No. 298 Dinsdag 20 September 1932 48e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland n EERSTE BLAD. DE TROONREDE Een eerste indruk. Belangrijkste Nieuws. VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR Buitenland. - Dit nummer bestaat uit twee bladen. ran sSJn keicOT met wiena poli- ervaringea wil eken. ienburg's en da naast elkander, erwant; bij Otta tul von Hinden- en als persoon- n positie behoo- in de sfeer van boe ouder bij steeg; de staats- rt bet werk van den grootsten iedenis; staats- cbeid vereenigen t elkaar als den m I den soldaat elverdiende lof- ïoedigsten lezen, ijd van bloedige met voldoening ig van het Duit- q banden berust e leuze zijns va- ara et labörai riek betreffende, lons, Westerstr. em 282. ink, Garinchem. 0. 13. 15. 18. 19. 38. 28. 32. 33. 34. -20 32—28 43 7 3X22. 15X24 23X32 X12. em 283. Amsterdam. -14, 17—21, 24 8, 28, 33—39, -23 33—29 38 5X11 11—18 18 18X40 44X 24 —44 44—49 49 em 264. Jr., Amsterdam. 6; 9, 10, 18, 20, 30, 81, 38, 89 —24 4287 48 )X29 46X32 82 em 265. Nieuwdorp. 7, 8, 9, 12, 14, 30, 31, 34, 35, r—30 85—30 24 48X25 25X19. tigen. as, S. Bosselaar, en A. Willemse, Geelhoed en J. A. v. Dixhoom dag; M. G. Ge- J. Modderkreeke lu, nrs 262, 263, de Bel te Ier- 163—265, te Rit- ïrs 264, 265, te aggré Janz., te Iers Jr., te Oost- ra 263265, te 9 60 11, 14, 16, 18, 29, 81, 82, 88. lagen na laatste itle. robleem is bijop- 1, 28—23, 28X Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau; f>ange Vorststraa» 70, Goee. Tel.; Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT EEKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f3.— Lof»o nummers 10.05 PrfJs der AdvertentlSn: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 cL B4 abonnement belangrijke korting. In dit plechtig oogenblik, Leden van de Staten-Generaal, nu een nieuwe zitting van de Volksvertegenwoordiging een aan vang neemt, richten Mijne gedachten zich meer dan ooit op den duisteren tijd, dien het Vaderland beleeft. De ernstige wil, die de Regeering be zielt, met Gods hulp bet schip van Staat in veilige haven te sturen, kan slechts leiden tot bet doel, indien ons Volk in al zijn lagen zich de werkelijkheid onver bloemd voor oogen stelt. Zonder voorbeeld in de geschiedenis zijn de economische verhoudingen over heel de wereld ontredderd; onweerstaan baar grijpen de gevolgen der crisis steeds verder om zich heen en nog steeds kon digen zich geen betrouwbare teekenen van kentering aan. Moederland en Overzeesche Gewesten zien hun welvaart ernstig ondermijnd. Nieuwe belemmeringen in het handels verkeer tusschen de volken worden toe gevoegd aan de vele, welke reeds ten vo- rigen jare de crisis verscherpten. In alle takken van volksbestaan bleef de bedrijvigheid gestadig afnemen; han del, scheepvaart en visscherijen zijn even zeer getroffen als nijverheid en land- en tuinbouw. Herstel van het internationaal ruilver keer wenscht de Regeering te bevorderen door verdragen, die een ruimer geest ade men. Daarnevens moet zij bij voortduring bedacht blijven op afwending van de ge varen, waarmede buitenlandsche maatre gelen den afzet van onze voortbrengse len bedreigen. Zijn reeds tal van noodmaatregelen tot stand gekomen om ineenstorting van on misbare bedrijfstakken te verhoeden, nieuwe regelingen met hetzelfde doel zul len moeten volgen. De werkloosheid, bron van zooveel leed, heeft een nooit gedachten omvang aan genomen. Zij plaatst de Overheid voor schier onoplosbare moeilijkheden, niet het minst van geldelijken aard. De Regee ring zal haar voortdurende zorg ook in de toekomst aan dit maatschappelijk euvel geven; het zoo noodzakelijk herstel van het bedrijfsleven zal haar daarbij tot richtsnoer blijven. In het bijzonder zal ook het vraagstuk van de jeugdige werk- loozen alle aandacht hebben. Nevens voortzetting van de werkloozen- zorg stelt handhaving van het peil van sociale voorziening, in betere tijden be reikt, de uiterste eischen aan het zoo zeer verminderde draagvermogen der Natie. De sterke daling van het nationaal in komen en de diepe inzinking, welke het economisch leven vertoont, oefenen een noodlottigen invloed op de opbrengst van 's Rij ks middelen. De financiëele toestand is dientengevolge zorgwekkend. Veel zal van Uw werkkracht en toewijding ge vergd worden, opdat tijdig de meest drin gende maatregelen tot stand komen. Ik weet, dat het beroep, dat ten deze op Uw medewerking zal worden gedaan, niet vergeefsch zal zijn en Ik vertrouw, dat het gemeen overleg tot een uitkomst zal leiden, die aan den ernst van den toe stand beantwoordt. Ook in de Overzeesche Gewesten wordt er krachtig naar gestreefd de kos.en der Landshuishouding met de middelen in overeenstemming te brengen. Het feit, dat meer en meer in alle maatschappelijke kringen tie overtuiging doordringt van de volstrekte noodzakelijkheid van dit streven, versterkt de verwachting, dat, ondanks alle bezwaren, het doel zal wor den bereikt. Evenzeer als in de donkerste dagen zijner roemrijke geschiedenis behoeft ons Volk thans eendracht ter ontplooiing van al zijn stoffelijke en zedelijke krachten. Op den voorgrond trede daarom wat de Natie vereenigt, niet wat haar verdeelt. Met de bede, 'dat Gods hulp Mijn Volk sterke en met den wensch, dat God Zijn zegen aan Uwen arbeid moge schenken, verklaar Ik de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. De Troonrede waarmede H. M. de Ko ningin heden de vereenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal heeft geopend, is hoe kan het ook an ders in somberen toon gesteld. Het is alsof men in dit staatsstuk het gelui van de noodklok hoort. Onweerstaanbaar grijpen de gevolgen der crisis steeds verder om zich heen; de bedrijvigheid blijft afnemen; de werkloos heid heeft een nooit gedachten omvang vJK aangenomen; de financieels toestand is zorgwekkend. Het is alles donker en somber. In 1930 heette het nog, dat de toestand des lands niet onverdeeld gunstig was, maar dat er toch nog veel was, dat tot dankbaarheid stemde. In 1931 was de toon zwaarder. De eco nomische toestand, zoo werd toen gezegd, baart bij voortduring ernstige zorg. Maar nu klinkt het zwaar en dreigend; zonder voorbeeld in de geschiedenis zijn de economische verhoudingen over heel de wereld ontredderd; onweerstaanbaar grijpen de gevolgen der crisis steeds ver der om zich heen en nog steeds kondigen zich geen betrouwbare teekenen van ken tering aan. Het is thans zoover gekomen, dat de crisis heel het regeeringsbeleid be- heerscht. Van nieuwe maatregelen wordt met geen woord gesproken. En geen wonder. Het gaat thans niet om de vraag hoe allerlei verbeteringen kunnen worden aangebracht, hoe on» volkshui» gezelliger en beter kan worden ingericht, neen, het bestaan van ons volk staat thans op het spel. De allesbeheerschende vraag is thans hoe we door de huidige crisis heen kunnen worstelen. Bepaalde maatregelen worden niet aan gekondigd. Nadat met donkere verven helaas niet te donker de algemeene toestand is geteekend, worden enkele algemeene richtlijnen aangegeven. De Regeering wenscht herstel van het algemeen ruilverkeer te bevorderen door verdragen, die een ruimer geest ademen. De crisis die een internationaal karak ter draagt, is niet nationaal op te lossen. De gevaren waarmede buitenlandsche maatregelen den afzet van onze produc ten bedreigen moeten zooveel mogelijk worden afgewend, maar afdoende verbe tering is alleen te verkrijgen door inter nationale samenwerking. Intusschen zal het mogelijke worden gedaan om de crisisgevolgen te verzach ten. Getracht zal worden de ineenstorting van ons bedrijfsleven te voorkomen. De werkloosheid bron van zooveel leed eischt voortdurende zorg. De Regeering wenscht dit vraagstuk echter van den broeden kant te bezien. Het zoo noodzakelijk herstel van het be drijfsleven zal bij de bestrijding van dit euvel tot richtsnoer blijven. Dat aan het vraagstuk van de jeug dige werkloozen bijzondere aandacht wordt geschonken, kan voldoening wek ken. Immers de toekomst van deze jonge msnschen, de toekomst van ons volk staat hier op het spel. Naast de economische zijn er de finan cieels moeilijkheden. Welke maatregelen de Regeering dien aangaande denkt te nemen, wordt niet nader aangeduid. De millioenen-nota zal daaromtrent wel meer licht verschaffen. Nu wordt slechts geconstateerd, dat er zoowel hier te lande als in de Overzee sche Gewesten krachtig naar gestreefd moet worden de kosten der landshuishou ding met de middelen in overeenstem ming te brengen. Met eenige voldoening wordt hierbij uitgesproken, dat de overtuiging van de volstrekte noodzakelijkheid van dit stre ven in alle maatschappelijke kringen meer en meer doordringt. In verband daarmede wordt bij herha ling een beroep gedaan op de samenwer king van het geheels volk. Het doel dat de Regeering zich gesteld heeft met Gods hulp het schip van Staat in veilige haven te sturen kan alleen worden bereikt, indien ons volk in al zijn lagen zich de werkelijkheid onver bloemd voor oogen stelt. De ernst van den toestand moet warden ingezien. En dan eendrachtig samengewerkt om de moeilijkheden het hoofd te bieden. Thans is noodig eendracht, opdat alle stoffelijke en zedelijke krachten kunnen worden ontplooid. Moge dit ernstige woord weerklank vinden, bij ons volk in al zijn geledingen. Niet door verdachtmaking en opruiing ook al geschiedt dit soms met vrome termen maar door ernstige samenwer king en gemeen overleg tusschen Regee ring en Volksvertegenwoordiging kan een uitkomst worden bereikt die aan den ernst van den toestand beantwoordt. Ais er bij ons volk gevonden wordt die onmisbare eendracht, dan is er hoop, dat naar de bede waarmede de Troonrede besluit, Gods hulp het volk zal sterken en de arbeid van de Staten-Generaal met Gods zegen zal worden bekroond. Als geheel genomen beantwoordt deze Troonrede aan de verwachtingen. Betreurd kan alleen worden dat ook aan de zedelijke crisis, die ons volksleven be dreigt, niet afzonderlijk aandacht is ge schonken. Een toezegging, dat de ontbindende factoren die in ons volksleven werken, zullen worden tegengegaan en dat krach tige handhaving van het gezag in deze critieke tijden als een der voornaamste eischen wordt beschouwd, ware niet over bodig geweest. Ook wat dit betreft, zou het aanbeveling hébben verdiend, dat aan ons volk de werkelijkheid onverbloemd voor oogen was gesteld. willig oplegt, en wel als deel van een we- derzijdsche overeenkomst met de andere staten, die deze overeenkomst ondertee kenen. De reeds bestaande begrenzingen, zoo als de vredesverdragen en de vlootverdra- gen van "Washington en Londen, zullen, voor zoover ze niet door wederzijdsche overeenkomsten gewijzigd worden, weer in de nieuwe, vrijwillige en alles-omvat- tende overeenkomst, waarover men gaat onderhandelen, opgenomen worden. Dit standpunt van de Engelsche regee ring ten opzichte van de Duitsche eischen inzake gelijkgerechtigdheid heeft in Fransche politieke en parlementaire krin gen over het algemeen een aangename verrassing gebracht. Men had niet ver wacht, dat het Engelsche standpunt, al thans op juridische gronden zoo ver met het Fransche standpunt zou meegaan. In Londenscbe kringen schijnt men tot de erkenning te komen, dat de nota der Engelsche regeering een psychologische fout is geweest Immers, het was de be doeling door de nota het Duitschland ge makkelijker te maken weer aan de on derhandelingen te Genève deel te nemen, terwijl de critiek op de Duitsche stappen juist het tegendeel bewerkstelligt. De Berlijnsche bladen veroordeelen alle het in de Engelsche nota tot uitdrukking gekomen standpunt der Britsche regee ring ten aanzien van de gelijkgerechtig- heidskwestie. Gandhi. De president van de Al-Indische liga voor afschaffing van de pariakaste te Poona heeft Gandhi uitgenoodigd om zijn aangekondigde hongerstaking te volbren gen in het missiehuis der paria's te Poo na. De bedoeling is een poging te doen om een bemiddeling tot stand te brengen tusschen Gandhi en de paria's. M. M. Gandhi, def oudste zoon van den mahatma, is van Kaapstad naar Britsch- Indië vertrokken, ten einde tijdens de hon gerstaking van zijn vader aan diens zijde te vertoeven. Henderson's antwoord aan Duitschland. Henderson, die gisteravond te Genève is aangekomen, heeft zich onmiddellijk aan den arbeid gezet. Hij is begonnen met de mededeeling van de Duitsche re geering van 14 September te beantwoor den. Hierin drukt hij zijn leedwezen uit over het wegblijven der Duitsche delegatie en probeert dan de Duitsche regeering aan te toonen, dat zij wel wat te voorbarig is geweest in haar oordeel over de resul taten, die de ontwapeningsconferentie ten slotte zal opleveren. Binnenland. De opening der Staten-Generaal. De Troonrede. Verlaging der loonen in het bouwbedrijf. Vaststelling leeftijdsgrens rechterlijke ambtenaren. Ziektewet en werkverschaffing. Buitenland. Engeland over Duitschlands eisch inzake de bewapening. Henderson vraagt Duitschland deel te nemen aan de ontwapeningsconferentie. sen afgelegd. Hun verklaringen gaven aanleiding tot de arrestatie van den Ber- lijnschen financier Becker, die slechts ge deeltelijk heeft toegegeven, in deze zaak te zijn betrokken. Da eerste twea gearres teerden zijn, nadat zij een borgsom had den gesteld, in vooiioopige vrijheid go- laten. Te Munchen zijn in verband met een dergelijke affaire een commissaris van politie, een bekend hotel- en koffiehuis houder ©n een juwelier in hechtenis ge nomen. Een woedends menigte bedreigt een coöperatieve winkel te Moskou. Een Moskousche huismoeder, die, na urenlang in de rij voor een der officieel» coöperatieve winkels te hebben gestaan, erin geslaagd was, een brood machtig te worden, kwam thuis bij hot aansnijden van het kostelijk voedsel tot de ontdek king, dat er behalve meel en melk nog een andere, meer harde substantie in verbor gen zat. Zij stelde een nader onderzoek in en dolf met haar mes een voorwerp op, dat de mensch gewoon is aan zijn voeten te dragen, n.l. een schoen en niet eens een nieuwen schoen, doch een oud, afgedra gen exemplaar, dat haar bovendien niet paste, omdat het waarschijnlijk toebe hoord had aan een op grooten voet leven den sovjet-werkman. Hevig verbolgen, begaf zich de huis moeder, die met dergelijk materiaal het hongerig gezin niet op krachten kon hou den, op weg naar den coöperatieven win kel waar zij 't corpus delicti toonde aan de lange menschenrij, welke nog steeds geduldig te wachten stond, tot het haar beurt was. De rij ondersteunde terstond den eisch der huismoeder, die verlangde, dat het brood geruild zou worden, wat echter door den leider van een winkel werd ge- Ingezonden Mededeeling. De Engelsche regeering over Duitsch lands pariteitseisch. De Engelsche regeering heeft een uit voerige verklaring gepubliceerd, waarin zij haar standpunt ten opzichte van den Duitschen eisch van gelijkgerechtigdheid op het gebied der bewapening uiteenzet. Met het oog op de aanstaande econo mische wereldconferentie, de groote con cessies op het gebied der herstelkwestie en de huidige economische behoeften acht zij het zeer ongelukkig, ongelegen en on verstandig, dat Duitschland juist thans zijn eisch aan de orde heeft gesteld. Juridisch is de situatie aldus, dat Hoofdstuk V van het verdrag van Ver sailles nog bindend is en slechts door een algemeene overeenkomst buiten werking kan worden gesteld. Engeland is van meening, dat de Duit sche eisch weliswaar niet juridisch uit de vredesverdragen kan worden afgeleid, doch in de eerste plaats een eisch moet zijn van op het juiste peil brengen der bewapeningen, aangezien de ontwapening van Duitschland een voorloopige zou zijn voor de ontwapening der andere mogend heden. De Engelsche regeering komt dan ook tot het volgende voorstel: Zij ziet als taak der ontwapeningscon ferentie, het kader van een ontwapenings overeenkomst te scheppen, gebaseerd op den grondslag dat iedere staat in over eenstemming met andere staten een be grenzing aanvaardt, die hij zichzelf vrij- Henderson wijst er op, dat hij in zijn sluitingsrede heeft verklaard, niet te zul len terugkomen, wanneer hij niet dacht, dat het tweede gedeelte van de conferen tie geen grooten oogst zou opleveren. Henderson doet een beroep op de Duit sche regeering om op haar besluit terug te komen, te meer, waar het wegblijven van Duitschland het gevaar oplevert de algemeene ontwapening ernstig te zullen schaden. In Duitsche kringen acht men het vrij wel uitgesloten, dat de Duitsche regeering op haar besluit zal terugkomen. Hender son, Benesj en Politis zijn vast besloten, het bureau voor te stellen haar werk zaamheden niet te onderbreken, wat ook de houding van Duitschland zijn moge. Ernstige knoeierijen met deviezen. De Berlijnsche autoriteiten zijn nieuwe ernstige overtredingen van de deviezen- verordening op het spoor gekomen. Duit sche effecten, welke zich te Amsterdam in het bezit van Nederlandsche zakenlie den bevonden, werden toevertrouwd aan drie Berlijnsche financiers, die de effec ten aldaar verkochten, maar de opbrengst van de transactie niet, zooals de voor schriften dit vergen, op het zoogenaamde Sperrconto hebben gestört. Een aanzienlijk bedrag werd aan een van de drie finan ciers, een procurtiehouder van een Ber lijnsche bank „geleend" en deze liet het geld zijn Amsterdamsche zakenvrienden toekomen. Hiervoor ontving hij een be langrijke provisie. De procuratiehouder en een makelaar zijn in hechtenis geno men. Zijj hebben voorloopige bekeatenis- weigerd onder voorgeven, dat „het" een ongelukje was. De menigte nam echter zulk een hou ding aan een uitte zulke bedreigingen, dat het brood tenslotte werd geruild voor een ander. Contingenteering en duurte. In den Maandagmiddag gehouden Bel gischen ministerraad is medegedeeld, dat het indexcijfer van de kosten van levens onderhoud sedert vorige maand met tien punten is gestegen. Door de liberale mi nisters is critiek uitgeoefend op de contin- genteeringspolitiek, welke tot een vrij aan zienlijke prijsverbooging van voedingsmid delen aanleiding heeft gegeven. Aan den minister van landbouw is onder andere opgedragen na te ,gaan, in welke mate de contingenteering van den boterinvoar een stijging der binnenlandsche boter- prjjzen ten .gevolge heeft gehad. Zal von Papen willen getuigen? Het is nog onbekend of rijkskanselier von Papen aan het verzoek, hem door den voorzitter Loebe van de „Ueberwachungs- ausschuss" overhandigd om voor deze commissie, die zich tot een commissie van onderzoek heeft geconstitueerd te ver schijnen zal voldoen. Moet de rijkskanselier echter als ge tuige verschijnen? Dit is een juridische vraag. Echter moet met de mogelijkheid rekening gehouden worden, dat von Pa pen weige rt om getuigenis af te leg gen. Hoe is dan de rechtspositie? Volgens art. 35 2de lid der Rijksgrond wet heeft de „Ueberwachungsausechus"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1