Binnenland. Uit de Provincie Kerknieuws. Finantiëele Berichten Laatste Berichten. Telegrammen. Burgerlijke Stand. Marktberichten. da rechten van commissies van onder zoek. Zij kan dus den rijkskanselier als ge tuige dagvaarden, gelijk een strafrecht- bank dit ook zou kunnen doen. Volgens het Duitsche strafrecht hebben slechts de rijkspresident en de staatspresident van een Duitsch land het recht om in hun eigen woning gehoord te worden. Kan hij, eenmaal aanwezig, rechtens weigeren getuigenis af te leggen? Volgens de wet is hij niet verplicht verklaringen af te leggen, als daardoor zijn ambtsge heim geschonden zou worden, wat hier niet het geval kan zijn. Wat kan nu deze commissie doen als von Papen niet voor haar wil verschij nen? Dan heeft zij dezelfde rechten als een strafrechtbank, n.l. de bevoegdheid om de getuige tot een geldboete te ver- oordeelen, en als die niet wordt betaald, tot hechtenis, tot een maximum van zes weken. Bovendien heeft zij nog het recht om den betrokken persoon in hechtenis te doen houden om hem tot getuigenis te dwingen. Deze maatregel wordt zelden toegepast. Theoretisch is het althans mogelijk om tegen von Papen een bevel tot inhechte nisneming uit te vaardigen, teneinde hem tot getuigenis afleggen te dwingen. Hoe lang deze hechtenis op zijn hoogst kan duren, daarover loopen de meenin gen uiteen. Korte berichten. i De Berlijnsche gemeenteraad zal vandaag de begrooting voor 1932 moeten afdoen. Deze sluit met een ongedekt te kort van 68 millioen mark, die men van het rijk of van den Pruisischen staat hoopt te zullen krijgen. i Naar Wolff uit Danzig meldt is de Volkenbondssecretaris te Danzig de Ita liaan Graaf Gravina gisterenavond over leden. In den loop van gisteren vonden te Birkenhead weer ongeregeldheden plaats, waarbij twee politie-agenten gewond wer den. In eenige straten heerscht groote wanorde. Ruiten zijn vernield, winkels geplunderd, de straten liggen vol met overblijfselen, afkomstig uit de geplun derde winkels. Dertien personen, waaron der een communist, werden gearresteerd. Ta Manilla, de hoofdstad van de Fhilipijnen, hebben 60 Chineezen, o.w. verscheiden vooraanstaande kooplieden, een vergadering gehouden, waarop beslo ten werd in de Philipjjnen alle Japansche waren te boycotten. Het aantal slachtoffers van het spoorwegongeluk bij Tlemoen is thans tot 70 gestegen, daar nog eenige lijken ge vonden zijn. "Men gelooft nu, dat alle lijken geborgen zijn. STEMPELVACANTIE. Het Amsterdamsche gemeentebestuur heeft gemeend aan die werkloozen, welke heden, Dinsdag, den dag der openings zitting van de Staten-Generaal, in Den Haag tegen de bezuinigingsplannen der Regeering willen getuigen, bijzondere fa ciliteiten te moeten verleenen. Zij behoeven niet te stempelen, indien zij aannemelijk maken op dien dag naar Den Haag te trekken. Wij begrijpen dat niet, zegt de Stan daard. Wij begrijpen niet, dat het op den weg van het gemeentebestuur kan liggen te bevorderen en eenigermate te sanctionee- ren, een uitgave door ondersteunde werk loozen, die toch zeker niet tot de strikt noodzakelijke kan worden gerekend. Wij begrijpen niet, dat het gemeente bestuur indirect meewerkt aan een de grenzen van het moreel-geoorloofde verre te buiten gaande agitatie tegen het be- zuinigingsstreven der Regeering. Wij begrijpen niet, dat het gemeente bestuur der hoofdstad meent de taak der Haags .hö autoriteiten te moe;r M bemoei lijken door op den derden Bhissjag van September aan groepen revolutionnair- gezinde demonstranten den tocht naar Den Haag te vergemakkelijken. Wij begrijpen dat niet En betreuren het HOUDT DE OPENBARE STRAAT VRIJ De „Standaard" maakte de vorige week melding van een te Alphen a. d. Rijn ge houden straatdemonstratie, waarbij men op een niet toelaatbare wijze beurtzang beoefende. De demonstranten riepen o.m. het vol gende: Wie maakt al onze centen zoek? Dat is Ruys de Beerenbrouck. Wie brengt ons in de grootste ellende? ^Minister Ruys en zijne bende. Wie is de grootste pestilentie? Dat is minister Ruys, zijn Excellentie. Wie is de grootste pestilentie? Dat is de minister van Defensie. „Men behoeft, zegt de „Standaard" nog geen bewonderaar van het beleid van dit kabinet te zijn om zulke publieke uitlatin gen ten scherpste te veroordeelen. Hier wreekt zich de slapheid in de hooghou ding van het gezag, die een der kenmer ken is van de laatste twee decenniën. Dat is niet op eens zoo gekomen. Niet dadelijk heeft iedere scharenslijper zich de evenknie gevoeld van een minister president of een President van den Hoo- gen Raad. Dat is geleidelijk gegaan, in dezelfde mate als verwaande domheid bet mentorschap over dein goeden smaak ver kreeg. En juist omdat het zoo ongemerkt, zoo stilletjes aan, zich tot de tegenwoor dige grove vormen heeft ontwikkeld, bleef repressie achterwege. Maar nu wordt het dan toch hoog tijd, dat men zich weer eens ernstig gaat bezighouden met de vraag, of de hoogst- geplaatsten in den lande in dit opzicht vogelvrij zijn, dan wel of zulke van min achting getuigende en daardoor het ge zag ondermijnende uitlatingen van het publieke terrein geweerd moeten worden. Wij zouden voor het zoeken naar het antwoord op zulk een vraag al heel weinig tijd behoeven. Gelijk we in den aanhef reeds deden uitkomen. En de meest effectieve manier om deze grove, kwetsende, feitelijk opruiende taal te weren, ligt voor de hand. Weer hen die. bij hun demonstraties blijkbaar niet buiten zulke verlagende taal kunnen van de straat, zoodra ze haar als demon stranten begeeren te gebruiken." Wat te Alphen gebeurde staat niet op op zichzelf. Bij een te Arnhem door de S. D. A. P. gehouden vredes-demonstratie, waarbij zingen en schreeuwen nadrukkelijk ver boden waren, werd door de demonstran ten uitgeroepen: Wie is hier de grootste vloek, Dat is Ruys de Beerenbrouck. En dit optreden werd naderhand zelfs door „Het Volk" toegejuicht. Zeker, er was een verbod. Maar wie doet je wat, als je met zooveel duizenden bent? Natuurlijk was 'tvoor da politie niet mogelijk in te grijpen. Er is maar één afdoend middel dat in deze critieke crisisdagen ook zonder meer behoorde te worden toegepast: e e n a b- soluut demonstratieverbod. Alle slapheid te dezen opzichte zal zich op den duur op een zeer onaangename wijze wreken. Er moet geregeerd worden in Ne derland. Fllmrondrels „Nederlandsch Fabrikaat". GOES. Men meldt ons: Sedert 18 April maakt de vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat" een rondreis door het land met films over de Nederlandsche industrie, met de bbedoeling deze in 150 verschil lende plaatsen in de openlucht te ver- toonen en hierdoor het koopen van Ne derlandsche goederen te bevorderen. Bjjna 130 voorstellingen hadden reeds plaats, velen ter gelegenheid van winkel weken van speciaal Nederlandsch Fabri kaat, waarvoor medailles en diploma's beschikbaar werden gesteld en overal bleek de belangstelling enorm, want het totaal aantal toeschouwers heeft nu reeds de 200.000 overschreden 1 Toch moest er nog veel meer daadwer kelijke belangstelling bestaan voor de Ne derlandsche industrie, jvanneer men be dacht, hoe onze uitvoer den laatsten tijd kunstmatig wordt belemmerd en hoe hierdoor de werkloosheid toeneemt. Slechts vergrooting van het afzetgebied in het binnenland kan thans de Neder landsche nijverheid helpen, het hoofd bo ven water te houden in deze moeilijke tijden. Iedereen moet zich dan ook beijve ren, de voorkeur te geven aan binnen- landsche goederen, indien deze van gelij ken prijs en kwaliteit zijn als de inge voerde artikelen. Door geregeld Nederlandsche pro ducten aan te schaffen, kan men weer een gezin van de werkloosheid red den. Als men toch aanneemt, dat Neder land met zijn 8 millioen inwoners 1% millioen gezinnen telt, die elk per dag f 0.40 uitgeven aan een Nederlandsch ar tikel, dat zij tot dusverre uit het buiten land betrokken, en wanneer men verder aanneemt, dat hiervan f0.20 teil goede komt aan den fabrikant, dan wordt dit per jaar per gezin f73 of in totaal f 109y2 millioenl Hierdoor zouden weer ruim 40.000 gezinnen een bestaan kunnen vindenl Langzamerhand begint men te beseffen dat er iets moet worden gedaan, om bet ontzagwekkende bedrag van 150 millioen gulden, dat jaarlijks aan werkloosheids bestrijding wordt uitgegeven, te vermin deren, om zoodoende de algemeene wel vaart te verhoogen en tot belastingverla ging te kunnen komen. Steeds meer wordt de leus toegepast: „Bestrijdt de Werkloosheidl „Koopt Nederlandsch Fabrikaatl" Te Goes zal nu een voorstelling worden gegeven ter gelegenheid van de winkel week. Deze filmvertooning wordt opge luisterd door muziek, hetgeen mogelijk is door in de auto ingebouwde dubbelbe- speelbare gramofoon, alsmede door een versterkings - en luidsprekerinstallatie. Als plaats is uitgekozen de Groote Markt, waar vele duizenden de films zullen kun nen zien. De voorstelling zal Vrijdag a.s. beginnen om kwart over acht. Borssele. Uitslag schietwedstrijd van de Schietvereeniging „Frank van Borsselen". Personeele baan Buks, max. 60 punten: le pr. J. v. d. Ende, 60 p.; 2e pr. C. de Krijger 60 p.; 3e pr. J. Rottier 60 p.; 4e pr. J. v. Sabben 59 p.; 5e pr. J. Koole 59 p.; 6e pr. A. van Schaick 59 p.; 7e pr. L. van Nieuwenhuize 59 p.; 8e pr. P. Karelse 58 p.; 9e pr. P. van Liere 58 p.; 10e pr. L. Maas 58 p.; lie pr. Iz. Bruinooge 58 p.; 12e pr. G. Smit 57 p.; 13e pr. N. van Eenennaam 57 p.; 14e pr. C. Ruster 57 p.; 15e pr. J. van Overbeeke 55 p.; 16e pr. S. Meulpolder 55 p.; 17e pr. J. de Smit 55 p.; 18e pr. J. Dekker 54 p.; 19e pr. Jac. de Bue 54 p.; 20e pr. Joh. de Smidt 52 p.; 21e pr. W. G. Schipper 32 p. Geluksbaan: le pr. G. Smit; 2e pr. Jac. de Bue; 3e pr. S. Meulpolder; 4e pr. L. Nieuwenhuize; 5e pr. N. van Eenennaam; 6e pr. Com. de Krijger; 7e pr. Com. Rus ter; 8e pr. J. van Overbeeke; 9e pr. L. Ruster; 10e pr. Joh. de Smidt; 11e pr. J. Dekker; 12e pr. P. van Liere; 13e pr. J. Koole. De prijzen bestonden uit kunstvoorwer pen en geldprijzen. Ingezonden Mededeellng. We hebben ze weer: ZWARE DONKERE FIETSJEKKERS 9.75 ZWARTE ESKIMO-JEKKERS ƒ15.—. HOOFTMAN Jr, Ylasmarkt, Middelburg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Amerongen F. M. Muller te Eindhoven. Bedankt voor Doornspijk en Benschop D. Th. Keek te Staphorst. Geref. Kerken. Beroepen te Oudshoom W. Schouten te Westbroek. Geref. Gemeenten. Beroepen te Werkendam M. Heijkoop te Utrecht. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen te Veendam (toez.) J. v. d. Werfhorst, cand. te Nij verdal. Afscheid Ds B. van Neerbos. Zondagavond heeft Ds B. van Neerbos afscheid genomen van de Geref. gemeente te Terneuzen. Zijn Eerw. had tot tekst 2 Cor. 13 11: „Voorts, broeders, zijt blijde; wordt volmaakt; zijt getroost; zijt eens gezind; leeft in vrede; en de God der liefde en des vredes zal met u zijn". Na het beëindigen der predicatie werd Ds van Neerbos, die de gemeente ongeveer 11 jaren heeft gediend, toegesproken door den heer F. Dekker, ouderling. Hierna werd den scheidenden leeraar door de gemeente staande toegezongen Ps. 124 4 en -Ps. 134 3. Het kerkgebouw was overvol. D s C. Vonk, overgekomen uit Baarland, werd Zondagavond in de Oos- terkerk der Geref. Kerk te Schiedam be vestigd door zijn oudsten ambtgenoot en collega, Ds J. F. Jonkers, die tot tekst had 1 Cor. 3 2123 en sprak over: „den rijk dom van de Gemeente van Jezus Chrisr tus". Na de bevestiging werd toegezongen Psalm 134 vs 3. De intrede is bepaald op a.s. Donderdagavond. Ds G. Zeeman t- Op 54-jarigen leeftijd is overleden ds C. Zeeman, pre dikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Vollenhove (O.). De overledene werd op 27 Nov. 1904 door wijlen ds O. Schrieke van Enschedé te O. Lieve Vrouwenparochie in het ambt bevestigd. In 1920 vertrok ds Zeeman naar HaskerhorneOudehorne. Op 29 Maart 1925 deed hij in Vollenhove in trede. Hulpprediker. Bij de Geref. Kerk te Voorburg is benoemd tot hulp prediker de héér H. de Jong, theol. cand. te Wommels. Ingezonden Mededeellng. ZWART, BRUIN EN BEIDE MANCHESTERPAKKEN, ƒ13.75, ƒ18.50, ƒ21.50. IJZERSTERKE PILOW BROEKEN, 3.25 4.75. HOOFTMAN Jr, Vlasmarkt, Middelburg. Wisselkoersen. Amsterdam, 20 Sept., 2.30 u. Parijs 9.73—9.78K. Londen 8.628.67. Brussel 34.5034.54. New-York 2.48%—2.49 X. Berlijn 59.2659.31. P. de Gruyter Zoon. Aan het jaarverslag der N, V. P. de Gruyter Zoon te 's Hertogenbosch over het boekjaar 19311932, ontleenen wij 't volgende Het afgeloopen boekjaar kenmerkte zich door velerlei moeilijkheden in ver band met de ongunst der tijden. De steeds dalende verkoopprijzen had den een natuurlijken teruggang van bet geldbedrag van den omzet tengevolge. On der die omstandigheden kon de regelma tige uitbreiding onzer jaar-omzetten voor het eerst sinds een reeks van jaren niet worden bereikt. De winst- en verliesrekening geeft als eindresultaat een batig saldo aan van f 2.213.562. Behalve normale afschrijvingen zijn dit jaar ook eenige extra afschrijvingen ge daan. Na aftrek van dit bedrag en onder bij voeging van het onverdeelde saldo van 't vorige jaar blijft er dan een saldo winst van f 2.059.102 ter verdeeliag over. Voorgesteld wordt uit de overwinst, na aftrek van f 175.353 voor tantièmes, een bedrag van f 300.000 te storten in het re servefonds en ook dit jaar wederom een bedrag van f 200.000 ai te zonderen als reserve voor bijzondere voorzieningen en om vervolgens een ex'ra dividend van 2 pet. op de gewone aandeelen en Vi pet. op de preferente winstaandeelen uit te kee- ren. Als dividend zal dan in het geheel worden uitgekeerd 8 pet. ep de gewone aandeelen, 6 pet, op de preferente aan deelen, 0K pot. op de preferente winst- deelende aandeelen, en 6 pet. op de prio ri teits-aandeelen. Van deze dividenden werd op de beide soorten preferente aan deelen reeds 3 pet. als interim-dividend betaald. Naar de nieuwe rekening kan dan nog een bedrag van f489.217 worden overgebracht. NED. BOND VAN BOERINNEN. Prov. afd. Zeeland. Hedenmiddag hield de Prov. Afd. Zee land van den Ned. Bond van Boerinnen en andere plattelandsvrouwen in de Prins van Oranje te Goes een algemeene verga dering. De presidente, mevr. Groenewege-Nele- mans, verwelkomde de aanwezigen en be treurde de geringe opkomst, die zij toe schreef aan de drukkende tijdsomstan digheden. Spr. hoopte, dat de plattelands vrouwen ook in dezen tijd iets goeds tot stand mogen brengen, en dat deze nog jonge vereeniging tot heil van het platte land moge zijn. Na lezing der notulen door de secreta resse mevr. Bottenbergvan Elsacker volgde behandeling van ingekomen stuk ken. Voorgelezen werd een schrijven van de vereeniging Geres in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, dat zij definitief is toegetre den tot den Nederlandschen Bond van Boerinnen. De presidente merkte op, dat er dus nu in Zeeland twee gewestelijke afdeelingen van den Nederl. Bond zijn. Door enkele aanwezigen werd de op merking gemaakt, dat dit eigenlijk geen gewenschte toestand is. Kan er geen sa mensmelting plaats hebben De afgevaardigde van Geres deelde mede, dat dit Bestuur hierover nog niet gesproken heeft. Op een vraag van de pre sidente werd geantwoord, dat Ceres on geveer 200 leden telt. De presidente meende ook, dat het uit organisatorisch en financiëel oogpunt be ter is, dat er één provinciale afdeeling komt. Na nog eenige discussie werd dit punt aangehouden 'tot de volgende vergade ring. Inmiddels zal de zaak op de Bonds vergadering ter sprake worden gebracht en zal contact gezocht worden met Ceres, om op bepaalde punten samen te werken. Ter nagedachtenis van het overleden lid mevr. Kooman te Renesse verhieven de aanwezigen zich een oogenblik van hun zitplaatsen. Hierna bracht de secretaresse het eerste jaarverslag uit. De vereeniging telt thans 66 leden. Twee zijn er overleden. Het voornaamste werk bestond in den opbouw van de organisatie. Met dankbaarheid mag op dit eerste vereenigingsjaar worden teruggezien. Er werden twee algemeene, vijf be stuursvergaderingen, drie lezingen en één excursie gehouden. De Hoofdbestuurs-. en Bondsvergaderingen werden bezocht. Ten slotte werd vooral dank gebracht aan het adviseerend Bestuurslid Mej. Kome, en aan de Zeeuwsche Landbouw-Mij voor de ondervonden medewerking. Het verslag werd goedgekeurd, evenals dat van de penningmeesteres, mevr. Pol dermanWisse. De ontvangsten bedroe gen f 130.50, de uitgaven f 169.77, dub is er een tekort van f 39.27. Tot leden der kascommissie werden be noemd de dames Dekkerde Feijter en S. Zandee. De vergadering duurt voort. De opening der Staten-Generaal. Communsten roepen: Weg met.... DEN HAAG. Hedenmiddag is nieuwe zitting der Staten-Generaal door H. M. de Koningin geopend. De plechtigheid werd door mooi weer begunstigd. Duizenden en duizenden stonden langs den weg geschaard, die de Koninklijke stoet moest passeeren. In de Ridderzaal die als altijd door de vele uniformen en amtsgewaden een schitterende aanblik bood, werd de ver gadering te half één geopend door den voorzitter van de Eerste Kamer Mr W. L. baron de Vos van Steen wijk, die daar na een Commissie van ontvangst en uit geleide benoemde. Te één uur kwamen de Ministers, hoof den van Departementen en de leden van den Raad van State, eveneens in de Rid- d rzaal. Inmiddels had de Koninklijke stoet het Paleis aan het Noordeinde verlaten. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Z.K.H. Prins Hendrik en H.K.H. Prinses Juliana, werd door de langs den weg geschaarde menigte voortdurend toe gejuicht. Incidenten van beteekenis deden zich niet voor. Toen de schitterende stoet, waarbij vooral de gouden koets de aandacht trok, op het Binnenhof arriveerde, stond daar een detachement Mariniers opgesteld dat de gebruikelijke eerbewijzen bracht. Ter- wip de muziek het Wilhelmus speelde, besteeg de Kon. Familie het bordes, waar zij door de aanwezige Kamerheeren ontvangen werd. Voorafgegaan door da Comm. van ont vangst, betraden de vorstelijke personen de Ridderzaal. Alle aanwezigen, met uit zondering van de beide Communistische Kamerleden, verhieven zich van hunne zetels. De Koningin, gezeten op den troon, las daarna met duidelijke stem de Troonrede voor, Toen sjj daarop de ml verliet, werd i als gewoonlijk geroepen: „Leve de Ko ningin". De beide Communistische Kamerleden begonnen daarop te roepen: „weg met... mi-ar zij werden overstemd door een krachtig hoera-geroep, gevolgd door het zingen van het Wilhelmus. Op den terugweg werd de Koninklijke Familie voortdurend toegejuicht. Bij aan komst aan het Paleis hief de menigte het Wilhelmus aan. J. C. Ament t- AMSTERDAM. Op 68-jarigen leeftijd is heden overleden, de heer J. J. C. Ament, sinds 1922 lid van de Tweede Kamer. GRONINGEN. Hedenmorgen vroeg is de 54-jarige K. ten H., wonende te Niezijl, toen hij te Noordhorn fietste, door een auto aangereden. Hij was op slag dood. ZWOLLE. Gisteravond is L. van M. te Soestdijk door den trein Utrecht—Zwolle gegrepen en gedood. ENSCHEDE. Gisteravond werden op den Oldenzaalschenweg, twee mannen, die een wagen met uitstekende vracht begeleid den, door een passeerende auto aange reden. Een van hen is aan de gevolgen overleden. BOMBAY. Gandhi is hedenmiddag zijn 1 aangekondigde hongerstaking begonnen. Hij weigerde de gevangenis te verlaten, aangezien hij zich niet aan de beperkende bepalingen wenschte te onderwerpen. BERLIJN. President von Hindenburg heeft thans beslist, dat de Rijksdagver kiezingen zullen worden gehouden op 6 November a.s. ,„0, KOVACS! O, LAJOSI" Dezer dagen zoo vertelt v. S. in „Neerlandia" -verliet ik mijn woning om mij naar den trein te begeven. Op mijn weg daarheen kwam ik langs een pleintje, waarop een troepje vacantiekin- deren aan het spelen was. Zij maakten een rondedansje en zongen geen Nederlandsche schoolversjes, geen Nederlandsche kinderdeuntjes, zelfs geen Nederlandsch straatlied, maar ze dreun den eentonig: O Kovacs, o Lajos, en het scheen of de onverstaanbaarheid van die klanken, dus het vreemde, een bijzondere bekoring voor hen had. Dat ze Hon- gaarsch 'zongen, waren ze zich niet be wust, evenmin de beteekenis. Een straat verder onthaalden straat muzikanten de bewoners van den omtrek en de voorbijgangers op een hunner po pulairste nummertjes en weer schetterde het tegen de huizengevels op: „O, Kovacsl o, Lajosl In den trein, die mij naar het Haagje voerde, was een besproken wagen gevuld met een troep feestgangers of potverteer- ders en er werd gedurende de geheele reis weer geducht ge-kovacs-lajosd. Heel Nederland is voor een tijdje laten we hopen, dat de deun den weg van alle deunen volgt en dus vóór 1933 in het „nevelzwart verleden" verdwijnt muzikaal vergiftigd door den nonsensika- len deun. Aan wien de schuld! Wij aarzelen geen oogenblik in ons antwoord: aan het Nederlandsche volk, aan zijn aanbidding van het vreemde, zijn minachting van het eigene, zijn voor oordeel, dat wat van buiten komt van zelf beter, mooier, voornamer moet zijn dan wat de landgenoot voortbrengt op nijverheids-, wetenschappelijk- of kunst gebied. Want, er was eens een Nederlandsch toonkunstenaar, die Louis Schmidt heette en meende de gaven te bezitten om zich als componist en dirigent een zekere be roemdheid, althans populariteit te kun nen verwerven en wel langs radiografi- schen weg, en de invloedrijke A.V.R.O. gaf hem gaarne een kans. Maar haar leiders en hij zelf zijn menschenkenners, althans kenners van het zwak van de Ne derlanders, die we boven reeds hebben gegispt. Zij herinnerden zich hoe het gros der bewoners van de lage landen bij de zee had gedweept met jazz-koningen als Paul Whiteman, Jack Hyltcm en Dajos Bela. De Nederlandsche musicus besloot zijn naam in bet Hongaarsch te vertalen en diende zich bij bet publiek aan als Kovacs, dat smid beteekent. En daar de Hongaren hun voornaam veelal achter hun van plaatsen, heette hij voortaan Ko vacs Lajos. De vreemde ster aan den muzikalen hemel werd met gejuich ingehaald, kwam, zag en overwon, trok volle zalen en zijn naam was en is nog op ieders lippen, se dert hij de handigheid had zijn schuil naam op muziek te zetten, een deun, die insloeg, hoe zin- en zielloos de woorden ook mogen zijn. Geef zoo'n heer Schmidt eens ongelijk als hij over Budapest in Hilversum tot aanzien kan komen, dat hij het niet met een buurtverkeertje doet. De kortste weg is nu eenmaal niet altijd de beste en een volk heeft de toondichters, die het ver dient. GOES. Huw.-aang.: Cornelia Gerardus Johannes Boonacker, 36 j. jm. te Eind hoven en Joppa van der Wekken, 33 j. jd. Geboren: Hendrik Jacob, z. v. Jacob Meijer en Jannetje Hoogstrate. Goes, 20 September 1932. Graanmarkt. Kookerwten f 9f 12, Bruine boenen f 10f 11.50, Schokker»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2