwijl als hoog ste wijsheid dit aan de arbeiders wordt verteld „Terwijl zij het levenspeil van de arbei dende bevolking naar beneden drukt, knoopt de Nederlandsche regeering ver bindingen aan met de groote imperialis tische mogendheden, is zij bezig de ar beiders en boeren jeugd van Nederland uit te leveren aan het oorlogszuchtige Fransche imperialisme, door geheime on derhandelingen en overeenkomsten." Bij zooveel „waardige" wijsheid zwijgt een gewoon mensch eerbiedig stil. Een door EMMA JANE WORBOLSE. 24) o— „Niemand! Wat overdrijven jullie meis jes toch! We hebben zes dienstboden, ten minste, daar betaal ik het loon voor uit. Van dat halve dozijn heb ik er een ont slagen. Vijf dienstboden kunnen toch ze ker voor een paar dagen wel het werk van zes doen?" „Maar ze kunnen niet koken, al zet je ze nu alle vijf op een rijtje." „Maar dat kon de zesde ook niet. Heb je je niet geschaamd voor het eten, dat ons vandaag werd voorgezet?" „Ik was natuurlijk kwaad, ik verlangde net zoo goed naar fatsoenlijk eten als an dere menschen. Maar ik hoef me toch niet te schamen over wat mijn schuld niet is! Ik heb de visch niet veel te gaar laten koken, of het vleesch niet lang genoeg ge braden, of de pastei aan laten branden, of...." „Nu is het genoeg. Zooals ik al zei ben je absoluut ongeschikt voor de verant woordelijkheid, die je op je genomen hebt; communist weet altijd meer dan een „bourgeois". Maar als men nu ziet, dat het een pro paganda is voor de massa-staking en een revolutionair optreden tegen de Regee ring, dan begrijpt men wel ongeveer, hoe „waardig" zulk een demonstratie zou zijn uitgevallen. Wat men gepoogd zou heb ben op doeken mee te dragen; nog meer, wat men geroepen en geschreeuwd zou hebben. Wij kennen dat. Dat er verzet is tegén heel wat bezui nigingsmaatregelen der Regeering, komt niemand vreemd voor, evenmin als de uiting ervan. Maar de publieke weg is in ieder geval niet de plaats, om maar alles toe te laten. Noch van communisten, noch van fascisten, noch van anderen. Ook niet van de sociaal-democraten, die den laatsten tijd, juist bij him demonstraties zoo goed doen zien, wie ze zijn. Onze bur gemeester nam in dit opzicht een krach tige houding aan en dat juichen wij toe. Dingen zooals men hier wil doen, en doet, behooren in Rusland tot de onmo gelijkheden. Daar is maar één macht, do dictatuur van het proletariaat. Alles wat zich daartegen verzet, krijgt den kogel. Zonder pardon. Vrijheid van meenings- uiting kent men daar niet. En dat komt hier opscheppen, als de revolutionaire betoogingen niet verboden, maar van de publieke straat geweerd worden op den dag als de stad toch al een beeld biedt van veel drukte en vertier, en de politie reeds de handen vol heeft. Het tweede punt van ons A.-R. Verkie zingsmanifest is heel juistkrachtige handhaving van het gezag; voorkomen en indien noodig beslister beteugeling van alle wanordelijkheden. Dat is het eenig juiste optreden in de zen tijd. Niet de revolutionaire elementen de baas, maar de wettige overheid. Niet op zij gaan voor groote schreeuwers, voor luidruchtige demonstranten, maar luis teren naar argumenten en letten op le vensbelangen. En dan welbewust en, als het moet, krachtig optreden. Dat is de juiste politiek voor dezen, zoo dreigenden, tijd. J. H. DE UITVOER VAN BOTER. De onderhandelingen met Dultschland. In verband met de berichten in de pers betreffende den loop der besprekingen te Berlijn over onzen handel met Dultsch land welke besprekingen zijp gevoerd in den vorm van een driehoeksonderhan deling tusschen Dultschland, Denemar ken en Nederland had de heer Blom- jous eenige vragen gericht tot de Mi nisters van Economische Zaken en Arbeid en van Buitenlandsche Zaken. In hun beantwoording deelen de Minis ters mede, dat de beantwoording van een deel der vragen niet mogelijk is, terwijl verder de beantwoording van eenige an dere vragen minder gewenscht is Op de vraag„Zijn Hunne Excellen- tiën, en in het bijzonder de Minister van Economische Zaken en Arbeid, van de zelfde zienswijze als ondergeteekende, dat de pas ingevoerde Crisis-Zuivelwet be zwaarlijk aan haar doel kan beantwoor den zonder een, ten minste gedeeltelijk herstel van den uitvoer van zuivelproduc ten, met name vooral van boter?" ant woorden de ministers, dat zij van mee ning zijn, dat een althans gedeeltelijk her stel van den uitvoer van boter zeker in het belang zal zijn om de Crisis-Zuivelwet beter aan haar doel te doen beantwoor den. Met de strekking van de vraag r „Mee- nen de Ministers niet met ondergetee kende, dat wij tegenover geen enkel land moreel zoo sterk staan om een redelijke behandeling in deze te bedingen, dan juist tegenover Dultschland, gezien de wijze waarop Nederland den zoo omvangrijken Duitschen invoer binnen ons ruilgebied tot zelfs in de allerlaatste tijden toeliet en daarenboven op velerlei wijze het Duit- sche bedrijfsleven steunde, en wij zelf, on getwijfeld mede door die ruime hulp aan Duitschland in het midden der economi sche moeilijkheden zijn geraakt?" stem men de ministers gaarne in. de vrouw des huizes is altijd verantwoor delijk voor haar dienstpersoneel. Hoe ben je er ooit toe gekomen om deze vrouw aan te nemen en waarom heb je de vo rige keukenmeid weg laten gaan? Ze was nog al humeurig, geloof ik; ik herinner me, dat je arme moeder er wel eens over klaagde, maar ze kon een diner klaar mak ken, goed voor een koning. Je had haar moeten houden ik zou haar graag op slag gegeven hebben, had ik geweten, dat ze ontevreden was. En denk er om, dat je in het vervolg geen personeel ontslaat zonder mijn toestemming." „Ik heb niemand ontslagen, ze zeiden zelf den dienst op." „Hm dat klinkt nog al vreemd, dat een heele staf personeel tegelijk zou op zeggen! Weet je, wat ik geloof, juffrouw Garisbroke? Dat je eigen humeur een heele boel te wenschen overlaat. Van wie je dat hebt, weet ik heusch niet! Ik ben een van de meest geduldige mannen ter wereld en mijn lieve vrouw, die ons he laas verlaten heeft, was de zachtheid en meegaandheid zelve. Niets bracht haar ooit uit haar humeur; de dienstboden wa ren nooit weerspannig in haar tijd. Tante Jane heeft er nooit over gedacht ons te verlaten, zoolang je goede moeder nog leefde. Ik geloof niet, dat er iemand graag met mij van plaats zou ruilen, een we- Leeftljdsgrens rechterlijke ambtenaren. Ingediend is een wetsontwerp, tot vast stelling van een leeftijdsgrens, bij het be reiken waarvan aan verschillende bij de rechtspraak betrokken ambtenaren, ont slag wordt verleend. De strekking van bet wetsontwerp is een leeftijdsgrens te stellen en wel op 70 jaar. De minister geeft de voorkeur aan de grens van 70 jaar boven die van 05, omdat het hier gegeven immers de on afhankelijkheid van de betrokken functi onarissen geldt het stellen van een al- gemeenen regel zonder de mogelijkheid van uitzonderingen voor bepaalde perso nen. Wijziging van de wet op de rechter lijke organisatie in ander opzicht is mede in overweging, doch de minister geeft er de voorkeur aan, de kwestie van de leef tijdsgrens bij een afzonderlijk wetsontwerp te behandelen, ook omdat bij dit ontwerp de Beroepswet is te wijzigen, ten einde dezelfde leeftijdsgrens te doen gelden voor de voor het leven aangestelde ambtenaren bij den Centralen Raad van Beroep en de Raden van Beroep. De minister heeft nog overwogen, of er aanleiding is een verschillende leeftijds grens te stellen voor lagere en hoogere colleges, doch ten eerste bestaat daartoe geen voldoende motief en ten tweede zou daaraan het nadeel zijn verbonden, dat er een sterke aandrang zou kunnen komen van leden van lagere colleges om te wor den geplaatst in een hooger college. Een goede bezetting der colleges wordt daar door niet gediend. Bijzonderlijk is nog nagegaan, of voor den Hoogen Raad de grens hooger zou zijn te stellen, doch ook daarvoor is geen voldoende grond. De leeftijdsgrens geldt ook voor kanton- recHters-plaatsvervangers en voor plaats vervangers bij den Centralen Raad van Beroep. De mogelijkheid om verschillen de artikelen op verschillende tijdstippen in werking te doen treden, acht de minis ter nuttig met het oog op de voorgenomen inkrimping van het aantal gerechten, waartoe de noodige voorstellen bij afzon derlijke wetsontwerpen zullen worden ge daan. De leeftijdsgrens voor de rechter lijke macht kan dan ingaan tegelijk met de inkrimping van het aantal gerechten, waardoor personeel vrijkomt. Consumptie-aardappelen uit de markt? Naar men aan de „N. R. Crt." meldt, heeft Vrijdag te Leeuwarden een samen- spreking plaats gehad onder leiding van ir. Oosterbaan, tusschen de vereenigingen Friesche Maatschappij van Landbouw, G.B.T.B. en A.B.T.B., teneinde middelen te beramen om een gedeelte van de con sumptie-aardappelen uit de markt te nemen. De vllsQweek te Eindhoven. De op 10 September aangevangen lucht- vaartdagen te Eindhoven zijn gisteren ge ëindigd. Voor de K.L.M. zijn zij een groot succes geweest, daar niet minder dan ruim 2200 personen aan de rondvluchten boven Eindhoven en omstreken hebben deelgenomen. Met bet uit Eindhoven naar Amster dam en Rotterdam terugkeerende mate riaal zijn 50 reizigers vervoerd. De loonsverlaging in het bouwbedrijf. De bondsraad van den Nederl. Ghriste- lijken Bouwvakarbeidersbond heeft in zijn gisteren te Utrecht gehouden verga dering met 29 stemmen voor en 7 tegen besloten tot aanvaarding van de voorstel len tot tusschentijdsche wijziging van het contract inbegrepen de loonsverlaging van 7^ tot 14 pet. De R.K. Bouwvakarbeidersbond St. Jo- zepb heeft in zijn gisteren te Utrecht ge houden landelijke vakgroepvergadering voor het stucadoorsbedrijf, de voorstellen tot loonsverlaging aangenomen met 141 44 stemmen. Ziektewet en werkverschaffing. In de „Volkskrant" is dezer dagen ge wag gemaakt van een gerucht betreffende plannen in regeeringskringen om de op handen zijnde technische herziening der Ziektewet te gebruiken om de arbeiders, werkzaam in de werkverschaffing, buiten de Ziektewet te stellen. Naar het „Hdbld" thans van bevoegde zijde verneemt, is inderdaad aan een com missie opdracht verleend, om een onder zoek in te stellen naar de oorzaken van duwnaar met volwassen dochters en een baby en een keuken vol weerspannige dienstboden. En hoe het gaan moet met mijn studies, mijn preeken, mijn werk in de gemeente, daar heb ik heelemaal geen idee van. Het is nu drie maanden geleden, dat je de bestiering van het huis houden op je nam; als oudste dochter was het niet meer dan natuurlijk, dat je de plaats van je moeder zaliger innam het was tot op zekere hoogte je recht; maar je hebt me in dien tijd al zoo veel zorg en last gegeven, en telkens opnieuw blijkt, dat je totaal ongeschikt bent voor de plaats die je inneemt, dat ik er al een paar maal over nagedach hebt, hoe ik je het beste zou kunnen vervangen." „Vervangen! O, vader, u wilt toch geen ander boven me plaatsen?" „Niet boven jou persoonlijk, maar ik wensch weer een geschikt iemand aan het hoofd van mijn huishouden te heb ben. De Perrywóod pastorie moet een meesteres hebben en daar jij er niet ge schikt voor bent gebleken, moet ik wel iemand anders in jou plaats stellen." „Vader, zoo onvriendelijk zult u toch niet zijnl Het la zoo vernederend voor «MM 1316. „Het spijt me, lieve kind, maar ik heb groote neiging om je te verzoeken de sleutels aan tante Jane Over te geven. de hoogte der kosten, verbonden aan de omstandigheid, dat arbeiders in werkver schaffing onder de ziekteverzekering val len en om tevens te adviseeren, hoe hierin eventueel verandering zou moeten worden aangebracht. Het is dus niet uitgesloten, dat het in te stellen onderzoek tot de conclusie zou leiden, dat bedoelde categorie arbeiders niet langer zou dienen te profiteeren van de regeling der Ziektewet. In elk geval is het, naar het blad meldt, de bedoeling met het resultant van de bevindingen der commissie rekening te houden bij de op handen zijnde technische herziening dier wet. Onze scheepsbouw. Naar gemeld wordt, heeft de Vereenig- de Nederlandsche Scheepvaart Mij. te Rotterdam, bij verschillende Nederl. scheepswerven offerte gevraagd voor den bouw van één of twee snelvarende motor vrachtschepen met beperkte passagiers- accomodatie, metende 8700 ton (draag- verm.). 39 AGENTEN op Zuid- en Noord- Beveland waarborgen de beste service bij aanschaffing van een N.S.F. of Philips- radiotoestel. Hoofdagent; J. M. Polder man, Goes. Tel. 129. (Adv.) Kinderverlamming. Te Eede (Zeeuwsch-Vlaanderen) is bij een 10-ja^ rigen jongen een geval van kinderverlam ming geconstateerd. Middelburg. Laatste Molenwa terconcert. Vrijdag a.s. of bij on verhoopt slecht weer Dinsdag 27 Septem ber, zal het Middelburgsch muziekkorps zijn laatste uitvoering in dit seizoen op het Molenwater geven. Als no. 9 van het programma voert het Muziekkorps met de Middelburgsche Padvinders een groote taptoe uit, waarin o.a. zijn verwerkt de bekende trommelmarsch van wijlen den heer J. Morks, en een nieuw marschduo voor pijpers. Aan dit nummer, dat ongeveer een kwartier zal duren, zullen 12 tamboers, 0 hoornblazers en 0 pijpers medewerken. Ovezand. Uitslag schietwedstrijd van den Bijz. Vrijw. Landstorm op Zaterdag j.l. Jan de Jonge Fz. 98 p.; M. Rentmees ter 97 p.; A. Boonman 90; M. de Baar 90; P. Koratanje 90; M. Huige 95; Jan de Jonge Cz. 95; A. van Steenbergen 95; J. Oostdijk 95; J. Venneule 95; J. Dobbelaar 94; P. Schuerman 93; J. Geelkerken 93; F. de Meij 91; P. Schreuxs 90; L. Zuid hof 90; P. van Gessel 89; Jan de Jonge Pz. 88; P. Spelier 80; Jan Koens 74; P. Martens 74 p. Uitslag der prijsschieting van de Burgerwacht op Zaterdag j.l. A. de Jon ge, le prijs met 97 p.; J. Boonman 2e met 95; M. Sommeyer 3e met 94; A. Bakker 4e met 92; M. Rijk 5e met 92; C. Rent meester 0e met 92; M. Korstanje 7e met 91; K. van Steenbergen 8e met 91; P. Som meyer 9e met 89; P. Daal man 10e met 88; J. Korstanje lie met 85; C. Raas 12e met 84; C. Rijk Hz. 13e met 81; J. Maat 14e met 78; H. Polfliet 15e met 78; P. de Jonge 10e met 75; P. Mol 17e met 75; J. Moerman 18e met 74; M. van Eikeren 19e met 73; Ph. van 't Leven 20e met71 p. A. de Jonge Hz. 21e met 09; J. Kribbe 22e met 08 p. Kapelle. Bij de door de afdeeling „Ka- pelle-Biezelinge" van den Bijz. Vrijw. Landstorm, gehouden schietwedstrijd, be haalde N. de Regt den len prijs met 48 punten, C. van der Vliet den 2en met 48 p., D. Poortvliet den 3en met 48 p., H. van den Boomgaard den 4en met 47 p. en Chr. Slabbekoorn den 5en met 47 p. De uitreiking der prijzen geschiedde door burgemeester Bierens. Vanwege de afdeeling van het Nut werd gedurende twee avonden een tentoon stelling gehouden, waarvoor het koor vein de Ned. Herv. Kerk was afgestaan. Fraaie handwerken waren te bezichti gen, thee werd geschonken, sjoelbakwed strijden hadden plaats om fraaie prijzen. Ook was er gezorgd voor muziek. Over de belangstelling had men niet te klagen. Grijpskerke. Zaterdag hield de afdee ling van den Bijz. Vrijw. Landstorm haar Ze zal niet trachten de baas te spelen over jou of Maggie, maar ze zal het toe zicht houden over de dienstboden, wat jij niet doet; of je het niet kunt, of niet wilt, dat laat ik aan je eigen geweten ter be slissing over." „Ik geef bevelen, wat kan ik meer doen?" „Zorgen, dat ze uitgevoerd worden." „Ik ga eiken morgen naar de keuken en dan schijnen de dienstmeisjes haar plicht te doen". „Schijnen! Ja, ik wil graag gelooven, dat alles op dat speciale uur van den dag tot in de puntjes in orde is." „Ik zal probeeren een beter Btel te krij gen", zei Lavinia onderworpen, „maar toe vader, geef de sleutels niet aan tante Jane." „Als ze in jou bezit blijven, zullen ze spoedig niet veel nut meer hebben. Nu moet je eens goed naar me luisteren, La vinia, dan zal ik open kaart met je spe len; je bent negentien jaar en dus oud genoeg om eenige der moeilijkheden van mijn positie te begrijpen, vooral waar ze, voor een groot deel ook jou treffen. Elk jaar worden we armer en armereens zal er een dag aanbreken, dat jij en je zusters zullen moeten werken voor je brood dat is te zeggen, tenzij je trouwt en ik heb tot nog toe nieta van mogelijke jaarlijïschen wedstrijd. Uitslag als volgt. Maximum aantal punten 50. ie prijs W. Krijger Jz. met 49 p.; 2e L. Bimmal met 49; 3e A. Koets met 49; 4e KI. Luitwieler met 48; 5e J. Walhout met 48; 0e S. Vree- ke met 47; 7e J. Vlieger met 47; 8e P. S. Geschiere met 47; 9e L. Louwerse Jz. met 40; 10 W. de Wolf met 40; lie J. Jansen met 40; 12e W. Meijer met 40; 13e B. G. Groot Nibbelink met 45 p.; 14e W. Cop- poolse Dz. met 45 p. 15e J. Joziasse met 43; 10e C. Vader met 42; 17e A. Bastiaan- se met 41; 18e C. Clarisse met 41; 19e A. van Maldegem met 39; 20e A. Louwerse met 38 p. De wisselbeker werd dit jaar het eigen dom van L. Bimmel. Kamperland. Bij den landbouwer Jao. Dieleman in den Onrustpolder alhier staat een appelboom voor de tweede maal in bloei, terwijl er nog vrucht aan hangt. Axal. Door een gedeelte van de Burger wacht alhier werd een schietwedstrijd ge houden met K.S.O. geweer over vijf oefe ningen. Maximum aantal te behalen pun ten was 000. Maximum aantal rozen 50. le prijs Adr. Laurens 592 punten; 2e R. de Kraker met 587; 3e B. J. Knie riem met 587; 4e Jao. Bakker met 584; 5e Jac. Koster met 582; 0e Joh. de Visser met 581; 7e A. C. v. Taienhove m. 579; 8e S. Laurens met 577; 9e Corn. Faas met 570; 10e Jan Laurens met 572; lie G. den Engelschman met 570; 12e P. van Alten met 508; 13e P. Koster met 530: 14e Abr. Jansen met 499 p. De rozenprijs werd eveneens door A. Laurens gewonnen. Een extra prijs, be schikbaar gesteld door den voorz. van de Burgerwacht, den heer J. M. Oggel, werd na spannenden strijd tusschen Jac. Bak ker en A. Laurens tenslotte eveneens door A. Laurens nog gewonnen. WOORDEN WEKKEN, VOORBEELDEN TREKKEN. De soc.-dem. „Vooruit" drukte dezer dagen met vette letters de volgende ver klaring af: „Wanneer de regeering er in slagen zou, de positie van personeel in dienst van rijk, provinciën en gemeenten om laag te drukken, zou de weg vrij zijn voor loonsverlaging in de particuliere bedrij ven en voor vermindering van de uit- keeringen aan de werkloozen. Daarom gaat de beteekenis van de be tooging van het A.G.O.P. op Zondag 25 September te Amsterdam boven groeps belang uit." Het is misschien mogelijk, dat een der gelijk voorbeeld der Regeering aansteke lijk zou werken op de partculiere werk gevers. Maar zoo merkt de „Residen tiebode" op het staat naar onze over tuiging als een paal boven water vast, dat het voorbeeld van loondrukking, 't welk de Sociaal-Democratische Partij in eigen bedrijven geeft, zooala wij dezer dagen meedeelden, een veel grooter ge vaar schept voor een navolging in parti culiere bedrijven. „Immers met het voorbeeld van de So cialistische Arbeiderspers voor oogen, staan de particuliere patroons veel ster ker wanneer zij in hun bedrijven hetzelf de gaan doen, waartoe de heer Van Veen, directeur van de socialistische pers, hun het voorbeeld gaf, dan wan neer de Regeering 'n dergelijk voorbeeld geeft. Dan kunnen de socialistische vakver- eenigingsleiders nog zoo schelden en schreeuwen, met verwijzing naar hun eigen voorbeeld in de practijk, wordt hun onmiddellijk de groote mond gesnoerd. Ook de Regeering behoeft straks maar te wijzen op het voorbeeld door den heer Van Veen gegeven, om de socialistische critiek van het lijf te houden. Zij kan zich daarbij ook nog beroepen op den Amsterdamschen socialistischen wethou der, den heer de Miranda, die thans bij de gemeentelijke diensten overgaat tot het geven van ontslag en de werkloosheid verhoogt, waarbij naar de socialisti sche Fakkel terecht constateert de voorstellen-Welter nog maar kinderspel zijn. Heusch, de S. D. A. P., die zelf meer en meer in een glazen huisje komt te wonen, moest wat voorzichtiger worden met het gooien van steenen naar de hui zen van haar tegenstanders. Want dat wordt voor haar een gevaarlijk en com- pretendenten gemerkt." „Werken voor ons brood in ons eigen onderhoud voorzien, meent u? Va der, u maakt toch zeker een grapje of probeert me schrik aan te jagen „Het is de waarheid, lieve kind. Jullie bent met zijn vijven met zijn zessen, bedoel ik, want ik vergat die arme, kleine Ruby. Als ik sterf wat alle vaders nu eenmaal den een of anderen dag doen, en ik geloof niet, dat ik lang zal leven laat ik niets achter voor mijn dochters, niets dan schulden." „Niets dan schulden," herhaalde juf frouw Carisbroke zacht. Ze begon zich nu werkelijk ongerust te voelen. Het leek haar vader bittere ernst ze begon te gelooven, dat hij inderdaad meende, wat hij zei. Dat ze ooit met zoo iets ordinairs, onaangenaams, akeligs als armoede in aanraking zou kunnen ko men, was nog nooit bij Lavinia opgeko men. Dominee Carisbroke herhaalde een voudig zijn woorden, maar met een no- drik, die zijn dochter pijnlijk aandeed „Niets dan schulden!" „Maar vader, ik begrijp het niet ik kan het niet begrijpen! Waarom zouden we armer zijn dan we waren? Waarom zouden we in schulden zijn?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 5