No. 295 Vrijdag 16 SepMer 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland ttken Berichten EERSTE BLAD. Buitenland. De laatste gratis pakken Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §'11 g p! dt geacht. Indien .kking krijgen over zuilen deze er voor en de een ie veel brieve kan komen. worganisaiies. de dagelijksche be loeren- en Tuinders- >t Kon. Ned. Land- ath. Ned. Boeren- !t o.m. de volgende in verband met de :e de eonsump- opbrengen, waar in den landbouw Igerd, de Landbouw- te stellen met maatregelen welke sn zouden kunnen wens te verzoeken, jelegenheid de re- Ite te willen advi- den minister van |en Arbeid te ver- svorderen, dat aan den uitvoer van Frankrjjk deze Uge slechts zal zijn Vtröle van het Cen- scbap eniokkerij in minister te verzoo lde stempelingsvoor- oer van eieren tidhaafd. den wnd. directeur- adbouw op zijn des- |e antwoorden: is het toezicht van mdigen Dienst zorg te dragen dat te lande als slacht- (voerd ook werkelijk geraken, zoo scherp bijv. door de ge nder contröle naar J vervoeren; (ogte welke voor g e- jney's op maxi- pld eer verlaagd dan lorden. Qelijk moet worden van paarden in aantal te beperken. gedachtenwisseling rdigers van de Cen- ;en resp. te Utrecht van de Credietoom- Mjj. v. Landbouw Regeering, die reeds i hoogte is van de e banken, nogmaals pen van maatregelen itvraagstuk aan ode toe mishan- pag diende voor de nk opnieuw de zaak G. de V., schipper, d. W., koopvrouw, mishandeling, den bbende van het 5-ja- v. d. W. Het lijkje begraven in een dijk ]ia zij vandaar waren noemde de officier blingen van den man itte een zware straf lischte 4 jaar gevan- het toebrengen van atsel en wegens lijk behandeling van de ar van het overleden er eischte de officier lishandeling één jaar was de eisch 2 jaar |in g. Het O. M. hij de 'arden heeft gisterna- ien gevangenisstraf 35-jarigen directaur- Stadsburgerweeshuis schuldig maakte aan sldswaardige papieren vaarde van f 13.500. (koersen. ïam, 15 Sept., 2.30 u. 1.49%. Ling Kampen, Lten, dat het ter in- pn bedrag der 4^ pet. vele malen overtee- derhalve uiterst ge- Beverwijk. van Beverwijk heeft jjgaan van een obliga- D.000, verdeeld in 600 De rente werd vast- loers van uitgifte 99,5. ieeld over tien jaren. bning Sneek. deelt mede, dat beide |ning gemeente Sneek, irop de inschrijving [stond, zijn volteekend. inlng Almelo. ening Almelo, groot ig volteekend, dat zeer gering zal zijin. Direoteur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau; tong» Voreletraat 70, Boei. Tel.: Rednetle en Admlnietratle No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, 1>. Burg. Tel. No. 259. 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELSSN WSREBAG. AbaBBsmentsprïJs: Per 9 maanden, franco paz poat, f3,— ïtoeee saamers f 0.93 Prijs der Advert&ntlSn: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. V Ons kiesstelsel. Het tegenwoordig z.g. evenredig kies recht toont tal van gebreken. Dit mag ons echter niet verleiden om, zooals soms gedaan wordt, het verleden te verheerlijken ten koste van het heden. Want het vroegere districtenstelsel met zijn zeer „merkwaardige" districtsindee- ling bracht een stuitende onevenredig heid, die wij nu althans niet meer kennen. Wij geven hier twee voorbeelden. Overgenomen uit „Starrenflonkering", een bundel driestarren verzameld uit „Do Standaard", van wijlen Dr A. Kuyper. Op 25 Juni 1877 gaf Dfr Kuyper deze aan duidelijkheid niets te wenschen over latende uitspraak: „In de rekenboekjes onzer lagere scho len zal men tot een nieuw soort sommen moeten komen. B.v. in dezer voege: Indien van 60.000 kiezers de eene helft 26 leden kiest, vrage: hoeveel leden kiest dan de andere helft? Antwoord: Volgens den regel van drieën ook 26; maar volgens de arime- tica der Liberalisten slechts 13." En op 18 Juni 1881: „Het grootste resultaat van de jongste stembus is wel dit, dat de Nederlandsche natie, bij monde van haar opgekomen kie zers met ruim 37000 tegen nog geen 2 7 5 0 0 stemmen èn het liberalisme èn de Schoolwet heeft veroordeeld. Of wil men het nog nauwkeuriger, om dat de Liberalisten ditmaal in Leiden en Amersfoort niet officieel optraden en voegt men dus bij het cijfer der Liberalen het different met 1879 voor die beide districten, dan is de uitkomst dat de kie zers met ruim 37000 tegen nog geen 27000 stemmen èn over de Schoolwet èn over het Liberalisme en daardoor in nog veel hoogere mate over de Kieswet het von nis velden. Het vonnis ook over de Kieswet. Want met hun nog geen 27000 stem men kregen de Liberalisten gekozen 25 leden. Terwijl hun tegenstanders met ruim 37000 stemmen, slechts 16 leden in de Kamer brachten. Dit zijn de cijfers. En in die cijfers doet het onrecht meer dan roepen. Het schreeuwt!" Wat hier en terecht zoo scherp gehekeld wordt was vroeger onder het districten stelsel regel. De onevenredigheid in het kwadraat. Daarom past hier niet: Het oude was beter. De werkloosheid in de Duitscho steden. Naar de Duitsche Stedendag mede deelt, waren er op 31 Augustus in de ste den met meer dan 25.000 inwoners (ge zamenlijk aantal inwoners ongeveer 25 millioen) 1.580.000 doorloopend onder- steunde werkloozen, die uitsluitend uit- keering van de gemeenten krijgen. Dat beteekent een aanwas van ongeveer 30.000 tegenover de vorige maand. Het aantal voor alle gemeenten, dus ook voor de kleinere, bedroeg 2.450.000. Er is een voortdurende stijging waar te nemen, wat voor de gemeentelijke financiën een zware last beteekent. De treinramp in Algiers. Reuter seint uit Parijs, dat volgens de officieele inichtingen,, bij het ministe rie van Oorlog binnengekomen, het aan tal van hen, die bij de treinramp in Al giers het leven hebben verloren, 55 be draagt, terwijl er 223 gewonden zijn. Men dient echter rekening te houden met de waarschijnlijkheid, dat van de ge wonden verschillende in levensgevaar verkeeren en dat dus het aantal dooden wellicht nog zal stijgen. Berichten van andere zijde houden nog vast aan een grooter aantal slachtoffers dan Parijs officieel vermeldt. De machinist van den trein, die tot de overlevenden behoort, vertelde dat hij in een scherpen bocht plotseling bemerkt heeft hoe de locomotief ter zijde over helde en in den afgrond ztortte. Zonder een oogenblik te tuuselen, la de machinist toen van de locomotief gesprongen, zoo dat hij slechts schaafwonden heeft op- geloopen. Tusschen Tlemcen en de plaats van de ramp rijden sinds Donderdagmorgen on ophoudelijk hulptreinen, die de gewonden naar het dorp brengen, waar hun de eerste hulp wordt verleend. De plaats van de ramp zelve biedt, volgens mede- deelingen van ooggetuigen, een afgrijse lijken aanblik. Afgerukte ledematen, keu kengerei en geweren liggen in bonte mengeling door elkander. Uit de versplin terde wagens klinkt onafgebroken het hulpgeroep der slachtoffers die tusschen de ijzerdeelen beklemd liggen. Gandhi's hongerstaking. Volgens een communiqué van het Mi nisterie voor Indië te Londen is uit de correspondentie van MacDonald met Gandhi gebleken, dat Gandhi's besluit, om een hongerstaking te beginnen, niet het gevolg is van directe politieke rede nen en evenmin met de burgerlijke on gehoorzaamheidsbeweging verband houdt maar eigenlijk aan ideëele motieven van godsdienstigen en natuurlijken oorsprong toegeschreven moet worden. De Engelsche regeering heeft in over leg met de Indische besloten om Gandhi zoodra hij zou beginnen te vasten, naar zijn eigen huis bij Ahnildabad over te brengen, waar hij meer vrijheid zal genie ten, in de hoop, dat hij daardoor tot rede zal komen en op voorwaarde, dat hij zijn huis niet verlaat en deze gunst niet zal leiden tot een herleving van de ongehoor zaamheidsbeweging of eenige andere on wettige agitatie der Congres-partij. Da honger-ellende In Rusland. Ondanks de strenge censuur, welke op berichten naar het buitenland wordt uit geoefend, is de speciale Russische corres pondent van de „Daily Express" er in ge slaagd, de volgende bijzonderheden aan zijn blad mede te deelen over den honger- opstand in Sovjet-Rusland. Door den honger gedreven bestormden groote groepen arbeiders te Ivanovo Voz- nesensk de opslagplaatsen der regeering en plunderden deze. Zoodra deze voorvallen te Moskou be kend werden, werden troepen van het roode leger en van de Russische geheime politie, de Gepoe, naar het opstandige ge bied gezonden, welke er na hevigen strijd waarbij herhaaldelijk op de menigte werd gevuurd, in slaagden om de orde te her stellen. In Moskou heeft men in verband hier mede getracht, het tekort aan voedsel en kleeding aan te vullen door de rantsoe nen, welke aan de sovjet-arbeiders wor den uitgereikt, met de helft te vermin deren. Nietegenstaande dezen ingrijpen den maatregel kamen geregeld veront rustende berichten binnen,, waaruit blijkt dat de collectieve landbouwbedrijven in het geheel niet in staat zijn voldoende graan te produceeren, om Rusland van voedsel te voorzien. Het is een publiek geheim, dat de groo te massa Russische arbeiders en boeren bitter ontgoocheld is, iets, wat tot alles kan leiden, als de prikkel van den honger en de koude heviger wordt met het nade ren van den winter. Conira-revolutie In Chili? Chili was Woensdag vier Uren lang zonder regeering. De nieuwe president, generaal Blanche, trad tengevolge van meeningsverschillen met den opperbevel hebber der luchtstrijdkrachten Merino, Woensdagochtend om tien uur reeds al weer af. Tegen 2 uur des middags heeft hij zich echter laten bewegen, zijn functie te Wij ven bezetten. De toestand is nog steeds zeer verward. Eén telegram van gisteren maakt mel ding van de uitbarsting eener contra-re volutionaire beweging. Middenstandscongres te Gent. Te Gent is gisteren het internationale middenstandscongres geopend, dat vier dagen zal duren. Bij de ontvangst ten stadhuize heeft de Nederlandsche gedele geerde Schtlrmann de welkomstrede van den burgemeester van Gent beantwoord. Weer een groote devlezenknoelerlj. De Berlijnsche politie heeft weer nieuwe omvangrijke knoeierijen met deviezen ontdekt, in verband waarmede eergiste ren en gisteren een zestal arrestaties zijn verricht. De gearresteerden zouden effec ten, ten bedrage van meer dan drie mil lioen mark voor buitenlandache rekening op clandestiene wijze hebben verkocht Strenge winter in aantocht? De geweldige uitbarstingen van de vul kanen, die over een oppervlakte van 400 vierkante mijlen verspreid liggen in het grensgebied van Argentinië en Chili, hebben de temperatuur in Zuid-Amerika sterk verlaagd. De vulkanische asch, die tot in de allerhoogste lagen van de atmos feer werd omhoog gespoten, houdt de zonnestralen veel meer tegen dan het zwaarste wolkendek. Wanneer de erup ties eenigen tijd aanhouden, kan de tbem- peratuur over een grooter gebied, zelfs over de geheele aarde verscheidene gra den dalen. Alle heftige vulkanische uitbarstingen werden door een koude-periode gevolgd. De strenge winter en de koude zomer van 1910 waren voorafgegaan door de gewel dige uitbarstingen van den Temboro op het eiland Soembawa (Nederlandsch- Indiê). De koude-periode van 1884'88 was een gevolg van de uitbarsting van den Krakatau (27 Augustus 1883). Het koude jaar 1903 volgde op de ont zettende ramp van de Pelée op het eiland Martinique en de koude winter van 1912- '13 op de uitbarsting van de Katmai. Op grond van deze waarnemingen voorspellen de meteorologen een strengen winter als een gevolg van de vreeselijke uitbarstingen van de Zuid-Amerikaan- sche vulkanen in het voorjaar. Korfe berichten. De VSlkische Beobacher deelt mede, dat Goering den advocaat dr Frank op dracht heeft gegeven een aanklacht in te dienen tegen rijkskanselier von Papen, omdat deze in zijn brief aan Goering den voorzitter van den Rijksdag ervan be schuldigt, de grondwet te hebben ge schonden, door den rijkskanselier niet het woord te verleenen. De gaanprijzen in België zijn sedert Maandagavond vrij aanzienlijk gestegen op het bericht der te verwachten con- tingenteering van den invoer van zgn. zacht graan. De tarwe die, vóór enkele dagen, tegen 65 frank werd verkocht kost nu reeds 85 frank. Als gevolg daar van zullen de broodprijzen nu eveneens moeten worden verhoogd. Baden-Baden is in de eerste acht maanden van 1932 bezocht door 45,371 vreemdelingen, van wie er 11,446 uit het buitenland kwamen. Onder deze buiten- landsche gasten bevonden zich 1995 Ne derlanders. I President Hoover heeft beslolten het Witte Huis te verlaten en naar het voorbeeld van zijn tegenstander, Roose velt,, een persoonlijke tournee in het Oos ten en onder de farmers van het Mid den-Westen te ondernemen. De zitting der Fransche Kamer, welke vanmiddag gehouden zal worden, belooft van groote beteekenis te worden, Aan de orde zal uitsluitend komen de af handeling van een wetsvoorstel inzake de conversie van zekere staatsrenten. Het Duitsche kabinet zal Zaterdag bijeenkomen om zich met het vraag stuk van de oontingenteering bezig te houden. De Berlijnsche gemeenteraad heeft met de stemmen der voorstellers, de so ciaal-democraten en de nartionaal-socia- listen een communistisch voorstei aan genomen, waarbij alle werkloozen en hun familieleden op kosten der stad gratis middagmaaltijden zullen ontvangen. Het totaal aantal werkloozen bedroeg per 1 September 586.000. Op het filiaal van de Commerz- und Privatbank te Altona zijn gistermiddag drie gemaskerde mannen verschenen, die de beide aanwezige bedienden met pisto len bedreigden. Eén der bedienden kon echter nog een alarm-sirene in werking stellen. De mannen vluchtten met mede neming van een kistje buitenlandache pasmunt ten bedrage van ongeveer 100 Mark. Op straat zijn ze door de politie na een korte achtervolging gegrepen. Gisteren werden tusschen Polen en Rusland gevangenen uitgewisseld. Rus land levert 41 Poolsche onderdanen uit, terwijl een even groot aantal communis tische gevangenen door Polen wordt uit geleverd. Ingezonden Mededeellng. Is het Uwe er nog bij? Morgen geeft Uw winke lier voor het laatst op twee pakken „1, 2, 3" een derde cadeau. Morgen voor het laatst ontvangt Ge voor 35 ct. 3 groote pakken van dit uitstekend, zelfwerkend waschmiddel Vraagt nog heclen Uwen winkelier, en doe de waach in het nieuw, zelfwerkend waschmiddel. Nederlandsch Fabrikaat. OVERZICHT WERKLOOSHEID. Aan het overzicht van de werkloosheid onder de leden der volgens het Werk- loosheidsbesluit-1917 gesubsidiëerde werk- loozenkasseri (week 2227 Aug.) ontlee- nen wij het volgende: v 140 967 1145 435 545 857 444 4371 6879 Groepen. «3 g <u x Diamantnijverh. 5326 Graf. vakken 20789 Bouwvakken 79803 Schilders 12700 Houtbewerking 17810 Kleedingindustr. 7893 Bew. van leder, wasdoek, enz. 5020 Metaalnijverheid 82546 Textielnijverh. 40862 Voedings- en ge- notmidd. (beh. tabaksind.) 17436 Sigaren- en Ta baksindustrie 14433 Handels- en Kan toorpersoneel 42235 Techn. en Opz.- houdend pers. 12392 Hotelbedrijf 2844 Land- en Tuinb. 60080 Mijnbouw 18474 Transp. bedrijf en Zeevaart 66103 Fabr. nijverheid 64625 Kappersbed. 1042 Andere groepen 3835 M p 4669 3027 29328 3071 6500 1041 575 28445 7301 1294 2402 1461 352 342 2033 11 31 17 552 11892 8474 13769 94 300 11681 2482 230 Totaal 576248 116524 44502 Bij 221 organen der openbare arbeids bemiddeling waren in het voornoemde tijdvak 229.600 werklooze mannen inge schreven. Het percentage der werkloosheid onder de leden der gesubsidiëerde kassen be droeg in de periode 22—27 Aug. 22.9 tegen 24.1 in de week van 813 Augustus j.l. Opening der Stalen-Generaal. Ter gelegenheid van de plechtige ope ning van de nieuwe zitting der Staten- Generaal door H. M. de Koningin op 20 dezer zal de eerewacht bij de Ridderzaal worden betrokken door een afdeeling ma riniers uit Rotterdam, onder commando van een kapitein van het corps mari niers. Bij de eerewacht zullen het vaandel en het muziekcorps van de mariniers aan wezig zijn. Evenals verleden jaar zal op uitnoodiging van de A.V.R.O. een radio verslag van de plechtigheid worden ge geven. Nadat H.M. de Koningin de Troonrede zal hebben uitgesproken, zal deze rede voor de microfoon worden voorgelezen. DE TOENEMING VAN HET AANTAL BRANDEN. Ministerieels aanschrijving. In het Algemeen Politieblad is opgeno men de volgende circulaire van den Mi nister van Justitie en gericht aan de procureurs-generaal bij de Gerechtshoven: „Verschillende malen ia in den laafaten Binnenland. Een circulaire van den Minister van Ju stitie over het groot aantal branden. Vragen over de tarwewet. De socialistische pers gaat Weiteren. De moderne bouwarbeidersbond verwerpt de nieuwe loonovereenkomst. Buitenland. Gandhi's hongerstaking. Strenge winter voorspeld. De hongerellende in Rusland. tijd mijn aandacht gevestigd op de groote toeneming van het aantal branden. Daar bij wordt de onderstelling geopperd, dat dikwijls kwaadwilligheid in het spel is. Deze onderstelling ligt trouwens voor de hand als men de slechte economische om standigheden in aanmerking neemt, die veroorzaken, dat in menig geval door brandstichting min of meer voordeel be haald kan worden. Met het oog op het bovenstaande ver zoekt de Minister den procureurs-gene raal de aandacht van de onder hen res- sorteerende officieren van justitie en van de politie in hun ressort op het boven staande te willen vestigen en verder te bevorderen, dat daaraan de volle aan dacht gegeven wordt Het betreft hier zeer ernstige strafbare feiten. Op het opzettelijk brandstichten met gemeen g9vaar voor dooden staat een maximum gevangenisstraf van twaalf jaar, op een der gequaüfic.eerde vormen van dit delict zelfs levenslange gevange nisstraf, op brandstichting ten nadeele van een verzekeraar op zichzelf staat een gevangenisstraf van ten hoogste vier jaar. De justitie en politie zullen derhalve bij iederen brand een nauwkeurig onderzoek in te stellen hebben en indien vermoeden van strafbare feiten rijst, dit onderzoek met de meeste diligentie en nauwkeurig heid hebben yoort te zetten, waarbij uiter aard indien noodig overeenkomstig de voorschriften en bevoegdheden van het Wetboek van Strafrecht een deskundigè kan worden geraadpleegd, zoo aanneme lijk is, dat deze meer licht in een ver dacht geval kan geven. DE COMMISSARIS DER KONINGIN TE MIDDELBURG TERUGGEKEERD. De Commissaris der Koningin, jhr mr J. W. Quarles van Ufford, was gisteren in zooverre hersteld* dat hij het zieken huis te Roosendaal mocht verlaten en een bezoek aan den burgemeester dier gemeente kon brengen. Hedenmiddag kwam de Commissaris vergezeld van zijn zuster, die bij het on geluk naast hem in de auto zat* per tweeden mailtrain van 1 u. 58 te Vlissin- gein aan. Aldaar was aanwezig de heer mr R. M. van Dusseldorp, lid van Ged. Staten. Per auto nagaf men zich naar de ambtswoning in de Abdij te Mid delburg. De Commissaris is dus juist een week na het ongeluk weer te Middelburg te ruggekeerd. Dit zou zeker tot nog grooter vreugde stemmen, als ook mevrouw Quar les en de moeder van den Commissaris zoover hersteld waren. Maar eerstgenoem de JJjdt veel pijn, terwijl voor laatstge noemde de hooge leeftijd een spoedig herstel niet bevordert. Steenkolendiefsial te Vlissingen. Te Vlissingen is aan het licht gekomen, dat gedurende een reeks van jaren een uitgebreiden diefstal van steenkolen heeft plaats gehad van voorraden be stemd voor de Nederlandsche loodsboo- ten. Deze steenkolen waren eigendom van het Staatsmijnbedrijf. Het onderzoek der politie deed uitkomen, dat verschillende gemeentelijke havenbeambten bij deze diefstallen betrokken moeten zijn en gaf aanleiding tot aanhouding van een hun ner, die ter beschikking der justitie te Middelburg is gesteld, evenals een steen kolenhandelaar te Vlissingen, die ook bij de zaak betrokken moet rijn. Werkverschaffing. Do werk verschaffing aan de ontwateringswerken van den Polder Walcheren, die eenige weken geleden was stopgezet, is thans opnieuw hervat, waardoor een aantal werklooze arbeiders uit Vlissingen, Sou burg en, Middelburg weder te werk axja kt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1