No. 297 Maandag 19 September 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Hoofd-en Kiespijn MIJNHARDTS POEDERS Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureaus tango Voretitroat 70, Ooi», TeLt Redactie en Adminletratie No. 11. Postrekening No. «455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maandan, franco per post, f 3,— Loese nummere10.09 Prfls der AdvertenttSn: 1i regels 11.20, elke regel meer 30 et BIJ abonnement belangrijke korting. V „Starrenflonkering". Veel van den rijken journalistieken ar beid van wijlen Dr A. Kuyper is bewaard gebleven. De hoofdartikelen uit „De Heraut" zijn vrij geregeld in boekvorm verschenen, de beroemde meditaties zijn eveneens in hoofdzaak gebundeld en ook sommige reeksen hoofdartikelen uit „De Stan daard", werden afzonderlijk uitgegeven en zelfs zooals b.v. de bekende reeks over de eerepositie der vrouw meerma len herdrukt. Dit kan echter niet gezegd woorden van de ongeveer 17000 driestarren die Dr Kuyper in „De Standaard" schreef en die vooral in verkiezingsdagen door meelevende tegenstanders met bijzondere soms pijnlijke belangstelling werden ge lezen en door de meelevenden in Anti revolutionairen kring als verslonden. Dr Kuyper singulier in alles had ook een zeer bijzonder journalistiek talent. De gedegen leidende artikelen in „De Heraut" hadden een ander karak ter dan de teere meditaties; de hoofdar tikelen in „De Standaard" droegen een ander stempel dan de korte flonkerende driestarren. De meermalen uitgesproken wensch, dat ook deze driestarren afzonderlijk zou den worden uitgegeven zoodat ook het te genwoordige geslacht daarvan zou kun nen genieten is nu, althans ten deele, vervuld. Van de pl.m. 17000 in den loop der ja ren verschenen, zijn er een 400, voorzien van korte aanteekeningen om het verband duidelijk te maken, verzameld en bij Drukkerij „De Standaard" in boekfor maat verschenen. Aanvankelijk gevoelden we ons bij de lezing een weinig teleurgesteld. Dat kon ook wel haast niet anders. Puntige arti keltjes als deze kunnen slechts ten volle genoten worden en gewaardeerd in de spanning van den tijd waarin ze werden geschreven. Dit neemt niet weg, dat we deze uit gave van harte toejuichen. Onwillekeurig gaan bij het lezen van deze driestarren de vervlogen dagen weer voor ons leven. En opnieuw raakt men onder den indruk van het machtig talent van Dïr Kuyper, mede tentoongesteld in het bestrijden van de tegenstanders en in het opwekken en aanvuren van zijne volgelingen. De „Verzamelaar" die zeer bescheiden zijn naam verzwijgt had een ver van ge makkelijke taak, waarvan hij zich echter ook naar het oordeel van Dr H. Colijn, die bij dit werk een inleidend woord schreef, op voortreffelijke wijze heeft ge kweten. Een meikoorlog? Het contract tusschen de veehouders en de melkslijters in Engeland loopt 1 Octo ber af. Het is tot dusverre niet vernieuwd en zal waarschijnlijk ook niet vernieuwd worden, daar beide partijen het niet eens kunnen worden. De veehouders zijn nu van plan zelf de distributie van melk ter hand te nemen. In de provincie zal het wel lukken, zeggen zij, maar voor Londen dreigt een periode van melkschaarschte. Men zal echter in elk geval zorgen, dat er voor de ziekenhuizen en degelijke inrich tingen voldoende melk wordt aangevoerd en om het publiek te gerieven wil mm eenige groote distributiecentra te Londen vestigen. Ook zal men bij de kruideniers gecondenseerde melk kunnen krijgen. Da Duitsche verkiezingen. Naar wij vernemen, heeft het Duitsche kabinet besloten de nieuwe verkiezingen voor den rijksdag op 6 November te doen houden. Treinbotsing. Zaterdagmiddag tegen 0 uur is op de Kreuzeckbahn, een gedeelte der Beiersche Zugspitzbahn een omhooggaande trein met een dalenden wagon in botsing geko men. De materieels schade is niet zeer groot 1 alleen de zijwanden der voorste wa gens van den dalenden trein werden ■waar beschadigd en alle ruiten werden vernield maar een aantal personen ***4«n gewend* nJ. een der conducteurs levensgevaarlijk, een conducteur, een ar beider en drie passagiers, o.w. twee da mes, zwaar, een wagenbestuurder licht. Zij ziju in het ziekenhuis te Garmisco op genomen. Steeds maar hooger. Frankrijk heeft weer de volgende in voerrechten verhoogd: haver van 30 op 40 fr. per 100 Kg.; rogge van 35 op 40; mais van 24 op 40; en griesmeel (niet be reid van tarwe) van 40 op 80 per 100 Kg. Bovendien is de invoer van gerst ge- contingenteerd. Wat de Zeppelin vervoert. Als men in de gelegenheid was, om de vrachtbrieven van den „Graf Zeppelin" door te lezen van de laatste tochten naar Zuid-Amerika, zou men zien, dat behalve de groote postzendingen, die de voor naamste vracht van de Zeppelin vormen, ook allerlei andere artikelen van de meest verscheidene soort vervoerd worden, van piano tot machinenaald. Een zeer voorname ruimte nemen de geïllustreerde tijdschriften in, die dank zij het snelle vervoer door het luchtschip iu Amerika op denzelfden dag besteld wor den, als ze in het vaderland verschijnen. Ook geneesmiddelen en films worden zeer veel per Zeppelin vervoerd. Verschillende malen werden ook vlieg machines per luchtschip getransporteerd. Behalve vrachtgoederen worden ook vele levende dieren verzonden. Men be gon met broedeieren voor kanarievogels, toen kwamen paketten met bijen, en een terrier, nu weer twee apen, een zilvervos en een nijlpaard. De Zeppelin is een mo derne ark van Noach geworden. Burgeroorlog in Shantoeng. Plotseling is in de provincie Shantoeng de burgeroorlog ontbrand. De gouverneur van deze provincie, Hang Foe Tsjoe, die tachtig duizend sol daten te zijner beschikking heeft, diri geerde eenige duizenden manschappen naar den spoorweg Tsingkao-Tsinan en opende daar het vuur tegen Lioe Tsji- nien, een anderen troepenaanvoerder, die de laatste vijf jaar het oppertoezicht uit oefent in het district Ghefoo, doch zijn invloedsfeer sinds eenigen tijd zoekt ver der uit te breiden. Deze Lioe moet 30.000 soldaten onder zijn commando hebben. De burgerlijke bevolking vlucht uit de oorlogszone. Het katoeneonflict in Engeland. De gedelegeerden ter textielconferentie in Lancashire zijn op verschillende pun ten tot overeenstemming gekomen, o.a. en dit is het voornaamste betreffende de sa menstelling van een verzoeningscommis sie. De onderhandelingen zijn verdaagd tot vandaag. De overstroomlngen In Japan. De Japansche bladen melden, dat bij de groote overstroomingen op het eiland Hokkaido ongeveer 500.000 M2. zijn over stroomd. Zestigduizend menschen zijn dakloos geworden. De schade bedraagt 15 mil- lioen yen. Meer dan achtduizend stuks vee zijn verdronken. Tot dusver worden 120 boeren vermist, die waarschijnlijk zijn verdronken. Gandhi zet door. Gandhi zal Dinsdagnacht te 12 uur uit de gevangenis worden ontslagen en naar Ahmedabad worden overgebracht. De Mahatma wijst alle verzoeken om zijn hongerstaking uit te stellen, af. Hij ver klaarde zeer gelukkig te zijn, daar God hem eindelijk de gelegenheid had gegeven het grootste en laatste offer te brengen voor de zaak der verdrukten. Het is hem onmogelijk, zijn besluit den hongerdood te sterven, nog eenigen tijd uit te stellen. De stem van God beveelt hem aan het eenmaal genomen besluit vast te houden. Dultschland en de ontwapenings conferentie. Henderson, die zich bij zijn vertrek naar Genève nopens zijn meening over de Duit- sohe eischen in de ontwapeningskwestie en het besluit van Duitschland om geen deel te nemen aan de regeling van het bureau der ontwapeningsconferentie niet verder uitliet, verklaarde dat het bureau der conferentie zich dadelijk met de zaak zal bezighouden. Het feit, dat de Duitsche regeering in haar schriftelijke meedeeling vaststelt, dat zij de conferentie met groote belang stelling volgt en haar houding later van de werkxaambedin der conferentie laat afhangen, bewijst, dat de deur nog niet geheel gesloten is. Volgens een bericht van Reuter is het besluit van Duitschland te Washington met leedwezen vernomen. Men wijst er op, dat de Europeesche toestand al weder verscherpt is en dat de vooruitzichten voor persoonlijke samenwerking tusschen de naties van Europa opnieuw ongunsti ger geworden zijn. Wat den Duitschen eisch van gelijkheid aangaat, staat men te Washington op het standpunt, dat dit een aangelegenheid is van de bij het verdrag van Versailles be trokken mogendheden, dat door Amerika niet geratificeerd is. Bovendien is de te genwoordige situatie der laatste moeilijke weken zoo ongeschikt mogelijk en betee- kent thans de onvoorwaardelijke afzijdig heid der Ver. Staten bij een eventueels interventie. Korte Berichten. De winter heeft zijn intrede gedaan in Noorwegen. In de omgeving van Dront- heim heeft bet gesneeuwd en verscheiden akkers, die nog geoogst moesten worden, waren des morgens met sneeuw bedekt. Castellon is geteisterd door hevige ouweders, welke met een zwaren regen val gepaard gingen. Tal van buizen zijn overstroomd en het tramverkeer is ver broken. In de meeste dorpen der provin cie is ook de oogst vernield. Naar uit Spezia wordt gemeld, zijn daar zeven Italiaansche vliegers gedood bij een botsing in de lucht tusschen twee militaire watervliegtuigen. Beide vlieg tuigen stortten in zee. Steunregeling voor den tuinbouw. Aan het Departement van Economische Zaken en Arbeid is thans de laatste hand gelegd aan een steunregeling voor den tuinbouw over het jaar 1932. Salarisregeling Provinciaal personeel. Het georganiseerd overleg voor het pro vinciaal personeel in Noord-Holland zal deze week in behandeling nemen het voorstel van Ged. Staten om op de sala rissen en loonen van het personeel in dienst dezer provincie een korting toe te passen van 6 pet. De eerste f 1000 zullen buiten de korting vallen. Opleving in de textiel? Van verschillende zijden wordt, volgens de „Telegr." vernomen, dat er weer eenige meerdere bedrijvigheid in de textielindus trie valt waar te nemen. Er komen weer bestellingen binnen en sommige onder nemingen hebben ook weer meerder per soneel in dienst gesteld. Ook in de Duit sche grensplaatsen, waar veel Holland- sche textielarbeiders werken, valt een zelfde verschijnsel waar te nemen. Men brengt deze opleving in verband met de stijgende prijzen van ruwe katoen, tenge volge waarvan de grossiers, die bijna geen voorraden hebben, dekkinginkoopen doen. Vereenigde vergadering van de beide Kamers. Zaterdagmiddag is de zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal ge sloten. De heer De Vos van Steen wijk, voorzit ter van de Eerste Kamer, presideerde. De voorzitter benoemde zes leden voor de commissie, die den minister in het ge bouw moest ontvangen en uitgeleide doen: de heer en: Steger, Snoeck Henkemans, de Wilde, Koster, mevr. Bakker-Nort en den heer Kortenhorst. Kort daarna trad de minister, vooraf gegaan door de leden der commissie, de vergaderzaal binnen. De Minister van Binnenlandsche Za ken, de heer Ruys de Beerenbrouck, plaat ste zich achter de ministerstafel en hield de volgende rede: „Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd mij op te dragen de zitting van de Staten-Generaal in Haren naam te sluiten. Naast verschillende andere wettelijke maatregelen zijn, dank zij Uwe medewer king, onderscheidene regelingen tot stand gekomen in verband met de crisis, welke onze volkswelvaart heeft aangetast. De Koningin -heeft mij opgedragen U Haren dank te betuigen voor Uwen ijver en Uwe toewijding aan 's lands belang. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal te zijn gesloten." Den minister werd darna door de com missie uitgeleide gedaan, waarna de ver eenigde vergadering gesloten werd. De brug bij Moerdijk. Naar „De Grondwet" uit goede bron verneemt, zou een consortium gevormd zijn van Rotterdamsche en Brabantsche industrieelen en financiers, die aan de re geering hebben aangeboden, den bouw van de brug aan den Moerdijk voor hun rekening te nemen. De eenige voorwaarde is, dat het con sortium het recht van tolheffing krijgt tot het moment, waarop het rijkswegen- fonds deze dein onder het toezicht van het departement van Waterstaat gebouwde brug kan overnemen. De loonsverlaging in hef bouwbedrijf. De R.K. Bouwvakarbeidersbond St. Jo zef heeft in zijn eergisteren te Utrecht ge houden landelijke vakgroepvergadering voor het bouwbedrijf de voorstellen tot loonsverlaging aangenomen met 617579 stemmen. De landelijke vakgroepvergadering voor het schildersbedrijf heeft de voorstellen tot loonsverlaging aangenomen met 206 190 stemmen. Welfer-rapport en wegenpolitiek. De B.B.N., Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland, heeft aan den Raad der Ministers een motie aangeboden, wel ke met algemeene stemmen werd aange nomen in de te Utrecht gehouden open bare vergadering. De vergadering sprak als hare meening uit, dat de voorstellen en maatregelen, die de Gommissie-Welter in haar rapport ten aanzien van het autotransport en de we genpolitiek aanbeveelt, schadelijk zullen zijn voor het geheele Nederlandsche be drijfsleven en dus voor het algemeen be lang, in strijd moeten worden geacht met de redelijkheid en billijkheid en tot geen vermindering van de tekorten op de Staatsbegrooting zullen voeren. Daarom verzoekt men den Raad van Ministers -on der geen enkele omstandigheid tot het uitvoeren van bedoelde voorstellen en maatregelen te besluiten. Regeling Invoer boter. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de wet van 25 Juli 1932, tot re geling van den invoer van boter. Tijdens de behandeling van het ont werp van wet tot regeling van den invoer van boter was de termijn, voor deze con- tingenteering gesteld, inmiddels verstre ken, zoodat tegelijk met het tot stand ko men dier wet voor den minister de ver plichting ontstond een wijzigingsontwerp aanhangig te maken. Aan deze verplichting wordt thans vol daan. Tevens worden in de considerans en in "art. 2, lid 1, der wet van 25 Juli 1932 tot regeling van den invoer van bo ter voorgesteld die wijzigingen, welke noodig zijn ten einde de in het betreffen de Kon. Besl. neergelegde regeling over te brengen in wetsvorm en den contingen- teeringstermijn te brengen van drie op negen maanden, Cenfr. Comité A.-R. Kiesverenigingen. Het Centraal Comité van A.-R. Kies vereenigingen zal Donderdag 22 Sept., 's avonds te 8 uur vergaderen in het Kuy- perhuis te 's Gravenhage. Doos 4-5ct. Per stuk 8ct. Bij Uw drogist. CONGRES VAN DE S.D.A.P. 77.855 georganiseerde revolutio nairen. Tuchtoefening bij de S. D. A, P. Cumulatie van functies en inkomens. Onder leiding van den heer J. Oude geest heeft de S.D.A.P. te Utrecht het vervolg-congres gehouden. In zijn openingswoord, maakte de voor zitter melding van den 'frisschen geest, de strijdlust, de toewijding, welke in de partij heerschen en die sterk tot uiting zijn gebracht door de twee groote gebeur tenissen op binnenlandsch- en op buiten- landsch gebied, welke zijn voorgevallen tusschen Paschen en dezen dag: de pu blicatie van het rapport-Welter en de te vreezen mislukking der ontwapenings conferentie. Naar aanleiding van de vraag der re geering aan de gemeentebesturen om in- Binnenland. De moeilijkheden in den Noord-Holland- schen tuinbouw. Wetsontwerp tot steun aan den tuinbouw gereed. Sluiting van de zitting der Staten-Gene raal. Buitenland. Op 6 Nov verkiezingen in Duitschland. Burgeroorlog in China. Duitschland en de ontwapeningsconferen tie. De verkiezingen in Zweden. t lichtingen aangaande het revoiutiegevanr, deelde spr. mede, dat op 31 Maart 1922 41.816 revolutionnairen in de S.D.A.P. waren georganiseerd en op 31 Maart 1932 waren het er 77.855 of 88 pet. meer. Deze 77.855 zijn van 31 Maart tot 30 Jan. 1.1. gegroeid tot 81.621, hetgeen 95 pet. meer is dan tien jaren geleden. De stijging sinds het laatste Paaschcongres bedraagt bijna 3800 leden. Indien er geen 3200 leden naar de O.S.P. waren gegaan, zou de groei rond 7000 leden in de lente van dit jaar geweest zijn. Spr. stelde verder in het licht, dat het. voorloopig weinig hoopgevend resultaat van de ontwapeningsconferentie niet be hoeft te worden toegeschreven aan te weinig activiteit van de partij en de ge heele Nederlandsche arbeidersbeweging in dit opzicht. De actie voor ontwape ning en tegen het nülitairisme is bij voortduring met groote kracht hier te lande gevoerd. De omstandigheid, dat Frankrijk zijn veiligheid sinds den wapen stilstand is blijven zoeken in oorlogsvoor bereiding, heeft ten slotte aanleiding ge geven tot het sabelgerinkel, waannede de Duitschers de laatste weken onze ooren beleedigen. Dat inmiddels van de zijde onzer Duitsche makkers uit de arbeiders beweging, aldus spr., de hoop op ver sterking van de vredesgedachte niet is prijsgegeven, bewijst hun zeer talrijk be zoek aan de schitterende grensmeetings voor ontwapening en vrede. In de middagvergadering kwam aan de orde de voorgestelde wijziging van statuton en huish. regle ment Tot de belangrijkste voorgestelde wijzi gingen behoort o.a. het voorstel tot het instellen van ballotage bij de toelating van nieuwe leden tot de partij. Geroyeer de leden kunnen pas na goedkeuring door het P.B. weer tot de partij toetreden. Ver der stelt het P.B. voor, het te machtigen leden van afdeelingen, wier gedrag de partij benadeelt, te kunnen royeeren, op dat niet de geheele afdeeling geschorst behoeft te worden. Deze voorstellen werden bij acclamatie goedgekeurd. De voorstellen in zake de cumulatie vanfunctieseninkomens werden ingeleid door den voorzitter van de Twee de Kamer-fractie Ir J. W. Albarda. De regeling van de bezoldiging en pensionee ring van personen in openbare functies aldus spr. is op zichzelf een nood zakelijkheid voor een goede democratie. Het stelt ook onbemiddelde personen in staat openbare functies te aanvaarden en ook weer neer te leggen. Er zijn echter op dit gebied misstanden ontstaan. Weliswaar zijn verschillende gevallen, waarin van opeenhooping van pensioenen en non-activiteits-tractementen sprake is, afloopende, maar de sociaal-democrati sche Kamerfractie heeft besloten zoo spoe dig mogelijk, nog voor het uiteen gaan van deze Kamer, voorstellen in te dienen om in zake deze kwestie te komen tot wettelijke regelingen, die zullen moeten gelden voor de vertegenwoordigers van alle politieke partijen. De soc.-dem. Kamerfractie is echter niet bereid zich te onderwerpen aan eenzijdige regelingen, die uitsluitend voor haar leden gelden. De discussie hierover werd ingezet door de| afdeeling IJmuiden, die een lange motie indiende, waarin het congres van oordeel, dat de cumulatie van sala rissen, pensioenen enz. uit openbare be stuursfuncties in ons land een zoodanigen omvang heeft gekregen, dat het vertrou wen van de arbeidersklasse in het parle ment en de democratie er ernstg door geschaad wordt; de soc.-dem. fracties in de wetgevende lichamen opdraagt in deze colleges voorstellen aan de orde te stel len, die ten doel hebben aan die cumu latie een einde te malton,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1